مضرات جوشکاري آرگون

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

آرگون از واژه یونانی(αργον) به معنی تنبل گرفته شده است. هنری کاوندیش در سال 1785 تصور می‌کرد که آرگون در هوا وجود دارد؛

گاز آرگون گازی بی بو ،بی رنگ ،که تحت تأثیر ولتاژ بالا به رنگ متمایل به آبی روشن در می آید. این گاز در سال توسط Lord Rayleigh فیزیکدان انگلیسی و William Ramsay شیمیست اسکاتلندی در سال 1894 کشف گردید گازآرگون بسیار ساکن و ناشناخته در ترکیبات واقعی شیمیایی است.آرگون به مقدار کم در اتمسفر است و جدایش آن از هوا صورت می گیرد .

به صورت عادی به آزمایشگاه حمل نمی شود بلکه به صورت سیلندرهای تحت فشار ارائه می شود ، گاز آرگون از تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید زیرا اتمسفر زمین حاوی 0.94 % آرگون می باشد. در اتمسفر مریخ 1.6 درصد آرگون 40 و حدود 5 ppm آرگون 36 وجود دارد.

گاز آرگون قابلیت حلالیت در آب را دارد و همانطور که گازاکسیژن در آب حل می شود آرگون نیز حل می شود. گاز آرگون گازی بیرنگ ، بی بو است و به هر دو حالت مایع و گاز موجود می باشد. آرگون گاز بی اثر است و ترکیب شیمایی خاصی تا کنون از این عنصر شناخته نشده است مثل گازهای کریپتون گزنون و رادون.

گاز آرگون در طبیعت از ترکیب سه نوع ایزوتوپ تشکیل شده است. تعداد 12 رادیوکتیو دیگر نیز از این عنصر شناخته شده است .
موارد استفاده گاز آرگون شامل لامپهای الکتریکی ، لامپهای فلورسانس با فشار 400 پاسکال و در صنعت عکاسی و لامپهای گرم و مشتعل مورد استفاده قرار می گیرد. آرگون همچنین به علت اینکه یک گاز بی اثر است در جوشکاری برقی و برش کاری و به عنوان روکش برای تولیدات تیتانیوم و دیگر عناصر واکنش دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. و یک عامل حفاظتی برای رشد کریستالهای ژرمانیوم و سیلیسیوم می باشد.

خود الکترود در جوش مصرف نمی شود در حالیکه در جوش قوس فلزی الکترود در جوش مصرف می شود. در این نوع جوشکاری از سیم جوش(Filler metal) بعنوان فلز پرکننده استفاده می شود.و سیم جوش شبیه جوشکاری با اشعه اکسی استیلن(MIG/MAG)در جوش تغذیه می شود.

نام جدید این فرایند G.T.A.W و نام آلمانی آن WIG می باشد. همانطور که از نام این فرایند پیداست گاز محافظ آرگون میباشد که ترکیب این گاز با هلیم بیشتر کاربرد دارد


آسيبهاي اکولوژي گاز آرگون گزارش نشده است. در طبيعت آرگون به صورت گازي وجود دارد. آرگون در مناطقي که تصفيه انجام ميشود، آرگون به سرعت منتشر ميشود.
تاثيرگاز آرگون بر گياهان يا جانوران هنوز شناخته نشده است. به نظر ميرسد که آرگون براي محيطهاي آبي خطرناک نباشد.
گاز آرگون فاقد مواد شيميايي تهي از ازن است و جز آلاينده هاي تقسيم بندي شده در DOT)Department of Transportation) آمريکا محسوب نمی شود.

مشكلات ريوي،حنجره و مجاري ادراري بخصوص در كار با بخار مواد خطرناكي مثل كادميوم، نيكل، بريليوم ، كروم و ارسنيك كه در دود جوشكاري با مواد فوق موجود است.

مشكلات مزمن تنفسى مثل برونشيت،آسم،التهاب ريه ها،كاهش حجم ريه ها ، رسوب غبار يا سيليس يا اكسيد آهن در ريه ها و مشكلات قلبي، پوستي، كاهش شنوائی و مشكلات گوارشي مثل التهاب مزمن معده و روده ها و زخم معده و اثني عشر و صدمات كليوی از ديگر عوارض طولانی مدت جوشكاري است.

در بعضى جوشكارى ها احتمال سقط جنين و تاخير در حاملگى در همسران جوشكارها بيشتراست كه احتمالا بدلائل زير است:

جوشكارى با آزبست براي عايق كردن و پوشاندن سطوح با آزبست باعث رسوب آزبست در ريه ها و افزايش احتمال سرطان ريه و پرده جنب ميشود.به همين علت براي جوشكاري نزديك سطوح آزبست دار بايد كليه جوانب ايمني مثل ماسك مخصوص رعايت شود.


گرماي شديد جوشكاري و مذاب و جرقه مربوطه ميتواند باعث سوختگي شود.سوختگي و ضايعات چشمي ميتواند ناشي از مذاب، تكه هاي فلز،جرقه و الكترود داغ باشد. بعلاوه گرماي زياد و مدت طولاني در گرما ماندن ميتواند باعث گرمازدگي شود.جوشكار ها ميبايستي از علائم گرمازدگي ( مثل احساس خستگي، سرگيجه، كاهش اشتها، تهوع، درد هاي شكمي و تحريك پذيري) اطلاع داشته باشند .

نور شديد جوشكاري باعث صدمه به شبكيه چشم و اشعه مادون قرمز باعث صدمه به قرنيه و ايجاد آب مرواريد ميشود.اشعه ماوراي بنفش ميتواند باعث برق زدگي چشم شود (حتي در مدت كمتر از يك دقيقه). علائم برق زدگي بعد از چند ساعت ظاهر شده و شامل احساس وجود شن يا جسم خارجي در چشم، تاري ديد، درد شديد، ريزش اشك، سوزش چشم و سردرد است.

اشعه از مواد اطراف منعكس شده و حدود نصف برق زدگي ها در كساني است كه جوشكاري نميكنند. عدم استفاده از وسائل حفاظتي و برق زدگي هاي مكرر باعث صدمه دائمي چشم ميشود. سوختگي پوست در اثرمجاورت با اشعه ماوراي بنفش مشابه آفتاب سوختگي است و احتمال سرطان پوست را زياد ميكند.


4. صدا

صدا علاوه بر كاهش شنوائي باعث ايجاد استرس و فشار عصبي ، بالا رفتن فشار خون و بيماري هاي قلبي ميشود. كار كردن در محيط هاي پر سرو صدا باعث خستگي ، عصبي شدن و تحريك پذيري ميشود. در سر و صداي بالاي 85 دسي بل حتما بايد از گوشي محافظ استفاده كرد.

جوشكارها در معرض كمردرد ، شانه درد ،دردهاي زانو ،التهاب عضلات ،مفاصل و رباط ها هستند . وضعيت كاري مثل كار بالاي سر ، لرزش و بلند كردن بار سنگين از عوامل موثر هستند. براي پيشگيري از اين مشكلات راه حل هاي زير را ميتوان به كار برد :

کاربر گرامی چنانچه پیرامون عوارض جوشکاری آرگون سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

مرکز انجمنهاي تخصصي

پرش به محتوا

مرکز انجمنهاي تخصصي

پرش به محتوا

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

پست
توسط ama.kh » یک شنبه 13 بهمن 1387, 9:51 am

پست
توسط [email protected] » یک شنبه 13 بهمن 1387, 10:01 am

پست
توسط Mehdi2224 » یک شنبه 13 بهمن 1387, 10:13 am

پست
توسط [email protected] » یک شنبه 13 بهمن 1387, 10:26 am

پست
توسط Mehdi2224 » یک شنبه 13 بهمن 1387, 3:20 pm

پست
توسط ama.kh » یک شنبه 13 بهمن 1387, 3:27 pm

پست
توسط Miliali » یک شنبه 13 بهمن 1387, 3:55 pm

پست
توسط محمد حسين مالكي » دو شنبه 30 خرداد 1390, 4:52 am


پست
توسط nazaninn » جمعه 29 مهر 1390, 8:41 am


پست
توسط tjchavoshi » شنبه 8 تیر 1392, 5:04 am

پست
توسط ترانسپورتر » سه شنبه 24 شهریور 1394, 10:48 am

بازگشت به “پزشکي

کاربران حاضر در این انجمن: GoogleBot و 2 مهمان

%PDF-1.5
3 0 obj
>>>]
/Group >
/Contents 4 0 R>>
endobj
4 0 obj
>
stream
xUO0+j[J4xP *

fg3;+!!zrN9e6rh -DBcspGCXj’@qߙIKuޛa

جوشکاری، عوارض و راههای پیشگیری از آن

مقدمه:

   بشر از زمانیکه خود را شناخته در پی کار و فعالیت بوده و در هر زمان دستخوش تحولاتی گردیده  است. به وجود آمدن ابزار کار قدیمی‌ترین تحولی است که در زندگی بشر بوجود آمده است. زمانی ابزار سنگی و بعداً با پیدایش آهن و فلزات ابزار فلزی جایگزین آن شد به تبع توسعه صنایع و ابزار آلات مشاغل مرتبط با آنها نیز به صورت تخصصی درآمده و از هم جدا گردید که حرفه جوشکاری یکی از آنها می‌باشد.

عوامل زیان آور موجود در کارگاه جوشکاری:

   در کار جوشکاری ابزار و وسایلی استفاده می‌شود که در صورت عدم رعابت موازین ایمنی باعث بروز مشکلاتی می‌گردد. عمده‌ترین عوامل زیان‌آوری که در رابطه با این حرفه وجود دارد عبارتند از:

1-    انواع اشعه‌های ناشی از جوشکاری

2-    سر و صدای محیط کار

3-    دود و گازهای ناشی از جوشکاری

4-    حرکات و وضعیت‌های نامناسب بدن در حین کار که در مورد هر یک توضیحات مختصری ارائه میگردد.

1-    اشعه‌های ناشی از جوشکاری:

نور مرئی IR- UV

   نور مرئی همان نور طبیعی و نور مصنوعی ناشی از لامپ‌ها می‌باشد که نه تنها نقش مهمی در رویت اشیا و جلوگیری از برخورد با آنها دارد بلکه بر اساس آخرین تحقیقات نقش بسیار مهمی در افزایش بازدهی و جلوگیری از خستگی ناشی از کار دارد.

   در بین اشعه‌ها، اشعه ماوراء بنفش (UV) ناشی از نقطه جوش و مادون قرمز (IR) ناشی از التهاب فلز گداخته خطر بیشتری دارند. تابش اشعه حاصل از جوشکاری بخصوص دستگاههای جوش الکتریکی بر چشم سبب ناراحتی چشم با علائم سرخی، ریزش اشک، خارش و ترس از نور، ورم ملتحمه،‌ خیرگی و آب مروارید می‌گردد.

روش پیشگیری : در مورد جوشکاران بایستی از عینکها و یا سپرهای حفاظتی شیشه‌های آن قادر به جذب اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز می‌باشند استفاده شود.

2ـ سر و صدای محیط کار :

خستگی شنوایی : کاهش قدرت شنوایی، تحریک اعصاب، وزوز کردن گوش، سوت کشیدن پرده گوش از جمله عوارض ناشی از سر و صدای محیط کار می‌باشد. تغییر در ترکیبات خون و سایر مایعات بدن نیز گزارش شده است که افزایش یا کاهش قندخون از آن جمله‌اند.

   در صورتیکه سر و صدای محیط کار در حدی باشد که باعث مختل شدن مکالمه عادی بین دو نفر در محیط کار گردد بالاتر لز حد مجاز بوده و کارگر باید از گوشی جهت محافظت سیستم شنوایی استفاده کند.

وسایل حفاظت سیستم شنوائی شامل:

پلاک گوش: طوری طرح و ساخته شده است که کاملاً در مجرای داخلی گوش قرار میگیرد.

گوشی: کاملاًً‌ گوش خارجی را می‌پوشاند از نظر حفاظت بهتر و در ضمن خیلی راحت‌تر از پلاک گوش خواهد بود.

3-   دود و گازهای ناشی از جوشکاری:

   دود حاصل از جوشکاری با کاربید و استیلن حاوی انواع فلزات سمی و سایر مواد شیمیایی بوده که استنشاق آنها به آسانی صورت میگیرد که این ذرات می‌توانند به قسمتهای انتهایی ریه‌ها نفوذ نموده و عوارض شدیدی ایجاد نمایند.

گازهای زیان آور ناشی از جوشکاری:

   از جمله گازهایی که در حرفه جوشکاری استفاده می‌شود گاز استیلن می‌باشد که گازی است بی‌رنگ که خالص آن بوی بدی ندارد علت بوی بدی که در جوشکاریها استشمام می‌شود هیدروژن سولفوره مخلوط با آن است که به علت ناخالصی کاربید می‌باشد.

 عوارض ناشی از این گاز شامل:

   سرفه، ریزش اشک، سردرد، سرگیجه، ورم ملتحمه، اختلالات گوارشی، بیهوشی،‌ نارسایی تنفسی می‌باشد که در غلظت‌های زیاد باعث اغماء و مرگ می‌گردد.

راههای پیشگیری از عوارض فوق :

   برای جلوگیری از ایجاد عوارض فوق استفاده از ماسکهای مخصوص و فیلتردار جهت حفاظت دستگاه تنفسی الزامی است و همچنین استفاده از سیستم تهویه  عمومی و موضعی در کاهش بار آلودگی محیط کار مؤثر می‌باشد.

4-  حرکات و وضعیت‌های بدن در حین کار:

   یعضی از حرکات مفصلی به علت تجاوز از حد طبیعی و به جهت شدت و تکرار شدنشان باعث ایجاد ضایعات مفصلی میگردند. انجام کارها به طور غیرطبیعی باعث درد عضلات میگردد. دردهای پشت، انقباض عضلات کنار مهره‌ای، دردهای منطقه بین فقرات گردن و پشت کمر دردهای ناشی از کار کردن در یک وضعیت نامتناسب، تغییر شکل ستون فقرات از جمله این عوارض می‌باشد

راههای پیشگیری:

   برای پیشگیری از عوارض فوق ایجاد فواصل معین و منظم بین زمان استراحت و کار الزامی می‌باشد و همچنین نحوه درست بلند کردن بار حائز اهمیت می‌باشد.

زیان های جوشکاری  (امیرحسین علی نژاد)

گازها و غبارات دود جوشكاري مخلوطي از ذرات خيلی ريز (غبار) و گازهاي مختلف است. بسياري از مواد موجود در اين دود مثل كروم، نيكل، آرسنيك، آزبست، منگنز، سيليكا(سيليس)، بريليوم ، كادميوم، اكسيدهاى نيتروژن، فسژن، تركيبات فلوئور، مونوكسيد كربن، كبالت، مس، سرب، اوزون، سلنيوم و روي مي تواند بسيار سمي باشد.

معمولا اين گازها و غبارات مي تواند از مواد زير متصاعد شود:

·  فلزي كه جوشكاري ميشود(بيس متال) يا فلزي كه براي جوشكاري استفاده ميشود(فلز الكترود)

·رنگ يا پوشش روي فلز اصلي يا پوشش الكترود(گل جوش)

·گازهاي حفاظت كننده مثل آرگون يا CO2

· واكنشهاي شيميائي كه ناشي ازعمل اشعه ماوراي بنفش يا گرما ست

· موادمصرفي استفاده شده

· آلودگي هاي هواي ناشي از بخارات پاك كننده ها و مواد ضد روغن

          تمام جوشكار ها در معرض خطر هستند ولي سيگاري ها بيشتر در معرض خطر هستند. بعلت وجود مواد مختلف اثرات اين بخارات بر روي افراد مشخص نيست ولي اين مواد بر روي بسياري از قسمتهاي بدن مثل ريه ها ،قلب،كليه ها و اعصاب اثر سوء دارد. دود جوش اثرات كوتاه مدت وطولاني مدت روي سلامتي انسان دارد.

اثرات كوتاه مدت:

ذرات دود جوش (مثل روي، منگنز، مس و اكسيدهاي مس) باعث بروز تب دود جوش ميشود. علائم اين بيماري 4 تا 12 ساعت بعد ظاهر ميشود و شامل لرز، تشنگي، درد عضلاني، درد سينه، سرفه، خس خس سينه،خستگي،تهوع و طعم فلزي در دهان است.

دود جوش ميتواند باعث تحريك چشم،مخاط بيني و دستگاه تنفسي شود و ايجاد سرفه،خس خس سينه،تنگي نفس،برونشيت،ورم ريه (تجمع مايع در ريه ها) و التهاب ريه كند.علائم دستگاه گوارش مثل تهوع،كمي اشتها،استفراغ،دردهاي شكمي و سو هاضمه هم جزو اين علائم است.

در بعضي جوشكاري هاي خاص مواد ايجاد شده بسيار خطرناك است مثل فلز كادميوم يا براي مثال اشعه ماوراي بنفش جوش با اكسيژن و نيتروژن هوا واكنش داده باعث ايجاد گازهاي خطرناك ازون و اكسيدهاي نيتروژن ميشود.اين گازها و بخارات در غلظت هاي بالا خطرناك بوده و باعث تحريك مخاط بيني و حلق شده و بيماري هاي جدي ريوي ميشود. اشعه ماوراي بنفش جوش با حلالهاي هيدروكربني كلر دار مثل تري كلرواتيلن، تري كلرواتان و متيل كلريد واكنش داده و ايجاد گاز بسيار سمي فسژن را مينمايد.علائم اوليه مسموميت با اين گاز سرگيجه، لرز و سرفه است كه 5 تا 6 ساعت بعد ظاهر ميشود و به همين دليل جوش با قوس به هيچ وجه نبايد در فاصله 200 متري حلال ها يا وسايل ضد روغن انجام شود.

اثرات طولاني مدت:

مشكلات ريوي،حنجره و مجاري ادراري بخصوص در كار با بخار مواد خطرناكي مثل كادميوم، نيكل، بريليوم ، كروم و ارسنيك كه در دود جوشكاري با مواد فوق موجود است.

مشكلات مزمن تنفسى مثل برونشيت،آسم،التهاب ريه ها،كاهش حجم ريه ها ، رسوب غبار يا سيليس يا اكسيد آهن در ريه ها و مشكلات قلبي، پوستي، كاهش شنوائي و مشكلات گوارشي مثل التهاب مزمن معده و روده ها و زخم معده و اثني عشر و صدمات كليوي از ديگر عوارض طولاني مدت جوشكاري است.

جوشكارهاى استيل داراى اسپرمهاى كمترى هستند.در بعضى جوشكارىها احتمال سقط جنين و تاخير در حاملگى در همسران جوشكارها بيشتراست كه احتمالا بدلائل زير است: 1-فلزاتي مثل آلومينيوم، كادميوم، نيكل، كروم، آهن، منگنز و مس 2-گازهائي مثل ازون و گازهاي نيتروژن دار 3-گرما و 4- راديوگرافي (براي چك كردن درزها)

جوشكارى با آزبست براي عايق كردن و پوشاندن سطوح با آزبست باعث رسوب آزبست در ريه ها و افزايش احتمال سرطان ريه و پرده جنب ميشود.به همين علت براي جوشكاري نزديك سطوح آزبست دار بايد كليه جوانب ايمني مثل ماسك مخصوص رعايت شود.

گرما

گرماي شديد جوشكاري و مذاب و جرقه مربوطه ميتواند باعث سوختگي شود.سوختگي و ضايعات چشمي ميتواند ناشي از مذاب، تكه هاي فلز،جرقه و الكترود داغ باشد. بعلاوه گرماي زياد و مدت طولاني در گرما ماندن ميتواند باعث گرمازدگي شود.جوشكار ها ميبايستي از علائم گرمازدگي ( مثل احساس خستگي، سرگيجه، كاهش اشتها، تهوع، درد هاي شكمي و تحريك پذيري) اطلاع داشته باشند .

نور و اشعه هاي مادون قرمز و ماوراي بنفش    

نور شديد جوشكاري باعث صدمه به شبكيه چشم و اشعه مادون قرمز باعث صدمه به قرنيه و ايجاد آب مرواريد ميشود.اشعه ماوراي بنفش ميتواند باعث برق زدگي چشم شود (حتي در مدت كمتر از يك دقيقه). علائم برق زدگي بعد از چند ساعت ظاهر شده و شامل احساس وجود شن يا جسم خارجي در چشم، تاري ديد، درد شديد، ريزش اشك، سوزش چشم و سردرد است.اشعه از مواد اطراف منعكس شده و حدود نصف برق زدگي ها در كساني است كه جوشكاري نميكنند. عدم استفاده از وسائل حفاظتي و برق زدگي هاي مكرر باعث صدمه دائمي چشم ميشود. سوختگي پوست در اثرمجاورت با اشعه ماوراي بنفش مشابه آفتاب سوختگي است و احتمال سرطان پوست را زياد ميكند.

صدا

صدا علاوه بر كاهش شنوائي باعث ايجاد استرس و فشار عصبي ، بالا رفتن فشار خون و بيماري هاي قلبي ميشود. كار كردن در محيط هاي پر سرو صدا باعث خستگي ، عصبي شدن و تحريك پذيري ميشود. در سر و صداي بالاي 85 دسي بل حتما بايد از گوشي محافظ استفاده كرد.

ناراحتي هاي عضلاني_استخواني

جوشكارها در معرض كمردرد ، شانه درد ،دردهاي زانو ،التهاب عضلات ،مفاصل و رباط ها هستند . وضعيت كاري مثل كار بالاي سر ، لرزش و بلند كردن بار سنگين از عوامل موثر هستند. براي پيشگيري از اين مشكلات راه حل هاي زير را ميتوان به كار برد :

· بلند كردن صحيح بار

· تغيير حالت بدن هر چند وقت يكبار ( كار نكردن در يك وضعيت بمدت طولاني)

· قرار دادن كار در ارتفاع مناسب

· استفاده از محلي براي قرار دادن پاها در صورت ايستادن طولاني

· قرار دادن وسائل در محل مناسب جهت دسترسي

·  كاهش لرزش

خطرات ايمني جوشكاري

برق گرفتگي

برق دستگاه جوش بعلت ولتاژ پائين معمولا خطر زيادي ندارد ولي حتي همين ولتاژ هم ميتواند در مواردي خيلي خطرناك باشد مثل برق گرفتگي در ارتفاع و در نتيجه سقوط از ارتفاع . عوامل محيطي مثل شرجي بودن هوا يا محيطهاي بسته و تنگ از همين ولتاژ كم هم توليد شوك شديد الكتريكي و برق گرفتگي شديد و حتي مرگ ميكند. جهت جلوگيري ازاين وضع بايد حتماگ دستكش هاي پوشيده شده خشك باشد . جوشكار بايستي كفش با كف لاستيكي بپوشد و روي سطوح هادي برق مثل لوله هاي فلزي را با يك لايه عايق مثل يك تخته خشك يا زير انداز لاستيكي بپوشاند.

قطعه اي كه جوشكاري ميشود و قاب تمام ماشين هاي الكتريكي بايد به زمين وصل شود . قسمتهاي عايق دستگيره الكترود و كابلهاي برق بايستي خشك و در وضع خوبي باشند . الكترود ها نبايد با دست بدون دستكش يا با دستكش خيس يا ايستاده روي سطوح خيس و مرطوب تعويض شود .

آتش سوزي و انفجار

گرما و جرقه هاي جوشكاري يا شعله آن در مجاورت مواد آتشزا توليد آتش يا انفجار ميكند. جوشكاري يا برشكاري بايد در محيط هائي انجام شود كه عاري از مواد آتشزا نظير زباله ، چوب ، كاغذ ،پلاستيك ، مواد شيميائي و مواد قابل اشتعال باشد. موادي كه قابل دور كردن نباشد بايد در ظروف ضد آتش و در بسته قرار داده شود. هرگز در محيط هائي كه داراي مواد قابل اشتعال هستند جوشكاري نكنيد مگر كاملا تخليه و تميز شده باشند ويا با يك گاز خنثي و غير قابل اشتعال پر شده باشند. محيط هائي كه مواد آن شناخته شده نيست بايد خطرناك و قابل اشتعال فرض شود. حتي در صورت عدم اشتعال، جوشكاري در بعضي محيطها ميتواند باعث توليد گازهاي سمي شود. قبل از ترك محل كار محيط اطراف بايستي براي آتش بررسي شود.

دستگاه ها

تمام ماشين ها و دستگاه هاي با قسمتهاي متحرك بايد داراي محافظ باشد تا دست ، مو يا لباس افراد درآن گير نكند. در موقع تعمير توسط جوشكاري، سنگ زني يا هر كار گرمي دستگاه بايد از برق كشيده و طوري باشد يا علامتي داشته باشد يا قفل شود تا كسي اشتباها آن را به برق وصل نكند .

ليز خوردن و افتادن

جهت جلو گيري از ليز خوردن و افتادن محوطه جوشكاري بايد عاري از وسائل ، دستگاه ها، كابلهاو مواد روغني يا آب ريخته شده روي زمين باشد و محلهاي خطرناك و گودالها و چاله ها توسط نوار خطر مشخص شود.

خطرات جوشكاري در فضاهاي بسته

فضاي بسته محل كوچك يا تنگي است با دسترسي محدود و كم و بدون تهويه يا جريان هوا . تهويه كافي براي كار در فضاهاي بسته ضروري است. غلظت بالاي گازها و بخارات خطرناك وسمي در فضاي كوچك بسرعت بحد خطر ميرسد . بعلت مصرف بالاي اكسيژن در جوشكاري بيهوشي و مرگ ناشي از خفگي بسرعت حادث ميشود. بعضي از گازها و بخارات بشدت قابل اشتعال و انفجار است.

تمام كساني كه وارد محل هاي خطرناك ميشوند بايد طرز استفاده از دستگاه تنفس(كپسول هوا) و دستگاه هاي ايمني ، طرز صحيح ورود و خروج به اين اماكن و عمليات نجات را تعليم ببينند.

1) نفر داخل فضاي بسته ميبايست مجهز به كمربند ايمني ، طناب نجات، و وسائل استحفاظي فردي مناسب از جمله دستگاه تنفس (كپسول هوا ) باشد (به هيچ وجه نبايد از ماسكهاي تصفيه هوا با فيلتر هاي ذغالي، كاغذي و غيره استفاده كرد)

2) سيلندر گاز و ماشين جوش بايد در جاي مطمئن خارج از فضاي بسته قرار داده شود.

3) يك نفر كمكي تعليم ديده بايستي خارج از فضاي بسته با تجهيزات مربوطه مثل كپسول آتش نشاني و وسائل استحفاظي فردي مثل كپسول هوا آماده باشد تا در صورت لزوم فرد داخل را نجات دهد . اگر فرد خارج از فضا هر نوع كاهش سطح هوشياري يا علائم خفگي را احساس كرد فرد داخل را بايد فورا از فضا خارج نمود.

4) تمام فضا هاي بسته قبل از ورود ميبايستي جهت گازهاي قابل اشتعال ، سمي و سطح اكسيژن امتحان شود . در طي عمليات جوشكاري شرايط هواي داخل بايد مرتبا امتحان شود. هيچ كس نبايد وارد جائي شود كه سطح اكسيژن آن كمتر از5/19% باشد مگر اينكه مجهز به كپسول هوا باشد .

5) هرگز از اكسيژن براي تهويه استفاده نشود .

6) از تهويه مداوم يا دستگاه تنفس (كپسول هوا ) در طي جوشكاري يا برشكاري گرم در فضاي بسته استفاده شود.

7)  لوله ها ، مجاري و خطوط انتقال نيرو مثل كابل و سيم وغيره ميبايستي قطع يا خاموش شود. تمام شير ها (والو ) و سوئيچ هاي بسته شده بايد داراي علامت باشد يا قفل شود تا كسي آن را اشتباها باز يا روشن نكند.

8) تمام تورچ ها و مشعلهاي و ديگر وسائلي كه با گاز يا اكسيژن كار ميكنند و غير ضروري هستند بايد خارج شوند.

 خطرات گازهاي متراكم (داخل كپسول)

در جوشكاري با گاز و برشكاري با شعله از يك گاز سوختني و اكسيژن جهت توليد گرما براي جوشكاري استفاده ميشود .براي گاز با فشار بالا هم اكسيژن وهم گاز سوختني (استيلن ، هيدروژن ، پروپان (گاز مايع) و غيره) در سيلندر (كپسول) هاي با فشار بالا نگهداري ميشوند تا مشعل گرماي كافي ايجاد كند .

استفاده از كپسول گاز فشرده باعث ايجاد خطراتي براي جوشكار ميشود مثلا استيلن قابل انفجار است (كار با آن بايد همراه با تهويه كافي و شرايط غير قابل نشط باشد) يا اكسيژن با اينكه به تنهائي قابل انفجار يا اشتعال نيست ولي در غلظتهاي بالاي اكسيژن خيلي از مواد ( حتي آنهائي كه در هوا به سختي ميسوزند مثل گرد و غبار ، گريس و روغن )براحتي ميسوزند يا منفجر ميشوند .

1) تمام كپسولها (سيلندرها) بايد داراي درپوش يا رگولاتور باشد.

2) فقط رگولاتور هائي بايد به كپسول بسته شوند كه براي همان گاز طراحي شده اند.

3) كپسولهاي گاز فشرده ، تمام والوها (شير ها ) و تمام لولها و خطوط انتقال بايد قبل و در طي جوشكاري بررسي شوند.

4) كپسولها بايد طوري بصورت ايستاده قرار بگيرند كه از افتادن آنها ممانعت بعمل آيد .

5) تمام لوله ها و بستها و شلنگها بايد بطور مرتب بررسي و تميز و در شرايط خوب باشند.

6) كپسولهاي اكسيژن و مواد سوختني بايد بطور مجزا ، دور از آفتاب و گرما در محل خشك و با تهويه كافي و مقاوم به آتش كه حداقل 7 متر از مواد قابل اشتعال مثل رنگ ، روغن و حلالها دور باشد نگهداري شود .

7) وقتي كار تمام شد تمام شير (والو) ها بايد بسته شوند .قبل از انتقال كپسول به محل انبار ، درپوش محافظ شير (والو) بايد بسته شود و فشار در رگولاتورها و شلنگها آزاد شود .

8) شلنگها بايد مجهز به فلاش بك ارستر باشند.

كم كردن از خطرات جوشكاري

قبل از شروع به جوشكاري خطرات براي آن عمليات خاص بايد مشخص شود. خطرات به نوع جوش ، مواد (فلز اصلي(بيس متال) ، پوشش سطح ، الكترود ) و شرايط محيطي(مثل جوشكاري در فضاي بسته) بستگي دارد .

برگه اطلاعات ايمني ماده مربوطه(MSDS) بايد مطالعه شود تا خطرات مادهاي كه در جوشكاري و برشكاري استفاده ميشود و گارها و بخاراتي كه توليد ميشود مشخص شود.حتما بايد چيزي را كه جوشكاري ميكنيد بشناسيد. بعضي از گازها و بخاراتي كه از سطوح كادميوم دار متصاعد ميشو حتي در كوتاه مدت ممكن است خطر مرگ داشته باشد . بعد از مشخص شدن خطرات راه هاي كنترل أن بايد بكار بسته شود .

مواد كم خطر تر را ميتوان بجاي مواد خطرناك بكار برد .

1) استفاده از لحيم هاي نقرهاي بدون كادميوم

2) از الكترود ها ، دستكش ها و هات پد هاي بدون أزبست

جهت خروج گازها و بخارات مضر تهويه الزامي است .

1)تهويه خروجي موضعي مثل هود همراه با فن و داكتهاي مربوطه كه گازها و بخارات مضر را خارج ميكند. اين سيستم كاملا به نقطه جوشكاري نزديك است و بهترين روش است . سيستم بايد بطور مرتب بررسي و تميز شود.

2) تهويه عمومي كه شامل فن هاي سقفي ، درها و پنجره هاي باز و تهويه سقفي ميباشد كه كل محل كار را تهويه ميكند . اين روش به اندازه روش قبلي موثر نيست. فقط وقتي كاملا موثر است كه همراه روش قبلي باشد.

·  براي جوشكاري با گاز محافظ ، روش تهويه موضعي با لوله خروجي ميتواند 70% از غلظت گاز ها را كم كند.

·هود و سيستم كانال بايد از مواد مقاوم در برابر آتش (ضد آتش) ساخته شود.

استفاده از سد (محافظ) هائي جهت محافظت افراد در مقابل نور ، گرما و جرقه جوش لازم است :

· اطراف محل جوشكاري بايد با رنگ هاي مات رنگ شودتا اشعه ماوراي بنفش را منعكس نكند (مثل رنگ هاي حاوي اكسيد تيتانيوم يا اكسيد روي)

· اطراف محل جوشكاري بايد با مواد جاذب صوت پوشانده شود يا دستگاه و محل جوشكاري كاملا محصور شود .

بايد بعضي عمليات و طرق كار اصلاح شود يا تغيير كند تا خطرات محو يا كم شوند :

·روي پوشش ها يا قسمتهاي رنگ شده جوشكاري نشود . در صورت امكان تمام سطوح پوشش دار قبل از جوشكاري برداشته شود .

· از يك ميز يا ظرف آب زير محل برشكاري با قوس پلاسما استفاده شود تا بخارات و صدا كم شود .

· بجاي قوس هوا قسمتهاي مورد نظر سنگ زده شود.

· از روش زير پودري جهت كم كردن نور و بخارات و دود استفاده شود.

· موقع جوشكاري و برشكاري وضعيت خود را طوري تنظيم كنيد تا سر شما داخل دود نباشد و دود از شما دور شود .

·   قبل از جوشكاري يا برشكاري مواد قابل اشتعال و آتشزا را دور كنيد .

· مطمئن شويد كه دستگاه ها درست هستند مثلا كابل و شلنگها خراب را تعويض كنيد .

·محوطه جوشكاري بايد عاري از دستگاه ها و سيمهاي دست و پا گيري باشد كه باعث افتادن ميشود .

·با كاهش آمپر دستگاه و گرفتن الكترود بصورت عمودي و حتي الامكان نزديك به سطح كار ، دود و بخارات را كاهش دهيد .

· جوشكاري با قوس به هيچ وجه نبايد در فاصله 70 متري مواد و حلالها و دستگاه هاي ضد روغن انجام شود .

محافظت چشمها

اين امر جهت حفظ چشمها در مقابل نور زياد ، گرما ، اشعه ماوراي بنفش و پريدن اجسام داخل چشم بكار ميرود. براي اينكار از محافظ صورت(ماسك) يا كلاه و عينك ايمني استفاده ميشود.براي اينكه موقع برداشتن ماسك ذرات داخل چشم نرود بايد سر را به جلو خم كرد وچشم را بست. موقع جوشكاري، برشكاري و لحيم كاري بايد از شيشه هاي مخصوص استفاده كرد.

 

 

.

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 sarah فواید،علائم،خواص نوامبر 17, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *