مضرات ظروف يکبار مصرف پلاستيکي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی


العالم – گوناگون

دکتر محمد کاظم زاده با بیان اینکه در حال حاضر ایران یکی از 10 کشور اول  دنیا در استفاده از ظروف یکبار مصرف است اظهار کرد: مناسب ترین ظروف برای نگهداری مواد غذایی ظروف شیشه ای (پیرکس)، استیل، چینی سالم بدون ترک خوردگی و لب پریدگی، به جای ظروف یکبار مصرف است.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان افزود: ظروفی را استفاده کنید که دارای پروانه ساخت معتبر از وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو) باشد.

کاظم زاده به نکات ضروری ظروف مصرفی غذا و نوشیدنی‌ها به شرح ذیل پرداخت:

تا حد امکان از ظروف یک بار مصرف استفاده نکنید.در صورت نیاز از ظروف یک بار مصرف گیاهی  استفاده کنید. از بطری‌هایی استفاده کنید که قابلیت شستشو و دوباره پر شدن را دارند، اولویت به ترتیب با ظروف شیشه ای، فلزی، کاغذی است. ظروف پلاستیکی را در مایکروویو قرار ندهید.

هرگز بطری آب معدنی یا ظروف پلیمری را در مجاورت نور خورشید قرار ندهید. حرارت و نور خورشید باعث آزاد شدن ترکیبات خطرناک این ظروف می‌شود و احتمال سرطان زایی آنها افزایش پیدا می‌کند.

ظروف یک بار مصرف بی‌رنگ و شفاف فقط برای غذا و نوشیدنی‌های سرد مناسب است.

ظروف یک بار مصرف سفید و فوم دار برای مواد غذایی سرد و گرم ( با دمای پایین تر از 60 درجه) مناسب است.

برای مواد غذایی داغ از فویل‌های آلومینیومی استفاده کنید.

از لیوان‌های کاغذی (گیاهی) برای مایعات گرم استفاده شود. این ظروف به طور معمول از نشاسته ذرت، گندم و سیب زمینی تهیه می‌شوند. اگرچه کمی گرانتر از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی هستند اما مواد شیمیایی و سمی کمتری داشته و طی چندین ماه در خاک تجزیه می‌شوند.

به هیچ عنوان از بطری‌های پلیمری برای نگهداری مایعات اسیدی مثل آبلیمو، آبغوره و سرکه استفاده نشود.

هرگز از بطری‌های پلاستیکی استفاده شده آب معدنی برای تهیه یخ استفاده نکنید. زیرا باعث خروج مواد سرطان زای جداره بطری به درون آب می‌شود.

غذاهای طبخ شده حداکثر پس از دو ساعت ماندگاری در این ظروف مصرف شود. ظروف یک بار مصرف را از مراکز معتبر که از مواد اولیه مرغوب استفاده می کنند، تهیه کنید.

تسنیم
مضرات ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را در چند بعد کلی میتوان عنوان نمود : ۱- زیست محیطی: پلاستیک‌ها دسته‌ای از بسپار های افزایشی یا تراکمی هستندو  معمولاً‌ زمانی که وارد چرخه طبیعت می‌شوند، لایه محافظی به شکل عایق در دل خاک ایجاد می‌کنند و ۳۰۰ تا ۵۰۰سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند. و طول عمر پسماند این مواد،آلودگی منابع زیرزمینی و خاکی را نیز در پی خواهد داشت و تا حد قابل توجهی باعث کاهش حاصلخیزی زمین کشاورزی می شود.همچنین باعث شیوع انواع بیماری های همه گیر خواهد شد که برای تمام موجودات زنده منطقه خطرناک است. به علت حجم زیاد این نوع زباله،مراکز پسماند مجبور به رهاسازی مقداری از آن در طبیعت هستند(همانطور که در اراضی شمال کشور با این مشکل دست به گریبان هستیم) که همین امر باعث اشغال زیستگاه فون و فلور آن منطقه میشود و با محدود کردن نیچ آنها، در طولانی مدت باعث رقابت بین گونه ای و درون گونه ای و در نهایت کاهش تنوع زیستی می گردد. ۲-بیماریزایی: مواد پلاستیکی  حاوی ترکیبات فنول میباشند که در هنگام تماس با مواد داغ،کمی نرم شده و گاز دیوکسین آزاد میکنند.سرطانزا بودن این قرآیند وسمیت این گاز به حدی است که اتحادیه اروپا با ترسیم چشم اندازی کوتاه مدت،برنامه ریزی کرده است تا سال ٢٠١۵، ۷٠ درصد ظروف پلاستیکی در این قاره با ظروف یکبار مصرف گیاهی جایگزین شود.یکی از دلایل جایگزینی ظروف کاغذی بجای ظروف یونولیتی در فست فود های اروپا نیز همین موضوع بوده است. همچنین اثرات سوء این ظروف در سقط جنین و تولد نوزادان ناقص در زنان بارداری که مصرف کننده دائم مواد غذایی آغشته به دیوکسین بودند نیز به اثبات رسیده است. ۳-بهداشتی : به تازگی  مشکل بزرگتری در تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی پیش آمده است و این مشکل همان بازیافت یا ساخت ظروف یکبار مصرف از زباله پلاستیکی غیر بهداشتی است که تولید این ظروف بیشتر در کارگاه های انجام می شود که هیچ مجوزی از نهادی رسمی ندارند و به دور از چشم مامورین بهداشت انجام می شود و خدا می داند که آنان ؛ ظروف یکبار مصرف خود را با چه موادی ضایعاتی می سازند که با قیمتی ارزانتر از مواد دست اول در بازار به فروش می رسد که استفاده از این ظروف بر سر سلامتی این مردم چه خواهد آورد! ۴-اقتصادی: هزینه های درمان بیماری های ناشی از مصرف مواد غذایی آغشته به دیوکسین به حدی است که به تنهایی میتواند دلیلی برای جلوگیری از تولید این ظروف باشد.از طرفی هزینه های تحمیلی آن بر طبیعت را نباید فراموش کرد.تا جاییکه هزینه تحمیلی به طبیعت در اثر انباشت پسماند این ظروف در جنگل های نواحی شمالی  کشور خود به معضلی بزرگ تبدیل شده است. عجیبتر از همه این است که ما داریم طلای سیاه یا همان نفت با ارزش خود را به راحتی به ماده ای مضر و کم ارزش با طول عمر بسیار بالا تبدیل میکنیم و این یعنی له کردن تمامی ارزش های توسعه پایدار زیر چرخ دنده های صنعت.

کلمات کلیدی :دستگاه لیوان کاغذی،لیوان کاغذی،گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه لیوان کاغذی،دستگاه لیوان ساز،لیوان کاغذی با چاپ،بهترین لیوان کاغذی،بهترین دستگاه لیوان کاغذی،لیوان کاغذی چاپ

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان با شماره تلفن 02165466104 و یا با شماره همراه 09120930597 تماس حاصل فرمایید . آذین گستر ، برند ثبت شده و مجاز فروش و خدمات پس از فروش انواع دستگاه های تولید لیوان کاغذی در ایران .


لطفا تمامی فیلدهای ضروری را تکمیل نمایید!


کلیه حقوق این سایت محفوظ است. طراحی سایت توسط دیاکو


لطفا تمامی فیلدهای ضروری را تکمیل نمایید!

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 لیلا بیات عکس نوامبر 7, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *