مصرف قهوه برای سردرد

مصرف قهوه برای سردرد

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

مصرف قهوه برای سردرد

مصرف قهوه برای سردرد

اغلب بیماران مبتلا به سردرد و میگرن گزارش می دهند که مصرف یک فنجان قهوه قوی توانسته برخی از حملات سردرد و میگرن آنها را متوقف کند.البته شنیدن این موضوع تعجب آور نیست و تاثیر قهوه بر سردرد و میگرن ثابت شده است.با قهوه ایلیا همراه باشید.

 

کافئین موجود در قهوه یکی از مواد کلیدی فعال در بسیاری از داروهای سردرد و میگرن است که از جمله ی آنها AnacinTM، MidolTM، Darvon CompoundTM,، FioricetTM و MigranalTM است.و میزان کافئین موجود در این داروها تقریباً برابر یک فنجان قهوه است.کافئین نه تنها می تواند به جذب این داروها در بدن کمک کند بلکه خود کافئین یک مسکن سردرد است.به عنوان مثال یک مطالعه ی تحقیقاتی کوچک نشان داد که کافئین بهتر از دارو های دل خوش کن است و در رفع سردرد های تنشی بسیار بهتر از استامینوفن است.اما اینکه ما بدانیم از چه قهوه ای و چه مقدار مصرف کنیم بسیار اهمیت دارد.

دانه های قهوه ربوستا 2 برابر قهوه عربیکا کافئین دارند و چون بیشتر ما نوشیدن قهوه در روز را دوست داریم اگر بجای استفاده از قهوه عربیکا از قهوه ربوستا استفاده کنیم در واقع کافئین بسیار زیادی را وارد بدن کرده ایم که این موضوع خود باعث سردرد و بالا رفتن تحمل مغز برای داروهای مسکن است در واقع بعد از چند مدت داروهای مسکن بر روی ما اثر گذار نیستند.ولی اگر به میزان مناسب از قهوه استفاده کنیم با این نوشیدنی اسرارآمیز به خوبی با سردرد و میگرن مبارزه می کنیم.مصرف قهوه برای سردرد

بهترین و خوشمزه ترین راه مقابله با سردرد نوشیدن قهوه 100% عربیکاست.شمابه خوبی با مصرف قهوه می توانید مصرف قرص های ضد سردرد و میگرن خود را کاهش دهید و متوجه تاثیر قهوه بر سردرد و میگرن خواهید شد.

بیاد داشته باشید که مطالب درج شده در سایت قهوه ایلیا بر اساس پژوهش های انجام شده در جهان است و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره پزشکی نیست.

اگر می‌خواهید از آخرین مقالات ما و جشنواره های فروش ویژه قهوه ایلیا مطلع شوید ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

Notify me by email when the comment gets approved.

سردرد یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که گاه و بی‌گاه به سراغ مان می‌آید. معمولاً چه‌کارهایی برای رهایی از سردرد انجام می‌دهید؟ شاید قبلاً شنیده باشید که نوشیدن قهوه یکی از روش‌های مفید برای رهایی از سردرد است و این به‌دلیل وجود کافئین در قهوه است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که کافئین همانند یک مسکن عمل کرده و سریع‌تر از آن‌چه فکر می‌کنید قهوه برای رفع سردرد مفید است.

حالا می‌دانیم که نوشیدن یک فنجون قهوه برای رفع سردرد مفید است. می‌خواهیم نحوه تاثیرگذاری قهوه برای رفع سردرد را با هم بررسی کنیم.دو نظریه در این زمینه وجود دارد که هر دوی آن‌ها مربوط به کافئین موجود در قهوه است. نظریه اول این است که سردرد معمولاً زمانی رخ می‌دهد که بدن ما آدنوزین ترشح می‌کند. این ماده شیمیایی وارد رگ‌های شده که در نتیجه باعث ایجاد سردرد در بدن می‌شود. کافئین موجود در یک فنجون قهوه مانع از ترشح آدنوزین در بدن می‌شود و یک راهکار ایده‌ال برای رفع سردرد است.

نظریه دوم که براساس مطالعات مختلف شکل گرفته است، نشان می‌دهد که کافئین در جذب سریع‌تر مسکن در بدن تاثیر گذار است. بر طبق این نظریه خود کافئین در بهبود سردرد به‌صورت خودکار موثر نیست اما در فرآیند بهبود سردرد تاثیر قابل قبولی دارد. از این جهت در فرآیند ساخت قرص‌های مسکن از کافئین استفاده می‌شود.

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، کافئین در فرآیند جذب قرص‌های مسکن تاثیرگذار است، از این جهت در این قرص‌ها از کافئین استفاده می‌شو و به همین دلیل است که وقتی قرص‌های مسکن استفاده می‌کنید احساس بیداری بیش‌تری دارید.

عوامل مختلفی اعم از آلرژی، سینوزیت، سرما و حتی
میگرن منجر به سردرد می‌شوند. اما سوال این است که تاثیر قهوه برای بهبود هرکدام
از این نوع سردردها چیست؟مصرف قهوه برای سردرد

توجه داشته باشید اگر عواملی که باعث ایجاد سردرد می‌شود همانند سردرد سینوزیت ناشی از سرما، برطرف نشوند سردرد شما باز خواهد گشت.

اگر بیش از حد قهوه و غذاهای حاوی کافئین مصرف کنید، بدن به آن وابسته می‌شود و پس از حذف کافئین، بدن نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد که این خود می‌تواند عامل سردرد شود. بنابراین توصیه می‌کنیم در مصرف قهوه و غذاهای حاوی کافئین زیاده‌روی نکنید.

اگر در طول روز پنج فنجون یا بیش‌تر قهوه بنوشید، در بلند مدت به کافئین وابسته می‌شوید و با کاهش میزان مصرف کافئین، بدون شک علائم کمبود کافئین را تجربه خواهید کرد.البته این را هم بدانید که علائم کبود کافئین موقتی است و پس از چند روز از بین می‌رود.زمانی که سردرد و دیگر علائم کمبود کافئین در بدن ظاهر می‌شود با مصرف خوراکی‌های کافئین دار این علایم بعد از نهایتا ۳۰ دقیقه برطرف خواهد شد.

در کنار قهوه و قرص‌های مسکن، می‌توانید کافئین را در غذاها و نوشیدنی‌های دیگری هم پیدا کنید. بنابراین اگر سردرد دارید و قهوه یا قرص‌های مسکن در دسترس نبود، می‌توانید از یکی از این خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌های زیر استفاده کنید:

توصیه می‌کنیم که در نوشیدن قهوه زیاده‌روی نکنید. نوشیدن ۲ الی ۳ فنجون در طول روز ایده‌آل است. افرادی که روزانه ۵ فنجون یا بیش‌تر قهوه می‌نوشند به کافئین وابسته می‌شوند. و اگر بدنتان به کافئین وابسته شود، از مزیت‌های آن بهره‌مند نمی‌شوید.

همچنین سعی کنید قرص‌های مسکن را به همراه یک فنجون قهوه یا دیگر نوشیدنی‌های کافیئین‌دار مصرف کنید. در این شرایط توصیه می‌شود که قهوه را سریع ننوشید، چرا که هدف شما از نوشیدن قهوه رفع سردرد است. در صورتی که قرص‌های مسکن در دسترس نبود به هیچ عنوان با نوشیدن زیاد قهوه آن را جبران نکنید.

با آرامش نوشیدن چند فنجون قهوه باعث جذب کافئین و رفع سردرد می‌شود. کافئین موجود در قهوه کمک شایان برای بازگشت انرژی در طول روز می‌کند و با نوشیدن آن می‌توانید از یک روز بدون سردرد لذت ببرید.

در این مطلب خواص قهوه برای رفع سردرد را بررسی کردیم.

آیا تاکنون از قهوه برای بهبود سردرد خود استفاده کرده‌اید؟

به نظر شما نوشیدن به‌اندازه قهوه چه تاثیرات دیگری در بدن ما می‌گذارد؟

دیدگاه‌ها، تجربه‌ها و دانسته‌های خود را با ما و دوستانتان در فنجونت به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید: “میزان کافئین موجود در یک فنجون قهوه“

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام

ایمیل

وب‌سایت

دیدگاه

فنجونت یک پروژه استارتاپی است که قصد دارد فرهنگ قهوه را در ایران گسترش دهد. هدف ما این است که خانواده‌های ایرانی نیز مانند دیگر خانواده‌ها در سایر نقاط دنیا، با انواع نوشیدنی های قهوه پایه، روش‌های تهیه آن و … آشنا شوند. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

نماد اعتماد فنجونت

 !( function( w, d ) { ‘use strict’; var ad = { zone: “brtrha1”, user: “1565432215”, width: 728, height: 90, id: ‘adro-246454’ }, h = d.head || d.getElementsByTagName( ‘head’ )[ 0 ]; if ( typeof w.adroParams != ‘object’ ) w.adroParams = {}; w.adroParams[ ad.id ] = ad; var script=document.createElement(“script”);script.type=”text/javascript”;script.async=1;script.src=”//static-cdn.adro.ir/dlvr/rsdnt.js”;h.appendChild(script); })( this, document );قهوه دانه خوراکی درختی از خانواده‌ی قهوه‌ها است که در تهیه مواد غذایی مختلف و همچنین انواع نوشیدنی استفاده می‌شود. گیاه قهوه معمولاً در نواحی گرمسیر رشد و پرورش می‌یابد. برای آشنایی بیشتر با خواص این نوشیدنی مفید، مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

قهوه سرشار از کافئین است و به همین دلیل سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند که این امر باعث تقویت هوشیاری ذهنی و دقت می‌شود و برای همین امکان به خاطر سپردن مطالب را راحت‌تر می‌کند.

بر اساس پژوهشی که محققان روی 4197 زن انجام داده‌اند مصرف روزانه حداقل 3 فنجان قهوه خطر ابتلا به اضمحلال ذهنی را به میزان 30 درصد کاهش می‌دهد. این میزان از سن 80 سالگی حتی به 70درصد نیز می‌رسد. از طرف دیگر محققان آمریکایی ثابت کرده‌اند که مصرف آب کافئینه( معادل 5 فنجان قهوه در روز) حافظه‌ی موش‌های مبتلا به آلزایمر را بهبود می‌بخشد.مصرف قهوه برای سردرد

در بیشتر کرم‌های لاغری کافئین وجود دارد و این امر بی دلیل نیست. کافئین، لیپولیز یعنی چربی سوزی را فعال می‌کند. متخصصان تغذیه بر این عقیده‌اند که کافئین باعث تحریک ارگانیسمی می‌شود که کالری را می‌سوزاند بنابراین باعث از بین بردن چربی‌ها نیز می‌شود. نتیجه این که کافئین به عنوان عمده‌ترین ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی قهوه، کاهش وزن را آسان‌تر می‌کند.

با وجود این که چای به عنوان نوشیدنیِ سرشار از آنتی اکسیدان‌ها شهرت یافته است( خاصیت‌های ضد سرطانی و ضد پیری آن نیز از این امر ناشی می‌شود)، اما قهوه بسیار بیشتر از چای حاوی آنتی اکسیدان است. افراد بزرگ‌سال با نوشیدن قهوه، روزانه به طور متوسط 1300 میلی گرم آنتی اکسیدان جذب می‌کنند.


این در حالی است که میزان جذب آنتی اکسیدان‌ها با مصرف چای 294 میلی گرم تخمین زده شده است. در بررسی دیگری که محققان نروژی روی 61 نفر انجام داده‌اند، نشان داده است که یک فنجان قهوه حاوی 300 نوع از آنتی اکسیدان‌ها است. در هر فنجان قهوه 200 تا 550 میلی گرم آنتی اکسیدان وجود است.


 

آیا شما دچار سردرد یا میگرن هستید؟ برای خلاص شدن از این دردها هیچ نوشیدنی مانند یک فنجان قهوه موثر نیست. می‌پرسید چرا؟ اول به خاطر این که کافئین موجود در قهوه با گشاد شدن رگ‌ها و افزایش فشار خون که سردرد و میگرن به همراه دارد مقابله و به تنگ شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند. دوم به این دلیل که کافئین به عنوان مطلوب‌ترین ضد درد، تأثیر مسکن‌هایی مثل آسپیرین، پاراستامول و…. را در خود دارد.

 

اگر چه معمولاً قهوه را به ایجاد مشکلات گوارشی متهم کرده‌اند اما دانشمندان خلاف این امر را به اثبات رسانده‌اند. محققان معتقدند خوردن 280 میلی لیتر قهوه هیچ گونه درد، حالت تهوع و نفخی به همراه ندارد. یک پژوهش دیگر که در سال  1990  روی نزدیک به 99 نفر انجام گرفت نشان داد  29 درصد شرکت کنندگان پس از مصرف قهوه از بهبودی ایجاد شده در گوارششان خبر دادند.

 

البته شایعاتی وجود دارد که قهوه باعث کلسیم زدایی از استخوان‌ها و در نتیجه ابتلا به پوکی استخوان می‌شود. اما با مطالعات زیادی که در این زمینه انجام شده است، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که میزان زایل شدن کلسیم جزئی است و مصرف متعادل قهوه تأثیر معناداری در احتمال شکستگی و پوکی استخوانی ندارد.

متخصصان تغذیه برای قهوه خورهای قهاری که روزانه بیش از 5 فنجان قهوه می‌نوشند توصیه می‌کنند مصرف لبنیات و مواد غذایی سرشار از کلسیم را بیشتر کنند.

در سال 2009، محققان استرالیایی نشان دادند نوشیدن روزانه 1 فنجان قهوه، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را 7 درصد کاهش و نوشیدن 3 یا 4 فنجان قهوه در روز این احتمال را 25 درصد کاهش می‌دهد.

پیش‌تر در سال 2006 ، تحقیقات صورت گرفته بر 29000 زن، نشان داده بود آن دسته از زن‌هایی که قهوه‌ی زیادی می‌نوشند 22 درصد کمتر با احتمال ابتلا به دیابت روبه رو می‌شوند. در همین سال پژوهش دیگری که روی 17413 نفر انجام گرفت، حاکی از آن بود که مصرف حداقل 3 فنجان قهوه در روز، 42 درصد خطر دیابتی شدن را کاهش می‌دهد.

 

این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند. به همین دلیل قهوه از بروز سرطان پیشگیری می‌کند. محققان ژاپنی با آزمایش روی 61000 نفر خاطر نشان کردند که مصرف قهوه به میزان روزانه 1 فنجان، خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می‌دهد. یک پژوهش آمریکایی که در سال 2009 به چاپ رسید نیز مشخص کرده است مردانی که روزانه حداقل 6 فنجان قهوه نوشیده‌اند، 10 درصد کمتر در معرض پیشرفت سرطان پروستات بوده‌اند.

 

بر اساس 2 پژوهش آمریکایی منتشر شده در سال 2001، قهوه می‌تواند از بروز بیماری پارکینسون پیشگیری کند. پژوهش نخست که روی بیش از 8000 نفر انجام گرفت، نشان می‌دهد میزان بالای کافئین( بیشتر از 4 فنجان در روز) خطر ابتلا به بیماری مذکور را کاهش می‌دهد. پژوهش دوم با مطالعه روی 200 بیمار مبتلا به پارکینسون نشان داد نزد افرادی که قهوه زیادی می‌نوشند، تأخیری در بروز علایم بیماری رخ داده است.

در نهایت این که در سال 2002، گردآوری نتایج 13 پژوهش انجام گرفته نشان داد که خطر پیشرفت این بیماری در میان مصرف کنندگان قهوه یک سوم کمتر بوده است. به عقیده‌ی دانشمندان کافئین سرعت از بین رفتن دوپامین در مغز( عامل بروز بیماری پارکینسون)را کاهش می‌دهد.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

کافئین با سرطان پوست مبارزه می‌کند

ارتباط بین قهوه و سرطان سینه

توهم شنیداری با مصرف زیاد قهوه

نکاتی خواندنی راجع به کافئین

کافئین

قهوه

آیا مصرف کافئین برای کودکان مضر است؟

اثرات منفی کافئین بر خواب و تمرکز کودکان

اثر قهوه بر سلامت زنان

زیان‌های قهوه برای مادران باردار

کافئین جلوی ریزش مو را می‌گیرد

قهوه، آلزایمر را کم می‌کند

آیا نوشیدن قهوه مفید است؟

Background and Objectives: Post dural puncture headache (PDPH) is a Common problem in pregnant women, but there is still uncertainty about clinical effectiveness, especially in terms of drug therapy. The aim of this study was to determine the effect of coffee consumption on PDPH in cesarean section.

Methods: This study was performed as a clinical trial on all women candidate for cesarean section referred to Razi hospital in Torbat Heydariye city, in 2015, and 140 cases were selected based on random allocation (Balanced Blocking method). In the intervention group, the patients were given instant coffee 8 hours after operation two times with one hour interval, in each of which two cups were given. In the control group, the same routine care was performed. The incidence and severity of headache in both groups were monitored by McGill Pain Questionnaire up to 24 hours after the operation. Data were analyzed using Chi-square and independent t- statistical tests. The significance level was considered to be p<0.05.

Results: The incidence of PDPH was seen in 15.7% of patients in the intervention group and 37.1% of patients in the control group, which was significantly different (p=0.004). The mean severity of PDPH was 22.2±4.6 in the control group and 13.5±5.8 in the intervention group, which was statically significant (p=0.001).مصرف قهوه برای سردرد

Conclusion: This study revealed that coffee consumption in patients who underwent cesarean section under spinal anesthesia canprevent PDPH and reduce the severity of headache.


 

 

محققان دریافته‌اند که نوشیدن سه یا چند فنجان قهوه در روز، خطر حمله میگرنی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محققان دانشگاه هاروارد دریافتند که نوشیدن قهوه می‌تواند برای میگرن مضر باشد و حتی منجر به بروز حمله‌های آن شود. 

نتایج این بررسی حاکی از‌ آن است که مصرف دو فنجان قهوه عارضه‌ای ایجاد نکرد، اما مصرف سه فنجان آن منجر به بروز حمله‌های میگرن و دیگر عوارض شد. 

آمارها حاکی از آن است که در کشور کوچک انگلیس بیش از 8 میلیون نفر دچار حمله‌های میگرن می‌شوند و این درحالی است که بیش از سه چهارم این جمعیت را زنان تشکیل می‌دهند. 

کارشناسان می‌گویند: اگر افراد از میگرن رنج می‌برند، شاید زمان آن فرا رسیده که این عادت را کنار بگذارند. مصرف قهوه برای سردرد

محققان دریافته‌اند که نوشیدن سه یا چند فنجان قهوه در روز، خطر حمله میگرنی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

این مطالعه 98 بیمار مبتلا به میگرن «اپیزودیک» را تحت بررسی قرار داد و مشخص کرد تا 14 روز در ماه این افراد سردردهای ناتوان کننده دارند.

الیزابت مستوفسکی  از دانشگاه هاروارد و محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: مصرف یک یا دو فنجان نوشیدنی حاوی کافئین در روز به نظر نمی‌رسد با ایجاد میگرن مرتبط باشد اما ممکن است سه یا بیشتر از آن با احتمال بیشتری در ایجاد سردرد همراه باشد.

سردردهای میگرنی از دیابت، آسم و صرع در جهان شایعه‌تر است و بنابر آمار موجود، ششمین عامل ناتوانی در دنیا به شمار می‌آید. 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به

میباشد و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.

ایالات متحده امریکا

هم‌رسانی این مطلب:

محققان دانشگاه هاروارد در آخرین تحقیقات خود دریافته‌اند که مبتلایان به سردردهای میگرنی برای پیشگیری از بروز سردرد باید میزان نوشیدن قهوه و سایر آشامیدنی‌های کافئین‌دار را کنترل کنند.

نتایج مطالعات دانشمندان حاکی از آن است که نوشیدن حتی یک فنجان اضافه قهوه می‌تواند حملات میگرنی را آغاز و یا تشدید کند.

میگرن یکی از اختلالات دستگاه عصبی است که مشخصه اصلی آن سردردهای ملایم یا شدید پی‌درپی است. اغلب این سردردها ضربان‌دار هستند و ممکن است با تهوع، استفراغ و حساسیت به نور، صدا یا بو همراه شوند. همچنین این دردها با فعالیت بدنی بدتر می‌شوند.مصرف قهوه برای سردرد

این پژوهشگران از ۹۸ داوطلب مبتلاء به میگرن که ماهانه دو تا ۱۵ سردرد را تجربه می‌کنند خواستند كه حداقل به مدت شش هفته عادات روزانه خود را از جمله مصرف كافئين و الكل، میزان فعاليت بدنی و سطح استرس یادداشت کنند.

در پایان این دوره تحقیقاتی حدود ۶۶ درصد از مشارکت‌کنندگان اعلام کردند روزانه یک تا دو فنجان قهوه نوشیده‌اند. در ادامه ۲۰ درصد از آنان نیز گفتند که به طور معمول هیچ نوشیدنی کافئین داری نمی‌نوشند. باقی داوطلبان نیز اعلام کردند که روزانه سه تا چهار وعده نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف می‌کنند. در مجموع شرکت کنندگان در این آزمایش ۸۲۵ مورد سردرد میگرنی را در طی ۴۶۴۶ روز مطالعه گزارش کردند.

بیشتر بخوانید:

نتیجه این تحقیق نشان داده است که نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در بروز سردردهای شدید نقش ندارد اما مصرف بیشتر قهوه و دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌دار در بروز علائم میگرن موثر است.

الیزابت مستوفسکی، مدیر این گروه تحقیقاتی در این باره گفت: «نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در روز در مبتلایان به میگرن آسیب رسان نیست اما یک فنجان اضافه‌تر می‌تواند سبب بروز سردردهای شدیدی شود.»

وی به افرادی که سابقه سردردهای میگرنی دارند توصیه کرده است که میزان قهوه خود را به یک یا دو فنجان در روز محدود کنند.

هم‌رسانی این مطلب:

اخبار جهان

اخبار

اخبار جهان

مصرف قهوه برای سردرد

مصرف قهوه برای سردرد

0

پیشنهاد شده برای شما :
0 مهران عربزاده عکس برای پروفایل ژانویه 25, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *