چگونه اعتصاب غذا کنیم

چگونه اعتصاب غذا کنیم

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

چگونه اعتصاب غذا کنیم

چگونه اعتصاب غذا کنیم

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

همرسانی در

ایمیل

فیسبوک

Messenger

Messenger

چگونه اعتصاب غذا کنیم

توییتر

بالاترین

واتس‌اپ

لینک را کپی کنید

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

اعتصاب غذا پدیده جدیدی نیست، سابقه آن به روم باستان می‌رسد. در دوران معاصر اما اعتصاب غذا نماد نافرمانی مدنی و اعتراض بدون خشونت است. از معروف‌ترین موارد اعتصاب غذا به جنبش زنان بریتانیا موسوم به “سافروجت” می‌توان اشاره کرد، اما شاید معروف‌ترین مورد، اعتصاب غذای مهاتما گاندی باشد در ۷۴ سالگی که بیست و یک روز فقط با کمی آب اعتصاب غذا کرد. گفته می‌شود گاندی در زندگی‌اش چهارده بار اعتصاب غذا کرده است.

یکی دیگر از موارد مشهور اعتصاب غذا به اعتصاب غذای ایرلندی‌ها معروف است که در دهه هفتاد و هشتاد میلادی اتفاق افتاد و نماد آن بابی سندز، مبارز ایرلندی جان خود را بر سر این کار گذاشت. در واقع شواهد علمی و طبی از تاثیر اعتصاب غذا بر بدن بیشتر از مطالعه بر روی معترضان ایرلندی به دست آمده، مثل خواهران پرایس که ۲۰۵ روز اعتصاب غذا کردند و بیش از چهار صد بار به زور به آنها غذا خورانده شد.

“امتناع از خوردن” در زندان پدیده رایجی است که اغلب برای خواسته‌های کوچک یا اعتراض انجام می‌شود.

اما اعتصاب غذای “واقعی” تقریبا در تمام موارد مربوط به زندانیان سیاسی است. آنها در اعتراض به تضییع حقوق خود یا به چالش کشیدن قدرت چنین می‌کنند؛ گاهی فردی و گاهی دسته جمعی. این که تا چه حد از خوردن و آشامیدن خودداری می کنند کاملا متغیر و متفاوت است؛ برخی حاضرند جان خود را هم بر سر آن بگذارند. اما در اعتصاب غذای “واقعی” چه اتفاقی برای بدن می‌افتد؟

انواع اعتصاب غذا کدام است؟

در مورد اعتصاب غذا یک نکته را باید حتما مد نظر داشت: مدت. هر چه اعتصاب غذا طولانی‌تر شود خطر آسیب به بدن بیشتر می‌شود ،مثلا اگر نیمه‌اعتصاب غذا طولانی شود می‌تواند به اندازه اعتصاب غذای خشک خطرناک باشد و حتی باعث مرگ شود.

ساعت‌های اول: در چند ساعت اول بدن از ذخیره قند کبد (گلیکوژن) استفاده می کند و اگر این ذخیره به پایان برسد، قند و چربی پلاسمای خون را مصرف می‌کند. با گذشت زمان ممکن است قند خون به تدریج پایین بیاید و شاید فرد احساس، ضعف و بی‌حالی و سرگیجه کند. با این حال فرد بزرگسال سالم با تغذیه مناسب قاعدتا ۴۸ تا ۷۲ ساعت را می‌تواند به راحتی فقط با آب سر کند.

دوسه روز اول: اگر اعتصاب غذا ادامه پیدا کند متابولیسم بدن شروع به تغییر می کند و روندی به نام “کتوز” آغاز می‌شود و بدن که دیگر قند ندارد به سراغ چربی می‌رود.

در واقع اعتصاب غذا از نظر طبی و فیزیولوژیک، دو تا سه روز بعد از شروع اعتصاب غذای‌تر آغاز می‌شود. در این شرایط دهان بیمار بوی استون یا میوه گندیده می‌دهد و در ادرار فرد استون یافت می شود. علت این است که بدن دیگر به کربوهیدرات دسترسی ندارد بنابراین به سراغ دیگر منبع انرژی می‌رود: چربی.

اگر ذخیره چربی بدن بیشتر باشد تحمل اعتصاب غذا راحت‌تر است با این حال در این مرحله ممکن است فرد ضعیف و بی‌حال باشد. اگر اعتصاب غذا ادامه پیدا کند، احساس و درد گرسنگی پس از دو تا سه روز از بین می‌رود.

با ادامه اعتصاب غذا وزن فرد شروع به کاهش می‌کند و ذخیره چربی که به پایان برسد بدن به ناچار خودخواری را شروع خواهد کرد. اینکه چربی کی به پایان برسد به ذخیره بدن فرد بستگی دارد اما معمولا بعد از هفت تا ده روز دیگر نه قندی مانده نه چربی و بدن به سراغ آخرین منبع انرژی می‌رود؛ پروتئین. متابولیسم بدن دوباره تغییر می‌کند و این دفعه به سراغ عضلات می‌رود و پروتئین آن را می‌سوزاند. از اینجا است که عضلات شروع به تحلیل رفتن می‌کنند.

در اعتصاب غذای خشک احتمال اینکه فرد بیش از هفت تا ده روز زنده بماند کم است اما در اعتصاب غذای تر بدن می‌تواند مدت نسبتا قابل توجهی این شرایط را تاب بیاورد تا تمام عضلات را بسوزاند.

تغییر متابولیسم بدن به این معنا است که مواد زائد ناشی از سوخت و ساز با مواد زائد در شرایط عادی تفاوت دارد. اگر در اعتصاب غذا آب کافی مصرف شود بدن دست کم می‌تواند سموم را با آب دفع کند. اما اگر اعتصاب غذا خشک باشد سموم در بدن تجمع کرده و همین ممکن است به کبد و مغز آسیب برساند.

بعد از حدود ده روز بدن دچار سوءتغذیه شده و در گرسنگی شدید و طولانی دو بیماری به نام‌های “کواشیورکور” یا “ماراسموس” ایجاد می‌شود؛ شبیه قحطی‌کشیدگان آفریقا. تمام عضلات تحلیل رفته، چشم‌ها در اعماق کاسه سر گم شده، گیجگاه کاملا فرو رفته، دست و پاها پوستی است بر استخوان و شکم برآمده است و متورم.

از نظر طبی اعتصاب غذای تر کامل (بدون افزودن قند به آب) بین ۴۶ تا ۷۳ روز بیشتر نمی‌تواند طول بکشد (این زمان در منابع مختلف اندک تفاوت دارد) و فرد بعد از این مدت به دلیل آسیب شدید به اعضای مختلف به خصوص کبد، مغز و کلیه و اختلال شدید متابولیسم در خواهد گذشت.

توجه به یک نکته اهمیت اساسی دارد: اینکه چقدر می‌توان با اعتصاب غذا دوام آورد به شدت تحت تاثیر وزن بدن، ژنتیک و متابولیسم فرد، سلامت یا بیماری و حجم غذای فرد است. اما شاید از همه چیز مهمتر نوشیدن آب است؛ بنابراین تحمل اعتصاب غذا از فردی به فردی دیگر فرق می‌کند.

برای پزشکان اینکه آیا باید مداخله کنند یا نه همیشه یک مسئله اخلاقی بوده و هنوز هم هست. سوال دیگر این است که پزشک کی باید مداخله کند. اینکه نقطه بحرانی که بعد از آن فرد به شدت در خطر مرگ قرار می‌گیرد کجاست دقیقا معلوم نیست، اما اگر ضریب توده بدنی یا BMI تا ۱۲.۵ (در فرد سالم باید بالای ۱۸ باشد) کاهش پیدا کند، یعنی زمانی که معمولا وزن فرد به سی تا چهل کیلو رسیده، حتی با رسیدگی پزشکی هم ممکن است زنده نماند.

نویسنده: داکتر عاقله امیری

اعتصاب غذا: غذا نخوردن . امساک کردن از خوردن و آشامیدن بمنظور تهدید و ارعاب متصدیان امور برای رسیدن به امری (۱)

اعتصاب غذا، اقدام به نخوردن غذا با ارادهٔ خود شخص و در اعتراض به موضوعی است. اعتصاب غذای خشک شامل نخوردن آب و غذا است و اعتصاب غذای تر فقط نخوردن غذا است. اعتصاب غذا ممکن است همراه با تحصن و بست نشینی در مکانی انجام شود یا توسط زندانیان در زندان انجام شود.(۲)چگونه اعتصاب غذا کنیم

اعتصاب غذا تاریخچه ای طولانی دارد.احتمالا اولین اعتصاب غذاها در تاریخ به جوامع ایرلندی، پیش از میلاد مسیح می رسد. دراین جوامع وقتی شخصی قرضدار، توانایی پرداخت پول را نداشته، به در خانه شخص طلبکار رفته و دست به اعتصاب غذا می زده تا طلبکار فرصت بیشتری برای ادای قرضش به او بدهد. همچنین اگر به شخصی ظلم می شده برای گرفتن حقش از این روش استفاده می کرده است. این موضوع به اصل مهمان نوازی در این جوامع برمی گردد. اگر شخصی گرسنه پشت دروازه کسی جان می داد شرمی بزرگ تا همیشه، بر صاحبخانه باقی می ماند.

در تاریخ مبارزات اجتماعی و مدنی نیز، اعتصاب غذا همواره بعنوان یکی از راههای مسالمت آمیز اعتراض در مقابل بی عدالتی ها استفاده می شده. شاید بتوان “مهاتما گاندی” را مشهورترین اعتصاب کننده غذا دانست. وی زمانی که در زندان بریتانیایی ها بود در اعتراض به قوانین بریتانیایی در هند و توقف خشونت های مذهبی، در مجموع هفده بار دست به اعتصاب غذا زد.از آنجا که وی چهره شناخته شده ای در جوامع بین المللی بود وخیم شدن وضع صحی او تاثیرات منفی ای روی وجهه جهانی بریتانیا داشت که بریتانیایی ها را مجبور به پذیرش شرایط وی می کرد.

فعالان حقوق زنان بریتانیایی-آمریکایی نیز از جمله معترضانی هستند که در طول قرن بیستم بارها برای نشان دادن اعتراضشان، در زندانهای بریتانیا دست به اعتصاب غذا زدند که می توان “ماریان والاس دونلاپ” را اولین آنها (سال ۱۹۰۹) دانست. دولت برای جلوگیری از مرگ وی، او را آزاد کرد اما در عین زمان تعداد دیگری از زندانیان نیز دست به اعتصاب زدند. این بار دولت به اجبار رو آورد و به تغذیه اجباری زندانیان پرداخت. در نتیجه این عمل چند تن از این فمینیست ها جان دادند و عده ای نیز دچار مشکلات صحی جدی شدند.(۳)

“اورلاندو زاپاتا” نیز فعال سیاسی و زندانی کوبایی بود که پس از بیش از هشتاد روز اعتصاب غذا، درگذشت. مرگ وی توجه جامعه جهانی را برانگیخت و تاثیر بسیار در روابط میان کوبا و آمریکا و انگلیس داشت.

درسال ۲۰۰۰ زندانیان سیاسی در سراسرترکیه، بصورت “چرخشی” دست به اعتصاب غذا زدند. در این نوع اعتصاب تعداد شرکت کنندگان بسیار زیاد است و پس از یک دوره جای فرد با شخصی دیگر تبدیل می شود. در پی این اعتصاب حدود صد نفر جان باختند و تعداد زیادی نیز به بیماری های لاعلاج دچار شدند.

زندانیان گوانتانامو نیز در اعتراض با آنچه “رفتار غیر انسانی” می نامیدند  و نیز”صدام حسین” رئیس جمهور دیکتاتور عراق، در اعتراض به تامین نشدن امنیت وکیلان مدافعش و اعتراض به دادگاه دست به اعتصاب زدند.

طولانی ترین زمان اعتصاب غذایی، ثبت شده در کتاب رکوردهای جهانی گینس، بمدت نود وپنج روز- از تاریخ ۱۱ آگوست تا ۱۲ نوامبر سال ۱۹۲۰- بدون تغذیه اجباری، توسط جان و پیتر کراولی، توماست دوناوان، مایکل بروک، مایکل اوریلی، کریستوفر آپتون، جان پاور، جوزف کِنی و سیان هِنسی در زندان کُرک ایرلند بوده است.

در سالهای اخیر و در پی اعتراض به سیاستهای دولت در قبال اقلیتهای دینی، قومیتها، فعالان سیاسی، اجتماعی و دانشجویی، فعالان حقوق زنان و … عده کثیری از فعالین و زندانیان در ایران نیز دست به اعتصاب زده اند. از این میان می توان به هدی صابر، که پس از ده روز اعتصاب در زندان اوین جان داد و یا اعتصاب غذای ۴۹ روزه نسرین ستوده در زندان اوین در اعتراض به ممنوع الخروج شدن دخترش اشاره کرد. وی پس از رفع این ممنوعیت اعتصاب غذایش را شکست.

اعتصاب غذا در افغانستان

پس از ختم دوره حکومت طالبان و جنگ های داخلی و با روی کار آمدن دولتی که ادعای دموکراسی داشت، مردم توقع داشتند که به خواستهایشان رسیدگی شود. دراین دوره عده ای از اعتصاب غذایی برای نشان دادن اعتراضشان استفاده کردند.

توماس اش، رهبر قیام ایستر-که در پی یک اعتصاب غذایی در زندان شهر دوبلین درگذشت- مدتی کوتاه پیش از مرگ خود گفت: “پیروزی از آن کسانی نیست که بیشتر از همه، آدم می کشند، بلکه از آن کسانی است که بیش از همه رنج می کشند.”

پی نوشت:

۱-       لغت نامه دهخدا

۲-       دانشنامه ویکی پدیا

۳-       اخلاق پزشکی تغذیه اجباری را نادرست می داند. بیمار حق دارد از پذیرفتن هر نوع خدمات صحی، حتی اگر برای حفظ جانش باشد خود داری کند و کسی حق اعمال جبر و زور را ندارد.

————-

عکس از جواد کیا، خبرنگار آزاد

I am wondering why you ignored Muhaqiq? It would have been better and fair if you could possibly mentioned him. Overall this article is indeed informative .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وبسایت


Current [email protected] *


Leave this field empty

سازمان بین المللی زنان هزاره، نهادی مستقل می باشد و برای پیشبرد اهداف خود با افراد، گروه ها و سازمان هایی که اهداف مشترک داشته باشد، همکاری نزدیک و تنگاتنگ خواهد داشت.

سازمان بین المللی زنان هزاره از تمام زنان هزاره در سراسر جهان می خواهد، به این سازمان پیوسته و همچنین از مردان هزاره می خواهد، برای پیشبرد اهداف این سازمان همکاری های لازم را داشته باشند.

یک و بام و دو هوای رئیس‌جمهور و کابینه درباره پلیس امنیت اخلاقی و صف‌های طویل خیابان وزرا!

سلطانیسم امریکایی

محکومیت یکی از فعالین سابق دانشجویی به سه ماه و یک روز حبس تعزیری

عباس عبدی: قاتل واقعی طلبه همدانی،بخشی از جریان اصولگراست

جزئیات هشتمین جلسه دادگاه پرونده متهمان پتروشیمی/ ماجرای بدهکاری ۶۴ میلیون دلاری به پتروشیمی بندر امام
چگونه اعتصاب غذا کنیم

دادگاه محمدرضا خاتمی سه شنبه تشکیل می شود

خداحافظی جعفری دولت آبادی از دادستانی تهران با کارنامه‌ای منفی

کدام بولتن به دست ائمه جمعه می‌رسد؟

سیل ویرانگر و چند نکته: پر کردن شکاف ملت و حکومت واجب عینی است

حکومتی که اخبار داخلی‌اش این باشد نیاز به دشمن خارجی دارد؟

اعتراض شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اصفهان به حکم صادر علیه مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان و دبیرکل سازمان عدالت و آزادی

صادقی: نظارت بر فضای مجازی دانشجویان خارج از صلاحیت کمیته‎های انضباطی است

سرنخ‌هایی از قتل وکیل دادگستری

رسیدگی به پرونده فوت آیت‌الله هاشمی‌ در شورای‌عالی امنیت ملی متوقف شده است

میرلوحی: در پرونده عیسی شریفی، حدود ۴ هزار میلیاردتومان از منابع شهرداری از دسترس این نهاد خارج شده است

سفره کارگران از حد استاندارد ۶۰۰ کالری کمتر دارد؛ کار چندشیفته کارگران، «فاجعه» است

داعش مسئولیت عملیات تروریستی در شرق سری‌لانکا را بر عهده گرفت

سی‌ان‌ان: برخی اعدام‌شدگان سعودی علیرغم اصرار به بی‌گناهی اعدام شدند

محمد هاشمی: مجتمع کارکنان مجمع تشخیص ۱۵۰ واحدی بود؛ نه ۳۷۰ واحدی/ کارهای مجتمع زیر نظر محسن رضایی بود

ورود به حریم خصوصی دانشجویان ممنوع

افزایش فشارهای حراستی به دانشجویان

تخلف شهرداری در محور تاریخی چهارباغ عباسی همچنان ادامه دارد/ تخریب میراث ملی در اصفهان

یک تیر و دو نشان برای حل مساله سپاه

فرشاد مومنی: جمعیت سه میلیونی ثروتمند وذی نفعان جنگ در ایران، فضا را آشفته می‌کنند

نرگس محمدی زندانی سیاسی برای معاینه از زندان به بیمارستان منتقل شد

گزارش جامعه پیامک‌های جنجالی؛ چرا برخی از رانندگان و افراد به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی فراخوانده شدند؟

میانگین سن مصرف ماده مخدر “گُل” در ایران بین ۱۵ تا ۱۸ سال است

نا‌امنی با نسخه‌های فرعی تلگرام

آیا می‌توان در ایران همه پرسی برگزار کرد؟

رمزگشایی از سفر غیرمعمولی ظریف به آمریکا

آخرین وضعیت ۳ متهم پرونده بانک سرمایه پس از سکته همزمان، از زبان وکلا

مسلمانم و ایرانی

دیده‌بان حقوق بشر: از مجموع ۳۷ تنی که همزمان در عربستان اعدام شدند، ۳۳ تن شیعه بودند

سرنخ بازداشت‌ها به سازمان هواپیمایی کشوری و یک آژانس هواپیمایی رسید

پرویز کاظمی روانه زندان شد/ سکته همزمان سه متهم پرونده بانک سرمایه

نظامی‌گری یا اصلاح‌ ساختاری؟

فعالان مدنی و سیاسی، سالروز تولد نرگس محمدی را جشن گرفتند

پس از انفجارهای تروریستی شبکه های اجتماعی در سریلانکا فیلترشد

محکومیت حبس نسرین ستوده قطعی شد

حضور ماموران دادسرای اوین در منزل شمس الواعظین برای اجرای حکم زندان
چگونه اعتصاب غذا کنیم

علی مطهری: اعضای مجمع تشخیص از خودشان رای و استقلال فکری ندارند

دو‌مینو بازداشت‌ها به اداره کل «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران» رسید!

گزارش پانزدهم حسین راغفر و احسان سلطانی به مردم: پارادوکس نظام جمهوری اسلامی ایران

حشدالشعبی و امدادرسانی؟

و باز هم حصر کتاب!!!

کاش بیاید برای مادرانی که هنوز تمام دلتنگی‌شان را برای آمدنش نگه‌داشته‌اند

۳ ماه از از بازداشت اسماعیل بخشی گذشت

چه شد که گوشت نجومی شد؟

خرابی و بدنامی آید ز جور

سیصد گل سرخ یک گل نصرانی…

برای تولد نرگس محمدی: او تلاش کرده که صدای کم صدایان یا بی صدایان هم باشد

سقوط ۸۰% تجارت ایران با اتحادیه اروپا

مؤمنی با اعتراض به ایده محاسبه نرخ کالاهای اساسی با ارز نیمایی:حق فرودستان که همراهی و بردباری فراوانی به خرج داده اند تشدید فشار نیست!

دلق خود ازرق نکنیم

اسامی مالکان ۶۲ باغ؛ نظارت همگانی فعال شد / ‏ باغ‌های بزرگ در مالکیت نهادهای خاص

روایت حسین رونقی از حضور نیروهای امنیتی در منزل خود: بازداشت یا آدم‌ربایی؟

۸۲۰ میلیون اختلاس در قالب طرح خروج دام از جنگل‌های گلستان

میرمحمود موسوی: میرحسین اعتقاد داشت که مجموعه فعالیت‌ها و کارهای سیاسی باید در دستگاه وزارت خارجه باشد، نه جای دیگر

مسیح مهاجری: اگر از نمایندگان سوال شود در ۲۰ روز تعطیلات چرا حتی یک جلسه فوق‌العاده تشکیل ندادند، چه جوابی دارند؟

یونیسف: در پی سیل ۱۰۰ هزار کودک از تحصیل محروم شدند

چکیده :باید به درستی فهمید اینکه گفته می شود اعتصاب کنندگان جان خود را برای رسیدن به خواسته هایشان در معرض خطر قرار داده اند ، یک شعار سیاسی نیست. چرا که از منظر پزشکی اعتصاب غذا عوارض بسیار جدی بر سلامت اعتصاب کنندگان خواهد گذاشت….

کلمه- پویا اسراری:

پیشگفتار

خبر اعتصاب غذای 12 زندانی سیاسی بند 350 زندان اوین چند روزی است که در فضای رسانه ای مجازی منعکس شده و تحلیل گران، فعالان سیاسی و مخاطبان فضای مجازی تا حدودی بدان پرداخته اند. شخصیت های سیاسی و فعالان حقوق بشر هر کدام به نوبه خود در جهت انتقال پیام این زندانیان فعالیت کرده اند و با ارسال پیام ها سعی در جلب واکنش ها نسبت به این رویداد مهم دارند. لیکن باید گفت آنچنان که باید و شاید این مساله در صحنه بین المللی ظهور پررنگی نیافته و یا به شیوه درست مورد توجه قرار نگرفته است. شاید یکی از دلایل آن عدم آگاهی کامل از عوارض اعتصاب غذا در بین افکار عمومی است. باید به درستی فهمید اینکه گفته می شود اعتصاب کنندگان جان خود را برای رسیدن به خواسته هایشان در معرض خطر قرار داده اند ، یک شعار سیاسی نیست. چرا که از منظر پزشکی اعتصاب غذا عوارض بسیار جدی بر سلامت اعتصاب کنندگان خواهد گذاشت. لذا در این نوشتار سعی می کنیم که با بررسی علمی عوارض اعتصاب غذا از این منظر نیز توجه خوانندگان را به موضوع معطوف کنیم. امید که این نوشتار سبب آزردگی خاطر و نگرانی بیشتر خانواده محترم این عزیزان اعتصاب کننده نگردد. و در سوی دیگر توجه بیشتر کنشگران مسائل اجتماعی و سیاسی ایران را به خود جلب کرده تا با اقدامات به موقع موجبات انعکاس بین المللی این خبر را فراهم آورده و زمینه تحقق خواسته های به حق اعتصاب کنندگان (و حتی فراتر از آن آزادی زندانیان سیاسی) را با جلب حمایت ها و فشار های بین المللی مهیا کنند. باید دانست که هر روز این اعتصاب غذا عوارض وخیمی برای اعتصاب کنندگان در پی دارد و لذا ادامه این اعتصاب نه خواسته است و نه ممکن. حال که قهرمانانی در اوین با پذیرفتن عوارض این اعتصاب جان خود را به خطر انداخته اند ، بر همه ماست که به موقع برای تحقق خواسته هایشان یاری شان کنیم.

اعتصاب غذا چیست؟

اعتصاب غذا به عنوان یک روش بیان خواسته ی بدون خشونت  به حالتی گفته می شود که فرد برای به دست آوردن خواسته خود یا رسیدگی به حقی که پایمال شده از خوردن و گاه آشامیدن پرهیز می کند. اعتصاب غذا می تواند به مرگ فرد منجر شود و بنابراین باید آخرین حربه ای باشد که فرد برای بیان نظرش یا به دست آوردن چیزی از آن استفاده می کند.

اعتصاب غذا چه اثرات بهداشتی دارد؟

اثرات بهداشتی اعتصاب غذا به مدت اعتصاب غذا بستگی دارد. همچنین به اینکه به اصطلاح اعتصاب غذا خشک است یا تر. مراد از اعتصاب غذای خشک حالتی است که فرد از نوشیدن مایعات هم پرهیز می کند و در اعتصاب غذای تر غذا نمی خورد ولی از مصرف آّب پرهیز نمی کند.

باید توجه داشت که مرگ می تواند در هر لحظه از زمان اعتصاب غذا اتفاق بیفتد و این به میزان سلامت قبلی فرد و تطابق ارگان های بدن با وضعیت جدید ارتباط دارد. اما به طور کلی اثرات بهداشتی اعتصاب غذا به شرط اینکه فرد اعتصاب کننده دارای سلامتی نسبی باشد و به اعتصاب غذای تر (از نوشیدن آب خودداری نمی کند) پرداخته ،.به شرح زیر است.

هالوسیناسیون و آسیب به مغز بعداز 3 هفته

صدمه به بافت عضلانی بعداز 4 هفته

ضعف سیستم استخوان بندی بعداز 4 هفته

احتمال آسیب دائمی به بخش هایی از مغز بعداز 4 تا 5 هفته

احتمال آسیب دائمی به ارگان های داخلی بعداز 4 تا 5 هفته

نارسایی ارگان های داخلی بعداز 4 تا 5 هفته

برای افرادی که سابقه عارضه های قلبی یا کلیوی ، دیابت و زخم معده یا اثنی عشر را دارند ، اعتصاب غذا می تواند اثرات وخیمی در پی داشته باشد.

در ادامه این نوشتار سعی می کنیم که عوارض روز به روز ادامه اعتصاب غذای تر را بررسی کنیم.

عوارض روز به روز اعتصاب غذای تر

بدن انسان بدون غذا می تواند برای مدت کوتاه چند روزه به حیات خود ادامه دهد که طول این مدت برای اشخاص مختلف متفاوت است. وقتی غذا مصرف نشود، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز از منابع خود استفاده می کند.

در 4 تا 8 ساعت اول اعتصاب غذا ، گلوکز (قند) موجود در جریان خون استفاده می شود. گلوکز تنها ماده غذایی است که بوسیله مغز و شبکیه استفاده می‌شود و بنابراین حفظ غلظت گلوکز خون ، بسیار ضروری است. پس از اینکه گلوکز موجود در خون تمام شد، منابع گلیکوژن (نشاسته) موجود در کبد و ماهیچه ها برای تولید گلوکز مورد استفاده قرار می گیرند(1).

بعد از حدود 3 روز نشاسته موجود نیز تمام می شود و بدن استفاده از منابع پروتئین ماهیچه ها (که ماهیچه های قلب را هم شامل می شود) می آغازد تا گلوکز بیشتری را تامین کند. به علاوه گسیختگی بافت های چربی آغاز می شود که تولید کننده اسید های چربی است که سوخت بسیاری از سلول های بدن محسوب می شوند. همچنین منابع جانیشین برای گلوکز مغز از این راه تامین می شود (2).

بعد از 10 تا 14 روز بدن به طور عمده برای تامین انرژی به منابع چربی تکیه می کند که باعث مصرف پروتئین های حیاتی می شود (1). میزان چربی ذخیره شده در بدن شخص ، عامل اصلی تعیین کننده زمانی است که بدن می تواند اعتصاب غذا را تحمل کند. برای یک فرد عادی با وزن طبیعی ، منابع چربی امکان بقا بدون غذا را بین 2 تا 2.5 ماه تامین می کند. اما در مورد اعتصاب کنندگان در زندان به دلیل کاهش وزن ناشی از سو تغذیه در دوران زندان این زمان معمولا کوتاهتر است. برای مثال 10 ایرلندی که در سال 1981 در اثر اعتصاب غذا در زندان جان باختند به طور متوسط 61 روز قادر به ادامه حیات بدون غذا بودند. یکی از این زندانیان 45 روز پس از اعتصاب غذا جان باخت و 9 نفر دیگر بین 57 تا 73 روز پس از اعتصاب غذا جان باختند.
در مراحل اولیه اعتصاب غذا سرعت کاهش وزن در هر روز 1 تا 2 کیلوگرم است که ناشی از فقدان نمک و مایعات در بدن است. سرعت کاهش وزن به تدریج کاهش یافته و تا هفته سوم به طور متوسط به 0.3 کیلوگرم در روز می رسد. در یک فرد سالم با وزن طبیعی مشکلات جدی جسمی زمانی آغاز می شود که 18 درصد از وزن طبیعی بدن کاسته شده باشد که در بیشتر افراد 25 تا 30 روز پس از اعتصاب غذا اتفاق می افتد. (3، 4، 5)

مشکلات جسمی

در طول اعتصاب غذا، اعتصاب کننده با مشکلات جسمی درگیر است. مشکل رایج احساس ضعف و گیجی به ویژه در حالت ایستاده می باشد که به دلیل افت فشار خون بروز می کند(1).  همچنین حالت تهوع، سردرد، درد عضلات ، درد شکم، سستی، خستگی و فرسودگی سایر مشکلات جسمی برای اعتصاب کنندگان است (3).

کمبود آب بدن مشکلی است که به دلیل از دست دادن احساس گرسنگی و تشنگی، معمولا اعتصاب کنندگان با آن مواجه می شوند. نوشیدن مایعات کافی (حدود 1.5 تا 2 لیتر در روز که بسته به بدن شخص، میزان فعالیت و گرما متغیر است) در این دوران بسیار مهم است(1).
سنگ کلیه، ناتوانی کلیه (که در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد) ، ورم (ناشی از جمع شدن آب زیر پوست به علت کاهش عملکرد کلیه) ، ضربان نامنظم قلب (3) و بسیاری عوارض جسمی و روانی سلامت اعتصاب غذا کنندگان را در طول اعتصاب تهدید می کند.
اعتصاب غذای طولانی می تواند به آسیب های مغزی نیز منجر شود (6).
به طور کلی وقتی بیش از 30 درصد از وزن بدن در اثر اعتصاب غذا کاهش یابد، زندگی اعتصاب کننده با خطر جدی روبروست (2).

جمع بندی

عوارض ناشی از اعتصاب غذا بر کسی پوشیده نبوده و نیست. گاهی در گذر زمان و با تکرا شرایط ، پرداختن هزینه و زمان برای رسیدن به یک خواسته جمعی از اولویت ما خارج می شود. رنج و خطری که 12 زندانی مبارز میهن مان به جان خریده اند ، فراتر از یک اقدام نمادین و یک فعالیت جمعی روحیه بخش است. هدی صابر ، بابی ساندز ما شد و بهانه فریاد 12 زندانی دیگر دربند. صابر سعادتمند و با افتخار از دنیا رفت. 12 اعتصاب کننده اوین نیز افتخار و عزت را برای خویش تضمین کرده اند. اما ما باید چه کنیم؟ منتظر ظهور بابی ساندز های دیگری باشیم؟ یا صدایشان را در زمان حیاتشان به گوش جهان برسانیم و در تحقق خواسته های بر حقشان ، که خواسته های اولیه هر ایرانی است ، یاریگر شان باشیم.

منابع

Peel, M. (1997) Hunger Strikes: understanding the underlying physiology will help doctors provide proper advice. British Medical Journal 315 (7112), 829-830.

Crosby, S. S., Apovian, C. M., Grodin, M. A. (2007) Hunger strikes, force-feeding, and physicians’ responsibilities. JAMA 298 (5), 563-566.

Kerndt, P. R., Naughton, J. L., Driscoll, C. E. (1982) Fasting: the history, pathophysiology and complications. Western Journal of Medicine 137, 379-399.

Frommel, D., Gautier, M., Questiaux, E., Schwarzenberg, L. (1984) Voluntary total fasting: a challenge for the medical community. The Lancet 8392, 1451-1452.

Faintuch, J., Soriano, F. G., Ladeira, J. P., Janiszewski, M., Velasco, I. T., Gama-Rodrigues, J. J. (2001) Refeeding procedures after 43 days of total fasting. Nutrition 17, 100-104.

Sengupta, S. Turkish hunger strikers risk body and mind, The New York Times, Tuesday December 18, 2001 http://www.nytimes.com/2001/12/18/world/turkish-hunger-strikers-risk-body-and-mind.html last viewed at 4::00 PM 23/06/2011

 

برادران گو گوش شنوا انسانهای بی درد جز منافع خودشان به چیز دیکری فگر نمی کنند وقتی بالا ترین شخص کشور خدمات هشت سال خدمت میر حسین را نادیده می گیرد یا زحمت شصد ساله هاشمی ویا خدمت خا تمی را انکار می کند یا پیر مرد ی مثل کروبی را که این همه زحمت کشید به جرم رک کویی با او ان طوری برخورد می شود دیگر چه انتظاری از دیگران است ایا جز این است که همه بخاطر هوای نفس بوده وهست اخر این چه منطغی است این اقا با انهمه تخلف در انتخابات باز هم می گوید من نظرم به فلانی نزدکتر است حالا که همه چیز معلوم شده وخود مجلس ودیگران همه گفتن تغلب وتخلف انجام گرفته پس بیا یین اقایا موسوی کروبی وبرادران زندانی مارا ازاد کنید نگذارید باز شا هد مرگ عزیز دیگر با شیم

خیلی جالب بود ممنون از مقالتون.

امیدوارم پایدار و سلامت به خواستهایشان برسند بعضی وقت ها که فشار از این زندگی جهنمی بیشتر میشه دلم می جلوی مجلس یا یکی از میدانهای شهر ودر اعتراض به این همه بی عدالتی وخشونت خودم را به اتش بکشم ولی شهامت اینکار را ندارم.

پیروزی از آن کسانی نیست که بیشتر از همه، آدم می کشند، بلکه از آن کسانی است که بیش از همه رنج می کشند………….!!!!!!!! درود به همه زندانیان سیاسی دربند

دستتون درد نكنه از زحمات همه شما عزيزان تقديز و تشكر مي كنم .معني جمهوري اسلامي رو هم فهميديم.واقعا از اين كه در اين كشور زندگي مي كنم متاسفم . پاسخ دين زدگي و دين گريزي مردم بخصوص جوانان را بايد مسولان كشور بدهند.

جهت دریافت آخرین خبرها بوسیله خبر نامه لطفا آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید:

«پیشنهاد می دم بدی من لباتو بدوزم چون تجربه اش رو دارم. چنان لباتو می دوزم که نه دردشو حس کنی و نه خون بیاد ازش.» این جمله را هم‎بندی یک زندانی سیاسی که به فکر اعتصاب غذا افتاده، خطاب به هم اتاقی دیگرش می­گوید. در آن اتاق 9 نفره، آن ها برای توسل به اعتصاب غذا، عقاید و نظرات متفاوتی دارند.

«ر.م» که از ساکنان همان اتاق است، می گوید برای تحقق خواسته اش هرگز به فکر توسل به اعتصاب غذا نمی افتد: « این روش مبارزه به دلیل تکرار و فراوانی آن از یک سو و بی توجهی مطلق مسوولان زندان از سوی دیگر، توجه چندانی از سوی افکار عمومی به خودش جلب نمی کند. در نهایت یا زندانی اعتصاب غذایش را می شکند و تسلیم خواسته مسوولان زندان می شود یا این که آن قدر ادامه می دهد که به مرگ یا بیماری های کشنده، خطرناک و دایمی مبتلا شود؛ بیماری هایی که کلیه و کبد و قلبت را درگیر کرده و تا دم مرگ دست از سرت برنمی دارند.»

اما اعتصاب غذا یا امتناع داوطلبانه از خوردن و آشامیدن برای دست یابی به یک خواسته فردی یا اجتماعی هنوز هم روش بسیار مرسوم و محبوبی مابین زندانیان سیاسی و عقیدتی است زیرا آن ها این روش را موثرترین راه برای رساندن صدای اعتراض خود به بیرون از زندان می دانند.

از «محسن»، زندانی سیاسی دیگری که ساکن زندان «رجایی شهر» است، می پرسیم اعتصاب غذا معمولا به نتیجه مطلوبی ختم می شود؟
با تاکید می گوید اساسا برای مسوولان زندان هیچ اهمیتی ندارد درد تو به عنوان یک زندانی سیاسی چیست: «دست به اعتصاب غذا زدن واقعا از خودگذشتگی زیادی می خواهد. یک زندانی عملا در زندان به جز جانش، هیچ چیز گران بهایی ندارد و این بسیار دشوار است که جانت را بگیری کف دستت و خطاب به کسی که ظلم می کند، پیام بدهی که با جانم تو را به زانو در می آورم.»

مسوولان زندان اعتصاب غذا را یک حرکت غیرقانونی قلمداد می کنند: «اعتصاب غذا در زندان یک قانون شکنی آشکار محسوب می شود که مستوجب مجازات است؛ یعنی اگر شما تایید کنید در اعتصاب غذا هستید، به یک یا چند مجازات پیش بینی شده در آیین نامه سازمان زندان ها محکوم خواهید شد که 20 روز حبس انفرادی، محرومیت از ملاقات با خانواده و محرومیت از عفو و بخشودگی می تواند بخشی از این مجازات ها باشد.»
«سجاد» اما از آن دسته از زندانیانی است که معتقد است گاهی راهی به جز اعتصاب غذا برای زندانی وجود ندارد: «مگر “هدی صابر” و “اکبر محمدی” نبودند. کسی که اعتصاب می کند، همه راه های مسالمت آمیز را امتحان کرده و راه به جایی نبرده است. شما نمی توانید رنج بلاتکلیفی های بلند مدت را پشت این چهاردیواری حس کنید. یک زندانی وقتی دست به اعتصاب غذا می زند که خواسته ای به حق در مورد یکی از حقوق اولیه و اساسی خود داشته یا نسبت به ضایع شدن حقش معترض باشد و برای پی گیری این حقوق همه جور مسیری را رفته و به نتیجه نرسیده باشد. آن وقت است که راهی به جز گذشتن از جان خود در این چهار دیواری نمی یابد. در واقع، آن قدر جانش را به لبش رسانده اند که حاضر است به نوعی خودکشی اعتراضی دست بزند و خودش را در مسیر مرگ قرار بدهد تا از آن شرایط سخت فعلی رها شود. یکی از این خواسته ها، پایان بلاتکلیفی های بلند مدت و همین طور، پایان فشارها است.»
«زهرا» از زندانیانی است که به علت تخلف در حوزه سایبری، در زندان به سر می برد. او ارزشمندترین شکل اعتصاب غذا را اعتصاب غذای آن زندانی می داند که نه برای تحقق یک خواسته شخصی بلکه برای بهبود وضعیت زندانی دیگری دست به این اقدام می زند: «اعتصاب کنندگانی را داشته ایم که محکم پای اعتقادات خودشان ایستادند و تا تحقق خواسته شان به هیچ قیمتی کوتاه نیامدند. اما در مقابل، کسانی هم بوده اند که این شکل اعتراض را لوث کرده اند. همین جا یک زندانی زن داریم که ماجرای اعتصاب غذاهای مکرر و هفتگی اش مایه تفریح هم‎بندیان شده است. مابین زندانیان آقا هم افراد زیادی هستند که دم به دقیقه خبر اعتصابشان به گوش ما می رسد و یکی دو روز بعد هم می شنویم که با وعده دروغین زندان بان ها، اعتصابشان را شکسته اند. البته هدف زندان بان، شکستن اعتصاب غذای زندانی است، آن هم به هر روش و حقه ای که ممکن باشد. آن ها به زعم خودشان، می خواهند از شیوع بی قانونی در زندان جلوگیری کرده باشند و هم زندانی سیاسی را بی اعتبار کنند. البته عده محدودی هم هستند که در خفا غذا می خورند و اعتصابات را بی اعتبار می کنند.»
«شایان» از جوانانی است که اعتصاب غذای هدی صابر در بند 350 «اوین» را که در نهایت منجر به مرگ او شد، به چشم خودش دیده است:«اعتصاب مرحوم صابر، یک اعتراض واقعی بود. به سه روز نکشید که قوای جسمانی او تحلیل رفت اما به هیچ وجه حاضر به مصالحه نبود. ما می دانستیم وضعیت خطرناکی دارد، برای همین هم به چند روز نکشید که آن مصیبت پیش آمد و عدم رسیدگی پزشکی که یکی از مصیبت های زندان در دوران اعتصاب غذا است، دامن آن مرد بزرگ را گرفت.»
او به شکل متفاوت دیگری از اعتصاب غذا اشاره می کند؛ شیوه ای که نشان از هم بستگی و هم دلی زندانیان یک بند دارد: «همه زندانیان بند با هم متحد و هم صدا می شوند و غذای زندان را تحویل نمی گیرند و ظرف های غذا را برمی گردانند. حتی افراد مریض بند هم از پذیرفتن غذا امتناع می کنند و به این شکل، اعتراض خود را نسبت به تضییع حقوق یکی از زندانی ها و یا مجموعه بندشان بیان می کنند. در این وضعیت، تحویل نگرفتن غذا از دست توزیع کننده به معنی اعلام اعتصاب غذا است چرا که در شرایط عادی، همه زندانی ها سه وعده غذای روزانه را تحویل می گیرند حتی اگر این غذا غیرقابل خوردن بوده و با طبع زندانی نسازد.»
شایان انواع اعتصاب غذا در زندان را تشریح می کند: «وقتی یک زندانی اعتصاب غذای تر می کند، یک بطری آب و قند و یک بطری آب و نمک را برای تنظیم فشار خونش درست می کند و هر روز محتویات این دو بطری را سر می کشد. چون اگر قند و نمک به بدن نرسند، بدن قادر به تنظیم فشار خون نخواهد بود، سریع تحلیل می رود و فرد اعتصاب کننده دچار سرگیجه، بی هوشی و افت فشار شدید می شود. اما نوع دوم اعتصاب غذا را اعتصاب غذای خشک می نامند که زندانی از خوردن هرگونه مواد خوراکی و حتی مایعات خودداری می کند. این نوع اعتصاب غذا خطرناک ترین و کم مدت ترین اعتصاب است چون ظرف سه تا 10 روز بدن با فقدان غذا و آب، به سرعت به مرگ از درون دست می زند و در واقع، بدن با خودش تغذیه می کند تا منجر به سکته  یا مرگ شود. البته معمولا کم تر زندانی این نوع اعتصاب را انتخاب می کند.»
او به آماری اشاره می کند که سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در مجله اختصاصی این سازمان در مورد اعتصاب کنندگان منتشر کرده است: «خودشان می گویند 99 درصد اعتصاب ها بی نتیجه اند و زندانی به هدف و خواسته اش دست پیدا نمی کند. آن ها نمی گویند اگر حقوق اولیه یک زندانی، یعنی همان حقوقی که قانون خودشان تصریح کرده را به او بدهند، اصلا چه نیازی به اعتصاب کردن است.»چگونه اعتصاب غذا کنیم

 

چگونه اعتصاب غذا کنیم

چگونه اعتصاب غذا کنیم

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 شکیبا طرز تهيه مارس 23, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *