عوارض تنفس گاز يخچال

عوارض تنفس گاز يخچال

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

عوارض تنفس گاز يخچال

عوارض تنفس گاز يخچال

طراحی سایت در تهران

سرور مجازی

بررسی سئو

هاست


 تعداد کل بازدیدها :
1646295382

عوارض تنفس گاز يخچال

مروري بر خطر مواد سمی و انواع مسمومیت ها در کشتی

 محمد نوبخت (M.Sc) كارشناس ارشد بيوتكنولوژي

مقدمه

کشتی ها حامل مواد متعددی هستند که بعضاً سمی‌اند. اين مواد متنوعند. حتي داروها در اين گروه ديده مي‌شند. هر چند که داروها عموماً سمی نیستند، اما چنانچه بیش از مقدار تجویز شده مصرف شوند ایجاد مسمومیت می‌کنند. مواد پاک کننده، ضد چربی ها و ضد عفونی کننده ها، در صورت استفاده نادرست موجب مسمومیت می‌شوند، برای مثالمخلوط شدن خاك و تركيبات خاكي با موادي مانند جوهرنمك، مي‌تواند گازهاي مسموم كننده‌اي را در فضا منتشر كند كه چنانچه اين فضاها سربسته باشند، مي‌توانند فرد را از را استنشاق مسموم سازند.

مواد سمی از راه‌های مختلف می‌توانند بر بدن تاثیر بگذارند. از طریق ریه، با استنشاق گاز و بخارات سمی، از طریق دهان و دستگاه گوارش اگر خورده شوند، از طریق تماس با پوست، از طریق تماس با چشم و … . معمولی ترین راه مسمومیت در صنعت کشتیرانی هستند. مواد سمی ممکن است شامل بخار ، گاز، ترشحات، گرد و غبار و دود باشد. عوارض تنفس گاز يخچال

بلغ مواد سمي کمتر رخ می‌دهد و معمولاً به طور تصادفی پیش می‌آید. جذب سموم از طریق پوست و مسمومیت از راه استنشاق بيشتر رخ مي‌دهند و علائم آنها ممکن است با تاخیر بروز نمايد. این مواد موجب سوزش، صدمه موضعی به پوست یا چشم یا بافت‌های دیگر شده، بعد از جذب، باعث مسمومیت عمومی می‌شوند.

تاثیرات مواد سمي ممکن است ناگهانی و غافل گیر کننده باشد و یا تدریجی و پيش‌رنده و همچنين آسیب ممکن است موقتی یا دائمی باشد.

بهرحال يك اصل را در همين آغاز سخن بياد داشته باشيد و بكار بريد:

«همه مواد شیمیایی را خطرناک تلقی کنید مگر عکس آن ثابت شود. »

اصول کلی تشخیص مسمومیت

اصولاً تشخيص مسموميت و نوع ماده سمي، استراتژيِ درمان را تعيين خواهد كرد. با بررسی یک یا چند مورد از موارد ذیل، دلیل احتمالی مسمومیت بررسي مي‌شود.

مطالعه‌ي چگونگی حادثه، بررسي احتمال نشت مواد شیمیایی، ماهیت بیماری و علائم آن تعداد مبتلايان به بیماری (بیش از یک نفر دچار بیماری واحدی شده و همگی عوارض مشابهی دارند) از نكات مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

همچنين در تشخیص مسمومیت ها باید به نكته زیر توجه کرد:

تاثیرات برخی از سموم شبیه بعضی از بیماری‌های طبیعی است. مانند استفراغ، اسهال و کولاپس. لذا تنها به این دلیل که کشتی حامل مواد شیمیایی می‌باشد نمی توان محموله کشتی را عامل بیماری دانست. ممكن است مسموميت ربطي به مواد شيميايي موجود در كشتي نداشته باشد.

اصولاً چنین مواردی کمتر پیش می‌آید مگر آنکه دلایلی برای اثبات آن وجود داشته باشدنبايد به زعم وجود مواد شيميايي، هر مسموميتي را به آنها نسبت داد. زيرا اصولاً در زمان بارگيري مواد شيميايي، نكات ايمني معمولاً با دقت رعايت مي شوند. اين نكته از آن جهت مورد تاكيد قرار مي‌گيرد كه پزشكيار كشتي موظف است در زمان مسموميت بخصوص در بين چند تن، صرفاً به يك عامل نينديشد. از مواد غذايي تا سوختهاي شيميايي و فسيلي بايد مورد توجه و ارزيابي وي قرار گيرند و حتماً علائم مسموميت با هر يك را به تفكيك بداند.

اشخاص با توجه به سلامتی و قوای جسمانی شان واکنش‌های گوناگونی در مقابل مسمومیت ها از خود نشان می‌دهند مسمومیت سه مرحله دارد: مرحله پنهان، مرحله فعال و مرحله اضطراری.

 

مرحله نهفتگی: این دوره ای است بین لحظه ورود سم به داخل بدن و پیدایش اولین علائم که معمولا پس از تاثیر مواد، از چند دقيقه تا چند ساعت متنوع است.

 

مرحله فعال: مرحله ای است که در آن نشانه‌های مسمومیت آشکار می‌شوند. نشانه‌های عمومی مسمومیت به قرار زیرند:

–        سردرد

–        تهوع و استفراغ

–        سرگیجه و تغییر در فعالیت ذهنی

–        بیهوشی و تشنج

–        درد در ريه، عضلات و مجاري گوارش و تنفسي

 

مرحله‌ي اضطراري: نشانه مسموميتهاي شديد عبارتند از:

–  ضربان سریع و ضعیف قلب

–  آبی یا خاکستری شدن پوست

–  اشکالات تنفسی

–  بیهوشی طولانی

در مرحله اضطراری معمولا علائم و نشانه ها پس از چند ساعت از بین می‌روند. به خصوص اگر تماس با شیمیایی طولانی نبوده، مقدار کمی سم جذب شده باشد. در غیر این صورت، این علائم تا چند ساعت و حتی چند روز باقی می‌ماند و وضعیت بیمار بدتر می‌شود. معمول ترین عوارض حاصله عبارت است از خفگی، برونشیت، ذات الریه، ادم ریوی، سکته قلبی، کولاپس گردش خون، از کار افتادن کبد و کلیه ها.

پزشكيار كشتي بايد جزئیات بیشتری از سموم مختلف، علائم و نشانه‌های مسمومیت، کمک‌های اولیه و درمان مناسب آنها را بداند. اين اطلاعات معمولاً در بروشورهاي مواد شيميايي و يا بارنامه‌ها قيد مي‌شوند. در كشتي‌هاي نظامي، اين اطلاعات قبلاً بايد به پزشكيار نظامي آموزش داده شود.

 

مسموميت تنفسی

بسیاری از مواد شیمیایی بخاری تولید می‌کنند که ششها را آزار می‌دهد و موجب ایجاد اشکال تنفسی می‌شود. آنها همچنین عوارض و علائمی مانند سرفه و احساس سوزش در سینه ایجاد می‌کنند. گازهای مانند کلر، دی‌اکسیدکربن و منواکسیدکربن، ممکن است به خصوص در فضای بسته موجب مسمومیت شوند زیرا در يك واكنش رقابتي، جایگزین اکسیژن در روي گلوبولهاي قرمز خواهند شد.

بخارات سوخت موشكها، بنزين و نفت، آب ژاول و اسيدها نيز در اين گروه قرار مي‌گيرند.

علائم اصلی عبارتند از: اشکال در تنفس، سردرد، سرگیجه، تهوع و بیهوشی در بعضی از موارد. به یاد داشته باشید که برخی از گاز‌های سمی مانند دی اکسید کربن، منو اکسید کربن و برخی گاز‌های خنک کننده بو ندارند که شما از وجود شان آگاه شوید.     

از سوي ديگر فراموش نكنيد که برخي از گازهاي سمي قابليت اشتعال نيز دارند و وجود اين از گازها مثل هیدروژن، اقدامات مراقبتی را در برابر آتش سوزی و انفجار الزامی مي‌سازد.

درمان: ابتدا مجروح را به هوای آزاد ببرید. لباس‌های تنگ او را از تنش خارج کنید و مطمئن شوید مجرای تنفسی او باز است. در صورت نياز به احياي ريوي، اقدامات لازم را با دقت و با كمك آمبوبگ، انجام دهيد. در مورد گازهاي سمي بخصوص گازهايِ شيمياييِ جنگي، مطلقاً تنفس دهان به دهان (حتي با ماسك جيبي) توصيه نمي‌شود. زيرا ممكن است هنوز مقداري از گاز سمي در فضاي مرده‌ي ريه مانده باشد و در جريان تنفس دهان به دهان به امدادگر منتقل گردد.عوارض تنفس گاز يخچال

اگر قلب نيز از کار افتاده بود ماساژ قلبی را نيز اجرا نماييد. در مسمومیت با گاز سمي بخصوص با منواکسیدکربن سريعاً به مصدوم اكسيژه برسانيد و تا موقعی که دوباره تنفس بیمار عادی نشده، اين كار را ادامه دهيد.

بیمار را حداقل 24 ساعت در بستر نگه دارید تا کاملا بهبود پیدا کند. بعد از این گونه مسمومیت ها ممکن است مشکلاتی رخ دهد که عبارتند از: مشکلات تنفسی، ادم ریوی، ذات الریه و برونشیت.

بياد داشته باشيد كه هرگز به بیماری که با گاز مسموم شده مورفین تزریق نکنید.

 

مسمومیت گوارشی

خورده شدن مواد سمي تاثیرات خطرناکی بر روی معده و روده می‌گذارد و معمولاً با فاصله‌ي اندكي فرد را دچار تهوع و استفراغ با لکه‌های خونی، شکم درد، کولیک و اسهال مي‌سازد. سم‌هایی مانند سوختهاي فسيلي، الكل‌هاي غيرخوراكي، آرسنیک، سرب، قارچ‌های سمی، میوه‌های سمی جنگل، غذاهای فاسد و آلوده در اين گروه مي‌گنجند.

مواد سوختنی، اسید‌های قوی، مواد قلیایی یا ضد عفونی کننده‌ها که موجب سوزش لبها و دهان و درد شدید می‌شوند.

 برخي سموم دارای تاثیرات عمومی هستند. یعنی در دستگاه گوارش ایجاد ناراحتی نمی کنند و پس از بلعیده شدن، عوارض شروع نخواهد شد. اما پس از ورود به در خون روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند و ممکن است باعث بیهوشی و مرگ شوند. انواع مختلف قرص‌های خواب آور یا دارو‌های مسکن از اين دسته‌اند و اگر بیشتر از حد خورده شوند، ایجاد مسمومیت می‌کنند. الکل اتيليك با درجه خلوص بالا نیز اگر خورده شود مانند سم ضعیف عمل می‌کند.

درمان:  برای درمان این بیماری بایستی نوع سم را شناسایی کرد. اگر مصدوم به هوش بود و درد داشت، از خود او برای شناسايی سم كمك بگيريد. ولی اگر بیهوش بود از روی ظروف یا شیشه ای که نزدیک او است می‌توان نوع سم را شناخت. دقت كنيد، فوریت در شناسایی نوع سم و مسمومیت دارای اهمیت بسیاری است.

در مسموميت‌هاي گوارشي، بیمار را مجبور به استفراغ نکنید. اگر به هوش است، سرم پانصد میلیلیتری (نیم لیتری) شارکول به وی بدهید.

در صورت لزوم عمليات CPR را براي مصدوم انجام دهيد.

از طریق دهان به او چیزی ندهید و اگر به هوش نیامد، از طریق بی سیم با يك پزشک مشورت نمائید.

در موارد مسمومیت با سیانید هیدروژن، اگر ضربان نبض و تنفس قطع نشده، یک آمپول آمیل نیتریت را در داخل دستمالي تمیزی شکسته و در زیرِ بینی وي نگه دارید تا بخار آن را استنشاق نماید، تا زمان بهبودی تمام بیماران باید در بستری گرم نگه داشته شوند.

 

تماس سم با پوست

مواد سمی می‌توانند از دو راه بر پوست تاثیر بگذارند:

1.        با تماس مستقیم که باعث سرخی، خارش و التهاب پوست شده، در موارد شدید به سوختگی پوست منجر می‌شود. مانند سوختگي با اسيدها

2.        توسط جذب از راه پوست، بدون به جا گذاشتن هیچ اثری که موجب عوارض عمومی مانند سر گیجه، ضعف و بعضاً بیهوشی می‌شود. مانند خردل

درمان: لباس ها و کفش‌های آلوده را فوری از تن بیرون آوريد. با آب ولرم فراوان، پوست را به مدت ده دقیقه بشویید. اگر هنوز چیزی از ماده‌ي سمي باقی مانده، ده دقیقه دیگر به شستن ادامه دهید.

در صورت مشاهده سوختگی همچنان با آب خنگ پوست را شستشو نموده، دستورالعملهاي كمكهاي اوليه در سوختگي‌ها را اِعمال نماييد و در سوختگي‌هاي شديد حتماً مصدوم را به خشكي اعزام كنيد.

 

تماس سم با چشم

در برخي از موارد، مواد شیمیایی مایع و یا بخار به چشم وارد شده، در چشم ایجاد التهاب، سرخی و خارش می‌کنند. اگر موارد سمي به چشم ها پاشیده شوند یا چشم ها در معرض آنها قرار گیرند باید فوراً درمان را شروع کرد و در حداقل زمان ممكن چشمها را با مقدار فراوان آب تميز بشویید. چشم ها را کاملاً باز نگه دارید این عمل را باید ده دقیقه ادامه دهید. اگر در پاک شدن چشم از ماده شیمیایی شک دارید، شستشو را ده دقیقه دیگر ادامه بدهید. برای درمان موثرتر او را بستری كرده، چشم را با پَدِ چشمي پانسمان نماييد.

برای تسکین درد هر چهار ساعت یک بار دو عدد قرص پاراستامول تجويز شود تا درد بر طرف گردد. از طریق بی سیم با پزشک مشورت نمایید.

 

ملاحظات ویژه

اگر با مصدومي که اقدام به خود کشی کرده روبه رو هستید وظیفه شما این است که برای حفظ جان قربانی هر کاری که می‌توانید انجام داده، از اقدام مجدد وی به خودکشی جلوگیری کنید.

شما باید باقی مانده سمی را که احیاناً در لیوان یا شیشه یا ظرف به جا مانده پیدا کرده، نگه دارید. همچنین استفراغ بیمار را در یک شیشه ریخته و آنرا مهر و موم کنید تا در صورت لزوم در بازگشت به خشكي، به پليس و پزشكي قانوني ارائه نماييد. موارد مذکور برای شناسایی ماده سمی و تصمیم گیری بعدی جهت معالجه پس از معاینه پزشک و یا انتقال بیمار به ساحل لازم است.

 

مواد سمی خاص

بسیاری از دارو ها ممکن است به طور اتفاقی و یا عمدی به منظور اقدام به خود کشی مصرف شوند، معمولی ترین آنها عبارتند از: آرام بخش ها و خواب آورها و مسکن هایی مانند باربیتورات ها، و دارو هایی مانند دیازپام. این داروها معمولاً باعث بیهوشی تدریجی بیمار شده، حتي ممکن است فرد را به كما ببرند. تنفس بعضاً کند و سطحی شده ، در موارد شدید مسموميت، ممکن است تنفس قطع شود.

در اثر مسمومیت با باربیتورات‌ها (ترياك و …) بیهوشی تا چندین روز ادامه می‌یابد. مسکن‌های ساده مانند ترامادول، استاميننوفن كدئين، اسید استیل‌سالیسیلیک و پاراستامول اگر بیش از حد مجاز استفاده شوند ممکن است مسموميت ايجاد نمايند. اسید استیل‌سالیسیلیک باعث استفراغ، شنیدن صدای زنگ در گوش، تنفس عمیق و تند می‌شود. زیاده روی در مصرف این دارو موجب خون ریزی در معده نيز خواهد شد و بیمار ممکن است خونی به رنگ قرمز روشن استفراغ کند. غیر از مواردیکه استفراغ صورت می‌گیرد پاراستامول معمولاً باعث عوارض آنی نمی شود. اگر بیش از 20 تا 30 قرص خورده شود پس از دو تا سه روز به کبد صدمه می‌رساند.

 

ضد عفونی کننده ها

بسیاری از ضد عفونی کننده‌ها مانند اسید کربنیک‌، آب ژاول، جوهرنمك، کرزول یا محلول‌های سفیدکننده (پاک کننده) سمی هستند.

محلول‌های رقیق اسید کربنیک ( فنل) و کرزولها در تماس با پوست باعث ایجاد جوش‌های شدید نيز می‌شوند. در فرم غلیظ سوختگی‌های بدون دردي را به وجود می‌آورند. اگر بلعیده شوند سوختگیهای دهان را باعث خواهند شد و ممکن است استفراغ شدید و بعد کولاپس و بیهوشی و یا مشكلات پیچیده تری را به وجود بیاورند سفیدکننده ها ( مانند مواد پاک کننده و غیره) معمولا محلول هایی از هاپیوکلرات سدیم در آب هستند که باعث اذیت و خارش پوست شده و در صورت خورده شدن موجب مسمومیت گوارشي می‌شوند. ممکن است بیمار از سوختگی دهان و مجاري دستگاه گوارش شکایت کرده، احساس ناخوشی کند. ضد عفونی‌کننده‌ها در ترکیب با اسید ها بخار هایی آزاد می‌کنند که آزار دهنده ریه ها هستند اماً عوارض ناشی از آنها معمولاً سریع بر طرف می‌شود.

 

حلال ها، مواد نفتی و سوختهای روغنی

پس از تنفس بخار‌های این مواد، چنین علائمی ظاهر می‌شود:

خواب آلودگی، سر گیجه، تهوع و گاهی استفراغ. اگر تاثیر مواد شدید باشد ممکن است بیمار بیهوش شود. چنانچه این مواد بلعیده شده باشند تهوع و استفراغ شدیدتر خواهد بود.

سیانیدها [1]

گاز هیدروژن سیانید ( اسید پروسیک ) در سم پاشی و ضدعفونی کردن کشتی ها استفاده می‌شود. سیانید جامد و گاز هر دو به شدت سمی و كشنده هستند و ممکن است علائم فوراً ظاهر شوند. موجب سوزش دهان مجاري تنفسي و گوارشي می‌شوند. علائم آن می‌تواند شامل تنگی نفس، دلهره، بیهوشی سریع و تشنج باشد و می‌تواند ظرف چند دقیقه موجب مرگ بیمار گردد.

 

دی اکسید کربن (گاز کربنیک)

موقعی که غلظت این گاز بی بو در هوا به حدی بالا رود که جایگزین اکسیژن شود موجب خفگی شده، حتي ممکن است مرگ را در پي داشته باشد. عموماً زمانی که کارکنان کشتی درگیر خاموش کردن آتش سوزی در مکاني سر بسته هستند این حادثه اتفاق مي‌افتد.

 این گاز ممکن است در اثر تخمیر غله در انبار کشتی و یا بعضی از غذا ها در سرد خانه به وجود بیاید. دی اکسید کربن همچنین به عنوان یک گاز سرد کننده بکار می‌رود. این گاز از هوا سنگین تر بوده، در قسمت‌های پايین و فضاهای تحتانی جمع می‌شود. شخصی که در معرض آن قرار می‌گیرد دچار سر گیجه، مشکلات تنفسی و سردرد شده، تعادل خود را از دست مي‌دهند و ممكن است در زمان آتش‌سوزي‌هاي پر دود، سعي كنيد سر در بالاي سطح دود نگهداريد.

 

منو اکسید کربن

این گاز ها قابل اشتعال و بی بو در آتش‌سوزی‌ها، سوختن سوختهاي فسيلي مانند نفت و گازوئيل و موتورهای سوختگی یا از گوشت‌های یخ زده فاسد شدنی پدید می‌آیند. این گاز حتی اگر غلظت آن كم هم باشد خیلی سمی است. بر خلاف CO2 كه از هوا سنگين‌تر بود، CO از هوا سبكتر بوده، صعود مي‌كند.

شخصی که با این گاز مسموم شده اغلب احساس ضعف و سر گیجه می‌کند و امکان دارد به سرعت بیهوش شود. در موارد شدید لب ها به رنگ قرمز روشن و پوست صورت و بدن صورتی رنگ می‌شوند. در این گونه مسمومیت، اکسیژن‌رسانی درمان انتخابی است که باید در حداقل زمان ممكن انجام گيرد.

 

گاز‌های خنک کننده

1. تنفس بخارات آمونیاک باعث ناراحتی‌های شدید مانند تنگی نفس، تیر کشیدن ريه‌ها و آبریزش از چشم می‌شود. در غلظت‌های پايین باعث ایجاد خارش زیاد، سوزش مجاري تنفسی، تنفس منقطع، کولاپس و مرگ ( در غلظت‌های بالا ) خواهد شد.

این گاز ها با غلظت‌های کم به طور طبیعی قابل انفجار و خطرناک هستند و به هیچ وجه نباید شعله آتش در معرض بخار آمونیاک قرار بگیرد.

برای جلوگیری از جرقه در موتور‌های برقی باید آنها را خاموش کرد و باید در خارج از محل نشت گاز یک پرژكتور قوی روشن کرده و از روشنایی بی خطر آن استفاده نمود. 

2. دی اکسید کربن به عنوان سرد کننده‌ نیز استفاده می‌شود. اگر شخصی در سرد خانه یا جایی که اثری از نشت گاز آمونیاک مشاهده نمی شود، دچار ضعف شدید شده، از هوش برود، احتمالاً تحت تاثیر دی‌اکسیدکربن قرار گرفته است.

3. متیل کلراید، گازی بی رنگ است و بویی شبیه اتر دارد ممکن است باعث سر گیجه، اختلال فکر، کما، تهوع، استفراغ، تشنج و مرگ شود،

4. فریون، گازی بی بو و معمولا بی خطر است که در غلظت‌های بالا مانع رسیدن اکسیژن کافی به شخص می‌شود. علائم کمبود اکسیژن عبارتند از: غش کردن، تلو تلو خوردن، کولاپس و بیهوشی.

5. گاز‌های سمی متصاعد شده از مواد نگه داری شده در سرد خانه، هنگام نگهداری عادی برخی از مواد سرد شامل میوه سبزی و پنیر، دی اکسید کربن تولید می‌شود با هر گونه اشکال فنی در سرد خانه مواد غذایی (به ویژه گوشت ) ممکن است گاز‌های قابل اشتعال و سمی تولید شود.

اشباع شدن فضاي انبار از گاز‌های سمی متساعد شده از مواد غذایی خطرناک است. علاوه بر دی اکسید کربن ممکن است گاز‌های منو اکسید کربن، آمونیاک، سولفید هیدروژن و هیدروژن نیز تولید شوند. در غلظت‌های بالا این گاز ها بسیار سمی و بعضی از آنها قابل انفجارند. بنا براین باید احتیاطات و پیشگیری‌هاي لازم را در مقابل آتش سوزی، انفجار، خفگی و مسمومیت ناشی از این گاز ها رعایت کرد.

 

گاز‌های دیگر

تری کلرواتیلن، که معمولا ترائیلین یا ( ترائیک ) نامیده می‌شود گازی است بي‌هوش‌كننده بر و فرار که باعث سرگیجه، اختلال فکر، تهوع، استفراغ و کما می‌شود. این گاز همچنین می‌تواند در غلظت بالا باعث مرگ شود. به علت تاثیر سریع آن در درمانهاي مامائی و دندان پزشکی از آن استفاده می‌شود. ترائیک ناخالص به عنوان یک ماده در  لباسشویی استفاده می‌شود. ديده شده كه بعضی از مردم به آن معتادند و آن را استعمال مي‌كنند!

 

پیشگیری از مسمومیت

به خاطر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است.

آگاهی از اصول ایمنی و رعایت کامل آنها برای کسانی که با کالا‌های خطرناک سرو کار دارند و همچنین اطلاع از روش رایج در طبقه بندی این کالاها نقش مهمی در پیش گیری از مسمومیت دارد.

برای جا به جایی بعضی از کالا‌های خطرناک ممکن است پوشاک محافظ ( مانند دستکش‌های پلاستیکی یا کشی، روپوش و پوتین ) و دستگاه کمک تنفسی ( سیستم هوای فشرده ، ماسك گاز و کاسکت ضد دود ) لازم باشد این وسایل را باید در دسترس قرار داد و به طور معمول بازرسی و تمیز و یا تعویض نموند. ناخدا و عوامل فرماندهي كشتي بايستي افراد ملزم به رعايت اصول ايمني نمايند.

استفاده از امکانات لازم برای شست و شوی بدن کارگران براحتی باید فراهم باشد. در صورت نشت بخار یا گاز‌های خطرناک قبل از اشباع محیط، استفاده از این سيستمهاي گاز یاب توصیه می‌شود.

ماسک‌های ضد گاز حفاظت کافی را تامین نمی کنند، اما ممکن است برای دور شدن از محل خطر، کمک خوبی باشند.(البته اگر ماسك NBC در دسترس باشد بهتر است). وقتی که گاز نشت می‌کند باید فوری از یک ماده خنثی کننده مناسب استفاده کرد. منبع نشت را بايد پوشاند تا بعد با ظروف مخصوص به مکاني امن انتقال يابد.

انبارهاي مواد غذايی که ممکن است بخار‌های سمی و گاز ها در آنجا جمع شوند همیشه باید مجهز به تهویه بوده، یک گاز یاب (نه انفجار یاب)، قبل از آنکه کسی به این مکانها وارد شود و هنگام فعالیت در آنها با مورد استفاده قرار گیرد.  مکان هایی که برای انبار کردن کالا‌های خطرناک استفاده می‌شوند، در صورت لزوم قبل از استفاده دوباره باید پاکسازی شوند. کالا‌های خطرناک را نباید همراه موارد دیگر حمل کرد یا در نزدیکی مواد دیگر ( به ویژه مواد غذایی ) انبار نمود، زیرا مصرف آنها پس از تماس با کالا‌های خطرناک ایجاد بیماری یا مسمومیت می‌کنند.

اين اصول شامل انبار سلاح و موشكهاي جنگي نيز مي‌شود. خرج سلاح و سوخت موشك‌ها از جمله مواد مسموم‌كننده هستند.

 Ref:

·       International  Guide  of  medicin  for ship, World health organization, Geneva , Second edition /53-61

·       Emergency Response Guidbook, Handbook of Melitary med. Of USA, April2004

·       Fileid management og chemical casualties, handbook, USarmi CD, 2ed Edit, July2000

·       Ship corpsman, NAVED tra 14295, USArmi med. 2003

 

[1]  Cyanide

به هیچ پستی اشاره نشده

– بيماري هاي شغلي را تعريف کنيد؟

به اختلالات و عوارضي گفته مي شود که در محيط هاي کار غيرفني و غيربهداشتي و يا بر اثر رعايت نکردن اصول و قواعد درست انجام کار، عارض مي شوند.  

 

 

عوارض تنفس گاز يخچال

  2- بيماريهاي شغلي به چند دسته تقسيم مي شوند؟

1- بيماريهاي ناشي از عوامل فيزيکي 2- بيماريهاي ناشي از عوامل شيميايي 3- بيماريهاي ناشي از عوامل بيولوژيکي 4- بيماريهاي رواني  

 

 

  3- پنج نوع بيماري ناشي از عوامل فيزيکي را نام ببريد؟

الف) بيماريهاي ناشي از سرماي محيط کار : اين بيماريها بيشتر از نوع سرماخوردگي هاي حاد و مزمن است که در موارد پيشرفته و شديد، منجر به انجماد نسوج و بافتها و سرانجام گانگرن عضلات خواهدشد. ب) عوارضي ناشي از آلودگي هاي صوتي : انواع صدا از ماشين هاي خط توليد ناشي مي شود که اثرات نامطلوبي بر روي اندامهاي مختلف بدن انسان وارد عوارضي مانند زياد شدن ضربان قلب، بالا رفتن مصرف اکسيژن بدن، زياد شدن تنفس، ناراحتي هاي گوارشي و … موجب ايجاد محيط نامساعد براي انجام کار و اختلالات عصبي و رواني، برهم زدن تمرکز فکري، کاهش بازدهي کار، تغيير آستانه شنوايي کم شدن قدرت شنوايي مي گردد. ت) لرزش و ارتعاشات : لرزش و ارتعاش دستگاه ها نيز عوارضي در بر دارد که بويژه براي نسوج نرم دست و يا بيشتر است و منجر به کالسيفيه شدن استخوانها، ضايعات عروقي، دردهاي روماتيسمي در سنين بالا و آرتريت حاد مي شود. ث) بخار آب و هوا : رطوبت نسبي مناسب براي محل کار حدود 50 تا 60 % است که اگر از اين مقدار کمتر باشد منجر به خشکي هوا و در نتيجه بروز مشکلات تنفسي مي شود و چنانچه بيشتر از اين حد باشد منجر به اشباع هوا از بخار آب و عوارضي مانند اشکال در تنفس پايين آمدن ديد چشم، زنگ زدگي و فرسودگي دستگاهها و لوازم مي شود. ج)اشعه : از اشعه يونيزه در صنايع غذايي براي نگهداري مواد غذايي، حشره زدايي، قارچ کشي، جلوگيري از جوانه زدن و سبز شدن مواد غذايي و بهبود ويژگي هاي فيزيکي، استفاده مي شود.  

 

 

  4- انواع بيماريهاي ناشي از عوامل شيميايي را نام ببريد؟

الف) گاز آمونياک : کارکناني که در واحدهاي يخ سازي، سردخانه ها، بيسکويت سازي شاغل هستند، در معرض اين گاز و خطرات آن قرار مي گيرند. گاز آمونياک از راه تنفس و مخاط نرم، وارد بدن انسان مي شود و عوارضي مانند پرخوني دستگاه تنفس، ناراحتي هاي چشم و ذات الريه، ايجاد مي کند و اگر مقدار گاز به 1% برسد موجب مرگ مي شود. ب) گاز فريون : در گذشته نزديک از اين گاز در سردخانه هاي بزرگ صنعيت به عنوا گاز سرمازا استفاده مي شد فريون گازي است بي خطر ، اما از ترکيب آن، با اکسيژن در دماي بالا گاز سمي و خطرناک فشرن ايجاد مي شود که سمي است و قابليت انفجار بالايي دارد. ج) so2 : اي گاز در اثر احتراق نفت سياه، مازوت و بويژه گوگرد و ترکيبات آن آزاد مي شود. قرار گرفتن در معرض اين گاز، بدون کاربرد وسايل ايمني ،عوارضي مانند تحريک مخاط چشم و گلو را به دنبال دارد. د) حلال ها : حلال هاي آلي مانند سيکوهگزان،هگزان، هپتان و مانند اينها در کارخانه هي روغن کشي به کار مي رود. کارکناني که با اين ترکيبات سرو کار دارند، در صورت رعايت نکردن مسايل ايمني و حفاظتي دچار عوارضي مانند کم خوني، اختلالات تنفسي، خارش، تهوع و ناراحتي هاي عصبي مي شوند. ه) H2s : از اين گاز در کارخانه هاي قند و صنايع تخميري استفاده مي شود. اين گاز از راه دستگاه تنفس جذب مي شود و عوارضي مانند سردرد، تهوع ، سرفه و عوارض چشمي ايجاد مي کند.  

 

 

  5- بيماريهاي ناشي از عوامل بيولوژيک را نام ببريد؟

پاره اي از عوامل بيولوژيک مانند انگلها، باکتري ها، قارچ ها، ويروسها، ريکتزي ها، از عواملي هستند که به اشکال مختلف سلامت کارکنان واحدهاي صنعتي، بويژه واحدهاي مربوط به مواد غذايي را به مخاطره مي اندازند. براي نمونه کسانيکه بادام ها پرندگان و آبزي ها سرو کار دارند، ممک است بر اثر رعايت نکردن مسايل بهداشتي، بيماريهايي مانند، سياه زخم کسيت هيداتيک، انواع کرم کدو و بيماريهاي مشترک بين انسان و حيوان دچار شوند. بيماري بروسلوز، از گاو، بز و گوسفند و بيماري سالمونلوز بيشتر از پرنده ها به انسان منتقل مي شود.  

 

 

  6- براي پيشگيري از عوارض صوتي ، چه اقداماتي مي توان انجام داد؟

لازم است سرو صداي محيط کار از لحاظ شدت، فرکانس و دوام ، مورد ارزيابي و سنجش قرار گيرد. همچنين اثرات سوء آن برروي اندامها ارزيابي مي شود و حد قابل تحمل آن براي افراد در شرايط متفاوت تعيين گردد.  

 

 

  7- براي پيشگيري از عوارض ناشي از ارتعاشات، چه نکاتي بايد رعايت شود؟

– از اشتغال بيماران مبتلا به ديابت و بيماريهاي قلبي و عروقي براي کار با دستگاههاي لرزش دار اجتناب شود. – از وسايل ايمني مربوط استفاده گردد. – به کارکنان آموزش لازم براي کار با دستگاههاي لرزش دار، داده شود

 

 

عوارض تنفس گاز يخچال

عوارض تنفس گاز يخچال

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 شکیبا فواید،علائم،خواص سپتامبر 1, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *