عوارض نوشابه بدون قند

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

مرباها، نوشابه ‌ها و انواع مواد غذایی مخصوص دیابتی ‌ها در بازار وجود دارد، اما من توصیه می‌ کنم از این مواد غذایی برای افراد دیابتی چه بزرگسال و چه کودکان استفاده نکنید.

دلایل زیادی دارم که چنین توصیه‌ ای می ‌کنم.

 

اول از همه این که وقتی برای کودک دیابتی ‌تان از این غذاهای مخصوص تهیه می‌ کنید و به او در جمع دیگران توصیه می ‌کنید این غذاهای خاص را بخورد، از نظر روانی یک ضربه روحی به او زده ‌اید که این ناراحتی روانی اصلا مناسب او نیست. علاوه بر این ناراحتی های روانی، برای کنترل قند خون مضر هستند.

 

دلیل دوم گرانی نسبی این مواد غذایی است. شما با تهیه این مواد هزینه بیشتری را به خانواده تحمیل می ‌کنید، در حالی که سودی به خاطر این هزینه‌ اضافی عایدتان نمی ‌شود. به علاوه از نظر محتوای موجود، کالری و انرژی این مواد غذایی از غذاهای مشابه که برای افراد سالم استفاده می ‌شود، بیشتر است. با این که در این محصولات از قندهایی مثل گلوکز استفاده نشده است، اما از قندهای مصنوعی استفاده شده که کالری و انرژی ‌شان بیشتر است.

 

علاوه بر این، معمولا مزه این غذاهای رژیمی تا حدی متفاوت است و فرد دیابتی که از این محصولات استفاده می‌کند از نظر روانی احساس می ‌کند با دیگران فرق دارد. این حس متفاوت بودن در کودکان دیابتی می ‌تواند برای آن ها بسیار آزاردهنده باشد.

 

در بعضی از این محصولات مخصوص دیابتی ‌ها از قند مصنوعی به نام سوربیتول استفاده شده است و همان ‌طور که می ‌دانید مصرف زیاد سوربیتول، باعث بروز عوارضی مثل دل درد و اسهال می ‌شود. به همین دلیل معمولا توصیه نمی ‌شود که غذاهای مخصوص دیابتی ‌ها که در بازار وجود دارد را استفاده کنید.

 

اگر تا امروز حتی در مسافرت ‌ها و مهمانی‌ ها چنین اشتباهی را مرتکب شده ‌اید، بهتر است آن را تکرار نکنید. غذا خوردن سالم و کنترل دایمی قند خون، به همراه داشتن تحرک بدنی متناسب با سن می ‌تواند به همه دیابتی ها این امکان را بدهد که همانند بقیه مردم زندگی کنند، غذا بخورند و خلاصه این که نباید مدام احساس کنند که با دیگران متفاوت هستند.

 

تنها موضوعی که باید همواره به خاطر بسپارند این است که حواس ‌شان به مقدار قند خون‌ شان باشد و در صورتی که در شرایط خاص سفر به قول معروف ناپرهیزی کردند، وعده انسولین تزریقی خود را بیشتر کنند و بعد از غذا قند خون ‌شان را اندازه‌ گیری کنند. در این شرایط نیازی نیست که برای خود غذای خاصی تهیه کنند.

 

دکتر محسن خوش ‌نیت – فوق تخصص بیماری ‌‌های غدد و متابولیسم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

 

بخش تغذیه و سلامت تبیان

اگر عاشق خوردن نوشابه هستید پس احتمالاً باید با نوشابه های زیرو و رژیم آشنا باشید.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ شاید شما هم در نگاه اول تفاوتی بین نوشابه‌های رژیمی و نوشابه بدون کالری نبینید. در واقع هر دو این محصولات فاقد شکر هستند اما نوشابه‌های رژیمی کم کالری و نوشابه زیرو فاقد کالری است. از آنجایی که میزان یکسانی آسپارتام (نوعی شیرین کننده مصنوعی فاقد هر نوع قند) و آس سولفام پتاسیم در ترکیب آن‌ها برای شیرین کردن استفاده می‌شود، میزان شیرینی هر دو آن‌ها یکسان است.

نوشابه‌های رژیمی یک فرمول کاملاً متفاوت دارند و در طعم‌های مختلف نیز تولید می‌شوند اما نوشابه بدون کالری کاملاً فرموله شده تا طعم و مزه‌ای شبیه کوکا‌کولای معمولی داشته باشد. اما ۳ تفاوت بسیار ظریف در ترکیب این دو نوع نوشابه رژیمی وجود دارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا دراین‌باره بیشتر بدانید.

زمانی که در سال ۱۹۸۲ نوشابه‌های رژیمی رونمایی شد، بین کسانی که تمایل به کاهش وزن داشتند، طرفداران بسیاری به‌خصوص میان خانم‌ها پیدا کرد. این محصول حاوی آسپارتام، پتاسیم، کافئین، آب تصفیه شده ی گازدار و عطر و طعم می باشد. اما در سال ۲۰۰۵ کوکا‌کولا نوعی محصول مشابه را وارد بازار کرد. این محصول نوشابه زیرو نام داشت با بسته‌بندی و ظاهری مردانه‌تر تا مردان نیز به مصرف آن‌ها تمایل نشان دهند.

 هر دو آن‌ها حاوی کافئین با مقادیر متفاوت هستند.

نوشابه معمولی:   ۹.۷ میلی‌گرم در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر

نوشابه رژیمی:    ۱۲.۸میلی‌گرم در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر

نوشابه زیرو:     ۹.۶ میلی‌گرم در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر

همانطورکه می‌بینیم میزان کافئین در نوشابه زیرو با نوشابه معمولی تقریباً برابر است. این میزان مساوی از کافئین باعث می‌شود بسیاری افراد مزه‌ی نوشابه زیرو را ترجیح ‌دهند، چرا که به دلیل آسپارتام و کافئین به ذائقه‌ی آن‌ها مزه‌ی نزدیک‌تر به نوشابه معمولی را دارد و دلپذیر‌تر است.

نوشابه‌های رژیمی در طعم‌های مختلف و با استفاده از مواد طعم دهنده و آب گازدار مثل لیمویی، نارگیلی و تمشک تولید می‌شود. تفاوت بزرگ بین نوشابه رژیمی و نوشابه بدون کالری این است که نوشابه زیرو بر خلاف نوشابه رژیمی بدون شکر، به طوری فرموله شده است که با طعم و مزه‌ای مانند کوکا کولا مطلقاً هیچ کالری به همراه نداشته باشد.

اسید‌های خوراکی مصرف شده در آن‌ها متفاوت است. نوشابه‌های معمولی حاوی ۳۸۰ میلی‌گرم فسفوریک‌اسید، نوشابه رژیمی حاوی ۳۸۰ میلی‌گرم فسفوریک‌اسید و ۳۳۰ میلی‌گرم سیتریک‌اسید، نوشابه زیروحاوی ۳۳۸ میلی‌گرم فسفوریک اسید و ۳۳۱ میلی‌گرم سیترات سدیم است.

با این حال آمار نشان داده است نوشابه‌های معمولی همچنان پرطرفدارترین نوشابه بین مردم هستند و بعد از آن نوشابه‌های زیرو، پپسی و نوشابه‌های رژیمی قرار دارند. اما این آمار دلیل بر سلامت این محصولات نیست. توصیه متخصصین بر این است که تا حد امکان مصرف نوشابه‌ها را متوقف کنید.

بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی آب آشامیدنی است. برای ایجاد تنوع می‌توانید از لیمو و میوه‌ها برای مزه‌دار شدن آن‌ها استفاده کنید. در واقع هیچ ماده‌ی تأیید شده‌ای در فرمول نوشابه‌ها استفاده نشده و در طولانی مدت باعث بروز مشکلات گوارشی خواهند شد. نوشابه‌های گازدار به دلیل داشتن گاز CO2 باعث اختلال در هضم و گوارش غذا می‌شوند.

اسید فسفوریک و اسیدهای دیگر در پوکی استخوان و کاهش کلسیم بدن نقش فوق العاده مخربی دارند، به  طوری که این نوشابه‌ها اجازه جذب کلسیم به بدن را نمی دهند. به نوشابه‌های گازدار، کافئین افزوده می شود تا در مصرف کنندگان اعتیاد و وابستگی ایجاد کند. کافئین موجود در نوشابه‌های گازدار، با سرعت بیشتری در مقایسه با نوشیدنی های دیگر حاوی کافئین مانند قهوه جذب بدن می‌شود. کافئین موجب بر هم خوردن نظم خواب می‌شود، نشانه‌های پیش از قاعدگی را تشدید می‌کند و سبب کم آبی بدن می‌شود.

اما اگر به هردلیلی تمایل به مصرف نوشابه‌های رژیمی دارید، نوشابه بدون کالری در بین نوشابه‌ها بهترین گزینه است و در واقع انتخابی بین بد و بدتر!!! طی تحقیقات اخیر ثابت شده است نوشابه زیرو فاقد کالری، چربی، کربوهیدرات، کلسترول و شکر است. این

نوشابه‌ها در واقع فایده‌ای هم برای بدن ندارند زیرا علاوه بر موارد ذکر شده فاقد پروتئین، فیبر، ویتامین ث ، ویتامین آ، کلسیم و آهن نیز هستند. ازآنجایی که بسیاری از افراد از نوشابه‌های رژیمی به عنوان برطرف کننده تشنگی در طول روز استفاده می‌کنند، آسپارتام موجود در آن‌ها تأثیر مستقیمی روی افزایش اشتها دارد زیرا باعث افزایش چاقی مفرط می‌شوند.

به تأیید سازمان بهداشت جهانی آسپارتام به‌جز افزایش اشتهای کاذب مشکل دیگری ایجاد نمی‌کند.

 بالا رفتن و کاهش ناگهانی قند خون و تولید انسولین بیشتر،مهم‌ترین عامل ایجاد گرسنگی و میل بیشتر به غذاست. مصرف گاه‌به‌گاه و تفننی نوشابه‌های رژیمی مشکلی ایجاد نمی‌کند اما مصرف مداوم باعث بیماری‌های گوارشی و مشکلات لثه ودندان خواهد شد.

نوشابه‌های گازدار موجب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده می شود، به طوری که در مسیر دستگاه گوارش، فقط معده توانPH مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی را دارد؛ اما در دیگر اعضای دستگاه گوارش بدن همچون دهان، گلو و مری، در پی مصرف نوشابه‌های گازدار، محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می‌شود. مخاط دهان، گلو و مری در برابر اسید، بسیار حساس و آسیب پذیر است.

در جدول زیر با میزان مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها به‌ تفکیک آشنا خواهیم شد

نوشابه‌های زیادی در بازار موجود است که سازندگان آنها ادعا می‌کنند بدون قند هستند. این نوشابه‌ها که از آنها با نام «نوشابه‌های رژیمی» هم یاد می‌شود، عوارض مختلفی را در پی دارند. در این مطلب، به دلایلی که باید نوشابه‌های رژیمی بدون قند را کنار بگذارید، اشاره خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با عوارض نوشابه‌های رژیمی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید:

ممکن است نوشابه‌های رژیمی گازدار در نگاه اول چندان هم مضر به نظر نرسند. این نوشیدنی‌ها در حالی‌که همچنان شیرین هستند، شما را از دریافت بیش از 140 کیلوکالری (که در نوشابه‌های معمولی وجود دارد) حفظ می‌کنند، زیرا در ساخت آنها از مواد شیرین‌کننده مصنوعی نظیر آسپارتام، ساخارین و سوکروز استفاده شده است. این مواد شیمیایی ضررهای مختلفی را به بدن می‌رسانند و یکی از عوارض نوشابه‌های رژیمی این است که عملکرد گوارش را مختل می‌سازند.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی نسبت به شکر، طعم بیشتری دارند؛ به این ترتیب اگر در دراز مدت از نوشابه‌های رژیمی گازدار استفاده کنید، حس چشایی شما نسبت به درک مزه شیرینی‌هایی که در محصولات طبیعی (مانند عسل) و میوه‌ها وجود دارد، ضعیف می‌شود. از طرف دیگر این شیرین‌کننده‌های مصنوعی، اثری همانند قند بر روی بدن دارند. محققان مدعی هستند که شیرین‌کننده‌های مصنوعی، باعث تحریک ترشح انسولین در بدن می‌شوند؛ به این ترتیب بدن فردی که نوشیدنی‌های رژیمی مصرف می‌کند، به جای اینکه لاغرتر شود، در دراز مدت چاق‌تر می‌شود.

شرکت‌های سازنده نوشابه‌های رژیمی ادعا می‌کنند این نوشابه‌ها کالری کمی دارند یا اصلا فاقد کالری هستند؛ اما با توجه به صحبت‌هایی که مطرح شد، مصرف این نوشابه‌ها ربطی به کاهش وزن ندارد. محققین دانشگاه تگزاس به این نتیجه رسیده‌اند که در یک بازه زمانی ده ساله، افرادی که نوشابه‌های رژیمی مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که اصلا نوشابه مصرف نمی‌کردند، حدود ۷۰ درصد به چاقی بیشتری در نواحی دور کمر دچار شده‌اند.

جالب این‌جاست که تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که روزی یک یا دو نوشابه رژیمی را می‌نوشند، ۵۰۰ برابر بیشتر در معرض چاقی قرار دارند. شیرین‌‌کننده‌های صنعتی و مصنوعی به همان صورت که باعث سردرگمی سیستم غذایی بدن انسان می‌شوند، به لحاظ روانی هم تاثیراتی را به دنبال دارند. وقتی فرد از مصرف کردن نوشابه بدون کالری آگاه است،‌ راحت‌تر می‌تواند به خودش بقبولاند که پیتزا یا همبرگر بیشتری بخورد.

تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه یک شیشه نوشابه‌ رژیمی باعث افزایش ۳۶ درصدی خطر ابتلا به سندرم‌ متابولیک و دیابت می‌شود. لازم به ذکر است سندرم متابولیک به شرایطی گفته می‌شود که فرد به افزایش فشار خون، بالا رفتن گلوکز و کلسترول و همچنین افزایش سایز دور کمر دچار شود. این علائم از مواردی است که فرد را در معرض ریسک بیشتری برای بیماری‌های قبلی، سکته و همچنین دیابت قرار می‌دهد.

زمانی که نوشابه رژیمی میل می‌کنید، هیچ کالری جذب بدن شما نمی‌شود. اگر خیلی اهل نوشیدن مایعات هستید و به دنبال نوشیدنی هستید که کالری زیادی نداشته باشد، بهترین گزینه برای شما نوشیدن آب است. همه سلول‌های بدن ما به آب نیاز دارند، با این حساب بهتر است به جای مصرف نوشابه رژیمی، آب را جایگزین کنیم. اگر هم از آن دسته افرادی هستید که به خوردن نوشابه‌های رژیمی عادت دارند و به دنبال نوشیدنی گازدار می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل به سراغ آب‌های گازدار بروید.

تحقیقات جدید بر روی مواد شیرین‌کننده نوشابه‌های رژیمی مانند آسپارتام، نشان داده‌اند که قند مصنوعی به کار رفته در نوشابه‌های رژیمی می‌تواند در بعضی افراد به بروز سردرد منجر شود. بیماران زیادی که از میگرن رنج می‌برند و به پزشک مراجعه کرده‌اند، دلیل آغاز سردرد میگرنی خود را خوردن نوشابه‌های رژیمی می‌دانند.

بر اساس یک آزمایش پزشکی، افرادی که بیش از اندازه نوشابه‌های رژیمی مصرف می‌کنند، در معرض آسیب‌های شدید دندان قرار دارند و به این ترتیب لبخند برای همیشه از لبان شما دور خواهد شد. بد نیست بدانید، پزشکان دلیل خرابی دندان‌های افرادی که نوشابه‌های رژیمی مصرف می‌کنند را اسید سیتریک می‌دانند.

در تحقیقاتی که توسط آکادمی عصب شناسی آمریکا در یک بازه زمانی ده ساله انجام شده و نتایج آن به تازگی منتشر شده است، افرادی که بیشتر از چهار فنجان یا یک قوطی نوشابه رژیمی در روز مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که نوشا‌به‌های حاوی قند می‌نوشند، حدود ۳۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند . البته دلیل و تاثیر مستقیم نوشابه‌های رژیمی در افسردگی مشخص نشده است، اما باز هم نمی‌توان به راحتی از کنار این آمار گذشت و عوارض نوشابه‌های رژیمی را نادیده گرفت.

خانم‌های بالای ۶۰ سال، نسبت به آقایان بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند. محققین به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف نوشابه‌های رژیمی می‌تواند ریسک ابتلا به پوکی استخوان را بیشتر کند. این محققین ثابت کردند خانم‌هایی که نوشابه‌هایی با ترکیب کولا (cola) مصرف می‌کنند، حدود ۴ درصد بیشتر در معرض پوکی استخوان در قسمت‌‌های لگن هستند.

در این آزمایش میزان مصرف کلسیم و همچنین ویتامین D افراد شرکت‌کننده تحت نظر قرار گرفته شد تا شرایط برابری برای اجرای آزمایش وجود داشته باشد. با این حال، میزان مصرف ماده کولا، در کاهش تراکم استخوان بانوان تاثیر مستقیمی دارد.

تحقیقات ثابت کرده است که مصرف تنها یک جرعه نوشیدنی رژیمی گازدار می‌تواند ریسک ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی نظیر سکته و حمله قلبی را بیشتر کند. این تحقیقات نشان می‌دهند طرفداران نوشابه‌های رژیمی، به میزان ۴۳ درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند. از طرف دیگر، افرادی که نوشابه‌های غیر رژیمی مصرف می‌کنند، در معرض ریسک بیشتری برای ابتلاء به بیماری‌های قلبی قرار ندارند.

در پایان باید به این نکته هم اشاره کرد، که محققین هنوز به نتیجه کامل و جامعی برای اثبات عوارض نوشابه‌های رژیمی به بدن انسان نرسیده‌اند؛ اما از قدیم گفته‌اند تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها و عقل سلیم حکم می‌کند تا با در نظر گرفتن عوارض نوشابه‌های رژیمی این نوشیدنی‌ها را از سفره و برنامه غذایی خود حذف کنیم.

زیبایی و

را
نسبت به

دهد؛ تا

بیشتر بخوانید
10

پیشنهاد شده برای شما :
0 ساینا عکس دسامبر 1, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *