مضرات اهدا پلاسما خون

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

شانزدهمین قسمت برنامه “سی و پنج، میزبان مهناز افشار بود که با سردبیری و اجرای فریدون جی…

عکس بازیگران ایرانی در بازی ایران مراکش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه سرانجام انتظارها به سر آمد. یوزهای ا…

نیوشا ضیغمی دخترش “لنا رو در ایران به دنیا آورد. نیوشا ضیغمی بازیگر سینما و تلویزیون با…

ماهایا پطروسیان ماجرای ازدواج و جدایی اش را فاش کرد جستجو پیرامون حواشی زندگی شخصی هنرمندان همیشه وج…

عکس هایی از پدر بازیگران : بهنوش طباطبایی ، بهران افشاری ، شقایق دهقان ، سحر جعفری جوزانی ، سارا بهر…

نظرات

پاساژ فرسوده و نا ایمن «دراکولا» سه شنبه ۲۶ تیر ماه، به …

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

۴ نظر

نظرات

تصویری از سید حسن نصرالله با نوه‌اش که در فضای مجازی منتشر …

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

بهترین چیزها در دنیا رایگان هستند اما به این معنی نیست که …

نظرات

نظرات

نظرات

۲ نظر

۱ نظر

۵ نظر

۵ نظر

شانزدهمین قسمت برنامه “سی و پنج، میزبان مهناز افشار بود که با …

۶ نظر

۶ نظر

۱ نظر

نظرات

نظرات

نظرات

۴ نظر

۴ نظر

نظرات

اشتباه نکنید صحبت از طالع بینی نیست، بلکه تحقیقات علمی هستند که …

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

۱۲ نظر

۱ نظر

۳ نظر

نظرات

امروزه مصرف قرص‌های مسکن شیمیایی به‌دلیل سرعت عملی که در کاهش درد …

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

عکس زیر تنها خودروی “Ferrari 458 با پلاک ملی در ایران …

۳ نظر

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

ساعت ۷:۴۰ صبح امروز پس از تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵ مبنی …

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

به واسطه هجوم گردشگران به ژاپن، شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری این …

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

چگونه ژله را از قالب درآوریم ، چندر روش ساده و سریع …

۶ نظر

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

مراسم اختتامیه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، با اجرای ویل اسمیت و حضور …

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

دواین جانسون بازیگر سرشناس و پرکار این روزهای هالیوود و به ویژه فیلم …

نظرات

۳ نظر

نظرات

نظرات

نظرات

نظرات

۳۰ خرداد ۱۳۹۷

۱۶ فروردین ۱۳۹۷

۲۶ اسفند ۱۳۹۶

۱۵ اسفند ۱۳۹۶

۱۵ اسفند ۱۳۹۶

۲۷ بهمن ۱۳۹۶

۲۰ بهمن ۱۳۹۶

۱۹ بهمن ۱۳۹۶

۱۹ بهمن ۱۳۹۶

۱۶ بهمن ۱۳۹۶

۸ بهمن ۱۳۹۶

۵ بهمن ۱۳۹۶

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت ساتین محفوظ است، استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع با لینک مستقیم بلامانع است.

© Copyright 2018, All Rights Reserved. | Powered by saten

تب اهدا یا فروش پلاسمای خون در جنوب شهر بالا گرفته و جوانان برای گرفتن مبلغ ناچیزی خود را به مراکز پلاسمای خون می‌رسانند.

داستان تمایل جوانان به اهدا پلاسمای خون از همان ایستادن های سر خیابان شروع شد و مهدی (جوان 25 ساله بیکاری که تازه از کارگاه رویه کوبی اخراج شده ) خبر راه اندازی مرکز پلاسمای خون را اعلام کرد هر چند مهدی این خبر را پیش پا افتاده می‌دانست اما این خبرنه چندان جدی باعث شد که جوانان به این فکر کنند که می‌شود با اهدای پلاسمای خون هم مبلغی دریافت کرد و البته خدمتی انسان دوستانه ارائه داد.

شايد بسياري از شهروندانی که در مناظق جنوبی شهر زندگی می‌کنند از وجود مركز پلاسمای خون در یافت آباد بي‌خبر باشند و ندانند كه در همسايگي‌شان ساختمانی وجود دارد كه در آن مي‌توانند با اهداي بخشي از خون خود داروي درد بسياري از بيماران را تأمين كنند و شرایط براي انجام يك عمل انسان‌دوستانه فراهم شده است.

حمید فتاحی جامعه شناس با بیان اینکه تصمیم به اهدا یا بهتر بگوییم فروش پلاسمای خون در وهله اول شبیه به شوخی است می‌گوید: « فقط کافی است خبری در محلاتی که ساکنانش از نظرمالی در گروه ضعیف قرار دارند بپیچد و تب انجام دادن کاری بالا برود. اهدای پلاسمای خون هم یکی از این موارد است که تب آن مدتی است در شهر و مخصوصا درمناطق جنوبی شهر بالا گرفته است.»

دكتر «بهنام كاوياني وحيد» رئيس این مركز در گفت و گو با ایسکانیوز می‌گوید: «از سال 1353 جمع آوری پلاسما در تهران به روش پلاسما فرزیس (جداسازی پلاسما از خون) شروع شد. مرکز اهدای پلاسما کشور در سال 1387 احداث و پس از تجهیز شدن در بهمن ماه 1388 رسما افتتاح شد. رسالت کار این مرکز دریافت پلاسمای سالم از اهداکنندگان سالم برای تهیه دارو برای بیماران نیازمند از قبیل نوزادان نارس، بیماران هموفیلی و سرطانی است. این عمل با اهدای خون تفاوت بسیاری دارد و تفاوت کار این مرکز نیز با مراکز انتقال خون در تهیه پلاسمایی با کیفیت بالا به روش مکانیزه دستگاهی است.»

دکتر کاویانی در پاسخ به این پرسش که چرا چنین مرکزی در منطقه یافت آباد راه اندازی شده می‌گوید: «مرکز اهدای پلاسمایی که در منطقه 18 قرار دارد یکی از مجهزترین مراکز است. این مرکز شبیه یک زیردریایی است که تنها پریسکوپ آن بالای سطح آب است و دیده می‌شود. با توجه به جمعیت متراکم و بافت مذهبی در این مناطق به خودی خود تمایل بالا برای خدمت‌رسانی به هموطنان و حس همدردی و کمک به همنوع بیشتر است به همین دلیل یکی از این مراکز در این منطقه ایجاد شده است.»

اما جوانان یافت آبادی در کنار انجام این کار انساندوستانه انگیزه ای دیگر هم دارند .

حسین که در محله به نام حسین طلا معروف است می‌گوید: « معمولا وقتی با دوستان دورهم جمع می‌شویم از درس و مشق و شرایط سخت جامعه و بیکاری حرف می‌زنیم اما وقتی که بی‌پولی شرایط زندگی‌مان را سخت‌ترمی‌کند شنیدن خبرهایی که همراه با مبلغی پول باشد برایمان جالب‌تر است و سریع به سمت آن کشیده می‌شویم.»

حسین که به دلیل نداشتن امکان مالی نتوانسته در دانشگاه ثبت نام و ادامه تحصیل دهد می‌گوید: «وقتی که خانواده سرپرست خود را از دست می‌دهد شرایط جوانانی که در خانواده زندگی می‌کنند سخت و بغرنج می‌شود و من به دلیل اینکه بتوانم هزینه زندگی مادر و تحصیل خواهرم را تامین کنم مجبور شدم از علاقه خودم به تحصیل صرف نظر کنم و به دنبال کار بروم تا همین دیروز هم سر کار می‌رفتم اما به دلیل کسادی کار کارگاه رویه کوبی مبل من و دو کارگر دیگر اخراج شدیم.»

او در مورد اهدای پلاسمای خون می‌گوید :«وقتی که دوستم مهدی گفت که مرکزی در یافت آباد دایر شده اول به شوخی گرفتیم اما زمانی که شنیدیم برای بار اول 20 تومان و برای اهدای دوم 35 و برای بار سوم 50 هزار تومان هزینه می‌دهند کنجکاو شدم و دیدم کفاف حداقل هزینه یک روز خانواده‌ام را می‌دهد.»

میلاد هم که مشکل مالی حادی ندارد می‌گوید: «هم فال است هم تماشا. می‌رویم خون می‌دهیم، هم بیماری را از مرگ را نجات می‌دهیم و هم پولی دریافت می‌کنیم. هم دورهم هستیم و می‌خندیم!»

اهدای پلاسما مانند اهدای خون است. یک سر سوزن وارد رگ بازوی اهداکننده می‌شود و خون از طریق آن و لوله استریل یک بار مصرف وارد محفظه‌ای می‌شود که در آن خون اهداکننده بسته به نوع دستگاه سانتریفیوژ یا فیلتر می‌شود. در نتیجه اجزای سلولی خون و پلاسما از هم جدا شده و سلول‌های خونی از طریق همان سوزن به اهداکننده برگشت داده می‌شود و پلاسما در ظرف مخصوص جمع‌آوری می‌شود که این فرآیند، پلاسما فرزیس نام دارد.

كساني كه مي‌خواهند پلاسمای خون خود را بدهند بايد شرايط عمومي و اختصاصي اهدا را داشته باشند.

دکتر کاویانی با بیان این مطلب می‌گوید: «داشتن سن 18 تا 60 سال، فاصله زماني حداقل 2 ماه از اهداي قبلي، حداكثر اهدا از 4 بار در سال براي آقايان و 3 بار در سال براي خانم‌ها، مصرف مواد غذايي حداقل 4 تا 6 ساعت قبل و برخورداري از حداقل 50 كيلو وزن از شرايط عمومي اهداي پلاسمای خون است. شرايط اختصاصي هم از طريق معاينه و مصاحبه توسط پزشك تعيين مي‌شود كه شامل كنترل نبض، فشارخون، درجه حرارت بدن و ساير معاينات ضروري است. علاوه بر اين هنگام ثبت‌نام آزمايش‌هاي چون ايدز، هپاتيت و ديگر بيماري‌هاي خوني از بيمار گرفته مي‌شود تا سلامت خون او تأييد شود. همراه داشتن كارت ملي يا كارت شناسايي معتبر نيز براي اهداي خون ضروري است. در این مرکز وسايل خون‌گيري يك بار مصرف و كاملاً استرليزه است.»

هر فرد سالم می­تواند در طول سال 24 بار پلاسمای خونش را برای تأمین نیاز بیماران هموفیلی که تعدادشان در کشور ما هر روز بیشتر می‌شود اهدا کند.

دکتر کاویانی در پاسخ به این سوال که مراجعه کنندگان در چه رده سنی هستند می‌گوید: «بیشتر اهداکنندگان در رده سنی 25-35 سال هستند و با توجه به سیر افزایشی مراجعه اهداکنندگان میزان پلاسمای دریافتی متغیر است و به طور متوسط سالانه 20 هزار لیتر جمع‌آوری می‌شود ولی در مقایسه با نیاز کشور بسیار کم است.»

به گفته کاویانی آمار مراجعه­کنندگان به مرکز دارو پلاسما در سال 1389، حدودا 23000 نفر بوده و این آمار در سال 1390افزایش 40 درصدی و در سال1391 نسبت به سال1389، افزایش 60 درصدی داشته و تا پایان سال 92 به 65 درصد رسیده است.

زهره حاجیان – سرویس اجتماعی

کپی رایت © کلیه حقوق متعلق به باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران – ایسکانیوز است

درباره ما |
ارتباط با ما |
تبلیغات در سایت |

روز ها و ساعات کاری مرکز پلاسمای خوارزمی چگونه است؟

مرکز هفت روز هفته از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۸:۳۰ پذیرش دارد حتی روز های تعطیل

اهدای پلاسما چقدر زمان می برد؟

اهدای پلاسما یک ساعت زمان می برد.

آیا اهدای پلاسما مزایا و فوائد دیگری نیز برای من دارد؟

شرکت در یک کار انسان دوستانه جهت رفع نیاز کشور به فرآورده های داروئی مشتق از پلاسما- معاینات کامل بالینی و آزمایشات پاراکلینیکی تمام اهداءکنندگان پلاسما به طور رایگان- به هر اهداءکننده به خاطر زمانی که صرف اهداءکرده وهزینه ای که بابت رفت وآمد متحمل شده، مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب پرداخت می شود.- تنها پلاسمای اهداءکننده سالم را می توان برای پروسه های بعدی مورد استفاده قرار داد. از این رو کنترل هر اهداء و نیز پایش وضعیت سلامت اهداکنندگان از اصول اساسی شرکت پلاسمای خوارزمی می باشد. این بدان است که شما همیشه از وضعیت سلامتی خود با خبر خواهید بود- البته به صورت رایگان.- ولی مهمترین بخش قضیه آنجاست که شما با اهداء خودتان به دیگر انسان ها برای کسب مجدد سلامتی شان کمک کرده و اغلب حتی زندگی آنها را از خطر مرگ می رهانید.

چند دفعه می توانم اهداء کنم؟

دفعات اهداء در سال بر اساس آخرین دستورالعمل های مصوب وزارت محترم بهداشت می باشد .

پلاسما برای چه منظوری مورد نیاز است؟

شما با اهداء پلاسمایتان می توانید زندگی بسیاری از افراد را از مرگ نجات دهید، زیرا از پلاسمای اهداء شده، دارو های فراوانی تولید می شود: از جمله فاکتور های انعقادی ، ترکیبات پلاسمائی و عوامل ایمنی

آیا اهداهای فراوان می تواند مضر باشد؟

اهدای پلاسما یک روند و فرآیند پزشکی است که با نهایت دقت منطبق بر آخرین استاندارد های جهانی توسط پزشکان و کارکنان و کادرپزشکی مورد کنترل قرار می گیرد.

آیا احتمال سرایت بیماری در حین اهداء وجود دارد؟

خیر، برای خون گیری فقط از مواد و اقلام یک بار مصرف استریل استفاده می شود و حتی دستگاهی که در آن پلاسما از سلول های خونی جدا می گردد، به هیچ وجه تماسی با خون یا پلاسما برقرار نمی کند.

بر سر پلاسمای اهدائی من چه می آید؟

از پلاسمای اهداء شده ، پس از انجام آزمایشات لازم و حصول نتایج جهت اطمینان از سالم بودن محصول ، طی پروسه پالایش دارو جهت درمان بیماری های خاص تولید می گردد .

پلاسمای خون چیست؟

پلاسما، ماده متشکله مایع خون است و ۵۵% از خون را تشکیل می دهد. ۴۵ در صد باقیمانده را همان سلول های خونی (گلوبول های خونی) و اجزای تشکیل دهنده ثابت خونی تشکیل می دهند.پلاسما محتوی ۹۳% آب و نیز مواد پروتئینی مهم و اصطلاحاً مواد انتقال دهنده (مواد غذائی ،تولیدات متابولیسمی هورمون هاو ویتامین ها) است.بیش از ۱۲۰ پروتئین موجود در خون دارای عملکرد های ویژه برای بدن هستند،به کمک روش های مدرن می توان هر یک از این پروتئین ها را از خون به طور جداگانه فرآوری نمود و جهت مقاصد درمانی مورد استفاده قرار داد.

اهدای پلاسما چه روندی دارد؟

در اهدای پلاسما همچون اهداء معمول خون کامل، از یکی از رگ های بازو مقدار معینی خون گرفته می شود . در این دستگاه پلاسمای خون مستقیماً از سلول های خونی جدا شده و فرآوری می گردد و در ضمن آن سلول های خونی مجدداً به بدن باز گردانده می شوند. این فرآیند که پلاسمافرزیس نامیده می شود ، بدن را تحت فشار نگذاشته و به راحتی توسط بدن تحمل می شود. در ظرف مدت دو روز شما مجدداً تمامی اجزای تشکیل دهنده پلاسمای گرفته شده تان را باز خواهید ساخت.

چه پیش شرط ها و مدارکی (مانند کارت شناسایی ؟)را باید با خود همراه داشت؟

هر اهداء کننده باید حائز شرایط اولیه زیر برای اهدای پلاسما باشد؛ سن ۱۸ تا ۶۰ سال- محل سکونت در شعاع ۲۰۰کیلومتری تهران باشد- حداقل وزن ۵۰ کیلو گرم- کارت شناسائی عکس دار / شناسنامه- پیش شرط اصلی برای اهداء وضع جسمانی و -تغذیه مناسب می باشد. پیش از اولین اهداء و سپس در فواصل زمانی معین و منظم آزمایشات -اصلی در مرکز پلاسما صورت می گیرد.-

آیا کسی که رسما پس از انجام معاینات و ازمایش ها مجوز اهدا رو دریافت میکند کاملا خون سالمی دارد؟ منظورم این است که اگر کسی مبتلا به ایدز باشد از اهدای اون جلو گیری می شود؟

با سلام با توجه به اینکه بیماری های ویروسی دارای دوره نهفته هستند با یک نوبت آزمایش و معاینه اطمینان کامل جهت سلامت فرد اهداکننده احراز نمیگردد و به این دلیل پلاسماهای اهدایی می بایست تا احراز نتیجه کامل در قرنطینه قرار بگیرد. در صورت مشخص شدن هر گونه بیماری های منتقله از طریق خون مثل ایدز

 

 

شرکت داروسازی خوارزمی افتخار دارد. که با سرمایه گذاری در صنعت تولید پلاسما ضمن مشارکت در امر خداپسندانه در کاهش هزینه تولید وعرضه داروهای خاص مورد استفاده برای بیماران سرطانی و هموفیلی و…. نقش داشته وهمواره می کوشد تا رسالت خویش را در صنعت داروسازی کشور ایفا نماید.

تهران-اسلام شهر-میدان نماز -خیابان علی ابن ابیطالب – کوچه شهامت یکم – پلاک سیزده
10

پیشنهاد شده برای شما :
0 ایناز بصیری ادرس فوریه 8, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *