موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران
سلامت
بخش های عمومی

 

صفحه نخست |

انجمن هاي بحث و گفتگو |
تلكس خبري |

مقالات |
اطلاعات دارويي

 

ارتباط با ما |
راهنما |
وبلاگ مديريت |

درباره مدير سايت


پايگاه های سلامت


اعلانات مدير
سايت

موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

 

صفحه نخست |

انجمن هاي بحث و گفتگو |
تلكس خبري |

مقالات |
اطلاعات دارويي

 

ارتباط با ما |
راهنما |
وبلاگ مديريت |

درباره مدير سايت

Amoxicillin 125mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 31.25mg/5ml (as Potassium salt)

Amoxicillin 200mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 28.5mg/5ml (as Potassium salt)

Amoxicillin 250mg/5ml (as Trihydrate)

موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

Clavulanic Acid 62.5mg/5ml (as Potassium salt)

Amoxicillin 400mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 57mg/5ml (as Potassium salt)

Amoxicillin 250mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 125mg/5ml (as Potassium salt)

Amoxicillin 500mg/5ml (as Trihydrate)

Clavulanic Acid 125mg/5ml (as Potassium salt)

 میزان مصرف کو آموکسی کلاو در کودکان و بالغین به شرح زیر است:

تداخلات دارویی کوآموکسی کلاو عبارت است از:

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر،ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

عوارض و مضرات کوآموکسی کلاو عبارت است از:

توجه: در صورت بروز واکنش افزایش حساسیت یا اثرات سمی روی مغز استخوان و یا ایجاد نفریت بنیابینی حاد، مصرف کوآموکسی کلاو باید قطع شود.

برای تهیه سوسپانسیون کوآموکسی کلاو (شربت کوآموکسی کلاو) باید از آب جوشیده سرد شده استفاده کرد اگر از آب نجوشیده استفاده شود اثر آنتی بیوتیک از بین می رود. ابتدا باید پودر را کاملا تکان داد که از هم باز شود و بهم چسبیده باقی نماند، سپس آب جوشیده سرد شده تا خط نشانه روی ظرف اضافه شود و در نهایت شیشه را به خوبی تکان دهید تا به شکل سوسپانسیون در آید. ظرف سوسپانسیون کوآموکسی کلاو باید نیم ساعت به صورت ساکن قرار گیرد، در این مدت سطح دارو از خط مورد نظر پایین تر می آید که دوباره مقداری آب به آن اضافه نمایید تا به سطح مشخص باز گردد. سوسپانسیون کوآموکسی کلاو (شربت کوآموکسی کلاو) باید در یخچال نگهداری شود. قبل از هر بار مصرف سوسپانسیون کوآموکسی کلاو را کاملا تکان دهید. حداکثر تا 14 روز بعد از تهیه سوسپانسیون کوآموکسی کلاو می توان از آن استفاده کرد.

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.با دروانا همراه شوید.

دارونامه, مشروح اخبار

نامهای تجاری : Augmentin , Amiclav , Clavamox , Co- Amoxi

کو اموکسی کلاو داروئی است که از دو ماده موثره داروئی ساخته شده است،یعنی از آموکسی سیلین و اسید کلاونیک.

علت افزوده شدن اسید کلاونیک افزایش دادن طیف ضد باکتریایی داروی ساخته شده می باشد.

گروهی از باکتریها هستند که با تولید یک نوع آنزیم خاص بنام بتا لاکتامازپنی سیلینهای دارای هسته بتا لاکتام را از ناحیه همان هسته شکسته و آنها را غیر فعال میکنند در نتیجه عفونتهای ایجاد شده با آن گونه باکتریها به درمان آنتی بیوتیکی با آن نوع پنی سیلینها جواب نمیدهد.موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

پس چاره کار در این هست که آن نوع باکتریها را با افزودن داروئی دیگر به یک داروی خاص و در حالت کلی تولید انتی بیوتیکهای مقاوم به بتالاکتاماز( پنی سیلیناز) از بین ببریم و عفونت ایجاد شده را درمان کنیم.

در کو آموکسی کلاو داروی اسید کلاونیک آنزیم بتالاکتاماز باکتریها را غیر فعال میکند و درنتیجه آن باکتری در مقابل آموکسی سیلین بی سلاح می شود و آموکسی سیلین با قدرت ضد باکتریایی زیادی که دارد و طیف وسیعی از باکتریها را پوشش میدهد (باکتریهای گرم + و گرم-)

عامل ایجاد کننده عفونت را از بین می برد و بیماری بهبود می یابد.
خود اسید کلاونیک به تنهایی طیف ضد باکتریایی ضعیفی دارد وبه تنهایی اثر چندانی ندارد در صورتی که خود اموکسی سیلین به تنهایی طیف وسیعی از باکتریها را نابود میکند و بر روی باکتریها اثر باکتریسیدی دارد یعنی باکتر یها را می کشد.

کوآموکسی/کلاوولانات یا کوآموکسی کلاو یک آنتی بیوتیک رایج است که از آن برای درمان عفونت های باکتریایی گوناگون مثل عفونت گوش میانی، سینوزیت و عفونت های پوست، دستگاه تنفسی و دستگاه ادراری استفاده می شود.

آموکسی سیلین/کلاوولانات را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. خوردن آن با غذا می تواند از دل به هم خوردگی ناشی از آن جلوگیری کند.
 
بهتر است این دارو در فواصل زمانی برابر در طول شبانه روز مصرف شود تا مقادیر ثابتی از آن در خون و ادرار وجود داشته باشد.

مصرف در حاملگی : B

گروه دارویی – درمانی : آنتی بیوتیک نیمه صناعی وسیع الطیف بنالاکتام

اشکال دارویی :

Co-Amoxiclav 156 for susp:

Co-Amoxiclar 156 for susp:

Co-Amoxiclav 312 for susp:

Co-Amoxiclav 312 for susp:

Co-Amoxiclav 375 F.C.tab:

Amoxicillin (trihydrate) 250 mg + Clavulanic acid ( potassium) 125mg

Co-Amoxiclav 625 F.C tab:

Amoxicillin (trihydrate) 500 mg + Clavulanic acid ( potassium) 125mg

Co-Amoxiclav 400/57 mg / 5ml power for susp:

Amoxicillin (trihydrate) 400 mg + Clavulanic acid ( as potassium) 57mg/5ml

Co-Amoxiclav 200/28.5 mg / 5ml power for susp:

Amoxicillin (trihydrate) 200 mg + Clavulanic acid ( as potassium) 285mg/5ml

فارماکوکینتیک – دینامیک ، مکانیسم اثر :

در مورد آموکسی سیلین به مطلب Amoxycillin مراجعه شود . کلاوولانیک اسید مهار کننده قوی بتالاکتامازهایی است که به واسطه پلاسمید و گاهی کروموزوم ، به وسیله باکتری های گرم منفی شامل هموفیلوس دو کره ای ، هموفلیوس انفلوانزا ، نایسر یا گونوره ، موراکسلا کاتارالیس ، باکتروئید فراژیلیس و برخی انتروباکتریاسه ها تولید می شوند . این ماده همچنین بتالاکتامازهای تولید شده به وسیله استافیلوکوک اورئوس را نیز مهار می کند . کلاوولانیک اسید می تواند به دیواره سلولی باکتی هم نفوذ کرده و موجب غیر فعال سازی آنزیم های متصل به سلول و آنزیم های خارج سلولی شود .

خصوصیات فارماکوکینتیکی کلاوولانیک اسید مانند آموکسی سیلین و تیکارسیلین است . اوج غلظت پلاسمایی حاصل از تجویز 125 میلی گرم کلاوولانیک اسید یک تا دو ساعت پس از مصرف آن از راه خوراکی در حدود 2 تا 4 میکرو گرم در میلی لیتر است . میزان اتصال آن به پروتئین های پلاسما تا 30 درصد و نیمه ی عمر آن تقریبا یک ساعت است . دفع آن از راه ادرار متغیر بوده و تا 60 درصد یک دوز خوراکی آن ظرف مدت 6 ساعت به صورت دست نخورده از راه ادرار دفع می شود . پروبنسید تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی دفع کلاوولانیک اسید ندارد . کلاوولانیک اسید ممکن است متابولیسم گسترده تری نسبت به آموکسی سیلین داشته باشد . کلاوولانیک اسید به وسیله ی همودیالیز قابل Ao A

مصرف بر حسب اندیکاسیون :

پنومونی ، اوتیت مدیا و سینوزیت ، عفونت های پوستی و عفونت اداری

توجه : چون میزان کلاوولانیک اسید در هر دو قرص ( mg mg eo اموکسی سیلین ) یکسان است و ( mg 125 ) ، از این رو قرص mg mg oA 250 محسوب نمی شود .

• بزرگسالان : یک قرص mg 625 هر 12 ساعت یا یک قرص mg375 هر هشت ساعت ( بزرگسالانی که قادر به خوردن قرص نیستند می توانند از معادل دوز آن در شربت کوآموکسی کلاو، mg آموکسی سیلین همراه با mg 25/31 کلاوولانیک اسید در cc 5 ، استفاده کنند ) . اگرعفونت شدید باشد می توان از قرص های 625 به فاصله ی هر 8 ساعت استفاده کرد .

• کودکان : بزرگتر از سه ماه : در اوتیت مدیا ، پنومونی ، سینوزیت و عفونت های شدید شربت به A mg/kg/day40 در سه دوز جداگانه ( بر اساس دوز آموکسی سیلین ) توصیه شده است .در کودکان کوچکتر از سه ماه : mg/kg/day30 در سه دوز جداگانه ( بر اساس دوز آموکسی سیلین )

توجه : افراد با وزن بیش از kg 40 ، معادل بزرگسالان محسوب می شوند . ( facts 2006 )

موارد منع مصرف و احتیاط :

به مطلب Ampisillin مراجعه گردد .

تداخلات مهم :

• دارویی : 1) اگر چه مصرف پروبنیسید بی درنگ قبل یا هم زمان با کوآموکسی کلاو موجب می شود تا ترشح توبولی آموکسی سیلین از کلیه کاهش پیدا کند و سطح خونی آموکسی سیلین بالاتر و طولانی تر از حالت طبیعی شود ، اما این تداخل با اسید کلاوولانیک رخ نداده و سطح زیر منحنی غلظت سرمی به زمان ، نیمه ی عمر و حداکثر غلظت سرمی آن تفاوتی نخواهد کرد . 2) هر چند اگر در بیماران مبتلا به هیپریوریسمی گذارش نشده است .

در ارتباط با سایر تداخلات دارویی به تک نگار Ampisillin.

• آزمایشگاهی : در مورد تداخلات آزمایشگاهی کوآموکسی کلاو به تک نگار Ampisillin رجوع شود .موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

عوارض جانبی :

عوارض جانبی کو آموکسی کلاو بیشتر وابسته به دوز بوده و مانند عوارض جانبی آموکسی سیلین تنها  است . جز آنکه آثار جانبی گوارشی در کو آموکسی کلاو بیشتر از آموکسی سیلین تنها است ، هر چند شرکت های سازنده اظهار می دارند که بیشترعوارض جانبی کوآموکسی کلاو خفیف بوده و در کمتر از 3% از مواقع نیاز به قطع مصرف آن دیده می شود . شایع ترین عوارض جانبی ناشی از مصرف کو آموکسی کلاو آثار گوارشی آن است و 9% از بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند دچار اسهال می شوند و حالت تهوع و استفراغ نیز در 5-1% بیماران گزارش شده است . دل درد و بی اشتهایی و نفخ شکم نیز در عده ای از آنها گزارش شده حالت تهوع و استفراغ ناشی از این دارو بیشتر مربوط به مقدار اسید کلاوولانیک آن است ، چرا که هنگامی که دوز اسید کلاوولانیک را از 125 میلی گرم به 250 میلی گرم افزایش می دهیم احتمال بروز حالت تهوع و استفراغ از 5-1% به 40% افزایش می یابد . البته دیده شده است مصرف کوآموکسی کلاو به همراه غذا موجب می شود تا احتمال و شدت بروز عوارض گوارشی کاهش یابد .

در رابطه شایع ترین و مهم ترین و سایر عوارض جانبی این دارو به مطلب Ampisillin مراجعه شود.

مصرف در بارداری و شیر دهی :

مصرف مطمئن و خالی از خطر کوآموکسی کلاو در دوران بارداری هنوز کاملاً به اثبات نرسیده است . و چون هنوز مطالعات کنترل شده و کافی در مورد مصرف کوآموکسی کلاو در خانم های بار دار وجود ندارد ، تنها باید زمانی از این دارو برای درمان عفونت های خانم باردار استفاده کرد که مصرف آن آشکارا مورد داشته باشد . مصرف کوآموکسی کلاو با گردش روده ای کبدی و نیز متابولیسم استروئید ها تداخل عمل دارد و این نیز از مواردی است که باید هنگام استفاده از این دارو در خانم های بار دار مد نظر باشد . از آنجا که مصرف کوآموکسی کلاو در خانم شیر ده موجب می شود تا این دارو در شیر وی حاضر شود بنا بر این مصرف آن در خانوم شیر ده باید با احتیاط همراه باشد .

مسمومیت و درمان :

به مطلب پنی سیلین مراجعه گردد.

توجهات پزشکی – پرستاری :

1) پیش از شروع به درمان باید شرح حال بیمار از نظر حساسیت به پنی سیلین ها ،سفالوسپورین ها و سایر آلرژی ها بررسی شود .

 2) قبل از آغاز درمان باید کشت و آنتی بیوگرام تهیه کرد ولی می توان تا حاضر شدن نتایج آن دارو را شروع کرد.

 3) راش عمومی ، اریتما توز و ماکولوپاپولار ( راش آمپی سیلین ) به علت آلرژی نبوده و معمولاً خفیف است اما گاهی می تواند شدید باشد . به هر حال بروز هر گونه راش را باید به پزشک گذارش داد .

 4) راش کهیری که بعد از چند روز از شروع به درمان بروز می کند می تواند مطرح کننده ی آلرژی باشد و باید به دنبال سایر علایم حساسیت در بیمار بود .

 5) هم قرص هایی که حاوی 500 میلی گرم آموکسی سیلین هستند و هم آنهایی که 250 میلی گرم آموکسی سیلین دارند هر دو دارای یک میزان اسید کلاوولانیک ، یعنی 125 میلی گرم هستند ، بنابراین نمی توان دو قرص 250 میلی گرمی را معادل یک قرص 500 میلی گرمی در نظر گرفت .

6) این دارو را می توان بدون در نظر گرفتن وعده ی غذایی یعنی چه پیش از غذا یا چه بعد از آن مصرف کرد .

 7) مصرف پروبنیسید هم زمان یا قبل از شروع کوآموکسی کلاو موجب افزایش غلظت و طولانی تر شدن سطح سرمی آموکسی سیلین می شود که باید آن را مد نظر داشت .

8) سوسپانسیون های خوراکی کوآموکسی کلاو با افزودن آب به آن تهیه می شود و پیش از اضافه کردن آب به آن ابتدا باید شیشه را خوب تکان داد تا پودر موجود در شیشه از هم جدا شده و راحت تر حل شود و اضافه کردن آب به آن باید طی دو مرحله صورت پذیرد وبعد از هر بار اضافه کردن آب باید شیشه خوب تکان داده شود. پس از 10 روز که تهیه سوسپانسیون گذشت باید آن را دور ریخت .

 9) پیش از هر بار مصرف باید شیشه ی حاوی سوسپانسیون را خوب تکان داد .

آموزش بیمار – خانواده :

-1) بیمار باید دارو را در وقت معین تعیین شده به وسیله ی پزشک مصرف کند و هیچ کدام از دوز های دارو را فراموش نکند .

 2) تمام دارویی که به وسیله ی پزشک تجویز شده است ، مصرف شود .

 3) در صورت بروز هر گونه راش یا حالت حساسیت و علایم گوارشی به ویژه اسهال به پزشک گزارش داده شود .

 4) به بیماران توصیه شود در صورت بروز علایم واژینیت قارچی پزشک را در جریان بگذارنند زیرا احتمال دارد مجبور به قطع دارو باشیم . علایم واژینیت قارچی شامل ترشح متوسط سفید رنگ پنیری شکل بدون بو است که همراه با خارش و تورم در ناحیه ی واژن و مهبل است .

با آمدن فصل بهار و تابستان بعضی از افراد دچار حساسیت های فصلی می شوند …

آیا شما هم از کمبود ویتامین ب رنج می برید؟ یکی از روش های درمانی …

توضیحات و داروهای این صفحه فقط مربوط به یکی از تامین کنندگان میباشد برای دیدن کلیه تامین کنندگان به قسمت تامین کنندگان مراجعه نمایید

شرکت داروسازي کوثر در سال 1353 براي توليد آنتي بيوتيک در ايران تاسيس شد

 پيرو ژنريک توليدات دارو در ايران اسلامي کوثر توليد دارو را تحت ليسانس XBeecham متوقف کرد و

شروع به توليد پني سيلين در دزهاي مختلف تحت امتياز خود کرد.

برای دیدن لیست قیمت محصولات به این لینک مراجعه کنید .موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

 گروه دارويي :‌آنتي بيوتيك پني سيليني همراه با مهار كننده بتا – لاكتامور با اثر سيستميك
نام دارو : كوثر/كو – آموكسي كلاو® 312
ژنريک : كو – آموكسي كلاو
شکل دارو : پودر سوسپانسيون 62.5/250 (312) ميلي گرمي
اندازه و بسته بندي : در بطري 100 ميلي ليتر
توضيح :

نام شيميائي دارو :

آموكسي سيلين + پتاسيم كلاولانات = كو آموكسي كلاو

توضيحات:

كو آموكسي كلاو ازيك آموكسي سيلين با پهنه وسيعي از قدرت باكترويسيدي وپتاسيم كلاولانات ، يك مهاركننده غيرقابل برگشت آنزيم هاي بتالاكتامازاست فرموله شده است : وجود پتاسيم كلاولانات ، آموكسي سيلين را از تخريب وكاهش فعاليت آنتي باكتريال توسط آنزيم هاي بتالاكتا ماز توليد شده توسط تعدادي از باكتريهاي گرم مثبت وگرم منفي محافظت مي كند اثر آموكسي سيلين بوسيله مقاومت دربرابر توانائي باكتريهاي توليد كننده آنزيم بتالاكتاماز افزايش پيــــدا مي كند .

طبقه بندي :

پني سيلين هاي حساس به پني سيليناز كه با خاصيت ضد بتا لا كتامازتركيب شده است.

موارد مصرف :

كو آموكسي كلاو براي درمان عفونتهاي باكترياي معمولي كه براي درمان آنها آنتي بيوتيك مصرف ميشود . مورد استفاده قرارمي گيرد كه شامل :

عفونتهاي دستگاه تنفسي فوقاني شامل : سينوزيت ها – (اوتيت مديا)

عفونتهاي دستگاه تنفسي تحتاني شامل : برونشيت حاد ومزمن وبرونكو پنومونيا و emphysema, lung abascess

عفونتهاي پوستي وبافتهاي نرم شامل : سوختگي ، آبسه ها ، سلوليت ها وزخم هاي عفوني سپسيس انيترا آبدومينال.

عفونتهاي مربوط به دستگاه تناسلي ادراري به عنوان مثال : سيستيت ، التهابهاي دستگاه ادراري ، puerperal

urethritis pyelonephritis septic abortion عفونتهاي لگن ، شانكرونيد ، گونوره آ

عفونتهاي ديگر : به عنوان مثال: استئوميليتها ،سپتي سميا ، پريتونيتها وعفونتهاي بعد از عمل جراحي.

ميزان مصرف :

جوانان ونوجوانان بالاتراز 12 سال به صورت خوراكي :

براي عفونتهاي متوسط : يك قرص 375 ميلي گرم كو آموكسي كلاو 3 باردرروز

براي عفونتهاي شديد : يك قرص 625 ميلي گرم كو آموكسي كلاو 3 بار درروز

 

كودكان بين 7 الي 12 سال :

به صورت خوراكي 5 سي سي از سوسپانسيون كوآموكسي كلاو312 ميلي گرم سه باردرروز

كودكان بين 7 الي 12سال :

5 سي سي از سوسپانسيون كو آموكسي كلاو 156 ميلي گرم 3 باردر روز

كودكان بين 9 ماه تا 2 ساله :

2.5 سي سي سي از سوسپانسيون كو آموكسي كلاو 156 ميلي گرم 3 باردرروز

براي عفونتهاي شديد اين دوزها ممكن است 2 برابر شود . درمان با كو آموكسي كلاو نبايد بيشتراز 14 روز بدون تجديد نظر پزشك طول بكشد.

وضعيت نگهداري :

بايد درمحيط خشك ودماي زير 25 درجه سانتي گراد نگهداري شود.

تاريخ انقضاء :

2 سال بعد از تاريخ توليد براي هرقرص وسوسپانسيون اگر درمحيط خشك ودماي زير 25درجه سانتي گراد نگهداري شود.

بسته بندي :

قرص كو آموكسي كلاو 375 ميلي گرم فيلم كوتد درهرجعبه شامل 20 عدد ميباشد

قرص كو آموكسي كلاو 625 ميلي گرم فيلم كوتد درهرجعبه شامل 20 عدد ميباشد

ساشه كو آموكسي كلاو 156 ميلي گرم درهرجعبه شامل 20 ساشه ميباشدموارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

ساشه كو آموكسي كلاو 312 ميلي گرم درهر جعبه شامل 20 ساشه ميباشد

پودر كو آموكسي كلاو براي سوسپانسيون خوراكي كه شامل 156 ميلي گرم /5 ميلي ليتر دربطريهاي 100 سي سي ميباشد.

ورود به سیستم گزارش گیری دفتر مرکزی

ورود به سیستم گزارش گیری شعب

 ورود به سایت گزارش گیری تامین کنندگان و مشتریان

 ورود به سایت گزارش گیری سازمان غذا و دارو

 

 

  کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت پخش مهبان دارو می باشد.

صفحه نخست | درباره ما | نقشه سایت | تماس با ما

موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

موارد مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد عکس اکتبر 29, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *