چگونه سالم زندگي كنيم

چگونه سالم زندگي كنيم

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

چگونه سالم زندگي كنيم

چگونه سالم زندگي كنيم

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

بیماری‌های روحی و جسمی، داشتن عادت‌های بد و زیان‌آور، کم‌تحرکی و سستی، رژیم غذاییِ ناسالم، انواع استرس و تنش‌ها، بی خوابی، گوشه‌گیری و نداشتن روابط اجتماعی موفق و فعالیت‌های ذهنیِ کافی، همگی عواملی هستند که موجبِ پایین آمدن کیفیت زندگی می‌شوند. پایین آمدن کیفیت زندگی، یعنی به اندازه‌ی کافی از زندگی‌تان لذت نخواهید برد. ولی داشتن سبک زندگی سالم، امکان‌پذیر است و اگر بخواهید می‌توانید از همین امروز شروع کنید. سبک زندگی سالم تعهدی بلندمدت است، نه یک هوس زودگذر. می‌توانید با انجام کارهایی، امروزتان را سالم‌تر از دیروز کنید و مسیر دستیابی به سبک زندگی سالم در آینده را برای خود هموار کنید. در این مقاله فهرستی از راهنمایی‌های عملی برای داشتن سبک زندگی سالم را بیان می‌کنیم. پس بیایید ببینیم که چگونه سالم زندگی کنیم؟

چگونه سالم زندگي كنيم

نخستین گام برای پاسخ به سوال «چگونه سالم زندگی کنیم؟»، این است که بگوییم کنترل وضعیت سلامتی‌تان را به دست بگیرید. فهرست کارهایی که باید انجام بدهید، عبارتست از:

به طور مرتب، چکاپ و واکسیناسیون‌های خود را انجام دهید و از این فرصت استفاده کنید و سوال‌هایی که دارید از پزشک‌تان بپرسید.

با اندازه‌گیریِ قد و وزن‌تان، شاخص توده‌ی بدن‌تان (BMI) را محاسبه کنید و دور کمرتان را اندازه گیری کنید تا در صورت داشتن اضافه‌وزن متوجه شوید و بدانید که آیا اندازه‌ی دور کمرتان، سلامتی شما را به خطر انداخته است یا خیر.

با فواید ورزش برای سلامتی بدن چقدر آشنایید؟ به طور معمول، در هفته چقدر فعالیت فیزیکی انجام می‌دهید؟ این فعالیت‌ها چقدر شدید است؟ آیا فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، متنوع‌اند و از انجام آنها لذت می‌برید؟ مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ایالات متحده‌ی آمریکا (CDC) توصیه می‌کند که افراد بزرگسال، در هفته دست‌کم ۲.۵ ساعت ورزش هوازی با شدت متوسط، یا ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید انجام دهند، و علاوه بر آن، دست‌کم ۲ روز در هفته تمرین‌ها و حرکات تقویت عضلات را انجام دهند.

شما می‌توانید تمام چیزهایی که در طول روز می‌خورید را یادداشت کنید و هیچ یک از مواردی که موجب خجالت زدگی شما می‌شود را از قلم نیندازید. کاتیان سِلِرز ویلیامز (Kathianne Sellers Williams)، متخصص تغذیه، مربی سلامتی و مربی شخصی در کافه‌ی سلامتی (Cafe Physique) در آتلانتا می‌گوید: «هدف از این کار این است که بدون قضاوت کردن، همه چیز را بنویسید. زیرا شما نمی‌توانید چیزی را که از آن آگاه نیستید یا نپذیرفته‌اید تغییر بدهید.»

سبک زندگی سالم شامل حفظ سلامت عاطفی و استراحت کافی نیز می‌شود. در این اواخر حالت روحی شما چطور بوده است؟ آیا هیچ‌کدام از علائم افسردگی یا علائم اضطراب را تجربه کرده‌اید؟ آیا شب‌ها به مدت ۷ تا ۸ ساعت خوب راحت دارید؟

ارتباط شما با خانواده و دوستان‌تان چقدر قوی است؟ آیا در گروه‌های اجتماعی یا معنوی‌ای که زندگی‌تان را غنی و پربار می‌کنند عضویت دارید؟ سی.ناتان دی‌وال (C.Nathan DeWall)، استادیار رشته روانشناسی در دانشگاه کنتاکی به وب‌سایت پزشکیِ WebMD می‌گوید: «مردم به طور ذاتی به روابط مثبت و پایدار نیاز دارند.»

اگر از پاسخ‌هایی که به پرسش‌های بالا داده‌اید، خوشحال نشده‌اید، باید یادآوری کنم که هدف از این پرسش‌ها، فهمیدن این مسئله است که امروز در کجا قرار دارید تا بتوانید اهداف خود را برای داشتن سبک زندگی سالم تعیین کنید. هدف از این پرسش‌ها این نیست که متوجه شوید «خوب» یا «بد» هستید یا عملکردتان «اشتباه» یا «درست» است.

برای اینکه بدانید «چگونه سالم زندگی کنیم؟» اول باید دودها را خاموش کنید. اگر می‌دانید که به بیماری‌های مزمنی مانند بیماری قلبی، دیابت، افسردگی، ورم مفاصل یا هر بیماری مزمن دیگری دچار هستید، بدیهی است که برای داشتن سبک زندگی سالم ابتدا باید بیماری خود را درمان کنید. همین گفته برای رفتارهای پرخطری مانند سیگار کشیدن و تمامِ انواع اعتیاد نیز صادق است. معمولا نمی‌توان به تنهایی با درمان بیماری‌ها، ترک سیگار و ترک اعتیاد مقابله کرد و باید از پزشک‌تان کمک بگیرید. همین امروز تلفن بزنید و برای ملاقات با پزشک‌تان وقت بگیرید.

در اینجا مهم‌ترین راهنمایی‌های ویلیامز برای افزایش فعالیت بدنی را بیان می‌کنیم:

به پیاده روی بروید، با دوستان‌تان قدم بزنید، در کلاس‌های رقص یا کاراته شرکت کنید یا هر کار دیگری را که از آن لذت می‌برید، انجام دهید. ویلیامز می‌گوید: «اگر از دستگاه‌های ورزشی کاردیو (قلبی-عروقی) در ورزشگاه وحشت دارید یا از کار کردن با آنها خوشتان نمی‌آید، مجبور نیستید از آنها استفاده کنید. کاری را انجام بدهید که برای‌تان سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است.

فعالیت‌های فیزیکی‌ای که انجام می‌دهید را در تقویم ثبت کنید. ویلیامز می‌گوید: «فعالیت‌های‌تان را به صورت مشخص و قابل مشاهده، یادداشت و ثبت کنید و به طور مرتب به آن نگاهی بیندازید» تا برای شما به صورت یک یادآوری‌کننده و یک انگیزه دهنده عمل کند.

ویلیامز برای ایجاد اعتماد به نفس، پیشنهاد می‌دهد که «نخستین هدف را به اندازه‌ای ساده بگیرید که به خودتان بگویید ‘می‌دانم که می‌توانم آن را انجام دهم’.» او تعیین اهداف هفتگی را توصیه می‌کند، زیرا اگر اهداف‌تان را به صورت روزانه تعیین کنید، در صورت از دست دادن یک روز، ممکن است دلسرد شوید ولی با تعیین اهداف هفتگی، به فعالیت‌های روزانه‌تان آزادی بیشتری می‌دهید. در پایان هفته نیز با یادآوری کردنِ موفقیت‌تان، به خودتان پاداش بدهید، مثلا برای خودتان گل بخرید.

ویلیامز می‌گوید «۱۰ درصد از یک چیز، بهتر از ۱۰۰ درصد از هیچ چیز است. پس حتی اگر برای انجام فعالیت‌های بدنی فقط ۱۰ دقیقه زمان دارید، بهتر از صفر دقیقه است.» او پیشنهاد می‌دهد که پیش از ناهار ۱۰ دقیقه پیاده‌روی کنید یا برای درمان احساس بی حالی و خستگی، از پله‌ها بالا و پایین بروید.

راه‌های دیگر، شامل استفاده از گام‌شمار برای ثبتِ تعداد گام‌هایی است که در طولِ روز برمی‌دارید (متخصصان سلامتی، ۱۰.۰۰۰ قدم در روز را توصیه کرده‌اند)، کار کردن با یک مربیِ شخصی (برای صرفه جویی اقتصادی می‌توانید از دوست‌تان کمک بگیرید) و ایجاد یک برنامه‌ی ورزشی و تمرینی است.

بهبود رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که در پاسخ به این سوال که «چگونه سالم زندگی کنیم؟»، می‌توان داد. ویلیامز که سال‌ها به عنوان متخصص تغذیه فعالیت کرده است، توصیه نمی‌کند که مواد غذایی خاصی را بخوریم و از مواد غذایی دیگر اجتناب کنیم؛ توصیه‌های او بیشتر در مورد آگاهی و انتخاب است. توصیه‌های مفید او عبارتند از:

ویلیامز می‌گوید «به جای اینکه بگویید من باید میوه و سبزیجات بیشتری بخورم، بگویید من انتخاب می‌کنم که میوه و سبزیجات بیشتری بخورم یا بگویید من انتخاب نمی‌کنم، زیرا این عبارات قدرت بیشتری دارند و نشان می‌دهند که شما بر رفتارتان کنترل دارید و انتخاب می‌کنید. پس اگر انتخاب می‌کنید که کاری را انجام بدهید یا انجام ندهید، این شما هستید که انتخاب کرده‌اید و بنابراین به مسیرتان ادامه می‌دهید.»

ویلیامز می‌گوید «معمولا هر زمان که فردی در مورد چیزی احساس گناه می‌کند، این احساس گناه دقیقا موجب انجام همان رفتاری می‌شود که سعی دارد از آن خلاص شود. بنابراین اگر فردی دچار پرخوری عصبی باشد و بگوید ‘من می‌دانم که نباید این کار را انجام بدهم’، این مسئله موجب احساس گناهِ بیشتر و قضاوت فرد در مورد خودش می‌شود و او احساس بدتری پیدا می‌کند و در نهایت برای آرام کردن خود، بیشتر غذا می‌خورد.»

آشپزخانه‌تان را با خوراکی های سالم پر کنید و بیرون از خانه نیز، تنقلات و میان وعده های سالم به همراه داشته باشید تا از قبل برای گرسنگی آمادگی داشته باشید. ویلیامز می‌گوید «وقتی واقعا گرسنه می‌شویم، فیزیولوژی بدن ما وارد عمل می‌شود و در این زمان است که هوسِ خوردن همبرگر و سیب‌زمینی سرخ‌شده می‌کنیم، ولی هرگز هوس نمی‌کنیم که سالاد بخوریم.»

در مورد فواید آرام غذا خوردن چقدر اطلاعات دارید؟ در زمان غذا خوردن، تلویزیون تماشا نکنید، کار یا رانندگی نکنید. ویلیامز می‌گوید «بسیاری از مردم به من می‌گویند ‘مشکل من این است که واقعا غذا را دوست دارم’ ولی من فکر می‌کنم که این چیز خوبی است. اگر غذا خوردن را دوست دارید، بنشینید و از غذا خوردن لذت ببرید. اگر در زمان غذا خوردن از انجام کارهای دیگر پرهیز کنید، از نظر روانی، احساس رضایت بسیار بیشتری خواهید داشت.»

از رنگین‌کمانی از میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید تا ترکیب خوبی از مواد مغذی را به بدن‌تان برسانید. ویلیامز می‌گوید «اگر این رنگین‌کمان را در تغذیه‌ی روزانه‌تان ندارید، احتمالا تمام مواد مغذی‌ای را که نیاز دارید به بدن‌تان نمی‌رسانید.»

ویلیامز که یک مربی سلامتیِ آموزش‌دیده در مدیریت استرس است، توصیه می‌کند که برای کنترل استرس، ۲ برنامه‌ی متفاوت ایجاد کنید:

مهارت‌های مقابله‌ی مثبت مانند مراقبه و تجسم را در خودتان ایجاد کنید و به فعالیت‌هایی مانند یوگا و ورزش بپردازید تا بتوانید میزان استرس خود را تحت کنترل نگه دارید.

برای مدیریت آن دسته از عوامل استرس زا که بدون آگاهی قبلی ایجاد می‌شوند، روش‌هایی پیدا کنید. برای نمونه، ویلیامز می‌گوید پس از جلسه‌ای پراسترس در محل کار، می‌توانید چند بار از پله‌ها بالا و پایین بروید تا خشم شما فروکش کند یا به جایی خلوت و آرام بروید و چند نفس عمیق بکشید و دوباره تمرکز خود را به دست بیاورید.

ویلیامز چهار راهنمایی دیگر برای کنترل استرس بیان می‌کند که می‌توانید بلافاصله اجرای آنها را شروع کنید:

اگر می‌خواهید بدانید که «چگونه سالم زندگی کنیم؟» باید بگویم به وضعییت خواب‌تان رسیدگی کنید. اگر مشکل خواب دارید، نکات زیر را به کار بگیرید که توسط متخصصِ پزشکیِ خواب، لیزا شایوز (Lisa Shives)، مدیر پزشکی مرکز پزشکی خوابِ Northshore در اِوانستون، بیان شده است:

این کار نه فقط به این دلیل که تلویزیون و رایانه تحریک‌کننده و مهیج‌اند بلکه به دلیلِ نور آنها نیز هست. شایوز می‌گوید: «ما تا حد زیادی نسبت به پیامی که نور به ما می‌دهد و می‌گوید که الان زمانِ بیدار بودنِ ماست، حساس هستیم.» او مطالعه‌ی متنی ساده و آرامش‌بخش را، زیر نورِ لامپی که مستقیما به چشم‌های ما نمی‌تابد، توصیه می‌کند.

انجامِ حرکات کششیِ سبک اشکالی ندارد ولی فعالیت بدنی شدید، موجب بالا رفتن دمای مرکزی بدن می‌شود که خوابیدن را دشوارتر می‌کند. شایوز می‌گوید: «اگر فعالیت بدنی شما پیش از خواب، به اندازه‌ای است که عرق می‌کنید، این فعالیت بدنی بیش از حد شدید است.»

چگونه سالم زندگي كنيم

این کار نیز موج بالا رفتن دمای مرکزی بدن می‌شود ولی وقتی از حمام بیرون می‌آیید، دمای مرکزی بدن‌تان کاهش می‌یابد که می‌تواند کمک کند تا به خواب بروید. به گفته‌ی شایوز، علاوه بر آن، حمام «شما را از نظر ذهنی آرام می‌کند.» به نظر او نوشیدنِ یک نوشیدنی گرم و بدون کافئین، مانند چای بابونه نیز می‌تواند موثر باشد.

تنظیم ساعت خواب یکی دیگر از کارهایی است که برای داشتن سبک زندگی سالم می‌توانید انجام بدهید. شایوز در هنگام درمان بی خوابی بیماران به آنها می‌گوید، درست است که آنها نمی‌توانند کاری کنند که به خواب بروند ولی می‌توانند در زمان معینی در صبحِ روز بعد بیدار شوند. ممکن است در ابتدا احساس خستگی کنند، ولی اگر در طول روز چرت نزنند، ممکن است در طول شب‌های بعدی بهتر بخوابند. شایوز می‌گوید: «اگر این بیماران در طول روز زیاد چرت بزنند و برنامه‌ی خواب بسیار نامنظمی داشته باشند، به هیچ نتیجه‌ای نخواهند رسید.»

اگر مشکلات خواب مزمن دارید، نمی‌توانید در آخر هفته‌ها کمبود خواب‌تان را جبران کنید. ولی اگر به طور کلی خواب خوبی دارید و هفته‌ی سختی داشته‌اید، می‌توانید در آخر هفته بیشتر بخوابید؛ شایوز می‌گوید: «در واقع به نظر من این کار برای بدن خوب است.»

شایوز می‌گوید «اجازه ندهید که اختلالات خواب شما، ماه‌ها یا سال‌ها ادامه پیدا کند. هر چه زودتر و پیش از آنکه عادت‌های بدی در شما شکل بگیرند، به یک متخصص خواب مراجعه کنید.»

شایوز می‌گوید «خوابِ خوب نیز به اندازه‌ی رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، مهم است.» او می‌گوید ما در جامعه‌ی خود «خواب را بی‌ارزش می‌دانیم؛ انرژی و کارِ سخت را تحسین می‌کنیم و باور داریم که خواب فقط چیزی است که مزاحمِ کارهای دیگر ما می‌شود.»

بهبود روابط یکی دیگر از بدیهی‌ترین پاسخ‌هایی است که می‌توان به سوال «چگونه سالم زندگی کنیم؟» داد. سبک زندگی سالم فقط مربوط به عادت‌های شخصی شما مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی نیست و به ارتباطات شما با افراد دیگر (یعنی همان شبکه‌ی اجتماعی شما) نیز مربوط می‌شود. دی‌وال (DeWall) روان‌شناس اجتماعی از داشنگاه کِنتاکی، برای گسترش و برقراری ارتباط با دیگران، راهنمای‌های زیر را پیشنهاد می‌دهد:

لازم نیست که جزئیات زندگی آنها مانند شما باشد، ولی به دنبال افرادی باشید که به اندازه‌ی شما پذیرای دیگران و دارای سعه‌ی صدر باشند. دی‌وال می‌گوید «آنچه از لحاظِ افزایشِ سلامتِ رابطه واقعا اهمیت دارد این است که شما و فرد دیگر، در نزدیک شدن به دیگران، به یک اندازه احساس راحتی کنید.» برای نمونه، دی‌وال می‌گوید، کسی که نیاز دارد دیگران به او اطمینان و اعتماد به نفس بدهند، احتمالا نمی‌تواند رابطه‌ی خوبی با کسی داشته باشد که سرد و گوشه‌گیر است. دی‌وال پیشنهاد می‌دهد: «دیگران را از این لحاظ که آیا از نظرِ تمایل به نزدیک بودن به دیگران، شبیه شما هستند یا نه، ارزیابی کنید.»

دی‌وال می‌گوید «در فرهنگ ما تأکید می‌شود که فرد باید بسیار مستقل و مانند یک ارتش یک‌نفره باشد و روی پای خودش بایستد. بیشترِ مردم، به اندازه‌ی ۵۰ یا ۶۰ سال پیش، همسایه‌های خود را نمی‌شناسند.»

دی‌وال با داشتن روابط آنلاین با افراد دیگر مخالف نیست. او می‌گوید: «ولی به نظر من، در بلندمدت، این مسئله که تمام روابط شما آنلاین یا مجازی باشند … احتمالا به اندازه‌ی داشتنِ ترکیبی از هر دو نوع رابطه‌ی حقیقی و مجازی مفید نیست.»

دی‌وال می‌گوید: «برخی از تحقیق‌های من و بعضی از تحقیق‌هایی که محققان دیگر انجام داده‌اند نشان می‌دهد که … وقتی حس می‌کنید که از سوی فرد دیگری طرد شده‌اید … بدن‌تان این مسئله را به عنوان یک درد ثبت می‌کند. بنابراین اگر در رابطه‌ای هستم که درد بسیار زیادی را در من ایجاد می‌کند، باید کاری انجام دهم، باید از دیگران کمک بخواهم.»

می‌خواهید بدانید که چگونه سالم زندگی کنیم؟ بهتر است اول ذهن‌تان را به چالش بکشید. شرکت در فعالیت‌های ذهنی تحریک‌کننده، به ویژه فعالیت‌هایی که به همراهِ افراد دیگر انجام می‌شود، می‌تواند برای مغز مفید باشد.

دیوید ناپمن (David Knopman)، یک متخصص مغز و اعصاب در کلینیک مایو (Mayo Clinic) در روچِستِرِ ایالت مینه سوتا، می‌گوید: «هیچ جنبه‌ی منفی‌ای در گنجاندن فعالیت‌هایی که مغز را به چالش می‌کشند، به عنوان بخشی از سبک زندگی سالم وجود ندارد، مگر اینکه مبلغ بسیار زیادی برای برنامه‌ای رایانه‌ای هزینه کنید که انواع ادعاهای غیرواقعی را در مورد سلامت مغز مطرح می‌کند.»

ناپمن توضیح می‌دهد که تناسبِ اندامِ مغز (brain fitness)، تحت تأثیر عوامل فراوانی قرار دارد، عواملی مانند تحصیلات و وجود فرصت‌هایی برای انجام فعالیت‌های ذهنی تحریک‌کننده از دوران کودکی و همچنین وجود یا عدم وجود افسردگی، دیابت، سیگار کشیدن، فشار خون بالا و سایر خطرها.

مطالعات شهودی و تجربی نشان داده‌اند افرادی که در فعالیت‌های ذهنی تحریک‌کننده شرکت می‌کنند، کمتر دچار زوال عقل می‌شوند. ولی ناپمن اشاره می‌کند که این مطالعات، علت و معلول را مشخص نمی‌کنند، بنابراین روشن نیست که آیا فعالیت‌های ذهنی تحریک‌کننده موجب جلوگیری از زوال عقل می‌شوند یا افرادی که مغز سالم‌تری دارند به سمتِ انجام این فعالیت‌ها جذب می‌شوند.

ناپمن می‌گوید «به نظر من، فعالیت‌های اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارند به همین دلیل، تا حدی در مورد نهادهای مختلف تجاری‌ای که به دنبال فروش بازی‌های رایانه‌ایِ تولید شده برای تحریک مغز هستند، مشکوکم … اگر استفاده از این نرم‌افزاها به بهایِ کنار گذاشتن فعالیت‌های اجتماعی باشد، احتمالا این نرم‌افزاها نتیجه‌ی معکوس خواهند داشت.»

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی و عاشق ترجمه و نوشتن هستم.

سلامتی

لاغری در یک ماه؛ چگونه در یک ماه ۶ تا ۹ کیلوگرم وزن کم کنیم؟


کاهش اسید معده با ۱۳ روش خانگی

تشخیص جای نیش حشرات مختلف و نحوه درمان آن‌ها

چگونه لاغر شویم؛ ۱۵ روش کاهش وزن سریع اما مطمئن

هورمون پرولاکتین و علائم بالا بودن آن در زنان و مردان

آخرین مطالب

سونای مادون قرمز؛ تأثیرات، فواید و موارد منع استفاده

قانون مورفی چیست و چطور می‌توان با آن مقابله کرد؟

کتاب تدوین طرح کسب و کار به روش اساتید هاروارد


چطور درآمد دلاری داشته باشیم؟

مدل تچان چیست و چگونه باعث افزایش بهره وری می‌شود؟

ترین های جهان

زیباترین گلهای جهان که مبهوت زیبایی‌شان می‌شوید

بهترین دانشگاه های جهان که تحصیل در آن‌ها آرزوی هرکسی است


ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

بهترین فیلم های تاریخی جهان که حقیقت را به شما نمایش می‌دهند

زیباترین شهرهای جهان که هر گردشگری را شیفته خود می‌کنند


گران ترین کشورهای جهان برای زندگی

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

سبک زندگی سالم چیست ؟ سبک زندگی تقریبا تمام رفتارها ، علایق ، کارها و بسیاری چیزهای دیگر در زندگی شما را در بر میگیرد که در کل میشود گفت به شیوه زندگی هر فرد سبک زندگی او گفته میشود . اما میتوانید با تغییر این شیوه زندگی به شیوه زندگی سالم مواردی مانند : بدنی سالم ، ذهنی سالم ، پیشگیری از مریضی و حتی سیستم ایمنی بهتر را برای خود به ارمغان بیاورید . تغییر سبک زندگی به زندگی سالم شامل :

سلامت جسمی

سلامت ذهنی

سلامت بدنی

سلامت مواد غذایی

چگونه سالم زندگي كنيم

سلامتی در کارهای روزانه

میشود که در ادامه مقاله به تک تک موارد گفته شده خواهیم پرداخت که با رعایت آنها زندگی بسیار سالم تر و شادتری خواهید داشت .

سلامت مواد غذایی یا داشتن رژیم غذایی مناسب : 

مقدار کافی آب بنوشید . افراد بالغ باید روزانه ۸ لیوان آب بنوشند . برای کودکان ۵ لیوان آب کافی می باشد . آب باعث تنظیم دمای بدن و دفع سموم بدن ( به دلیل زندگی صنعتی ) میشود . با نوشیدن آب کافی شما به صورت خودکار سالم تر خواهید شد .

از نوشیدنی های مضر استفاده نکنید . از مصرف نوشابه ،شربت ، آب میوه صنعتی و در کل هر نوشیدنی حاوی قند و انرژی زیاد اجتناب کنید .

صبحانه بخورید . خوردن صبحانه سبک و سالم باعث کاهش مصرف غذا در طول روز خواهد شد . سعی کنید از پروتئین های بدون چربی و غلات کامل ( سبوس دار ) استفاده نمایید .

در طول روز غذای سالم میل کنید . اگر نصف مواد غذایی روزانه شما را میوه جات و سبزیجات تشکیل میدهند ، راه درست را میروید . از پروتئین های بدون چربی مانند لبنیات کم چرب و غلات کامل ( نان و برنج سبوس دار ) استفاده نمایید . البته تمام چربی ها هم بد نیستند . از چربی هایی مانند : روغن ماهی ، تن ، آووکادو ، روغن زیتون و آجیل میتوانید استفاده کنید .

حتما شام بخورید . شام باید زود میل شود و وعده شام نباید حذف گردد . دیر وقت شام نخورید زیرا باعث جذب کالری غیر ضروری و کاهش کیفیت خواب خود خواهید شد .

گوشت کمتر بخورید و مصرف فیبر را افزایش دهید . در واقع گوشت نقش زیادی در تامین مواد مورد نیاز بدن ایفا نمیکند . سبزیجات و میوه جات بیشترین نقش در تامین ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر ایفا میکنند . خوردن میوه و سبزی با پوست برای تامین فیبر مورد نیاز بدن مفید میباشند .

لیبل مواد غذایی را مطالعه کنید . مواد غذایی آماده دارای لیبل ارزش غذایی بر روی خود میباشند . تا جاییکه امکان دارد سعی کنید از اینگونه مواد غذایی استفاده نکنید زیرا حاوی مواد مضری مانند : سدیم ( نمک ) ، چربی ترانس ، چربی های اشباع یا قند بالا هستند . در صورتیکه مجبور به استفاده از آنها هستید سعی کنید گزینه ای را انتخاب کنید که مواد مضر گفته شده کمتری داشته باشد .

سلامت جسمی :

نکات مهم ورزش کردن را بدانید . ورزش کردن فواید زیادی برای جسم و روان شما دارد و از بسیاری از بیماری ها پیشگیری میکند . ورزش کردن باعث بالا بردن ایمنی بدن و باعث می شود که کمتر مریض شوید . ورزش باعث بالا رفتن کیفیت خواب شبانه میشود .

وزن مناسب داشته باشید . اضافه و کمبود وزن هر کدام مشکلاتی را برای شما ایجاد خواهند کرد . شما همیشه باید وزن مناسب را داشته باشید . افزایش BMI یا توده ماهیچه ای تاثیر زیادی در سلامت شما خواهد داشت . به هیچ وجه رژیم های سخت برای کاهش وزن نگیرید زیرا سلامتی خود را به خطر می اندازید .

باید ورزش های مختلفی را انجام دهید . اگر یک نوع ورزش انجام دهید . مثلا پیاده روی فقط عضلات همان قسمت مثل پا و ران خود را قوی کرده اید و بقیه عضلات شما ضعیف می مانند . بنابراین سعی کنید چند ورزش مختلف را در طول هفته انجام دهید .

عاقلانه ورزش کنید . اگر اطلاعات کافی از ورزش کردن نداشته باشید خود را مستعد آسیب های جدی خواهید کرد . همیشه بدن خود را پر آب نگه دارید . در هنگام ورزش کردن همیشه آب بنوشید . کم آبی بدن باعث سر درد ، سر گیجه در هنگام عرق کردن می شود .

در هنگام ورزش کردن حتما به خود استراحت دهید خستگی زیاد عضله امکان آسیب دیدن را افزایش میدهد .

پر انرژی و اکتیو ( فعال ) باشید . سعی کنید در تمام روز فعال باشید و کارهایی مانند : پیاده روی ، استفاده از پله به جای آسانسور ، پیاده رفتن مسیر های کم را انجام دهید .

سلامت ذهنی :

مثبت فکر کنید . قدرت مغز را دست کم نگیرید . به گفته دانشگاه هاروارد مثبت اندیشی میتواند سیستم دفاعی بدن را تقویت و مشکلات قلبی را بهتر کند . سعی کنید همیشه به چیزهای خوب فکر کنید و جنبه مثبت همه چیز را ببینید .

از زندگی خودتان راضی و زندگی شادی داشته باشید . این بدان معنا نیست که به پیشرفت فکر نکنید این یعنی از زندگی خود لذت ببرید و حسرت داشته های دیگران را نخورید . تا زمانی که شما شاد نباشید از سلامت کامل برخوردار نخواهید بود .

بلند پروازی نکنید . هدف خود را طوری تنظیم کنید که قابل دستیابی باشد . فکر کردن و برنامه ریزی روی چیزهایی که قابل دسترسی نیستند هیچ سودی برای شما نخواهند داشت .

چگونه سالم زندگي كنيم

استرس خود را کنترل کنید . این مورد خیلی مهم میباشد . داشتن استرس تمام ابعاد زندگی سالم را تحت تاثیر قرار میدهد . شما باید استرس خود را به هر دلیلی که باشد کنترل کنید یا از بین ببرید .

به خودتان استراحت بدهید . درست است که برای رسیدن به هدف خود باید تلاش کنید اما باید به خود استراحت نیز بدهید . اگر شما ۱ یا ۲ روز در هفته را بدون انجام دادن برنامه همیشگی خود سپری کنید مثلا به تفریح بپردازید در روز بعد با انرژی ۲ چندان میتوانید کارهای خود را انجام دهید .

سلامتی در کارهای روزانه : 

کارهایی که سلامت شما را به خطر می اندازند را انجام ندهید . کارهایی مانند :

رابطه ناسالم و نا ایمن نداشته باشید .

نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید .

سیگار نکشید .

مواد مخدر مصرف نکنید .

در هنگام دوچرخه سواری از کلاه ایمنی استفاده کنید .

در هنگام رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید .

خواب شبانه خوب و کاملی داشته باشید . در هنگام خواب بدن سلول هایی تولید میکند که با عفونت ، التهاب و استرس مبارزه میکنند . بنابراین در صورت خواب کم انسان مستعد بیمار شدن میباشد .

در خانه غذا میل کنید . غذای بیرون یا مواد غذایی آماده اصولا غذاهای سالمی نیستند . با پختن غذا در خانه میتوانید تمام مواد غذایی که وارد بدنتان میشود را کنترل نمایید .

نظافت شخصی را رعایت کنید . دستان خود را مرتبا ، مخصوصا بعد از دستشویی رفتن بشورید . همیشه بعد از غذا خوردن دندانهای خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید . شستن زبان را فراموش نکنید .

دیگر نکات مهم :

دوست خود را درست انتخاب کنید .

هفته ای چند بار ورزش کنید .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

سروتونین چیست و چگونه تولید می‌شود ؟ سروتونین یک انتقال‌دهنده عصبی ، یا شیمیایی در بدن است…

ترک پوست یا خطوط قرمز پوست در بارداری کاملا طبیعی است زیرا وزن زیادی …

بو گرفتن یخچال بدلیل زیاد بودن مواد غذایی داخل آن و بوهای مختلف بوجود …

خرید عینک آفتابی ( دودی ) اصل یکی از دغدغه های ایرانیان و حتی …

بسیاری از افراد به‌صورت کامل یا نیمه ، رژیم غذایی گیاهخواری ( وجترین ) …

آموزش دستشویی به سگ در زمانیکه در آپارتمان زندگی میکنید و هنگامی سگ خود …

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند : ehow و wikihow بوده ، بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

نام کاربری یا نشانی ایمیل

رمز

مرا به خاطر بسپار

مطالب پر بازدید

مطالب پیشنهادی

اگر تازه از خواب بیدار شده اید، پس احتمالاً 10 ساعتی می شود که هیچ چیزی نخورده اید. قبل از اینکه چیزی بخورید، از خانه بیرون نروید. یک صبحانه سالم می تواند به شما و فرزندان تان، ذهنی تیزتر، انرژی بیشتر و قوت بهتری در طول روز بدهد.

صبحانه متعادل شامل پروتئین، کربوهیدرات و فیبر است. سعی کنید کره بادام زمینی را بر روی یک کیک مافین گندمی پخش کنید و نوش جان کنید;)

چگونه سالم زندگي كنيم

مطالعه کنید » یک رژیم غذایی مناسب برای لاغری ” رژیم کتوژنیک ”

قبل از اینکه سرکار بروید، یک پیاده روی سریع 30 دقیقه ای اطراف محله خود داشته باشید. احساس سرزندگی خواهید کرد و می توانید 150 دقیقه فعالیت معتدل/شدید که هر هفته به آن نیاز داریم را پشت سر بگذارید.

ورزش صبحگاهی ممکن است به کاهش فشار خون و میزان تری گلیسیرید روزانه (چربی ناسالم) در سیستم بدن شما کمک کند. به عنوان یک جایزه، شب نیز خواب بهتری را تجربه خواهید کرد.

بدون استفاده از آن، خانه را ترک نکنید – منظورم کرم های ضد آفتاب است ? . کرم ضد آفتاب فقط برای ساحل و تابستان نیست. حتی در زمستان و حتی زمانی که هوا ابری است؛ اشعه فرا بنفش ( UV ) می تواند به پوست نفوذ کرده و باعث سوختن آن شود، به ویژه در مناطقی که در معرض اشعه قرار دارند نظیر صورت، گوش ها و پشت دست ها. این ها مناطقی هستند که متخصصین پوست اغلب برای درمان سرطان پوست استفاده می کنند.

آیا شما در چند کیلومتری محل کار یا مدرسه خود زندگی می کنید؟ خودرو را رها کنید و قدم بزنید. در مصرف سوخت صرفه جویی می کنید، محیط زیست را تمیز نگه می دارید و روزتان را سالم شروع می کنید. اطمینان حاص کنید که کفش های پیاده روی مناسب را بپوشید.

اگر مجبور به استفاده از اتومبیل هستید، رانندگان و مسافران – حتی کودکان در اتوبوس مدرسه – باید کمربند ایمنی خود را ببندید، هرچند که سفر کوتاه باشد.

از گزینه های سالم نظیر میوه های تازه، کیک مافین کوچک، نان شیرینی غلات کامل یا ماست استفاده کنید.

برخی ایده ها را از نهار مدرسه بچه ها بگیرید؛ خصوصاً اگر روی میز خود غذا می خورید. آوردن ناهار از خانه باعث می شود تا بتوانید میزان کالری و اندازه آن را کنترل کنید. کودکان و بزرگسالان ممکن است ناهار ترکیبی از سبزیجات با غلات و پروتئین دوست داشته باشند.

درد پشت یکی از دلایل اصلی است که افراد زیر 45 سال از کار به خانه بازمیگردند. حالت صحیح بهترین راه جلوگیری از درد پشت و کمر است. اگر همانند بسیاری از ما، پشت میز کار می کنید ؛ یک پای خود را زیر صندلی قرار دهید و مانیتور را درست در جلوی خود قرار دهید. در طول ساعت کاری که پشت میز هستید، چندین بار در روز بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید.

اکثر کودکان به نظارت پس از مدرسه نیاز دارند. عادت های مطالعه خوب را با ارائه یک فضای آرام و زمان کافی برای انجام تکالیف، به فرزند خود نشان دهید. در صورت عدم پذیرش، استفاده از اینترنت و تلویزیون باید محدود شوند.

اما خوب است که گاهی اوقات کتاب ها را برای جلوگیری از خستگی چشم و گردن کنار بگذارید. تنقلات سالم همانند میوه، غلات یا نان غلات کامل می توانند بدون اینکه اشتهای کودک و نوجوان را برای شام کور کنند، مصرف شوند.

مطالعه کنید » آیا شما هم چشمان نزدیک بینی دارید؟ پیشنهاد می کنیم مقاله را از دست ندهید.

استرس می تواند در هر سنی تاثیر بگذارد. یاد بگیرید که علائم استرس را مشخص کنید و راه های سالمی را برای مقابله با آن انتخاب کنید. ورزش و استراحت کافی می تواند به کاهش استرس کمک کند. صرف زمان در فعالیت های مورد علاقه نیز در این مورد صدق می کند.

تحقیقات نشان می دهد که کودکان از اینکه کل خانواده در کنار هم غذا می خورند، سود می برند. آنها نمرات بهتری می گیرند و از نیروی بیشتری که دریافت می کنند، لذت می برند. همچنین خطرات افسردگی و مصرف مواد مخدر کاهش می یابد. برنامه های شام خانوادگی را فراموش نکنید ؛ اگر در طول هفته این کار برایتان مشکل است، آخر هفته ها وعده غذایی را با هم بخورید.

اگر زمان تماشای تلویزیون را کاهش دهید، زمان زیادی برای شرکت در فعالیت های سالم خانوادگی پیدا خواهید کرد. مثل : دوچرخه سواری، بازی کردن، بردن سگ به پیاده روی . . . تماشای بیشتر تلویزیون رابطه مستقیمی با افزایش وزن در کودکان و بزرگسالان دارد.

مطالعه کنید » افزایش طول عمر با دوچرخه سواری + فواید دیگر دوچرخه سواری

تماشای تلویزیون و انواع دیگر صفحه های نمایش را به یک ساعت یا کمتر در روز محدود کنید. اطمینان حاصل کنید که این زمان را جایگزین فعالیت هایی می کنید که خود و خانواده تان را به حرکت وا می دارد.

برای اینکه شب خواب خوب و راحتی داشته باشید، اتاق خواب خود را آرام، تاریک و خنک نگه دارید. یک تشک ضخیم برای استراحت انتخاب کنید. از صدای سفید استفاده کنید – رادیو استاتیک یا صدای طبیعت، برای جلوگیری از صداهای ناخواسته مانند ترافیک و سگ ها. حواس پرتی هایی مثل پروژه های کاری، تلویزیون و لپ تاپ را از اتاق خواب بیرون نگه دارید.

کودکان پیش دبستانی به 11 تا 13 ساعت خواب در روز نیاز دارند. شب ها روال خواب برای خود و کودکانتان داشته باشید. آخر هفته ها زمان خواب خود را به تعویق نیندازید. برای جلوگیری از مشکلات خواب، بچه ها از نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنند. از اتاق خواب خود حواس پرتی هایی مثل تلویزیون و بازی های ویدئویی را دور نگه دارید.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز استویدئوهایی که دیگران تماشا کرده اند

بسیاری از افرادی که بیماری‌های جدی دارند، حاضرند هر چیزی بدهند تا یک روز را با سلامتی زندگی کنند. برای سالم زندگی کردن و بی‌ترین استفاده از امکاناتی که در اختیار شما قرار داده شده است.

یکی از مشکلات بزرگ تغییر سبک زندگی در زمینه‌ تغذیه، یافتن مواد غذایی سالم برای جایگزین کردن مواد غذایی همیشگی برنامه‌ غذایی است. برای این کار شما باید با مصرف مواد غذایی سالم و جدید شروع کنید و ۴ هفته صبر کنید تا مصرف این مواد غذایی با ذائقه‌تان منطبق شود.

ولی برای سالم زندگی کردن تنها تغذیه سالم مهم نیست؛ اگر می‌خواهید عادت‌های سالمی در پیش بگیرید باید یاد بگیرید که این تغییرات را به تدریج و کم‌کم وارد زندگی‌تان کنید. نباید انتظار داشته باشید که یک شبه نتیجه‌ تغییرات را مشاهده کنید.

چگونه سالم زندگي كنيم

چند توصیه ای که در این ویدئو آمده را جدی بگیرید:

دنیای امروز شاید باعث شود حجم زیادی از اطلاعات در آن واحد وارد مغز شود اما باید بسیار مراقب بود که مسائل مختلف را وارد مغز نکنیم چرا که این کار کیفیت ارتباط سلول‌های مغز را دچار اختلال می‌کند. به قول پروفسور سمیعی، مغزتان را مشوش نکنید، خود و کودکانتان را از کامپیوتر دور کنید.

اضافه وزن و چاقی به‌عنوان یکی از بلایای قرن شناخته شده که عوارض ناشی از آن زندگی را با مخاطرات ریز و درشت روبه‌رو می کند.دریافت مواد غذایی، هزینه کردن انرژی و فعالیت بدنی دو موضوع مهمی است که با این مشکل فراگیر ارتباط مستقیمی دارد.

در دهه‌های اخیر، شیوه‌هایی که افراد برای زندگی خود برگزیده‌اند باعث شده است صرف انرژی‌های وارد شده به بدن کاهش یابد ولی دریافت مواد غذایی افزایش پیدا کرده است.

حتی اگر اینقدر انگیزه ندارید که یک برنامه ورزشی را شروع کنید، چند تمرین کوتاه اما قوی در طول روز انجام دهید. از پله‌ها استفاده کنید، پیاده‌روی کنید، با سرعت بیشتری خانه را تمیز کنید. کمی ورزش هم از ورزش نکردن بهتر است. کالری می‌سوزاند و انگیزه می‌دهد که مدت طولانی‌تری ورزش کنید. همچنین سعی کنید حتی با امکانات کم بدنسازی کنید تا بدنی سالم داشته باشید.

همواره سعی کنید با اتوبوس و وسایل نقلیه به مدرسه یا سرکار نروید و از وسیله هایی استفاده کنید که باعث تحرک و افزایش سوخت و ساز شما در طول مسیر شود.

رکاب زدن دوچرخه علاوه بر افزایش سوخت و ساز بدن، تمرینی عالی برای ذهن و روان‌تان نیز هست. مطالعات گوناگونی نشان داده، دوچرخه سواری، ساختارهای مهم مغز را گسترش می‌دهد و بنابراین شما می‌توانید سریع‌تر فکر کنید، بیشتر به‌خاطر بسپارید و احساس شادابی بیشتری کنید.

اغلب کسانی که به تمرین هوازی منظم  میپردازند میخواهند استرس و مشکلاتشان را فراموش کنند و تحقیقات نشان داده  تمرینات منظم هوازی در درمان افسردگی نقش دارد. در کل میتوان گفت تمرینات منظم هوازی موجب تقویت روحیه می شود و اخلاق را بهتر میکند و این شکل سالم کاهش استرس است. اسکیت سواری دقیقاً این مزایا را برای شما به همراه دارد.

این روزها کمتر کسی است که دغدغه آلودگی هوا را نداشته باشد، در مورد تغذیه مناسب در این روزها بسیار گفته شده و می شود. اما خوب است بدانیم اگر فرصتی برایمان پیش می آید، کمی هم هوای پاک و تازه را تنفس کنیم و بدانیم چطور از این موهبت کمیاب بهره ببریم و به اینکه هوا بارانی است یا باد می وزد توجه نکنیم. درواقع تنفس اکسیژن آنقدر برای مان عادی و ناخودآگاه شده است که واقعا به فواید آن فکر نمی کنیم.

برای حفظ و نگهداری دراز ‌مدت غذاهای حاضری و خوش‌طعم کردن آنها، از افزودنی‌های متعددی استفاده می ‌شود. این افزودنی‌ها به همراه دیگر فرآیندهایی که روی غذا انجام می‌ شود، موجب از دست رفتن بخش زیادی از ارزش غذایی فست ‌فود می شود. از طرف دیگر، کارشناسان معتقدند که گسترش فست‌ فود یعنی گسترش چاقی. چاقی هم یعنی افزایش بیماری‌های قلبی‌-عروقی، دیابت،‌ ‌سرطان روده، سرطان معده،‌ ‌سرطان سینه، آرتروز، فشار خون بالا، نازایی و … .

همچنین دیابت یکی از بزرگ‌ترین خطرهایی است که سلامت مردم را در عصر کنونی تهدید می‌کند. بنابر گفته محققین، فقط در آمریکا حدود ۳۰ میلیون دیابتی وجود دارد که نزدیک به ۹ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد. بخش عمده‌ای از این گروه به دیابت نوع دو مبتلا هستند. پس خوردن غذاهای خانگی و ترک خوردن فست فودها از واجبات سبک زندگی سالم است.

تحقیقات نشان داده که پرهیز از خوردن گوشت، کلید داشتن زندگی‌ طولانی در این افراد است. زیرا به دلیل پرهیز از مصرف گوشت و فراورده‌های حیوانی، سطح کلسترول خون افراد گیاه‌خوار پایین ‌است و این امر آنها را از ابتلا به بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، گرفتگی عروق و بیماری‌های قلبی مصون نگه می‌دارد. از طرفی دیگر، چربی کم در رژیم غذایی گیاه‌خواری از چاقی و بالا رفتن چربی خون جلوگیری می‌کند. پس در نتیجه هرکسی میتواند حتی به مدت کوتاهی گیاه خواری کند.

سبک زندگی | تگ

(۱۲۴)

با عرض معذرت، برای ارسال نظر باید وارد شوید

مجله خبری تصویری تگ

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نمی باشد.

بسیاری از افرادی که بیماری‌های جدی دارند، حاضرند هر چیزی بدهند تا یک روز را با سلامتی زندگی کنند. برای سالم زندگی کردن و بی‌ترین استفاده از امکاناتی که در اختیار شما قرار داده شده است، یکی از مشکلات بزرگ تغییر سبک زندگی در زمینه‌ تغذیه، یافتن مواد غذایی سالم برای جایگزین کردن مواد غذایی همیشگی برنامه‌ غذایی است. برای این کار شما باید با مصرف مواد غذایی سالم و جدید شروع کنید و 4 هفته صبر کنید تا مصرف این مواد غذایی با ذائقه‌تان منطبق شود.ولی برای سالم زندگی کردن تنها تغذیه سالم مهم نیست؛ اگر می‌خواهید عادت‌های سالمی در پیش بگیرید باید یاد بگیرید.

برای ارسال نظر لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.

لازم نیست برای داشتن زندگی سالم، دونده ماراتن باشید، بروکلی بخورید یا ساعت‌ها مدیتیشن کار کنید. سبک‌زندگی سالم یک روند پیش‌رو است که پستی و بلندی‌های خود را دارد اما همیشه به سمت یادگیری بیشتر، داشتن انتخاب‌های بهتر و زندگی هوشمندانه در حرکت است.

اگر هر تغییر کوچک را هدیه‌ای ببینید که به خودتان می‌دهید، برای احترام گذاشتن به جسم، فکر و روحتان، این تغییر کمتر ترسناک و طبیعی‌تر خواهد بود. همانطور که رقصنده مدرن، مرتا گراهام ذکر می‌کند، «بدن لباسی مقدس است.» باید با آن اینگونه رفتار شود.

فقط در یک روز، تغییرات کوچک بسیار زیادی هست که می‌توانید برای دست یافتن به فواید بیشماری که برای سلامتی‌تان دارند امتحانشان کنید.

در زیر به ۱1 مورد از این تغییرات اشاره می‌کنیم که به زمان و تعهد بسیار کمی نیاز دارند اما پاداش فوق‌العاده‌ای برایتان در بر خواهد داشت.

چگونه سالم زندگي كنيم

۱۵-۱۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و کمی حرکات کششی انجام دهید. حرکات کششی به شما برای بیدار شدن کمک می‌کند، انرژی بیشتری به شما می‌دهد، انعطاف‌پذیری و هماهنگی بدنتان را بالا برده، به گردش خون در بدن کمک کرده و ریلکس‌تان می‌کند.

اگر قرار است در روز یک وعده غذای خیلی خوب و سالم بخورید، اجازه بدهید که آن وعده صبحانه باشد. ترکیبی از کربوهیدرات‌ها، فیبر، پروتئین و مقدار کمی چربی فواید بسیار زیادی برای سلامتی شما داشته و ساعت‌ها انرژی لازم برای بدنتان را فراهم می‌کند.

چای حاوی انبوهی از آنتی‌اکسیدان‌هاست، احتمال بروز حمله قلبی و سکته را در شما کاهش داده، سیستم ایمنی بدنتان را قوی کرده، از شما دربرابر سرطان محافظت می‌کند و سوخت‌وسازتان را هم بالا می‌برد. اگر نمی‌توانید به طور کل مصرف قهوه را کنار بگذارید، فنجان دومتان را به جای آن چای بنوشید، چای سبز سالم‌ترین نوع چای است اما هر نوع چایی برایتان خوب است.

برای گرم کردن آب یخ در بدن و رساندن آن به دمای طبیعی بدن، کالری بیشتری می‌سوزانید. اگر روزی ۸ لیوان آب یخ بنوشید، چیزی در حدود ۱۲۳ کالری خواهید سوزاند. ضمن اینکه آب موردنیاز بدنتان هم تامین شده و سموم را از بدنتان دفع می‌کند.

تنفس عمیق و درست از شکم فواید بسیار زیادی برای سلامتی شما دارد مثال بهبود گوارش، بالا رفتن کیفیت خون، تقویت عملکرد سیستم عصبی و تنفسی بدن. یاد گرفتن نحوه صحیح نفس کشیدن بسیار راحت است. هر زمان که احساس کردید تندتند یا کند نفس می‌کشید، سریعاً آن را اصلاح کنید.

استرس مداوم و مزمن تاثیرات زیادی بر سلامتی‌تان می‌گذارد. وقتی سیستم عصبی ارادی شما بیش از اندازه فعال باشد، علائم فیزیکی مشاهده خواهید کرد که در درازمدت بیماری‌هایی به دنبال خواهد داشت ازجمله افسردگی، اضطراب، زخم معده، سردرد، ریزش مو و مشکلات قلبی. وقتی در موقعیت استرس‌زایی هستید، به سرعت هر چه تمام‌تر از آن موقعیت بیرون بیایید. درست نفس بکشید، مدیتیشن کنید، ورزش کنید، با کسی حرف بزنید یا به پیاده‌روی بروید. قبل از اینکه استرس بتواند بر سلامتی‌تان اثر بگذارد، سیستم عصبی‌تان را آرام کنید.

شش وعده غذایی کوچک و سبک به جای سه وعده پرحجم در روز به شما کمک می‌کند گرسنگی‌تان را کنترل کرده و وزنتان را تنظیم کنید. بهتر است به جای بشقاب غذاخوری، از بشقاب سالاد استفاده کنید تا بهتر بتوانید میزان غذای مصرفی‌تان را کنترل کنید. این روش به شما کمک می‌کند از گرسنگی جلوگیری کرده و با پرخوری مقابله کنید.

دو ماده‌غذایی که می‌دانید برایتان بد است را انتخاب کرده و آنها را از موادغذایی مصرفی‌تان حذف کنید. این کار را برای یک روز امتحان کنید و بعد دوباره در همان هفته یک روز دیگر نیز این کار را تکرار کنید. افزایش مصرف سبزیجات و کاهش مصرف موادغذایی سفید (نان، برنج، پاستا، شیرینی و امثال آن) راهی بسیار عالی برای کاهش وزن و افزودن موادمغذی به بدن است.

ضرب گرفتن با پاها، تکان دادن ران‌ها و هر حرکت ناآرام دیگر ، برحسب وزن و سنتان، چیزی درحدود ۱۲۰ کالری در ساعت می‌سوزاند. به جای اینکه ساکن و آرام بنشینید، قسمتی از بدنتان را تکان دهید و حین کار وزن کم کنید.

حتی اگر اینقدر انگیزه ندارید که یک برنامه ورزشی را شروع کنید، چند تمرین کوتاه اما قوی در طول روز انجام دهید. از پله‌ها استفاده کنید، پیاده‌روی کنید،دوچرخه سواری کنید، با سرعت بیشتری خانه را تمیز کنید یا برقصید. یک کم ورزش هم از ورزش نکردن بهتر است. کالری می‌سوزاند و انگیزه می‌دهد که مدت طولانی‌تری ورزش کنید.

افراد بزرگسال به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند. خواب کافی استرس را کاهش می‌دهد، به سالم نگه داشتن قلبتان کمک می‌کند، التهاب را کم می‌کند، در طول روز هوشیارترتان می‌کند، به پایین آوردن وزنتان کمک می‌کند و احتمال بروز افسردگی را کاهش می‌دهد. با خواب خوب، احساس بهتری خواهید داشت، بهتر فکر خواهید کرد و زیباتر به نظر خواهید رسید.

اینها راه‌هایی ساده اما تاثیرگذار هستند که برنامه زندگی شما را بر هم نزده و در عین حال برایتان بسیار فایده‌بخش خواهد بود. اگر امروز توانستید این کارها را انجام دهید، حتماً فردا هم می‌توانید؛ روزهای بعد از آن هم همینطور. ایجاد یک سبک‌زندگی سالم نیاز به پشتکار و ثبات قدم دارد.

اگر فقط همین فعالیت‌ها را انجام دهید، ۵۰۰ کالری خواهید سوزاند، چندین ماده‌غذایی سالم را به رژیم غذایی‌تان افزوده، چند ماده‌غذایی بد را حذف کرده، سلامت عمومی‌تان را تقویت کرده، رابطه‌جنسی بهتری داشته و بهتر خواهید خوابید.

رژیم غذایی سالم

علائم و درمان کم خونی و فقر آهن

امروزه بیماران از طریق تکنولوژی قادر خواهند بود تا هر زمان بر روی سلامتیشان نظارت کنند. راه حل های دکتریو با استفاده از تکنولوژی کمک می کند تا مراقبت های مطمئن تر و سالم تر را به طرزی نیرومند و باب میل افراد در دسترس آن ها قرار دهیم.

چگونه سالم زندگي كنيم

چگونه سالم زندگي كنيم

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 rashed فواید،علائم،خواص سپتامبر 7, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *