فوائد قارچ کفير

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۸/۴ – ۱۷:۲۰

خلاصه کلام، کفیر یک ابر نوشیدنی طبیعی می باشد که مصرف مداوم آن باعث سلامتی بیشتر و افزایش طول عمر شما خواهد شد. مصرف کفیر از زمانی که در شکم مادرتان باشید تا سنین بسیار بالا، فوق العاده مفید و سلامتی بخش می باشد.

اگر شما از افراد خودمراقب هستید و برای سلامتی خود ارزشی قائلید، باید هر شب یک لیوان کفیر را تناول نمائید. در سالهای قبل از ۱۳۸۰ افراد کمی با فواید چای سبز آشنا بودند، چایی که هزاران سال است در چین به عنوان چای سلامتی مصرف می گردد، ولی حالا چای سبز وارد ذنجیره مصرف بسیاری از ایرانیانی که به سلامتی خود اهمیت می دهند و خودمراقبتی می کنند، شده است.

کفیر نیز از بیش از ۱۰۰۰ سال پیش به عنوان یک محصول خوراکی شفابخش نزد مردم قفقاز شناخته شده می باشد. اما نام کفیر چند سالی بیشتر نیست که با دوغ های کارخانه پگاه بر سر زبان مردم ایران افتاده، و هنوز فرهنگ استفاده از کفیر جایگاه خود را در ذنجیره غذائی ایرانیان، نسبت به خواص بیشماری که دارد باز ننموده است.

البته ذکر این نکته بسیار ضرروی می باشد، که دوغ های صنعتی که کارخانه های معروف به عنوان کفیر تولید می کنند، اصلا خواص کفیر طبیعی را ندارند. به جهت زمان بر بودن استفاده از قارچ های زنده، دوغ های کارخانه ای با استارتر خشک شده قارچ کفیر که از کشور روسیه یا اوکراین وارد می شود تهیه می شوند. در واقع فرایند تخمیر شیر در دوغ های شرکتی با نام کفیر، توسط باکتری های مفید کفیر زنده صورت نمی گیرد. پس دوغ کفیری که در فروشگاه ها به فروش می رسد، اصلا خواص کامل این ماده سلامتی بخش را ندارد، هر چند که مصرف آن بهتر از دوغ معمولی و بسیار بسیار بهتر از نوشابه های سیاه، قرمز و زرد می باشد.

بهترین کفیر، کفیری است که خود شما در منزل و با قارچ زنده کفیر تولید نمائید. با خواندن طرز تهیه کفیر متوجه تفاوت فاحش کفیر واقعی با دوغ کفیر صنعتی خواهید شد.

پس وقتی صحبت از خواص کفیر می شود منظور ما کفیری است که به طور طبیعی از تخمیر شیر به وسیله قارچ های زنده کفیر توسط خود شما تهیه شده است، که اصطلاحا به آن کفیر خانگی یا کفیر طبیعی می گویند.

به طور کلی کفیر یک مایع شبیه دوغ ماست می باشد که حاصل فعالیت تخمیری بیش از ۵۰ نوع مختلف باکتری و تک سلولی مفید می باشد، که در شکلی شبیه قارچ در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی دارند. اگر با فرآیند تولید نان آشنائی داشته باشید، برای تهیه نان از ماده ای به نام خمیر ترش که درواقع یک تک سلولی زنده می باشد، استفاده می نمایند؛ فعالیت تخمیری این تک سلولی با آب و آرد در دمای زندگی (۱۸ تا ۳۷ درجه سانتیکراد) باعث تهیه خمیر نان های خوشمزه ای می شود که هر روز میل می نمائید.

قارچ کفیر نیز یک موجود زنده می باشد که با تخمیر انواع شیر یک سوپر پروبیوتیک طبیعی را برای ما فراهم می آورد که در بین تمامی خوردنی های روی زمین مقام اول خوردنی های پروبیوتیک را دارد. اینکه پروبیوتک چیست و چه فوائدی دارد رو در این مقاله می توانید به طور کامل مطالعه نمائید، همینقدر بدانیم که پروبیوتیک مجموعه ای از باکتری های مفید زنده هستند که باعث هضم غذا، پاکسازی روده از مواد مضر و تولید انواع ویتامین و آنتی بیوتیک های طبیعی در دستگاه گوارشی ما می شوند.

همه ما می دانیم که منشاء بسیاری ازبیماری ها و عدم سلامتی انسان به موادی که می خوریم و طرز کار دستگاه گوارش مرتبط می باشد، اینجاست که خوردن مداوم کفیر به عنوان یک ابر پروبیوتیک طبیعی با داشتن بیش از ۷ بیلیون تک سلولی و باکتری مفید در هر لیوان باعث افزایش سلامتی و طول عمر ما می شود.

لطفا توجه داشته باشید که کفیر یک قرص یا داروی شیمیائی نیست، تاثیرات مثبت کفیر در بدن، مانند هر ماده طبیعی دیگر، هنگام استفاده مداوم آن نمایان خواهد شد. برای حداقل یک ماه، هر شب یک لیوان کفیر بنوشید، تا تاثیر آن را در سلامتی به خصوص در پوست و موی خود کاملا لمس نمائید.

علاوه بر باکتری های مفید، کفیر مملو از ریز مغذی های بسیار حیاتی برای تک تک سلول های بدن ما می باشد که در کمتر مواد غذائی وجود دارد. موادی مانند:

و مواد مفید دیگری که تاثیر شگرفی در ایجاد سلامتی و افزایش طول عمر خواهند داشت.

همین امروز کفیر را وارد ذنجیره غذائی خود نمائید تا طعم نعمت سلامتی با استفاده از محصولات طبیعی را تجربه نمائید.

تحقیقات پزشکی نشان داده که مصرف مواد غذائی تخمیری باعث از بین رفتن انواع مخلفی از تومورهای سرطانی در حیوانات آزمایشگاهی می شود. به عنوان مثال در تحقیقی که در ژورنال علم لبنیات انتشار یافته، نشان داده که مصرف روزانه کفیر باعث جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی سینه می شود و مقاومت سلولی بدن (immune cells) در مقابل دچار شدن به انواع بیماری ها را افزایش می دهد.

اسید لاکتیک خاص (dextrorotatory) تولید شده در فرآیند تخمیر شیر یکی از مواد فوق العاده مفید و بسیار کمیاب برای سلول های بدن ما می باشد، این ماده باعث از بین رفتن انواع قارچ ها و سم های تولید شده آنها در بدن ما می گردند. به عنوان مثال سمی که تولید نوعی قارچ در انواع آجیل به خصوص بادام زمینی می باشد باعث حساسیت در بسیاری از انسان ها می شود، مصرف روزانه کفیر می تواند با از بین بردن قارچ های میکروسکوپی و سموم آن ها در بدن ما که عوامل آلرژی زا می باشند به درمان انواع حساسیت ها کمک شایانی نماید

با توجه به باکتری های زنده و مفید، کفیر در  مداوای انواع اسهال و بیماری های دستگاه گوارش بخصوص روده های کوچک و بزرگ شهره می باشد. تحقیقات نشان داده، کودکانی که معده ای ضعیف دارند و با خوردن بعضی از مواد غذائی مانند میوه های بهاری گرفتار مشکل اسهال می گردند با خوردن مداوم کفیر مداوا می شوند.

دفعه بعد که قسمتی از بدن مثلا گلویتان چرک کرد و نیاز به آنتی بیوتیک پیدا نمودید، حتما دو لیوان کفیر را روزانه مصرف نمائید تا تاثیر شگرف آنرا در بهبودی خود ببینید. تحقیقات بسیاری نشان داده است که کفیر با داشتن انواع مواد مفید و تولید آنتی باکتریال های طبیعی، باعث بالا رفتن سیستم مقاومت بدن شما در مقابل انواع بیماری ها بخصوص سرما خوردگی ها شده و بدنی سالم را به شما هدیه می دهد.

کفیر با داشتن گستره زیادی از انواع ویتامین و مواد معدنی یک جایگزین طبیعی برای قرص های صنعتی ویتامین و مینرال می باشد. مدتهاست که می دانیم، سلامتی ما وابسته به سلامتی سلول های ماست و سلامتی سلول های ما وابسته به ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. کفیر می تواند نقش بسیار پر رنگی در رفع گرسنگی سلول های بدن ما مانند پوکی استخوان ایفا نماید. مطئن باشید بعد از یکماه مصرف روزانه کفیر، تاثیر شگرف آنرا در افزایش سلامتی و شادابی پوست و موی خود خواهید دید.

تحقیقات نشان داده است که خوردن یک لیوان کفیر در هر ۲۴ ساعت پس از یک ماه تاثیر بسیار زیادی در کاهش فشار خون و ماندن در محدوده نرمال فشار دارد. همچنین مصرف کفیر با کاهش کلسترول بد خون نقش مهمی در جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی دارد.

کفیر با داشتن ماده کمیاب تریپتوفان و انواع اسید آمینه های ضروری اثر قرص های آرام بخش را به صورت طبیعی و بدون هیچگونه ضرر جانبی دارد، تحقیقات نشان داده، مصرف مداوم کفیر باعث آرامش بیشتر و داشتن روحیه شادتر خواهد شد. مصرف روزانه یک لیوان کفیر مخلوط با یک قاشق عسل از افسردگی های فصلی جلوگیری می نماید.

کفیر با داشتن باکتری های بسیار مفید و خاصیت ضد قارچ و میکروبی که دارد به طور شگفت آوری باعث بهبود و گاها درمان بیماری های زنانگی بر اثر قارچ و رفع سوزش های آن می شود. برای درمان اینگونه بیماری ها علاوه بر تناول مداوم کفیر که باعث تنظیم و درمان دستگاه گوارش و ادرار خواهد شد، برای چند شب کفیر خالص را مانند کرم های مخصوص اینکار، در موضع دوش بگیرید. و یا در یک تشت آب ولرم یک لیوان کفیر را مخلوط کرده و برای نیم ساعت در تشت نشسته تا از شر سوزش های دیوانه کننده بر اثر قارچ های عفونی راحت شوید. توصیه اکید می نمائیم، در هر حال اول به پزشک متخصص مراجعه نمائید و در صورت تشخیص پزشک و عفونت بر اثر قارچ از کفیر برای درمان کمکی استفاده نمائید.

کفیر با تنظیم کردن باکتری های داخل دستگاه گوارش و کبد و ایجاد سلامتی بیشتر در آنها و  با داشتن مواد معدنی کمیابی چون بیوتین باعث بهبود بسیار زیاد در پوست و موی شما خواهد شد. برای دیدن این تغییر هر شب یک لیوان کفیر را قبل از خواب تناول نمائید، و پس از یکماه پوست و موی خود را مقایسه نمائید و تاثیر معجزه آسای این ابر خوردنی را مشاهده نمائید. همچنین با استفاده از کفیر به عنوان ماسک پوست می توانید پوستی شفاف و بدون لک داشته باشید. برای اینکار ۲ قاشق غذاخوری کفیر را با یک قاشق چایخوری روغن بادام تلخ مخلوط نمائید و هر شب  بر روی پوست خود مالیده و پس از۲۰ دقیقه صورت خود را بشوئید.

از همه اینها گذشته کفیر بنا به نوع تهیه آن دارای طیف گسترده ای از طعم های خوشمزه برای هر سلیقه ای می باشد و خوردن آن در کنار غذا و یا مخلوط با انواع میوه، عسل یا سبزیجات  لذت بخش می باشد. نکته خیلی مهم، خریداری دانه های کفیر از فروشنده معتبر قارچ کفیر می باشد، تا از کیفیت و سلامتی قارچ ها اطمینان داشته باشید.

اگر شما از مصرف کفیر و تاثیر این ماده خارق العاده در سلامتیتان تجربه ای دارید لطفا با ما در قسمت نظرات همین صفحه به اشتراک بگذارید:

ارسال شده توسط رامين (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ – ۱۷:۱۹

ارسال شده توسط من (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ – ۱۱:۵۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ – ۱۴:۳۳

دوست گرامی به طور کلی کفیر نیز مانند دیگر لبنیات طعمی مطبوع دارد، شاید کمی شبیه ماست شل، اما دقیقا مانند ماست، چون نسبت به طرز تهیه آن طعم آن نیز متفاوت می شود نمی توان گفت که شیرین یا ترش است؛ در واقع با تغییر اندکی در زمان، دما، مقدار و نوع شیر می توان طیف گسترده ای از طعم های کفیر، مانند: شیرین، ملس و ترش را تولید نمود.

برای آگاهی از چگونگی طرز تهیه کفیر با طعم های متفاوت، لطفا از این لینک قسمت ریزه کاری های تهیه کفیر بازدید نمائید.

ارسال شده توسط رهگذر (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۲/۲۶ – ۲۳:۵۵

ارسال شده توسط سلامان (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ – ۱۴:۰۳

ارسال شده توسط فریبا (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۳/۲۸ – ۰:۰۹

ارسال شده توسط نازنین (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ – ۱۹:۱۴

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۴/۱۴ – ۲۱:۱۴

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۹/۴ – ۱۱:۳۶

ارسال شده توسط حسینب (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ – ۲۳:۱۱

ارسال شده توسط نیکی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱/۲۹ – ۹:۱۳

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱/۲۹ – ۱۷:۴۵

به طور کلی کفیری خوب می باشد که به ذائقه و طبع شما سازگارتر باشد، و نمی توان یک نسخه کلی برای همه بابت آن پیدا نمود، پس شما هستید که با مصرف انواع کفیر طبیعی که با قارچ کفیر تهیه کرده اید، تشخیص می دهید که کدام بهتر است، خیلی سخت نگیرید چون پروبیوتیک ها که تاثیر گذارترین ماده کفیر در سلامتی می باشند، به اندازه کافی در هر کفیری که به صورت طبیعی درست شده است وجود دارد.

به هر حال، به نظر من کفیر ترش مانند مواد غذائی ترش، اشتها آور تر و هم زمان چربی سوزتر می باشد و همچنین دارای ویتامین های بیشتری از گروه ب می باشد. احتمالا کفیر ترش دارای ریز مغذی های بیشتری از کفیر شیرین می باشد، البته این نظر به صورت تجربی می باشد و من هیچ پشتوانه علمی بابت آن پیدا نکرده ام.

ارسال شده توسط حسین (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۴/۷ – ۲۱:۲۸

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۵/۲۰ – ۲۳:۳۳

من مدت سه ساله که از این نوشیدنی به صورت مداوم استفاده میکنم وازخواصی که شخصا تجربه کردم:

ارسال شده توسط ارش (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۷/۹ – ۲۲:۲۶

ارسال شده توسط فرید (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۸/۹ – ۲۲:۵۴

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۸/۱۰ – ۱۵:۴۸

خوردن قارچ کفیر در مقادیر کم مشکلی ندارد، برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه لطفا از این لینک بازدید فرمائید.

ارسال شده توسط ناهید (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۸/۲۰ – ۲۲:۰۹

ارسال شده توسط ناشناس (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۹/۲۴ – ۲۰:۱۶

ارسال شده توسط فیضی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۹/۱۳ – ۱۰:۴۱

ارسال شده توسط مهدی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۱ – ۷:۰۷

ارسال شده توسط سیما (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ – ۲۳:۵۳

ارسال شده توسط ثمین (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ – ۸:۰۷

ارسال شده توسط m.a (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۲/۶ – ۱۵:۵۹

ارسال شده توسط صفری از گلستان … (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۶ – ۲۳:۳۵

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۱۸ – ۱۰:۰۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱/۱۸ – ۱۴:۵۵

کفیر تولید شده از شیر گاو که متداولترین نوع کفیر می باشد در گروه لبنیات قرار می گیرد، اگر فردی از طرف پزشک منع مصرف لبنیات (مثلا به علت داشتن سنگ کلیه) نداشته باشد، به طور حتم می تواند کفیر نیز استفاده نماید و مطمئنا برای او مفید واقع خواهد شد.

اما از طرف دیگر مواد غذائی که از نظر طب سنتی در زمره مواد غذائی سرد طبقه بندی می گردند (مانند کفیر شیر گاو) معمولا برای سنین بالا به تنهائی مناسب نیستند و شاید باعث کرختی و درد های عضلانی یا استخوانی گردند. اما خوشبختانه می توان مواد سرد را با مواد گرم همگون؛ مخلوط و استفاده نمود تا از خواص آن بهره بگیریم. که در مورد کفیر بسته به ذائقه فرد مصرف کننده می توانید آن را با یکی از مواد عسل، عرق نعنا یا پودر زنجبیل و زیره مخلوط نمود و مصرف نمائید.

همچنین می توانید به جای شیر گاو برای تولید کفیر، از شیر انواع مغزها مانند بادام یا بادام هندی برای تولید کفیر استفاده نمائید که در آن صورت طبع کفیر تولید شده گرم خواهد شد. دستور تهیه کفیر از مغزآجیل را می توانید در این لینک مشاهده نمائید.

ضمنا برای افراد دیابتی بهترین کفیر، کفیر شیر شتر (حاصل از تخمیر شیر تازه شتر توسط قارچ کفیر) می باشد. استفاده مداوم کفیر شیر شتر، کمک شایانی به درمان دیابت خواهد نمود.

ارسال شده توسط مژگان (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۳ – ۷:۰۶

ارسال شده توسط هادی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۷ – ۱۹:۰۳

ارسال شده توسط انصاری (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۱۸ – ۱۵:۲۶

ارسال شده توسط علی (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۵/۱۴ – ۱۲:۲۳

ارسال شده توسط صالح (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۳/۵ – ۱۳:۰۹

ارسال شده توسط مهربان (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۳/۲۴ – ۱۴:۳۴

ارسال شده توسط زهرا (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۴/۲۲ – ۱۳:۱۶

ارسال شده توسط ریما (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۵/۲۶ – ۱۱:۴۳

ارسال شده توسط کامیاب (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۵/۲۶ – ۱۶:۵۶

ارسال شده توسط سمیه (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۷/۶ – ۸:۵۵

ارسال شده توسط امیرمحسنی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۸/۲ – ۱۱:۵۳

ارسال شده توسط معین (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۹/۴ – ۱۰:۰۱

ارسال شده توسط سعید (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۹/۹ – ۱۰:۴۸

ارسال شده توسط حیدری (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۹/۱۳ – ۲۲:۳۱

ارسال شده توسط بی نام (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ – ۲۳:۲۱

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ – ۱۱:۳۲

ارسال شده توسط معصومه (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ – ۸:۵۰

ارسال شده توسط قاسمی گرگان (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۲/۲۸ – ۸:۱۶

ارسال شده توسط سلین (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱/۱۷ – ۸:۳۹

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۱/۲۷ – ۱۰:۱۳

توجه نمائید که دلائل ایجاد جوش بسیار مختلف می باشد و نمی توان از هیچ نسخه واحدی برای بهبود جوش های مختلف استفاده نمود.

اما از آن جایی که یکی از علل اصلی جوش های صورت عدم کارکرد صحیح سیستم گوارش می باشد، مصرف روزانه یک لیوان کفیر در دراز مدت کمک شایانی به داشتن پوست بهتر و همچنین و بهبود کیفیت موی سر خواهد کرد.

توجه نمائید که مصرف کلیه خوراکی های بسته بندی شده و آماده مصرف مانند بیسکوئیت، پفک، چیپس، پاستیل، سوسیس، کالباس، اسنک، انواع نوشابه و .. مهمترین عامل ایجاد جوش و تخریب سلامت عمومی بدن می باشد. پس علاوه بر مصرف کفیر سعی کنید بیشتر از غذاهای خانگی، میوه و سبزیجات و برای تنقلات از آجیل خام استفاده نمائید.

ارسال شده توسط کوروش سنندج (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۲/۸ – ۱۳:۳۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۲/۹ – ۱۱:۵۱

با یکبار تهیه قارچ کفیر میتوان همیشه از آن استفاده نمود، البته به شرط تولید کفیر یا نگهداری صحیح به صورت مداوم، که می توانید طرز تهیه و نگهداری صحیح قارچ کفیر را در این مطب به صورت کامل مطالعه فرمائید.

ارسال شده توسط سعید (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۲/۱۵ – ۲۰:۳۹

ارسال شده توسط همشهری (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۲۷ – ۱۴:۱۷

ارسال شده توسط مریم (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۲۷ – ۱۵:۵۹

ارسال شده توسط فریبرز (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۲۸ – ۱۳:۵۵

ارسال شده توسط زهرا (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۴/۲ – ۱۸:۰۲

ارسال شده توسط asd (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۶/۲۸ – ۱۲:۴۴

ارسال شده توسط شیما (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۷/۱ – ۱۲:۵۶

ارسال شده توسط مريم (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۷/۲۱ – ۱۲:۰۶

ارسال شده توسط سید (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۸/۵ – ۹:۰۶

ارسال شده توسط Zadbob (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۹/۲۰ – ۱:۵۲

ارسال شده توسط شقایق (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ – ۲۲:۰۲

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ – ۱۵:۵۹

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ – ۲۱:۰۹

ارسال شده توسط حسین (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۲/۶ – ۲۰:۱۲

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ – ۱۰:۴۷

ارسال شده توسط دنیا (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۲/۱۷ – ۷:۱۹

ارسال شده توسط علیرضا (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۱/۵ – ۱۷:۲۱

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۱/۹ – ۳:۴۹

چرا خواص کفیر خانگی بسیار بیشتر از کفیر فروشگاهی می باشد؟

طرز تهیه کفیر

خواص کفیر

قارچ کفیر چیست؟

چگونه با کفیر لاغر شویم

کفیر چیست؟

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و استفاده از این مطالب نباید جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان گردد.

اگر می خواهید دارای طول عمر بیشتر به همراه سلامتی باشید و با افزایش مقاومت سلولی بدن از انواع بیماری های اصلی مانند  دیابت، سرطان، افسردگی، پیری زود رس و بسیاری دیگر جلوگیری نمائید، هر شب یک لیوان کفیر طبیعی میل نمائید.

برای خرید بهترین نوع قارچ کفیر به صورت آنلاین، اینجا را کلیک نمائید

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۷/۳۰ – ۲۰:۱۲

حال که به خواص بی شمار کفیر این دوغ خوشمزه و سلامتی بخش، که میتونه به عنوان یک ماده طبیعی جای انواع قرص های ویتامین و مینرال رو برای ما بگیره پی بردیم، وقت اینه که طرز تهیه کفیر رو یاد بگیریم تا با کمترین هزینه، یک دسر عالی و سلامتی بخش  را به زنجیره غذائی روزانه خودمون اضافه کنیم.

اینکه چرا باید از کفیر طبیعی تولید خودمان استفاده نمائیم را در این لینک مطالعه فرمائید.

برای تهیه حدودا نیم لیتر کفیر طی ۲۴ ساعت، نیاز به وسائل و مواد زیر داریم:

این وسائل در هر آشپزخانه ای وجود دارد، پس شما به راحتی می توانید، با داشتن کمی قارچ کفیر، دوغ کفیر را در منزل تهیه نمائید.

نکته جالب اینجاست که با یکبار تهیه قارچ کفیر، می توانید بارها از آن استفاده نمائید، و نیازی به خرید مجدد آن وجود ندارد. و اینکه، این قارچ طی فرآیند تهیه دوغ کفیر، رشد و نمو می نماید و مقدار آن افزایش می یابد، تا شما بتوانید مقدار بیشتری کفیر تهیه نمائید و یا مازاد قارچ مورد نیاز خود را به عزیزانتان هدیه دهید.

اگر برای اولین بار است که از قارچ ها استفاده می نمائید، ابتدا ۳۰ گرم قارچ کفیر را در سبد پلاستیکی ریخته و با یک لیوان آب معدنی شستشو دهید، توجه نمائید که حتما از آبی استفاده نمائید که کلر نداشته باشد، چون کلر و کلا مواد شیمیائی بر کیفیت و فرآیند تولید کفیر اثر منفی دارند پس برای شستن قارچ کفیر به هیچ عنوان از آب لوله کشی استفاده ننمائید. کفیر های شسته شده را در داخل ظرف شیشه ای قرار دهید. به هیچ عنوان از ظروف فلزی برای تهیه کفیر استفاده ننمائید. توجه نمائید، برای هر بار استفاده از دانه های کفیر، نیازی به شستن آنها نمی باشد.

دو لیوان شیر را در ظرف درب بسته، مدت کوتاهی بیرون از یخچال می گذاریم تا هم دما با درجه حرارت محیط خانه شود، سپس شیر را به قارچ های داخل ظرف شیشه ای اضافه کنید و  با قاشق چوبی یا پلاستیکی، به آرامی شیر و قارچ ها را برای ۱۰ ثانیه هم بزنید. برای گرم کردن شیر به هیچ عنوان از ماکروفر استفاده ننمائید

توجه نمائید که حتما از شیر پاستوریزه تولید روزانه که دارای تاریخ مصرف حداکثر ۴ روزه می باشند، استفاده نمائید. به هیچ عنوان از شیر های با ماندگاری طولانی، مثلا شیر های پاکتی با ماندگاری بیش از ۱۰ روز استفاده ننمائید، چون مواد نگهدارنده این گونه شیرها، قارچ های شما را از بین خواهد برد.

ظرف را طوری پر نمائید که حداقل دو تا چهار سانت از سر ظرف خالی بماند. بهتر است از انواع شیر کم چرب برای تولید کفیر استفاده نمائید. هر چه شیر طبیعی تر باشد (اصطلاحا ارگانیک تر) کیفیت محصول نهائی بهتر می شود.

درب ظرف شیشه را با دو لایه پارچه ضخیم و کمی نخ محکم می بندیم و آنرا در داخل مکانی تاریک مانند کمد یا کابینت آشپزخانه با درجه حرار۲۰ تا ۲۴ درجه (حرارت معمولی خانه) برای مدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت قرار می دهیم. برای بستن ظرف می توانیم از درب آن نیز استفاده نمائیم، که آنرا می باید به صورت معمولی ببندیم، یعنی نه خیلی سفت یا از درب ها دو لایه که دارای هواکش مختص خروج گاز تخمیر می باشند استفاده نمائید.

حدودا پس از ۱۲ ساعت اگر سری به ظرف بزنید، دانه های زرد رنگ کشک مانندی را درانتهای آن خواهید دید، که یعنی شیر در حال تخمیر و تبدیل شدن به کفیر می باشد.

 

پس از طی شدن زمان تخمیر، کفیر شما آماده خوردن می باشد، برای جداسازی دوغ از دانه های قارچ کفیر از سبد پلاستیکی استفاده نمائید، ابتدا شیشه را خوب تکان دهید تا محتویات ظرف یکدست گردند و قارچ ها راحتتر از مایع کفیر جدا شوند، سپس ظرفی را در زیر سبد قرار دهید و محتویات شیشه را در داخل سبد خالی نمائید، با کمک قاشق چوبی با ملایمت محتویات را جابجا نمائید تا مایع کفیر کاملا از قارچ ها جدا شده و به داخل ظرف زیرین آن وارد شود.

کفیر جدا شده را می توانید مستقیما میل نمائید و یا با آن دسرها و غذاهای خوشمزه درست کنید. یا برای مدت ۱۰ روز در داخل یخچال و در ظرف شیشه ای نگهداری و مصرف نمائید.

برای تولید مجدد کفیر می توانید مجددا از قارچ های جدا شده استفاده نمائید و مراحل بالا را از الف تا ج تکرار نمائید.

همانطور که خواندید، طرز تهیه کفیر در منزل به راحتی آب خوردن می باشد و با توجه به خواص کفیر ارزش وقت وهزینه ای که برای آن می گذاریم را دارد؛ حال به چند ریزه کاری که در تولید کفیر تاثیر دارند می پردازیم.

زمان تخمیر شیر و تبدیل به کفیر

زمان تخمیر شیر پس از اختلاط با قارچ کفیر بسته به درجه حرارت محیط چیزی بین ۱۲ تا ۷۲ ساعت می باشد. هرچه درجه حرارت محیط پائینتر باشد زمان تخمیر طولانی تر خواهد شد. و با درجه حرارت بیشتر مدت زمان تخمیر کوتاه تر خواهد شد. در هر صورت توجه نمائید که دمای مداوم بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد برای قارچ ها کشنده خواهد بود.

هرچقدر زمان تخمیر کوتاه تر باشد، محصول کفیر تولید شده، شل تر و طعمی شیرین تر خواهند داشت. اگر زمان تخمیر طولانی تر شود، کفیر تولید شده سفت تر می شود و آب آن جدا خواهد شد و در ته ظرف قرار می گیرد، و کفیر طعمی ترش تری خواهد داشت.

معمولا کفیری که در دمای پائین تخمیر گردیده، طعم شیرین تری دارد، و کفیری که در دمای بالاتر تخمیر گردیده سریعتر طعم ترش پیدا خواهد نمود.

توجه نمائید که زمانی که آب در ته ظرف تخمیر جدا شده (حالت بریده شدن شیر)، مشکلی برای خوردن آن وجود ندارد، و با تکان دادن محتویات، آنرا یکدست نمائید و سپس از دانه های کفیر جدا نمائید.

از نظر خواص کفیری که در مدت کمتر از ۲۴ ساعت، تولید شده ضد یبوست می باشد و کفیری که تخمیر آن بیش از ۶۰ ساعت طول کشیده است یبوست زا خواهد بود.

درجه حرارت مناسب در مدت تخمیر

بهترین درجه حرارت برای تولید کفیر در زمان تخمیر چیزی بین ۱۸ تا ۲۸ درجه سانتیگراد می باشد. تحقیقات نشان داده است که بیش از ۳۰ باکتری مختلف و ۲۵ موجود تک سلولی (خمیر ترش) مختلف در قارچ های کفیر وجود دارند که هر کدام از این باکتری ها و موجودات تک سلولی دمای حرارت خاص خود را برای فعالیت نیاز دارند، به همین علت در حرارت مداوم پائین و یا مداوم بالا، حتی با زمان قرار گیری طولانی، تخمیر به صورت کامل صورت نمی گیرد، و احتمالا کفیر تولید شده دارای خواص کمتری می شود.

برای تهیه کفیر با کیفیت نیاز به ایجاد مکانی با دمای متعادل، و متغیر می باشد، پس تغییر حرارت بین ۱۸ تا ۲۸ درجه در زمان تخمیر یک اصل مهم برای داشتن کفیری پرخاصیت می باشد. معمولا تغییرات دمای محیط کابینت آشپزخانه یک خانه معمولی در خلال ۲۴ ساعت برای تولید کفیر با کیفیت مناسب می باشد. تغییرات دما در این محدوده باعث فعالیت تعداد بیشتری از انواع باکتری ها و تک سلولی ها خواهد شد و کفیر تولید شده خواص بیشتری خواهد داشت.

به هر حال توجه نمائید که برای تولید کفیر پرخاصیت، دمای محیط قرار گرفتن ظرف مخلوط شیر و قارچ کفیر برای تخمیر، کمتر از ۱۸ و بیشتر از ۲۸ درجه سانتیگراد به صورت مداوم نباشد. برای اطمینان، بهتر است از یک دما سنج محیطی معمولی که در تمامی داروخانه ها به فروش می رسد استفاده نمائید.

نوع شیر و تاثیر آن بر کفیر تولید شده

معمولا برای تولید کفیر از شیر گاو استفاده می نمایند اما برای تولید کفیر می توان از انواع مختلف شیر با درصد چربی های مختلف استفاده کرد، شیر هایی مانند:

کفیر تولید شده با هر نوع شیر دارای خواص و طعم خاص خود می باشد،  نمی توان گفت که کدامیک از آنها از نظر خواص و یا طعم برتری دارد و بنا به سلیقه و مزاج هر فرد می تواند یکی از آنها ارجحیت داشته باشد. هرچند کفیر تولید شده با شیر تازه بز و گاوی که فقط با علف تازه تغذیه کرده است، بیشترین طرفدار را دارد.

بعضی ترجیح می دهند که کفیر آنها ترش و گازدار و با طعمی قوی باشد که در این صورت مخلوط ماست و شیر گاو را برای تولید کفیر، در دمای پائین تر و مدت زمان تخمیر طولانی تر به کار می برند و پس از جداسازی کفیر را مجددا در دمای محیط برای یکروز دیگر باقی می گذارند.

بعضی دوست دارند کفیر آنها شیرین و لطیف باشد و برای تولید کفیر از شیر نارگیل یا سویا در دمای بالاتر و زمان تخمیر کوتاه تر استفاده می نمایند.

بعضی کفیر سفت و چرب تر را ترجیح می دهند و برای تولید آن از شیر های با درصد چربی بالا استفاده می نمایند و یا کمی خامه نیز در ابتدا به شیر خود اضافه می کنند.

بعضی از افراد به شیر گاو حساسیت دارند و از شیر های سویا و بادام استفاده می نمایند.

بعضی تمایل به طعمی منحصر به فرد دارند؛ که با مخلوط مساوی شیر بز و شیر نارگیل یا بادام کفیر درست می نمایند.

خلاصه اینکه کفیر تولید شده با هر کدام از این شیر ها خاصیت و طعم خاص خود را داشته و انتخاب آن سلیقه ای می باشد و تاثیر خواص آنها نیز بستگی به مزاج افراد دارد. توصیه ما تولید کفیر با هرکدام از این شیرها و امتحان آنها در شرایط تولید مختلف می باشد، تا بهترین کفیر از نظر خودتان را پیدا نمائید.

نکته: قارچ کفیر در شیر های که منشاء گیاهی دارند رشد و افزایش پیدا نخواهند کرد و صرفا آن ها را تخمیر می نمایند. در واقع امکان رشد و افزایش قارچ کفیر فقط در شیر گرفته شده از پستانداران وجود دارد.

انتخاب ظرف برای تخمیر

بهترین ظروف برای تخمیر و تولید کفیر، ظروف شیشه ای به خصوص کریستال می باشد، هر چند می توان از ظروف پلاستیک نیز استفاده نمود ولی به دلیل وجود PBA در ظروف پلاستیکی اینکار توصیه نمی شود. البته به صورت سنتی در کوه های قفقاز، کفیر در مشک های چرمی تولید می شود.

چون در هنگام تخمیر شیر، اسید لاکتیک تولید می شود،  ظروف فلزی، بخصوص مسی و آلومینیومی اصلا برای اینکار مناسب نمی باشند.

مسائل بهداشتی هنگام تولید کفیر

اصلا شک ننمائید که کفیر را مانند هر ماده غذائی دیگر باید به صورت بهداشتی تهیه نمائید. پس توجه نمائید که تمامی ظروف را پس از هر بار استفاده خوب بشوئید و اجازه دهید کاملا خشک شوند. از تماس ظروف با دیگر مواد غذائی به خصوص مرغ، گوشت و سبزیجات جلوگیری نمائید.

پس از هر چند بار استفاده از قارچ های کفیر آنها را با کمی آب معدنی هم دما با محیط (آبی که کلر و نیترات نداشته باشد و با محیط خانه هم دما شده است.) شستشو دهید. شستشو را در صورتی که قارچ های شما بیش از اندازه زرد شوند ویا بوی نامطبوعی دارند با آب بیشتری انجام دهید.البته نیازی به شستشوی قارچ ها در هر بار استفاده نیست چون شستشو اثر منفی در تولید و رشد قارچ ها خواهند گذاشت.

حتما از جای مطمئنی اولین قارچ های خود را تهیه نمائید، تا از ابتدا با قارچ های باکیفیت و بهداشتی کار خود را آغاز نمائید. مجموعه ما تلاش بسیاری برای تهیه بهداشتی و با کیفیت قارچ های کفیر خود به کار می برد تا این قارچ ها با کیفیت بالائی به دست شما برسد. با سفارش آنلاین فروش قارچ کفیر از مجموعه ما، مطمئن باشید که قارچ با کیفیتی بدست شما خواهد رسید.

از قرار دادن ظرف تخمیر در محیط مرطوب خودداری نمائید.

نگهداری قارچ کفیر

بهترین نوع نگهداری از قارچ کفیر زمانی می باشد که شما در حال تولید کفیر می باشید و قارچ ها در شیر تازه و در دمای محیط در کنج تاریک کابینت مشغول تولید کفیر می باشند و در هر ۲۴ ساعت کفیر تولید شده جدا شده و شیر تازه دریافت می کنند.

اگر برای مدتی کوتاه نیازی به تولید کفیر ندارید مثلا وقتی برای بیش از ۳ روز به مسافرت می روید، قارچ ها را در داخل شیر تازه بریزید و در داخل یخچال قرار دهید (درجه حرارت بین ۴ تا ۷ سانتیگراد)، در این حالت پس از ۷ روز شیر تبدیل به کفیری شیرین و خاص خواهد شد.

قارچ کفیر موجود مقاومی می باشند، و به سختی از بین می روند؛ هر چند که شرایط نا مساعد می تواند بر تولیدات اولیه آنها تاثیر مخربی داشته باشند ولی پس از مدتی کوتاه با قرار گرفتن در شرایط مساعد دوباره به قدرت تولید اولیه خود بر خواهند گشت.

با قرار دادن قارچ کفیر در شیر تازه و نگهداری در یخچال می توانید آنها را تا حداکثر ۱۰ روز به حال خود رها نمائید. برای استفاده مجدد از این قارچ ها ابتدا آنها را با قرار دادن ظرف خارج از یخچال به دمای محیط برسانید سپس با سبد پلاستیکی آنرا جدا نمائید و برای تولید کفیر استفاده نمائید. برای مدت بیشتر از ۱۰ روز، باید هر ده روز کفیر تولید شده را جدا و شیر تازه به آنها بدهید.

بهتر است قارچ های کفیر را بعد از هر ۵ تا ۷ بار استفاده در داخل سبد پلاستیکی ریخته و با کمی آب معدنی که با محیط هم دما شده است و دارای کلر، فلوراید و نیترات نباشد شستشو دهید تا اگر باکتری های نامناسبی بر روی قارچ ها وجود دارند شسته شوند. البته توجه نمائید که شستشوی مداوم قارچ ها پس از هر بار استفاده اصلا توصیه نمی شود.

کلا سعی کنید که استرس اختلاف دمای شدید به قارچ ها وارد نشود، مثلا ابتدا شیر را به درجه حرارت محیط برسانید، سپس قارچ ها را به آن اضافه نمائید یا برای شستن قارچ ها از آب خیلی گرم و یا سرد استفاده ننمائید، ابتدا آب را به درجه حرارت محیط اطراف قارچ ها برسانید سپس از آن استفاده نمائید. یا قارچ کفیر داخل یخچال را به شیر هم دما شده با محیط اضافه ننمائید.

هر ۳ ماه یکبار، قارچ های کفیر خود را به مدت ۱۲ تا ۲۴  ساعت در آب معدنی هم دما با محیط که بدون نیترات، فلوراید و کلر باشد قرار دهید تا آنها کمی استراحت نمایند، این آب را حتما نوش جان نمائید که خواص آن نیز کمی از کفیر ندارد.

قارچ کفیر در درجه حرارت  بین ۴ تا ۳۷ درجه سانتیگراد زنده می ماند، پس به هیچ عنوان قارچ کفیر را منجمد ننمائید و یا نجوشانید چون مانند هر موجود زنده دیگری از بین می رود.

از قرار گرفتن دانه های قارچ کفیر مقابل نور برای مدت طولانی و یا نور مستقیم خورشید حتی برای مدت کوتاه جلوگیری نمائید.

مقدار قارچ برای تولید کفیر

مقدار متداول حدود ۳۵ گرم برای نیم لیتر شیر در مدت ۱۸ ساعت و در درمای ۱۸ تا ۲۴ درجه می باشد. اما تقریبا محدودیتی برای تغییر این مولفه ها در یک رنج معقول وجود ندارد. مثلا اگر از ۶۰ گرم قارچ کفیر در نیم لیتر شیر استفاده نمائید در ۱۲ ساعت کفیر تولید می شود. در واقع با افزایش مقدار قارچ کفیر، سرعت تخمیر بیشتر خواهد شد و کفیر زودتر ترش مزه خواهد شد و زودتر آب آن جدا و در ته ظرف قرار خواهد گرفت، که البته هیچ مشکلی برای خوردن ندارد.

نکته بسیار مهم: حداکثر حجم ظرفی که برای تخمیر استفاده می نمائید نباید از ۳ لیتر بیشتر باشد (حداقل قارچ مورد نیاز برای ظرف ۳ لیتری ۱۳۰ گرم می باشد)، در واقع اگر میخواهید مقدار بیشتر از ۳ لیتر شیر را تخمیر نمائید، نمی توانید مقدار قارچ را در یک ظرف افزایش دهید و حتما باید از ظروف جداگانه استفاده نمائید. عدم رعایت این نکته منجر به فاسد شدن شیر قبل از تخمیر شدن خواهد شد و امکان ابتلا به بیماری های گوارشی با مصرف کفیر تولید شده را خواهد داشت.

نگهداری کفیر تولید شده

پس از جدا سازی کفیر از قارچ کفیر، کفیر تولید شده را در داخل ظروف شیشه ای در داخل یخچال قرار دهید، و در مدت ۱۰ روز میل نمائید.

بعضی از افراد ترجیح می دهند که کفیر جدا شده از قارچ ها را مجددا برای حداکثر ۲۴ ساعت دیگر در دمای محیط قرار دهند؛ که به اینکار تخمیر مجدد کفیر می گویند، اعتقاد بر این است که با اینکار خواص ریز مغذی های کفیر بیشتر می شود.

تخمیر مجدد کفیر تولید شده بدون قارچ

برای داشتن کفیری با طعم قوی تر و با خواصی ریز مغذی بیشتر می توان کفیر تولید شده را  در یک ظرف شیشه ای تمیز ریخته و مجددا برای یک تا سه روز در محیطی  تاریک با دمای ۱۰ تا  ۲۲ درجه سانتیگراد یا همان دمای خانه نگهداری نمائید، در این صورت کفیر شما طعمی قوی تر و ترش تر پیدا خواهد نمود و گازدار خواهد شد، ضمن اینکه ویتامین های گروه B آن افزایش چشمگیری پیدا خواهد نمود هر چند که خواص پروبیوتیک آن کاهش می یابد. البته در این صورت کفیر به دوبخش چکیده طوری در رو و آب در زیر مجزا خواهد شد، که برای استفاده باید آن ها را هم زده تا یکدست شوند.

ارسال شده توسط سماط (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۸/۱۲ – ۱۳:۴۲

ارسال شده توسط مهتا (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۸/۱۳ – ۱۹:۱۳

ارسال شده توسط سعيد (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۸/۱۵ – ۱۹:۲۳

ارسال شده توسط محمد (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۸/۲۵ – ۲۳:۱۱

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۷/۲۲ – ۱۷:۲۴

ارسال شده توسط امين در ۱۳۹۳/۸/۳۰ – ۱۷:۱۹

در صورت ريختن ماست کفير در داخل کيسه نخي بعد از يک تا دو روز آب آن رفته و کفير به صورت چکيده در مي آيد

ارسال شده توسط علی عزیزی ازکرم… (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۹/۹ – ۱۹:۳۴

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۰/۷ – ۲۳:۲۰

ارسال شده توسط لیلی (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۰/۱۰ – ۱:۱۴

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۰/۱۱ – ۱۰:۵۸

این مورد قبلا هم برای یکی از استفاده کنندگان دیگر پیش آمده که به طور کامل در تالار گفتگو کفیر در این لینک به آن پرداخته شده است، در کل نگه داری قارچ کفیر بیش از ۲۴ ساعت در آب باعث ضعیف شدن قارچ ها شده و توانائی قارچ ها را کم می نماید.
 

ارسال شده توسط عمران وصالی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۵/۳۰ – ۱۲:۱۵

ارسال شده توسط سیاوش (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۶/۶ – ۷:۰۶

ارسال شده توسط حجامت (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۱۹ – ۱:۲۰

ارسال شده توسط بابایی (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۰/۱۸ – ۲۰:۲۰

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۰/۱۸ – ۲۰:۵۵

با تشکر از ابراز لطفتان. از نظر خاصیتی تاثیری نخواهد گذاشت،  فقط احتمالا کفیر شما کمی شل تر خواهد بود که اگر کمی بیشتر به آن زمان دهید مثلا ۳۰ ساعت برای تخمیر زمان بگذارید، کفیر معادل ۳۰ گرمی در ۲۴ ساعت خواهد شد.

البته همین هم سلیقه ای می باشد و بستگی به طبع شما دارد، یعنی شاید شما کفیر شل تر و شیرین تر را به کفیر کرمی و ترش تر ترجیح دهید و در آینده که قارچ های شما زیاد شد نیز به جای ۲۴ ساعت ۱۲ ساعته کفیر را از قارچ ها جدا نمائید. توجه نمائید که این قارچ ها به سرعت تکثیر می شوند و با حدود یک ماه استفاده، مقدار قارچ شما به بیشتر از ۳۰ گرم خواهد رسید.

به هر حال توصیه ما استفاده از شیر های مختلف چه از نظر مقدار چربی و چه از نظر نوع آن و تخمیر در دماهای مختلف برای تهیه کفیر می باشد تا کفیری که دقیقا با طبعتان سازگار باشد را پیدا نمائید.

ارسال شده توسط شيوا (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۱/۱۶ – ۰:۴۲

سلام

من مى خوام اين قارچ رو سفارش بدم، ولى چند سوال برام پيش اومده. 

خيلي ممنون

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۱/۱۸ – ۲۱:۵۹

کفیر، نسبت به طرز تهیه آن چیزی شبیه به ماست و یا دوغ می باشد، یعنی هم می توان آنرا طوری تهیه نمود که شل و آبلکی شبیه دوغ شود؛ هم سفت و کرمی شبیه ماست. البته نه دوغ می باشد نه ماست، بلکه اسم آن کفیر است.

طعم کفیر، نسبت به نوع شیر و طرز تهیه آن طیف گسترده اه از طعم ها را پوشش می دهد، از ترش و گازدار تا شیرین و ملس. پس طعم کفیر مورد علاقه تان را با تغییر زمان تخمیر، دما و شیر مصرفی، خودتان باید پیدا نمائید، برای دیدن چگونگی تغییرات طعم کفیر، مطالب همین صفحه را از ابتدا به دقت مطالعه فرمائید.

برای استفاده از کفیر می توانید از هر نوع شیر بهداشتی و پاستوریزه استفاده نمائید. در ارتباط با استفاده از شیر فله از این لینک دیدن فرمائید.

ارسال شده توسط عمران وصالی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۴/۱۲ – ۱۶:۵۵

ارسال شده توسط سلام (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ – ۱۸:۵۰

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ – ۱۹:۱۶

بله؛ اگر منظور شما، آب غلیظ جمع شده در میانه ظرف تخمیر می باشد، کاملا قابل مصرف بوده و بسیاری از خواص کفیر در این آب غلیظ می باشد. با مخلوط کردن این آب با مایع سفید رنگ، حاصل کفیر یکدست و ترش خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با دلایل تولید این آب غلیظ این لینک را مطالعه نمائید.
 

ارسال شده توسط امیر احمدی (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۱/۲۵ – ۱۳:۵۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۱/۲۶ – ۱۱:۴۸

قارچ کفیر، مقاوم می باشد و می تواند شرایط سخت را برای مدتی کوتاه تحمل نماید، البته دمای زیر ۰ درجه و بالای ۶۰ درجه سانتیگراد، این قارچ را به شدت ضعیف نموده و در مدت کوتاهی از بین خواهد برد.

درباره سوال شما، زنده ماندن قارچ کفیر به مدت زمان، مقصد، فصل مسافرت و احتمالا ارتفاع هواپیما بستگی دارد، در بیشتر مسافرت های هوائی؛ کمترین دمای قسمت بار هواپیما، مانند دمای یخچال می باشد، و من ندیدم که مایعات قسمت بار هواپیما منجمد شده باشند. به هر حال اگر در سفر شما، دمای این قسمت به درجه یخ زدگی نرسد، مشکلی در حمل و نقل این قارچ با هواپیما در قسمت بار آن نخواهید داشت.

ارسال شده توسط مهتاب (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۲/۱۶ – ۱۳:۴۳

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ – ۱۴:۰۲

همانطور که در قسمت طرز نگهداری قارچ کفیر در همین صفحه قسمت ریزه کاری ها آمده: بهترین نوع نگهداری از قارچ کفیر زمانی می باشد که شما در حال تولید کفیر می باشید و قارچ ها در شیر تازه و در دمای محیط در کنج تاریک کابینت مشغول تولید کفیر می باشند و در هر ۲۴ ساعت کفیر تولید شده جدا شده و شیر تازه دریافت می کنند.

اگر برای مدتی کوتاه نیازی به تولید کفیر ندارید مثلا وقتی برای بیش از ۳ روز به مسافرت می روید، قارچ ها را در داخل شیر تازه بریزید و در داخل یخچال قرار دهید (درجه حرارت بین ۴ تا ۷ سانتیگراد)، در این حالت پس از ۷ روز شیر تبدیل به کفیری شیرین و خاص خواهد شد.

با قرار دادن قارچ کفیر در شیر تازه و نگهداری در یخچال می توانید آنها را تا ۱۰ روز به حال خود رها نمائید. برای استفاده مجدد از این قارچ ها ابتدا آنها را با قرار دادن ظرف خارج از یخچال به دمای محیط برسانید سپس با سبد پلاستیکی آنرا جدا نمائید و برای تولید کفیر استفاده نمائید.

اگر برای مدتی بیشتر از ۱۰ روز می خواهید آنها را در یخچال نگهدارید، هر ده روز شیر آنها را عوض نمائید.

ضمنا در صورت خراب شدن، کپک زدگی و بوی خرابی در کفیر و قارچ کفیر کاملا مشخص و قابل تشخییص می باشد. که در این صورت آنها را به طور کامل دور بریزید.

ارسال شده توسط دوریس (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ – ۱۲:۴۷

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ – ۱۴:۱۹

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱/۱۲ – ۹:۴۰

ارسال شده توسط مسعود (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱/۲۲ – ۱۵:۴۳

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱/۲۲ – ۱۵:۴۹

در مورد بریده بریده شدن کفیر قبلا در تالار های گفتگو کفیر بحث شده است، لطفا به این لینک مراجعه نمائید و کل مطلب را مطالعه نمائید.
 

ارسال شده توسط ابراهیم (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱/۲۵ – ۱۷:۱۱

ارسال شده توسط کریم (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱/۲۵ – ۲۳:۳۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱/۲۶ – ۱۳:۳۹

ارسال شده توسط شادی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱/۲۹ – ۹:۱۹

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱/۲۹ – ۱۸:۱۱

با تشکر از خرید شما، توجه نمائید که در دو حالت می توان از کفیر عکس گرفت، زمانی که مدت زیادی از آن استفاده شده و شستشویی بر روی آن انجام نگرفته، که به خاطر لزجی و مایعاتی که دور قارچ ها می باشد، به نظر می رسد که آنها یک توده به هم پیوسته هستند، و زمانی که قارچ ها شسته شده که در این صورت قارچ ها کاملا از هم مجزا و قابل تفکیک می باشند. همچنین، ما به جهت افزایش سرعت تکثیر، ظروف تخمیر را به صورت متناوب تکان داده و مواد را به هم می زنیم، و شیر آنها را در زمان های کوتاهتری تعویض می نمائیم، اینکار و مجموعه تمهیدات دیگر باعث جدا ماندن دانه های قارچ و افزایش سرعت رشد آنها می شود، همین قارچ ها را اگر شما مدتی به صورت معمول استفاده نمائید کم کم به صورت یکدست تر، بزرگتر و چسبیده تری در خواهند آمد.

ضمنا این قارچ ها با استفاده مداوم رشد خواهند نمود و افزایش حجمی و وزنی پیدا خواهند کرد، این افزایش نسبت به طرز نگهداری و شرایط تهیه کفیر در هر بار استفاده ۵ تا ۳۰ درصد می باشد.

معمولا سوال خریداران قارچ کفیر پس از یکماه این است که با اضافه قارچ های خود چیکار کنم؟ که به شما پیشنهاد می کنیم که در این ضمینه این مطلب را مطالعه نمائید.

ارسال شده توسط سلیمانی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱/۲۹ – ۹:۲۱

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱/۲۹ – ۱۸:۲۳

نگران بریده شدن کفیر نباشید، جدا شدن آب کفیر حکایت از تخمیر بیشتر شیر و افزایش پروبیوتیک های آن دارد، با هم زدن محتویات آنرا یکدست نموده و مصرف نمائید. در این ضمینه مطالعه این مطلب را هم پیشنهاد می نمائیم.

ارسال شده توسط جمال ثابت جهرمی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۲/۱۷ – ۱۰:۲۰

سلام ضمن تشکر از شما بخاطر ارائه مطالب بسیار علمی و خوب  درباره کفیر ، به نظر می رسد به کار بردن اصطلاح قارچ برای کفیر چندان مناسب نباشد زیرا دانه های کفیر در واقع کلنی  چند نوع باکتری مفید است.

ضمنا من روشی بسیار ساده در تهیه کفیر به کار می برم وتا کنون هم مشکلی نداشته ام:

ابتدا شیر محلی را می جوشانم و پس از سرد شدن(دمای محیط)  شیر را در یک ظرف شیشه ای یا یک بار مصرف ریخته و فقط یک  الی دو کلنی کفیر (به اندازه یک تا دو فندق)  را  با قاشق پلاستیکی تمیز از ظرف قبلی برداشته و در ظرف شیر می اندازم و کمی با ملایمت هم می زنم و بدون هر گونه پوششی در کمد اشپزخانه می گذارم  و ۲۴ ساعت بعد دانه های کفیر را در ظرف جدید گذاشته و روی ان بقیه شیر را  که در یخچال نگهداری کرده ام (با همان دمای یخچال) می ریزم و در کمد تاریک قرار می دهم و هر روز این روند تکرار می کنم.

تا کنون مشکلی نداشته ام.دیگر نیازی به ابکش و کثیف کردن چند ظرف نیست. البته هر از یک هفته  دانه های کفیر را با اب جوشیده سرد شده می شویم.

ارسال شده توسط موسوی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۲/۲۰ – ۲۲:۱۰

ارسال شده توسط شيوا (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۲/۲۶ – ۲۳:۳۰

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۲/۲۷ – ۰:۰۸

با تشکر از شما، در ارتباط با سوال: اگر بو یا مزه نا مطبوعی نداشته باشد، مشکلی برای مصرف کفیر تولید شده به این صورت وجود ندارد. قارچ های کفیر موجودات بسیار مقاوم و تطبیق پذیری می باشند، اگر مدتی آنها را در دمای پائین نگه دارید، سریعا خودشان را با این دما وفق داده و پس از مدتی در دمای پائین هم با همان سرعت متداولشان به تخمیر شیر می پردازند. البته به مقدار قارچ نیز توجه نمائید، قارچ کفیر طی زمان استفاده تکثیر شده و حجم آن افزایش می یابد، پس قدرت تخمیر کنندگی نیز با افزایش حجم آن زیاد تر می گردد.

در رابطه با سوال شما قبلا به طور کامل گفتگو شده است، پیشنهاد می کنیم این گفتگو را در این لینک مطالعه نمائید.

ارسال شده توسط سهند لطفی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۳/۱۵ – ۲۱:۵۳

ارسال شده توسط مهدی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۳/۱۷ – ۱۸:۴۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۳/۱۸ – ۱۱:۲۴

با سلام، اطلاعات تماس با ما در صفحه فروش کفیر وجود دارد.
 

ارسال شده توسط emad (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۳/۲۸ – ۱۲:۱۵

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۶/۱ – ۰:۲۹

لطفا، دستور تهیه پنیر کفیر را در این لینک مطالعه فرمائید.

ارسال شده توسط حسین (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۳/۳۱ – ۱۵:۲۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۴/۱ – ۱۹:۱۱

ارسال شده توسط حسین (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۴/۲۴ – ۱۲:۲۴

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۴/۱۶ – ۰:۳۷

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۴/۱۶ – ۱۲:۳۴

با سلام، در تابستان در لحظه حرکت، شیر تازه ای که در یخچال نگهداری شده را بر روی قارچ ها بریزید، و ظرف را با چند لایه روزنامه کاملا پیچیده و بسته بندی نمائید و سپس حمل نمائید.

در این حالت کفیر را می توان تا ۴۸ ساعت در دمای معمولی تابستان (در محیطی که نور مستقیم خورشید وجود ندارد) نگهداری و حمل نمود. ضمنا، اگر پس از ۱۲ ساعت به مقصد برسید، شیر تبدیل به کفیر شده و می توانید آنرا پس از جدا سازی از قارچ ها میل نمائید.

برای حمل قارچ کفیر از ظرفی استفاده نمائید که امکان خروج و ورود هوا را نداشته باشد، و جای کافی برای گاز تولید شده تخمیر داشته باشد، یعنی ظرف را حداکثر تا نصفه آن از شیر پر نمائید.

ارسال شده توسط mahsa (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۴/۱۶ – ۱۷:۳۱

ارسال شده توسط mahdi (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۴/۲۵ – ۱۲:۴۳

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۴/۲۵ – ۱۴:۴۹

همانطور که در مطلب آمده فارق از مقدار قارچ، در شرایط عادی نباید ظرف با حجم بیش از ۳ لیتر برای تخمیر استفاده نمود، پس برای تولید بیشتر از ۳ لیتر باید از ظروف جداگانه استفاده نمائید که دقیقا این مطلب باعث پر هزینه شدن تولید کفیر طبیعی در حجم زیاد و کارخانه ای می باشد. علت آن احتمال فاسد شدن شیر قبل از فرآیند تخمیر می باشد، چون قارچ کفیر امکان حرکت ندارد و در ته ظرف قرار می گیرد، اگر بیش از حدود ۲۰ سانت روی آن شیر باشد، نمی تواند شیر را به طور کامل در فرصت مناسب تخمیر نماید و امکان فساد و پائین آمدن کیفیت کفیر تولیدی به شدت بالا می رود.

البته در بعضی از کارخانه های تولید کفیر اورگانیک در خارج از کشور دستگاه هایی ساخته شده که با تکان دادن ملایم و مداوم ظرف باعث یکنواخت شدن شیر و تخمیر به موقع آن می گردد، اما توجه داشته باشید که با تکان دادن مداوم ظرف تخمیر مقدار الکل تولیدی بیشتر خواهد شد و مشکلات دیگری را ایجاد خواهد نمود.

ارسال شده توسط مانلی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۵/۱۳ – ۱:۰۱

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۵/۱۳ – ۱۱:۰۷

به احتمال زیاد خیر، خراب نشده و هنوز قابل استفاده می باشد. البته چون سالم ماندن قارچ کفیر به عوامل زیادی مانند: درجه حرارت محیط، مقدار شیر، مقدار قارچ، نور و … بستگی دارد نمی توان نظر قطعی داد و شما باید بر اساس شواهد خودتان تشخیص قطعی را دهید. ولی به احتمال زیاد قارچ های شما ضعیف شده اند و نیاز به چند روز نگهداری صحیح دارند تا به قدرت اولیه برگردند. در این رابطه این لینک را نیز مطالعه فرمائید.

ارسال شده توسط زهرا.م.ازشیراز (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۵/۱۳ – ۱۹:۳۱

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۵/۲۴ – ۱۹:۲۰

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۵/۱۹ – ۲۰:۰۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۵/۲۴ – ۱۹:۲۶

ارسال شده توسط سمانه (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۵/۲۳ – ۱۳:۵۶

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۵/۲۴ – ۱۹:۳۱

دوست گرامی، قارچ های کفیر موجودات مقاومی می باشند و احتمالا مشکلی برای قارچ ها ی شما پیش نیامده، اما تعادل بین مقدار قارچ،  شیر و مدت زمان تخمیر به با کیفیت تر شدن کفیر کمک می کند و احتمالا مقدار باکتری های مفید در حالت تعادل بیشتر خواهد بود. به هر حال مقادیر مناسب در همین مقاله و این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.
 

ارسال شده توسط رهبر (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۵/۳۱ – ۰:۰۵

ارسال شده توسط Kiani (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۶/۳ – ۲۲:۵۰

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۶/۹ – ۱۹:۳۱

ترشی شدید کفیر به تنهائی نشانه خراب شدن کفیر نمی باشد، معمولا ترشی بیش از اندازه بیانگر تخمیر کامل و بیش از حد معمول شیر می باشد که می تواند به دلائل زیر باشد:

در این رابطه خواندن این گفتگو نیز توصیه می شود.

ارسال شده توسط الهام (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۶/۴ – ۱۲:۴۰

ارسال شده توسط سحر (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۸/۱۹ – ۱۸:۳۵

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۸/۲۴ – ۱۵:۲۷

این موضوع قبلا به طور کامل در تالارهای گفتگو کفیر مورد بحث قرار گرفته است، لطفا در این لینک پاسخ کامل در این رابطه را مطالعه فرمائید.

ارسال شده توسط حیدر علی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۸/۲۰ – ۷:۳۶

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۸/۲۴ – ۱۵:۳۱

ارسال شده توسط نامداری (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۹/۲۲ – ۱۴:۴۸

ارسال شده توسط ملیحه (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۹/۲۴ – ۱۵:۴۱

ارسال شده توسط لیلا (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۹/۲۸ – ۲۲:۳۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۰/۶ – ۲۲:۱۵

ارسال شده توسط hanane (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۹/۳۰ – ۱۰:۵۵

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۰/۶ – ۲۲:۱۱

ارسال شده توسط تینا (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۰/۱۳ – ۲۰:۴۱

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ – ۱۰:۱۲

ارسال شده توسط touba (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۰/۱۳ – ۲۳:۱۷

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ – ۱۰:۲۰

قارچ های شما سالم هستند، اما تناسب در مقدار شیر و قارچ شرط اصلی برای تولید کفیر با کیفیت می باشد. در این رابطه این گفتگو را مطالعه نمائید. ضمنا احتمالا این جمله: ((فقط گفتید که موقع باز کردن باید گاز داشته باشه)) را در سایت دیگری خوانده اید. توجه نمائید که برای تولید کفیر با کیفیت رسیدن هوا به مخلوط شیر و قارچ در زمان تخمیر یک اصل می باشد که هوادهی با بستن درب ظرف تخمیر با پارچه ضخیم یا شل بستن درب آن امکانپذیر می گردد، و در این صورت گازهای تولید شده به مرور تخلیه خواهند شد و شما دربی ندارید که با باز کردن آن صدای گاز خروجی را بشنوید.

ارسال شده توسط امین امیرفیروزکوهی در ۱۳۹۴/۱۲/۱۱ – ۲:۴۲

سلام من قارچهارو تازه تهیه کردم ولی چون متوجه شدم شیر ندارم قارچهارو درون آب توی ظرف شیشه ای که درب اون رو هم بستم تو یخچال گذاشتم تا صبح که شیر رو به اون اضافه کنم میخواستم بدونم این کار من باعث خرابی قارچ میشه؟یا شده؟

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ – ۱۴:۴۰

ارسال شده توسط پاشایی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۲/۱۱ – ۱۵:۴۸

ارسال شده توسط سیدرضا طباطبایی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ – ۲۲:۲۵

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۲/۱۵ – ۱۵:۲۶

ارسال شده توسط امین امیرفیروزکوهی در ۱۳۹۴/۱۲/۱۳ – ۹:۰۲

من قارچهارو داخل ظرف شیشه ای ریختم و روشهایی که توضیح داده شده بود رو هم انجام دادم و الان ظرف رو که نگاه میکنم یکسری قارچ پف کرده اومدن روی ظرف و تقریبا سفت هستن و نصف ظرف به پایین هم آبکی میوخاستم بدونم این شکلی شدنشون درسته؟واینکه فقط آخر کار باید قارچ رو هم زد؟

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۲/۱۶ – ۱۰:۵۱

این مسٔله قبلا به طور کامل در تالارهای گفتگو سایت مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است. در این رابطه لطفا به این لینک مراجعه فرمایید.
 

ارسال شده توسط غرابی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ – ۱۵:۵۶

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ – ۱۲:۱۳

ارسال شده توسط انصاری (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۲/۱۹ – ۱۶:۰۵

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ – ۱۵:۱۸

با این اتفاق قارچ کفیر شما از بین رفته است، یا حداقل تعدادی از انواع باکتری های مفید آن از بین رفته. با توجه به تنوع زیاد باکتری های موجود در قارچ کفیر، مطمئنا تعدادی از انواع باکتری های مفید آن از بین رفته و مثلا از ۵۰ نوع مختلف باکتری مفید شاید ۲۰ نوع آن زنده مانده اند.

هرچند قارچ شما شاید باز هم عمل تخمیر را انجام دهد ولی در بهترین حالت، کفیر تولید شده، کیفیت کفیر های فروشگاهی را خواهد داشت، و بهترین کار خرید مجدد قارچ کفیر می باشد. همانطور که قبلا گفته شده دمای حداکثری برای محیط زندگی قارچ ها، همان دمای عادی موجودات زنده، یعنی حدود ۳۷ درجه سانتیگراد می باشد.

ارسال شده توسط سما (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۱۴ – ۲۰:۰۷

ارسال شده توسط علی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۱۵ – ۱۶:۲۴

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱/۱۶ – ۹:۰۸

قارچ های کفیر موجودات مقاومی می باشند، ضمن اینکه با قرار گرفتن در دمای یخچال فعالیت آن ها کم شده و مدت بیشتری را می توانند بدون غذا (قند شیر) سپری نمایند. پس در صورتی که بوی نامطبوعی نداشته باشند و علائم ظاهری خراب شدگی مانند زردی یا نافرم شدن در آن ها دیده نشوند قابل مصرف می باشند. هرچند به جهت پیچیدگی و تنوع باکتری های تشکیل دهنده این قارچ نمی توان با اطمینان گفت که کلیه انواع باکتری های قارچ در چنین شرایطی سالم و سر حال هستند.

ارسال شده توسط آیدن (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۱۸ – ۸:۰۴

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱/۱۸ – ۱۴:۴۱

ارسال شده توسط رضا شهسواری (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۱۹ – ۲۲:۳۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱/۲۱ – ۹:۰۷

ارسال شده توسط فتاحي (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۲۹ – ۱۹:۵۴

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱/۳۰ – ۹:۰۷

البته خواص کفیر به دو بخش کلی تقسیم می شود:

وقتی کفیر را در مواد غذائی داغ می ریزیم یا به آن حرارت می دهیم، نسبت به حرارت و مدت زمان حرارت دهی، احتمالا تعدادی از انواع باکتری های زنده آن از بین می روند، که این هیچ ضرری ندارد، و فقط رفته رفته خواص پروبیوتیک کفیر کم می شود. ولی همچنان می توان از خواص ریز مغذی های که این باکتری ها قبلا تولید کرده اند بهره برد.

از خوشمزه ترین غذاهائی که می توان با حرارت دهی کفیر تهیه کرد، آش دوغ و آش شوربا می باشد که با کفیر بسیار خوشمزه تر و پر خاصیت تر خواهد شد.

ارسال شده توسط سمانه (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۳۱ – ۲۳:۰۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۲/۴ – ۸:۱۰

ارسال شده توسط فرخ (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۲ – ۲۳:۲۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۲/۴ – ۸:۱۵

به این موضوع، قبلا در تالارهای گفتگو سایت پرداخته شده است، لطفا در این لینک صحبت های انجام گرفته را مطالعه فرمائید.

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۲۳ – ۱۴:۴۵

ارسال شده توسط ستاره**** (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۳۱ – ۸:۱۹

ارسال شده توسط زهرا شهنواز (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۳/۹ – ۱۷:۵۱

ارسال شده توسط سجاد (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۳/۱۹ – ۴:۵۵

ارسال شده توسط محمدی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۴/۱۲ – ۱۷:۱۴

ارسال شده توسط روشنا (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۴/۲۱ – ۱۵:۲۷

ارسال شده توسط نرگس (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۵/۱۲ – ۱۸:۲۸

ارسال شده توسط رامین (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۵/۱۹ – ۱۴:۲۱

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۶/۲۰ – ۱۲:۳۶

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۶/۲۷ – ۱۳:۴۲

ارسال شده توسط ترانه (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۷/۱۸ – ۷:۴۳

ارسال شده توسط امین (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۸/۱۱ – ۸:۲۲

ارسال شده توسط سعید (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۷/۲۲ – ۳:۲۵

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۸/۱۰ – ۸:۰۳

خیر، کفیر شما سالم می باشد، هر چند بهتر می باشد برای حفظ کیفیت کفیر، تناسب مقدار قارچ  وشیر و مدت زمان تخمیر را رعایت نمائید. دوستان دیگری نیز همین مورد را داشته اند، شما میتوانید پاسخ کاملتر را در این گفتگو مطالعه نمائید.

ارسال شده توسط محمد (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۸/۸ – ۱۷:۱۳

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۸/۱۲ – ۱۷:۲۰

ارسال شده توسط باران (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ – ۱۱:۵۸

ارسال شده توسط پریسا (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ – ۲:۳۱

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ – ۱۱:۲۹

ارسال شده توسط پریسا (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ – ۳:۴۰

ارسال شده توسط مصی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۱ – ۱۱:۲۲

ارسال شده توسط پیام (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ – ۲۰:۰۸

ارسال شده توسط مهدی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ – ۵:۲۱

ارسال شده توسط خشایار (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۱۹ – ۱۱:۲۵

ارسال شده توسط فاطمه (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ – ۱۱:۲۷

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ – ۱۱:۳۱

وقتی برای مدتی طولانی از یک نوع شیر برای تخمیر استفاده می نمائید، قارچ ها به آن ها عادت کرده و در صورت تغییر نوع شیر تخمیر، معمولا قارچ ها ضعیف می گردد، و ممکن است به درستی عمل تخمیر را در شیر جدید انجام ندهند. و رشد آنها متوقف خواهد شد.

البته احتمال فاسد بودن یا مخلوط بودن شیر محلی با وایتکس نیز وجود دارد، که در این صورت قارچ ها به طور کلی از بین خواهند رفت.

همیشه بهتر است که ابتدا مقدار کمی قارچ را با مقدار کمتری از شیر جدید را تست فرمائید، که اولا قارچ ها بهتر آداپته شوند و ثانیا اگر قارچ ها درست عمل نکردند و ضعیف شدند، کل قارچ خود را از دست نداده باشید.

ارسال شده توسط ايرج (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱/۸ – ۴:۰۲

ارسال شده توسط صبا (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱/۱۳ – ۱۹:۳۸

ارسال شده توسط میترا (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۲/۴ – ۲۳:۳۴

ارسال شده توسط زهرا (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۲/۸ – ۱۳:۲۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۲/۹ – ۱۱:۵۵

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۲/۱۱ – ۱۵:۱۸

ارسال شده توسط هاشم محبت (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۲/۱۴ – ۲:۱۹

ارسال شده توسط مسعود (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۳ – ۲۱:۵۳

ارسال شده توسط مسعود حسن زاده در ۱۳۹۶/۳/۴ – ۱۱:۵۰

سلام خسته نباشيد. هواى اذربايجان خنك هست به خاطر همين خيلى دير ميشه من امروز شمعك بخارى رو روشن كردم فقط شمعك و شيشه رو پيچيدم دور پارچه گذاشتم روش تا از زير يكم گرما بده. مشكلى نميكنه كه؟

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۳/۶ – ۱۰:۵۶

ارسال شده توسط رزیتا فرخ پور (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۲۱ – ۱۲:۵۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۴/۱۹ – ۹:۵۲

بسیاری از سوالات در مورد قارچ کفیر و ریزه کاری های روش های تولید کفیر و غیره، قبلا در تالارهای گفتگو سایت مطرح شده و پاسخ های خوبی نیز دریافت کرده اند، از دوستان خواهشمندیم قبل از اینکه سوالتشان را مطرح نمایند، لطفا ابتدا مطالب تالارهای گفتگوی سایت را در این لینک مطالعه فرمایند.

ارسال شده توسط hadis (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۴/۲۰ – ۲:۰۹

ارسال شده توسط فاطمه (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۵/۱۳ – ۱۴:۲۴

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۵/۱۵ – ۱۴:۰۵

ارسال شده توسط sa در ۱۳۹۶/۵/۲۱ – ۱۳:۵۰

آیا تشکیل شدن لایه مخملی شکل کاملا سفید رنگ بر روی کفیر نشانه ی خراب شدن قارچ ها است؟

ارسال شده توسط شیما (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۵/۳۰ – ۱۳:۰۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۵/۳۰ – ۱۵:۵۱

خیر این جمله صحیح نمی باشد و کفیر کاملا حلال می باشد، کسی که این جمله را بیان نموده است اطلاعات کاملی از نظر مراجع در ارتباط با کفیر و همچنین خود کفیر نداشته است. در رابطه با مقدار الکل کفیر طبیعی و حکم شرعی استفاده از کفیر قبلا بحث کاملی صورت گرفت که می توانید در این لینک مطالعه فرمائید.

ارسال شده توسط حسن سلمانزاده (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۷/۳ – ۱۲:۱۵

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۷/۳ – ۱۲:۴۳

سلام، هرگونه تغییر رنگ غیر طبیعی در قارچ کفیر بیانگر فاسد شدن آن می باشد، دلایل زیادی از جمله تعویض دیرهنگام شیر، عدم رعایت بهداشت، استفاده از شیر خراب و غیره باعث فاسد شدن قارچ می گردد که در تالار گفتگوی کفیر مورد بحث قرار گرفته است.

ارسال شده توسط مهربان (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۷/۲۱ – ۸:۴۰

ارسال شده توسط محمدی (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۷/۲۱ – ۱۰:۲۷

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۸/۸ – ۱۴:۲۰

ارسال شده توسط محسن (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۸/۱ – ۴:۴۴

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۸/۸ – ۱۴:۲۳

ارسال شده توسط shirin (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۸/۲۷ – ۲۰:۰۷

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۹/۱ – ۱۰:۳۷

ارسال شده توسط شاهین (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۹/۲۷ – ۸:۰۰

ارسال شده توسط سلام (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۰/۷ – ۱:۰۱

ارسال شده توسط متین (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ – ۱۳:۱۹

ارسال شده توسط مهدی (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ – ۱۱:۵۳

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ – ۱۸:۰۷

ارسال شده توسط فریده ودایع خیری (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۲/۱ – ۱۴:۲۵

ارسال شده توسط سحر (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۲/۹ – ۷:۰۹

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ – ۱۸:۰۹

چگونه با کفیر لاغر شویم

خواص کفیر

چرا خواص کفیر خانگی بسیار بیشتر از کفیر فروشگاهی می باشد؟

قارچ کفیر چیست؟

کفیر چیست؟

طرز تهیه کفیر

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و استفاده از این مطالب نباید جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان گردد.

مرجع تازه ترین دانستنی های علمی و پزشکی سلامت و زیبایی , سبک زندگی , و زناشویی


روابط عمومی : 021.28428055تبلیغات : t.me/delgarmadsپیامک : 500024030


اگر شما هم با قارچ کفیر و خواص بی‌نظیر آن آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتها این مطلب را بخوانید. از خواص قارچ کفیر برای بهبود بیماری‌های مختلفی مثل: سرطان، سل و بیماری‌های گوارشی بهره می‌گیرند. علاوه‌براین به دلیل خاصیت آرام بخشی خاصی که دارد برای تسکین و درمان برخی بیماری‌های روحی و روانی هم  مفید است. برای آشنایی بیشتر با خواص قارچ کفیر ، این ماده معجزه‌آسا با ما همراه باشید.

منشا کفیر به بیش از دوهزار سال پیش بر می‌گردد. برای اولین بار چوپانان ساکن کوه‌های قفقاز این نوشیدنی با ارزش را کشف کردند. قفقازی‌ها با اثرات دارویی این قارچ سال‌هاست که آشنا هستند. آنان از کفیر به جای آب خوردن و همینطور برای غذا از این ماده استفاده می‌کنند. قفقازی‌ها به داشتن طول عمر بالای صد سال مشهورند. اعتقاد بر این است که مصرف کفیر ارتباط زیادی با طول عمر در قفقاز دارد. به طور میانگین مردم قفقاز بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال عمر می‌کنند. بنابراین آنان وجود کفیر را موهبت و نعمتی بزرگ از طرف خداوند می‌دانند. این خود نشان‌دهنده آن است که خواص قارچ کفیر در عملکرد سیستم‌های بدن موثر بوده و سلامتی را به شما هدیه می‌دهد. به همین دلیل آن را اکسیر جوانی می‌نامند.

برای تولید کفیر از دانه‌های کفیر یا قارچ کفیر استفاده می‌شود، این دانه‌ها که چیزی شبیه به گل کلم هستند و جنسی شبیه ژله دارند شیر را تخمیر و به ماست تبدیل می‌کند و خواص طبی بسیاری دارد. دانه‌های کفیر شامل باکتری‌ها و مخمرهای خاصی هستند که در واقع مسئول ایجاد طعم ترش و گازدار کفیر هستند.  قارچ کفیر به دو صورت زنده و خشک می‌تواند نگهداری شود. در حالت زنده داخل شیر و در دمای اتاق نگهداری می‌شود و در حالت خشک همراه با شیر خشک و در یخچال نگهداری می‌شود. معمولا کفیر خوب و با کیفیت از قارچ‌های زنده تولید می‌شود.

کفیر یک ماست نوشیدنی و محصولی نیرو بخش به حساب می‌آید. کفیر به استفاده از کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها به منظور رشد، نگهداری و فعالیت سلولی کمک می‌کند. همچنین کفیر حاوی پروتئین و بعضی اسیدهای آمینه ضروری است. تریپتوفان یکی از این اسید آمینه‌هاست که به دلیل اثر آرام‌بخش بودن آن بر سیستم عصبی شهرت دارد و نیز به علت داشتن املاح مهم از جمله منیزیم و کلسیم، برای جلوگیری از عوارض سیستم عصبی در رژیم‌های غذایی توصیه می‌گردد. کفیر منبع کامل پروتئین بوده و حاوی تعداد زیادی از اسیدهای آمینه ضروری برای سلامت بدن است. همچنین کفیر غنی از ویتامین‌های گروه B مثل B12, B1 و ویتامین K است که در عملکرد صحیح کلیه‌ها، کبد و سیستم عصبی نقش بسزایی دارند.

مصرف یک الی سه لیوان نوشیدنی کفیر روزانه توصیه می‌شود.

نکته مهم زمان مصرف کفیر است که باید باکتری‌های آن به اندازه کافی زنده و فعال باشند. در تولید محصول ، به مصرف کنندگان تاکید می‌شود که آن را در یخچال نگهداری کنند چون در صورت نگهداری در خارج از یخچال باکتری‌ها فرصت تکثیر پیدا می‌کنند.

یکی از بهترین خواص قارچ کفیر توانایی جذب و ذخیره کلسیم و منیزیم در بدن است، در نتیجه در تقویت سیستم عصبی موثر است و در افرادی که از بی‌خوابی و استرس رنج می‌برند می‌تواند آرام‌بخش و کمک‌کننده باشد. کفیر به عنوان منبع غنی از ویتامین K ، کلسیم و پتاسیم به شمار می‌رود. لذا در متعادل کردن فشار خون تاثیر بسزایی دارد.همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. در افرادی که در ناحیه مخاط دهان و لثه دچار عارضه شده‌اند دیده شده است که با مصرف کفیر پس از سه ماه بهبودی کامل یافته‌اند.

از دیگر خواص قارچ کفیر در زیبایی پوست و مو است. از آنجایی که کفیر در زیبایی و شادابی پوست موثر است در کرم‌ها و پاک‌کننده‌های آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ناراحتی‌های پوستی به ویژه اگزما و جوش‌های صورت را درمان می‌کند و از طریق استعمال خارجی موجب لطافت و نرمی پوست بدن می‌شود.

از جمله خواص قارچ کفیر اشتهاآور بودن آن است. چه در بی اشتهایی‌های عصبی و چه در بی‌اشتهایی‌هایی که منشا گوارشی داشته باشن.٬ اما در عین حال وزن را نیز ثابت نگه می دارد. کفیر ضد سرطان بوده و از رشد تومورها جلوگیری می‌کند. این محصول به بالا بردن سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و قادر خواهد بود در جلوگیری و کمک به درمان بیماری‌هایی از قبیل سرماخوردگی، بیماری‌های عفونی، سرطان و موثر باشد. به دلیل داشتن مقادیر زیاد کلسیم کاهش دهنده کلسترول خون بوده و در تنظیم قندخون و درمان پوکی استخوان موثر است.

کفیر یک محصولی است که در راستای سالم‌سازی باعث طول عمر ، بهبود سیستم گوارشی و مانع تکثیر باکتری‌های ترشح کننده سموم (که پوست و مو را خراب می‌کنند) می‌شود. از خواص قارچ کفیر استفاده‌های دارویی و درمانی زیادی می‌کنند و تاکنون اطلاعاتی مبنی بر تاثیرات منفی کفیر بر سلامتی گزارش نشده است.

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

آدرس ایمیل

روز جهانی بهداشت همه ساله روز ۱۸ فروردین (۷ آوریل) به عنوان روز جهانی بهداشت در کشور های مختلف جهان…

در فرهنگ ایرانی، هیچ کدام از روزهای سال، نحس و شوم دانسته نشده است بلکه هر یک از روزهای هفته…

اثر انگشت از مدت‌ ها پیش تاکنون در تعیین هویت افراد کاربرد زیادی داشته است، اما تحقیقات اخیر نشان داده…

عضو هیئت برد سلامت در بلایای وزارت بهداشت گفت: به نظر می‌ رسد میزان خشونت در اورژانس‌ در کشور ما…

چطور – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

کفیر نام خود را از کلمه‌ی ترکی «کِیف» به معنای «حال خوب» گرفته است. این محصول لبنی یکی از غنی‌ترین منابع غذایی حاوی پروبیوتیک‌ هاست. باکتری‌های پروبیوتیک در عملکرد دستگاه گوارش، تولید مولکول‌های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها نقش دارند. امروزه کفیر به‌خاطر خواصش بیش از پیش به رژیم غذایی مردم راه یافته است. این مطلب را بخوانید تا با خواص کفیر بیشتر آشنا شوید.

برای تهیه‌ی کفیر از ترکیب باکتری‌ها و مخمرهایی استفاده می‌شود که در اثر تماس با شیر، نوعی نوشیدنی تخمیری می‌سازند. این نوشیدنی را حتی افرادی که از هضم لاکتوز عاجز هستند می‌توانند بنوشند. می‌توان کفیر را از شیر گاو، شیر گوسفند یا شیر سویا تهیه کرد. پروبیوتیک‌ها فواید بسیاری برای سلامتی دارند. معروف‌ترین غذای پروبیوتیک در رژیم غذایی کشورهای غربی، ماست است، ولی خاصیت پروبیوتیک کفیر از ماست هم بیشتر است. برخلاف کفیر سایر محصولات لبنی تخمیری دارای هیچ مخمری نیستند و تنوع باکتری‌های مفیدشان بسیار کمتر است. در ادامه به بررسی خواص کفیر می‌پردازیم.

قرن‌هاست که در آسیا و اروپا کفیر را به‌خاطر خواص درمانی‌اش مصرف می‌کنند. این محصول دارای باکتری‌های پروبیوتیک است که برای سلامت دستگاه‌های گوارش و ایمنی مفیدند. کفیر دارای ترکیبات زیست‌فعال مفید برای بدن است، از جمله ۳۰ نوع باکتری که در مبارزه با تومورها، بیماری‌ها و عوامل سرطان‌زا مؤثرند. دانه‌های محتوی مخمرها و باکتری‌ها که برای تهیه‌ی کفیر به شیر اضافه می‌شوند، پس از گذشت ۲۴ ساعت تکثیر می‌شوند و خواص منحصربه‌فرد این نوشیدنی را به وجود می‌آورند. پس از تهیه‌ی کفیر می‌توان این دانه‌ها را جدا و دوباره مصرف کرد. کفیر یک نوع نوشیدنی است و دانه‌های کفیر آغازگر تولید نوشیدنی کفیر هستند.

بسته به نوع شیر، ۷۵ میلی‌لیتر کفیر دارای ۶ گرم پروتئین، ۷ یا ۸ گرم کربوهیدرات، ۳ تا ۶ گرم چربی، مقداری کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین‌های B۲ و B۱۲ است. هم‌چنین این مقدار کفیر ۱۰۰ کالری انرژی دارد.

امروزه پوکی استخوان یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مردم سراسر دنیا به شمار می‌آید. کلسیم برای سلامت استخوان‌ها ضروری است و فقدان آن می‌تواند به پوکی استخوان منجر شود. کفیر دارای ترکیبات زیست‌فعال است که به جذب کلسیم کمک می‌کند و از نابودی استخوان‌ها جلوگیری می‌‌کند. هم‌چنین در کفیر ویتامین K۲ وجود دارد که در سلامت استخوان‌ها و افزایش جذب کلسیم مؤثر است. کمبود این ویتامین می‌تواند جذب کلسیم و سلامت استخوان‌ها را با مشکل مواجه کند. باکتری‌های پروبیوتیک موجود در کفیر جذب مواد مغذی را افزایش می‌دهند. در کنار این خواص باکتری‌های پروبیوتیک، خود شیر به‌تنهایی دارای ترکیباتی است که در سلامت استخوان‌ها مؤثرند. فسفر، کلسیم، منیزیم و ویتامین‌ D و K۲ از این ترکیبات هستند.

سرطان بیماری‌ای سخت و مشکلی جدی است. کفیر می‌تواند در مبارزه با سرطان‌ به بدن‌تان کمک کند. کفیر سلاحی قدرتمند در مقابل تکثیر سلول‌های سرطانی است. ترکیبات موجود در نوشیدنی‌های پروبیوتیک موجب می‌شوند سلول‌های سرطانی در معده، خودشان را نابود کنند.

کفیر می‌تواند رشد تومورها و تبدیل سلول‌های غیرسرطانی به سرطانی را در مراحل اولیه متوقف کند. در مطالعه‌ای که بر روی حیوانات صورت گرفت، مشاهده شد که مصرف کفیر می‌تواند سلول‌های سرطانی پستان را تا ۵۶٪ کاهش دهد، در حالی که در مورد ماست این مقدار فقط ۱۴٪ بود.

ماست و نوشیدنی کفیر می‌تواند به تعادل عملکرد دستگاه گوارشی کمک کند و با بیماری‌های گوارشی مانند سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر، بیماری کرون و زخم معده مبارزه کند. نوشیدن کفیر می‌تواند پس از مصرف آنتی‌بیوتیک و گذراندن دوران بیماری‌، باکتری‌های مفیدی را که از بین رفته‌اند، بازسازی کند. باکتری‌های پروبیوتیک می‌توانند عوارض جانبی بعضی داروها مانند اسهال را کاهش دهند.

آسم و بسیاری از حساسیت‌ها ناشی از التهاب هستند. در مطالعاتی که بر روی موش‌ها انجام گرفت، کفیر توانست التهاب سلول‌های ریه و مجاری تنفسی و به دنبال آن تولید مخاط را کاهش دهد. میکروارگانیسم‌های موجود در کفیر می‌توانند به دستگاه ایمنی بدن کمک کنند تا واکنش‌های آلرژیک را سرکوب کند. برخی از دانشمندان معتقدند که واکنش‌های آلرژیک ناشی از کمبود باکتری‌های مفید روده هستند. ۱۷ مطالعه از مجموع ۲۳ مطالعه‌ی مختلفی که در این زمینه بر روی ۲۰۰۰ نفر صورت گرفتند، از تأثیر مثبت کفیر بر علائم حساسیت و کیفیت زندگی حکایت دارند.

آسیب‌ دیدن روده می‌تواند سیگنال‌هایی به پوست ارسال کند و توازن طبیعی پوست را بر هم بزند. در نتیجه‌ی این پدیده، علائمی مانند آکنه، پسوریازیس (صدفک)، جوش و اگزما بروز می‌کنند. کفیر علاوه بر تأثیری که بر روده و درنتیجه پوست دارد، خود نیز در درمان سوختگی‌ها و جوش‌ها مفید است.

کربوهیدرات موجود در کفیر که «کفیران» نام دارد، می‌تواند دستگاه ایمنی را تقویت کند و زخم‌های سطح پوست را بهبود بخشد. محافظت از بافت پیوندی نیز از تأثیرت این ماده است.

لبنیات به‌طور طبیعی دارای قندی به‌ نام لاکتوز هستند. بسیاری از افراد، به‌خصوص بزرگ‌سالان توانایی هضم درست این قند را ندارند. این مشکل عدم تحمل لاکتوز نام دارد. باکتری‌های مفید موجود در کفیر برای حفظ سلامت بدن، به‌ویژه روده، ضروری‌ هستند. ترکیبات فعال موجود در کفیر لاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل و هضم آن را آسان‌تر می‌کنند. کفیر سرشار از باکتری‌ها و مواد مغذی است و با از بین بردن همه‌ی لاکتوز موجود در لبنیات، مصرف آنها را آسان می‌کنند.

کفیر دارای ترکیبات مفیدی مانند بیوتین و فولات است. اینها دستگاه ایمنی را تقویت و از سلول‌ها محافظت می‌کنند. این باکتری به همراه چند باکتری دیگر برای تقویت دستگاه ایمنی و جلوگیری از رشد بسیاری از باکتری‌های مضر، مفید است. در کفیر ترکیب قدرتمند دیگری وجود دارد که فقط در نوشیدنی‌های پروبیوتیک یافت می‌شود. این ترکیب، پلی‌ساکارید غیرمحلول کفیران نام دارد و خواص ضدمیکروبی‌ آن در از بین بردن قارچ کاندیدا مؤثر است. هم‌چنین کفیر می‌تواند کلسترول و فشار خون را کاهش دهد.

کفیر در مبارزه با عفونت‌ها مؤثر است. یکی از باکتری‌های مفید کفیر، لاکتوباسیلوس کفیری نام دارد. این باکتری در مبارزه با باکتری‌های مضر مانند سالمونلا و اشرشیا مؤثر است.

اگر از کیفیت کفیرهای تجاری موجود در بازار مطمئن نیستید، خودتان می‌توانید به‌آسانی آن را درست کنید.

پس از پایان تخمیر دانه‌های کفیر را از آن جدا کنید و برای تولید کفیر جدیدتان استفاده‌ کنید.

برگرفته از: authoritynutrition draxe

به من بگو چه می‌خوری تا به تو بگویم که هستی

14000تومان

7000تومان


now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var = document.createElement(”);
.type = ‘text/java’;
var = ”;
.src = + ‘?v=’ + now.getFullYear().() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild();

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

فواید جویدن آدامس و عوارض احتمالی آن برای سلامتی

نحوه سم زدایی بدن با استفاده از سرکه سیب و عوارض احتمالی آن

تغذیه مناسب برای تقویت حافظه با ۹ خوراکی که نباید از آنها غافل شوید

۱۱ غذایی که جلوی گرسنگی شما را می‌گیرد

لطفا بفرمایید.کفیر را ازکجا تهیه کنم.بنده این ماستهای کارخونه ای را باور ندارم. وخودم درستش کنم

سلام مینو جان
با جست‌وجو در اینترنت، حتما به نتیجه خواهید رسید.
موفق باشید.

بنده باین ماستهای تقلبی کارخانجات،هیچ باور ندارم.اما کفیر،چرا. اگر راهنمایی کنید ومحل تهیه ی دانه های کفیر رالطف کنید، وبفرمایید،ممنون خواهم بود‌

کفیر را از کجا میتوانیم تهیه نمایم؟ لطفا راهنمایی نمائید،،

با تشکر ⚘


مواد مفید برای کبد؛ ۱۱ خوراکی که به سلامت کبد کمک می‌کند


آیا سرکه سیب واقعا به لاغر شدن کمک می‌کند؟


رژیم غذایی هلیکوباکتر پیلوری؛ ۷ خوراکی که عفونت اچ پیلوری را از بین


کوچک کردن شکم در ۲۴ ساعت با از بین بردن نفخ شکم


رژیم با ۹ روشی که کمک می‌کند سریع و سالم وزن کم کنید


۵ راهکار تاثیر‌گذار که عشق و صمیمیت را به رابطه عاطفی‌ برمی‌گرداند


افزایش سطح دوپامین در مغز با ۱۰ راهکار طبیعی


خواص پیاز برای سلامتی و پیشگیری از سرطان


روغن جوجوبا؛ نحوه استفاده و ۸ خاصیت آن برای زیبایی پوست


کتاب تولستوی و مبل بنفش؛ پناه به کتاب برای رهایی از اندوه


نام‌نویسی در وبسایت چطوربه منزله‌ی پذیرفتن
شرایط و مقررات
می‌باشد.


10

پیشنهاد شده برای شما :
0 امید طرز تهيه آوریل 20, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *