فوايد و مضرات خواب زياد

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی


تحقیقات نشان می‌دهد خواب کمتر از 3 ساعت و نیم و بیشتر از 8 ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا 15 ‌درصد افزایش می‌دهد. بنابراین کم‌خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند خطرساز باشند.


خواب یک نیاز فیزیولوژیک بدن است که باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی در شخص می‌شود.

مرکز تنظیم خواب در ساقه مغز قرار دارد و ما به طور متوسط در شبانه‌روز به 7 تا 8 ساعت خواب نیازمندیم.

 

تحقیقات نشان می‌دهد خواب کمتر از 3 ساعت و نیم و بیشتر از 8 ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا 15 ‌درصد افزایش می‌دهد. بنابراین کم‌خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند خطرساز باشند.

 

تاثیرات منفی خواب بیش از حد

خواب زیاد بیماری نیست، بلکه نشانه بیماری می باشد.

افرادی که بیش از حد می‌خوابند نسبت به سایر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت و چاقی قرار دارند.

افرادی که از نظر بدنی سالم به نظر می‌رسند و از منظر پزشکی چاق به شمار نمی‌آیند، نمی‌توانند زیاد بخوابند و حتی اگر خود نیز بخواهند نیز نمی‌توانند خواب بیش از حد داشته باشند.

گاهی هنگامی که بیش از حد می خوابید، نسبت به خود خشمگین می شوید که این حالت به تدریج می تواند تاثیری منفی بر عزت نفس داشته باشد.

 

از کجا بدانید که به خواب اضافی، نیاز ندارید؟

پس از خواب مفرط، احساس تجدید قوا و پر انرژی بودن نمی کنید. برعکس، کاملا خواب آلود هستید، گاهی اوقات چشم یا سرتان هم درد می کند، گیج هستید و حتی ممکن است نتوانید حواس خود را جمع کنید.

 

دلایل خواب بیش از حد

– عادات غیر اصولی مانند: بیدار ماندن تا دیر وقت، انجام کارهای شیفتی، تغذیه نامناسب و محیط پر سر و صدا.

– به دلیل ناهنجاری های جسمی مانند: قطع تنفس هنگام خواب یا آپنه.

– مشکلات روحی روانی مانند: افسردگی، کمبود انگیزه یا ترس از شکست.

 

چگونه خواب بیش از حد را متوقف کنیم؟

ابتدا باید این احساس را در خود ایجاد کنید که حتما بر عادت خواب بیش از حد غلبه کنید. سپس با رعایت یک برنامه منظم خوابیدن و بیدار شدن، سیستم خواب خود را دوباره به نظم درآورید.

چه زمانی به خواب می روید؟ چه زمانی بیدار می شوید؟ حداقل طوری برنامه ریزی کنید که هر روز، در یک ساعت مشخص بیدار شوید.

شما باید برای خود برنامه ای داشته و آن را به طور دقیق اجرا کنید.

انجام این کار در ابتدا مشکل است، زیرا ممکن است سیستم خوابتان آسیب ببیند.

باید به هر روشی که بتواند شما را درست سر موقع بیدار کند، متوسل شوید؛ مثلا چند ساعت زنگ دار را تنظیم کرده و همه را با هم و در جاهای مختلفی که نتوانید خاموششان کنید بگذارید؛ از دوستی بخواهید که به شما تلفن کند؛ همسرتان را به کمک بطلبید و خلاصه هر کاری می توانید انجام دهید.

شرایط مناسب را برای داشتن خوابی خوب در شب محیا کنید و عوامل بد (نور، سر و صدا، عادت تماشای فیلم در رختخواب و) را حذف کرده یا تعدیل کنید.

روشی مناسب و عملی برای بیدار شدن خود پیدا کرده و هر روز از آن استفاده کنید.

بر روی انگیزه های خود و انضباط شخصی متمرکز شده و آنها را تقویت کنید.


چگونه بهتر بخوابیم؟


– اگر پس از 20 دقیقه درازکشیدن در بستر خوابتان نبرد، برخیزید و به کاری مشغول شوید تا احساس خواب آلودگی به شما دست دهد. کاملاً بنشینید و از روشن کردن چراغ ها بپرهیزید.

– از خواب بعد از ظهر بپرهیزید. این سبب می شود که هنگام خواب شب، کاملاً آماده خواب باشید.

اگر نمی توانید از خواب بعد از ظهر صرف نظر کنید، کمتر از یک ساعت و قبل از ساعت 3 بعدازظهر بخوابید.

– برای بیدارشدن از خواب و به خواب رفتن خود برنامه ثابتی داشته باشید. حتی در تعطیلات آخر هفته سعی کنید که نظم خواب خود را حفظ کنید.

– حداقل 4 ساعت قبل از خواب ورزش نکنید. ورزش در صبح و ابتدای بعدازظهر تداخلی در خواب ایجاد نمی کند.

– تنها هنگامی بخوابید که خوابتان می آید.

– از بستر تنها برای خوابیدن استفاده کنید.

– حداقل 4 تا 6 ساعت قبل از خواب از: سیگار، الکل و مواد کافئین دار اجتناب کنید.

– اگر معده شما خالی است، قبل از خواب، کمی غذا بخورید. مصرف مقادیر زیادی غذا به خصوص قبل از خواب و یا خالی بودن بیش از حد معده و احساس گرسنگی سبب اختلال در خواب شما می شود.

– 90 دقیقه قبل از خواب، با آب گرم حمام کنید. این کار باعث افزایش دمای بدن شما می شود و هنگامی که در بستر آرمیده اید، کاهش دمای بدن شما سبب احساس خواب آلودگی در شما می شود.

– قبل از خواب، از راحت و مناسب بودن شرایط اتاق خوابتان مطمئن شوید. دمای مناسب، تاریکی کافی، سکوت کافی و بستر راحت برای خواب راحت، ضروری است.

– گوش دادن به آهنگ آرام ‌و بدون کلام قبل از خواب در درمان بی‌خوابی موثر است.

– چنانچه فرد پس از گذشت نیم ساعت به خواب نرفت، لازم است یک فعالیت آرام بخش مانند مطالعه کتاب را انجام دهد و قبل از خواب از مصرف مایعات زیاد خودداری کند.

– از مصرف داروهای خواب‌آور به طور خودسرانه پرهیز شود، چرا که می‌تواند اعتیاد به دارو را در فرد ایجاد کند.

– از نور خورشید برای تنظیم ساعت بیولوژیک بدن خود استفاده کنید. به محض این که از خواب بلند شدید، برای 15 دقیقه از محیط خانه خارج گردید و نور روز را تجربه کنید.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیانپزشکان ایران

سلامت نیوز

پرشین وی – دکتر چمنی – متخصص اعصاب و روان

سایت روز

 

مطالب مرتبط:

مطالبی متنوع درباره خواب


آینده در دستان شماست

میکس فوق العاده زیبا از آهنگ دل را ببین با صدای علیرضا افتخاری و سفر های مقام معظم رهبری به شهر های مخطلف کشور (زاهدان-زنجان-بم) که چیز پر مغز و قشنگی از آب در آمده حتماً ببینید…

نوشته از : طب نبوی

۲۹ آذر ۱۳۹۲
درگوناگون

۶ نظر

 


«خواب صبح انسان را دچار انواع بیماریهای جسمی و روحی می کند .»
فصل اول :
مضرات جسمی خواب صبح
مقدمه :
خواب صبح یا همان خواب بین الطلوعین ، یکی از خوابهائی است که بسیار مورد نکوهش تعالیم اسلامی قرار گرفته است . دلیل اصلی مخالفت اسلام و ائمه  با این نوع خواب همانا اثرات زیانبار این خواب بر جسم و روح بشر می باشد .لذا جهت یادآوری بیشتر و توجه هم نوعان به این خواب فلاکت بار آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ایم تا شاید جامعه ما با شناخت بهتر و بیشتر ، از این خواب بی خاصیت خودداری کرده و بتواند راه پیشرفت و ترقی فردی و اجتماعی را بپیماید ؛ چرا که اگر انسان بتواند از آنچه خلاف طبیعت و جوهره وجودی اوست ، دوری کند بسیاری از مشکلات خود را حل خواهد نمود .
بنابراین ما مضرات خواب صبح را در دو فصل جداگانه یکی مضرّات جسمی و دیگری مضرات روحی مورد بررسی قرار داده ایم و به لحاظ اهمیت به برخی از آنها و یا مهمترین آنها اشاره کرده ایم چرا که این مضرات ممکن است بیش از آنچه که ما آورده ایم باشد و هدف اصلی ما توجه به برخی مضرّات می باشد تا انشاء الله مثمر الثمر واقع شود .
مضرات جسمی :
همانطوریکه می دانیم بدن انسان از چندین سیستم و دستگاه جسمی تشکیل شده است و ما در اینجا به تمام سیستم های بدن انسان که ممکن است به وسیله خواب صبح تحت تاثیر قرار گیرند اشاره کرده و به برخی بیماریها و عوارض ناشی از خواب صبح بر روی آنها را بطور اختصار مورد بررسی قرار داده ایم .
۱ سیستم عصبی مرکزی (CNS ) [1]
همانطوریکه می دانید سیستم عصبی مرکزی از مغز و نخاع تشکیل شده است و کنترل اعمال و رفتارهای انسان به این سیستم وابسته است . اگر این سیستم مرکزی به نحو احسن کار خود را انجام دهد اعمال ، حرکات و رفتارهای انسان نیز سالم و سنجیده خواهد بود .و برعکس ، اگر این سیستم دچار اختلال شود تمام این اعمال و رفتارهای انسان نیز دچار اختلال خواهد شد . حال در نظر بگیرید که خواب صبح بر اثرایجاد اختلال در ترشح برخی هورمونها و ناقل های عصبی در کار این سیستم اختلال ایجاد کند ، مسلماً این سیستم نمی تواند حالت طبیعی داشته باشد و در نتیجه اعمال ورفتارهای انسان نیز طبیعی نخواهد بود و آنگاه انسان دچار مشکلاتی از جمله سردرد، سرگیجه ، پرخاشگری و غیره خواهد شد . پس می توان به برخی از بیماریهای سیستم عصبی که بر اثر خواب صبح ممکن است بوجود آید اشاره کرد .
الف) سردرد وسرگیجه :
یکی از علل سردرد و سرگیجه گرفتگی عضلات ناحیه سر و گردن می باشد . وقتی انسان در صبح بخصوص بعد از طلوع آفتاب در خواب باشد ، بر اثر تغییر دما و نیز بر اثر اختلال در تنفس ممکن است گرفتگی عضلات پیش بیاید و در نتیجه دچار سردرد شود . پس بطور اختصار یکی از علل سردرد و سرگیجه می تواند خواب صبح باشد .

ب) عصبانیت :
یکی از دلایل عصبی شدن تحریک بیش از حد سیستم عصبی مرکزی بر اثر عواملی از جمله عدم موفقیت ، گرما ، سرما، گرسنگی ، بی نظمی درکارها ، درد ، غم و . می باشد . حال شما بگوئید که آیا خواب صبح باعث عدم موفقیت ، بی نظمی در کارها ، افسردگی و غیره نخواهد شد . بنابراین یکی از مضرات دیگر خواب صبح که می تواند سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار دهد عصبی شدن و پرخاشگری است .
ج) فراموشی وکاهش حافظه :
یکی از دلایل فراموشی و کاهش حافظه ، کاهش خون رسانی به سیستم عصبی (مغز) می باشد . فردی که در خواب صبح می باشد . خون رسانی و در نتیجه اکسیژن رسانی به مغز به خوبی انجام نشده و در نتیجه ممکن است دچار کاهش حافظه و فراموشی شود .
۲- دستگاه گوارش :
دستگاه گوارشی انسان از هشت قسمت تشکیل شده که شامل دهان ، حلق ، مری ، معده ، روده کوچک ، روده بزرگ ، راست روده ومخرج تشکیل شده است .
الف: دهان :
بسیاری از بیماریهای دهان و دندان از جمله پوسیدگی دندانها ، بوی بد دهان ، خرابی لثه ها و ناشی از تجزیه و تخمیر مواد غذایی بوسیله باکتریهای موجود در دهان می باشند . اگر انسان تا دیر وقت بخصوص صبح بخوابد بر اثر عدم ترشح کافی بزاق ، باکتریها فرصت کافی برای تخمیر مواد غذایی را پیدا می کنند و از این طریق باعث خرابی دندانها می شوند . از نتایج این تخمیر ایجاد بوی بد می باشد که وقتی انسان بعد از خواب بلند می شود از دهان متصاعد می شود . البته بوی بد دهان می تواند ناشی از بیماریهای ریه و معده و غیره باشد که بعداً بحث خواهد شد .
ب) حلق و حنجره :
یکی ازعوارض خواب صبح اَدم (تورم) حلق و حنجره می باشد . حتماً بعد از یک خواب طولانی تجربه کرده اید بنابراین خواب صبح می تواند حلق و حنجره را تحت تاثیر قرار دهد . که یکی از عوارض آن تورم حنجره و گرفتگی صدا می باشد . که ما آن را به صورت خشونت صدا درک می کنیم .
ج) مری :
سومین قسمت دستگاه گوارش مری می باشد . مری یک لوله ارتباطی بین حلق و معده می باشد که کار عبور غذا را بعد از بلع به سوی معده انجام می دهد .
یکی از بیماریهایی که می تواند مری را درگیر کند رفلاکس (برگشت محتویات معده به مری) می باشد . فردی که در خواب طولانی بخصوص در خواب بی موقع همانند خواب صبح باشد بر اثر عوملی از جمله افزایش فشار داخل شکم و شل شدن دریچه بین معده و مری ، محتویات معده از جمله اسید معده به مری برگشت پیدا می کند . که این برگشت می تواند باعث سوزش و سوختگی جدار داخلی مری شود و بیماریهای دیگری از قبیل گلودرد ، گرفتگی صدا ، گوش درد و ایجاد نماید . و گاهی بر اثر همین بیماری (رفلاکس) ممکن است سرطان مری هم ایجاد شود .

د) معده :
کار معده ذخیره غذا و تا اندازه ای هضم غذا می باشد . یکی از بیماریهای شایع معده و اثنی عشر زخم معده و اثنی عشر می باشد . یکی از دلایل اصلی این بیماری نیز استرس و به دنبال آن افزایش ترشح اسید معده می باشد . البته عوامل دیگری از جمله برخی باکتریها نیز در این بیماری دخیل می باشند . فردی که در خواب صبح می باشد بر اثر افزایش ترشح اسید معده به دلیل استرس و اضطراب ناشی از خواب بی موقع ممکن است دچار زخم معده و اثنی عشر شود . بنابراین یکی از دلایل زخم معده و اثنی عشر می تواند خواب صبح باشد .
هـ – روده باریک و راست روده :
کار اصلی روده باریک جذب مواد غذایی است . فردی که در خواب طولانی بخصوص خواب صبح باشد ممکن است در جذب برخی مواد غذایی و برخی ویتامین ها دچار اختلال می شوند و حتی مبتلا به کم خونی شود .
و- روده بزرگ :
کار روده بزرگ جذب آب مواد غذایی و انبار مواد زاید می باشد . یکی از دلایل اصلی یبوست جذب بیش از حد آب مواد غذایی از روده بزرگ به علت بی حرکتی روده بزرگ می باشد . فردی که در خواب می باشد مسلماً تحرک بدن بخصوص روده ها کم شده و این عامل می تواند یکی از دلایل یبوست و سایر بیماری روده بزرگ می باشد .
ی – مخرج :
به همان دلایل گفته شده در قسمت روده بزرگ فرد ممکن است دچار زخم ناحیه مقعد (شقاق) و یا بواسیر شود . پس همانطوریکه ملاحظه می کنید خواب صبح می تواند تمام قسمت های دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار دهد .
۳- دستگاه ادراری :
وظیفه دستگاه ادراری که شامل کلیه ها و مثانه و مجاری ادراری است دفع مواد زاید خون از طریق ادرار می باشد . فردی که در خواب طولانی باشد دفع مواد زاید از طریق ادرار نیز انجام نمی شود و ممکن است حتی به علت پر شدن مثانه،ادرار از طریق حالب ها به کلیه ها برگشت پیدا نماید و از این طریق به کلیه ها آسیب رسانده شود . علاوه بر آن ممکن است کنترل بر ادرار مختل شده و شب ادراری رخ دهد .
۴ دستگاه تنفس :
دستگاه تنفسی انسان از بینی ،نای و ریه ها تشکیل شده است و کار اصلی آن تبادل گازهای خون بین خون و محیط است . یعنی اکسیژن هوا از طریق دستگاه تنفسی به خون انتقال پیدا می کند و در عوض گاز کربنیک که یک گاز اضافی است از طریق این دستگاه به محیط پس داده می شود . حال فردی که بی موقع خوابیده باشد ممکن است در تبادل این گازها دچار اختلال شود . بطوریکه اکسیژن رسانی کم و برعکس گاز کربنیک خون افزایش می یابد و در نتیجه فرد دچار تنگی نفس و مشکلات تنفسی شود . که یکی از دلایل آن می تواند کاهش تنفس در خواب بخصوص خواب صبح باشد . همانطوریکه ممکن است این را تجربه کرده باشید که بعد از یک خواب بی موقع و غیر طبیعی شما با عطش اکسیژن روبرو می شوید .
۵ – دستگاه خونساز :
وظیفه خون رساندن اکسیژن و مواد غذایی به سلولهای بدن و انتقال مواد زاید مانند گازکربنیک و اوره جهت دفع می باشد . البته خون کارهای زیادی در بدن انجام می دهد که نیازی به بحث نیست .
حال ببینیم فردی که در خواب صبح می باشد چگونه خون او تحت تاثیر قرار می گیرد .
وقتی فردی در خواب صبح می باشد به علت کاهش تنفس و در نتیجه کمبود اکسیژن دستگاه خونسازی بدن انسان برای جبران کمبود اکسیژن شروع به خونسازی می کند و به عبارتی دیگر خون فرد غلیظ می شود . و همانطوریکه می دانیم افرادی که در حالت کاهش اکسیژن ( مانند زندگی در ارتفاعات ، کشیدن سیگار و بیماریهای تنفسی ) زندگی می کنند معمولاً خونشان غلیظ و چسبناک است و همین امر ممکن است باعث لخته شدن خون آنها و در نتیجه سکته قلبی یا مغزی شود . پس خواب صبح به این طریق نیز دستگاه خون ساز بدن را تحت تاثیر قرار می دهد .
۶- سیستم دفاعی بدن :
همانطوریکه خواب بموقع و کافی برای تقویت سیستم دفاعی بدن لازم و ضروری می باشد ، خواب زیاد و بخصوص خواب ابتدای روز سبب تضعیف سیستم دفاعی بدن انسان می شود . چراکه یکی از عوارض خواب صبح ایجاد اضطراب و استرس می باشد و بدیهی است استرس زیاد باعث کاهش سیستم ایمنی و دفاعی بدن در مقابل عفونت ها می شود .
۷- پوست و مو :
الف) زردی پوست بدن :
یکی از عوارض شایع و قابل مشاهده خواب صبح زردی پوست بخصوص زردی صورت می باشد . به علت عدم دفع بموقع و کافی مواد زاید از بدن ونیز به علت تخریب گلبولهای قرمز فرسوده در خون و ایجاد بیلی روبین[۲] پوست به زردی و چروکیدگی می گراید . و اگر این پوست در معرض نور خورشید قرار گیرد ، بتدریج دچار سوختگی (آفتاب سوختگی) خواهد شد و ممکن است به تیرگی بگراید و در نهایت در پوست بخصوص پوست صورت لک ایجاد شود .
ب) چرب شدن پوست :
وقتی انسان در خواب طولانی و خواب صبح باشد به علت کاهش ذخیره مواد غذایی بدن ، چربی های ذخیره شده در زیر پوست آب شده و اکثراً بعد از یک خواب بخصوص خواب صبح در زیر آفتاب ، پوست بدن چرب شده که همین موضوع می تواند مشکلات دیگری از قبیل ایجاد آکنه (جوش) و مشکلات عصبی به دنبال داشته باشد .
ج) ریزش مو:
یکی از عوامل ریزش مو ، اضطراب و استرس می باشد . بنابراین اضطراب و بدخلقی ناشی از خواب صبح یکی از دو علل اصلی ریزش مو می باشد . علاوه بر آن کمبود برخی مواد مانند روی – آهن و مس و اختلال در ترشح برخی هورمونها نیز می تواند باعث ریزش مو شود و کمبود این مواد هم می تواند ناشی از اضطراب و خواب بی موقع باشد .

۸- دستگاه اسکلتی و حرکتی :
خواب زیاد و بخصوص خواب صبح می تواند مانع تحرک و سوخت و ساز طبیعی بدن شود . به همین لحاظ ممکن است شرایط را برای ایجاد چاقی و بیماریهای حرکتی از جمله ضعیف شدن عضلات بدن و غیره شود . علاوه بر آن بی تحرکی خود زمینه بیماریهای دیگری از قبیل بیماریهای قلب و عروق و می باشد .
۹- تولید مثل و مشکلات جنسی :
یکی از علل بوجود آمدن مشکلات جنسی اضطراب می باشد . همانطوریکه ذکر شد اضطراب ناشی از خواب صبح می تواند بر روی مسائل جنسی فرد نیز اثر بگذارد و گاهی باعث ناتوانی جنسی بخصوص در مردان شود .
۱۰- مشکلات عمومی بدن :
الف) بی حالی و سستی عمومی و کاهش انرژی بدن :
انسان بعد از یک خواب شبانه و ترمیم جسمی و روحی بایستی از بستر برخیزد و آماده کار و فعالیت روزانه شود . حال اگر بعد از این به خواب خود ادامه دهد انرژی کسب شده را مجدداً تخلیه خواهد نمود که این باعث کاهش انرژی بدن و در نتیجه بی حالی و سستی خواهد شد . به عبارتی دیگر بدن انسان در طول خواب شبانه شارژ می شود تا آماده کار و تولید انرژی و حرکتی در طول روز شود حال اگر قبل از طلوع آفتاب بیدار نشود و به خواب خود ادامه دهد انرژی جذب شده را مجدداً تخلیه خواهد نمود و بجای استفاده مفید از انرژی کسب شده در طول روز بابی حالی و سستی همراه خواهد بود . و تمام آنروز را با بی حوصلگی و حتی بیمار گونه سپری خواهد کرد .
ب) اَدم عمومی بدن
حتماً برای همه ما تجربه شده است که بعد از خواب صبح بدنمان به خصوص زیر چشمانمان ورم (پف) کرده و صورتمان حالت غیر طبیعی پیدا کرده است . علت چیست ؟وقتی بدن انسان در بی تحرکی و سکون باشد مقداری از آب موجود در خون به بیرون رگها نشت کرده و باعث ورم بدن می شود . و چون نازکترین قسمت پوست بدن انسان پوست پلک تحتانی چشم می باشد لذا تورم و اَدم فوق بیشتر در آن ناحیه دیده می شود .البته سایر قسمت های بدن مانند حنجره ، پاها و تورم پیدا می کنند ولی به نسبت کمتری خود را نشان می دهد و همانطور که گفته شد در حنجره و تارهای صوتی خود را با خشونت صدا نشان می دهد .
۱۱- دستگاه گردش خون (قلب و عروق) :
وظیفه دستگاه گردش خون که شامل قلب و دستگاههای متصل به آن می باشد ، رساندن اکسیژن و مواد غذایی از طریق انتقال خون به تمام سلولهای بدن بوده و از طرفی مواد زاید و دی اکسید کربن را جهت دفع به دستگاههای مربوطه مانند دستگاه تنفسی و کلیه ها می رساند .
در هنگام خواب ، ضربان قلب کاهش می یابد و در صورت ادامه یافتن خواب صبح و در مواقع غیر طبیعی ممکن است در کار سیستم گردش خون بخصوص قلب اختلال ایجاد شود و گاهی همین موضوع ممکن است به سکته قلبی منجر شود .
و علاوه بر آن به علت چسبندگی و ایستادگی خون در رگها ممکن است گرفتگی رگها بوجود آمده و لخته ای از خون در رگهای تنفسی گیر کند و باعث بیماری دیگری به نام آمبولی ریوی شود .
پس خواب زیاد و بی موقع ممکن است دستگاه گردش خون را دچار اختلال کند .
۱۲- هوش و استعداد :
همانطوریکه می دانیم در هوش و استعداد علاوه بر عوامل ارثی عوامل محیطی نیز نقش دارند .
یکی از عوامل اصلی و موثر در هوش و استعداد و بهره برداری صحیح از آن ، داشتن نظم در زندگی است . حال شما فردی را در نظر بگیرید که بیشتر اوقات خود را در خواب می گذراند و از خواب صبح خود نمی گذرد . آیا چنین فردی می تواند در زندگی خود برنامه منظمی داشته باشد ؟ مسلماً جواب منفی است .
بنابراین خواب صبح مانع ایجاد نظم و در نتیجه ایجاد خلاقیت در روز خواهد شد و بطور کلی چنین فردی از هوش و استعداد ذاتی خود بهره کافی نخواهد برد و به عبارت دیگر خواب صبح می تواند مانع ظهور هوش و استعداد ذاتی شود .
۱۳- ظهور دردهای جسمی :
با توجه به اینکه خواب صبح سبب کاهش سیستم ایمنی بدن می شود ونیز سطح آستانه درد را افزایش می دهد . دردهای جسمی نیز نمایانتر شده بطوریکه دردهائی که اکثراً به حالت خاموش می باشند بعد از یک خواب صبح طولانی ظهور خواهند کرد .
۱۴- سینوزیت :
در صورت انسان چندین حفره بنام سینوس وجود دارد . که راه خروج ترشحات آنها بوسیله مجرایی در بینی باز شده که جهت جلوگیری از عفونت و التهاب آنها ترشحات موجود در آنها از طریق بینی به بیرون ریخته می شوند . حال به هر دلیلی این مجرا بسته شود ممکن است سینوزیت یا التهاب سینوس بوجود آید .
عوامل مختلفی از جمله گرفتگی بینی بر اثر سرماخوردگی ، انحراف بینی ، تورم و التهاب بینی بر اثر آلرژی و غیره این مجاری بسته می شوند . یکی از مواردی که می تواند باعث انسداد بینی شود خواب به خصوص خواب بلند مدت در صبح می باشد . پس خواب صبح می تواند منشأ عفونت های سینوس صورت شود و ایجاد سینوزیت نماید .
۱۵- عفونت گوش :
یکی از دلایل عفونت گوش میانی بسته شدن مجرای شیپور استاش در حلق می باشد . چون گوش میانی از طریق مجرائی به نام شیپور استاش با حلق ارتباط دارد ، حال به هر دلیلی این مجرا بسته شود چون ترشحات گوش میانی نمی تواند تخلیه شود و همانطوریکه قبلاً ذکر گردید خواب صبح می تواند باعث تورم و التهاب حلق و حنجره شود پس یکی از دلایل عفونت گوش میانی خواب صبح می باشد . علاوه بر آن به علت تجمع و تکثیر باکتریها و قارچها در مجرای گوش ممکن است عفونت گوش خارجی هم ایجاد شود .
۱۶- چشم درد :
چشم بر اثر پلک زدن و ترشح اشک از بسیاری از عفونت ها ، در امان خواهد بود . حال اگر فردی در مدت طولانی در خواب صبح باشد ، عمل پلک زدن و ترشح اشک به خوبی صورت نخواهد گرفت و همین موضوع می تواند باعث عفونت پلک یا چشم شود .

۱۷- رشد عفونت های قارچی در بدن :
یکی از شرایط رشد قارچهای سطحی پوست بدن ، گرما و رطوبت می باشد . فردی که بعد از طلوع آفتاب در خواب می باشد بدنش بر اثر تابش خورشید و گرمای محیط و عرق کردن و ترشح چربی، محیط مناسبی را برای رشد بسیاری از قارچها از جمله برفک دهان ، قارچهای تناسلی در زنان و سایر کچلی ها بخصوص کچلی ران را مهیا می کند . علاوه بر آن عفونت های دیگری از جمله ایجاد کورک و جوش های عفونی در پوست را بوجود خواهد آورد .
۱۸- بیماریهای متابولیک :
یکی از شایعترین بیماریهای متابولیک ، دیابت (افزایش غیر طبیعی قند خون ) می باشد . در ایجاد دیابت عوامل مختلفی از جمله ژنتیک ، چاقی ، انواع بیماریها ، استرس و دخالت دارند . همانطوریکه قبلاً ذکر شده خواب صبح یکی از دلایل اصلی اضطراب و استرس می باشند . بنابراین ممکن است خواب صبح یکی از دلایل دیابت نیز باشد .
۱۹- بیماریهای کبدی :
یکی از بیماریهایی که کبد (جگر) انسان را درگیر می کند هپاتیت (یرقان) می باشد . هپات به معنای کبد می باشد و هپاتیت به معنی التهاب کبد می باشد . در ایجاد هپاتیت ویروسهای گوناگونی دخیل می باشند و بر اساس نوع ویروس ایجاد کننده ، آنها را به انواع هپاتیت A,B,C,D,E,F,G تقسیم می کنند . وقتی هپاتیت بوجود آید سلولهای کبدی آسیب دیده و در نتیجه آنزیم های کبدی افزایش پیدا می کنند . خواب صبح به علت تضعیف سیستم ایمنی بدن علاوه بر اینکه ممکن است کبدرا مستعد عفونت های یاد شده کند و روند ترمیم سلولهای کبدی را بر اثرعفونت های مذکور دچار اختلال می نماید .
۲۰- فتق پلک تحتانی چشم :
بعد از یک خواب طولانی در صبح ، زیر چشم ها پف کرده و تورم پیدا می کنند که به مرور زمان این تورم کاهش پیدا می کند ولی اگر این تورم بر اثر خواب صبح هر روز ادامه پیدا کند ممکن است پوست ، چربی و بافت زیر پوستی پلک تحتانی چشم شل شده و به بیرون برآمدگی پیدا کند و ایجاد فتق پلک تحتانی کند و معمولاً این برآمدگی درمان خاصی ندارد .و لذا جهت پیشگیری باید از خواب صبح خودداری کرد .
فصل دوم : مضرات روحی
مقـدمه :
همانطوریکه در فصل اول به برخی از بیماریهای جسمی ناشی از خواب صبح اشاره ای شد ، این خواب به نحوی می تواند بر روح هم اثر مخرب داشته باشد البته هر بیماری روحی می تواند جسم را نیز متأثر کند و خود باعث بیماریهای جسمی شود و همانطوریکه ذکر شد بسیاری از بیماریهای جسمی مانند ناراحتیهای گوارشی و عصبی ناشی از اضطراب و استرس های اجتماعی و شخصی ناشی از خواب بی موقع می باشد .
اما جهت اهمیت موضوع به برخی از این بیماریهای روحی اشاره ای مختصر و گذرا خواهیم داشت :
۱- اضطراب :
یکی از اثرات بارز و مخرب خواب صبح بوجود آمدن اضطراب و دلهره ناشی از مشکلات خواب صبح می باشد و فردی که در خواب صبح می ماند ، بسیاری از کارهای روزمره (امورات دنیوی ) و اخروی خود باز می ماند . و اگر این روند ادامه پیدا کند چنین فردی به علت عقب ماندگی از کارهای خود ، دچار اضطراب خواهد شد بطوریکه این اضطراب به شکل یک بیماری مزمن در خواهد آمد و آنگاه این بیماری می تواند منشأ بسیاری از بیماریهای دیگر از قبیل افسردگی و وسواس باشد .
پس یکی از مضرات روحی خواب صبح ایجاد اضطراب می باشد .
۲- افسردگی :
همانطوریکه می دانیم افسردگی یکی از بیماریهای روانی شایع بشریت در قرن های اخیر می باشد . افسردگی یک بیماری مزمن روحی بوده که می تواند فرد را از انجام امورات زندگی خود باز دارد . در ایجاد این بیماری عوامل مختلفی دخیل می باشند . بنابراین یکی از عوامل اصلی ایجاد افسردگی همان خواب صبح و اضطراب ناشی از آن می باشد که علت اضطراب را توضیح دادیم .
وقتی فردی دچار اضطراب شود برای رهایی از این وضعیت خود به کارهای مختلفی دست می زند . یکی ازاین کارها آزار و آسیب زدن به جسم خود می باشد که این موضوع می تواند شامل کندن موهای بدن ، ناخن جویدن ، خراشیدن بدن و حتی خوردن انگشتان خود باشد . که این کارها تا اندازه ای از اضطراب فرد می کاهد اما اگر این کارها نتوانند اضطراب فرد را فروکش نمایند فرد در خود فرو می رود و به عبارتی وارد مرحله روحی خواهد شد که یکی از این نمودها ، افسردگی می باشد . بنابراین خواب صبح می تواند منشأ بیماری افسردگی هم باشد .
۳- وسواس :
یکی از عوامل زمینه ساز وسواس همان اضطراب و افسردگی می باشد . فرد برای رهایی از اضطراب و افسردگی خود به کارهای وسواس گرایانه از قبیل وسواس های جبری (مانند باز و بستن مکرر قفل درب یا شیر گاز ) یا شستشوی مرتب بدن و غیره خواهد شد .
بنا براین به همان دلایل ذکر شده ، خواب صبح می تواند ایجاد وسواس نیز نماید .
البته همانطوریکه می دانیم یکی از علل این بیماریها به خصوص افسردگی و وسواس اختلال در ترشح برخی هورمونها مانند سروتونین و اپی نفرین می باشد که اختلال در خواب می تواند یکی از علل این بی نظمی در ترشح این هورمونها باشد .
پس علاوه بر مشکلات روحی ، مشکلات عصبی و مغزی هم ناشی از خواب بی موقع می تواند از علل این بیماری باشد .
۴- عصبانیت و پرخاشگری :
فردی را در نظربگیرید که برای انجام کاری مهم مانند حضور در جلسه امتحان از خواب صبح دیر بلند شود . چه حالتی پیدا می کند مسلماً عصبی خواهد شد و با اطرافیان خود با پرخاشگری روبرو خواهد شد و سایرین را مورد سرزنش قرار خواهد داد . پس عصبانیت و پرخاشگری نتیجه خواب صبح خواهد بود .
۵- عدم اعتماد به نفس :
اگر فردی هر روز در خواب صبح بماند ، نمی تواند در امورات زندگی خود نظم داشته باشد . بنابراین همین موضوع می تواند زمینه ساز بی اعتمادی نسبت به خود باشد و به مرور زمان چون موفقیتی در کارهایش نخواهد داشت ، اعتماد خود را از دست خواهد دادو به این ترتیب خواب صبح موجب عدم اعتماد به نفس فرد را بوجود خواهد آورد .
۶- دروغگوئی :
در نظر بگیرید که فردی دیر از خواب صبح بلند شده باشد بدیهی است دیر هم بسر کار خواهد رفت . لذا ممکن است برای توجیه دیر آمدن خود دچار دروغگوئی شود . به عنوان مثال بگوید وسیله نقلیه ام خراب شد و
بنابراین باخواب صبح بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی که منشأ آنها دروغ می باشد ایجاد خواهد شد .
۷- جنون :
جنون یا دیوانگی مرحله پیشرفته و مزمن افسردگی می باشد . فردی که بطور مکرر در خواب صبح باشد . بنا به دلایلی که در بحث افسردگی بیان شد ممکن است افسردگی وی به مرحله جنون و دیوانگی کشیده شود . یعنی فرد افسار گسیخته شده و به مرحله ای از جنون برسد بطوریکه به خود و دیگران آسیب برساند
بنابراین خواب صبح می تواند باعث دیوانگی هم شود .
۸- اختلالات شخصیتی


منبع : سایت شعر نو  مهدیه معظمی

برچسب زده شده با :اظطراب بیماری کبدی خواب صبحگاهی سردرد و سر گیجه سستی سیستم دفاعی سینوزیت طب نبوی عصبانیت چاقی

۱۲ اسفند ۱۳۹۶

۰۷ تیر ۱۳۹۶

۲۱ اسفند ۱۳۹۵

Gгeetings! Verу helpful advice within this article!
It is the little chаnges that will make the most ѕignіficant сhаnges.
Many thanks for shаring!

Thank you

In life were rewarded for providing value to others
morrissey tickets Cost the
loans are obtainable in amounts from $50 to $500 and value $1 for each $10 borrowed.

please ask in persian so I could answer you. thank you

باعرض سلام خدا خیرتون بده واقعا به مطالب مفیدی اشاره کردید من واقعا با خواب صبح این عوارض را تجربه کردم به خصوص عصبانی بودن را

سلام مطالب در مورد خواب صبح ومضرات آن کاملاً صحیح است متشکرم

ایمیل شما نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

وبسایت/تارک

لطفا سوال امنیتی زیر را وارد کنید *

4 − سه =

نظر

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید:

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 جمشید کاظمی مدل آوریل 6, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *