مزايا و معايب فضا مجازي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

فضای سایبر که در ایران از آن به فضای مجازی تعبیر می شود، فضای تئوری است که  ارتباطات کامپیوتری در آن رخ می دهد.

ورود فضای مجازی در چند سال اخیر به جامعه ی ما مزایا و معایب خاص خود را به همراه داشته است مثل بسیاری از پدیده های مدرن دیگر که به جامعه های سنتی چون ما ورود پیدا می کنند ولی آیا مردم ما فرهنگ استفاده ی درست و منطقی از فضای مجازی را دارا می باشند؟

و یا اینکه ذات فضای مجازی برای مردم سنتی که از هر لحاظ تحت فشار فرهنگی هستند خود به خود باعث می گردد که کاربران از خط قرمزهای فرهنگی و سنتی عبور کنند. به عنوان مثال یکی از معایب این گونه فضاها رابطه ی راحت مرد و زن می باشد که از طرفی فرهنگ سنتی و مذهبی این گونه روابط را محکوم می کند و از طرفی دیگر این گونه ابزار مدرن باعث عادی شدن روابط زن و مرد می گردد که بعدها مشکلات خاص خود را برای هر دو رقم می زند و شاید این کمترین ضرر فضای مجازی برای مردم باشد در حالی که شرکت های اینترنتی بزرگ قادر هستند تمامی اطلاعات شخصی یک فرد را در فضای اینترنتی به راحتی مورد سرقت و بهره برداری قرار دهند.

بدون تردید یکی از راهکارهایی که می شود به سلامت در فضای مجازی رفت و آمد داشت٬ مراقبه می باشد مثل فضای واقعی که مردم مراقبه و نگهداری از شخصیت و اطلاعات خاص خود دارند.

اگر این مهم صورت بگیرد می توان گفت ما یک اینترنت پاک در دسترس داریم به واسطه ی اعمال و رفتار خاص خودمان با تمام خطرات آن.

در واقع اینترنت و فضای مجازی را می توان به چاقو تشبیه کرد که می شود با آن میوه پوست کند یا با آن یک خیانت انجام داد و این کاملا به خود ما بستگی دارد.

امروزه فضای مجازی آرام آرام نه تنها فرهنگ ما را در حال تحت کنترل درآوردن است بلکه ناخودآگاه ما را تبدیل به یک آدمی می نماید که هیچ اختیاری از خود نداریم و قدرت تفکر و تأمل را از ما می گیرد تا جایی که هر مطلب را ویکی پدیا وار به تماشا بنشینیم و نتوانیم تمیز دهیم یک مطلب واقعی را با یک مطلب تبلیغی و سطحی را از طریق فضای مجازی.

در این داد و ستدی که ما ایرانیان با اینترنت و فضای مجازی داشتیم در کنار مزایایی که در زمان های مشخص به دردمان خورده ولی باید گفت در بیشتر موارد ما را تنبل، سطحی و کم حوصله به بار آورده است.

همانطور که گفته شد یکی از معایب فضای مجازی و اینترنت برای مردم ما در دسترس بودن تمامی اطلاعات شخصی یک فرد در دست سازمان های جاسوسی و اطلاعات کشورهای غربی است که این عامل باعث می شود به راحتی بتوانند در فرهنگ و شخصیت ما نفوذ نمایند.

متأسفانه باید گفت یکی از معایب این گونه فضاها در کنار سوء استفاده هایی که در این چند ساله  عده ای صورت داده اند رابطه ی به اصطلاح خودمانی بین زنان و مردان و جوانان ایرانی می باشد.

امروز در دادگاه ها یکی از عوامل از هم پاشیدگی خانواده ها و طلاق بین مردان و زنان جوان در رابطه با همین فضای غیرمجازی می باشد که مرد جوان با زن جوان برای اولین بار برای تنوع و سرگرمی یک رابطه را شروع می نماید دراین گونه فضاها و بعد از مدتی این فضای مجازی را تبدیل به یک فضای حقیقی تر می کند و همین باعث سوء تفاهم و ضربه خوردن طرفین می گردد٬ بخصوص زنان و دختران جوان بیشترین ضربه را از این فضای مجازی و رنگارنگ می خورند.

در اینجا نقش معلمان مدرسه و پدر و مادر در آگاهی از فضای مجازی برای نوجوانان حایز اهمیت است که با مزایا و معایب فضای مجازی آنها را آشنا نمایند.

اف.ام رديف 106 مگاهرتز و ای.ام رديف 585 کيلوهرتز

رهبر انقلاب با تبریک سال نو: شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است

رادیو فرهنگ ویژه برنامه راویان را در ایام محرم پخش می کند

روایت حرکت امام حسین (ع) تا کربلا و واقعه عاشورا

برگ های روشن آینه ؛ به مناسبت تاسوعا و عاشورا

بیست و هفتم شهریور ، روز شعر و ادب فارسی

1397/06/27

رادیو فرهنگ پنج شنبه 29 شهریور همزمان با روز عاشورا ویژه برنامه از چشمه سار شهادت را از ساعت 11 تا 13:30 پخش می کند.

1397/06/27

رادیو فرهنگ چهارشنبه و پنج شنبه 28 و 29 شهریور همزمان با تاسوعا و عاشورا ویژه برنامه «برگ های روشن آینه » را پخش می کند.

1397/06/27

رادیو فرهنگ چهارشنبه 28 شهریور ؛ نهم محرم همزمان با تاسوعای حسینی ویژه برنامه بیکرانگی را از ساعت 9 تا 11 پخش می کند.

1397/06/27

بخش دوم گفتگو با غلامرضا امامی مترجم و نویسنده را پنج شنبه 29 شهریور را برنامه نام آوران ایران زمین بشنوید.

شنبه تا چهارشنبه15:15

هر روز13:30

هر روز صبح06:30

پنج شنبه هاساعت 21

شنبه تا سه شنبه15:45

سه شنبه14:30

سه شنبه17 تا 17:30

شنبه تا پنج شنبه19 تا 21

پنج شنبه15:45 تا 16:30

شنبه، دوشنبه، پنج شنبه و جمعه8:30

دوشنبه ها14:30 تا 15:15

یکشنبه ها17 تا 17:30

هر روز06:15

یکشنبه14:30

شنبه14:30

1397/06/27

ابن سینا استدلال های متعددی بر اثبات این نکته ارائه کرده است که انسان علاوه بر جسم مادی، دارای نفس است که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

1397/06/27

روز بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی، نامیده شده است.

1397/06/27

کتاب پدر، عشق و پسر نوشته‌ای اثرگذار و شورانگیز درباره جوان برومند امام حسین علیه‌السلام، حضرت علی اکبر و البته مستند به اسناد معتبر است.

1397/06/26

همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین که طی دو سال گذشته از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برگزار شده بود، امسال نیز سومین دوره خود را برگزار می‌کند.

1397/06/27

1397/06/27

1397/06/27

1397/06/27

1397/06/26

1397/06/26

1397/06/26

1397/06/26

1397/06/15

1397/06/14

1397/06/12

1397/06/12

1397/06/12

1397/06/12

1397/06/12

1397/06/10

1397/06/10

1397/06/10

1397/06/09

1397/06/08

رضا ورزنده

رضا ورزنده

رضا ورزنده

رضا ورزنده

رضا ورزنده

رضا ورزنده

اسدالله ملک

اسدالله ملک

اسدالله ملک

فاطمه طاهری

مهرنوش محتشمی

فریده بدیعیان

محمدرضا مستشار – گوینده

حسین مشفق (تهیه کننده)

سهیلا رضایی

سمیه نجفی

زهره صادقی

قاسم مظاهری

علی احسان پادگان

فاطمه اسحاق تبار

رضا کاشفی

فاطمه حقیقت ناصری

فاطمه حق وردی

نرگس اصفهانی

محسن حکیم معانی

فریده گودرزی

هادی موسوی نژاد

فاطمه رکنی

فرامرز علیخانی ( تهیه کننده)

پرویز جمالی

مریم یوسفی پور

طاهره جولانی

نگین خواجه نصیرمشکل اساسی این شیوه ی آشنایی این است که چون افراد در آن با هم ارتباط رو در رو و حضوری ندارند، شناخت، منحصر به گفته های افراد می شود. از آنجایی هم که اغلب نوجوانان و جوانان احساسی و عاطفی هستند به سخنان غیر واقعی فرد مقابل و تناقض های گفتاریش توجه نداشته و پس از گذشت مدتی به فرد مقابل علاقه مند می شوند.

در اغلب موارد ارتباط از چت روم به ارتباط تلفنی مبدل می شود. این ارتباط همچنان ادامه مییابد و طرفین هر روز بیشتر شیفته ی گفتار و بیان یکدیگر می شوند بدون آنکه حتی بدانند ظاهر همدیگر را می پسندند؟ شیوه رفتاری طرف مقابل از نظرشان مورد قبول است یا حتی جایگاه اجتماعی آنها و خانواده شان تناسبی با هم دارد یا نه.

 

شاید بگویید که روابط می تواند از این هم پیشرفته تر شده و وارد مرحله ارتباط رو در رو شود. به هر حال موارد زیادی اتفاق افتاده که دو طرف پس از ملاقات، با دیدن یکدیگر شوکه شده و متوجه می شوند که هیچ سنخیتی با هم ندارند. اما چون پیش تر دلبسته و عاشق هم شده اند یا در بهترین حالت به هم عادت کرده اند، پذیرش واقعیت برایشان سخت می شود. این افراد حتی گاهی به سبب ترحم و یا ترس از نفرین وتهدید فرد مقابل و به ازدواج با او تن می دهند. لذا آشنایی از طریق چت راه مطمئن و معقولی نیست.

ـ افراد در این نحوه آشنایی چون فقط از فرد مقابل خوبی میشنوند او را کاملاً آرمانی و خوب تصور میکنند چون روابط در این نوع از آشنایی براساس احساسات است.

ـ چت اعتیادآور است و معلوم نیست شخص با چند نفر در ارتباط بوده و هست. پس فرد را در آینده دچار سوءظن و سلب اعتماد می کند.

ـ این مورد را هزار بار شنیده اید. ما هم برای بار هزار و یکم تاکید می کنیم که اینترنت محیطی مجازی است و خیلی ها به چشم سرگرمی به آن نگاه می کنند و زندگی ایده آل یا حتی فانتزی شان را در آن به تصویر می کشند. از معرفی خود با یک جنسیت دیگر گرفته تا ادعای تحصیلات و موقعیت خاص.

ـ این ارتباط که ماه ها بدون هیچ آشنایی واقعی به طول می انجامد، می تواند فرد را درگیر توهمات و واقعیات ساختگی کند.

ـ در این روش آشنایی فقط یک یا دو تا از حواس افراد درگیر می شود. به همین دلیل اطلاعات غیر کلامی از فرد رو به رو ندارند.

ـ معمولاً خانوادهها از این گونه آشناییها و ازدواجها حمایت نم یکنند.


ـ بعد از آنکه گفتگوهای رسمی در چند جلسه با اطلاع خانواده ها انجام شد، چت می تواند راه مناسبی باشد برای تکمیل بحث یا مواردی که قبلاً از یاد برده اید. باید در نظر داشت که چت کردن بدون تشریفات انجام می شود و زحمت بیرون رفتن را به شما نمی دهد.

ـ با اخلاقیات و فرهنگ عموم مردم آشنا می شوند.

ـ چون در فرهنگ ایرانی موانع زیادی برای ارتباط طولانی قبل از ازدواج بین خانواده های جوانان وجود دارد و جوانان نمی توانند با خصوصیات یکدیگر آشنا شوند استفاده از این ابراز برای آشنایی پیش از ازدواج مطلوب و مفید خواهد بود. البته در صورتی که همه در بیان اطلاعات و خصوصیات خود صادق باشند.

– ازدواج اینترنتی در یک صورت می تواند موفق باشد که صرفاً نقش واسطه (معرف) را ایفا کند و دو طرف به شدت مراقب دلبستگی ها و شیدایی ها باشند و کر و کور نشوند که البته همین نوع ازدواج هم دو تا مشکل دارد که باید به آنها توجه کرد:

2. حضور در چت روم و ارتباط با جنس مخالف ممکن است پس از ازدواج، عامل سلب اعتماد طرفین از هم شود.9

پیشنهاد شده برای شما :
0 مینو رعیتی فواید،علائم،خواص جولای 10, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *