چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

اولین دوره المپیاد جهانی زیست شناسی پس از تجربه موفق برگزاری المپیاد های علمی در علوم مختلف در سال 1369 (1990 میلادی) به میزبانی کشور چک با شرکت 6 کشور برگزار شد. پس از آن تعداد کشورهای شرکت کننده به سرعت افزایش پیدا کرد. اولین حضور ایران در دهمین دوره المپیاد جهانی در سوئد 2 مدال نقره و 1 مدال برنز را به همراه داشت و تا سال 1395 در مجموع  6 مدال طلا ، 39 مدال نقره و 19 مدال برنز حاصل تلاش تیم های المپیاد زیست شناسی ایران در سال های مختلف می باشد. به علاوه در آینده ای نه چندان دور در سال 1397 (2018 میلادی) شیراز میزبان بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی خواهد بود.


 


مرحله اول

سوالات این آزمون در سال های مختلف تغییراتی داشته است اما به طور متوسط شامل 40 سوال تستی و 5 سوال کوتاه پاسخ (محاسباتی) است. برای قبولی در این مرحله تسلط به کتب زیست شناسی دوره دبیرستان و همچنین داشتن اطلاعات در زمینه زیست‌شناسی عمومی نظیر کتب کمپبل، سولومون و یا life  ضروری می باشد. دقت شود که به جهت سنجش سطح زبان تخصصی دانش آموزان تا 10 درصد سوالات این آزمون به زبان انگلیسی می باشد.
 


مرحله دوم

چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

در اردیبهشت ماه هر سال آزمون مرحله دوم برگزار می شود. اگرچه تنوع سبک سوالات و تغییرات مختلف در سال های اخیر در آزمون مرحله دوم مشهود می باشد، اما در دو سال اخیر طراحی آزمون به صورت سوالات (30 سوال) با گزاره های صحیح و غلط و همچنین حدود 10 سوال محاسباتی کوتاه پاسخ می باشد. در این آزمون حدود 40 نفر پذیرفته می‌شوند و برای قبولی در این آزمون تسلط به منابع تخصصی تر در زمبنه زیست‌شناسی نیز ضروری است.
 


مرحله سوم

دانش آموزان قبول شده در مرحله دوم در یک دوره 8 هفته ای در تابستان همان سال در دو بخش تئوری و عملی در موضوعات مختلف زیست شناسی آموزش می‌بینند و در نهایت با توجه به نمرات آزمون‌های میان دوره و پایان دوره به 8 نفر برتر مدال طلا و به مابقی شرکت کنندگان مدال نقره و برنز اهدا می‌شود.

مرحله چهارم

دارندگان مدال طلا به مدت یک سال در باشگاه دانش پژوهان جوان آموزش می‌بینند و پس از امتحانات انتخابی تیم، 4 نفر از آنان به عنوان تیم ایران در المپیاد جهانی زیست‌شناسی اعزام خواهند شد.
 

در ادامه مراحل مطالعه‌ی المپیاد به 7 بخش تقسیم شده است که حدود 18 ماه با شما همراه است (از آغاز مطالعه تا پایان مرحله‌ی دوم المپیاد). این برنامه به طور میانگین به هفته‌ای 20 ساعت زمان احتیاج دارد. اگر شما فرصت بیشتری برای المپیاد در نظر گرفته‌اید، حتما سریعتر پیش خواهی رفت و می‌توانی تعداد تمرین و مرور را بیشتر کنی:


 


مراجع مسائل


مراجع مطالعه


مباحث


زمان مطالعه


مقدمات زیست شناسی:


بخش اول


(حدود 3 ماه)


 


 


بخش دوم


(حدود 3 ماه)


بخش سوم


(حدود 3 ماه)


بخش چهارم


(حدود 3 ماه)


بخش پنجم


(حدود 3 ماه)


 


بخش ششم


آمادگی مرحله اول


(حدود 2 ماه)


تمام منابع مذکور


تمام منابع مذکور


بخش هفتم


(حدود 2 ماه)


 


 


 

چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم


 


 


 


 


 


 


 


تهران، شمال غرب میدان انقلاب، بن‌بست قائم‌مقام، پلاک 5
تلفن: 66917230-66917231
تلگرام: 09900220556

شرط شرکت:

اگه به سایت باشگاه دانش پژوهانبه آدرسhttp://www.ysc.ac.ir مراجعه کنیم می بینیم که تنها در سال سوم دبیرستان رشته علوم تجربی می شود در المپیاد شرکت کرد و شرط معدلی هم که دارد این است که «معدل دروس علوم زیستی و بهداشتی سال اول و زیست شناسی (1) وآزمایشگاه داوطلب کمتر از 16 نباشد.»

مراحل:

این المپیاد دو مرحله کشوری دارد که داوطلبان در صورت قبولی در مرحله اول به مرحله دوم می روند. در مرحله دوم 40 نفر برتر انتخاب می شوند و به دوره تابستان در باشگاه دانش پژوهان در تهران می روند. سپس به 8 نفر مدال طلای کشوری داده می شود. دارندگان طلای کشوری معاف از کنکور هستند. به افراد دارای مدال نقره و برنز (که بقیه می شوند) 10 تا 15 درصد در کنکور منظور می شود. از بین 8 نفر طلا 4 نفر انتخاب شده و به مرحله جهانی می روند.

در مراحل اول و دوم سئوالاتی به زبان انگلیسی نیز داریم. سئوالات تشریحی در مرحله اول بسیار کم و در مرحله دوم بسیار بیشتر می باشد.چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

سئوالات مرحله دوم از همه لحاظ سخت تر می باشد. هم سئوال حفظی و هم سئوال مفهومی و آنالیزی پیچیده تری دارد. مرحله اول در بهمن یا اسفند و مرحله دوم در اردیبهشت می باشد.

چه کتاب هایی را بخوانیم؟

برای خواندن از هر موقعی که بخواهید می توانید شروع کنید. هر چه به زمان امتحان مرحله اول نزدیکتر شروع کنیم به تلاش بیشتری نیاز داریم و کتاب های زیادی را نمی توانیم بخوانیم. پس هر چه زودتر بهتر. البته تنها فصل های خاصی مورد نیاز هستند.

اولویت خواندن کتاب ها با هم متفاوت است:

1.       کتاب های واجب:

·         کتاب های درسی (سال دوم، سوم و پیش دانشگاهی)

·         کتابی برای ژنتیک (مبانی و مسائل ژنتیک استانسفیلد و یا ژنتیک از دیدگاه حل مسأله نوشته آقای ساسان امینی)

·         کتاب بیوشیمی (لنینجر، هارپر و یا استرایر که لنینجر بهترین است)

·         کتاب مولکولی (بهترین انتخاب که مقرون به صرفه نیز هست اواخر لنینجر است و همچنین می شود از واتسون استفاده کرد)

·         کتاب اکولوژی (مقدمه ای بر اکولوژی رفتار کربز و دیویس)

·         کتاب جانوری (گایتون)

·         کتاب سلولی (آلبرتس—البته از نوع انگلیسی)

·         زیست شناسی گیاهی (رُست)

2.       کتاب های غیر ضروری (در صورت وقت داشتن نگاهی انداخته شوند که بهتر است):

·         کتاب مرجع زیست شناسی کمپبل که می شود به همراه با کتاب درسی خواند.

·         کتاب جانوری فیزیولوژی بِرن و لِوی

·         زیست شناسی گیاهی تایز و زایگر فصل فتوسنتز

چه فصل هایی را بخوانیم؟

مبحث

موضوع مورد نظر

ژنتیک و اکولوژی

تمام کتاب

بیوشیمی

ساختار (pH،pK،اسید آمینه،ساختار پروتئین،آنزیم،کربوهیدرات،لیپید و …) و متابولیسم (اصول بیو انرژتیک، گلیکولیز،فتوسنتز،کاتابولیسم،متا اکسیداسیون،زنجیره انتقال الکترون،چرخه اسید سیتریک و …)

مولکولی

نوکلئوتیدها و اسید های نوکلئیک، نوترکیبی،سازماندهی DNA در سلول (ابرفنر)،متابولیسم DNA و RNA و بیان ژن و تنظیم آن

سلولی

Signaling, Sorting, Cell Cycle ,Membrane

فیزیولوژی گیاهی رست

9 فصل اول

فیزیولوژی گیاهی تایز و زایگر

فتوسنتز

فیزیولوژی جانوری گایتون

غشا، عصب، عضله، قلب و تنفس و اگر وقت شد کلیه و گوارش و گردش خون

فیزیولوژی جانوری برن و لوی

چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

از گایتون کامل تر گفته است ولی به علت سختی فهم و همچنین اعتبار گایتون، گایتون ارجحیت دارد

چقدر هزینه کنیم؟

من به شخصه سعی کردم بهترین ها (رنگی و بهترین ترجمه و …) را تهیه کنم. نمی خواهم بگویم بهترین انتخاب ها را کرده ام و به همین علت فقط قیمت کتاب هایی را که خودم خریده ام می نویسم. البته چون قیمت کتاب های انگلیسی در جاهای مختلف با هم متفاوت هستند ننوشتم.

سلام دوست خوبم من تازه مي خواهم بروم المپياد زيست ولي از شيمي متنفرم مشكلي ايجاد نمي كنه تورو خدا سريع جوابم بده تو وبلاگ مرسي

سلام خسته نباشی من بالاخره متوجه نشدم المپیاد زیست شناسی اگه بخوای شرکت کنی باید سال سوم باشی؟یا سال دومم میشه شرکت کرد؟میخوام بدونم

کتاب های المپیاد زیست شناسی با تخفیف 15 درصدی آماده عرضه است. برای کسب اطلاع بیشتر به آدرس زیر مراجعه فرمایید
http://biology-books.blogfa.com/

ینی شما با این همه کتاب قبول نشدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///دوباره شرکت نمیکنی؟؟؟

[گل]

سلاام….ی سوال.من هرجا میرم میکم المپیاد بهم میخندن و میگن نمیتونی بخونی…….شهرمونم خیلی پیشرفته نیس ک بتونم کتابارو تهیه کنم….واس همین بهم میگن المپ و کنکور در کنارهم نمیشه تو ک درست خوبه بچسب ب کنکورت……میخواستم بدونم میشه هردوشو کنار هم خوند؟؟؟؟راستی من 2 دبیرستانم.

با عرض سلام! چه خبره اين همه كتاب رديف كردين؟؟؟ بابا ما اينارو بخونيم هم اونقد دقيق نميشه كه يادمون بمونه و بشه از اطلاعات با اطمينان استفاده كرد, من واسه مرحله اولش نصف زيست پيش دانشگاهيو و نصف سوم و دومو خوندم و حدود ١٠٠ ص از كمپبل, اونم نه قسمتاي مهم!!
نهم مرحله ٢ امتحانه و هنوز تقريبا هيچي نخوندم! اميدي به قبولي ندارم خب! ولي اگه ميشه بگين تو اين دوهفته چيكار ميشه كرد دقيقا؟! چه فصل هايي از كمپبل مهمه؟؟! ميشه اسماشو بگينننن؟؟ خيلي ممنون ميشمممم

سلام ممنون از مطالب خوبت امیر حسین راستی تو خودتت مدال اوردی؟؟؟[چشمک]

سلام مرسی از مطالب خوبتون من کلاس هشتم هستم و هدفم هم قبولی در المپیاده زیست شناسی و میخواستم ی مطلبی رو بدونم اینکه سال دوم هم میشه المپیاد شرکت کرد و هم سال سوم و سوال دیگه ای هم دارم اینه که اگه برخی سوالات امتحان اینگلیسی باشه یعنی باید تافل داشت تا نفهوم سوال رو فهمید؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید[گل]

لطفا جوابمو بدید


شروع موضوع توسط sogand1374 ‏10 می 2012 در انجمن مباحث عمومی المپیادها

نام های کاربری را با استفاده از کاما (،) از هم جدا کنید.

1-بچه ها در زیست شناسی در درجه اول باید به خط به خط کتاب درسی تسلط پیدا کنید که گاهی هم در بین 4 گزینه مطرح شده در سوالات به محفوظات شما احتیاج دارد و اینکه می توان با این محفوظات از رد گزینه استفاده کنید و حتی اگر شد یه گزینه را رد کنید.

2.مطلبی که غیر از تعمیم دادن به زیست شناسی به دروس دیگر هم قابل تعمیم داد سوال سازی در حین خواندن مطلب است منظور اینکه شما خود را جای یک طراح بزارید و مدل های مختلفی از سوالات را یا در ذهن خود یا در برگه ای جداگانه طرح کنید به قولی باید دید طراحانه پیدا کنید و این کار یادگیری و افزایش ماندگاری و فهم آن بخش را برای مدت بیشتری در ذهن شما تضمین میکند.یادم میاد موقعی که خودم زیست میخوندم اینکارو میکردم و هنگام زدن تست برایم تمام سوالات آشنایی داشت و گاهی سوالاتی طرح میکردم که از خودم به شگفت میامدم و همین سوال سازی باعث خلاقیت ذهن من شد.

3. شما باید بتوانبد بین کتاب های سه سال درسی و بخش های مختلف آن ارتباط برقرار کنید و این ارتباطات را برای بار های اول و دوم به چشم ببینید منظورم این است که اگر مطلبی از سال دوم و پیش با هم در ارتباط بود کتاب های هر دو سال را باز کنید و صفحه مورد نظر را بیارید و آن مطلب را با چشم ببینید و مطالعه کنید که باعث درک ان مطلب و به یاد سپاری ان در مدت متمادی میشود.چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

4. مطلب بعدی ارتباط با اشکال و متن کتاب درسی که باید این ارتباطات را خودتان برقرار کنید و نمیشود گفت با یک بار مطالعه از کتابهای درسی میتوان به این قدرت رسید ولی با دوره های 10 دور به بالا کم کم به این قدرت میرسید.

5.توجه به قید های کتاب درسی که بی رحمانه زیاد هستند و گاهی اصلا نمیتوان هیچ دلیلی برای حفظ ان ها و طرح سوالات از آنها پیدا کرد که بیشتر از فصل 8 به بعد سال چهارم مورد توجه طراحان است.

6.خواندن مفهومی از یک طرف مهم است و از طرف دیگر دوره منظم و علمی آن مطلب از آن مهم تر است که توصیه میشود مطلب جدید خوانده شده در ان روز را در آخر شب مطالعه کنید. طی گفت و گو با دوستان و شاگردانی که رتبه های برتری در کنکور تجربی و درصد بالایی در زیست شناسی کسب کرده اند به این نتیجه رسیدم که در اکثر بچه ها زیست شناسی را بالای 50 دور دوره کرده اند و از این نکته غافل نشید که کیفیت فدای کمیت نشود .

7. به دوره و چرخه های گیاهی و جانوری توجه کنید و قسمت به قسمت آن را به خاطر بسپارید ببینید کجا میوز و میتوز رخ داده قبل و بعدش چه خبره ،سلول تخم کجاست؟کجا هاپلوئیدی و کجا دیپلوئیدی هستش .

محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازاندایرکتوری تبادل لینکآگهی

انتخاب سریع یک انجمن
 

مشاهده قوانین
انجمن

چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

چگونه براي المپياد زيست درس بخوانيم

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 deniz deniz طرز تهيه آوریل 1, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *