چگونه غذا به جنین میرسد

چگونه غذا به جنین میرسد

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

چگونه غذا به جنین میرسد

چگونه غذا به جنین میرسد

کسب اطلاعات بیشتر در وب سایت شهروند فردا:

www.shahrvandfarda.ir

خراسان: جنین برای تامین نیازهای خود به اکسیژن و مواد غذایی و پادتن های ضد بیماری و دفع مواد زائد به مادر وابسته است. این مواد از داخل عضوی که متصل به رحم است و از طریق طنابی با جنین در ارتباط است، منتقل می شود.

 

 

در جفت، خون مادر و جنین در کنار هم قرار می گیرد ولی با هم مخلوط نمی شود. عروق خونی بندناف در جفت ساختارهای پرزمانندی را تشکیل می دهد پرزها به سمت نواحی حاوی خون مادر پیشروی می کند و کوریون که غشایی است که مواد غذایی و… را عبور می دهد، آن ها را محصور می کند.

چگونه غذا به جنین میرسد

 

به دلیل اهمیت جفت در تامین نیازهای جنین با یکی از متخصصان گفت وگویی انجام داده ایم. دکتر مینا موحدی جراح زنان و مدیرگروه جراحی زنان و زایمان بیمارستان قوه قضاییه تهران در این باره چنین می گوید: در دوران بارداری ارتباط مادر و جنین از طریق جفت برقرار می شود.

 

خون مادر به طور مستقیم وارد سلول های پرزی جفت می شود و آن ها را مشروب می کند. در واقع ارتباط مادر وجنین از طریق سلول های پرزی جفت است.

 

خون جنین از فضای بین این پرزها رد می شود و با خون مادر ارتباط مستقیم برقرار نمی کند. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که مسئله ایمونولوژی نوزاد و انتقال بیماری ها مطرح است.

 

۱۲ روز بعد از بارداری حفره تشکیل شده در جفت انسان قابل تشخیص است و از روز هفدهم، جریان خون در جفت برقرار می شود. اگر عروق و رگ های مشروب کننده جفت به وجود نیاید حاملگی غیرطبیعی است، در این صورت سلول های جفت به هم متصل می شود و به شکل تاول درمی آید.

 

در این شرایط جفت بیمار است که در قدیم به این حالت بچه خوره می گفتند. اگر مادر تغذیه خوبی نداشته باشد و یا به بیماری های ویروسی یا باکتریایی مبتلا شود، جفت بیمار می شود و رشد جنین به عقب می افتد؛ حتی ممکن است به مرگ جنین بینجامد.

 

به همین دلیل متخصصان در معاینه مادران باردار علاوه بر وضعیت مادر و جنین، وضعیت جفت را نیز کاملا بررسی می کنند تا در صورت بروز مشکل، سلامت مادر و جنین به خطر نیفتد.

 

ساختمان جفت

 

وی ادامه می دهد: وزن جفت همراه با بند ناف و پرده ها و تکه های ساختمانی جفت، در پایان دوره بارداری به ۵۰۰ گرم و قطر آن به ۱۵- ۲۰سانتی متر می رسد.

 

پزشکان برای پی بردن به وضعیت سلامت نوزاد بعد از زایمان، جفت را بررسی می کنند و هرگونه وضعیت غیرعادی، بزرگ یا کوچک بودن آن را گزارش می کنند زیرا این موضوع به تشخیص بهنگام بیماری نوزاد کمک می کند.

 

وی با اشاره به این که جفت مانند سدی عمل می کند که بسیاری از مواد غذایی، داروها، ویروس ها و باکتری ها نمی توانند از آن عبور کنند، می افزاید: بعضی داروها از جفت عبور می کند.

 

به همین دلیل پزشکان سعی می کنند تا در زمان بارداری داروهایی را تجویز کنند که به مادر و جنین آسیب نرساند. بند ناف شامل دو رگ خونی است که یکی خون بدون اکسیژن را به جفت می برد و دیگری ورید نافی جفت است که خون اکسیژن دار را به جنین می رساند.

 

پزشک متخصص چه هنگام سونوگرافی و چه هنگام زایمان، وضعیت رگ های بندناف را بررسی می کند تا جنین برای دریافت اکسیژن مشکلی نداشته باشد.

 

مشکلات جفت

 

در حالت غیرعادی ممکن است جفت بسیار کوچک یا بزرگ باشد. التهاب جفت (ترومبوز) ممکن است به علت بیماری های میکروبی و ویروسی به وجود آید.

 

در برخی موارد نیز به دلیل بیماری های باکتریایی یا نرسیدن خون و مواد کافی به مادر جفت کوچک می ماند و در روند اکسیژن رسانی به جنین مشکلاتی ایجاد می شود.

 

در بیماری ترومبوبلاستی جفت بزرگ می شود و رشد آن به صورت وزیکولی (تاول) است و در واقع جنینی وجود ندارد؛ در این شرایط باید دوره حاملگی پایان پذیرد.

 

تومورهای جفت که بیشتر تومورهای عروقی (همانژیوما) است نیز اگرچه شیوع کمی دارد اما باعث مشکلات جنین می شود این تومورها با کم وزنی جنین ارتباط دارد.

 

چگونه غذا به جنین میرسد

وی با اشاره به این که زن باردار می تواند متوجه مشکل در بارداری خود شود، می افزاید: این موضوع اهمیت زیادی دارد.

 

مادر با مشاهده درد شدید به خصوص در ماه های پایانی بارداری یا مشاهده ترشحات خون آلود و یا احساس کاهش حرکت جنین باید به پزشک مراجعه کند.

 

در این شرایط ممکن است وی دچار پارگی جفت شده باشد که این عارضه اورژانسی ترین مشکل برای مادر باردار و جنین وی است.

 

همچنین در مواردی مادر بر اثر تصادف، ضربه یا تروما دچار مشکل می شود و درد شدیدی پیدا می کند؛ در این وضعیت باید بلافاصله تحت مراقبت پزشک قرار گیرد به خصوص در حالتی که جفت در قسمت قدامی رحم قرار گرفته و به شکم مادر ضربه وارد شده است؛ زیرا در این شرایط احتمال خون ریزی جفت وجود دارد.

 

پزشک معالج با سونوگرافی و معاینه متوجه مشکل می شود و در برخی موارد مادر تحت درمان قرار می گیرد و برای جنین مشکلی ایجاد نمی شود.

 

در مواردی نیز حاملگی باید پایان پذیرد؛ اگر این اتفاق در ماه های پایانی بارداری روی دهد، کودک زنده می ماند. این متخصص زنان و زایمان می افزاید: در ماه های اولیه بارداری نیز مادر با مشاهده ترشح خون آلود باید به پزشک مراجعه کند؛ ممکن است جفت پایین افتاده باشد و مادر نیاز به مراقبت های ویژه دارد.

 

در این شرایط با سونوگرافی پزشک متوجه اشکال می شود و اقدامات لازم را انجام می دهد. چنین مادری نیاز به استراحت دارد و در بعضی موارد دارو تجویز می شود.

 

وی ضمن توصیه به مادران درخصوص پرهیز از مصرف خودسرانه داروها، می افزاید: مادر در این دوران باید به تغذیه طبیعی خود توجه داشته باشد بهتر است مادران قبل از بارداری به پزشک و مشاور مراجعه کنند و اگر بیماری های خاصی دارند آن را با متخصص در میان بگذارند.

The online version of the Iranian daily Hamshahri

پرنیان پناهی:
جفت، اندامی است که جنین را به دیواره رحم متصل می‌کند تا جنین بتواند از طریق خون مادر، اکسیژن و مواد غذایی را دریافت کند.

جفت علاوه بر تبادل موادغذایی نفش‌های دیگری از جمله تولید هورمون‌هایی مانند استروژن، پروژسترون، HCG ،سوماتوتروپین و پرولاکتین و انتقال آنتی‌بادی‌ها و تبادل گازهای خونی دارد.

ساختار جفت

جفت از دو قسمت تقسیم شده است؛ بخش مادری و بخش جنینی.

چگونه غذا به جنین میرسد

جفت انسان در پایان 40 هفته بارداری، به شکل صفحه گرد و پهن است و قطری حدود 22 سانتی‌متر و 2 تا 5/2 سانتی‌متر ضخامت و وزنی حدود 500 گرم دارد. رنگ جفت قرمز تیره به نظر می‌رسد. جنین توسط بندناف به جفت متصل شده است.

بندناف طبیعی 55 تا 60 سانتی‌متر طول دارد و دارای 2 شریان و یک ورید است. بندناف به سطح جنینی جفت وارد شده و شاخه‌شاخه می‌شود و سطح جفت را می‌پوشاند.

اتصال بندناف به جفت معمولی خارج از مرکز است و گاهی به حاشیه جفت نیز متصل می‌شود.

جفت از 15 تا 20 ناحیه برجسته به نام “کوتیلدون” تشکیل می‌شود.

رشد جفت

رشد جفت از کاشته شدن رویان (که در این زمان به آن بلاستوسیت می‌گویند) در پوشش داخلی رحم مادر (آندومتر)  آغاز می‌شود

قسمت خارجی بلاستوسیت از لایه‌ای از سلول‌هایی به نام تروفوبلاست تشکیل می‌شود.

این لایه خود شامل 2 بخش است: سن‌سیوتروفوبلاست (لایه خارجی) و سیتوتروفوبلاست (لایه داخلی).

رشد این لایه سلولی نهایتا جفت را ایجاد می‌کند. مرحله رشد جفت تا پایان سه ماهه اول (12 تا 13 سانتی‌متر) باداری کامل می‌شود.

گردش خون جفتی – مادری

جفت مادری از آندومتر رحم منشا می‌گیرد. آندومتر بعد از کاشته شدن تخم دستخوش تغییراتی می‌شود. ضخامت آندومتر تحت تاثیر پروژسترون افزایش می‌یابد و سلول‌های آندومتر در اثر تجمع چربی و گلیکوژن حجیم‌تر می‌شوند که به آن “دسیدوآ”می‌گویند.

شریان‌های مارپیچی عمل خون‌رسانی از مادر به جنین را بر عهده دارند به تدریج از پیچش شریان‌ها کاسته شده و بر قطر و ضخامت آنها افزوده می‌شود که موجب جریان خون مادری به جفت و کاهش مقاومت جریان خون می‌شود.

به این ترتیب امکان مبادله مواد بین خون مادر و جنین فراهم می‌شود. هنگام ترم جریان خون مادری cc/min 600 تا 700 است.

گردش خون جنینی جفت

بعد از مبادله مواد خونی بین جنین و مادر خون دارای اکسیژن و مواد غذایی از طریق وریدها به ورید نافی و سیستم گردش خون جنین وارد می‌شود. خون مادر و جنین هرگز با هم مخلوط نمی‌شوند.

کارکردهای جفت

– مواد غذایی و الکترولیت‌ها مانند پروتئین‌ها، اسیدهای چرب، کربوهیدرات‌ها و ویتامین‌ها به راحتی از جفت عبور می‌کنند.- آنتی‌بادی‌ها مانند IgG (ایمونوگلبولین G) از مادر به جنین منتقل می‌شود.-هورمون‌های درون‌ریز مانند هورمون گنادوتروپین جفتی (HCG) بوسیله جفت تولید می‌شود.

هورمون‌های جفت

HCGاولین هورمونی که جفت تولید می‌کند HCG است. این هورمون در خون و ادرار مادر یافت می‌شود. تست‌های آزمایشگاهی از طریق این هورمون قادر به تشخیص بارداری است. تقریبا 100روز بعد اولین روز آخرین قاعدگی به پایین‌ترین سطح خون می‌رسد و تا پایان بارداری در این مقدار باقی می‌ماند.

3 تا 4 هفته بعد از پایان بارداری سطح HCG در خون و ادرار مادر به مقادیر قبل از بارداری می‌رسد.HCG فقط در دوران بارداری و توسط جفت ترشح می‌شود.

لاکتوژن:این هورمون مانند هورمون رشد عمل می‌کند. و دریافت قند خون مادر را در جنین را تسریع می‌کند. همچنین باعث تکامل پستان‌ها برای تولید بیشتر می‌شود.

استروژن: موجب تحریک و تکامل غدد پستانی و رحم می‌شود.

پروژسترون: برای حفظ و ادامه بارداری ترشح می‌شود.

ناهنجاری‌های جفت

در حالت معمولی پرزهای جفت در ضخامت پوشش داخلی رحم (آندومتر) قرار دارند و موقع زایمان به راحتی کنده می‌شوند ولی زمانی که ناهنجاری وجود دارد پرزهای جفت عمیق‌تر نفوذ می‌کنند و هنگام خروج جفت ایجاد مشکل کرده و حتی گاهی ممکن است به درآوردن رحم منجر شوند.

در ناهنجاری “نوع آکرتا” پرزهای جفت به لایه میانی رحم (میومتر) می‌رسند، ولی به همه ضخامت آن نفوذ نمی‌کنند.  در “نوع اینکرتا”پرزهای جفتی” کاملا به داخل میومتر نفوذ می‌کند. در “نوه پره‌کرتا” که بدترین شکل این ناهنجاری است، پرزهای جفتی پس از عبور از میومتر، به پوشش سروزی بیرونی رحم (پری‌متر) می‌رسند.

خروج جفت

بعد از خروج جفت قله رحم و قوام آن چک می‌شود. اگر قوام سفت بود و خون‌ریزی نداشت باید منتظر جدا شدن جفت ماند؛ هیچ‌گونه ماساژی لازم نیست و باید منتظر ماند تا جفت خود به خود جدا شود.

بعد از خروج جفت باید با دقت معاینه شود تا از خروج کامل آن و باقی نماندن بخشی از آن در رحم مطمئن شد.

همشهری آنلاین:
شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه نگاران پیشکسوت می تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی برای اهالی رسانه باشد.

همشهری آنلاین:
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در این اطلاع‌نگاشت، نقشه حضور و بازدید رهبر انقلاب از سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را منتشر می‌کند.

همشهری آنلاین:
مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت می‌گوید: سلامت یک نیاز است و باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود. مردم باید از نهادهای مسئول، “سلامت” به معنای عام آن را مطالبه و پیگیری کنند.

همشهری آنلاین:
رئیس جمهور آمریکا و دو فرزندش با شکایت از دویچه بانک آلمان قصد دارند مانع انتقال اسناد مالی خود به دو کمیته تحقیق کنگره شوند.

همشهری آنلاین:
ترکیب ۹ نفری هیات داوران هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن به ریاست الخاندرو گونزالس ایناریتو با حضور چهار زن کامل شد.

همشهری آنلاین:
ایوان دوکه، رئیس جمهوری کلمبیا از کشف و ضبط بیش از ۹۴ تن کوکائین طی چهار ماه گذشته خبر داد.

چگونه غذا به جنین میرسد

همشهری آنلاین:
موزه نقشه تهران در شمال شرق شهر تهران قرار دارد. این موزه حاوی مجموعه‌ای بی‌نظیر از نقشه‌های قدیمی و اصیل شهر تهران به انضمام مستندات قدیمی و کتب مرتبط تا جدیدترین عکس‌های ماهواره‌ای می‌باشد.

همشهری آنلاین:
باغ و عمارت عین‌الدوله از بناهای تاریخی و یکی از آثار ملی ارزشمند ایران است که در دوره قاجاریه احداث شد.

همشهری آنلاین:
آیین نکوداشت استاد علی‌اکبر قاضی‌زاده، روزنامه‌نگار پیشکسوت که همزمان با بازنشستگی وی در محل موسسه همشهری برگزار شد، یک پیام داشت که روزنامه‌نگار بازنشستگی ندارد و تحریریه اداره نیست.

همشهری آنلاین:
همزمان با پخش هشتمین و آخرین فصل «بازی تاج و تخت»، روند استفاده مردم به ویژه آمریکایی‌ها از نام شخصیت‌های این سریال برای نامگذاری کودکان شدت گرفته است.

همشهری آنلاین:
خوآن گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا ویدئویی از خودش در کنار گروهی از سربازان را پست کرده و وعده پایان حکومت رئیس‌جمهور نیکولاس مادورو را داده است.

حقوق همشهری‌آنلاین متعلق به موسسه همشهری است

Copyright © 2018 HamshahriOnline, All rights reserved

در کدام ماه بارداری چهره جنین زیبا می شود؟

ایران آنلاین / براساس تحقیقات پس از عمل لقاح و شکل گیری جنین، در روز 25 بارداری سر، چشم ها و نیز بازوها شروع به جوانه زدن می کنند و به زودی پاها نیز شروع به رشد می کنند در این زمان ستون فقرات جنین به طورت خمیده وجود دارد و نقش بسیار مهمی در شکل دهی صحیح اعضای بدن دارد.

تنها در پایان سی روز از شکل گیری جنین او دارای چشم، گوش، دهان، کلیه، کبد، یک بند ناف و پمپاژ خون قلب است.

در ماه دوم اعضای بدن جنین تکامل بیشتری پیدا می کند و حرکات جزئی بدن او شروع می شود، کارشناسان اعتقاد دارند از هفته پنجم بارداری جنین قابل مشاهده توسط دستگاه های تصویربرداری است و در ماه دوم جثه انسانی پیدا می کند.در ماه سوم بارداری چهره جنین شباهت بیشتری به چهره انسان ها پیدا می کند و نیز شبکیه چشم های او تشکیل می شود، در این ماه سرنوشت ساز جنسیت جنین تا حد زیادی معلوم می شود و سلول های عصبی مغز و اعصاب تکامل پیدا می کنند.

دراین ماه جنین توانایی استفاده از دستهای خود را پیدا کرده و حتی آنها را دهان خود می گذارد وحالتی شبیه به شیر خوردن و مکیدن انگشت را تجربه می کند و از مایع آمینوتیک رحمی به عنوان ماده تغذیه ای مکمل استفاده می کند.

چگونه غذا به جنین میرسد

در ماه چهارم بارداری ارتباط جنین با مادر بیشتر شده به واکنش های محیط خارج رحم مانند نور یا صدا و نیز تلفن همراه واکنش نشان می دهد، در این ماه وزن جنین به حدود 200 گرم می رسد و فضای رحم افزایش پیدا کرده نشانه های بارداری و بزرگ شدن شکم در مادر آشکار می شود.

در ماه پنجم بارداری نشانه های زیبایی در جنین آشکار می شود از جمله مژه چشم، موهای سر و ابرو و ناخن های دست شکل گرفته و پوست بدن جنین نیز توسعه پیدا کرده برای محافظت از آن ماده ای چرب به نام VERNIX کل فضای بدن را پوشش می دهد تا علاوه بر جلوگیری از بروز عفونت در ماه های پس از تولد نیز از ایجاد بیماری های پوستی در نوزاد جلوگیری کند.

در ماه های بعدی جنین بزرگتر شده و دارای جزئیات بیشتری در چهره خود و تکامل اندام های بدن می شود تا زمانی که در ماه نهم بارداری توسط زایمان یا انجام جراحی به دنیا آید.

کارشناسان اعتقاد دارند خوردن غذاهای سالم و مغذی در دوران بارداری و نیز جلوگیری از استرس، استعمال دخانیات، خوردن فست فود و نوشابه های شیرین علاوه بر حفظ سلامت جنین می تواند باعث زیبایی او نیز شود.

کارشناسان برای رشد بهتر جنین و زیبایی او توصیه می کنند مادر از مواد پروتئینی و لبنیات کم چرب، دانه های غلات ومغزهای آجیل مصرف کنند تا جنین آنها زیبا تر شود البته فاکتور های ژنتیکی و چهره اقوام درجه یک، سن مادر، ماه شکل گیری نطفه و بسیاری عوامل دیگر در چهره جنین موثر است.


/باشگاه خبرنگاران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پر بازدیدها

آخرین اخبار

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری بلامانع است

چگونه غذا به جنین میرسد

چگونه غذا به جنین میرسد

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 شقایق ادرس فوریه 12, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *