مضرات ترنجبين براي نوزاد

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

خانه
مد و دکور

آشپزی
روانشناسی
سلامت
آرایش و زیبایی

 

‌عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت:

ترنجبین اثری در بهبود و درمان زردی نوزادان ندارد. شاهین مافی نژاد افزود: ترنجبین نه تنها اثر مفیدی ندارد بلکه گاهی به دلیل ایجاد اطمینان خاطر کاذب باعث می‌شود والدین با تاخیر به پزشک مراجعه کنند.

وی ادامه داد: ترنجبین زمینه بروز اسهال و خواب آلودگی را فراهم می آورد و موجب می شود نوزاد شیر نخورد. وی تصریح کرد: نوزادان نارس بیشتر در معرض ابتلا به زردی قرار دارند بنابراین باید بعد از ترخیص حتماً از نظر زردی بررسی شوند.

 

منبع : نی نی بانآرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

آکاایران: مضرات شیرخشت و ترنجبین برای نوزادان !

  شیرخشت و ترنجبین شیره پرورده چند نوع گیاه از طایفه زبان گنجشک (Frene) است.یک متخصص اطفال با تاکید بر اینکه برخلاف باور عمومی مردم، نباید به نوزاد ترنجبین و شیرخشت داد، گفت: مصرف این مواد تاثیری در پاک کردن روده های نوزاد ندارد.دکتر فهیمیان با اشاره به اینکه شیرخشت و ترنجبین شیره پرورده چند نوع گیاه از طایفه زبان گنجشک (Frene) است که خود به خود و یا توسط ایجاد شکاف با دست یا در نتیجه گزش حشرات از برگ ها و شاخه های جوان آنها به دست می آید، گفت: شیرخشت و ترنجبین اقسام بسیار دارند و به دو دسته شیرخشت های ملین و شیرخشت های خلط آور تقسیم می شوند.

 

وی گفت: یک نوع شیرخشت، مخصوص ایران است که ترنجبین نام دارد. گیاه آن دارای خارهایی بسیار ریز و برگ های کوچک و ساقه نازک است که در نقاط خشک می روید و از آن صمغی ترشح می شود که به شکل ذرات و دانه های ریز مخلوط با خارهای گیاه در بازار به فروش می رسد. این گیاه را در جنوب ایران خارشتر و خاربز می نامند. در طب قدیم آن را در قدری آب گرم حل کرده و به عنوان ملین در حالات تب دار و در یبوست های ساده به عنوان ملین و یا مسهل مصرف می کردند.فهیمیان گفت: ترنجبین و شیرخشت از همان ابتدای ترشح خود که به تدریج روی ساقه گیاه روی هم انباشته می شود، بنا به مزه شیرین و خاصیت مغذی اش، انواع حشرات، قارچ ها و شته ها را به سوی خود جذب می کند و وقتی انواعی از این موجودات ریز و درشت روی آن چسبیدند، قادر به فرار نبوده و پیکر آلوده آنان در درون این ترشحات صمغی شکل مدفون می شود.وی افزود: بعداز ترشح مقدار کافی این صمغ و خشک شدن آن، کشاورزان به سراغ برداشت آنها می روند و بعد از جداسازی، آنها را در مکان های غیربهداشتی و آلوده به انواع فضولات گاو و گوسفند، سوسک و مگس انبار می کنند.این متخصص اطفال یادآور شد: متأسفانه با استناد به یک باور قدیمی و سنتی که حتی در میان افراد باسواد ما جا افتاده است، به محض این که نوزاد از بیمارستان به منزل منتقل می شود، برای رفع هرنوع درد و مرض احتمالی، برای پاک کردن روده های نوزاد، این معجون همه کاره و اما مملو از آلودگی را به نوزاد می دهند.

منبع : خواص درمانی شیرخشت

سایت کودک ، بارداری ، زایمان ، تربیت کودک ، بیماری های کودک ، نی نی10

پیشنهاد شده برای شما :
0 جمشید کاظمی اشپزی فوریه 25, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *