علل خون دماغ شدن در خواب

علل خون دماغ شدن در خواب

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علل خون دماغ شدن در خواب

علل خون دماغ شدن در خواب
خانه

موبایل

فین کردن شدید بینی باعث آسیب مجرای داخل بینی می شود

 

علل خون دماغ شدن در خواب

گاهی پیش می آید که در اثر یک حادثه و یا به طور ناگهانی و خودبخود دچار خون دماغ می شویم. ولی علت آن به راستی چیست؟ علل زیادی باعث خونریزی بینی می شوند. در این مطلب 20 علت خون دماغ شدن را برای شما می گوییم.

 

دو نوع خونریزی بینی وجود دارد:خونریزی قسمت جلویی بینی

خونریزی قسمت عقبی بینی.

در اینجا برخی از علل این دو نوع خونریزی را بیان می کنیم.

خونریزی جلوی بینیاین خونریزی از مجموعه ای از رگ های خونی ناشی می شود. این نوع خونریزی بینی را می توان در خانه به راحتی کنترل کرد. علل شایع این نوع خون دماغ عبارتند از:

 

1- فین کردن شدید بینیفین کردن شدید بینی باعث آسیب مجرای داخل بینی در اثر با فشار بیرون آمدن ترشحات بینی و یا پاره شدن مویرگ های خونی می شود.اگر هر چند مدت یک بار دچار خون دماغ می شوید، احتمالا لخته خونی که در جای خون دماغ قبلی تشکیل شده، کنده می شود و باعث خونریزی مجدد بینی می شود.

 

2- سرماخوردگی یا آنفلوآنزاویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باعث خون دماغ نمی شود، بلکه فین کردن مکرر بینی در این بیمارها باعث خون دماغ می گردد.اگر در این بیماری ها دچار آبریزش بینی و تجمع ترشحات در بینی شوید، احتمالا هر چند دقیقه یک بار فین خواهید کرد. فقط به یاد داشته باشید که به آرامی فین کنید، نه با شدت.

 

3- داروی ضد التهاب بینیموقع سرماخوردگی برای جلوگیری از آبریزش بینی و رفع گرفتگی بینی، از داروهای دکونژستان بینی و ضدحساسیت (آنتی هسیتامین) استفاده می کنیم تا مجرای بینی را پاک کنند. ولی این داروها بینی را خشک می کنند و باعث خون دماغ می شوند.هوای خیلی گرم یا سرد، چه در بیرون از خانه و چه در داخل اتاق در اثر وسایل گرمازا یا خنک کننده، باعث خشک شدن بینی و در نتیجه خون آمدن از آن می شوند

 

4- سینوزیتاگر دچار سینوزیت باشید نیز دچار خون دماغ می شوید، ولی بیشتر خون دماغ های سینوزیت مربوط به استفاده از داروهای ضد التهاب بینی هستند.

 

5- دست کردن داخل بینیاگر عادت کرده باشید که مرتبا دست تان را داخل بینی کنید و یا اگر خیلی محکم داخل بینی را با دست خالی کنید، به خصوص اگر ناخن های دست شما بلند باشند، این کار باعث آسیب داخل بینی و خونریزی آن می شود.

 

6- هوای گرم یا سردهوای خیلی گرم یا سرد، چه در بیرون از خانه و چه در داخل اتاق در اثر وسایل گرمازا یا خنک کننده، باعث خشک شدن بینی و در نتیجه خون آمدن از آن می شوند.

 

7- آلرژی هاآلرژی باعث خارش بینی و در نتیجه دستکاری آن می شود. این موضوع به همراه مصرف داروهای ضداحتقان بینی که برای آلرژی استفاده می شوند، باعث خونریزی بینی به خصوص هنگام صبح و شب می شود.

 

8- ارتفاع زیادبالا بودن رطوبت و یا خشکی هوا در مناطق مرتفع می تواند باعث خون دماغ شود.

 

9- انحراف تیغه وسط بینیخونریزی بینی از علائم شایع انحراف تیغه وسط بینی است. وقتی تیغه بین دو مجرای بینی کج شود و یا از محل خودش در بیاید، این انحراف رخ می دهد.انحراف تیغه بینی باعث بسته شدن کانال بینی می شود و حتی باعث می شود مواد خارجی وارد بینی شوند که منجر به عفونت یا آسیب بینی می گردد. عفونت یا آسیب بینی موجب خونریزی شدید بینی می شود.اگر بینی شما از زمان تولد، کج بوده و یا در اثر شکستگی کج شده است و تیغه آن را با عمل جراحی صاف نکرده اید، بیشتر مستعد ابتلای به خون دماغ خواهید بود.

 

10- بیماری کبدیاگر بیماری کبدی داشته باشید و در اثر این بیماری، خون شما به راحتی منعقد نشود، این مشکل باعث خونریزی بینی خواهد شد.

 

11- مصرف الکل و مواد مخدرمصرف مواد مخدر، خصوصا موادی که باعث خروپف می شوند مثل کوکائین، منجر به خون دماغ می شود. مصرف الکل نیز می تواند باعث خون دماغ شود، زیرا الکل از انعقاد خون جلوگیری کرده و رگ های خونی را گشاد می کند.

 

خونریزی قسمت عقب بینیخونریزی قسمت عقب بینی خیلی کمتر از خونریزی جلوی بینی اتفاق می افتد. این نوع خونریزی بینی در افراد مسن شایع تر است.خونریزی پشت بینی می تواند خطرناک باشد و معمولا نیاز به درمان پزشکی دارد.اگر به تازگی خیلی خون دماغ می شوید، می تواند نشان دهنده کمبود کلسیم در بدن شما باشد. لذا به پزشک مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید تا میزان کلسیم خون شما مشخص شود.

 

یکی از دلایل خون دماغ کمبود کلسیم در بدن است

 

علل شایع خونریزی قسمت عقبی بینی عبارتند از:

علل خون دماغ شدن در خواب

1- برخی داروهاداروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و هپارین و نیز داروی آسپیرین و بروفن می توانند باعث خونریزی عقب و حتی جلوی بینی شوند.

 

2- فشار خون بالاافزایش فشارخون می تواند باعث خون دماغ شود، هر چند که این دلیل هنوز اثبات نشده است.

 

3- بیماری های خونیخونریزی بینی از علائم برخی بیماری های خونی مثل لوسمی (سرطان خون) و هموفیلی است که روی انعقاد خون تأثیر می گذارند.

 

4- سخت شدن سرخرگ هااگر شما دارای چربی خون بالا باشید، تجمع و رسوب چربی ها و کلسترول در سرخرگ ها باعث سفت و سخت شدن دیوار آن ها می شود (تصلب شرایین یا آترواسکلروز) و سخت شدن سرخرگ ها در بینی باعث خونریزی آن می شود.

 

5- تومورهاوجود تومور در حفره بینی، چه خوش خیم (غیرسرطانی) و چه بدخیم (سرطانی) باشد باعث خونریزی بینی می شود.

 

6- ضربه به سر و صورتاگر با سر زمین بخورید و یا هر گونه ضربه و آسیبی به سر و صورت شما وارد شود، این مسئله می تواند باعث خون دماغ گردد.

 

7- عمل جراحی بینییکی از مشکلات شایع بعد از جراحی بینی، خونریزی آن است که می تواند خفیف تا شدید باشد.

 

8- کمبود کلسیم در بدناگر به تازگی خیلی خون دماغ می شوید، می تواند نشان دهنده کمبود کلسیم در بدن شما باشد. لذا به پزشک مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید تا میزان کلسیم خون شما مشخص شود. اگر دچار کمبود کلسیم بودید، می توانید با تجویز پزشک از قرص کلسیم استفاده کنید.

 

9- مواد محرک شیمیاییمواد شیمیایی موجود در دود سیگار، محلول یا بخار آمونیاک، اسید سولفوریک، بنزین و سایر مواد می تواند باعث تحریک بینی و خونریزی آن شوند.منبع:tebyan.net


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

نگران ریزش موهای خود نباشید

موهایی پرپشت و زیبا داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

علل خون دماغ شدن در خواب

آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

شایع‌ترین محل خونریزی دماغ در کودکان و جوانان قسمت قدامی تیغه بینی است. خوشبختانه خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی کنترل کرد.

مشکل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریزی در قسمت پشتی جدار خارجی و تیغه وسط بینی در اشخاص مسن است. این نوع خونریزی، براحتی کنترل نمی‌شود و گاهی نیاز به اقدامات تخصصی در بیمارستان دارد.

مقدار زیادی مایع لزج در بینی ترشح می‌شود. این ماده، هوایی را که تنفس می‌کنیم، مرطوب می‌شود. با بالا رفتن سن و پیر شدن، رطوبت بینی به خشکی می‌گراید.

غشای ظریف داخل بینی خشک و شکننده شده و موجب ‌می‌شود که سیاهرگ‌ها و سرخرگها ترک بر‌دارد و با کمترین فشار دچار خونریزی شود. گاهی بالا کشیدن ساده بینی یا عطسه‌ای ملایم، می‌تواند به خون دماغ منجر شود.

علل خونریزی متنوع است. علل ممکن است موضعی باشد و در اثر آسیب وارده به بینی ایجاد شود، مانند دستکاری بینی با انگشت، انحراف تیغه بینی، استفاده از اسپری‌های مخصوص بینی، استفاده طولانی‌مدت از اکسیژن و گاهی سرطان بینی.

گاهی علت موضعی نبوده و اختلالی در سطح عمومی بدن وجود دارد که خود را با خونریزی از بینی نشان می‌دهد. بیماران فشارخونی با افزایش فشارخون ممکن است دچار خونریزی از بینی شوند.

بیماری‌های دیگری که ممکن است با خونریزی از بینی همراه باشد، شامل اختلالات انعقادی (هموفیلی)، نارسایی مزمن کلیه یا سرطان خون است.

اگر شیء خارجی در بینی فرو برود ترشحات بدبو همراه با خون خارج می‌شود. این شکل از خونریزی از بینی را باید در بیمارستان و تحت تدابیر خاص معالجه کرد. باید جسم خارجی را خارج کرده و گاهی کار به جراحی و برداشتن بافت مرده و آسیب‌دیده می‌کشد.

مصرف داروهای ضدانعقاد که موجب رقت خون می‌شود، باعث اشکال در توقف خونریزی خواهد ‌شد. همچنین ممکن است موجب خونریزی مکرر از بینی شود.

از جمله این داروها می‌توان به آسپیرین، وارفارین، انواع داروهای مسکن همچون بروفن، پیروکسیکام، دیکلوفناک و ایندومتاسین اشاره کرد.

افرادی که وارفارین مصرف می‌کنند به محض مشاهده خونریزی از هر ناحیه‌ای از بدن باید به پزشک مراجعه کنند. خونریزی در این افراد نشانی از مسمومیت با وارفارین است.

خونریزی مکرر از یک سوراخ بینی، بخصوص زمانی که با انسداد همان سوراخ بینی همراه باشد باید بررسی کامل شود. چون ممکن است ضایعات بدخیم درون بینی باعث خونریزی شود.

اولین اقدام در برخورد با فردی که دچار خونریزی است اطلاع به اورژانس (115) برای انتقال بیمار است. دقت کنید که خونریزی از بینی ممکن است شدید بوده یا شدید شود و بیمار را تا مرز شوک پیش ببرد.

برای بند آوردن یا کنترل نسبی خونریزی روشی که براحتی قابل انجام است فشردن قدام بینی با انگشت شست و انگشت میانی است.

پس از کنترل خونریزی در اورژانس، باید برای پیگیری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد. بیمارانی که خون‌دماغ شده‌اند و تحت درمان با وارفارین هستند یا داروهای مسکن استفاده می‌کنند، در مورد قطع یا ادامه مصرف باید با پزشک خود مشورت کنند.

منبع : Jamejamonline.ir

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

علایم فشار خون در خواب خون دماغ شدن , همه چیز درمورد خون دماغ شدن کودکان , عفونت در بدن خون دماغ شدن در پیری , چرادر موقع پریودی خون دماغ میشوین , خون دماغ شدن ناگهانی در بزرگسالان , چرا در یک روز 3بار خون دماغ شدم , علت خون دماغ کردن در فصل بهار , کرم چشمی و خون دماغ شدن صبح , خون دماغ شدن هنگام عصبانیت , دلیل خون دماغ شدن ناگهانی , 11 علت خون دماغ در کودکان , خون دماغ شدید نشانه چیست , علت خون دماغ شدن صبحگاهی , علت خون دماغ شدن در خواب , چرا در صبح داخل بینی خون , علت خون دماغ شدن در پیری , خون دماغ شدن نشانه چیست , علت خون دماغ شدن یهویی , دلیل خون دماغ شدن زیاد , علت خون دماغ شدن متعدد , خون دماغ شدن با آب گرم , علت خون دماغ بر اثر غم , دلیل خون آمدن از دماق , علت خون دماغ شدن چیست , علت خون دماغ شدن چيست , اعمال هنگام خون دماغی , خون دماغ پی در پی شدن , کبود شدن دماغ ناگهانی , خون دماغ شدن و سرگیجه , خون دماغ سرگیجه و ضعف , خون دماغ شدن در خواب , دلیل خون دماغ روزانه , علت های خون دماغ شدن , خون دماغ شدن در صبح , خون دماغ شدن و مغز , خون دماغ های مکرر , خون دماغ شدن عصبی , سرگیجه و خون دماغ , دلیل خون دماغ شدن , علت خون دماغ ایدز , دلیل خون دماغشدن , علل خون دماغ شدن , علت خون دماغ شدن , وجود خون در دماغ , عوامل خون دماغ , تب و خون دماغ , علل خون دماغ , علت خون دماغ

سلامت ، درمان بیماری ها ، مقالات پزشکی ، اطلاعات دارویی ، تغذیه ، رژیم درمانی

مجله اینترنتی آرگا امروز از علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی می گوید و علل مختلف این مشکل را با ذکر بیماری ها و عوامل تحریک کننده بیان می کند.

در خون دماغ شدن دو حالت داریم: یا خونریزی از قسمت جلویی بینی است یا از قسمت عقبی بینی. که هر یک از اینها علل و دلایل مختلفی دارد. خونریزی از قسمت جلوی بینی بخاطر تجمع رگ های خونی و پارگی این رگها است که معمولا هیچ خطری ندارد و در منزل هم می شود درمان کرد. اما در خونریزی از قسمت عقبی بینی که کمتر اتفاق می افتد و در افراد مسن بیشتر رخ می دهد, خطرناک است و بهتر است که به پزشک مراجعه شود. در ادامه از علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی در دو ناحیه سخن می گوییم. ما را همراهی کنید. 

فین کردن شدید بینی می تواند علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی باشد. اگر این اتفاق زیاد تکرار می شود به این علت است که خون لخته شده در بینی بخاطر فین کردن مجدد کنده می شود و موییرگ را پاره می کند, دوباره خونریزی اتفاق می افتد. معمولا در  طی کردن پروسه درمان آنفولانزا و سرما خوردگی هم این اتفاق بخاطر فین کردن و تخلیه بینی از مخاط جمع شده اتفاق می افتد. مصرف داروهای ضد التهاب بینی و هوای سرد و گرم که باعث خشکی بینی می شوند هم می توانند از دلایل خون دماغ شدن از یکی از سوراخ های بینی باشند. از دیگر دلایل خون دماغ شدن, دست کردن و دستکاری زیاد داخل بینی است.

اشخاصی که دچار حساسیت و آلرژی هستند به علت استفاده از داروهای ضد احتقان که سبب خشکی بینی و خارش و تحریک ناشی از حساسیت هم با دستکاری بینی برای بر طرف کردن خارش, ممکن است به خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی دچار شوند. افزایش رطوبت و خشکی هوا در مناطق مرتفع هم از دیگر دلایل خون دماغ شدن است. افرادی که تیغه وسط بینی آنها انحراف دارد هم, چون این انحراف باعث ورود مواد خارجی داخل بینی می شود, مشکل عفونت را به وجود می آورد و سبب خونریزی می گردد. در بیماران کبدی چون خون به راحتی منعقد نمی شود هم خون دماغ شایع است. مصرف الکل و مواد مخدر هم از دیگر علل خون دماغ از یک سوراخ بینی می باشد, موادی مثل کوکائین که سبب خر و پف هم می شوند و الکل که با عدم انعقاد خون, گشادی رگها را به دنبال دارد.

علل خون دماغ شدن در خواب


خون دماغ های پی در پی می تواند نشانه کمبود کلسیم در بدن فرد باشد که با مراجعه به پزشک و آزمایش دادن مشخص می شود و با تجویز دکتر مربوطه می تواند برای رفع این مشکل از قرص کلسیم استفاده کند. مصرف بعضی داروها مثل: وارفارین, هپارین, قرص آسپرین, بروفن, هم می تواند از دلایل خون دماغ شدن از قسمت عقبی بینی باشند. گفته شده است که فشار خون بالا هم از علل خون دماغ از این ناحیه می باشد اما این گفته هنوز به اثبات نرسیده است. بیماری های خونی مثل لوسمی و هموفیلی هم از علت های خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی هستند.

چربی خون بالا موجب تجمع رسوب چربی ها و کلسترول در سرخرگ و سختی دیواره آن می شوند که این اتفاق گاها خون دماغ شدن را به دنبال دارد. تومورهای بینی اعم از خوش خیم و بدخیم موجب خون دماغ می شوند. ضربه خوردن به سر و صورت از دیگر دلایل خون دماغ است. اشخاصی که بینی خود را جراحی می کنند خونریزی از خفیف تا شدید در بینی, بین آنها شایع است. دود سیگار, محلول یا بخار آمونیاک, اسید سولفوریک, و بنزین مواد محرک شیمیایی هستند که قرار گرفتن در معرض آنها گاهی سبب خون دماغ شدن می شود.

خونریزی های ناشی از قسمت جلویی بینی را با درمان خون دماغ در طب سنتی می شود در منزل بر طرف کرد اما اگر خونریزی در قسمت عقبی باشد بهتر آن است که حتما به نزد پزشک بروید و با پیدا  کردن مشکل به درمان آن بپردازید.

منبع : آرگاچگونگی بزرگ کردن باسن با تزریق چربی


ایستگاه راه آهن کوالالامپور متفاوت ترین راه آهن برای گردشگرانآشنایی با شتر شکم پر غذای سنتی دبی


چگونه سفری ارزان به استانبول ترکیه داشته باشیم؟


یک مهمانی با سفره رنگارنگ تبریزی ها در آشپزی آخر هفته ۲۶ مهر ماهترنس چیست؟ به چه کسانی ترنس گفته می شود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وبسایت


دکتر علی کربلایی خانی جراح پلاستیک و فوق تخصص جراحی ترمیمیخاصیت، بررسی رایگان خواص و مضرات مواد غذایی!

رزرو هتل

بلیط پرواز

علل خون دماغ شدن در خواب

قیمت تشک طبی

بلیط هواپیما چارتر

مزون

علل خون دماغ شدن در خواب

علل خون دماغ شدن در خواب

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 مهران کریمی طرز تهيه آوریل 1, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *