عوارض مصرف قرص چاي سبز

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

این قرص‌ها در صورتی که تنها حاوی گیاه چای سبز باشند، دقیقا همان خاصیت چای سبز را دارند و می‌توانند به افزایش متابولیسم بدن کمک کرده و روند جذب چربی‌ها را در بدن کاهش دهند. مصرف این قرص‌ها نیز مانند چای سبز باید بر اساس قاعده باشد، زيرا زیاده‌روی در مصرف این قرص با وجود آنکه گیاهی و طبیعی است می‌تواند همان عوارض چای سبز را داشته باشد.

قرص چای سبز به علت دارا بودن پلی فنول‌ها و کاتشین‌ها، در محافظت سلول‌های بدن در برابر رادیکال‌های آزاد موثر بوده و یک آنتی‌اکسیدان قوی می‌باشد. قرص چای سبز و کپسول‌های چای سبز به عنوان کنترل کننده و کاهش دهنده پرفشاری خون و کاهش چربی خون (کلسترول) توصیه می‌گردد. همچنین به علت خاصیت گرمازایی موجب سوخت و ساز کالری و نهایتا کاهش وزن و لاغری می‌شود.

این مکمل‌های غذایی ماده انبساط عروقی خون را بهبود بخشیده و موجب آرامش خاطر می‌گردد. چای سبز یا قرص چای سبز و کپسول‌های مکمل حاوی پودر این چای، همانند خود چای سبز موجب کاهش چربی‌های بد خون (LDL) و تری گلیسریدها شده و بالعکس موجب افزایش چربی‌های خوب خون (HDL) که برای بدن مفید می‌باشند می‌گردد، همچنین بدن را در مقابل اکسیداسیون چربی‌ها و تجمع آنها محافظت می‌نماید.

 

 

مصرف قرص‌های رژیم لاغری چای سبز در بیمارانی‌ که بدلیل بیماری خویش هر یک از داروهای زیر را مصرف می‌نمایند بدلیل بروز تداخلات دارویی بایستی تحت نظر و صلاحدید پزشک معالج صورت پذیرد:

در نهایت می‌توان به این نتیجه رسید که نوشیدن چای سبز یا مکمل‌های حاوی آن همراه با برنامه غذایی برای کنترل میزان مصرف کربوهیدرات‌ها و ورزش را می‌توان به عنوان مثلثی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام نام برد. بسیاری از محققان و متخصصان تغذیه معتقدند که چای سبز جایگزین مناسبی برای چای سیاه است.

 

چای سبز

 

چاي سبز فوايد زيادي دارد . چاي سبز پيشگيري كننده از حمله قلبي و سرطان شناخته شده است و يك تونيك ( تقويت كننده ) بسيار مفيد است. اين چاي داراي خاصيت ضد چربي (از هر نوع آن )و مقوي اعصاب بوده و قدري نيز خاصيت تب بري دارد.چاي سبز باعث تقويت معده شده و ضمن دفع سموم بدن، نفخ معده را نيز برطرف مي كند . چاي سبز باعث تقويت حافظه شده و براي افراد افسرده يك داروي ضد افسردگي است. زيرا نوشيدن چاي سبز باعث نشاط و سرزندگي مي شود

 

 

بيشترين بهره براي زنان

 

در پي يك مطالعه فوايد چاي سبز ظاهرا براي زنان بيشتر بود.

 

 

زناني كه روزانه پنج فنجان يا بيشتر چاي سبز مي نوشيدند – در مقايسه با كساني كه يك فنجان يا كمتر مصرف مي كردند – كمتر با خطر مرگ در اثر بيماري قلبي روبرو بودند.

 

 

اما در اين مطالعه رابطه اي ميان مصرف چاي سياه و كاهش خطر مرگ در اثر بيماري قلبي نيافت

 

 

خواص كلي چای سبز :

 

 

كاهش وزن

 

: پلي فنولهاي چاي سبز فعاليت آميلاز بزاق(آنزيم تجزيه كننده قندها) را مهار مي‌كند. جالب است بدانيد كه چاي بدون داشتن عوارض خطرناك داروهاي كاهنده وزن ميتواند موجب كاهش وزن، اندازه دور كمر و تري گليسريد خون مبتلايان به چاقي شود

 

 

پوسيدگي دندان:

 

عصاره برگ چاي سبز داراي اثرات ضد ميكروبي است و از ايجاد پلاك و پوسيدگي دندان جلوگيري مي‌كند.

 

 

حفاظت از قلب

 

دانشمندان ماده اي شيميايي را در چاي سبز شناسايي كردند كه در حفاظت از قلب در برابر آسيب هاي مختلف موثر است.

 

 

كارشناسان موسسه بهداشت كودكان انگليس در مطالعه روي تركيبات چاي سبز موفق به شناسايي ماده اي شيميايي به نام اپيگالوكاتچين سه گاليت شدند كه مي تواند مرگ سلول ها را پس از حمله قلبي يا سكته كاهش دهد. اين دانشمندان اعلام كردند: ماده شيميايي موجود در چاي سبز مانع از فعاليت پروتئيني به نام استات يك مي شود كه پس از رويدادهاي استرس آميز نظير حمله قلبي يا سكته در درون سلول فعال مي گردد.

 

 

اپيگالوكاتچين سه گاليت همچنين روند بهبود سلول هاي قلبي را سرعت مي بخشد و موجب كاهش صدمه به آن مي شود. از طرفي يكي از عوامل اصلي امراض و حمله هاي قلبي، وجود كلسترول بالا در خون انسان است.

 

 

چاي سبز علاوه بر داشتن ويتامين هاي A و C (آنتي اكسيدان هاي قوي)، باعث كاهش كلسترول در خون نيز مي گردد كه اين موضوع خطر احتمال حمله قلبي و امراضي از اين قبيل را پايين مي آورد.

 

 

كاهش تري گليسيريد

 

كاتچين موجود در چاي سبز، فعاليت آنزيم ليپاز را (آنزيم مسئول هضم چربي ها) در لوزالمعده مهار مي كند، در نتيجه، شكستن چربي با سرعت بسيار كمي صورت مي گيرد و چربي خون با سرعت كمي بالا مي رود.

 

 

با توجه به اين كه افزايش تري گليسيريد خون بعد از مصرف هر وعده غذايي يك عامل خطر در بروز بيماري قلبي است ، مصرف چاي سبز در بين وعده هاي غذايي روشي مناسب جهت كاهش تري گليسيريد خون است.

 

 

كاهش فشار خون

 

مصرف نيم تا 5/2 فنجان چاي سبز در روز احتمال بروز پُرفشاري خون را تا 46 درصد كاهش مي دهد.

 

 

جلوگيري از ديابت

 

چاي سبز قادر است از عوارض ناشي از ديابت مانند آب مرواريد و بيماري هاي كليوي به طور معجزه آسايي جلوگيري كند. چاي سبز با مهار كردن فعاليت آنزيم آميلاز بزاق و روده كه مسئول هضم نشاسته است، باعث مي شود كه نشاسته با سرعت آهسته تري بشكند و در نتيجه قند خون با سرعت كمي بالا برود.

 

 

پيشگيري از بيماري هاي ايمني خودكار بدن( با استفاده از چای سبز)

پژوهش گران اعلام كردند مصرف چاي سبز از ابتلا به بيماري هاي ايمني خودكار بدن جلوگيري مي كند. تحقيقات پژوهش گران دانشكده پزشكي ژورژيا حاكي از آن است كه مصرف چاي سبز علاوه بر مؤثر بودن در كاهش ابتلا به سرطان، باعث محافظت افراد در برابر بيماري هاي ايمني خودكار بدن مي شود. چاي سبز از گسترش آنتي ژن هايي كه مي توانند موجب تحريك ايمني بدن شوند جلوگيري مي كند. نتايج تحقيقات حاكي از آن است وجود ماده اي موسوم به EGCG در چاي سبز باعث متوقف شدن التهاب و تاثيرات آن بر روي پوست و سلول هاي مترشحه بزاق مي شوند. در يك اختلال ايمني خودكار، موسوم به سندرم شوگرن (Sjogren)، سلول هاي مترشحه بزاق، هدف قرار گرفته و باعث خشكي دهان مي شوند و در اختلالي ديگر، پوست ارگان هدف واقع شده و فرد مبتلا به سل جلدي مي گردد.

 

 

شايان ذكر است تحقيقات بيشتر بر روي حيوانات در حال انجام است و تاثير مفيد چاي سبز در پيشگيري از آرتريت نيز مشخص شده است.

 

 

موارد منع مصرف:

 

اعتقاد بر آنست كه قبل و بعد از دريافت فرآورده‌هاي آهن و در شيرخواران نبايد از چاي سبز يا تركيبات پلي فنول آن استفاده نمود. شواهد موجود حاكي از آنست كه مقادير بيش از ??? ميلي ليتر در روز با سوخت و ساز آهن تداخل نموده و موجب كم خوني مي‌شود. شواهدي مبني بر منع مصرف در حاملگي وجود ندارد با اينحال بايد با پزشك مشورت نمود. مصرف چاي سبز در دوران شيردهي توصيه نمي‌شود.

 

 

تداخلات دارويي:

 

افزايش اثر متي سيلين و بنزيل پني سيلين، تشديد اثر آسپيرين و ساير داروهاي

ضد انعقاد مانند وارفارين (ويتامين K موجود در چاي سبز ميتواند بر ضد اثرات وارفارين عمل نمايد).

 

 

عوارض:

 

مصرف بيش از حد كافئين كه در چاي سبز و بعضي از عصاره هاي آن وجود دارد در بعضي از افراد باعث علائمي مانند عصبانيت، بيخوابي و بيقراري مي‌شود. افرادي كه داراي بيماري فشار چشم هستند نبايد استفاده كنند و افرادي كه ميگرن دارند ميزان مصرف كمي بايد داشته باشند .

.

 

طريقه دم كردن چاي سبز :

 

به ازاي هر فنجان آب يك قاشق مرباخوري چاي سبز استفاده مي شود . آب به هيچ عنوان نبايد در حال جوشيدن باشد . چاي سبز را توي فنجان يا قوري ميريزيم و در آنرا ميگذاريم . ( روي حرارت نباشد ) بعد از 5 دقيق صاف ميكنيم . اگه از نوع كيسه ايي استفاده مي كنيد كيسه را دربياريد و وقتي سرد شد روي چشم كمپرس كنيد كه براي رفع خستگي چشم مفيده . .

 

 

معطر كردن چاي

 

براي معطر كردن چاي مي توان به آن مقداري گل ياس، گل سرخ، گل بهار نارنج، نعنا، هل، ليمويخشك يا تازه، چند پر زعفران( بسته به علاقه و ذائقه ) را به صورت تركيبي يا به تنهايي اضافه كرد.

 

 

منبع:ninisitf.com

 

 

 

 

چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی هایی است که تا کنون شناخته شده است اما بعضی از افراد باید در مصرف آن احتیاط کنند. افرادی که به کافئین حساسیت دارند، داروهای خاص استفاده می کنند و زنان حامله باید پیش از مصرف با پزشک مشورت نمایند. در ادامه عوارض چای سبز و داروهایی که با ان تداخل دارند را بهتر خواهیم شناخت.

 

این دارو ها عبارتند از :

 

داروهایی مثل :

 

از چای سبز در چین باستان به عنوان یک دارو استفاده می شد. این نوشیدنی ارزشمند می تواند جایگزین بسیاری از داروها شود.

به عنوان مثال چای سبز مثل آسپیرین خون را رقیق می کند یا ال تیانین موجود در آن خاصیت ضد افسردگی دارد.

اما نکته این جاست که اگر از داروهایی که در بالا ذکر شد استفاده می کنید باید به اندازه چای سبز مصرف کنید.

البته لازم نیست که نوشیدن آن را ترک کنید ولی بهتر است در مورد میزان مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.

هرگز چای سبز را با شکم خالی ننوشید و آن را بین وعده های غذایی مصرف کنید. استفاده از این نوشیدنی با شکم خالی به علت وجود ماده تنین در آن باعث افزایش ترشح اسید معده می‌شود.

این مورد باید توسط افرادی که از ریفلاکس معده رنج می‌برند بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

همچنین از آب جوش برای طبخ چای سبز استفاده نکنید.

بهترین دما 80-85 درجه سانتی گراد است. آب جوش میزان آزاد شدن تنین در برگ های چای را افزایش می‌شود.

مصرف چای سبز بلافاصله بعد از غذا جذب آهن را کاهش می دهد.

حداقل 2 ساعت بعد از غذا از این نوشیدنی استفاده شود تا مشکلی ایجاد نگردد.

اگر کمبود آهن دارید و هنوز نگران عوارض چای سبز هستید می توانید به چای سبز خود آب لیمو اضافه کنید زیرا ویتامین C به جذب آهن کمک می کند.

اگر دچار کمبود کلسیم هستید از مصرف زیاد چای سبز خودداری کنید زیرا کافئین موجب دفع کلسیم از بدن می شود.

زنان حامله و شیرده نباید بیش تر از دو فنجان چای سبز در روز بنوشند.

زنان حامله گروه دیگری هستند که باید نگران عوارض چای سبز باشند. طریقه مصرف چای سبز برای این افراد بسیار مهم است. نوشیدن بی رویه این محصول مانع از جذب فولیک اسید خواهد شد.

 

فولیک اسید ماده ای است که به رشد سلول های جنین در 12 هفته اول حاملگی کمک می کند.

کمبود این ماده موجب رشد کند جنین می شود و احتمال سقط را افزایش می دهد.

کاقئین موجب دفع آب بدن نیز خواهد شد. کم آبی می تواند موجب زایمان زودرس شود. همچنین آب به عنوان سیستم حمل غذا بین کودک و خون مادر عمل می کند.

تاثیر کافئین بر کاهش مواد مغذی در شیر مادر اثبات نشده است اما این ماده می تواند در الگوی خواب کودک اختلال ایجاد کند.

مخصوصا اگر کودک زیر سه ماه باشد.

 

نیمه ی عمر کافئین در بدن انسان در سنین مختلف به شرح زیر است.

پس اگر کودک شما زیر سه ماه است چای سبز ننوشید. بعد از سه ماهگی نیز مصرفتان از دو فنجان بیشتر نشود

اگر به کافئین حساسیت دارید می توانید مقدار آن را کاهش دهید.

برای این کار برگ‌های چای سبز را به مدت 30 ثانیه در آب جوش قرار دهید. سپس آن‌ها را خارج کنید، و در فنجان آب جوش دیگری قرار دهید و محتویات فنجان اول را دور بریزید.

با این کار برگ ها 80 % کافئین خود را از دست می دهند.

همانطور که گفته شد کاتکین در حضور کافئین بهتر عمل می کند. شما با حذف کافئین از خاصیت چای سبز می‌کاهید.

اگر می خواهید که مصرف این نوشیدنی بر خواب شما اثر نگذارد آن را حداقل 8 ساعت قبل از خواب بنوشید.

 

پیشنهاد شده برای شما :
0 اردلان یزدانی مدل آوریل 6, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *