فايده جانوران خانگي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

جانداران ترسناک و فواید آنها برای سلامت انسان

 بسیاری از ما از موجودات کوچک وگاهی ترسناک و بخصوص خزندگان و حشرات وحشت داریم برای مثال عنکبوت دهمین جانور ترسناک درتمام جهان است اما شاید اگر از فواید برخی از این مخلوقات بر سلامت  انسان آگاه شویم از ترس ما اندکی کاسته شود.


مگس ها

محققان ژنهایی را در مگس های خانگی یافته اند که آنها را در برابر پاتوژنها ایمن می کند، این یافته ها می تواند ابداع درمانهایی را بر این اساس برای انسان ممکن سازد.

به گفته ی یک فیلسوف انگلیسی بنام Mary Astellدر قرن هفدم هیچ یک ازمخلوقات خداوند را نباید در طبیعت خود خوار ببینید، حتی مگس و حشره هم دارای فواید و فصیلت هایی هستند  و هم اکنون بنظر می رسد این گفته ممکن است  در ارتباط با جهان پزشکی صحیح باشد و مطمئنا این مخلوقات هماهنگ با سایر مخلوقات درتعادل زمین نقش دارند.


 


  

با نگاهی به مگس متوجه می شویم آنها از مواد آلی در حال پوسیدن تغذیه می کنند – نظیر زباله و مدفوع – درنتیجه حامل بیش از 100 پاتوژن بالقوه تهدید کننده ی زندگی هستند که می توانند آنها را به انسان  منتقل کنند. براین اساس جای تعجب نیست که ما از پشه کش برای مقابله با این حشرات استفاده می کنیم اما ممکن است متعجب شوید اگر بشنوید که این مگس معمولی خانگی کمک بزرگی به دانشمندان برای درک بیماریهای انسان کرده است. در مطالعه ای  که در مجله ی Genome Biologyدر اکتبر 2014 منتشر شد، دکتر scoltوهمکارانش از دانشگاه Ithacaدرنیویورک اعلام کردند آنها با استفاده از DNAشش مگس ماده توانستند ترادف ژنوم مگس را تعیین کنند.

 مقایسه ی DNAمگس خانگی با مگس میوه (مگس سرکه) نشان داد ژنوم آنها در 60 درصد موارد مشابه با ژنهای انسان است. محققان ژنهایی که مگس را نسبت به پاتوژنها ایمن کرده است، شناسایی  کردند. این دانش ما را به  ابداع  درمانهایی برای بیماریهای انسانی نزدیک تر کرده است.

ترداف ژنوم مگس خانگی منبع خوبی برای کار بروی روشهای مبتکرانه ی کنترل حشرات، درک مکانیسمهای مقاومت به حشره کش ها، سازگاری ژنتیکی آنها با بار پاتوژنی بالا، تعامل میزبان با انگل و  بررسی های زیست شناسی پایه درباره ی این آفات مهم است و این کشفیات تنها نوک یک کوه یخ است. این موجودات ناخوشایند ممکن است فواید  بسیاری برای سلامت انسان در خود نهفته داشته باشند.


عنکبوت : تسکین درد و ترمیم آسیب های عصبی

بسیاری از شما با دیدن کلمه ی عنکبوت دچار انقباض غیرارادی عضلات می شوید، میلیونها نفر از این  هیولای هشت پا می ترسند اما علیرغم احساسی که در مورد این عنکبوتیان دارید بدون شک  آنها موجودات شگفت انگیزی هستند. حداقل 40 هزار گونه از عنکبوت ها در سراسر جهان یافت می شوند و در همه جا به جز قطب جنوب ساکن هستند. اگر چه همه تصور می کنند عنکبوت ها نیش می زنند اما تنها حدود یک  دوجین از آنها هستند که دارای  نیش سمی هستند  و سم آنها  برای انسان  خطرناک است.

 عنکبوت بیوه ی سیاه ، عنکبوت قهوه ای منزوی و عنکبوت دوره گرد برخی از این عنکبوتهای سمی  هستند. نیش یکی از این عنکبوت ها می تواند علایمی نظیر: تب، خارش و بثورات جلدی ، تهوع و استفراغ، افزایش فشارخون و مشکلات  تنفسی را به همراه داشته باشد. اما بندرت نیش عنکبوت موجب مرگ فرد می شود.


محققان ترکیباتی را در سم عنکبوت یافته اند که می تواند به تسکین دردهای مزمن کمک کند، درحالیکه  عنکبوت می تواند به انسان آسیب برساند ممکن است  برای سلامت انسان مفید  باشد.

اخیراً مقاله ای درمجله ی Medical News todayمنتشر شد که در آن محققان دانشگاه کوئیزلند در استرالیا  اعلام کردند موادی را در سم عنکبوت یافته اند که به درمان دردهای مزمن در انسان کمک  می کند. دانشمندان از بررسی سموم 205 گونه ی عنکبوت دریافتند 40 درصد از سموم این گونه ها حاوی حداقل یک ترکیب است که توانایی مسدود نمودن مسیر پیام رسانی دخیل در دردهای مزمن در انسان (Nav1.7) را دارد.  این ماده  یک ترکیب  ویژه بنام Hd1aاست که در یک  گونه  از عنکبوتها به نام  Haplopelma doriaeشناسایی شده است. این گونه از عنکبوتها از خانواده ی رطیل ها می باشند.

پرفسور kingسرپرست این تحقیقات می گوید: این یافته ها به ما در ابداع درمانهای موثر برای میلیون ها نفر که از دردهای مزمن  رنج می برند  و با داروهای مسکن کنونی درمان نمی شوند، کمک خواهد کرد.

نه تنها سم بلکه تار عنکبوت به پیشرفت طب انسانی کمک کرده است. تار عنکبوت یا ابریشم عنکبوت فیبر پروتئینی است که عنکبوت ها برای تولید  شبکه ی خود از آن استفاده می کنند. این ماده  برای درمان  تخریب اعصاب در انسان موثر است. بر اساس  مطالعه ای که توسط محققان  دانشکده  ی پزشکی هانوور در آلمان در سال 2011 انجام شد، ابریشم عنکبوت فیبر بسیار بادوامی است که ادعا می شود پنج برابر قویتر از فولاد است. محققان هانووری معتقدند دوام فوق العاده  بالای این نوع فیبر پروتئین آنرا نامزد بسیارخوبی برای عمل جراحی ترمیم عصب کرده است. این تکنیک درحال حاضر درحیوانات با موفقیت انجام شده است.

زنبورها: کمک به مبارزه  با مقاومت آنتی بیوتیکی و درمان HIV

درمقایسه با عنکبوت، افراد کمتری از زنبورها فراری هستند. زنبورها مسئول تهیه ی یکی از دوست داشتنی ترین غذاهای جهان یعنی عسل هستند. دانشمندان درسال  2013 در مجله ی Antiviral therapyاعلام کردند سم موجود در نیش زنبور بنام  melittinپتانسیل مقابله با ویروس HIVرا دارد.


 محققان دانشکده ی پزشکی واشنگتن توضیح می دهند  melittinقادر است در غشاء دو لایه ی محافظتی اطراف  ویروس HIVحفره ای ایجاد کند بنابراین  با انتقال  میزان زیادی از سم  زنبور از طریق نانو ذرات به این ویروس می توان آنها را بطور موثری  نابود کرد.

دکتر Hoodنویسنده ی این تحقیق معتقد است این یافته ها می تواند به تولید  ژل واژینالی  که از انتقال ویروس HIVجلوگیری نماید، کمک کند. او می گوید: ما امیدواریم این ژل به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در جلوگیری از انتقال عفونت اولیه استفاده شود.

درتحقیقی که اخیراً در سپتامبر 2014 منتشر گردید عنوان شده است زنبورهای عسل می توانند  برای تولید کلاس جدیدی از آنتی بیوتیکها مفید باشند، محققان دانشگاه Lundدر سوئد کشف کردند باکتریهای لاکتیک اسید در عسل تازه ی یافت شده در معده ی زنبورها دارای خواص ضد میکروبی می باشند. دانشمندان دریافتند این گروه  از باکتریها در مقابله  با تعدادی از عوامل  بیماری زای مقاوم در برابر دارو که مسئول عفونت های بالقوه تهدید کننده ی زندگی هستند از جمله  استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به methicillinیا MRSA و انتروکوکوس های مقاوم به vanomycinیا VREموثر می باشند. با توجه به مقاومت آنتی بیوتیکی که به طور فزاینده ای سبب شکست درمقابله با این عفونتها شده است محققان اعلام کردند یک جایگزین مناسب برای این  آنتی بیوتیک ها یافته اند.


عقرب: کمک به درمان مشکلات قلبی

عقرب مانند عنکبوت وحتی بیشتر از آن ترسناک است.90 گونه ی مختلف از عقرب ها در آمریکا وجود دارند که بیشتر در نواحی صخره ای و شنی یافت می شوند.

تمام عقرب ها دارای سم هستند اما تنها 25 تا 30 گونه از آنها دارای سمومی  هستند که به اندازه ی کافی  سمی می باشند که سبب بروز بیماری شدید درانسان می گردند.


در حالیکه سم عقرب می تواند سبب بروز مشکلات قلبی شود محققان دریافتند از این سم در درمان  مشکلات قلبی  می توان استفاده کرد.


 

 اگر فردی دچار گزش عقربهای بسیار سمی شود با علایمی نظیر مشکلات تنفسی، گرفتگی واسپاسم های عضلانی، افزایش فشارخون، افزایش یا کاهش ضربان قلب و بی نظمی درضربان قلب مواجه می شود.

در سال 2011 محققان دانشکده ی داروسازی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین –مدیسون دریافتند ترکیباتی که در سم عقرب آفریقایی امپراتور(یاعقربPandinus imperator)  یافت می شود، ممکن است در درمان نارسایی قلبی موثر باشد.

این ترکیبات که Calcinsنام دارند سبب فعال شدن آزاد سازی  کلسیم در سلولهای قلبی انسان  می شوند این کار به بهبود انقباض عضله ی قلبی که در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی دچار اختلال شده است، کمک می کند.

در مطالعه ی دیگری که در سال 2010 منتشر شد دانشمندان در سم گونه ای از عقرب که معمولاً به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود(American bark scorpion) ترکیبی را یافتند که به بهبود عملکرد قلب پس از جراحی بای پس و جلوگیری از گرفتگی مجدد عروق بای پس شده، کمک می کند.

 مطالعه ی پژوهشگران دانشگاه leedsدرانگلستان نشان داد ترکیبی بنام  margatoxinدر سم عقرب می تواند از بروز  neointimal hyperplasiaبدنبال جراحی بای پس قلب جلوگیری کند. این عارضه یک عارضه ی شایع است که موجب مسدودشدن عروق خونی می شود.

 Margatoxinبا مسدود کردن کانال یون پتاسیم بنام Kv1.3که در بروز هیپوپلازی neointimalنقش دارد از مسدود شدن عروق خونی جلوگیری می کند. این نتایج بسیار امیدوار کننده هستند اما پرفسور Weissbergمدیر پزشکی بنیاد قلب بریتانیا می گوید: برای بررسی اثرات بلند مدت و ایمنی استفاده از این سموم بر روی بیماران تحت عمل جراحی بای پس قلب، هنوز نیاز به انجام تحقیقات بیشتری هست اما این نتایج مثالی خوب از ماده ای می باشد که در شکل طبیعی  آن خطرناک است اما دارای منافع  بالقوه مثبت دارویی است.


قورباغه : کمک به مبارزه با سرطان

 از میان همه ی موجوداتی که در این مقاله به آنها اشاره شده است قورباغه احتمالاً از سایرین بی خطرتر محسوب میشود این جانور قادر است 20 برابر طول بدن خود بپرد و برخی از گونه های آن نظیر Budgett’s frog  دارای قابلیت استتار هستند.

بیش از 6 هزار گونه ی مختلف از قورباغه ها در جهان یافت می شوند که 90 درصد آنها در آمریکا زندگی می کنند. در حالیکه بسیاری از گونه های قورباغه ها سمی هستند تعداد بسیار کمی از آنها به انسان آسیب می رسانند. در حقیقت  برخی از گونه های قورباغه می توانند در مقابله با سرطان به انسان کمک کنند.


درسال 2011 در مجله ی Medicinl news today  نتایج پژوهش محققان دانشگاه کوئین در بلفاست در ایرلند شمالی منتشر شد در این پژوهش، دانشمندان دو پروتئین  در پوست دو نوع از قورباغه ها بنام های  قورباغه ی waxy Monkeyو وزغ Giant Firebelliedیافتند که می تواند رگزایی( رشد رگهای جدید) را متوقف کند.

محققان می گویند: در تومورهای سرطانی ، رگهای جدیدی برای تأمین مواد مغذی واکسیژن ایجاد می شود که برای رشد سلولهای سرطانی ضروری است این پروتئین می تواند رشد عروقی خونی جدید را متوقف کند. این به معنای عدم توانایی تومور در تأمین مواد مغذی و اکسیژن و توقف رشد آن است.

 پرفسور shawمی گوید: توقف رشد عروق خونی موجب کاهش احتمال گسترش تومور شده و در نهایت ممکن است موجب مرگ سلولهای سرطانی شود. این کار موجب می شود سرطان از یک بیماری کشنده به یک بیماری مزمن تبدیل شود. از چنین پروتئینی می توان برای فعال نمودن رشد عروق خونی در بیماریهایی که در آنها  به ترمیم سریع عروق نیاز است نیز استفاده شود، شرایطی مانند سکته ی مغزی که بدنبال آن عروق خونی در  ناحیه ای از مغز تخریب می شوند.


خزندگان : کمک به مدیریت و درمان دیابت

برخی از شما ممکن است درمورد هیولای ژیلا یا Gila monsterمطالبی را خوانده باشید. این خزنده در جنوب غرب ایالات متحده و در شمال غرب مکزیک یافت می شود. این تنها مارمولک سمی در ایالات متحده و یکی از معدود مارمولک های سمی در سراسر جهان است. نیش این جانور منجر به  مرگ افراد بالغ نمی شود اما بزاق آن می تواند نجات دهنده ی بیماران باشد.

در سال 2007 محققان دانشگاه کارولینای شمالی دریافتند چگونه exenatide- شکل مصنوعی ماده ای که در بزاق Gila monsterیافت می شود و exendin-4نام دارد- می تواند در کنترل بیماری دیابت و کاهش وزن این افراد موثر باشد.


exendin-4موجب افزایش تولید انسولین در پانکراس در پاسخ به بالا رفتن شدید قندخون  می شود.

 در این تحقیق 46 درصد از بیمارانی که تحت درمان با exenatideدر ترکیب با داروی متفورمین قرار  گرفتند  قندخونشان کنترل گردید درمقایسه، در گروه  کنترل تعداد افرادیکه موفق به کنترل قند خون خود شدند تنها 13 درصد بود.

این مارمولک سمی تنها 3 تا 4 بار در سال غذا می خورد و ترکیبی که در غدد بزاق او تولید می شوند یعنی  exendin-4به هضم بسیار آهسته ی غذا برای این حیوان کمک می کند.

 دکتر Trautmannاز کمپانی دارو سازی Eli Lillyو سازنده ی داروی exenatideمی گوید: ما از این  کیفیت در درمان دیابت بهره جستم. Gila monsterیا هیولای ژیلا تنها خزنده ای نیست که می تواند به درمان دیابت کمک کند، در سال 2012 در پژوهشی که نتایج آن در مجله یNature Communicationمنتشر شد، دانشمندان اعلام کردند سموم موجود در زهر مار می تواند برای درمان دیابت موثر باشد حتی از این سموم برای درمان فشار خون بالا و سرطان  نیز می توان استفاده  کرد.

 محققان با آنالیز ترادف ژنهای مار پیتون( Burmese) و مار garterبه این یافته ها رسیدند. آنها  متوجه شدند اگر چه سم این مارها می تواند برای انسان مضرباشد اما این سموم می توانند به مولکولهای بی ضرری تبدیل شوند که از آنها  داروهای موثری تولید شود.

به نظر می رسد غده ی زهری مارها مانند یک دیگ ذوب است که در بروز اعمال جدیدی برای این مولکولها موثر است برخی از آنها به سمومی برای کشتن طعمه تبدیل می شوند در حالیکه برخی دیگر اعمال جدیدی را درسایر بافت های بدن به عهده می گیرند. بنابراین به نظر می رسد گفته ی Astellدرباره ی این مخلوقات ترسناک چندان دور از واقعیت نیست.


منبع: www.medicalnewstoday.com/articles/291171.php


 


 


 

This is a discussion on 5 فایده ی مهم نگهداری از حیوانات خانگی برای سلامتی ما و کودکانمان *((ترجمه))* within the حیوانات و کودکان forums, part of the فرهنگ سازی برای حیوانات خانگی category; مقدمه ی مترجم :

مدتیست در کشورمان ایران ، شاهد مقالات و نوشته های متعددی هستیم که به طرق مختلف …

کاربر بسیارموثر

کاربر بسیارموثر

کاربر بسیارموثر

کاربر بسیارموثر

کاربر موثر

نمایش برچسب‌ها

مشاهده قوانین انجمن

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 مینو رعیتی عکس دسامبر 6, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *