مزاياي استفاده از قابلمه استيل

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

جام خانواده به نقل از سلامت نیوز؛ بهترین نوع تجهیزات برای پخت وپز غذا ظروف استیل است و این جنس براساس استانداردهای جهانی در اولویت اول سلامت  قرار دارد.


 

معاون مركز سلامت ومحیط كار وزارت بهداشت گفت: انتخاب ظرف مناسب برای پخت غذا نقش مهمی در میزان سلامت مواد غذایی دارد چراكه وقتی مواد یك غذا كنار هم به نقطه جوش می رسند، می توانند مواد ظروف را به خود جذب كرده اگر از استاندارد كافی برخوردار نباشد برای سلامتی انسان مضراتی را به دنبال خواهد داشت.


 

مهندس محمد رضا غلامی درباره بهترین نوع ظرف برای پخت وپز گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) بهترین تجهیزات برای پخت وپز ظروف استیل است و این جنس براساس استانداردهای جهانی در اولویت اول قرار دارد.


 

وی افزود: ظروف آلومینیومی در پخت وپز تركیبات اش جدا شده و وارد غذا می شود همچنین از مضرات این ظروف این است كه در صورت مصرف طولانی مدت می تواند باعث ایجاد آلزایمر در افراد شود بنابراین استفاده از ظروف آلومینیومی یكی از موارد انتقال آلزایمر است.


 

معاون مركز سلامت ومحیط كار وزارت بهداشت درباره خصوصیت ظروف تفلون در پخت وپز ابراز داشت: ظروف تفلونی تا زمانی كه خراشی برنداشته اند مشكلی برای سلامت غذا ایجاد نمی كند ولی اگر خراشی پیدا كند هنگام پخت وپز غذا اجزایش جدا شده و مواد آلومینیومی وارد مواد غذایی می شود.


 

غلامی اضافه كرد: روكش تفلون مانع ورود پایه آلومینیومی به غذا می شود و تعمیر و روكش مجدد نمی تواند در بهبود خراش ها نقشی داشته باشد و همچنان برای پخت غذا مناسب نیستند چراكه  تركیبات ومواد تشكیل دهنده این ظروف با بدن انسان سازگاری نداشته و در استفاده طولانی مدت خطرات جبران ناپذیری را بر بدن انسان باقی می گذارد.


 

ایران ویج نیز در رابطه با بهترین راه شستن قابلمه ها و ماهیتابه های استیل نوشت:


● گرم شان کنید

* بهترین راه شستن قابلمه ها و ماهیتابه های استیل آن است که از آب گرم برای شست و شوی آن ها استفاده کنید. پیش از شست و شو برای مدت کوتاهی ظرف تان را درون آب گرم خیس کنید.


 


● از حوله نخی استفاده کنید

* درصورتی که ظرف تان چرب نیست نیازی به خیس کردن ظرف ندارید آن را با ابر و ماده شوینده بشویید و سریع آب کشی کنید.

* برخی از خانم ها از باقی ماندن لک آب به دلیل وجود املاح معدنی در برخی نقاط شکایت دارند. تنها راه پیشگیری از بروز این مشکل آن است که ظروف را بلافاصله پس از شستن با حوله نخی خشک کنید.


 


● سیم ممنوع

* درصورتی که در خانه تان کباب پز یا سینک ظرف شویی دارید که از جنس استیل تهیه شده مراقب باشید برای شست و شوی آن ها از سیم ظرف شویی استفاده نکنید.

* بهترین روش برای شست و شوی دستگاه های پخت و پز از جنس استیل آن است که آن ها را با مواد شوینده ملایم و برس های بسیار نرمی که ویژه سطوح استیل طراحی شده اند شست و شو دهید.


 


● چگونه تمیز کنید

* اگر سینک آشپزخانه یا دیواره کباب پز شما لک شده، برای پاک کردن آن کافی است از محلول آب و سرکه استفاده کنید. سرکه بهترین حلال برای از بین بردن لکه های چربی و غذاست.

* اگر یخچال، اجاق گاز یا مایکروفر و دستگاه های دیگر شما در آشپزخانه سطح استیل دارند پیشنهاد می کنیم با کمک شیشه شور سطح آن ها را براق و تمیز نگه دارید.

* یکی از شیوه های تمیز نگه داشتن سطوح دستگاه های پخت و پز از قبیل گاز و هود آن است که محلولی از الکل و آب را تهیه کرده و آن را با پنبه به بدنه دستگاه بمالید.


 


● برای آن که میکروب ها نابود شوند

* اگر به دنبال راهی برای پیشگیری از فاسد شدن و از بین رفتن موادغذایی هستید، این نکات را از دست ندهید. با رعایت این نکات از ابتلا به بسیاری از بیماری ها و اختلال ها به دلیل مصرف مواد غذایی مسموم پیشگیری می کنید.

* همیشه مراقب باشید پیش از انتقال موادغذایی به ظروف دست های تان تمیز باشد. وجود آلودگی و هرگونه میکروب ممکن است در سطح غذا باقی بماند و موجب آلوده شدن ماده غذایی و فاسد شدن آن شود.

* حتما موادغذایی پخته شده را درون ظروف در بسته در یخچال نگهداری کنید. نگه داشتن موادغذایی بدون پوشش، در یخچال موجب جذب باکتری های موجود در فضای یخچال و مسموم شدن غذا می شود.

* هرگز بعد از استفاده از تخته سبزی یا تخته گوشت آن را بدون شست و شو رها نکنید. بلافاصله پس از کار، تخته را با آب گرم و مواد شوینده بشویید.


 


● برای سلامت خانواده تان

* هرگز مواد غذایی مانند گوشت، مرغ و ماهی را در کنار میوه ها و سبزی های نشسته در یخچال قرار ندهید. این کار موجب جذب آلودگی ها توسط انواع گوشت ها شده و در نهایت منجر به فساد گوشت می شود.

* بهترین روش برای جاسازی انواع گوشت در یخچال آن است که آن ها را در شرایط بهداشتی قطعه قطعه کرده و درون کیسه های تمیز درون یخچال قرار دهید.

* حتما تخته گوشت خود را از تخته سبزی جدا کنید. این کار به سلامت و بهداشت خانواده کمک می کند.

* همیشه دقت کنید، مواد غذایی را متناسب با شرایطی که دارند درون یخچال یا فریزر قرار دهید. به این ترتیب موادی که زودتر فاسدشدنی هستند را نباید برای مدت زمان زیادی در محیط طبیعی قرار دهید.


 


● برای آن که لک باقی نماند

* برای پاکسازی لکه ها همیشه راه های متنوعی وجود دارد. تنها کافی است دفترچه ای برای خود تهیه کنید و شیوه های پاکسازی انواع لک ها را روی لباس ها در این دفترچه ثبت کنید. در این صورت در مدت کوتاهی دایره المعارفی از شیوه های زدودن لک در خانه خواهید داشت.

* برای پاک کردن لکه خون از روی لباس یا پارچه کافی است آن پارچه را برای مدت ۲۰ دقیقه درون آب و ۵ قاشق غذاخوری نمک خیس کنید و سپس آن را با مواد شوینده بشویید.

* لکه جوهری که روی فرش یا موکت باقی مانده را با کمک ماست پرچرب از بین ببرید. یک قاشق ماست روی لکه بریزید و اجازه دهید یک دقیقه روی آن باقی بماند بعد با کمک قاشق ماست و لکه را از روی فرش جمع کنید.

* اگر در خانه کودکی دارید که از مدادشمعی استفاده می کند و روی دیوارها یا مبلمان را با مدادشمعی نقاشی کرده بهترین کار استفاده از مقدار کمی سس مایونز برای پاک کردن مدادشمعی از روی سطح دیوار و مبلمان چوبی است.

* برای از بین رفتن لکه رژ لب از روی لباس کافی است مقدار اندکی خمیردندان تک رنگ روی لکه بزنید و فورا آن را با آب گرم بشویید.

* برای از بین بردن لکه ایجاد شده از شیر روی لباس محلولی ازآب و آمونیاک تهیه کنید و برای مدت ۱۰ دقیقه لباس را در این محلول خیس کنیدو سپس بشویید.


 

سلامت نیوز نیز در خصوص روش صحیح نگهداری از ظروف استیل نوشت: 
1- ظرف را روی شعله بزرگ‌تر از خودش قرار ندهید و نگذارید بیش از اندازه داغ شود.
2- برای شست‌وشو از مواد سفیدکننده و سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
3- بلافاصله پس از استفاده ظروف داغ را با آب سرد پر نکنید.
4- نمک را هنگامی که آب غذا در حال جوشیدن است، به آن اضافه کنید و بلافاصله غذا را هم بزنید. در غیر این صورت ظرف تغییر رنگ می‌دهد.
5- در صورت لک شدن ظرف، می‌توانید آن را با کمی سرکه یا آبلیمو برطرف کنید.


121


beytoote – .iranvij – salamatnews

تحقیقات نشان داده است که ظروف استیل و شیشه‌ای (پیرکس) حداقل واکنش را با مواد غذایی داشته و جزء بهترین ظروف پخته غذا هستند.

ظروف لعابی تا زمان آسیب ندیدن لعاب آن قابل استفاده هستند و ظروف مسی به حرارت و مواد اسیدی به شدت حساس بوده و می‌توانند با ماده غذایی وارد واکنش شوند.

بر اساس اعلام وب‌دا، ظروف چینی نیز در حقیقت جزء ظروف لعاب‌دار بوده و تا زمانی که آسیب فیزیکی ندیده‌اند قابل مصرف هستند. همچنین ظروف ملامینی باید دارای پروانه ساخت معتبر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و در زمان مصرف هیچ‌گونه آسیب فیزیکی ندیده و تغییر رنگ هم نداده باشند.

بهتر است ظروف پلاستیکی سفید رنگ و تهیه شده از مواد اولیه نو استفاده شود.

ابزار چوبی به دلیل ضریب انتقال حرارت بسیار پایین در پخت، کاربرد زیای دارند اما به دلیل بافت متخلخل، عملا امکان شستشو یا ضدعفونی صحیح آنها وجود ندارد، بنابراین باید از ظروف چوبی صاف و صیقلی که آسیب فیزیکی ندیده‌اند، دچار سوختگی نشده‌اند و دارای درز و شکاف نیستند، استفاده کرد.

ظروف تفلون یکی از ظروف مقاوم به حرارت هستند که تا زمان عدم خراشیدگی سطح داخل قابلمه قابل مصرف هستند و بازسازی تفلون‌ها کاملا غیربهداشتی است.[ارتباط کلسترول بالا در کودکان و طبخ غذا در ظروف تفلون]

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 mojtaba عکس برای پروفایل ژانویه 17, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *