مراقبت های لازم در اوایل بارداری

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی یک خانم محسوب می شود که با تغییرات در جسم و روح همراه است در ادامه به راهنمای کامل ماه اول بارداری پرداخته ایم.

به گزارش خبرگزاری موج، دوران بارداری از مهمترین دوران زندگی یک خانم محسوب می شود که به آن دوره ی آبستنی نیز گفته می‌ شود این دوران به دو شکل است (بی‌خطر و طبیعی یا بارداری پرخطر) که به مدت ۹ ماه طول می‌کشد و با به دنیا آمدن نوزاد به پایان می‌رسد.

شما در روزهای معینی هر ما ازسیکلتان میتوانید باردار شوید که حدود 14 روز قبل از شروع سیکل بعدی شما، تخمک گذاری انجام می شود. این زمانی است که تخمک از تخمدان خارج می شود. بعد از تخمک گذاری، تخمک از طریق لوله های رحمی به رحم حمل میشوند و حدود 4 تا 5 روز پس از تخمک گذاری ، تخمک به رحم می رسد. رحم برای لانه گزینی تخمک آماده میشود.

در صورتی که یک سلول اسپرم تخمک را باردار کند شما باردار می شوید.

گفتنی است؛ حدود 6 روز در ماه می شود باردار شد. عمر تخمک 1 روز و عمر اسپرم 5 روز است. حدود 5 روز قبل از تخمک گذاری و 1 روز بعد از تخمک گذاری، شما باروری توانای دارید و در روزهای بعدی، تا چند روز قبل از تخمک گذاری بعدی، این توانایی باروری را ندارید.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

ممکن است چند هفته اول پس از بارور شدن تخمک اولین نشانه‌های بارداری مشاهده شود که در این گزارش به چگونگی تشخیص این علایم پرداخته شده است:

همچنین درجه حرارت بدن بلافاصله هنگامی که هنگام صبح از خواب بیدار می‌شوید، نیز ممکن است بتواند سرنخ‌های اولیه بارداری را نشان دهد.

دمای پایه بدن بلافاصله پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد و تا عادت ماهانۀ بعدی در همان سطح باقی می‌ماند. اگر شما نمودار دمای پایه بدن خود را به منظور تعیین زمان تخمک‌گذاری رسم کنید، افزایش ادامه‌دار آن بیش از دو هفته، ممکن است به این معنی باشد که شما باردار هستید.

اگر روز پریود خود را ثبت نمی‌کنید، بهتر است سه هفته بعد از آخرین اقدام برای بارداری نسبت به انجام تست خانگی بارداری اقدام کنید.

بعد از اینکه از بارداری خود مطمن شدید باید برای ۹ ماه تحت نظر یک پزشک و متخصص زنان باشید. همچنین نیاز است یک سری موارد را خودتان رعایت کنید.

اگر در این دوران با تایید پزشکتان ورزش کنید هم بدنتان را سالم نگه می‌دارید و هم از افسردگی بارداری یا افسردگی پس از زایمان تا جای ممکن دور خواهید ماند همچنین با افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند رفت‌وآمد نداشته باشید،الکل ننوشید، به قدر کافی و مقوی غذا بخورید و مایعات سالم مثل آب و شیر بنوشید.

گاهی طی دوران بارداری عوارضی به وجود می‌آید که بارداری را در دسته بارداری‌ های پرخطر قرار می‌دهد. مثل فشار خون بالا، دیابت بارداری، بارداری دو یا چندقلو و … که اهمیت مراقبت از شما و کودک را دوچندان خواهد کرد.

گفتنی است؛ بارداری معمولا 280 روز یا 40 هفته بطول می انجامد که نطفه در حال رشد انسان در هفته‌های اول بارداری رویان و پس از این دوره، تا پایان بارداری، جنین نامیده می‌شود. در زیر در مورد مراحل هفته به هفته بارداری پرداخته شده است.

در سه ماهه اول بارداری از هفته یکم تا هفته سیزدهم بارداری را شامل می شود که آغاز شکل‌گیری و رشد جنین است.  بعد از لقاح و لانه گزینی و تقسیم سلولی، رویان ایجاد می شود. در این دوران از بارداری، رویان در حقیقت دو لایه سلولی است که منشأ ایجاد تمامی ارگانها و اعضای بدن جنین در طول این نه ماه می باشد. رویان به سرعت رشد پیدا می کند و به جنین تبدیل می شود اندازه جنین در ابتدا تنها به بزرگی یک دانه لوبیا است، جنین کوچک همواره در حال تکان خوردن می باشد. قلب به سرعت می تپد،  روده در حال شکل گیری بوده و قسمت مردانه و یا زنانه جنین به همراه پلکها، دهان و بینی نیز در حال ایجاد می باشند.

هفته اول بارداری با خونریزی دوره ی قاعدگی شما شروع می شود و شما هنوز باردار نیستید. تخمک گذاری و لقاح در انتهای هفته ی بعد رخ می دهد. دوره ی بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود.

ماه اول بارداری همراه با حالت تهوع، استفراغ، سر درد، درد نوک سینه ها، گرفتگی عضلات و خواب شدید همراه می باشد. در خانم های مختلف این علائم در زمان های متفاوتی در ماه اول بارداری ظاهر می شود. برخی علائم اصلات ظاهر نمی شود و برخی با شدت متفاوت دیده می شود.

بهتر است؛ با پزشک خود صحبت کنید تا مولتی ویتامین مناسب دوران بارداری را به برنامه‌ی غذایی صبحگاه شما اضافه کند. اگر پیش از بارداری و در هفته‌ های نخست بارداری، هر روز حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک دریافت کنید، مشکلات خاصی که بر مغز، قلب و ستون فقرات نوزادتان اثر می‌گذارند، رخ نخواهند داد. توجه کنید که مکمل های غذایی دریافتی‌تان، علاوه‌بر اسید فولیک، حاوی کلسیم، آهن و ویتامین ب ۱۲ نیز باشد.  

غذاهایی که باعث انقباض و گرفتگی عضلات می شوند: مانند ( پاپایای خام، آناناس و شیرین بیان) بپرهیزید. این غذاها باعث انقباض و گاهی سقط جنین می شوند.

غذاهای دریایی: غذاهای دریایی حاوی متیل جیوه هستند که به رشد مغز جنین آسیب می رسانند. بنابراین بهتر است در هنگامی که قصد دارید بچه دار شوید از این غذاها دوری کنید.

پنیر نرم: سعی کنید از تمام پنیرهای نرم دوری کنید زیرا با شیر غیر پاستوریزه تهیه شده اند و باعث مسمومیت غذایی می شوند. همچنین این پنیرها دارای گاز هستند.

غذاهای فراوری شده: سعی کنید در ماه اول بارداری از موادغذایی فراوری شده دوری کنید. این مواد غذایی حاوی باکتری هستند. 

در هفته دوم بارداری، در روز تخمک گذاری، اسپرم با تخمک ترکیب می شود که به این عمل لقاح می گویند. بارداری زمانی شروع می شود که جنین به وجود آید، تقریبا ۶-۱۲ روز پس از تخمک گذاری و لقاح.

در این هفته باید منتظر بمانید تا علائم بارداری خود را نشان بدهند. تخمک بارورشده پس از چهار روز هورمونی به نام گونادوتروپین کوریونی انسانی تولید می‌کند که در حدود یک هفته‌ی دیگر توسط تست‌های بارداری شناسایی می‌شود. این هورمون ابتدا در خون شما (آزمایش خون در مراکز درمانی) و سپس در ادرار شما (تست‌های خانگی) تشخیص داده می‌شود. 

گفتنی است؛ هفته اول و هفته دوم بارداری، رژیم غذایی شما مانند قبل از بارداری و ابتدای بارداری است. باید پیش از باردار شدن رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

در هفته سوم بارداری تخمک تلقیح شده، از طریق لوله های رحم به سمت رحم حرکت می کند. کاشت جنین در رحم به طور متوسط  ۹ روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد.

در واقع رژیم غذایی بارداری شما در هفته سوم بارداری آغاز میشود. ساختن جنین مانند دوی ماراتون است و برای بهتر دویدن باید رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

حس بویایی بالا: این یک عارضه جانبی ازافزایش استروژن است، بنابراین اگر شما هرعطر و رایحه کوچکی را در اطراف خود بفهمید، این می تواند یک مرحله اولیه باشد که بدن شما آماده برای رشد یک کودک شده است ، این حالت ممکن است که در چند هفته آینده باعث ناراحتیتان در صبح شود.

فشار شکمی: احساس فشار و یا حتی احساس کرامپ های دوره ای بدون خونریزی، چیزی نیست که در مورد آن هراس داشته باشد . شما ممکن است احساس پیوند جنین، افزایش جریان خون به این منطقه یا حتی ضخیم شدن رحم را احساس کنید.

طعم و مزه فلزی: یک عارضه جانبی از بارداری، طعم فلزی است که ناشی از تغییر هورمونهای بدن است .این عوارض جانبی معمولا در نیمه دوم حس میشوند، اگر چه این می تواند در حال حاضر برای مدت طولانی مدت احساس شود، بنابراین سعی کنید لیموناد و دیگر آبمیوه های مرکبات را امتحان کنید واز آنها کمک بخواهید .

تقریباً همه زنان باردار می‌دانند که رنگ کردن موها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود، اما در سه ماه اول این دوره تاکید بیشتری از سوی متخصصان می‌شود که در این مدت اصلاً به رنگ موهای خود دست نزنند چرا که محققان معتقدند اثرات شیمیایی رنگ کردن مو، موجب سقط جنین می‌شود. بطور کلی توصیه میشود جز ماه آخر بارداری از رنگ های شیمیایی استفاده نشود.

بد نیست نگاهی به لوازم آرایشی خود بیندازید. لوسیون های حاوی موادی  مانند تیرولئوم، رتین-A، سالیسییلیک اسید، رتینول، اکسی بنزون و ویتامینA مصرف نشود، این مواد از طریق پوست جذب شده و رشد نوزاد را مختل میکند.

ممکن است در این زمانی کمی احساس نفخ کنید. اکثر زنان باردار تا حدود هفته 12 علائمی از خود نشان نمی دهند. قبل از اینکه بخواهید برای دو نفر غذا بخورید، پزشکان توصیه می کنند در سه ماهه اول تا نهایت 2 کیلو می تونید، افزایش وزن داشته باشید. در حقیقت، نباید کار عجیبی انجام دهید، به جز اینکه سعی کنید رژیم سالم و مناسبی داشته باشید و روزانه حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید. 

در هفته چهارم بارداری جنین از طریق لوله های فالوپی عبور می کند و وارد رحم می شود و به طور متوسط ۹ روز پس از بارداری در رحم کاشت می شود و در عرض چند روز پس از کاشت، آزمایش حاملگی مثبت خواهد بود. در این هفته کودک شما سخت در تکاپوست تا وضعیت معلق خود را در رحم ثابت کند و به دیواره رحم بچسبد. 

رویان یا جنین ابتدایی در هفته چهارم بارداری تقریباً به اندازۀ یک دانه بلور نمک است که توده‌‌ای سلولی به طول یک میلی‌متر با وزنی در حدود ۰/۱۱ گرم خواهد بود.

بسیاری از زنان در هفته چهارم  درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند و رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو می‌شود. در این مرحله فرزند شما در حال تغییر ژن ها می باشد. در این مرحله، سلول های تخصصی وجود دارند که ژن هایی که لازم نیستند را غیرفعال کرده و ژن هایی که وظایف خاصی انجام می دهند را فعال می کنند.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

برخی از زنان هم خونریزی را تجربه می‌کنند، اما یادتان باشد به رنگ آن توجه کنید. خونی که از شما دفع می‌شود نباید قرمز پررنگ یا روشن مثل دوران قاعدگی باشد بلکه باید به رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشد. خونریزی لانه گزینی  معمولاً5 تا 12 روز پس از تخمک‌ گذاری یعنی حدودا روز 22 سیکل، اتفاق خواهد افتاد. درد شما نباید شدید باشد و اگر درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین دارید حتما با پزشک تماس بگیرید.

نوشیدن مایعات به میزان کافی، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون‌را افزایش خواهد داد، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می‌کند.

خوردن ویتامین‌های طبیعی را شروع کنید. خوردن ویتامین‌های A، B، D در دوران بارداری ضروری است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می‌شود. مقدار روزانه 200 واحد از این ویتامین در بارداری و قبل از آن توصیه می‌شود که بطور معمول در مواد غذایی موجود است و نباید از این مقدار تجاوز کند.

خوردن جیگر به علت فراوانی ویتامین A ممنوع است چون ویتامین A  به مقدار کافی در مکمل ها و غذاها یافت میشود  و بیشتر از 200 واحد از این ویتامین برای کودک شما ضرر دارد و همچنین جگر به علت اینکه ممکن است داخل آن انگل وجود داشته باشد و در حین پخت این انگل ها به طور کامل از بین نروند، از خوردن آن خودداری کنید. 

ورزش کردن یک راه ایده‌ال برای کاهش خستگی و سالم نگه داشتن بدن زنان و جنین آنهاست. هر گونه فعالیتی که پیش از بارداری انجام می‌دادید، معمولاً برای سه ماه اول بارداری نیز بی‌خطر است. برای کاهش ورزش‌های شدید و سنگین، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اگر تهوع صبحگاهی دارید، سعی کنید وعده‌های غذایی مکرر با حجم کم داشته باشید و از غذاهایی که منجر به تهوع شما می‌شود نیز پرهیز کنید. بسیاری از زنان با خوردن وعده‌های حاوی کربوهیدرات‌ها و غذاهای ترش، احساس تهوع کمتری دارند. اگر تکرر ادرار دارید و مجبور به دستشویی رفتن هستید، می‌توانید مصرف مایعات خود را هنگام شب کمی کاهش دهید.

بیشتر بخوانید:

ایا در دورا ن بارداری کمر درد هم وجود داردمطالب پر بازدید

در ماه اول بارداری غیر از خستگی و حالت خواب آلودگی شدید که بیشتر خانم ها تجربه می کنند، علائم دیگری هم وجود دارد. در این ماه خانم ها خیلی نگران لکه بینی هستند که بروز خطری در رحم آنها را نشان می دهد. میتوان 3 ماه اول بارداری را حساس ترین زمان از نظر لانه گزینی جنین و رشد اولیه او دانست که تمایز سلولی در همین زمان رخ می‌دهد.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

در حقیقت در این مرحله است که مشخص می‌شود هر توده سلولی قرار است کدام بخش از بدن را تشکیل دهد و در حقیقت نوعی تفکیک در مورد وظایف سلول‌های مختلف صورت می‌گیرد. این دوران از لحاظ تقسیم‌های مکرر سلولی و همانندسازی DNA از اهمیت بسزای برخوردار است؛ به گونه‌ای که عوامل جهش‌ زای محیطی در این دوران بیشترین اثر خود را بر جنین می‌گذارند و مادر باردار بسیار باید به محیط اطراف خود حساس باشد.

 

کیت های آزمایش تست بارداری خانگی 15-12 روز بعد از نزدیکی بدون مراقبت نتیجه ای دقیق می دهند. آزمایش خون 12-7 روز بعد از نزدیکی بدون مراقبت نتیجه دقیق می دهند. بنابراین زمانی که شما آزمایش انجام می دهید 3-2 هفته از بارداری گذشته است.

 

زمانی که اسپرم و تخمک ترکیب می شوند و جنین در رحم جوانه می زند. هورمون هایی که در این زمان آزاد می شوند به بدن اجازه نمی دهند با جنین مثل یک عامل خارجی متجاوز برخورد کند. در این زمان، بدن هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی را تولید می کند، هورمونی که بدن را برای 9 ماه بارداری آماده می کند. پروژسترون برای جلوگیری از قاعدگی تولید می شود. علائم مربوط به بارداری مثل حالت تهوع، استفراغ، خستگی و … به خاطر آزاد شدن این هورمون ها می باشند.

آیا می دانستید شما تا سه هفتگی اصلا باردار نیستید؟ هیچ کس نمی داند چه زمانی اسپرم با تخمک تماس پیدا می کند. اسپرم می تواند پیش از لقاح به مدت چند روز در بدن شما باشد. اما پزشک نیاز به یک روز مشخص دارد تا تقویم بارداری 40 هفته ای شما را تنظیم کند بنابراین اولین روز آخرین عادت ماهانه به عنوان مرجع در نظر گرفته می شود. در واقع شما در هفته دوم بارداری نیستید. این زمانی است که تخمدان تخمک تولید می کند و تخمک از طریق لوله رحم برای انجام لقاح شروع به حرکت می کند.

در هفته سوم بارداری اسپرم راه خود را به داخل تخمک باز کرده است. اسپرم و تخمک با یکدیگر سلول لقاح را تشکیل می دهند و آن را به سلول های دیگر تقسیم می کنند تا یک کیسه سلولی میکروسکوپی ساخته شود.

در هفته چهارم بارداری این سلول ها به جنین تبدیل می شوند و خود را به دیواره رحم  ( عمل لانه گزینی) می چسبانند. قسمتی از این سلول ها جفت را تشکیل می دهند و بقیه رشد می کنند و نوزاد پسر یا دختر را تشکیل می دهند. گاهی قبل از سونوگرافی جنسیت جنین از ظاهر مادر مشخص میشود. در آخر این هفته فرزند شما به اندازه یک سر سنجاق است

یکی از بدترین علائم بارداری، حالت تهوع بارداری است که نزدیک به 80 درصد از زنان آن را تجربه می کنند. این تهوع تقریبا در چند هفته ی اول بروز می کند و معمولا تا پایان هفته ی بیستم رفع می شود. تهوع بارداری در صبح معمولا بیشتر است. تهوع شدید بارداری یا HG نوعی حالت تهوع شدید است که از هر صد مادر یک نفر دچار آن می شود. خانم هایی که از این نوع تهوع رنج می برند دچار استفراغ شدید، کاهش وزن و اختلال الکترولیتی می شوند. نوشیدنی مخصوص حالت تهوع بارداری را هر صبح بخورید.

 

* مشابه نشانه های پیش از عادت ماهیانه است

* حساس شدن سینه ها

* سنگین و سفت  سینه ها

* گاهی ورم سینه

* تولید مقدار بیشتری هورمون پروژسترون و استروژن در بدن

* این هورمون ها لایه ای چربی به سینه ها اضافه می کنند که جریان خون را در آن ها افزایش می دهند

خستگی یکی از علائم اولیه هفته  بارداری می باشد که به خاطر افزایش هورمون بروز می کند. ممکن است حالت تهوع و استفراغ باعث خستگی و درماندگی شما بشوند. این علامت تا سه ماهه دوم بارداری ادامه می یابد.

1- پاپایا خام نباید مصرف شود زیرا حاوی لاتکس است ماده ای که باعث انقباض در رحم می شود.

2- گوشت خام و سفت نیز نباید مصرف شود تا احتمال عفونت انگلی کاهش یابد.

3- گوشت باید به خوبی پخته شود و هیچ اثری از خون بر روی آن نباشد.

4- تخم مرغ خام حاوی باکتری سالمونلا است و ممکن است دچار مسمومیت غذایی شوید.

شما می دانید مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر در نه ماه بارداری مجاز نیست. اما اگر پیش از این که بفهمید باردار الکل مصرف کرده اید چه کار کنید؟ در بیشتر موارد بارداری بدون برنامه ریزی قبلی است. اگر پیش از آزمایش الکل مصرف کردید ایرادی ندارد. هیچ کس نمی داند چه مقدار الکل به جنین آسیب می رساند. به همین خاطر است که توصیه می شود در طول بارداری از مصرف الکل دوری کنید. همچنین سیگار کشیدن باعث می شود بدن شما در معرض قطران، نیکوتین، مونواکسید کربن و دیگر مواد شیمیایی خطرناک باشد. شما نباید سیگار بکشید و در معرض سیگار بودن نیز مضر است. این مسئله باعث افزایش احتمال سقط جنین در ماه های اول می شود. فرزندانی که در دوره بارداری در معرض سیگار بوده اند، دچار مشکل تنفسی می شوند مثل آسم یا قولنج. جایگزین هایی مثل چسب ها نیکوتین نیز مجاز نیستند. مواد مخدر نیز خطرناک هستند و باعث معیوب شدن فرزند یا سقط جنین می شوند.

 

در طول بارداری مقدار کمی خونریزی مشاهده می شود. اگر مقدار کمی خون توجه شما را جلب کرد، خونسرد باشید زیرا امری طبیعی است. لکه بینی زمانی که فرزند شما به دیواره رحم می چسبد مشاهده می شود. به این امر خونریزی در اثر کاشت گفته می شود و در زمان هایی نزدیک دوران عادت ماهانه اتفاق می افتد. نزدیکی جنسی نیز باعث خونریزی می شود. هر دو این شرایط طبیعی هستند و جای نگرانی نیست. بهتر است بعد از دیدن هر نوع لکه بینی و خونریزی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

عفونت مجرای رحم به شکل تب همراه با لرزش بروز می کند. اگر دمای بدن شما بالاتر از 38 درجه فارنهایت بود بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

1- اولین اقدام، انجام آزمایش شامل موارد زیر است:

* غلظت خون و گروه خونی (در صورت ار هاش منفی بودن زن و ارهاش مثبت شوهر لازم است مورد به پزشک ارجاع شود)

* BT

* CT

* اوره

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

* کراتینین

* قند خون ناشتا

* آزمایش ادرار

2- در صورت لزوم کشت ادرار نیز انجام می شود.

3- در حال حاضر آزمایشات ایدز ، HBSAg و سونوگرافی جزو آزمایشات روتین دوران بارداری نمی باشد، ولی در صورت نیاز لازم است انجام شود.

4- آزمایش قند خون پس از ماه 5 نیز یک بار دیگر باید درخواست شود.

در صورت مراجعه زن باردار از ماه اول بارداری جمعا 14 مراقبت دوران بارداری انجام می شود. با توجه به این که اغلب زنان از ماه اول بارداری مراجعه نمی کنند، لذا اغلب تعداد مراقبت ها کمتر از آن خواهد بود. در هر حال مطلوب است که یک زن باردار در کل دوران بارداری حداقل 6 بار مراقبت شود.

* 23-25 روز پس از تخمک‌ گذاری، قلب شروع به تپش می‌کند و گردش خون ناقصی ایجاد می‌شود که واقعی نمی‌باشد، زیرا رشد عروق خونی کامل نشده است. در این زمان اهمیت توجه به رژیم غذایی غنی از ویتامین A مشخص می‌شود.

* در دوران بارداری مادر باید روزانه ۳ واحد لبنیات کم چرب (هر واحد معادل یک لیوان شیر یا ۱لیوان ماست یا ۲ لیوان دوغ است)، دانه ‌ها و مغزهای حاوی کلسیم، کنجد و بادام مصرف کند.

* استفاده ی توام غلات و حبوبات، ۲ تا ۳ واحد میوه و ۷۰۰ گرم سبزیجات می‌ تواند هم نیازهای ویتامینی را برطرف کند و هم مانع از ابتلا به یبوست شود.

۱- نان و غلات:

بیشترین نیاز شما، از این گروه تامین می شود. اگر به این گروه اهمیت ندهید، بدن به جای اینکه پروتئین را برای رشد و تکامل جنین مصرف کند، برای انرژی شما مصرف می کند.

۲- سبزیجات:

با این گروه ویتامین های A ،C، مواد معدنی و فیبر را تامین کنید. سبزیجات می تواند از بروز یبوست در شما جلوگیری کند. كلم، حبوبات، سیب زمینی ، اسفناج، دانه های سبز و گوجه فرنگی غنی از ویتامین C هستند و به جذب آهن موجود در غذاها كمك می كنند.

۳- میوه ها:

میوه هایی مثل پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و انگور منشاء بسیار خوبی برای ویتامین C هستند. هر خانم باردار می تواند در طول روز چندین بار از این گروه استفاده كرده و نیاز خود را به ویتامین هایی مثل A و C برآورده كند.

۴- گوشت:

پروتئین كه ماده غذایی اصلی برای مادر و نوزادش است، به طور مشخص در این گروه وجود دارد.

۵- شیر و ماست:

محصولات لبنی میزان زیادی از احتیاجات غذایی را برآورده می كنند به خصوص كلسیم و پروتئین را كه دراین مواد می باشد. در طول حاملگی حدود ۳۰ گرم كلسیم در بدن مادر تجمع می یابد كه اكثر آن در اواخر حاملگی در جنین ذخیره می شود. كلسیم، ماده اصلی در تشكیل استخوان و دندان است. اگر جذب كلسیم مادر كافی نباشد، جنین از كلسیم استخوان های مادر استفاده می كند كه این باعث می شود مادر در آینده زودتر دچار استئوپروز یا پوكی استخوان شود.

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

مقاله های مرتبط:

دوران بارداری از هفته اول تا سوم

هفته چهارم بارداری و مراقبت های لازم

هفته پنجم بارداری و مراقبت های لازم

 

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط

هماهنگی جهت تبلیغات: 02184215883 – 09128333237

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

گام نخست در مراقبت های بارداری شما با مراجعه به پزشک متخصص و انجام معاینات لازم دوران بارداری تأمین خواهد شد. سلامت بارداری مستلزم مراقبت های سه ماهۀ اول بارداری، مراقبت های سه ماهۀ دوم بارداری و مراقبت های سه ماهۀ سوم بارداری است. 

 

پزشک مهم‌ترین نقش را در مراقبت‌های دوران بارداری بر عهده دارد و می‌تواند با مشاوره و تشخیص صحیح، در داشتن تجربه‌ا‌ی دلنشین در بارداری مؤثر باشد و به شما کمک کند تا نوزاد سالمی را به دنیا بیاورید. به همین دلیل، انتخاب یک پزشک مناسب برای دریافت مراقبت‌های بارداری اهمیت ویژه‌ای دارد.قبل از اقدام به بارداری بهتر است جهت انجام معاینات پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید. در جلسات معاینات پیش از بارداری، پزشک سوابق پزشکی شخصی و خانوادگی، وضعیت فعلی سلامت شما، داروها و مکمل‌های مصرفی را بررسی خواهد کرد.

 

انجام آزمایشات و سونوگرافی‌های دوران بارداری برای اطمینان از داشتن یک بارداری بی‌خطر و طبیعی ضروری است.برای کنترل روند بارداری و رشد جنین، همچنین غربالگری نقصهای مادرزادی جنین، بهتر است مادر باردار در طول بارداری چند بار سونوگرافی انجام دهد.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

 اولین سونوگرافی در دوران بارداری با هدف تشخیص ساک حاملگی و بررسی احتمال حاملگی خارج از رحم یا حاملگی مولار انجام می‌شود. این سونوگرافی در اوایل بارداری و معمولاً دو یا سه هفته بعد از عقب افتادن عادت ماهانه انجام می‌شود. پزشک در این سونوگرافی، وضعیت شکل‌گیری ساک حاملگی، جنین و همچنین وجود ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند.

سونوگرافی NT  معمولاً طی هفته‌ها‌ی ۱۱ تا ۱۳ بارداری و به عنوان بخشی از غربالگری‌های سه ماهۀ اول انجام می‌شود. در سونوگرافی NT، میزان مایع پشت گردن جنین و ضخامت آن بررسی می‌شود. نتیجۀ این سونوگرافی، احتمال ابتلا به اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون و تریزومی ۱۸ را تعیین می‌کند.

 سونوگرافی آنومالی معمولاً در سه ماهۀ دوم بارداری و بین هفته‌های ۱۶ تا ۱۸ تجویز می‌شود. در این سونوگرافی جنین برای یافتن هر نوع نقص ساختاری و مشکلات رشد، به دقت بررسی می‌شود. متخصص سونوگرافی، اجزای بدن جنین را برای وجود هر نوع مشکل احتمالی در قلب، شکم، ستون فقرات، صورت و سایر بخش‌ها بررسی می‌کند. همچنین وضعیت جفت و محل قرارگیری آن و بند ناف مورد بررسی قرار می‌گیرد و امکان تعیین جنسیت جنین نیز امکان‌پذیر است.

بعد از هفتۀ ۲۸ بارداری یک سونوگرافی دیگر برای بررسی میزان رشد جنین و وزن او به نسبت سن جنین انجام می‌شود. طول استخوان‌های دور سر، ران و دور شکم وزن جنین را تخمین می‌زنند و آن را به نسبت وزن مناسب برای هفتۀ بارداری مقایسه می‌کنند.

در سه ماهۀ اول بارداری، پزشک برای زیر نظر گرفتن وضعیت سلامت شما و جنین آزمایش‌هایی را تجویز خواهد کرد.نتایج آزمایش خون شما برای تعیین گروه خونی شما که شامل یکی از گروه‌های O، B، A یا AB است، بررسی خواهد شد. همچنین مشخص می‌شود که آیا Rh خون شما منفی است یا مثبت.

آزمایش CBC به پزشک در بررسی مقدار هموگلوبین در سلول‌های قرمز خون شما کمک خواهد کرد. مقدار کم این میزان یکی از نشانه‌های کم‌خونی است .

آزمایش ایمنی نسبت به سرخجه مقدار آنتی‌بادی‌های مربوط به ویروس سرخجه را در خون فرد اندازه می‌گیرد و مشخص می‌کند که آیا فرد ایمنی کافی نسبت به این عفونت را دارد یا خیر.

همچنین این آزمون نشان می‌دهد که آیا شما حامل هپاتیت B هستید یا خیر. اگر حامل هپاتیت B باشید، پزشک با تزریق گلوبولین ایمنی هپاتیت B و همچنین اولین دورۀ واکسن هپاتیت B طی دوازده ساعت بعد تولد، از کودک محافظت می‌کند.

با انجام آزمایش ادرار در اوایل بارداری، پزشک می‌تواند عفونت‌های احتمالی مجاری ادرار را تشخیص دهد.ممکن است در شرایطی پزشک برای بررسی وجود قند، پروتئین یا کتون در خون از شما درخواست آزمایش ادرار کند.

در سه ماهۀ اول بارداری، پزشک آزمایش‌های غربالگری را برای شما تجویز خواهد کرد تا وضعیت جنین از نظر نقص‌های ژنتیکی بررسی شود.

غربالگری نشانگرهای چهارگانه بخشی از غربالگری سه ماهۀ دوم بارداری است. پزشک این آزمایش را در هفته‌های ۱۵ تا ۱۷ درخواست خواهد کرد. آزمایش آمنیوسنتز (Amniocentesis)، آزمایشی است که پزشک در صورت نیاز، آن را بین هفته‌‌های ۱۴ تا ۱۶ بارداری برای زنان باردار درخواست خواهد کرد. این آزمایش را برای تشخیص وجود نقص‌های مادرزادی در جنین توصیه می‌کنند.

در سه ماهۀ دوم بارداری که از آغاز هفتۀ ۱۴ تا پایان هفتۀ ۲۷ خواهد بود، معمولاً باید برای انجام حداقل دو مراقبت طی سه ماهۀ دوم به پزشک مراجعه کنید که یکی در فاصلۀ هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ و دیگری بین هفته‌های ۲۶ تا ۳۰ بارداری است. مگر اینکه مشکل یا عارضۀ خاصی داشته باشید که نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

در سه ماهۀ سوم بارداری با توجه به این که زمان زایمان نزدیک می‌شود، پزشک ممکن است آزمایش‌هایی را برای بررسی وضعیت و آمادگی شما برای زایمان درخواست کند.

در اغلب بارداری‌‌های پرخطر مثل مواردی که بارداری چندقلو است یا مادر دیابت بارداری یا فشار خون بالا در بارداری دارد، بنا به تشخیص پزشک و در سه ماهۀ سوم، این تست به صورت هفتگی انجام ‌می‌شود.در بارداری‌های پرخطر و در مواردی که احتمال زایمان دیرتر از موعد وجود داشته باشد، پزشک ممکن است از آزمون پروفایل بیوفیزیکال برای بررسی سلامت جنین استفاده کند. این آزمایش ترکیبی از یک سونوگرافی به همراه تست بدون استرس است. 

در سه ماهۀ سوم بارداری شما حداقل شش مراقبت بارداری دارید. دو مراقبت در ماه هفتم و هشتم و چهار مراقبت در ماه نهم خواهید داشت. در این جلسات، پزشک معایناتی مانند سه ماهۀ دوم را انجام خواهد داد. پزشک احتمالاً ابتدا شرح حال شما را می‌پرسد و درصورتی‌که در این مدت مشکلی داشته‌اید، بهتر است به پزشک اطلاع دهید. در ادامه معمولاً فشار خون، وزن شما و اندازۀ رحم اندازه‌گیری خواهد شد. همچنین با بررسی دست‌ها و پا‌های شما هر گونه نشانۀ مسمومیت حاملگی و تورم را بررسی خواهد کرد و در صورت لزوم آزمایش‌های خون و ادرار را برای شما تجویز خواهد شد.

 

وزن‌گیری مناسب مادر به معنای رشد صحیح کودک و سلامت زنان در دوران بارداری است که در مورد هر شخصی متناسب با ویژگی‌های جسمی و سبک زندگی او پیش از بارداری متفاوت است. اگر زنی پس از باردار شدن، اضافه وزن زیادی داشته باشد، امکان دارد پزشک به او کاهش سرعت وزن‌گیری را توصیه کند و مهم است که بدانید این کاهش سرعت باید حتماً تحت نظر پزشک باشد.

 در دوران بارداری باید کالری بیشتری مصرف کنید، اما نیازی نیست که به اندازۀ دو نفر غذا بخورید. هر زن در دوران بارداری به طور متوسط، روزانه ۳۰۰ کالری بیشتر از میزان کالری مصرفی خود، پیش از باردار شدن نیازمند است تا به وزن ایده‌آل دوران بارداری برسد. 

وزن‌گیری نامناسب مادران لاغر در دوران بارداری می‌تواند خطرهای جدی برای جنین به دنبال داشته باشد. نوزاد مادرانی که در دوران بارداری وزن‌گیری مناسبی نداشته‌اند معمولاً نارس یا با وزن کم به دنیا می‌آیند و خطرهایی را برای نوزاد از جمله نقص های مادرزادی در پی دارد.

یکی از عمده‌ترین علت‌های اضافه ‌وزن یا وزن‌گیری بیش از حد در بارداری، عادت‌های غذایی نامناسب مادر است. مصرف بیش از حد منابع قندی و نشاسته‌ای باعث افزایش وزن سریع زن باردار شود و خطراتی مانند سقط ناخواسته جنین،دیابت بارداری و … بهمراه دارد.

روزانه پنج یا شش وعدۀ کوچک، غذا بخورید،سعی کنید همیشه میان‌وعده‌هایی مثل آجیل، کشمش، نان و پنیر، میوه‌های خشکی مثل کشمش و توت خشک، بستنی یا ماست در دسترس داشته باشید و مصرف کنید،یک قاشق از کرۀ بادام‌زمینی حدود ۱۰۰ کالری و به میزان ۷ گرم پروتئین دارد. می‌توانید کره بادام زمینی را روی نان تست، میوه یا بیسکویت بمالید و بخورید،به پورۀ سیب‌زمینی، املت و صبحانۀ خود، شیرخشک بدون چربی اضافه کنید.

 

خودمراقبتی دوران بارداری مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که شامل توجه به علائم جسمی، تغذیۀ سالم، انجام فعالیت‌های ورزشی و رعایت نکات مرتبط با سلامت در زندگی زنان باردار است.انجام فعالیت های ورزشی متناسب با بارداری یا شرکت در کلاس های مربوطه بدن شما را برای زایمان آماده تر خواهد کرد. با نزدیک شدن به تاریخ زایمان، پزشک شما علائم شروع درد زایمان را برای شما توضیح می‌دهد و به شما خبر خواهد داد که چه موقع لازم است با او تماس بگیرید. در مورد محل زایمان و موارد مرتبط با آن نیز با شما صحبت خواهد کرد. شما نیز می‌توانید در این جلسات هر نوع نگرانی دربارۀ درد زایمان و زایمان را با پزشک خود در میان بگذارید.  همچنین او ممکن است از شما بپرسد که پس از زایمان، چه کسی در منزل کنار شما خواهد بود و علائم افسردگی پس از زایمان را برای شما شرح دهد. دانستن تفاوت ناراحتی به خاطر خستگی و هورمون‌ها با افسردگی پس از زایمان می‌تواند مفید باشد. 

واژینیسم با تحریک جنسی تداخلی ندارد، اما می تواند از دخول جلوگیری کند.واژینیسموس می تواند تجربه ی رابطه ای دردناک برای شخص باشد

© 1398 تمامی حقوق این سایت متعلق به دکتر منیژه جوانمرد خوشدل می‌باشد.

سه ماه اول بارداری از دشوارترین دوره‌های بارداری است، چون مادر در حال مبارزه با نشانه‌های بارداری است. همچنین در سه ماه اول بارداری خطر سقط جنین در بیشترین حد است، بنابراین احساس دلهره و استرس نیز طبیعی است. با داشتن آگاهی و آمادگی در مورد بارداری هفته به هفته می توانند این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارند.

 در واقع مراقبت دوران بارداری قبل از لقاح  نیازمند  عادات  بر مصرف غذاهای مغذی، وزن مناسب، مدیریت مناسب پزشکی مانند دیابت، پرکاری تیروئید، و فشار خون، و پرهیز از سیگار کشیدن، مصرف الکل و سوء مصرف مواد، داشتن رژیم غذایی مناسب پیش از بارداری، مضطرب نبودن، انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب است.

اگرچه انجام آزمایش‌های ژنتیک پیش از بارداری اجباری نیست و هزینۀ زیادی نیز دارد، اما اگر سابقه‌ای از بیماری‌های ژنتیکی در خانوادۀ شما وجود دارد و می‌توانید هزینۀ این آزمایش‌ها را پرداخت کنید، بهتر است برای اطمینان از سلامت جنین خود آزمایش‌های ژنتیک پیش از بارداری را انجام دهید.مصرف ویتامین ها و فولیک اسید پیش از بارداریبا مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید حداقل به مدت یک ماه پیش از باردار شدن و طی سه ماهۀ اول بارداری می‌توانید احتمال ابتلای جنین به نقص‌های لولۀ عصبی مثل اسپینا‌بیفیدا را به میزان ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهید. مصرف فولیک اسید به پیشگیری از دیگر نقص‌های مادرزادی نیز کمک می‌کند.

به محض تشخیص احتمال بارداری یا اگر نتیجۀ آزمایش خانگی شما مثبت شد، بهتر است در فاصله هفته‌های شش تا ۱۰ برای انجام اولین ملاقات با پزشک برای شروع مراقبت‌های دوران بارداری برنامه‌ریزی کنید. در اولین جلسه، پزشک ممکن است ابتدا برای تأیید حاملگی، آزمایش‌های خون برای شما تجویز کند. در صورت تأیید باردار بودن شما، پزشک با پرسیدن سوال‌هایی اقدام به تعیین سن بارداری، زمان زایمان و در نهایت تکمیل پروندۀ سلامتتان خواهد کرد.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

در سه ماهۀ اول بهتر است مادر هر ماه، حداقل یک ملاقات با پزشک داشته باشد. در این جلسات، پزشک آزمایش‌هایی را بررسی می‌کند که در ملاقات‌های قبلی درخواست داده است و تصمیم‌های لازم را خواهد گرفت.

 

نتایج این آزمایش خون می‌تواند به پزشک در بررسی وضعیت سلامت شما کمک زیادی کند. پزشک معمولاً در این آزمایش خون، گروه خونی، Rh خون و وضعیت آنتی‌بادی‌های Rh را بررسی می‌کند. همچنین آزمایش خون کامل CBC به پزشک در بررسی کم‌خونی یا عفونت احتمالی در بدن شما کمک خواهد کرد. همچنین آزمایش قند خون ناشتا می‌تواند به پزشک اطلاعاتی در مورد وضعیت قند خون شما بدهد. اگر شما سابقۀ دیابت داشته باشید یا پره ‌دیابتیک باشید، پزشک ممکن است آزمایش‌های تکمیلی و دارو برایتان تجویز کند.

 پزشک برای بررسی وضعیت سلامت و یافت هر نوع عفونت مجاری ادرار به شما آزمایش کامل ادرار شامل آنالیز و کشت ادرار خواهد داد. پزشک وجود خون، پروتئین و قند در ادرار شما را بررسی خواهد کرد و در صورت وجود قند در ادرار شما، کارهای لازم برای تشخیص دیابت را انجام خواهد داد.

آزمایش‌های غربالگری برای تشخیص نقص‌های مادرزادی جنین و اختلالات کروموزمی او استفاده می‌شود. انجام آزمایش‌های غربالگری به پزشک و شما کمک می‌کند تا در صورت وجود هر نوع نقص مادرزادی بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

آزمایش‌های غربالگری سه ماهۀ اول می‌تواند احتمال وجود اختلالات کروموزومی در جنین را نشان دهد. این آزمایش‌ها شامل یک سونوگرافی NT که میزان مایع پشت گردن جنین را اندازه‌گیری می‌کند و یک آزمایش خون است که سطح هورمون hCG سطح پروتئین A در پلاسمای مادر را بررسی می‌کند.

پزشک احتمالاً در معاینات پزشکی در سه ماهۀ اول دربارۀ تغذیۀ صحیح، غذاهایی که نباید بخورید، افزایش وزن، ویتامین‌های لازم برای دوران بارداری و مشکلات شایع در اوایل بارداری، توضیحاتی را به شما خواهد داد و علائم هشداردهنده‌ای را به شما گوشزد خواهد کرد ‌که نیاز به مراجعۀ فوری به پزشک دارد. این توضیحات به شما کمک خواهد کرد که بتوانید نقش مفیدی در مراقبت از سلامت خود و کودکتان بازی کنید.

اگر در مقطع لقاح جنین مولتی ویتامین مصرف کرده اید، پس از دیدن نتیجه‌ی مثبت آزمایش بارداری از مولتی ویتامین مخصوص بارداری استفاده کنید، این مولتی ویتامین ها باید شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری باشند. ویتامین‌های مصرفی شما در سه ماهه های بارداری باید شامل 400 میکروگرم اسید فولیک باشد، فولیک اسید خصوصاً در سه ماه اول بارداری ضروری است. گرچه پیش از اجرای آن، احتمالاً می‌خواهید برای جهش‌ ژن MTHFR آزمایش دهید ، خصوصاً اگر سابقه‌ی سقط جنین یا عوارض دیگری دارید، شاید بخواهید اسید فولیک را با فولینیک یا متیل‌فولات جایگزین کنید.  

غذای روزانه خانم باردار باید دارای همه گروه های غذایی باشد چون استفاده از یک گروه غذایی، همه مواد لازم را تامین نمی کند.

غلات منبع خوبی برای تولید انرژی است.مانند انواع نان مخصوصا نان سبوس دار،برنج،ماکارونی، جو، گندم،ذرت، ضمنا مخلوط غلات وحبوبات مانند عدس پلو و لوبیا پلو منبع خوبی از پروتئین برای مادر باردار است.

 این گروه شامل انواع سبزی ها مثل کاهو، هویج، گوجه فرنگی، سیب زمینی، جعفری و انواع میوه های تازه و خشک (توت خشک، کشمش،انجیرو…)است که شامل ویتامین های مورد نیاز بدن و مقداری آهن هستند. یکی از مهمترین ویتامین های مورد نیاز بدن ویتامین ث است. مصرف سبزیجات ومیوه جات بصورت تازه این ویتامین را برای بدن تامین می کند.اسیدفولیک ماده ای است که مصرف آن بخصوص در سه ماهه اول حاملگی برای رشد سیستم عصبی جنین لازم است. سبزیجاتی مثل گل کلم واسفناج منبع خوبی برای اسید فولیک می باشد.

مصرف این مواد هم کلسیم بدن مادر را تامین کرده و هم برای استخوان بندی جنین و شکل گیری واستحکام دندانهای او در آینده ضروری است علاوه بر کلسیم این گروه دارای مواد مغزی دیگری مثل انواع ویتامین های آ و ب است.

 این گروه غذایی پروتئین وآهن بدن راتامین می کنندو موادغذایی موجود در این دسته برای خون سازی،تکامل سیستم عصبی ورشد جنین لازمند.مانندانواع گوشت قرمز،مرغ،ماهی،تخم مرغ،انواع مغزها(گردو،بادام،پسته،فندق و…)،انواع حبوبات(عدس،لوبیا،نخودو…)به منظور جلوگیری از سرایت بیماری انگلی حتما باید گوشت کاملا پخته شود.غذاهای چرب،شیرینی،مواد تحریک کننده مثل چای و قهوه در بارداری باید با احتیاط خورده شود

در دوران بارداری باید روزانه حدود هشت لیوان آب بنوشید. نوشیدنی‌های دیگر نیز جزو مایعات مصرفی شما به حساب می‌آیند، اما آب بهترین نوشیدنی برای شماست، زیرا خلاف دیگر نوشیدنی‌ها حاوی افزودنی‌های ناسالم یا شکر نیست.

اگر می‌خواهید پوست شما تا حد ممکن نرم بماند، از روغن نارگیل خالص استفاده کنید. همان طور که فرزندتان به آهستگی در سه ماه اول بارداری تغییر می‌کند، برای کمک به مرطوب نگه داشتن پوست می‌توانید روغن نارگیل خالص را به شکم و پستان خود بمالید.  این روغن به طور طبیعی تولید شده است، مواد شیمیایی و افزودنی‌های آسیب‌رسان ندارد.

بالش بارداری در دوران بارداری از بدن در حال تغییرتان حمایت خواهد کرد و خواب خوب شبانه شما را بهبود می‌بخشد.

بصورت روزانه ورزش کنید، گرچه وقتی در سه ماه اول بارداری با خستگی بارداری مبارزه می‌کنید، ورزش کردن دشوار به نظر می آید.  اما فقط 30دقیقه پیاده‌روی ملایم برای تپش قلب و بهبود تناسب اندامتان کارساز است. برخی از بارداران ترجیح می‌دهند که چند روز در هفته شنا کنند و افراد دیگر تمرین‌های پیش از بارداری خود را ادامه می دهند.

 

واژینیسم با تحریک جنسی تداخلی ندارد، اما می تواند از دخول جلوگیری کند.واژینیسموس می تواند تجربه ی رابطه ای دردناک برای شخص باشد

© 1398 تمامی حقوق این سایت متعلق به دکتر منیژه جوانمرد خوشدل می‌باشد.

مراقبت های بارداری بسیار مهم هستند و چیزهایی وجود دارند که که زنان باردار باید در دوران بارداری در رابطه با آنها احتیاط به خرج بدهند یا از آنها به طور کلی پرهیز کنند. در این صفحه می‌توانید تعدادی از محصولات یا فعالیت‌هایی را که باید از آنها در دوران اجتناب کنید یا آنها را با احتیاط استفاده کنید، ‌بشناسید.

در حالی که برخی از درمان‌های مکمل از جمله طب سوزنی و ماساژ در هنگام بارداری بدون خطر هستند، شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهند آنها تا چه حد موثر هستند. با این حال هنوز هم زمان‌هایی در دوران بارداری است که این موارد ممکن است ایمن نباشند. به عنوان مثال، شکم شما در سه ماه‌ی اول بارداری نباید ماساژ داده شود.

معمولا هنگام حاملگی، طب سوزنی ایمن در نظر گرفته می‌شود و شما باید به دنبال یک متخصص طب سوزنی واجد شرایط باشید که آموزش لازم را دیده و تجربه‌ی زیادی در مورد زنان باردار دارد. حتما به متخصص طب سوزنی بگویید که باردار هستید زیرا برخی از نقاط طب سوزنی نمی‌توانند در طول بارداری با خیال راحت مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر در این فکر هستید که از یک درمان مکمل استفاده ‌کنید، مهم است که پزشک یا ماما را در رابطه با درمان‌های مورد نظرتان در جریان بگذارید. اگر پس از آن تصمیم گرفتید که از یک درمان مکمل استفاده کنید، باید همیشه با یک متخصص واجد شرایط در حیطه‌ی مورد نظرتان مشورت کنید.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

مطلب مرتبط: ۴ مهمترین مضرات رابطه جنسی مقعدی در بارداری

توکسوپلاسموز نوعی عفونت شایع است که در بیشتر پرندگان و پستانداران، از جمله انسان رخ می‌دهد. انگلی به نام توکسوپلاسما گاندی را می‌توان در مدفوع گربه یا خاک یا بچه گربه‌ای یافت که با مدفوع آلوده‌ی گربه‌ی دیگر آلوده شده‌است.

خطر ابتلا به توکسوپلاسموز در هنگام بارداری بسیار کم است. در صورت ابتلا به توکسوپلاسموز در مراحل اولیه‌ی بارداری، احتمال بروز سقط جنین بالا می‌رود و می‌تواند باعث نابینایی و آسیب مغزی در یک کودک تولد نیافته شود.

علائم توکسوپلاسموز عبارت است از علائم خفیف آنفولانزا مانند دمای بالا، گلودرد و درد در عضلات. با این حال، در بیش‌تر موارد، توکسوپلاسموز علامتی ایجاد نمی‌کند.

زنان باردار به طور معمول برای توکسوپلاسموز غربالگری نمی‌شوند. بنابراین خیلی مهم است که بدانیم چه‌طور می‌توان از بروز این عفونت پیشگیری کرد.

یکی دیگر از فنون مراقبت های بارداری این است که برچسب‌های روی این محصولات را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ گونه هشدار ایمنی برای زنان باردار وجود ندارد. اگر روی برچسب یک محصول سمی بودن آن مشخص شده باشد، بهتر است در این دوران از مصرف آن اجتناب کنید. اگر شما از محصولات بهداشتی، چسب، رنگ یا سایر مواد شیمیایی خانگی استفاده می‌کنید، دستورالعمل‌های ایمنی روی برچسب را حتما دنبال کنید. در صورت استفاده از آنها اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی هوای تازه در محیط وجود دارد.

بعضی از دئودورانت‌ها حاوی ماده‌ای به نام نفتالین هستند. قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی نفتالین می‌تواند سبب آسیب دیدن سلول‌های خونی شده و یک بیماری به نام کم‌خونی همولیتیک ایجاد کند. برخی از علائم که ممکن است بعد از قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی نفتالین رخ دهند، عبارتند از: خستگی، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ و اسهال. نوزادان تازه متولد شده به خصوص در صورتی که در معرض نفتالین باشند، در معرض خطر آسیب دیدن سلول‌های خونی هستند.

مطلب مرتبط:فولیک اسید در بارداری: ۲۹ خوراکی سرشار از اسید فولیک برای زنان باردار

این عالی است که در هنگام بارداری فعال باشید و متناسب بمانید، اما در ابتدا با ماما یا پزشک‌تان مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکلی در رابطه با سلامتی شما وجود ندارد. اگر هیچ مشکلی وجود نداشت، در بیش‌تر روزهای هفته ۳۰ دقیقه تمرین متوسط، مانند پیاده‌روی یا شنا داشته باشید.

ورزش منظم می‌تواند:

– به شما کمک کند وزن مناسب بدن‌تان را حفظ کنید

– به شما کمک کند که ریلکس باشید

– به شما کمک ‌کند که قوی و متناسب بمانید – برای این‌که در دوران بارداری قوی بمانید، و وضع حمل خوبی داشته باشید و پس از زایمان نیز قوای بدنی مناسبی داشته باشید

– به کاهش ناراحتی‌هایی مانند درد پشت و واریس که برخی زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، کمک می‌کند.

لوسیون‌ها و اسپری‌های برنزه‌کننده‌ی بدن یک جایگزین محبوب و ایمن برای گذراندن وقت در خورشید برای برنزه شدن است.

ماده‌ی فعال موجود در محصولات برنزه‌کننده دی‌هیدروکسی‌ استون (DHA) است. این ماده غیرسمی است که با سلول‌ها در لایه‌های خارجی پوست واکنش می‌دهد و یک رنگدانه‌ی قهوه‌ای به نام ملانوییدین تولید می‌کند. سلول‌های پوستی بیرونی مرده‌اند و در هنگام این‌که پوست خود را تازه می‌کند، می‌ریزند و از بین می‌روند. به همین دلیل است که باید برای حفظ رنگ دوباره این ماده را استعمال کنیم. DHA فراتر از لایه‌ی بیرونی پوست نمی‌رود و از این رو جذب بدن نمی‌شود.

گرچه هیچ خطر مشخصی در رابطه با استفاده از لوسیون‌های بزنزه‌کننده‌ی پوست وجود ندارد، اما گاهی اوقات ممکن است باعث بروز واکنش آلرژیک شوند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که در طول بارداری از این محصولات استفاده نکنید، چرا که تغییرات در سطح هورمون‌ها ممکن است باعث حساس‌تر شدن پوست شوند. اگر از محصولات برنزه‌کننده‌ی پوست استفاده می‌کنید، دست کم یادتان باشد که حتما ابتدا محصول را در یک قسمت کوچکی از پوست‌تان بررسی کنید تا معلوم شود که واکنشی نشان خواهید داد یا خیر.

اگرچه برخی از محصولات برنزه‌کننده‌ی پوست شامل فاکتور حفاظتی در برابر نور خورشید هستند، اما SPF (عامل حفاظت از خورشید) آنها معمولا بسیار کم است. افزایش حساسیت پوست هنگامی که باردار هستید، می‌تواند به این معنی باشد که احتمال بروز سوختگی پوست در شما بالاتر است، بنابراین از یک کرم محافظتی (حداقل ۱۵) استفاده کنید و تا جایی که ممکن است دور از نور خورشید بمانید.

قرص‌های برنزه‌کننده حاوی مقادیر بالایی از بتاکاروتن و / یا یک ماده‌ی شیمیایی به نام کانتاگزانتین هستند و با عوارض جانبی خطرناکی، از جمله آسیب دیدن چشم و کبد، ارتباط داده شده‌اند. تزریقات حاوی ملانوتان برای برنز کردن پوست تأیید نشده‌اند و به عنوان یک داروی تجویزشده طبقه‌بندی شده‌اند. هر دوی این محصولات برنزه‌کننده نباید توسط کسی استفاده شود.

بعضی از مواد غذایی وجود دارند که در زمان بارداری نباید آنها را بخورید زیرا ممکن است شما را بیمار کنند یا به نوزادتان آسیب برسانند.یکی دیگر از فنون مراقبت های بارداری این است که اطمینان حاصل کنید که شما حقایق مهم را در مورد مواد غذایی که باید در دوران حاملگی از آنها اجتناب کنید می‌دانید یا مراقبت‌های لازم را حتما در نظر دارید. بهترین مواد غذایی برای دوران بارداری موارد تازه هستند یا آن‌هایی که به تازگی آماده شده‌اند.

هیچ سطح ایمنی در رابطه با الکل وجود ندارد که شما بتوانید در دوران بارداری آن را مصرف کنید. خواه در حال برنامه‌ریزی برای بارداری باشید، خواه درحال‌حاضر باردار هستید یا به فرزندتان شیر می‌دهید، عدم مصرف الکل، امن‌ترین گزینه است چرا که الکل می‌تواند به فرزندتان آسیب برساند.

اکثر تحقیقات، هرچند محدود، نشان می‌دهند که در هنگام بارداری، رنگ کردن موها خطری ندارد. البته برخی مطالعات نشان داده‌اند که دوزهای بسیار بالای مواد شیمیایی در رنگ مو ممکن است باعث بروز آسیب شود. با این حال، این دوزها در مقایسه با میزان بسیار کم مواد شیمیایی که یک زن در زمان رنگ‌ کردن موهای‌اش در معرض آن قرار می‌گیرد، بسیار عظیم است.

بسیاری از زنان تصمیم می‌گیرند تا ۱۲ هفته‌ی اول بارداری برای رنگ کردن موهای‌شان انتظار بکشند، چرا که در این زمان خطر مواد شیمیایی برای آسیب رساندن به نوزاد بسیار پایین است.

مطلب مرتبط:۷ مهمترین علائم هشدار دهنده در دوران بارداری که نباید نادیده بگیرید

– دست‌کش بپوشید

– اجازه بدهید رنگ در کم‌ترین زمان ممکن روی سرتان بماند

– کارتان را در اناقی انجام بدهید که دارای تهویه‌ی مناسب است

رنگ کردن مو به این ترتیب که رنگ تنها بر روی تارهای مو قرار بگیرد نیز میزان خطر را کاهش می‌دهد. مواد شیمیایی مورد استفاده تنها توسط تارهای مو جذب می‌شوند، نه به وسیله پوست کف سر و جریان خون.

* رنگ‌های گیاهی خالص و نیمه دائمی، مانند حنا، یک جایگزین بدون خطر هستند.

به یاد داشته باشید که حاملگی می‌تواند وضعیت طبیعی مو را تحت تاثیر قرار دهد، به عنوان مثال، موهای شما ممکن است:

– واکنش متفاوتی نسبت به رنگ مو نشان بدهد

– میزان جذب آن کم‌تر یا بیش‌تر شود، مو فرتر یا غیرقابل پیش‌بینی شود.

همیشه ایده‌ی خوبی است که رنگ مو یا دارویی را که قرار است برای موها به کار ببرید، ابتدا روی حجم بسیار کمی از موها را امتحان کنید. برای مشاوره با آرایشگرتان صحبت کنید.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین خوراکی برای تغذیه دوران بارداری که علم توصیه می‌کند

اطلاعات مربوط به درمان مو در هنگام شیر دادن به نوزاد محدود است. با این حال، احتمال بسیار کمی وجود دارد که مقدار قابل‌توجهی از مواد شیمیایی مورد استفاده در رنگ مو از طریق شیر مادر به فرزندتان منتقل شود. چنین تاثیری به این دلیل است که مقدار بسیار کمی وارد جریان خون شما خواهد شد. با این‌ حال در گذشته، بسیاری از زنان در هنگام شیر دادن به نوزاد ار محصولات مو استفاده کرده‌اند و هیچ گونه نتایج منفی را شاهد نبوده‌اند.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

خطر آسیب دیدن نوزادتان در اثر رنگ‌های مدرن خانگی بسیار کم است. اما معلوم نیست دقیقا میزان این خطر تا چه حد پایین است. به این دلیل که اندازه‌گیری مواد و مواد شیمیایی که بدن شما در طول فعالیت‌هایی مانند رنگ کردن جذب می‌کند بسیار دشوار است.

تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات بوی رنگ روی نوزادان به دنیا نیامده انجام شده‌است. با این حال، مطالعات کمی که انجام شده‌اند، نشان می‌دهند که خطر بسیار کم است.

خانه‌های بازسازی‌شده می‌توانند مواجهه‌ی شما را با سرب افزایش دهند. رنگ ناخوشایند حاوی سرب می‌تواند سرب را در هوا و اطراف خانه پخش کند. مهم است که زنان و کودکان باردار در هنگام بازسازی‌هایی که رنگ حاوی سرب نیز در آنها استفاده می‌شود، از فضا دور بمانند.

هر ریسک کوچکی برای کودک شما در سه ماهه‌ی اول بارداری در بیش‌ترین حد ممکن است به این دلیل که اندام‌های کودک‌تان در سه ماهه‌ی اول شروع به رشد می‌کنند. هر گونه دود یا مواد شیمیایی مضر در این مرحله می‌تواند کودک شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین، یکی دیگر از فنون مراقبت های بارداری این است که  از رنگ‌آمیزی و تزئین خانه دست کم تا هفته‌ی ۱۴ بارداری خودداری کنید.

تحقیقات کمی در مورد استفاده از سونا، جکوزی و امکانات مشابه آن در دوران بارداری وجود دارد. با این حال، توصیه می‌شود به خاطر گرم شدن بیش از حد، کم شدن آب بدن و احتمال غش کردن، از آنها اجتناب کنید.

در دوران بارداری احتمالا بیش‌تر از همیشه احساس گرما خواهید کرد. این احساس گرما به خاطر تغییرات هورمونی و افزایش میزان خون‌رسانی به پوست است. این تغییرات هورمونی همچنین اغلب باعث می‌شوند زنان باردار احساس بی‌حالی زیاد کنند.

اگر بیش از حد گرم‌تان شود، جریان خون بیش‌تری به پوست شما نزدیک می‌شود تا بدن شما را با عرق کردن خنک کند. این بدان معنا است که جریان خون کم‌تر به اندام‌های داخلی شما از جمله مغز وارد می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، مغز شما ممکن است خون کافی و در نتیجه اکسیژن کافی دریافت نکند. این امر باعث می‌شود احساس خستگی کنید.

هنگامی که شما باردار هستید، تغییرات هورمونی در بدن شما ممکن است موجب احساس خستگی بیش‌تر شود. ممکن است بخواهید از شرایطی که می‌توانند سبب شوند که بیش از حد دچار گرما شوید، مانند نشستن در جکوزی یا سونا اجتناب کنید.

هنگامی که از سونا، جکوزی، وان آب گرم، حمام بخار و اتاق بخار استفاده می‌کنید، بدن شما نمی‌تواند حرارت را به طور موثر از طریق عرق از دست بدهد. بنابراین دمای بدن شما افزایش می‌یابد. این احتمال وجود دارد که افزایش قابل‌ملاحظه‌ی دمای بدن‌تان بر رشد نوزادتان به ویژه در ۱۲ هفته‌ی اول بارداری تاثیر بگذارد.

هنگام بلند شدن از وان آب داغ یا زمانی که می‌خواهید سریع بایستید، حسابی مراقب خودتان باشید چرا که در این شرایط هم ممکن است احساس ضعف کنید و از حال بروید.

زنان باردار اغلب متوجه می‌شوند که پوست‌شان حساس‌تر از حد معمول است. در صورت استفاده از سولاریوم هنگام بارداری، ممکن است پوست شما بیش از همیشه در معرض سوختگی قرار بگیرد.

سولاریوم‌ها اشعه‌ی ماوراء بنفش (UV) بیرون می‌دهند، همان تابش مضری که در نور خورشید نیز یافت می‌شود. برنزه کردن پوست بدن با استفاده از یک سولاریوم بی‌خطرتر از برنزه شدن در نور خورشید نیست. در بعضی موارد، استفاده از سولاریوم حتی می‌تواند مضرتر باشد. بسیاری از سولاریوم‌ها دوز بیش‌تری از اشعه‌ی UV را در مقایسه با خورشید وسط روز مدیترانه‌ای می‌دهند.

قرار گرفتن طولانی ‌مدت در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش خطر ابتلا به سرطان پوست را از جمله ملانومای بدخیم، جدی‌ترین نوع سرطان پوست، افزایش می‌دهد.

اشعه­‌ی ماوراء بنفش می‌تواند پوست شما را بسوزاند و سرعت پیر شدن آن را افزایش بدهد. این اشعه همچنین می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند سوزش و حساسیت پوست، التهاب ملتحمه یا آب مروارید شود، به خصوص اگر عینک محافظتی به چشم‌تان نزنید.

محصولات تجاری برنزه‌کننده‌ی پوست در بیشتر ایالت‌های استرالیا ممنوع است.

مطلب مرتبط: خواص هویج در بارداری: ۱۱ خاصیت اثبات شده هویج در دوران بارداری

در صورت امکان، در هنگام بارداری باید از اشعه‌ی ایکس دوری کنید. متخصص مراقبت‌های بهداشتی شما ارزیابی می‌کند که آیا درمان شما می‌تواند تا زمان به دنیا آمدن کودک‌تان به تعویق بیفتد یا خیر. به عنوان مثال، آنها ارزیابی می‌کنند که آیا مزایای درمانی بر خطرات کم اشعه‌ی ایکس برتری دارد یا نه. آنها همچنین می‌توانند استفاده از روش‌های تصویربرداری دیگری مانند سونوگرافی را توصیه کنند.

خطر اشعه‌ی ایکس با مرحله‌ی بارداری و دوزی که به کودک می‌رسد، مرتبط است. خطر نقص‌های زایمان و مشکلات جسمی و ذهنی بسیار ناچیز است.

با این حال، قرار گرفتن مکرر در معرض تابش می‌تواند به سلول‌های بدن آسیب برساند، و همین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. به همین دلیل است که دوز تابش در اشعه‌ی ایکس همیشه کم‌ترین مقدار ممکن است. خطر بسیار کمی وجود دارد که کودک در شکم مادر در معرض اشعه‌ی ایکس که می‌تواند باعث ایجاد سرطان در دوران کودکی او شود، قرار بگیرد.

یکی دیگر از فنون مراقبت های بارداری این است که اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک شما می‌داند که باردار هستید. اگر به یک اشعه ایکس دندانی نیاز دارید، معمولا دندانپزشک شما صبر می‌کند تا کودک‌تان به دنیا بیاید، حتی با وجو د این‌که در بیشتر موارد اشعه‌ی ایکس دندانی روی شکم یا ناحیه‌ی لگن تاثیری نمی‌گذارد.

اگر باردار هستید یا ممکن است باردار شوید لازم است که به متخصص یا پزشک‌تان بگویید، زیرا بعضی از روش‌ها می‌توانند بر جنین (نوزاد متولد نشده) تاثیر بگذارند. پزشک یا متخصص شما را برای انجام یک روش رادیولوژی مناسب راهنمایی خواهد کرد اگر برای شما خطری نداشته باشد. همچنین اگر باردار هستید یا حدس می‌زنید که ممکن است باردارد باشید، باید بیمارستان یا مسئول رادیولوژی را زمانی که قرار ملاقات دارید و کارکنان قرار است این فرآیند را روی شما انجام بدهند، در جریان بگذارید.

اگر به کودک‌تان شیر می‌دهید، بسیار مهم است که این موضوع را به متخصص یا پزشک‌تان بگویید. بعضی از روش‌ها می‌توانند یک ماده‌ی رادیواکتیو را به داخل رگ‌تان تزریق کنند که چند روز طول می‌کشد تا از طریق ادرار از بدن خارج شود. هرچند مقدار بسیار کمی از مواد رادیواکتیو که در بدن شما است می‌تواند از طریق شیر به فرزندتان منتقل شود. پزشک یا متخصص و کارکنان جایی که قرار است این روش درمانی را انجام بدهید، دستورالعمل‌های خاصی را به شما می‌دهند، مثلا بایدبرای مدت کوتاهی پس از اسکن، شیر سینه‌تان را بدوشید و دور بریزید تا کودک شما بی‌دلیل در معرض مواد رادیواکتیو و خطر ناشی از آن قرار نگیرد.

منبع:pregnancybirthbaby

 

برچسب ها باید و نباید دوران بارداریمراقبت های بارداریمراقبت های دوران بارداریمراقبت های ماه اول بارداری

متاسفیم. نظرات بسته است.

شاید شما نیز معتقد باشید که سن چیزی جز یک عدد نیست ولی سن مناسب می‌تواند در داشتن یک بارداری سالم بسیار مؤثر باشد. هرچند بسیاری از زنانی که در سن…

برای شروع درمان مشکلات باروری، لازم است بدانید که چه کسانی و در چه زمانی باید برای درمان این مشکلات اقدام کنند. در این ویدیو، دکتر مهراندخت عابدینی…

ملاقات‌های منظم با پزشک در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردارند. انجام منظم مراقبت‌های بارداری می‌تواند از بروز عوارض بارداری و زایمان به شکل…

در دوران بارداری ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی و خلق‌وخو، حس شما نسبت به همسرتان کمی تغییر کند و تغییر احساسات شما باعث تغییر در رابطۀ عاطفی با…

از زمان شروع بارداری، بدن با ترشح هورمون‌ها، خود را برای یک زایمان طبیعی آماده می‌کند. این هورمون‌ها روی عضلاتی مانند عضلات لگن، کمر و شکم تأثیر می…

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

بعد از زایمان مسئلۀ مهمی مثل خوردن غذا‌هایی که به شما انرژی لازم را بدهد وجود دارد. خوردن غذا‌های سالم به صورت روزانه، انرژی شما را که احتمالاً بعد…

تصور مادران برای کم بودن شیرشان، معمولاً آنها را وادار به دادن شیر خشک به نوزاد می‌کند که یک عمل رایج و اشتباه در میان مادران است. برای جلوگیری از…

مهارت‌های زبانی کودک، از آن اولین غان و غون تا تعریف‌ها و توضیحاتش در مورد چیزهایی که می‌بیند و می‌شنود معمولاً به ترتیب مشخصی شکل می‌گیرد و پیشرفت…

درآوردن لباس‌های کودک توسط خودش گاهی اوقات بامزه است، اما گاهی وقت‌ها هم می‌تواند بسیار کلافه‌کننده باشد یا موقعیت ناجوری ایجاد می‌کند، مخصوصاً…

سیستیک فیبروزیس یا CF، اختلالی است که به دلیل نقص در ‌یکی از ژن‌ها به وجود می‌آید و روی ورود و خروج کلرید سدیم از سلول‌های بدن تأثیر می‌گذارد….

مراقبت‌های دوران بارداری، سلامت مادر و جنین را در طول بارداری و پس از آن تضمین خواهد کرد. در مقالات این بخش با نحوۀ انتخاب مراقبت‌های پزشکی و چگونگی ادامۀ روند آن آشنا خواهید شد و اطلاعات بیشتری در مورد سونوگرافی‌ها و آزمایش‌های دوران بارداری کسب خواهید کرد. همچنین مادران باردار در مورد خودمراقبتی و حفظ سلامتشان آگاهی بیشتری به دست می‌آورند و می‌توانند چگونگی وزن‌گیری در سه ماهه‌های بارداری را نسبت به ویژگی‌های جسمی خود به خوبی درک کنند.

پزشک مهم‌ترین نقش را در مراقبت‌های دوران بارداری بر عهده دارد و می‌تواند با مشاوره و تشخیص صحیح، در داشتن تجربه‌ا‌ی دلنشین در بارداری مؤثر باشد و به شما کمک کند تا نوزاد سالمی را به دنیا بیاورید. به همین دلیل، انتخاب یک پزشک مناسب برای دریافت مراقبت‌های بارداری اهمیت ویژه‌ای دارد. مادران باردار…

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل به جنین کمک می‌کند تا مواد مغذی مورد نیاز را به دست آورد و رشد خوبی داشته باشد. اما بهتر است به درستی بدانید که در دوران بارداری به چه میزان کالری بیشتری احتیاج دارید. در این مطلب با وزن‌گیری و اهداف اضافه کردن وزن آشنا شوید….

بهترین روش برای اطلاع پیدا کردن از حاملگی انجام آزمایش بارداری است. انجام تست‌های بارداری خانگی نیز می‌تواند گزینۀ مناسبی باشد، اما برای اطمینان قطعی از بارداری باید یک آزمایش خون یا ادرار بدهید. علاوه بر این، نشانه‌هایی نیز وجود دارد که می‌تواند احتمال باردار بودن شما را نشان دهد. در این مطلب با…

ملاقات‌های منظم با پزشک در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردارند. انجام منظم مراقبت‌های بارداری می‌تواند از بروز عوارض بارداری و زایمان به شکل مؤثری پیشگیری کند. در این مطلب با تعداد جلسه‌های معاینات بارداری، چگونگی این معاینات و نکاتی برای استفادۀ بهتر از زمان کوتاه ملاقات با پزشک آشنا خواهید…

آزمایش‌‌های بارداری یکی از اقدامات مهم برای مراقبت‌های دوران بارداری است. این آزمایش‌ها اطلاعاتی را دربارۀ سلامت شما و فرزندتان در اختیار پزشک می‌گذارد و کمک ‌‌می‌کند تا هر نوع مشکل مؤثر در سلامت جنین و شما مثل نقص‌‌های مادرزادی، بیماری‌‌های ژنتیکی و عوارض بارداری تشخیص داده شود. برخی از آزمایش…

از ابتدای بارداری تا پایان آن، معمولاً سه یا چهار سونوگرافی برای کنترل سلامت جنین و مادر انجام می‌شود. سونوگرافی‌های دوران بارداری به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ سونوگرافی‌های معمول که لازم است هر زن بارداری آنها را انجام دهد و سونوگرافی‌‌های تشخیصی و تکمیلی که در صورت لزوم درخواست انجام آن داده می…

در دوران بارداری برای یافتن مشکلات احتمالی در جنین، پزشک مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را انجام می‌دهد. این آزمایش‌ها شامل آزمایش‌های غربالگری که مجموعه‌ای از آزمایش خون و سونوگرافی تا آزمایش‌های تشخیصی و تهاجمی است که معمولاً نمونه‌برداری از سلول‌های جنین است. آزمایش‌های غربالگری و تشخیصی هر کدام در…

سلامت بارداری شما با مراجعه به پزشک متخصص و انجام معاینات لازم دوران بارداری تأمین خواهد شد. مقالات این بخش برای آمادگی شما نسبت به این مراقبت‌ها به بررسی روند انجام معاینات سه ماهۀ اول، سه ماهۀ دوم و سه ماهۀ سوم پرداخته است. همچنین نکاتی در مورد معیارهای لازم برای انتخاب پزشک در دوران بارداری و انتخاب بیمارستان محل زایمان به شما معرفی کرده و مطالبی نیز دربارۀ خدمات مامای همراه و مراکز مشاوره خدمات مامایی در اختیار مادران باردار گذاشته است.

انجام آزمایشات و سونوگرافی‌های دوران بارداری برای اطمینان از داشتن یک بارداری بی‌خطر و طبیعی ضروری است. در این بخش، اطلاعات کاملی از آزمایش‌های دوران بارداری و سونوگرافی‌های مورد نیاز برای شما در نظر گرفته شده است که می‌توانید آنها را با توجه به قرارگیری در سه ماهه‌های بارداری خود مطالعه کنید.

خودمراقبتی دوران بارداری مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که شامل توجه به علائم جسمی، تغذیۀ سالم، انجام فعالیت‌های ورزشی و رعایت نکات مرتبط با سلامت در زندگی زنان باردار است. شما در مقالات این بخش با علائم جدی و خطرساز بارداری و پرهیزهای غذایی برای یک بارداری سالم آشنا خواهید شد. همچنین دربارۀ تأثیر دود سیگار و دیگر محصولات دخانی و اثر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. مطالعۀ مطلب ممنوعیت‌های دوران بارداری نیز شامل رعایت موارد متعددی در زندگی روزمرۀ شماست که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید.

وزن‌گیری مناسب مادر به معنای رشد صحیح کودک و سلامت زنان در دوران بارداری است که در مورد هر شخصی متناسب با ویژگی‌های جسمی و سبک زندگی او پیش از بارداری متفاوت است. در مطالب این بخش به تأثیر وزن‌گیری مناسب دوران بارداری در سلامت مادر و جنین پرداخته شده است. همچنین مقالاتی در رابطه با تأثیر کمبود وزن و عوارض اضافه وزن وجود دارد که در شناخت کامل شما از وزن متناسب خود در دوران بارداری مفید خواهد بود.

مطالب این سایت جایگزین تشخیص، تجویز و درمان نیست. برای اطلاعات بیشتر به شرایط استفاده مراجعه فرمایید.

© بازنشر و استفاده از مطالب مادرشو تنها برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع (و لینک مستقیم به مطلب در صورت استفاده آنلاین) بلامانع است. کليۀ حقوق اين سايت متعلق به شرکت دانش‌بنیان راهکارهای سلامتی پدیدار است.

مراقبت های دوران بارداری

یکی از نشانه های داشتن سبک زندگی سالم در دوران بارداری “مراقبت های بارداری” یا (prenatal care) است که شامل معاینات پزشکی منظم نیز می شود.
به محض این که متوجه شدید باردار هستید، نوبت بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. سابقه پزشکی خود را در اختیار دکتر خود قرار بدهید و هر علائمی که دارید به او توضیح بدهید. در هر جلسه وزن و فشار خون شما دریافت می شود. این اندازه گیری ها به ثبت وضعیت سلامت در دوران بارداری و ردگیری آن کمک می کند.
در اولین جلسه مراقبت های بارداری ممکن است آزمایش خون و ادرار تجویز شود و همچنین ممکن است در جلسات بعد نیز تکرار شود. آزمایش ادرار برای بررسی وجود باکتریها، میزان قند خون که بالا بودن آن میتواند نشانه دیابت باشد و میزان پروتئین که بالا بودن آن میتواند نشان دهنده پره اکلامپسی (preeclampsia) باشد لازم است. آزمایش خون برای بررسی تعداد سلولهای مختلف خون، میزان آهن خون و بیماریهای عفونی مانند هپاتیت، ایدز و سفیلیس انجام می شود.

ممکن است آزمایشهای دیگری نیز در جلسه اول انجام شود. این بستگی به زمینه بیماری یا علائم و خطر مشکلات دیگر دارد. آزمایشهای دیگری که ممکن است انجام شوند عبارتند از:

پس از اولین جلسه، هر چهار هفته یک بار باید مراجعه داشته باشید. برای مراقبت های بارداری در ماه هفتم و ماه هشتم  هر دو هفته یک بار باید مراجعه کنید. در ماه آخر بارداری هر هفته باید تحت نظر باشید تا زمانی که کودک به دنیا بیاید. در هر جلسه دکتر وزن و فشار خون شما را بررسی میکند و آزمایش ادرار میگیرد. دکتر به صدای قلب جنین گوش میدهد و اندازه رحم را پس از هفته بیستم در نظر میگیرد. همیشه باید هر مشکل یا نگرانی را با پزشک مطرح کنید.

مراقبت های دوران بارداری برای سلامت مادر و کودک اهمیت بسزایی دارد. راهنمایی های ساده زیر برای مراقبت در دوران بارداری میتواند مفید باشد.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

 

در مورد وزن دقیق مناسب خود با دکتر صحبت کنید چون مقدار آن در هر فردی متفاوت است اما به طور کلی بیشتر زنان حدود 11 تا 13.5 کیلو گرم وزن اضافه میکنند. اگر هنگامی که باردار شدید کمبود وزن داشتید ممکن است در این مدت وزن بیشتری اضافه کنید. اگر اضافه وزن داشته اید ممکن است نیاز کمتری به وزن گیری داشته باشید. برای کنترل وزن در بارداری حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل در بارداری یکی از بهترین کارهایی است که میتوانید برای خود و کودکتان انجام بدهید. در دوران بارداری مراقب غذاهای زیر باشید:

از مصرف دخانیات و الکل در دوران بارداری اکیدا خودداری کنید.

در هنگام بارداری، از مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار دوری شود. احتمال بیش فعالی در کودکانی که مادرانشان در طول بارداری سیگار می‌کشند، دو برابر است.

موضوع مصرف دارو در دوران بارداری را باید با پزشک مطرح کنید. هر دارویی از جمله داروهای تجویزی، مسکن و مکملهای گیاهی را باید با اجازه پزشک مصرف کنید. بعضی از داروها میتوانند به نقص جنین منجر شوند به خصوص اگر در سه ماهه اول بارداری مصرف شوند.

 

مصرف ویتامین در دوران بارداری لازم هست تحت نظر متخصص باشد. زنان باردار باید حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کنند. این کار به جلوگیری از مشکلات مغز و نخاع کمک میکند. در مورد نیاز بیشتر به ویتامین با پزشک صحبت کنید. بهترین کار این است که مصرف اسید فولیک را پیش از بارداری شروع کنید. مصرف آن باید روزانه باشد. ویتامین ها یا مکمل های دیگر را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

شرایط کار در بارداری برای هر کسی متفاوت است. همچنین نوع کار و محیط کار نیز نقش مهمی در تعیین شروع مرخصی بارداری دارد. مثلا موادی مثل سرب، مس و جیوه و تشعشع برای جنین ضرر دارند. اگر شغلتان به صورتی است که فعالیت فیزیکی دارید ممکن است مدت زیادی نتوانید ادامه بدهید. کارهای پشت میزی مشکلی برای کودک ایجاد نمیکنند. با این حال هنگام نشستن پشت میز، نباید وزن لپ تاپ یا کامپیوتر را روی شکم یا رحم بیندازید. وضعیت سلامت عمومی نیز میتواند تعیین کند در دوران بارداری تا چه مدت کار کنید. اگر خطر برخی مشکلات یا زایمان زودرس وجود داشته باشد ممکن است لازم باشد استراحت مطلق بگیرید.

اگر مشکل خاصی در بارداری ندارید باید ورزش منظم انجام بدهید. ورزش به راحتی بیشتر و سبک زندگی سالم کمک میکند. حداقل سی دقیقه در روز ورزش کنید. درباره هر مشکلی که میتواند مانع ورزش در دوران بارداری باشد، با پزشک صحبت کنید.

بعضی از زنان بیان میدارند ورزش در بارداری باعث راحت تر شدن درد زایمان و سهولت خود زایمان میشود. راه رفتن و شنا کردن ورزشهای بسیار خوبی هستند. اگر پیش از بارداری فعالیت بدنی نداشته اید ورزش را به تدریج شروع کنید و در این کار افراط نکنید. مقدار زیادی آب بخورید تا از کم آبی بدن و بالا رفتن حرارت بدن جلوگیری شود. از انجام ورزشهایی که خطر زمین خوردن دارندمانند اسکی ، صخره نوردی و ورزشهای برخوردی مثل فوتبال و بسکتبال پرهیز کنید. اگر پیش از بارداری فعالیت داشته اید میتوانید آن را ادامه بدهید. هر سوال یا نگرانی دارید از پزشک خود بپرسید.
اگر در حین یا پس از ورزش علائمی مثل تاری دید، سرگیجه، درد سینه یا درد شکم دارید با پزشک تماس بگیرید.

این کار مشکلی ندارد اما اگر نگران مشکلات خاصی هستید یا بارداری پر خطر دارید ابتدا با پزشک صحبت کنید. میزان تمایل جنسی بعضی از زنان در دوران بارداری تغییر میکند. با بزرگتر شدن شکم ممکن است لازم باشد حالت بدنتان در حین رابطه جنسی در بارداری به شکل دیگری باشد مثلا به پهلو بخوابید یا رو قرار بگیرید.

 

منابع :

 


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

بلاگ پزشکی و سلامت کلینیک مجازی (ویکلینیک) شامل مطالب تخصصی و عمومی پزشکی، تازه های سلامت، دارو ها، متخصصین، ورزش و بهداشت

کلیه حقوق این سایت متعلق به کلینیک مجازی است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به کلینیک مجازی است.

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

مراقبت های لازم در اوایل بارداری

0

پیشنهاد شده برای شما :
0 aTrisa مدل می 23, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *