فوايد و مضرات شيرين بيان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
خانه

موبایل

 

 

 

شیرین بیان از جمله گیاهان دارویی خودرو است و کمتر مورد کشت قرار می‌گیرد. برگ های آن مرکب است و از 4 تا 7 زوج برگبه اضافه یک برگچه انتهایی تشکیل یافته ‌است که به سبب ترشح شیره، چسبنده‌اند. گل های این گیاه به رنگ های ارغوانی، زرد یا بنفش یا آبی مایل به سفید هستند و میوه‌اش شامل 5 تا 6 دانه مایل به قهوه‌ای است. ریشه و ساقه زیرزمینی آن مصرف دارویی دارد.

 

ترکیبات شیرین بیان

قسمت مورد استفاده شیرین بیان، ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های گیاه است که دارای ترکیبات مختلفی است. مهم‌ترین ماده ای که موجب شیرینی شیرین بیان می شود، ترکیب موجود در ریشه‌های گیاه به نام اسید گلیسریزیک است که 50 برابر شکر شیرینی دارد. اسید گلیسریزیک با افزایش سن گیاه افزایش می‌یابد.

 

ترکیبات موجود در ریشه شیرین بیان برای مقابله با پوسیدگی دندان مفید هستند. همچنین خاصیت ضدمیکروبی داند، بنابراین می‌توان از شیره این گیاه به عنوان ماده ضدپوسیدگی در محلول‌های شستشوی دهان و نیز خمیر دندان‌ها استفاده کرد.

 

خواص شیرین بیان

* مهم ترین خاصیت شیرین بیان که جدیدا کشف شده است، درمان زخم معده و سرطان معده است.

 

* این گیاه برای تقویت عمومی بدن مفید است و خوردن آن از پیری زودرس جلوگیری می‌کند و برای نرم کردن سینه موثر است.

 

* زخم‌ها و تاول‌های پوست را با دم کرده شیرین بیان شست‌وشو دهید تا زود خوب شوند.

 

* گیاه شیرین بیان ملین است و برای درمان سوء هاضمه و از بین بردن نفخ شکم مفید است.

ریشه و ساقه گیاه شیرین بیان

* برای برطرف کردن زخم و التهاب دهان می توان ریشه شیرین بیان را مکید.

 

* این گیاه ورم معده را برطرف می‌کند و تنگی نفس را تسکین می‌دهد.

 

* این گیاه چشم را تقویت کرده و رفع سردرد می کند. برای این منظور 2 گرم ریشه شیرین بیان را پودر کرده و با یک گرم شکر و یک گرم رازیانه مخلوط کنید. سپس آن را در آب خیس کرده و هر روز بخورید.

 

* اگر شیرین بیان را قبل از غذا مصرف کنید، برای لاغری موثر است.

 

* برای درمان موخوره، دم کرده شیرین بیان را به سر بمالید و برای رفع بوی بد زیر بغل و پا از برگ های شیرین بیان پماد درست کرده در این قسمت‌ها بگذارید.

 

* در طب سنتی از این گیاه برای درمان اسپاسم عضلات و تورم، برونشیت، روماتیسم و ورم مفاصل استفاده می‌شود.

 

* امروزه نیز عصاره شیرین بیان یکی از اجزاء ترکیبی شربت سرفه است.

 

* شیرین بیان همچنین مدر (ادرارآور) است و می‌توان از آن به عنوان عامل ضدویروس موضعی برای زخم و التهاب زونا، چشم، دهان و دستگاه تناسلی استفاده کرد.

 

مضرات مصرف زیاد شیرین بیان

– مصرف بی رویه شیرین بیان یا سایر فرآورده‌های آن به سبب تحریک غدد فوق کلیوی و ترشح بیش از اندازه هورمون آلدوسترون مضر است. این حالت سبب عوارضی چون اختلال در فعالیت های متابولیسمی و بالا رفتن فشار خون می‌گردد. در صورت مصرف بیش از 20 گرم در روز، بروز عوارض نامطلوب بعید نیست.

 

– استفاده زیاد از شیرین بیان برای طحال نیز مضر است.

 

-مصرف بسیار زیاد شیرین بیان ممکن است به بروز حالاتی خطرناک نظیر فشار خون و حتی سکته قلبی منجر شود.

 

– برخی از افراد با مصرف زیاد شیرین‌بیان دچار درد عضله و عده‌ای دیگر دچار کرختی دست و پا می‌شوند.

 

– مصرف زیاد این ماده سبب افزایش وزن نیز می‌شود.

 

چه کسانی باید از مصرف شیرین بیان خودداری کنند؟

در صورت بالا بودن فشار خون یا داشتن ناراحتی کلیه، قلب یا کبد باید از مصرف شیرین بیان پرهیز کرد.

 

مصرف این گیاه و فرآورده‌های آن برای زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی‌اند، ممنوع ‌است.

تهیه دم کرده شیرین بیان

 

برای درست کردن دم کرده ی شیرین بیان باید 50 گرم ریشه شیرین بیان بدون پوست را آسیاب کنید و در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید مدت 10 دقیقه دم بکشد.

 

برای درست کردن جوشانده شیرین بیان نیز باید 50 گرم ریشه شیرین بیان بدون پوست را آسیاب کرده و در 100 گرم آب بریزید و آنقدر بجوشانید که دوسوم آن باقی بماند.

 

عصاره شیرین بیان

با جوشاندن ریشه گیاه شیرین بیان و تبخیر بخش عمده آب آن، ماده‌ای سیاه‌ رنگ (مایل به قهوه‌ای) به دست می‌آید که همان عصاره است. این ماده به دو صورت جامد و شیره عرضه می‌گردد. عصاره شیرین بیان در پزشکی، داروسازی، صنایع غذایی و بهداشتی مصارف متعددی دارد.

 

کاربرد اصلی این ماده، (در کشورهای غربی) شیرین کردن فرآورده‌های غذایی است، چون 50 برابر قند (ساکاروز) شیرینی دارد و علاوه بر این، خواص دارویی هم دارد.

 

فرآورده های شیرین بیان

در اروپا آب‌نبات هایی با طعم تند از شیرین بیان تهیه می شود که طرفدار زیادی هم دارد. البته باید گفت که طعم اغلب این گونه تنقلات با روغن تخم انیسون (بادیان رومی) تامین می‌شود و مقدار واقعی شیرین‌بیان در آنها بسیار کم است.

 

از چاشنی شیرین بیان در تهیه نوشیدنی های غیرالکلی استفاده می شود.

 

مردم ایتالیا دوست دارند که شیرین بیان را به شکل طبیعی استفاده کنند، به این نحو که ریشه این گیاه را پس از شستن، به عنوان خوشبو کننده دهان می جوند.

 

در آشپزی چینی، شیرین بیان مانند چاشنی های دیگر در پخت غذاها استفاده می‌شود و اغلب برای خوش‌طعم کردن سوپ ها به کار می‌رود.

 

شیرین بیان در سوریه نیز خواهان زیادی دارد و به صورت نوشیدنی در بازار عرضه می‌شود.

 

منبع:تبیان

منبع = هلپ کده

آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

خواص شیرین بیانشیرین بیان گیاه بومی ناطق مدیترانه است و در ایران در اکثر نقاط کشور می روید . شیرین بیان گیاهی است چند ساله و دارای ساقه ای بطول یک متر که در نواحی معتدل تا ارتفاع دو متر می رسد . برگهای آن مرکب از تعدادی برگچه های فدر و سبزرنگ می باشد . گلهای آن برنگ بنفش ، سفید . زرد است میوه آن مانند نیام و محتوی 5 تا 6 دانه می باشد .

خواص : شیرین بیان Liquorice – Licoriceنام علمی Glycyrrhiza globraریشه شیرین بیان بطور خیلی عمیق در زمین فرو می رود . پوست ریشه قهوه ای سیر وسیاه است . مغز ریشه زرد رنگ بوده و طعم آن بسته بانواع مختلف تغییر می کند . مثلا شیرین بیان اسپانیا طعم ملایم دارد در حالیکه شیرین بیان یونان دارای طعم تلخ است .خواص داروئی:شیرین بیان از منظر طب قدیم ایران معتدل است .شیرین بیان را بصورت قطعات کوچک به قطر 0/5 سانتیمتر و طول 1/5 سانتیمتر بفروش می رسانند .1)مهمترین خاصیت شرین بیان که جدیدا کشف شده است و در آلمان و اروپا و آمریکا استفاده می شود درمان کننده زخم معده و سرطان معده است برای این منظور شربت شیرین بیان را تهیه کرده و هر روز بمقدار یک قاشق غذا خوری قبل از غذا به مریض بدهید و اگر این عمل را تا 4 ماه تکرار کنید شخص معالجه خواهد شد .2)برای تقویت عمومی بدن مفید است3)خوردن آن از پیری جلوگیری می کند4)برای نرم کردن سینه موثر است5)زخم ها و تاول های پوست را با چای شیرین بیان شستشو دهید تا زود خوب شود .6)ملین است و معمولا آنرا با گیاهان دیگر مخلوط می کنند که انقباضات را کم می کند7)مدر و عرق آور است8)برای برطرف کردن زخم و التهاب دهان ریشه شیرین بیان را بمکید .9)سرفه را برطرف می کند10)ورم معده را برطرف می کند11)تنگی نفس را تسکین می دهد12)برای درمان سوء هاضمه مفید است13)برای از بین بردن نفخ شکم مفید است14)چشم را تقویت کرده و رفع سردرد می کند برای این منظو از فرمول زیر استفاده کنید :2 گرم ریشه شیرین بیان را پودر کرده و با یک گرم شکر و یک گرم رازیانه مخلوط کنید سپس آنرا در آب خیس کرده و هر روز بخورید.15)برای درمان موخوره چای شیرین بیان را به سر بمالید .16)برای رفع بوی بد زیر بغل و پا از برگ های شیرین بیان پماد درست کرده و در این قسمت ها بگذارید .17)شیرین بیان را اگر قبل از غذا مصرف کنید برای لاغری موثر است.منبع : کتب طب سنتی

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آیا شیرین بیان برای سرفه خوب است , شیرین بیان اشتها را زیاد میکنه؟ , آیا ریشه مک برای سرفه خوب است , عرق شیرین بیان برای هضم غذا , مصرف شیرین بیان در بارداری , قرص گیاهی عصاره شیرین بیان , خواص شیرین بیان برای معده , گیاه شیرین بیان عطاری , خواص عصاره شیرین بیان , خواص گياه شيرين بيان , شیرین بیان در احادیث , شیرین بیان برای معده , شیرین بیان همراه چای , خواص ریشه شیرین بیان , قرص جویدنی اسید بلاک , تهیه چایی شیرین بیان , لاغری با شیرین بیان , خواص عرق شیرین بیان , شیرین بیان بارداری , شیرین بیان بازده , شیرین بیان خواص , شيرين بيان خواص , خواص شیرین باین , فواید شیرین عسل , گياه شيرين بيان , شیرین بیان سیاه , خواص شيرين بيان , شیرین بیان حدیث , شیره شیرین بیان , شیرین بیان معده , گیاه شیرین بیان , ریشه یرین بیان , عرق شیرین بیان

شیرین بیان گیاهی است که در بیشتر مناطق جهان یافت می‌شود و در ایران بیشتر در شهرستان اقلید و نواحی شرقی و شمال شرقی و همچنین آذربایجان به فراوانی می‌روید. رنگ گل شیرین بیان مابین قرمز و آبی بوده ریشه و ریزومهای (ساقه زیر زمینی) گیاه شیرین بیان بلند و دارای پوستی سیاه و مغزی زرد هستند و مهمترین قسمت دارویی این گیاه محسوب میشوند. گلی سیریزین و اسید گلی سیریزیک از مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده این گیاه بوده و به عنوان ترکیب فعال در ریشه شیرین بیان پنجاه برابر از شکر شیرینتر هستند، همچنین ریشه‌های این گیاه حاوی ترکیبات دارویی کومارین، فلاون، روغنهای فرار و استرول گیاهی است. به گیاه شیرین بیان در فارسی مهک نیز گفته می شود و از زمان‌های قدیم به عنوان بزگترین داروی معالجه زخم معده و ناراحتی‌های معده استفاده می‌شده است و به عقیده پزشکان طب سنتی خواص شیرین بیان باعث درمان زخم معده در سه تا چهار ماه میشود، همچنین معتقد بودند جوشانده ریشه شیرین بیان، معده را پاکسازی و سالم میکند و وقتی که معده پاک و سالم باشد، در حقیقت تمام اعضای بدن سالم است.

  

 

 شیرین بیان طبیعت گرم و تر دارد. برخی خواص دارویی گیاه شیرین بیان عبارتند از:

خواص شیرین بیان برای معده

از اصلیترین و مهمترین خواص شیرین بیان، تقویت معده، مداوای زخم معده و پاکسازی و سلامت آن است. به این منظور 10 گرم از ریشه تمیز شده شیرین بیان و به همان میزان ریشه انار شیرین را با یک لیوان آب سرد به مدت پانزده دقیقه آهسته جوشانده، صاف کرده و ناشتا به مدت 40 روز مصرف کنید.

ریفلاکس، نفخ و ترشی معده نیز با مصرف ریشه شیرین بیان درمان میشود، به این منظور نیز ریشه شیرین بیان را کوبیده و به میزان دو قاشق سوپ خوری به همراه یک قاشق نعناع پودر شده، یک قاشق بابونه، یک قاشق پونه و یک قاشق زیره سبز مخلوط کرده و بعد از هر وعده غذا، یک قاشق مرباخوری از این ترکیب را با یک لیوان آب جوش ده دقیقه دم کرده به جای چای بنوشید.

تحقیقات اخیر محققان نشان داده شیرین بیان برای درمان و پیشگیری از بروز سرطان‌های دستگاه گوارش به ویژه، سرطان معده نیز موثر است.

خواص شیرین بیان برای گلو، دهان و لثه

برای برطرف کردن زخم و التهاب دهان می‌توان ریشه شیرین بیان را مکید. همچنین برای جلوگیری از سستی لثه‌ها، 25 گرم از ریشه شیرین بیان را پوست کنده و بکوبید و با دو لیوان آب آهسته آن را جوشانده تا میزان عصاره مورد نظر به یک لیوان برسد، عصاره به دست آمده را، روزی سه مرتبه با انگشت به لثه‌ها مالیده و ماساژ دهید و تا بهبودی کامل این کار را تکرار کنید.

برای معالجه گلو درد، یک قاشق مرباخوری پودر شیرین بیان را با یک قاشق سوپ خوری سر گل بنفشه را با یک لیوان آب جوش بیست دقیقه دم کرده، نیم ساعت بعد از هر غذا کمی قرقره کرده و بعد بخورید.

خواص شیرین بیان بر روی اعصاب

یک دیگر از فواید مصرف گیاه دارویی شیرین بیان، برطرف نمودن مشکل بی‌خوابی است. برای این منظور بایستی مغز ریشه این گیاه را کوبیده و به مقدار یک قاشق سوپخوری، همره با یک فنجان آب سرد در قوری چینی بریزید و اجازه دهید یک جوش بزند، سپس آن را صاف نموده و قبل از خواب یک فنجان میل کنید.

از دیگر فواید مصرف شیرین بیان خاصیت آرام بخشی است. به این منظور یک قاشق پودر شیرین بیان را با بهارنارنج، گل گاو زبان و بادرنجبویه مخلوط کرده و بعد از هر وعده غذایی به جای چای از این دمنوش مصرف کنید. این دمنوش علاوه بر خاصیت آرامبخشی و ضد افسردگی، برای تقویت معده و به طور کلی تقویت عمومی بدن موثر است.

 

سایر کاربردهای گیاه شیرین بیان

برای برطرف کردن بوی بد بدن به ویژه بوی زیر بغل، یک قاشق پودر برگ شیرین بیان را همراه با همان میزان پودر پوست نارنج، داخل آب ریخته وقتی به جوش آمد، نیم ساعت آن را دم کنید و سپس محلول مورد نظر را صاف کرده و برای شستشوی بدن از آن استفاده کنید، همچنین امروزه در داروخانه پماد برگ شیرین بیان موجود است که از آن میتوان بهره برد.

در گذشته، از جوشانده کوبیده شیرین بیان به همراه گیاه گلنار فارسی، برای درمان تاول بین انگشتان پا استفاده می‌شده است و هم اکنون نیز برای رفع این مشکل توسط پزشکان طب گیاهی توصیه میگردد.

 

 زیاده‌روی در مصرف شیرین بیان برای طحال مضر بوده، همچنین سبب تحریک غدد فوق کلیوی و ترشح بیش از اندازه هورمون آلدوسترون در بدن میشود و در نتیجه با عوارضی مانند افزایش فشار خون و ایجاد اختلال در فعالیت‌های متابولیسمی بدن مواجه خواهید شد. بنابرای از مهمترین عوارض شیرین بیان در صورت مصرف بیش از اندازه، بروز سکته قلبی، درد عضلات و کرختی دست و پا خواهد بود، بنابراین لزوم رعایت اعتدال و احتیاط در مصرف این گیاه پرخاصیت لازم و ضروی است.

لازم به ذکر است، مصرف این گیاه و فرآورده‌های آن مانند قرص شیرین بیان، برای زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی‌اند، ممنوع ‌است، همچنین افراد مبتلا به بیماری قلبی، فشار خون و ناراحتی‌های کبد از خوردن این گیاه بپرهیزند.

آیا می دانستید که بسیاری از نشانه های قابل مشاهده پیری را می توان به کاهش میزان حجم ربط داد، در حالی که بافت چهره تحليل مي رود و خطوط در اطراف بینی، دهان و گونه ها ظاهر مي شوند. پرکننده های پوستی می توانند اين حجم كم را جبران كنند و باعث بهتر شدن چين هاي پوستي و حجم دار شدن لب ها و ايجاد ظاهري جوانتر شوند. پرکننده های پوستی تزریقی چیست؟ پرکننده های پوستی مواد ژل مانندی هستند که در زیر پوست

سخن گفتن در مورد حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی بسیار جذاب است، اما اگر این حمایت‌ها در حد صحبت باشد به نظر شما فایده‌ای دارد؟! مقام معظم رهبری بار‌ها برای حمایت از حرکت علمی در کشور تاکید کرده اند، دولتمردان هم حرف‌های امیدوار کننده‌ای زده اند، اما متاسفانه در عمل و در برخی دستگاه‌ها این حمایت بسیار کمرنگ است و بسیار افسوس که گاهی مشاهده می‌کنیم که برخی دستگاه‌ها چونان سنگ اندازی میکنند انگار که از لغزیدن و زمین خورد شما لذت

آبا می دانید ترنس چیست ؟ آیا ترنس همان تراجنسی است؟ تا چه حد با ترنسکشوال (Transsexual)، آشنایی دارید؟ تفاوت بین ترنسکشوال را با همجنسگرایی می دانید یا شما هم فکر می کنید این دو مسئله، یکی هستند؟ جالب است بدانید که ترنس ها در چه شرایطی زندگی می کنند  و روحیات آنها چگونه است. در این مقاله از می خواهیم به بررسی ترنس ، انواع آن ، درمان هورمونی آن و شرایط لازم برای انجام عمل جراحی تغییر جنسیت بپردازیم. اگر می

این زائده گوشتی نرم که بر روی اندام تناسلی ظاهر می شود، زگیل تناسلی خفیف نام دارد. یک عفونت منتقله از راه جنسی ( STI ) ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی یا همان HPV می باشد که این روزها زیاد به گوش تان خورده است. زگیل تناسلی خفیف ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود. زگیل تناسلی خفیف چیست؟ زگیل های تناسلی به خصوص برای زنان بسیار خطرناک هستند چرا که برخی انواع اچ پی وی می توانند باعث ایجاد سرطان واژن و سرطان

در چند وقت اخیر در شبکه های اجتماعی اینفلوئنسرهای آرایشی و بهداشتی مژه هایی را تحت عنوان مژه مگنتی یا مژه مغناطیسی یا حتی مژه آهنربایی معرفی کرده اند. در این پست قصد داریم ببینیم که مژه های مگنتی که افرادی مثل صدف بیوتی یا هدی بیوتی به شدت این روزها در حال معرفی اونها هستن، دقیقا چی هستن و چه کاربردی دارند. مژه مگنتی (مژه مغناطیسی) چیست؟ یکی از مشکلات مژه های مصنوعی استفاده نسبتا دشوار و برخی عوارض اونهاست. بیشتر مژه های برای

در مورد بیماری پنجم چه می دانید؟ آیا می دانید نام دیگر این بیماری، سندروم صورت سیلی خورده است؟ بیماری پنجم  هم مانند تعداد کمی دیگر از عفونت

آیا می دانستید که بسیاری از نشانه های قابل مشاهده پیری را می توان به کاهش میزان حجم ربط داد، در حالی که بافت چهره تحليل مي رود

دوران بارداری یکی از مهمترین بخش های زندگی زناشویی است. در این عرصه از زندگی، زنان باردار دچار تغییراتی در جسم و روان خود می شوند که با

در مورد قرص دمیترون چه می دانید؟ آیا شما آن را با اندانسترون می شناسید؟ از عوارض این دارو با خبر هستید؟ آیا می دانید که این دارو

سخن گفتن در مورد حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی بسیار جذاب است، اما اگر این حمایت‌ها در حد صحبت باشد به نظر شما فایده‌ای دارد؟!

دوران بارداری یکی از مهمترین بخش های زندگی زناشویی است. در این عرصه از زندگی، زنان باردار دچار تغییراتی در جسم و روان خود

یکی از شایع ترین علائمی که اکثر زنان در سه ماهه اول دوران بارداری، تجربه می کنند، کسالت و بی حالی صبحگاهی است. تهوع

آش اسفناج با گشنیز، برای سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است، مفید می باشد.

نوشیدن نوشابه ‌درهنگام تشنگی یک اشتباه برای جبران آب از دست رفته بدن است زیرا آسیب فراوانی به کلیه‌ها وارد می‌کند و به مرور از کار افتادگی کلیه‌ها می شود.

یک چرت 20 دقیقه ای برای بدن لازم است.
خواب کوتاه نیمروزی علاوه‌ بر کاهش استرس و افزایش شادابی در فرد، احتمال مرگ و میرناشی ازسکته قلبی را کاهش میدهد.

روزانه 30 دقیقه داخل وان حمام با محلول سرکه سیب و اب وارم بنشینید.
برای درمان مشکلات زنانه مفید است.

جالب است بدانید جنین در داخل رحم مادر نسبت به نور محیط واکنش دارد، همچنین مزه غذاها را نیز احساس می‌کند و همراه با مادر نگران می‌شود

یکی از مهمترین و قدرتمندترین عضلات بدن،عضله های قسمت چهار سر ران هستند که نقش باز و بسته کردن زانو را نیز دارند،در این

مفصل ها محل اتصال دو استخوان به یکدیگر هستند. مفصل زانو یکی از مهم ترین مفصل ها در بدن به شمار می آید. به

بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است10

پیشنهاد شده برای شما :
0 ساینا ادرس فوریه 15, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *