فايده هاي گياهان و جانوران

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

بسیاری از نیازهای انسان را گیاهان و درختان تامین می کنند. بیشتر نیاز انسان به خوراک، پوشاک، انرژی و نیازهای دارویی انسان همگی از گیاهان و میوه بوته های گوشتی تامین می شود.
جانوران نیز حیات شان وابسطه به وجود گیاهان میوه های گوشتی، بوته ها است. تامین اکسیژن، جذب کربن موجود از محیط و جذب آب باران در خاک، وظیفه پایداری خاک و جلوگیری فرسایش خاک ( بادهای تند و باران های رگبار ) از دیگر مزایای وجود درختان و گیاهان در محیط به شمار می رود.
فضای سبز و عطر گل گیاهان آرامش، لذت و شادی را برای انسان به ارمغان می آورد. محل های مهم پوشیده از درختان و فضای سبز بهترین مکان برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت انسان است. وجود فضای سبز و درختان می تواند محیط زیست را در چشم اندازها فرحناک جلوه دهد و موجب افزایش عمر انسان شود.
شاخ و برگ درختان و گیاهان گرد و غبار هوا را جذب می کند و آلودگی هوا را کاهش می دهد. سرب معلق در هوا حاصل از فعالیت واحدهای صنعتی و وسایل نقلیه موتوری و یکی از مواد سمی و خطرناک برای انسان است که از طریق تنفس جذب می شود و عوارض و پیامدهای ناگواری برسلامت انسان دارد که درختان انبوه مقداری زیادی از سرب معلق در هوا را جذب می کنند.
فضای سبز بخصوص پوشش گیاهی و درختان به دلیل حفاظت از خاک قدرت نگهداری و جذب نزولات و کاهش سرعت سقوط برف و باران بر زمین نقش انکار ناپذیری در جاری شدن سلاب و کاهش اثرات مخرب آن دارد.
درختان و بوته های جنگلی با جذب نزولات زمستانی و بهاری و ذخیر کردن آن در سفره های آب های زیر زمینی و تبخیر آن در ایام تابستان که نزولات قطع می شوند، موجب افزاهش رطوبت نسبی هوا در فضای اماکن مرطو ب می گردد.
داکتر یارمحمد

>>>   انسان،حیوان و نبات، هرسه موجود زنده هستند. انسان ها به خاطر امرار معیشت و حیات خود به حیوانات و نباتات ضرورت دارند. بناً باید طوری از آنها استفاده نمایند که نسل آنها منقرض نگردد و از بین نروند. بناً حفظ محیط زیست یکی از وظایف عمده بشریت در قرن حاضر میباشد.>>>   داکتر یارمحمد قبلاٌ هم گفته بودم و حال هم می گویم که احساستان را در مقابل بهداشتی مردم تقدیر میکنیم واقعاٌ یک متخصص مجرب حفاظت محیط زیستی استی از مقاله پرمعنای زیبا شما درک دانشمند بود ن شما احساس می شود.>>>   داکتر صاحب یک متخصص خوب در جهت رهنمایی های بهبود محیط زیست است. خداوند عمرشان طولانی کند>>>   محترم یارمحمد شخصيت عالم با تقوا مدبر با دانش وداراي همه خصوصيات عالي است

مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده است

……….نقاشی ساختمان……….

…..09124864006…..


      ………. خوش آمدید…………


همه چیز در این فروشگاه موجود است


مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران


 


 


      ……….نقاشی ساختمان……….


       …..09124864006…..

طراحی و اجرا : تیم مدیریت ثنافا

تمامی حقوق این وبسایت برای محفوظ است

اتصال به سامانه بانک های عضو شتاب

جهت پرداختی آسان و مطمئن

فواید گیاهان,خاصیت‌های گیاهان,خواص گیاهان برای سلامتی,تاثیر گیاهان برای سلامت بدن,فواید غذایی گیاهان برای سلامتی و تندرستی,فواید سبزیجات برای بدن,خواص سبزیجات

زنجبیل برای قرن‌ها است که در طب، پخت و پز و تولید استفاده می‌شود..زنجبیل منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامین A، ویتامین

اگر هنوز هم نمیدانید آلوورا چه گیاه شگفت انگیزی است پیشنهاد میکنیم ابتدا مقاله «خواص آلوورا» را مطالعه کنید و

چای محبوب‌ترین و در عین حال سالم‌ترین نوشیدنی جهان، از زمانی که برای نخستین بار در چین باستان کشف شد

عادت قهوه نوشیدن را کنار گذاشته‌اید و به چای سبز روی آورده‌اید، احتمالا وقتی فهمیده‌اید چای سبز چه خواصی برای‌تان

برخی از خواص شگفت‌انگیز زعفران برای سلامتی شامل بهبود سلامت تنفسی، تقویت سیستم گوارشی، رفع درد، بهبود عادات خواب، کاهش

شلغم به خاطر فایده های بسیار زیادش مشهور شده و به دلایل زیادی اضافه کردن آن را به برنامه غذایی

دانشمندان سال هاست بر این باورند که دارچین می تواند از افزایش بیش از حد قند خون جلوگیری کند و

همانطور که می دانید گیاهان معمولا منبع غنی از پروتئین نیستند. اما اگر از افراد گیاهخوار سوال کنید به شما

دورنمای سلامت نسبت به سویا موضوعیست که مناقشات فراوانی را در طی سال‌های اخیر به وجود آورده است. حامیان مصرف

حتی بادام زمینی‌های کوچک نیز می‌تواند سلامت قلب شما را بهبود ببخشد و چند سال به عمرتان اضافه کند. در

جایگاه حیوانات در حیات بشر

بهتر است  این بحث  را در دو بخش مطالعه نمایم :

الف:  حیوان درخدمت انسان

     بررسی ادوارمختلف تاریخ حیات بشرنشان می دهد، که حیوانات نقش نهایت ارزنده دربهبود و رونق زندگی انسان در زمین ایفا کرده اند. دلیل اینکه چرا حیوان ی به این بزرگی ازانسان کوچک اندام اطاعت میکند، روشن است. اما نکتۀ مبهم نهایت طمع و توقع  انسان ازبهره گیری ازحیوانات است، باز هم انتظار انسان از حیوان درهمین محدوده ختم نمی شود. ازآنجایی که تلاش برای بدست آوردن غذا و رسیدن به آسایش از بزرگترین دغدغه های انسان بوده است. درجواب به این خواست ها همیشه حیوانات ازجان مایه گذاشته اند. به جزعده یی محدود که خود را گیاهخوارعنوان می کنند، فرآورده های حیوانی ازخوشآیند ترین غذاها برای مالکان زمین می باشد. پس ازاستفاده غذایی گرفته تا کارکشیدن، موارد تجربی، مقاصد تفریحی، زینتی، و … خلاصه ازهیچ گونه بهره کشی از حیوان دریغ  نشده است. همه این ها نشان دهندۀ  نقش  و اهمیت حیوانات درزندگی ما انسان ها می باشد.

 

 

 

  انسان با استفاده ازحیوانات زندگی را برای خود راحت و راحت ترساخته است.

 

در صد سال اخیر که انسان انقلاب تمدن و خلاقیت را در کرۀ خاکی  شدت بخشید، رابطه انسان با حیوان و اهمیت این رابطه شکل تازه یی یافت وچه بسا مستحکم تراز گذشته گردیده است. همان گونه که نیازبه همزیستی و حفظ تعادل میان تمام انواع موجودات زنده زمین ازجمله نباتات و موجودات ذره بینی، ازضرورت های اساسی تداوم حیات به حساب میآید، حالا کم وبیش نقش و اهمیت گونه های مختلف حیوانات درزندگی  مالکان زمین به شیوۀ علمی آن برملا گردیده است.

حالا دانشمندان به این باورمشترک رسیده اند، که حیوانات نه تنها برای تولید غذا واستفاده فزیکی و تفریحی خلق شده اند، بلکه  نقش نهایت مهم واساسی درتامین تعادل حیات درروی زمین را نیز برعهده دارند. دراین میان جایگاه برخی از این مخلوقات درتداوم و شکل گیری شیوه های زندگی بهتر برای انسان، منحیث مخلوق برتر، نهایت حیاتی بوده است.

 

 

      درادوار مختلف تاریخ، این گنجینه های متحرک دور و نزدیک با کدخدای زمین حیات بسر برده اند و درتغییرنحوۀ زندگی انسان، نقش نهایت اساسی داشته اند.

 

       یافته های علمی اخیر نشان میدهد که برای تآمین تعادل و تداوم حیات درزمین نیازاست تا به همۀ موجودات زنده سهم مساوی استفاده ازمنابع زمین فراهم گردد، وهم نباید ازمنابع  زمین ازجمله حیوانات و سایرموجودات  استفاده  بی رویه صورت گیرد.

همچنان برای تأمین تعادل وپایداری بهترحیات، علاوه بر آنکه به تمام موجودات سهم مساوی زندگی تأمین میگردد، همزمان نیاز است تا گونه های درحال انقراض نیزحفظ ومراقبت گردند. این درحالیست که شاید همه روزه ده ها گونه ازملیونها نوع مختلف موجودات زنده، قبل از آنکه شناسایی شده باشند، منقرض می گردند.

 با اینکه ازموجودات مختلف مزایایی سرشارنصیب انسان می گردد،  ولی بیشترین وزنهء بهره کشی راحیوانات فقاریه بدوش می کشند. چنانچه این گروه منحیث گنجینه های متحرک درطول تاریخ، دور و نزدیک با کدخدای زمین حیات بسر برده اند و درتغییر نحوۀ زندگی انسان، نقش اساسی ایفا کرده اند.

 

اماهم وزن با پیمانه سرشارثمربخشی، ضررهای جبران ناپذیر نیز ازسوی حیوانات همیشه صحت و سلامت بشر را به مبارزه طلبیده وگاهی حتی شیوع امراض حیوانی، جان ملیون ها انسان را گرفته است. همین حالا چالشهای عمده وحیاتی زیرعنوان بیماریهای مدهش حیوانی چون ایدز، انفوانزا، توبرکلوز، بوسلوز، هاری  و ده ها بیماری دیگر، که همه ساله جان ملیون ها انسان را می گیرند، اینها خود  از بزرگترین چالش های معاصر در راه تداوم حیات انسان در زمین به حساب می آیند، و همه منشأ حیوانی دارند.

      با آنهم خوشبختانه انسان متجسس وخلاق بیکار نه نشسته  وبا تلاش شبانه روزی به اکثر تهدیدها  و خطرات  ناشی از حیوانات نتنها که پی برده بلکه ازتمام یافته های علمی تجربی و دانسته های عقلانی در این عرصه دربلند بردن سطح دانش و بهبود سلامت همنوعان خود بالا ترین حد استفاده را کرده است.

 بازهم آنچه از وسعت خلقت اوتعالی درحد فهم ماست، بعید نیست که همۀ یافته های علمی تجربی انسان تا امروز، همچو قطره یی آب دریا  برابربا بحر نا پیدا، بیش نباشد.

 با آنکه هرروزتهدیدهای گوناگون ازجمله جنگ، آفات طبعی، امراض، وغیره حیات بشر را به چالش می گیرند، بازهم نسل انسان  حد و مرز گذشته را همچنان شکسته و هر از چند سال یکبار ریکارد تازه یی به ثبت می رساند. گزارش سازمان ملل که در اواخرسال 2011 منتشرشد، خبر از ازدیاد هفت ملیاردی نفوس انسان در زمین را داد.

با توجه به ازدیاد روز افزون جمعیت انسانها و درگیرودار بازشناخت و مهارسایر چالشهای  فراراه  تداوم حیات بشر، ازجمله مهمترین آنها یعنی تهدید کمبود غذا و درقدم دوم ترس ازگسترش امراض همه گیر بوسیله آب وغذای آلوده، توجه به تولید غذا یی کافی  و درعین حال سالم و صحی  را درصدر تکاپوهای بشرقرارداده است.

 به این منظور درکنار رشد تولیدی منابع زراعتی منحیث منبع اصلی غذا برای انسان، اینک تلاش ها برای انکشاف منابع غذایی با استفاده ازگونه های حیوانی و دریایی، منحیث بهترین انتخاب ها برای  تأمین پروتین مورد نیاز انسان، بیشتراز پیش مطرح گردیده است. هرچندکه تأمین کننده اصلی غذا برای انسان منابع زراعتی است، اما هیچگاه  محصول زراعتی نتوانسته است  ریکارد ارزش بلند غذایی فرآورده های حیوانی و دریایی را بشکند. ازسوی هم نسبت به منابع غذایی زراعتی، فرآورده های حیوانی و دریایی درمدت زمان کمتر به دست و دهن می رسند.  اما درهمه حال تهدید ها و خطرات بلقوۀ صحی بویژه ازجهت آلودگی محصولات حیوانی مثل کابوس تلخ حیات انسان در زمین همیشه پا برجاست.

 اما خوشبحتانه انسان متجسس با استفاده ازمدل های حیوانی دانش خویش را همچنان افزایش می دهد. چنانچه درپیوند با منافع بهداشت انسان سالیانه جان ملیون ها حیوان، پرنده وسایر زنده جان ها در آزمایشگاه های طبی فدای آزمایشهای می شود، که ممکن برای مهار چالش های صحی و تداوم حیات ما انسانها درزمین مفید باشد. ازگذشته های دور تا حال همیشه محققان علوم طبی در نزدیک به کل تحقیقات وتجربیات علمی طبی ازمدلهای حیوانی استفاده کرده اند.  این خود نیز بزرگترین نحوۀ بهره کشی ازحیوان، به شمار می رود. زد و بند انسان وحیوان  ازعصرشکارتا اهلی ساختن و پرورش بومی حیوانات تا حال ادامه داشته و هرآنچه دل ما انسان ها خواسته روی حیوانات انجام داده ایم، وبه یقین که درآینده هم دریغ نخواهیم داشت.

ب : انسان در خدمت حیوان

 هرآنچه درفوق گفتیم ممکن نشان دهد که ما انسانها منحیث مخلوق برترچقدرمنفعت طلب هستیم. ولی همیشه اینطورهم نیست،  زیرا درخیلی موارد، حیوانات ازشراکت درمالکیت زمین ومنابع آن، نسبت به خیلی از ما انسانها، سود بیشتر برده اند.

گذشته ازفداکاری ها وحیف ومیل شدن حیوانات توسط ما انسانها، بیائید کمی هم رخ دیگرموضوع، یعنی نازونعمتهای که از سوی انسان عاید حیوانات می گردد، یاد آورشویم.

 

 

 

 

با وصف تمام آسیب های که ازدست ما آدم ها به حیوانات می رسد، ومتأسفانه هنوزهم به سبب عدم آگهی ودانش کافی، برخی ازانسانها درمقابل حیوانات از ترحم و مروت انسانی کمترکارمی گیرند. با این همه، سالیانه جان ملیونها حیوان بوسیله انسان ها در سراسر کره آبی نجات داده می شود.

هرسال بیش ازده ها گونۀ درحال انقراض حیوانات حفظ ومراقبت شده و بعد ازتکثیر دوباره به طبیعت آزاد برگردانده می شوند.

گذشته ازتلاشها درحفظ وتکثیرحیات وحش، درمحدوده ی همزیستی باحیوانات، بویژه گونه های که درمجاورت با انسان زندگی دارند، درخیلی موارد بخت و اقبال حتی نسبت به همنوعان ما بیشتر به روی حیوانات می خندد.

برخلاف برخی ازکشورهای به اصطلاح جهان سوم، درخیلی از کشورهای مترقی حیوانات از تمام حقوق و امتیازات حیوانی خود برخردارمی باشند. بازحالا که رفته رفته زندگی انسانها عصری و ماشینی گردیده و زندگی یک نواخت دراینگونه شرایط برای اکثریت آدم ها تکراری وملال آور گردیده است؛ وحالا که فشار کارو سایرمشغله های زندگی عواطف و مراوده انسانی را تحت تاثیرقرارداده، بخت بیشتربا حیوانات یارگردیده است. چنانچه انسان خسته از تلاش و زندگی ماشینی و یکنواخت، درساعات فراغت ازکار،  حیوان را منحیث بهترین همدم خویش برمی گزیند.

     عشق به حیوان تنها درعصرحاضر خلاصه  نمی شود و یا تنها  ویژه ساکنان دنیای مدرن خلاصه نیست. بلکه این میراث کهن اولاد آدم است و همیشه انسان ها درهرعصر و زمان به نحوی شوق حیوانات را درسر داشته و ازگذشته های دور درصد قریب به کل انسانها دل خوشی وحتی آرامش خود را با حیوانات شان می یافتند. چنانچه خیلی ازادیان نیز برای حیوانات مختلف ارزش ومقام های تعین کرده اند. اما درعصرحاضرگراف علاقه به حیوان میان ساکنان شهرهای بزرگ دنیا، طور قابل ملاحظۀ آن بالا رفته است.

 

 

درعصرحاضردرمیان گونه های حیوانی که درآسایش تام زندگی می کنند، بیشتر ازهمه بخت سگ وگربه ها بیدار تر گردیده است. طبق ارقام  وبسایت های غیر رسمی امریکا و انگلستان، بین سال های 2011 تا 2012 تنها در ایالات متحده امریکا 78.2 ملیون سگ خانگی و 82 ملیون  پشک خانگی  ثبت و راجستر گردیده اند. این ارقام درسال2011  درانگلستان، اضافه تراز شانزده ملیون سگ و پشک خانگی را نشان میدهد.  با اضافه به ارقام فوق، ده ها گونۀ دیگر از حیوانات مختلف و پرنده های زینتی نیز با انسان ها زیر یک سقف زندگی می کنند،  و چه بسا که دریک بسترمی خوابند .

 

با توجه به ارقام فوق و درمقایسه با تعداد کشورهای جهان،  بعید نیست که اگرتعداد حیواناتی که درآسایش تمام درکنار انسان ها زندگی می کنند از تعداد آنعده انسان های که در زجر و فلاکت در روی زمین زندگی می کنند، بیشتر باشد .

جالب تراینکه درعصرحاضرآنعده انسان های که درگذشته های نه چندان دور منحیث عنعنه غذایی ازگوشت سگ و گربه تغذیه می کردند، حالا حتی از اعتراف به این عمل خود داری وحتی ازپرداختن به این موضوع خوداری می کنند. دربرخی ازکشورها که هنوزهم این عنعنه غذایی وجود دارد، مخفیانه انجام میشود. زیرا حالا با پیروی از پدیدۀ به اصطلاح زندگی مدرن، خیلی ها خود را ازدل باختگان حقیقی این دو حیوان می دانند.

 

    درنهایت آنعده انسان های که بیشتر به ماشین های در قالب انسان شباهت دارند، ساعت ها کارشاقه در روز را به امید لحظه یی همدم شدن با حیوان خانگی شان تحمل میکنند. حتی خیلی ها نام خانوادگی خود را رسمآ به حیوان خود داده اند  و برخی هم حیوان خانگی خود را درسهمی ازمیراث خود رسمآ شریک ساخته اند.

ازهمه جالب تر چیزی که اگر صد سال قبل مطرح می شد، شاید ازخنده آورترین حرفها می بود، اینکه حالا قوانین کشورها هم رای خود را برخلاف انسان به حیواناتی که مظلوم واقع  شده اند می دهد. زیاد هستند آن تعداد انسان های که درمقابل زیر پا گذاشتن حقوق ویا شکنجه نمودن حیوانات، سال های شیرین عمرخود را پشت میله های زندان سپری می کنند. اما هنوزهم دربعضی ازکشورها کم نیستند  انسانهای که با این همه بند و تبصره و قانون درباب حقوق حیوانات سروکار ندارند ومثل اجداد شان، هرچه ضمیر شان هدایت دهد درمقابل حیوان خود انجام می دهند و ازکس باکی هم ندارند.

 با اینهم درمیان روستا نشینان عشق به حیوان به همان شدت اولی آن  پا برجاست  وهمه گونه های حیوانات اهلی جایگاه خود را حفظ کرده و عاشقان تمام عیار انوع مختلف حیوانات در روستا ها فراوان اند. چنانکه درکنار شوق نگهداری حیوانات تولیدی،  خیلی ها سگ، گربه  و مرغ  و تعدادی هم معشوق بزرگتر چون اسب  ، شتر  و گاو را انتخاب می کنند.

حال که بنحوی برای تدوام و سمت و سو دادن حیات شان   انسانها در سیاره آبی نیاز به حیوان دارند و برخی ها هم براستی که عطش عشق حیوان سراسر وجود شان را فرا گرفته است. نکته ی که نیاز به اندیشه بشتر دارد، چون وچراهای عشق بی پایان انسان به حیوان می باشد. اینکه ازمیان این همه سهولت و امکانات مدرن، چرا انسان امروزی بازهم حیوان را بهترین انتخاب می داند؟

 پاسخ این پرسش راهریک ازدل باختگان حیوانات بگونه ی می دهند

استاد نهایت بزرگوار محمد واثق حسینی
با عرض سلام و احترام خواستم به این وسیله یادهانی نمایم که نویسنده مطلب زیر عنوان جایگاه حیوانات درحیات بشر بنده هستم.
این مطلب قبلآ ( بتاریخ چهارشنبه، ۳۱ جوزای ۱۳۹۱، در وبلاگ افغان وت به نشر رسیده و نشر چاپی آن هم روی دست است. بنأ خواهش است تا درصورت نشر مجدد لطفآ از ذکر منبه آن استفاده نموده ممنون سازید.

تا باشد که علی (ع) از گفته اش باره زکات علم نا راحت نشود.

عبدالقدیر قدیس
عضو دیپارتمنت کلینیک
دانشکده علوم وترنری
دانشگاه کابل


درختان پر از مزایا و منافع هستند و اگر در مکانی مناسب کاشته شوند هیچ ضرر و زیانی ندارند.


 


درختان هوا را تمیز می کنند.

1-درختان با جذب آلودگیهای ناشی از گازهای نیتروژن, آمونیاک, دی اکسید گوگرد و اوزون و به دام انداختن آنها روی برگهایشان نقش بسزایی در کاهش آلودگیها دارند.
قدرت جذب دی اکسید کربن هر هکتار درخت بالغ در طول یک سال برابر با  زمانی است که  شما با ماشین شخصی خود 26 هزار مایل رانندگی کنید.

هر ساله٬ ۱۰۰ درخت بالغ:  1.2 تن دی اکسید کربن را از هوا می گیرند.
 درختان اکسیژن تولید می کنند.
2-یک هکتار از درختان بالغ قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز برای 18 نفر در طول یک سال است.

درختان باعث خنکی هوا در مناطق شهری می شوند.
3-سایه درختان در خانه ها و خیابانهای شهرمان به عنوان پناهگاه و استراحتگاهی مناسب برای کودکان و خانواده ها در روزهای داغ تابستان مورد استفاده همگان است.درختان منابع آبی را حفظ و فرسایش خاک را کاهش می دهند.
4-برگهای ریخته شده از درختان موجب تقویت مواد آلی  خاک می شوند. ریشه درختان موجب افزایش نفوذپذیری  خاک می شود.

هر ساله٬ ۱۰۰ درخت بالغ: 77٬000 گالون آب باران را می گیرند.

و در نتیجه :
کاهش میزان تخریب سیل های حاصل از طوفان ها.
کاهش فرسایش خاک و  رسوبات حاصله در نهرها.
افزایش ذخیره منابع آب زیر زمینی می شود که بطور قابل توجهی  بر اثر شهرسازی در حال کاهش است.
مقدار بسیار کمتری از مواد شیمیایی وارد نهر ها میشود.
کاهش فرسایش خاک حاصله از باد میشود.
 

بدون درختان بافت شهر نیاز بیشتری به جویبارها و کانالهای فاضلاب دارد.

5-هر ساله٬ ۱۰۰ درخت بالغ: 60 کیلوگرم آلاینده را از طبیعت می گیرند.

درختان یکی از عوامل کاهنده آلاینده ها در سیستم فاضلاب شهری هستند٬ و به این دلیل باعث میلیون ها دلار صرفه جویی در تصفیه آب می شوند.

درختان منبع تولید میوه ها هستند.
6-درختان برای ما انسانها  و سایر موجودات زنده همچون پرندگان و حشرات میوه میدهند.


 


درختان منبع تولید چوب هستند.

7-برای مشاهده انواع چوب بر روی عبارت چوب کلیک کنید.


 


کاهش هزینه انرژی خانه ها

8- باعث 20٪ صرفه جویی در هزینه های سرمایشی خانه  و  2٪  تا  10٪  صرفه جویی در هزینه های گرمایشی مالکین منازل می شود.


 

تنها ۳ عدد درخت کاشته شده با استراتژیک مناسب می تواند تا ۵۰٪ باعث کاهش قبوض برق و گاز شود.


 

درختان همیشه سبز در فصل زمستان می توانند به عنوان یک سپر بادگیر در مقابل خانه شما عمل کرده و باعث کاهش مصرف انرژی خانه تان از ۱۰٪ تا ۵۰٪ شود.


 

در مناطق سردسیر٬ افزایش ۳۰٪ پوشش گیاهی درختی در شهرها باعث کاهش مصرف انرژی برای گرمایش منازل تا ۱۰ ٪ و ۲۰٪ کاهش مصرف انرژی برای گرمایش خانه ها در مناطق روستایی می شود.


 

درختان در شهر شیکاگوی آمریکا٬ سالانه باعث کاهش هزینه های انرژی معادل 360٬000 دلار برای شهروندان این شهر می شود.


 


بالا بردن ارزش منطقه ای


9- بالا بردن ارزش منطقه ای خانه  10 تا 15٪.


 


بالا بردن کسب و کار مغازه ها


 

10- درختان در مناطق خرید و فروش باعث تردد مکرر  و طولانی مردم برای خرید شان می شوند.


 


11- باعث صرف 12٪ بیشتر برای خرید کالا  می گردد.


 


بخشیدن روح و زیبای به شهرها

12- درختان روح بخش چهره زمخت شهر شده٬ باعث بسط و توسعه فضای پیاده رو ها میگردند و محیط شهری را خوشایند  و زیبا میکنند. 


 


ایجاد سایه و مکان مناسب برای پارک

13-درختان سایه بخش جای پارک ماشین های ما می شوند مخصوصا اگر در مقابل مغازه ای باشد که می خواهید از آنجا خرید کنید.


 


زیستگاه حیوانات و پرندگان

14-درختان برای پرندگان و دیگر حیوانات غیر اهلی جا و مکانی برای زیست و حیاتشان فراهم می آورد حتی در شهرها که این عمر باعث کاهش آفات گیاهی باغچه حیات شما نیز خواهد شد. که یکی از عوامل آن پرندگان هستند که آفات گیاهی یکی از غذاهای آنها به شما می رود و همچنین خود این درختان کاشته شده در خیابان ها و پارک ها زیستگاه آفات می شوند که از هجوم بعضی آفات به باغچه های خانگی جلوگیری می کند . 


 


افزایش سرعت التیام بیماران

15-درختان فرایند بهبود و التیام بیمارانی را که در آن سوی پنجره اتاقشان درخت است را افزایش می دهد.


 


کاهش خشونت

16-درختان باعث کاهش خشونت های محلی شد و محیط را بیشتر امن تر و اجتماعی تر می نماید.


 

کاهش آلودگی صوتی
17-کاهش آلودگی صدا بعضا تا 50٪ با جذب صوت٬ کاشت ردیف های زیادی از درختان در امتداد اتوبان های باعث گرفتن آلودگی صوتی به وجود آمده اتوبان های می شود و همچنین درختان همانند صداخفه کن در شهرها و مناطق شهر نشین عمل کرده و باعث جذب صداهای آزار دهنده که برای گوش انسان ها مضرر است می شوند.


 

محافظت در مقابل جریان های سیل در سواحل رودخانه ها

18-درختانی که به طور مناسب برای مناطق کنار رودخانه ها انتخاب شده اند و به طور مناسب در این مسیر کاشته شده باشند باعث کاهش سیل گرفتگی و محافظت در مقابل آسیبات سیل می شوند.


 


 


کاهش احتمال بیماری آسم(نفس تنگی)

درختان با فیلتر کردن آلاینده های هوا برد باعث کاهش شرایط بیماری آسم و دیگر بیماری های تنفسی می شود.


 

 محققان دانشگاه کلمبیا پی به بیماری آسم در کودکانی بردند که در مناطقی از شهر زندگی میکنند که دارای کمترین درخت و فضای سبز است. این تحقق و بررسی نشانگر آن است که برای هر 340 درخت موجود در هر کیلومتر مربع٬ بیماری آسم 25٪ کاهش می یابد.


 


کاهش چاقی در افراد

در یک بررسی مشاهده شد که شهروندانی که در مناطقی که دارای فضای سبز بیشتر بوده زندگی می کنند از لحاظ جسمانی بیشتر فعال هستند و 40٪ احتمال چاقی در آنها کمتر از شهروندانی بود که فضای سبز کمتر نسبت به آنها داشتند.


 

پارک های موجود در شهر مردم را برای فعالیتهای ورزشی روزانه ترغیب می نماید٬ که اکثر این افراد در همسایگی این پارک ها زندگی می کنند. در یک بررسی مشخص شد که سه چهارم افرادی که از پارکها استفاده می کنند در یک و نیم کیلو متری و یا حتی کمتر از آن فاصله در همسایگی این پارکها زندگی می کنند.


 

کودکان و جوانانی که در همسایگی فضاهای سبز زندگی میکنند احتمال کمتر چاقی و افزایش وزن دارند.


 


درختان باعث افزایش سلامتی جسمانی و روانی

محیط سبز کاری سودمندی کارگران و کارمندان اداری را افزایش می دهد. در یک بررسی مشاهده شد که کارمندانی که میز کاری بدون منظره طبیعی سبز داشته اند 23٪ بیشتر از کارمندانی که چشم انداز سبز داشته اند بیماری و بی حالی در روزهای هفتگی داشته اند.


 

گزارش شده است که افراد بعد از گذراندن زمان خود در پارک ها کمتر احساس غمگینی و اضطراب می کنند.هرچه قدر این افراد بیشتر در پارک زمان سپری می کنند کمتر احساس استرس می کنند.


 

تندرستی فکری و روحی با تمریناتی که در محیط باز انجام می شود پیشرفت بهتر حاصل می کند نسبت به تمریناتی که در محیط بسته انجام میشود. تمریناتی که در طبیعت انجام می شود بیشتر با احساس تجدید حیات و دید مثبت  و رها از مشغولیت های ذهنی همراه است٬ و افزایش انرژی را بهمراه دارد. باعث کاهش کشمکش٫ اغتشاش٫ عصبانیت٫ افسردگی می شود.


 

در کنار درختان نشستن کمک می کند تا استرس شما در عرض 5 دقیقه بهبود یابد٬ از آنجایی که تغییراتی در فشار خون و قوه انبساط ماهچه ها ایجاد می شود.


 


فواید ترافیکی و جاده ای درختان


آرامش ترافیکی و کاهش تصادفات


 

بهبود فضای سبز کنار خیابان ها باعث کاهش تصادفات 5٪ تا 20٪ در شهر تورنتو کانادا شده است٬ که این خود باعث کاهش مخارج عمومی شده است٬ و همچنین باعث افزایش استفاده از شریان های پیاده روی شهر شده است.


 

درختان امنیت رانندگی را بهبود بخشیده اند. در یک مطالعه مشاهده شده است که بعد از ایجاد و بهبود فضای سبزی کنار جاده ای٬ 46٪ کاهش تصادفات شهری و اتوبانی را در بر داشته است.


 

حضور درختان در فضاهای سبز حومه شهری باعث کاهش سرعت گشت رانندگی تا 5 کیلومتر در ساعت می شود. رانندگانی که سریع رانندگی می کنند یا رانندگانی که آرام رانندگی می کنند هر دو در حضور فضای سبز درختان آرام تر رانندگی می کنند.


 

رانندگی در معرض جاده های طبیعی باعث کاهش بزرگی واکنش استرس رانندگان می شود.


 

بزرگراه های با چشم انداز طبیعی باعث افزایش قدرت تحمل رانندگان برای سبقت های دیوانه وار جاده ای می شود.


 

فضاهای سبز وسط جاده ای پر از درختان می توانند باعث افزایش عملکرد موتور ماشین تا 7٪ نیز شوند.


 

مطالعات نشان داده است که درختان خیابانی متوانند شدت و سختی تصادفات را کاهش دهند.


 

ادامه فواید درختان خیابانی٬‌ اینجا کلیک کنید.


 

از دیگر فواید درختان٬ کاهش هزینه های نگهداشت جاده ای

سایه درختان ثابت کرده اند که باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری جاده ها و سنگ فرش ها شده اند. از آنجایی که از شدت حرارت و تابش نور خورشید به شدت می کاهد. جاده های که دارای سایه درختان هستند تا 60٪ باعث کاهش هزینه های نگهداری در آنها می شود. که این خود مبلغی خیلی زیادی است.


 


ایجاد اشتغال٬کار و سود

جنگلبانی شهری ایجاد اشتغال های فراوانی می کند که باعث منبع درآمد خیلی از اقشار جامعه می شود. که هر 1 دلار هزینه خرج شده برای یککاشت و نگهداری یک درخت٬ 5.60 دلار توسط فوایدی که آن درخت برای جامعه و شهر دارد باز خواهد گشت. یعنی اگر 100 هزار تومان برای درختان شهری هزینه شود 560 هزارتومان فایده برای شهر و شهروندان خواهد داشت.


 


حقایق و فواید سایبانی و سایه اندازی درختان

هر شهری نسبت به موقعیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی نیاز به پوشش سایبانی درختان دارد. در یک تحقیق برآورد شده است که شهر های شرقی آمریکایی در حالت ایده آل به ۴۰٪ پوشش سایبانی درختان و شهر های غربی آمریکایی در حالت ایده آل به ۲۵ ٪ پوشش سایبانی درخت نیاز دارند.


 

با افزایش پوشش سایبانی درختی در شهرها باعث کاهش غلظت گاز های ازن در شهر ها می شود.


 


 

در یک تحلیل در سال 1999 میلادی در شهر واشنگتن٬ نشان داد که روی هم رفته بین سالهای 1973 تا 1997 پوشش سایبانی درختی در شهر از ۳۷٪ به ۲۱٪ کاهش یافته است. از دست دادن این مقدار پوشش سایبانی درختی باعث افزایش ۳۴٪ روان آبی فاضلاب سطحی شهری شده و همچنین در صورت عدم کاهش این مقدار پوشش سایبانی٬ 160600 کیلو گرم آلاینده های حذف می یافت.


 


 


ادامه دارد… بزودی

استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر لینک فعال منبع بلامانع می باشد.9

پیشنهاد شده برای شما :
0 ایناز بصیری فواید،علائم،خواص مارس 14, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *