فوايد غذاها

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

با فواید انواع خوراکی و مواد غذایی آشنا شوید و یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید.

وقتی که صحبت از خواص یک ماده غذایی میشود باید این نکته را در نظر گرفت که نحوه پخت آن

در میان هزاران نوع سیب زمینی که در دنیا وجود دارد، سیب زمینی قرمز، آبی و زرد محبوب ترین نوع

بلوبری یکی از میوه‌های خوشمزه ای است که بیشتر افراد تمایل دارند از آن استفاده کنند. شما می‌توانید این میوه

اگر به زیتون علاقه‌مند باشید حتماً فوایدش برای‌تان جالب خواهد بود؛ قبلا در مقاله‌ای در مورد فواید زیتون صحبت کرده‌ایم

تمدن‌های باستانی معتقد بودند که لیمو ترش می‌تواند تمامی سموم را از بدن دفع کند و برخی از تحقیقات اخیر

بسیاری از اتفاقات در فصل تابستان می توانند به خاطره ای بی نظیر تبدیل شوند که هر گاه در طول

خربزه یک میوه تابستانی خوشمزه و دارای گوشت شیرین و آبدار سبز کم رنگ است که در داخل یک پوست

زنجبیل برای قرن‌ها است که در طب، پخت و پز و تولید استفاده می‌شود..زنجبیل منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامین A، ویتامین

اگر هنوز هم نمیدانید آلوورا چه گیاه شگفت انگیزی است پیشنهاد میکنیم ابتدا مقاله «خواص آلوورا» را مطالعه کنید و

برخی از خواص شگفت‌انگیز زعفران برای سلامتی شامل بهبود سلامت تنفسی، تقویت سیستم گوارشی، رفع درد، بهبود عادات خواب، کاهش

شرايط كنوني جامعه به گونه اي است كه اكثر خانواده ها زمان كمتري براي تهيه غذا در منزل دارند ، زندگي ماشيني ، اشتغال پدر و مادر …از جمله دلايل اين مسأله است . امروزه عرضه طيف گسترده اي از غذاهاي آماده و كنسروي اين مشكل خانواده را حل نموده است . در اين بين غذاهاي اصيل و سنتي ايران كه از لحاظ تأمين مواد مورد نياز بدن بسيار مغذي مي باشند ، از جايگاه ويژه اي در سبد غذايي خانوارهاي ايراني برخوردارند . يكي از راه هاي دسترسي به اين مواد غذايي استفاده از كنسرو اين نوع غذاهاست . در متن ذيل به برخي از مزاياي اين نوع غذاها اشاره شده است:

    13 نكته مثبت :

 1 ) حفظ حالت طبيعي مواد غذايي : غذاهاي بسته بندي شده به دليل اين كه به مدت طولاني در مجاورت هواي آزاد قرار نمي گيرد ، حالت طبيعي خود را حفظ مي كنند .

2) قيمت مناسب : اين نوع غذاها در مقايسه با ساير مواد غذايي از قيمت مناسب تري برخوردارند .

3) نگهداري طولاني و آسان : از بزگ ترين امتيازات غذاهاي كنسروي ، قابليت نگهداري طولاني وآسان آن است

4) حمل و نقل آسان: اين قبيل غذاها به دليل سهولت حمل و نقل در مسافرت ، محيط كار و … بسيار مناسب هستند .

5) عدم وجود ضايعات: از آنجايي كه غذاهاي كنسرو شده را مي توان به اندازه دلخواه تهيه كرد و استفاده نمود ، بنابر اين ضايعاتي را به همراه ندارند .

6) سلامت غذا : اگر اين نوع غذاها به صورت صنعتي و تحت نظارت و كنترل هاي بهداشتي تهيه شده باشند ، از نظر سلامتي مطمئن هستند .

7) در دسترس بودن : شما به انواع غذاها ، ميوه ها ، سبزي ها و… در تمام فصول سال دسترسي خواهيد داشت .

8) تنوع : غذاهاي كنسرو شده با تنوع فراوان از هر نوع مرز جغرافيايي و اختلاف زماني و اقليمي عبور كرده و ميتوانند مجموعه اي متنوع از مواد غذايي را در اختيار شما قرار دهند .

9) صرفه جويي در زمان : براي آماده كردن و مصرف اين نوع غذاها به زمان زيادي نياز نيست .

10) درج ارزش تغذيه اي آنها بر روي ليبل : افرادي كه رژيم دارند و يا در طول روز بايد ميزان معيني كالري مصرف كنند به راحتي با استفاد از اين نوع كنسروها مي توانند رژيم غذايي خود را تنظيم نمايند .

11) كنترل مقدار نمك و روغن : استانداردهاي ميزان نمك وروغن در اين نوع غذاها رعايت مي شود بر طبق اين استانداردها نمك كمتر از 5/1 در صد وروغن كمتر از 4 درصد بايد باشد .

12) حفظ ارزش تغذيه اي : كليه ارزش غذايي در محصولات كنسروي حفظ شده فقط در صورت پخت مواد غذايي ، ويتاميني c كه حساس به حرارت است تا حدودي از بين مي رود كه در طبخ در منزل نيز اين ماده قابل نگهداري نيست ، در رابطه با دناتوره شدن پروتيين ها در اثر حرارت نيز بحث وجود دارد ، زيرا اين مواد در معده نير بر اثر اسيد معده ددناتوره شده ولي ارزش غذايي خودرا از دست نمي دهد پس صرفاً به دليل دناتوره شدن نمي توان نتيجه گرفت كه از ارزش غذايي آنهاكاسته مي شود .

13) عدم استفاده ازمواد نگهدارنده در كنسرو : فرايند توليد محصولات كنسرو شده متفاوت از غذاهاي آماده ديگر مي باشد . اين مواد غذايي پس از دربندي قوطي ها در دستگاهي به نام اتوكلاوقرار مي گيرندكه مرحله استريل كردن تجارتي ناميده مي شود . در اين پروسه كليه ميكروارگانيسم هاي بيماري زا و غير بيماري زا از بين مي روند بنابر اين نيازي نيست كه از مواد نگهدارنده در اين محصولات استفاده شود .آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

حتما این اصطلاح را زیاد شنیده‌اید که اغلب راجع به افراد مثبت با خصلت ‌های خوب به ‌کار برده می ‌شود که سر سفره خانواده‌اش بزرگ شده است. حتما این جمله هم مثل خیلی از نکات و ضرب‌المثل‌های قدیمی، بی‌ حکمت نبوده است. روان ‌شناسان غربی هم این جمله را تایید می‌ کنند و به خانواده‌ ها توصیه می ‌کنند غذا خوردن در کنار هم را یک مساله تربیتی جدی به حساب بیاورند. غذا خوردن خانواده در کنار هم، به غیر از آثار مثبت تغذیه‌ ای برای افراد خانواده فواید دیگری هم دارد.

فواید غذا خوردن در کنار خانواده 

حتما این اصطلاح را زیاد شنیده‌اید که اغلب راجع به افراد مثبت با خصلت ‌های خوب به ‌کار برده می ‌شود که سر سفره خانواده‌اش بزرگ شده است. حتما این جمله هم مثل خیلی از نکات و ضرب‌المثل‌های قدیمی، بی‌ حکمت نبوده است. روان ‌شناسان غربی هم این جمله را تایید می‌ کنند و به خانواده‌ ها توصیه می ‌کنند غذا خوردن در کنار هم را یک مساله تربیتی جدی به حساب بیاورند. غذا خوردن خانواده در کنار هم، به غیر از آثار مثبت تغذیه‌ ای برای افراد خانواده فواید دیگری هم دارد.

مطالعات نشان داده‌اند بچه‌هایی که در کنار خانواده‌ شان غذا می ‌خورند:

* در مدرسه موفق ‌ترند.

* کمتر به سمت دخانیات و مواد مخدر می‌ روند.

* کمتر از بقیه ی بچه‌ ها شرارت نشان می‌ دهند و دعوا می ‌کنند.

این روزها زندگی پُرمشغله و پدر و مادرهای شاغل و بچه ‌هایی که مُدام از این کلاس به کلاس دیگر می ‌روند کمتر اجازه می ‌دهد که خانواده وعده‌های غذایی را دور هم صرف کنند. توجه به نکات زیر به پدر و مادرها کمک می‌ کند تا این مشکل را کمی برطرف کنند.

خیلی سخت نگیریداگرچه غذا خوردن در کنار خانواده، مطمئن ‌ترین و بهترین روش داشتن یک تغذیه سالم است، اما به نظر دکتر دیوید لودویگ، استاد بخش اطفال دانشگاه هاروارد، یک غذای خانوادگی لزوما به معنی این نیست که همیشه پدر و مادر و بچه‌ها راس یک ساعت معین در تمام روزهای هفته دور میز کنار هم بنشینند و غذا بخورند.

با وجود این که گفته می‌ شود مصرف غذا در مقابل تلویزیون می ‌تواند مضراتی مانند پُرخوری را به دنبال داشته باشد، ولی تحقیقات نشان داده است که بچه‌هایی که در خانه و حتی جلوی تلویزیون غذا خورده‌اند، از بچه‌هایی که در تنهایی غذا خورده‌اند زندگی سالم ‌تری داشته ‌اند.

اهمیت این موضوع در این نکته اساسی است که وقتی خانواده در کنار هم غذا می ‌خورند و وقتی احساس غذا خوردن در کنار یک جمع به کودک دست می‌ دهد، او بهتر و سالم ‌تر غذا می ‌خورد، حتی اگر غذای مصرف شده از غذاهای آماده مثل پیتزا باشد ، اثر کاملا متفاوتی از خوردن یک پیتزا در تنهایی دارد.

دکتر لودویک پیشنهاد می ‌کند که حتی اگر پدر و مادرها وقت غذا درست کردن

 را ندارند و غذای آماده تهیه کرده‌اند، اضافه کردن کمی سالاد، سبزی خوردن یا چند افزودنی سالم و سرو کردن آن می ‌تواند مانند یک غذای خانگی آثار مثبتی داشته باشد.

به عقیده او وقتی با هم غذا می ‌خورید، موجب می ‌شود غذا خوردن بیشتر طول بکشد و زمان در کنار هم بودن خانواده بیشتر باشد.

به برنامه خود پایبند باشیدحتما لازم نیست تا غذای خانوادگی، یک وعده کامل و پرتشریفات مانند ناهار باشد. اگر وقت ناهار خوردن کنار یکدیگر را ندارید، یک برنامه دیگر بریزید. صبحانه، شام، یا حتی وعده‌های غذایی روز جمعه را برای خانواده کنار بگذارید.

وقتی در طول هفته نمی‌ توانید وعده‌های غذایی را کنار خانواده باشید، حتما یک روز خاص در هفته را برای این کار در نظر بگیرید و به هیچ وجه برای آن روز برنامه‌ ریزی نکنید.

با هم حرف بزنیدخوردن غذا با کودک‌ موجب می ‌شود تا در مشکلات او هم شریک شوید. پس از غذا خوردن یا حتی در حین آن، با فرزندتان راجع به اتفاقات روزانه صحبت کنید. توجه به غذا خوردن موجب می‌ شود فرزندتان با آرامش بیشتری و بدون خجالت راجع به مسایلش با شما صحبت کند.

پس از تمام شدن غذا زود از سر سفره یا میز بلند نشوید و سعی کنید زمانی را برای حرف زدن اختصاص بدهید. خوردن سالاد پس از صرف غذا ضروری است.

اگر عادت به حرف زدن در حین غذا خوردن را ندارید، زمان خوبی است تا به این وعده غذایی هویت یک جلسه خانوادگی دوست داشتنی را بدهید.

فرزندتان را تنها نگذاریدحتی اگر فرزندتان گرسنه نیست از او بخواهید تا در کنار شما بنشیند. اگر کودک ‌تان اصرار دارد که حتما جلوی تلویزیون غذا بخورد، برایش وعده غذایی مشخصی تهیه کنید و سعی کنید شما هم در کنار او قرار بگیرید تا به ‌تدریج توجهش از تلویزیون به طرف شما جلب شود.

دکتر سیداحسان بیکایی Readers Digest :منبع

 

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 rashed عکس نوامبر 15, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *