چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم


بازگشت به
سایت


 

 

 

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

متاسفانه صفحه مورد
نظر در سایت یافت نشد ،


 

ممکن است نشانی آن
تغییر کرده باشد شما میتوانید عنوان مدنظر را از طریق قسمت ذیل در
لیست محتویات سایت جستجو کنید

 

  


 


جستوی  پیشرفته  مطلب مدنظر : 

 

 

 


تماس با ما : 

روابط عمومی و پشتیبانی پایگاه
اطلاع رسانی تنظیم خانواده


تلفن:0311-7810980  
ایمیل: [email protected]باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

داشتن رابطه‌ی خوب و رمانتیک می‌تواند آسان باشد، البته در صورتی‌ که خودتان هم تلاش کنید. چه اتفاقی افتاده است؟! شاید شما نگران این باشید که ازدواج‌تان این اواخر جرقه‌ی اولیه‌ی لازم را ندارد و همه‌چیز فروکش کرده‌ است. واضح است که اگر می‌خواهید یک زندگی مشترک موفق و شاد را تجربه کنید، باید برای زنده نگه‌داشتن عشق‌تان و رشد مداوم آن، هم خودتان به تنهایی و هم، همراه با همسرتان همیشه تلاش کنید. می‌دانم که خیلی اوقات اصلا کار آسانی نیست، اما نگران نباشید، شما می‌توانید زندگی مشترک‌تان را رشد بدهید به شرطی که هم شما و هم شریک زندگی‌تان برای رسیدن به این رشد، به اندازه‌ی کافی انگیزه داشته باشید، انرژی بگذارید و تلاش کنید. با ما و این مقاله همراه باشید، سعی می‌کنیم با مطرح‌کردن موارد مهم، به شما برای داشتن زندگی مشترک موفق کمک کنیم.

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

اگر می‌خواهید زندگی مشترک سالمی داشته باشید و همسرتان حس کند که او را با خودتان برابر می‌دانید و به احساساتش اهمیت می‌دهید، زمانی‌ که می‌خواهید درباره‌ی هر چیزی حتی مسائل روزمره تصمیم‌گیری کنید، به نظرات همسرتان به اندازه‌ی کافی اهمیت بدهید. اگر طوری رفتار کنید که انگار عقاید او مهم نیستند یا همیشه حرف آخر را شما می‌زنید در واقع ازدواج‌تان را تا مرز بهم‌ریختگی و عدم‌تعادل پیش خواهید برد. حتما دیدگاه‌های همسرتان را هم مانند عقاید خودتان و به همان اندازه جدی بگیرید. زمانی را برای گوش‌دادن به همسرتان اختصاص بدهید و این حس را به او منتقل کنید که برای‌تان مهم است.

اگر به همسرتان اهمیت می‌دهید و رابطه‌ی سالم و پویایی می‌خواهید، تلاش کنید اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. چه اشتباهاتی که خودتان در آن مقصر بوده‌اید، چه اشتباهاتی که از هردو‌ی شما سر زده است. از طرفی نباید شکست‌ها و خطاهای همسرتان را به او یاد‌آوری کنید. به جای این کار، رفتارهای مثبت او و خودتان را تقویت کنید. از الان که دور هم هستید لذت ببرید و درباره‌ی همه‌ی چیزهایی که می‌خواهید فکر و صحبت کنید. اگر واقعا همسرتان را دوست دارید باید ملاحظه‌ی احساساتش را بکنید و گذشته را فقط برای اینکه او را تحریک کنید یا آزار بدهید، نبش قبر نکنید.

«گوش‌دادن» یکی از بهترین روش‌ها برای فهماندن میزان توجه‌‌ شما به همسرتان است. وقتی او درباره‌ی روزی که گذرانده است برای شما حرف می‌زند، با آرامش به حرف‌هایش گوش بدهید و صبر کنید تا حرفش تمام شود. تلاش کنید واقعا به او گوش بدهید و به چیزهایی که می‌گوید اهمیت بدهید. اگر قرار است یک گفت‌وگوی واقعی را تجربه کنید، تلفن‌تان را کنار بگذارید، در چشمان همسرتان نگاه کنید و به اندازه‌ی کافی برای گوش‌دادن به حرف‌هایش انرژی بگذارید.

نگران نباشید، لازم نیست کل زندگی‌تان را دور همسرتان بگردید! اما به یاد داشته باشید وقتی تصمیم گرفتید ازدواج کنید، هرکدام‌تان می‌خواستید اولویت زندگی دیگری باشید. پس به بزرگ‌ترین تصمیم زندگی‌تان و هر تصمیم دیگری که با همسرتان خواهید گرفت، احترام بگذارید. سعی کنید همواره کاری را انجام بدهید که برای هر دوی شما، بهتر است.

اگر می‌خواهید زندگی مشترک‌ موفق داشته باشید، رابطه‌ی خوب با همسرتان رمز این شادی است. شما و شریک زندگی‌تان باید این توانایی را داشته باشید که درباره‌ی هرچیزی که فکر می‌کنید، مخصوصا موضوعاتی که بین شما مشترک است، با یکدیگر راحت صحبت کنید. اگر همیشه با هم درباره‌ی افکارتان صحبت کنید، این کار به پرورش رابطه و حفظ صداقت بین شما کمک می‌کند و البته می‌توانید زندگی مشترک قوی و سالمی داشته باشید .

اگر شریک زندگی‌تان درباره‌ی چیز خصوصی و مهمی به شما اعتماد کرد و آن را با شما در میان گذاشت، هرگز نباید با بی‌فکری آن را با کس دیگری در میان بگذارید، حتی با پدر و مادرتان! این کار اعتماد را از بین می‌برد. از طرفی اگر مسئله‌ی مورد نظر یک موضوع شخصی بود، هرگز نباید به خودتان اجازه بدهید از آن به‌عنوان نقطه ضعف، در مشاجرات و بحث‌هایتان استفاده کنید؛ حتی اگر همسرتان به شما خیانت کند و بخواهید از او جدا شوید. اعتماد بیان‌کننده‌ی این واقعیت است که شریک زندگی‌تان درباره‌ی مهمترین مسائل زندگی‌اش با شما صادق است و حتما باید به این صداقت احترام بگذارید.

اگر احساس کردید چیزی باعث نگرانی همسرتان شده است، چند دقیقه او را در آغوش بگیرید و بپرسید چه اتفاقی افتاده است. شاید الان وقتی باشد که او به توجه بیشتری نیاز دارد، پس هرگز این شرایط را نادیده نگیرید. اگر همسرتان تمایلی به صحبت‌کردن درباره‌ی مشکلش نداشت او را تحت فشار نگذارید، چون اوضاع بدتر می‌شود. سعی کنید طوری رفتار کنید که بداند هر زمان که به وجودتان نیاز داشته باشد، کنارش هستید و به حرف‌هایش گوش می‌کنید.

فکر نکنید چون همسرتان می‌داند که دوستش دارید، پس لزومی ندارد آن‌ را به زبان بیاورید. برای گفتن اینکه چقدر شریک زندگی‌تان را دوست دارید، تلاش کنید. حتی شده یک تا دو بار در روز به او بگویید واقعا دوستش دارید. حواس‌تان باشد حتما به آرامی در چشمانش نگاه‌ کنید و علاقه‌ی واقعی‌تان را بیان کنید. صرفا با کلام نگویید «دوستت دارم». اگر بیرون از خانه هستید و برای او پیام عاشقانه می‌فرستید، خیلی خوب است؛ اما باید به‌طور کلی در زندگی‌تان طوری رفتار کنید که درک کند واقعا چقدر دوستش دارید.

سعی کنید در رابطه‌تان خون‌گرم و مهربان باشید، این باعث می‌شود در آغاز روز احساس عاشقانه‌ی بیشتری نسبت به یکدیگر داشته باشید و روز آرامی را سپری کنید. هر چند همیشه صبح‌تان را با قهوه و انجام کارهای شخصی شروع می‌کنید، اما صرف چند دقیقه وقت برای درآغوش‌گرفتن همسرتان، بوسیدن یا نوازش‌کردنش، کمک می‌کند روز خوبی را آغاز کنید. اگر کار شما طوری است که تمام روز از هم دور هستید، این حرکت محبت‌آمیز می‌تواند تأثیر ماندگاری داشته‌ باشد و تا زمانی‌ که دوباره به خانه برمی‌گردید، حس خوبی داشته باشید. حتما شریک زندگی‌تان را در آغوش بگیرید و به او قوت قلب بدهید، هر چقدر می‌توانید نزدیک او باشید. ارتباط فیزیکی به قدرتمندترشدن رابطه‌ کمک می‌کند. اگر فاصله یا سردی بین خودتان ایجاد کنید و حتی روی یک صندلی کنار هم ننشینید، فاصله‌ی بین‌تان مدام زیادتر می‌شود و رشد می‌کند.

حتما در طول هفته زمانی را برای تنهابودن با هم در نظر بگیرید. حتی زمان‌هایی که با دوستان یا خانواده‌تان هستید، حتما این زمان تنهایی را در نظر بگیرید. به‌یاد داشته باشید اوقاتی که با هم در یک مهمانی یا دورهمی حضور دارید، جزو زمان‌های تنهایی‌تان محسوب نمی‌شود.

می‌توانید دست همسرتان را ببوسید یا وقتی می‌دانید هفته‌ی پرکاری داشته است، بعضی کارها را برای او انجام بدهید. یک یادداشت جذاب و شیرین برای او روی آینه بچسبانید، توصیه می‌کنم تأثیر این کارهای کوچک را دست‌کم نگیرید و هرگز ترک‌شان نکنید. چه رابطه‌تان در حال حاضر خسته‌کننده است، چه رابطه‌ی خوبی دارید این کارها را انجام بدهید. تنبلی نکنید، وقتی در زندگی مشترک هستید باید حتما کاری کنید که شریک زندگی‌تان حس کند یک فرد خاص و دوست‌داشتنی در زندگی شماست. از طرفی اجازه بدهید شریک زندگی‌تان بفهمد چگونه قدردان او هستید. مثلا ظرف‌ها را بشویید یا تخت را مرتب کنید. این کارها را برای اینکه از شما تشکر کند انجام ندهید، بلکه سعی کنید با این کارها به شریک زندگی‌تان بگویید که واقعا دوستش دارید. تلاش کنید فقط یک «لحظه‌ی خاص» بسازید. می‌توانید برای نشان‌دادن حس قدردانی‌تان به همسرتان هدیه بدهید، این هدیه لازم نیست چیزی گران‌قیمت یا عجیب‌و‌غریب باشد، اما مهم است که حتما این کار را انجام بدهید. حواس‌تان به همسرتان و چیزهایی که می‌گوید باشد تا در خلال صحبت‌هایش، متوجه شوید به چه چیزی نیاز دارد و بتوانید با تهیه‌ی آن او را غافلگیر کنید.

اگر شوهرتان یک هفته‌ی شلوغ داشته است، شما باید قدرت درک این موضوع را داشته باشید و ملاحظه‌ی حالش را بکنید. زمانی‌ که شما هم آشفته و درگیر باشید او هم باید همین کار را برای شما انجام بدهد. در این‌ مورد هر دو شما باید تعادل لازم را برقرار کنید. اگر می‌خواهید مراقب شریک زندگی‌تان باشید باید زمان‌هایی که نیاز دارد، برای کمک به او بیشتر تلاش کنید.

ممکن است تصور شما این باشد که باید همه‌ی کارها، برنامه‌ها و زمان‌هایتان را با هم باشید تا زندگی مشترک‌تان درست پیش رفته باشد. اما من به شما می‌گویم اگر واقعا می‌خواهید پیوند زناشویی‌تان را محکم کنید، باید حدی از استقلال فردی را برای یکدیگر قائل شوید. اگر شما و همسرتان تمام امور را با هم انجام بدهید، هیچ‌وقت هیچ فرصتی برای ارتقای شخصیت و توانایی‌های فردی خود پیدا نخواهید کرد. اگر مدام به هم بچسبید، وابسته‌تر می‌شوید و هویت فردی خود را از دست می‌دهید.

اگر می‌خواهید رابطه‌تان به خوبی اوایل ازدواج باشد، باید تلاش کنید عشق‌تان را زنده نگه دارید. معمولا مدتی بعد از ازدواج یا وقتی زوجی بچه‌دار می‌شوند، چیزهای زیادی در رابطه‌شان تغییر می‌کند. بنابراین باید برای ایجاد موقعیت‌های خاص که زندگی را از یکنواختی در بیاورد تلاش کنید. قرار ملاقات‌های شبانه ترتیب بدهید و مانند اوایل ازدواج یا دوران نامزدی‌تان با هم معاشرت کنید. این کار ازدواج‌تان را هیجان‌انگیز می‌کند.

اگر واقعا دوست دارید رابطه‌تان مثل روز‌های اول ازدواج‌تان باشد، باید یاد بگیرید با هم کنار بیایید و هر زمان که لازم باشد برای زندگی‌تان فداکاری کنید. رابطه‌ی شما همیشه خوب و سرگرم‌کننده نیست پس لازم است زمان‌های مشخصی برای صحبت‌کردن جدی درباره‌ی مشکلات‌تان اختصاص بدهید. اینکه شما چه تصمیمی برای محل زندگی‌تان می‌گیرید یا اینکه کی می‌خواهید بچه‌دار شوید یا اینکه در شرایط مختلف برای خودتان و خانواده‌تان تصمیم می‌گیرید مهم نیست، چیزی که اهمیت دارد این است که شما و همسرتان آن‌قدر ارتباط محکمی داشته باشید که قبل از هر تصمیمی بدانید چه می‌خواهید و با هم هماهنگ شوید.

زمانی که همسرتان شرایط سختی دارد یا عصبی است، باید کنارش باشید تا زمانی‌ که آن وضعیت تمام شود و آن دوره را بگذراند. آیا او یکی از عزیزانش را از دست داده است؟ یا درگیر یک انتخاب مهم در زندگی‌ کاری‌اش است؟ مهم این است که شما از او حمایت کنید. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همسرتان همیشه خلق‌و‌خوی خوبی داشته باشد و شما باید این اطمینان را به او بدهید که هر زمان نیاز باشد کنارش هستید.

اگر خواستار یک زندگی شاد هستید، باید درک کنید که نمی‌شود مثلا هر روز به گردش بروید. این به این معنی نیست که باید منتظر یک زندگی خسته‌کننده باشید، این می‌تواند واقعا ناامیدکننده باشد. اما در عین حال باید واقع‌بین باشید و واقعیت این است که بعضی اوقات دعوا و اختلاف وجود دارد، ممکن است چند روز حس خوبی نداشته باشید و زمان‌هایی وجود دارد که شما حتی نمی‌توانید با همسرتان در یک اتاق بنشینید. این طبیعی است که هیچ‌ چیزی ۱۰۰ درصد نیست، آنچه مهم است واقع‌بینانه برخورد‌کردن با شرایط است.

ممکن است وقتی چند سال از زندگی مشترک‌تان می‌گذرد، فردی که شما با او ازدواج کرده‌اید، دیگر همان آدمِ سابق نباشد. افراد در طول زندگی‌شان تغییر می‌کنند چون آموخته‌ها و از همه مهم‌تر تجربیات‌شان، مدام در حال تغییر است. حتی ممکن است دیدگاه‌های افراد درباره‌ی سیاست یا مسائل اجتماعی به مرور زمان تغییر کند. اگر می‌خواهید ازدواج سالمی را سپری کنید، باید بپذیرید که در طی سال‌ها هر دوی شما طبیعتا تغییر خواهید کرد و مهم این است که هر دو با هم رشد کنید، مسن‌تر شوید و تغییرات‌تان را بپذیرید.

مهم این است که با گذشت سال‌هایی که از زندگی مشترک‌تان می‌گذرد، شما و همسرتان همچنان همدیگر را دوست داشته باشید و این واقعیت را درک کنید که هردوی شما باید با پستی و بلندی‌های زندگی با هم مواجه شوید. اگر شما واقعا در یک زندگی شریک هستید، باید بتوانید با هم رشد کنید، با هم قوی‌تر و قدرتمندتر باشید و از هر کس دیگری بیشتر همدیگر را دوست داشته باشید.

برگرفته از: wikihow

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

نیمه گم‌شده پیداکردنی نیست، ساختنی‌ست. بهترین و پربازدیدترین مقالات را در این زمینه گوش دهید.

10000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

کارشناسی ارشد، ادبیات نمایشی خوندم. نمایشنامه و فیلمنامه می نویسم و عاشق هنر و روانشناسی ام. خوش شانس بودم که با «چطور» آشنا شدم و حالا عضوی از تحریریه این مجموعه و در خدمت مخاطبین درجه یک این نشریه هستم.

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

مطلب مفید و آموزنده ای بود ، ممنون

مطلب مفیدی بود ممنون از سایت خوبتون و مطالب مفیدش

سلام
ما هم از شما ممنونیم که همراه ما هستید
خوشحالم که مطلب مفید بوده براتون

مرسی

ممنونم از شما که همیشه لطف دارید

روابط عاطفی و ازدواج

رفتار عاشقانه با همسر با ۱۷ ایده جذاب و رویایی

۶ نشانه که می‌گویند فاصله بین شما و شریک زندگی‌تان روز‌به‌روز بیشتر…

معنی عشق؛ ۲۰ نشانه عشق واقعی در یک رابطه عاطفی

تقویت عزت نفس شریک زندگی‌تان با ۶ راهکار کاربردی

اکسی توسین یا هورمون عشق چیست؛ ۲۵ راهکار برای افزایش هورمون عشق

آخرین مطالب

سونای مادون قرمز؛ تأثیرات، فواید و موارد منع استفاده

قانون مورفی چیست و چطور می‌توان با آن مقابله کرد؟

کتاب تدوین طرح کسب و کار به روش اساتید هاروارد


چطور درآمد دلاری داشته باشیم؟

مدل تچان چیست و چگونه باعث افزایش بهره وری می‌شود؟

ترین های جهان

عجیب ترین خانه های دنیا که شما را بهت‌زده می‌کنند

خاص ترین سواحل دنیا که زیبایی آن‌ها شما را خیره می‌کند


ایمن ترین خودروها در دنیا را بشناسید


راحت ترین کشورها برای مهاجرت کدام‌اند؟

زیباترین سواحل دنیا و جذابیت‌های فوق تصور آنها

بیشترین فالوور در اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ به کدام سلبریتی‌ها اختصاص…

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

کاربران گرامی,این مقاله از سایت حذف گردیده.

مروری بر دیگر مطالب ”

اگر شما هم دوست دارید که زندگی شادی را با همسرتان تجربه کنید، بهتر است به این قضیه خوب فکر کنید. پیش از این زندگی‌ها بسیار ساده بودند.

زن و مرد وقتی ازدواج می‌کردند، بچه دار می‌شدند و بر روی زمین‌هایشان کار می‌کردند و نیازهای شان را تامین می‌کردند وبه زندگی مشترکشان ادامه می‌دادند. گاهی می‌توانستند یکدیگر را تحمل کنند و با یکدیگر به زندگی مشترک ادامه دهند و گاهی نمی‌توانستند.

به گزارش آلامتو به نقل از روزنامه اطلاعات ؛ اما امروزه تنها ادامه دادن مطرح نیست بلکه داشتن یک زندگی مشترک شیرین و شاد برای همسران اهمیت دارد. ایده‌ای که شاید خیلی تازه نباشد امااز مطرح شدن آن زمان زیادی نمی‌گذرد.

امروزه دیگر همسران تنها برای برآوردن نیازهای غریزی به یکدیگر محتاج نیستند. بلکه نیازهای آنها به یکدیگر متعدد و فرای نیازهای جسمانی است. در نظر داشته باشید که همسر مانند یک همکار نیست! که اگر از او دلخور شوید هم بتوانید از همکاری او استفاده کنید.

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

بلکه شما خیلی بیشتر از این به همسرتان وابسته هستید که بتوانید با یک دلخوری بزرگ در کنار هم باشید و به همکاریتان ادامه دهید. اگر هم چنین می‌کنید از روی اجبار است و نه انتخاب. بنابر این بد نیست شما هم با ما همراه شوید و از رازهای یک زندگی شاد مشترک با خبر شوید:‏

امروزه با سخت‌تر شدن شرایط ازدواج به نظر می‌رسد ازدواج مانند یک ماشین لوکس باشد.

البته این به آن معنی نیست که همه کسانی که با این سختی ازدواج می‌کنند و وارد زندگی مشترک می‌شوند، در کنار هم شاد خواهند بود. نه با تمام این حرف‌ها هم وقتی افراد با هم زندگی می‌کنند ممکن است نتوانند به شادی و خوشبختی دست پیدا کنند و همین باعث شده که هنوز هم آمار طلاق و جدایی زیاد باشد. ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که اصلا شادی در یک زندگی مشترک به چه معنی است.

آیا شادی یعنی اینکه هیچ اختلافی بین همسران نباشد و همه شرایط زندگی بر وفق مراد باشد؟ مسلما چنین شادی امکان پذیر نیست و بالاخره هر زن و مردی در زندگی مشترک متوجه می‌شوند که اختلافاتی با هم دارند و حتی گاهی آمال و آرزوهایشان هم با هم سازگاری چندانی ندارد.

اما تعجب خواهید کرد اگر بگوییم که همین زوجهای غیر همسان هم می‌توانند با هم زندگی شادی داشته باشند. ‏

بعضی از روانشناسان می‌گویند شاد بودن در زندگی مشترک وقتی فراهم می‌شود که همسران با وجود اختلافات به این فکر کنند که چگونه بیشتر با هم باشند و دلایلی برای یک زندگی مشترک پیدا کنند که آنها را به هم پیوند بزند.

ممکن است بخندید اما حتی بین شیر و خرگوش هم می‌توان نقاط مشترکی پیدا کرد تنها لازم است که این دو برای یافتن اشتراکاتشان تلاش کنند. ‏

سخت‌ترین نکته موضوع تعهد و اعتماد است. فکر می‌کنید برای یک مرد امروزی این مساله چه معنایی دارد؟ در دنیایی که خیلی از زنها استقلال مالی دارند، فکر نمی‌کنید که برای با هم بودن زن و مرد دلایلی محکمتر از نیازهای جسمی و مالی لازم است.

بعضی از روانشناسان می‌گویند بستگی دارد شما نسبت به عاقبت جدایی از همسرتان چه دیدگاهی داشته باشید. اگر فکر کنید جدا شدن از همسر سرانجام وحشتناکی دارد مطمئنا به گونه‌ای متفاوت زندگی خواهید کرد و رفتارتان با همسرتان متفاوت خواهد بود نسبت به کسی که فکر می‌کند با جدایی از همسرش چیزی را از دست نخواهد داد.

اما اگر فکر کنید که می‌توانید تنها زندگی کنید و با جدایی و سختی‌هایش کنار بیایید، احتمال اینکه به این سو گام بردارید بیشتر است. ‏

اگر چه داشتن استقلال بیش از حد می‌تواند زمینه خیانت و جدایی را فراهم کند اما وابستگی بیش از حد هم دردی را درمان نمی‌کند و چاره کار نیست.

متخصصان می‌گویند یک زندگی شاد و شیرین بر پایه داشتن استقلال در هر زوج شکل می‌گیرد. انسانها نیاز دارند که بتوانند زندگی خودشان را بر اساس آرزوهای خود بسازند و احساس ارزشمند بودن و شخصیت مستقل را در کنه وجود خود تجربه کنند.

بنابراین نمی‌توانند تنها به اینکه همسر کسی هستند اکتفا کرده و بدون ساختن شخصیتی برای خود به زندگی ادامه دهند.

گاهی در زندگی مشترک این سوال پیش می‌آید که اگر عشق میان زن و شوهر از بین برود چه چیزی می‌تواند آنها را در کنار هم نگه دارد؟ روانشناسان می‌گویند به طور خلاصه آن چیزی دو نفر را به هم پیوند می‌دهد که وقتی از هم جدا شوند برای هر کدامشان باقی می‌ماند.

یعنی اگر در زندگی مشترک هر کس از بودن با دیگری سود ببرد، این زندگی مشترک می‌تواند ادامه پیدا کند ولی اگر یکی از زوجین همه چیز و حتی شخصیت مستقل خود را در این زندگی فدا کند، دیگر دلیلی برای ادامه زندگی مشترک باقی نمی‌ماند. ‏

اگر زن و شوهر با هم باشند و یا از هم جدا شوند، هر دو می‌توانند در آمد و دارایی خود را داشته باشند و تفریحات و سرمایه گذاری های شخصی خود را دنبال کنند اما درباره تجربه شادی‌های مشترک چه؟ مثلا وقتی کودک شما اولین گام‌های زندگی اش را برمی‌دارد و اولین کلمات از دهانش خارج می‌شود، شما چه حسی پیدا می‌کنید؟ این شادیها را به تنهایی نمی‌توان تجربه کرد و لذتی وافر برد.

این شادی‌ها در کنار همسر معنی دار می‌شود. و این شادیها درباره فرزندان در زندگی مشترک کم نیستند.ممکن است بپرسید پس آنهایی که بچه دار نمی‌شوند چه بکنند؟ حتی همین همسران نازا هم دلخوشیهای مشترک کم ندارند. و البته می‌توانند با پذیرفتن سرپرستی کودکان بی‌سرپرست حتی شادیهای بیشتری را با هم تجربه کنند.

علاوه بر این روانشناسان معتقدند روابط زناشویی برای همسران بیشتر از غریبه‌ها می‌تواند شادی آور باشد.‏

بی‌خود نیست که همسران دوست دارند سالگرد ازدواجشان را جشن بگیرند و به آن اهمیت بدهند. متخصصان می‌گویند با طولانی‌تر شدن مدت ازدواج احتمال جدایی کمتر می‌شود. در چنین شرایطی معمولا عوامل خطرساز دیگری برای جدایی هست که ناملموس هستند. حتی بعد از طلاق بسیاری از همسران از نبود سنت‌ها گله می‌کنند.

بنابراین در ازدواج هم نباید سنت‌ها را نادیده گرفت همان‌طور که ازدواج هم خودش یک سنت خوب است. سنتی که در ابتدای آن به همدیگر وعده وفاداری، کمک و حمایت داده اید.

بنابراین اگر می‌خواهید زندگی شادی با همسرتان تجربه کنید سنتی باشید و وعده‌های اول ازدواج را فراموش نکنید. در ضمن مراسم سالگرد ازدواجتان را جدی بگیرید و بدانید که هر سال که می‌گذرد، یک سال به عمری که سعادتمندانه گذرانده‌اید اضافه شده است و این را نباید دست کم گرفت.‏

دلایلی زیادی وجود دارد که شما به زندگی مشترکتان ادامه دهید. تحقیقات تازه نشان داده که متاهلین طول عمر بیشتری دارند و حتی بیشتر درآمد دارند.

همچنین زندگی اجتماعی موفق تری دارند و نسبت به دیگران رفتار دوستانه تری دارند. اما در حالی که زندگی مجردی کم هزینه‌تر بوده و دردسر کمتری دارد چطور می‌توان به یک زندگی مشترک شاد رسید؟ ‏

بعضی از روانشناسان معتقدند حتی بعد از 20 سال عمر ازدواجتان هم لازم است با همسرتان زمان‌هایی را مانند روزهای نامزدی با هم بیرون بروید. آخر هفته با هم در سینما یا پارک و یا… قرار بگذارید و زمانی را دور از فرزندان خود با هم باشید.

نگویید پس بچه‌ها را چه کنیم؟ بالاخره فامیل و دوستی را پیدا خواهید کرد که چند ساعتی از فرزندان شما مراقبت کنند تا بتوانید بدون نگرانی ساعاتی را با همدیگر بگذرانید.

زندگی مشترک برای اینکه شاد و سرزنده باقی بماند به کمی وقت و انرژی شما نیاز دارد. حتی برای فرزندان شما هم خوب است که بدانند شما می‌خواهید به دور از قیلو قال بچه‌ها با هم صحبت کنید و نه تنها این را درک خواهند کرد بلکه برای آینده آنها هم الگویی خوب خواهید بود.‏

بعضی از آقایان بعد از اینکه همسرشان انگیزه ادامه زندگی مشترک را از دست داد تازه به فکر چاره می‌افتند و می‌خواهند چینی شکسته را به هر شکلی که هست بند بزنند.

متخصصان به اینگونه آقایان هشدار می‌دهند که دست کم به اندازه اتومبیلشان برای زندگی مشترک وقت بگذارند. اگر روغن ماشین و فیلترهای آن را هر چند وقت یک بار عوض نکنیم، دچار مشکل می‌شود.

زندگی مشترک هم به رسیدگی منظم نیاز دارد و اگر به آن رسیدگی نشود و هر چند وقت یک بار زمانی برای تنفس داشته باشیم. بعضی از آقایان دوست ندارند به تنهایی با همسرشان بیرون بروند چون می‌دانند اگر با خانمشان تنها شوند، او شروع به گله و شکایت خواهد کرد.‏

اشکالی ندارد بگذارید هر چه دل تنگش می‌خواهد بگوید و شما تنها بشنوید و سر تکان دهید و کما بیش اظهار موافقت کنید. این کار به معنی سازش نیست. متخصصان می‌گویند اگر خانم شما شروع به زدن این حرفها کرد، بدانید می‌خواهد صمیمیت عاطفی شما را به خودش جلب کند و نه اینکه شما را محکوم کند.

اگر چه این روش خانم‌ها را هم تایید نمی‌کنیم اما بد نیست بدانید که آنها چه می‌خواهند تا همان را به آنها تقدیم کنید و از شر غر زدنهایشان هم خلاص شوید. حتی لازم هم نیست که به خواسته‌هایش تن بدهید تنها کافی است بپذیرید و به او بفهمانید که برای کمک به او کم نخواهید گذاشت. ‏

بسیاری از افراد در زندگی مشترکشان احساس می‌کنند که از آنها قدر دانی نمیشود و یا ارزش و اهمیتی به وجود آنها داده نمی‌شود. متخصصان به این گروه توصیه می‌کنند بهتر است برای دریافت آنچه انتظارش را دارید، خواسته خود را ابراز کنید.

همانطور که وقتی در محل کارتان مورد تشویق و قدر دانی قرار نمی‌گیرید آن را به گونه‌ای ابراز می‌کنید. مسئولیت شما این است که این توانایی و مهارت خود را در منزل هم با خود داشته باشید. آن وقت خواهید دید که زندگی مشترک شاد و شیرین یعنی چه!‏

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

چگونه زندگي زناشويي موفق داشته باشيم

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 عاطفه طرز تهيه آوریل 16, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *