علل افزايش قيمت دلار

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

همرسانی در

ایمیل

فیسبوک

Messenger

Messenger

توییتر

گوگل +

بالاترین

واتس‌اپ

لینک را کپی کنید

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

افزایش قیمت ارز و دلار در حالی اخیرا در ایران اتفاق افتاده که براساس گزارش‌های میدانی کماکان عطش خرید وجود دارد.

طی روزهای اخیر افزایش به بالا رفتن قیمت طلا در ایران هم منجر شد و این در حالی بود که از هفته پیش قیمت جهانی طلا شروع به کاهش کرده بود.

قیمت دلار در فروردین ماه سال جاری خورشیدی (۱۳۹۶) حدود ۳۷۵۰ تومان بود و طی این مدت بطور ثابت افزایش قیمت داشته است؛ در اول بهمن قیمت دلار به ۴۷۰۰ تومان رسید.

دلایل مختلفی برای این جهش قیمت توسط کارشناسان یا مقام‌های رسمی در ایران ارائه شده است:

به عقیده برخی اقتصاددانان، اگر زمینه‌های یکسان سازی نرخ ارز فراهم نباشد، بازار ارز با تنش مواجه خواهد شد.

در شرایط فعلی که تورم یک رقمی شده، اجرای این برنامه عملی‌تر به نظر می‌رسد و بانک مرکزی نیز اعلام کرده به صورت جدی به دنبال یکسان کردن نرخ ارز است. البته فاصله گرفتن نرخ آزاد ارز از نرخ دولتی آن، شرایط را برای تحقق وعده یکسان‌سازی ارز سخت‌تر می‌کند.

آدرس : تهران – هفت تیر – خیابان قائم مقام فراهانی – ضلع شمالی میدان شعاع – پلاک 108


تلفن : 42710210

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری اقتصادنیوز می‌باشد. استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است

طراحی سایت خبری و خبرگزاری آسام

فرارو- با اینکه دولت تدبیر و امید و شخص حسن روحانی از بدو حضور در ساختمان پاستور روی ثبات نرخ ارز و جلوگیری از افزایش طبیعی آن همپای نرخ تورم داخلی و جهانی و مسائل پیرامون بازار ارز تاکید داشته‌اند اما از اوایل امسال شاهد یک تغییر رویه محسوس در بازار ارز هستیم. روندی که در آن نرخ ارزهای مهم از جمله دلار، یورو، پوند و … پیوسته کانال‌های جدید قیمتی را فتح کرده و به رغم خواست مقامات بانک مرکزی، یک رشد تصاعدی پیوسته را تجربه می‌کند.

این رویه که قیمت دلار را از 3700 تومان در بهار امسال به بیش از 4600 تومان در نخستین روز بهمن‌ماه 96 رسانده به دلیل مجموعه‌ای وقایع و اتفاقات اینروزها روندی بسیار سریع را به خود گرفته است. روندی که میثم رادپور کارشناس و تحلیلگر مسائل ارزی دلیل اصلی آن را قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در کشور امارات می‌داند و تاکید دارد که مقامات اقتصادی کشور هرچه سریع‌تر برای رفع آن باید با مسئولان کشور امارات متحده عربی و شیخ‌نشین دوبی وارد مذاکره شوند تا با ارائه یک فرصت تنفس و نیز افزایش سطح هماهنگی دو طرف جهت انجام مراودات مالی، شاهد کاهش اثر این قانون روی نرخ ارز در بازار ایران باشیم.

خبری از سیاست ارزی شناور نیست!رادپور با رد شائبه ارتباط افزایش شدید قیمت ارز با اتخاذ سیاست ارزی شناور از سوی دولت، به ارائه توضیحاتی در خصوص شرایط فعلی بازار ارز می‌پردازد و می‌گوید: «به شخصه تاکید و تکرار مستمر رسانه‌ها روی موضوع ارز تک نرخی را نمی‌فهمم. اگر منظور از این مورد سیاستی است که در دولت اصلاحات توسط آقای خاتمی اجرایی شد، در آن مقطع بانک مرکزی با هدف‌گذاری روی نقاط قیمتی مورد نظرش تلاش می‌کرد از طریق شبکه بانکی و بازار با مدیریت بازار ارز، به نرخی نزدیک به آنچه مدنظر داشت برسد، اتفاقی که در مقطع فعلی چندان محلی از اعراب ندارد. ما شرایط روابط بین‌المللی‌مان در مقطع فعلی شباهتی به عصر اصلاحات ندارد ضمن اینکه ما در مقطع فعلی همچنان با ارز مبادله‌ای سروکار داریم. در واقع سیاست جدیدی که در چند وقت اخیر از سوی بانک مرکزی و ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی اعلام می‌شود از جنس دیگری است و تا به حال در فضای اقتصاد ایران اجرا نشده است. این سیاست که کاملا بازار آزادی است و از طریق حضور مستمر بانک مرکزی در بازار ارز تا حدودی مدیریت می‌شود، بیش از آنکه تحت تاثیر عرضه دلار و یورو و .. باشد، از محل فشار تقاضا تاثیر می‌پذیرد. در کل اگر واقع‌نگر باشیم دیگر دنبال سیاست ارز تک نرخی و شناور نمی‌رویم چرا که تا مادامی که ما حجم عمده‌ای از ارز را در اتاق‌های مبادلات رد و بدل می‌کنیم و ارز مبادلاتی داریم، نمی‌توانیم خیلی روی این سیاست پافشاری کنیم. سیاست فعلی بانک مرکزی هم به نظر بیشتر شامل چینش قیمت و نه هدف‌گذاری روی یک قیمت خاص است. البته سیاست فعلی در همان طیف تک نرخی قرار می‌گیرد ولی مشابه سیاست ارز تک نرخی در دولت اصلاحات نیست چرا که بانک مرکزی برای تعیین یک قیمت دقیق و از پیش تعیین شده در بازار دخالتی نمی‌کند. در عین حال صرافی‌ها چندان دخالتی روی کنترل قیمت و توزیع ارز ندارد.»

شیخ نشین دوبی و ماجرای مالیات بر ارزش افزودهامارات و تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده مهم‌ترین دلیلی است که موجبات ایجاد عدم اطمینان در بازار ارز ایران شده است. این را میثم رادپور به خبرنگار فرارو می‌گوید و می‌افزاید: «با توجه به اینکه دوران پیک ثبت سفارش برای واردات کالا گذشته است، به نظر نمی‌رسد قیمت دلار و افزایش چشمگیر آن ربط چندانی به این مسئله داشته باشد. کلید افزایش قیمت ارز را در یک هفته اخیر شیخ نشین دوبی زده که با اعلام اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در این منطقه از ابتدای سال 2018، موجبات قفل شدن نقل و انتقالات مالی مابین تجار دو کشور فراهم کرده است. حواله‌های ارزی در ده روز اخیر با مشکل شدیدی برای تایید شدن در دوبی مواجه هستند چرا که دوبی تحت فشار دولت امارات قانون مالیات بر ارزش افزوده این کشور را که علاوه بر اخذ 5 درصد مالیات از فعالیت‌های تجاری و بازرگانی، به شفافیت و اظهار نقل و انتقالات مالی منجر شده اجرایی کرده است. این قانون برای شرکت‌های صرافی که با ایران همکاری می‌کردند مسئله ایجاد کرده و با بروز عدم اطمینان کاری کرده که کمتر نقل و انتقالی به صورت حواله تایید می‌شود. از آنجا که شرکت‌های اماراتی طرف ایران در نقل و انتقالات مالی رسما امتیاز صرافی ندارند و شرکت‌های بازرگانی به حساب می‌آیند به همین دلیل از جنس شرکت‌های جنرال ترایدینگ (GENERAL TRADING) بوده که به دلیل بروز مالیات، از این پس میل چندانی به نقل و انتقال ارز ندارند چرا که هم هزینه زیادی داشته و هم باید در قبال این نقل و انتقال رسما چیزی را صادر یا وارد کنند به همین دلیل بسیاری از حواله‌های ارزی تایید نمی‌شوند و بیشتر رد و بدل ارز از طرق نقدی است. این صرافی‌ها که عمدتا تا پیش از این در بازار سایه حضور داشته‌اند و تا 95 درصد نقل و انتقالات مالی به امارات را انجام می‌دادند از این پس چون توان ارائه اظهارنامه‌هایی شفاف طبق خواست دولت امارات را ندارند، از چرخه حذف شده و بازار را با شوک واجه می‌کنند. با توجه به اینکه برای چنان سطحی از شفافیت احتیاج به فاکتور و لیست خرید است، امکان فاکتورسازی به میزانی چند میلیارد دلاری واقعا نشدنی است و محلی از اعراب ندارد. در یک سیستم درست اما پس از واریز ریال به حساب صرافی، صرافی با همکاری بانک همکار خود ارز را به حساب صرافی مورد اعتماد ذینفع شما واریز می‌کند. بماند که عدم اطمینان و ابهامی که سایه آن روی فضای اقتصادی ایران افتاده طرف مقابل را از همکاری با ایران بازمی‌دارد.»

ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شودرادپور با اشاره به دیگر موضوعاتی که باعث شده قیمت ارز روندی تصاعدی به خود گیرد، به 3 موضوع مهم اشاره می‌کند که بروز آنها احتمال رشد بیش از پیش قیمت ارز را تقویت می‌کند. این کارشناس اقتصادی به فرارو می‌گوید: «از ابتدای فوریه 2018 FATFباید دوباره برای تایید یا عدم تایید حضور ایران در این پیمان جهانی تصمیم‌گیری کند و از آنجا که مجلس شورای اسلامی به فاصله 15 روز تا جلسه FATFفعلا جلسه‌ای برای تصویب برخی از خواسته‌های FATF مثل معرفی گروه‌های تروریستی یا مواردی از این دست برگزار نکرده، این احتمال وجود دارد که صلاحیت ایران در این نهاد تایید نشود و این می‌تواند مستقیما برای روابط روبه گسترش ایران و اروپا مشکلاتی جدی ایجاد کند. این مورد اول بود. دومین عامل که به شدت می‌تواند روی افزایش قیمت ارز تاثیر بگذارد سخنان دونالد ترامپ است که برای 3 ماه آینده اعلام کرده دیگر حاضر به تایید برجام با همین شرایط نیست و از ایران برای ادامه این پیمان درخواست مذاکره کرده است. در عین روابط نه چندان مناسب ایران با شیخ‌نشین امارات باعث شده تا عدم اطمینان جدی روی فضای اقتصادی ایران شکل گیرد.»

رشد نرخ ارز ادامه خواهد داشت رادپور در پایان با اشاره به اینکه لازم است مقامات دولت و مسئولان بانک مرکزی با حل مسائلی اینچنینی، سایه ابهام و عدم اطمینان را از فراز اقتصاد بردارند، به فرار گفت : «به نظر می‌رسد چارچوبی که از ابتدای سال به افزایش قیمت ارز منجر شده یک چارچوب و پنجره بلندمدت است و به زودی سطح تاثیرگذاری آن کاهش پیدا نمی‌کند به همین دلیل پیش‌بینی من این است که قیمت ارز و مخصوصا دلار باز هم افزایش پیدا کند و کانال‌های جدیدی را فتح کند.»
خانه

موبایل

افزایش قیمت در بازار ارز و سکه

-دیروز با اینکه تقاضای زیادی متوجه صرافی‌ها نبود افزایش قیمت بر تابلوها و در بین دلالان تشدید شد. نوسان کم و ثبات نسبی قیمت‌ها در روزهای قبل انتظار افزایش‌های هیجانی را کم کرده بود. با این حال دیروز قیمت انواع ارز و سکه افزایش قابل توجهی داشت. 

 

روز گذشته در آستانه اول جولای در تقویم تهدیدات تدوین شده غربی‌ها علیه کشورمان روز اعمال برخی محدودیت‌های تازه در معامله و فروش طلا به ایران و ممنوعیت تجارت برای برخی از شرکت‌های بزرگ داخلی بود. شنیده شده در این زمان پخش برخی شبکه‌های صداو سیمای برون مرزی نیز توسط شبکه‌های واسطه‌ای غربی قطع شده است.

 

این دسته از تحریم‌ها که البته تازگی هم ندارد، همواره بازار داخلی را هیجانی کرده است. مشابه این اقدام هم در زمان‌های مشابه سال گذشته در بازار ارز دیده شده است. خرداد سال گذشته پس از برگزاری اجلاس بغداد قیمت دلار تا 95 تومان افزایش ثبت کرد و تا 1770 تومان بالا رفت.با گذشت تقریبا 2 روز بعد 40 تومان از این افزایش خنثی شد. بهای سکه نیز در آن روز 28 هزار تومان افزایش یافت و روزهای بعد 10 هزار تومان آن کاسته شد.

 

همچنین در 2 تیر پارسال پس از برگزاری نشست مسکو دلار در بازار با 12/4 درصد افزایش بیش از 40 تومان گران شد و سکه نیز 10 هزار تومان افزایش از فضای روانی بازار نصیبش شد. یک روز بعد نیز چالش لفظی میان رییس‌کل بانک مرکزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت بر سر تامین ارز مرجع 50 تومان دیگر به قیمت دلار افزود.

 

امسال اما بازتاب و واکنش‌های بازار به مقوله تحریم‌های تازه قدری نرم‌تر است. روز یکشنبه عملا بازار در آستانه اعمال این تحریم‌های تازه واکنش هیجانی نداشت. دیروز دلار ابتدا با 50 تومان افزایش روبه‌رو شد و دوباره با 20 تومان تعدیل روبه‌رو شد. در ادامه باز هم شاهد افزایش قیمت دلار تا ساعت 15 تا 3390 تومان بودیم که البته باید دلیل مهم‌تری را نیز برای آن در نظر داشت. بخشی از تغییر بعد‌از‌ظهر مربوط به تغییر نظام قیمت‌گذاری ارز بود.

 

با اینکه همچنان نرخ مرجع به طور رسمی بر سایت بانک مرکزی مشاهده می‌شود، اما خبرهای رسیده از حذف این نرخ به گوش می‌رسد و گفته شده مابه‌التفاوت نرخ مرجع با نرخ مبادله‌ای برای واردات دارو و کالاهای اساسی به سازمان‌ها و وزارتخانه متولی پرداخت شده و می‌شود و از این رو عملا باید گفت که نرخ مرجع کاربرد واقعی ندارد. خبر آن نیز که به طور رسمی از سوی رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ريیس‌جمهور در خبرگزاری مهر منتشر شده است.

 

این خبر البته از مدت‌ها قبل مورد توجه و انتقاد برخی از واردکنندگان و اعضای اتاق‌های بازرگانی نیز قرار گرفته بود. با این حال این خبر نیز توقعات و انتظارات از افزایش قیمت را متوجه بازار ارز خواهد کرد.

 

بازار داخلی در این روزها منتظر شفافیت‌های بیشتر و اعلام مواضع شفاف مسوولان آینده کشور است. بازار ارز بسیار هوشیار است و البته اعلام مواضع صادقانه برنامه‌ها برای مواجهه و مدیریت کلان این بازار می‌تواند از اتفاقات و هیجان‌های کاذب جلوگیری کند. برنامه‌ریزی برای مصارف ارزی توسط فعالان اقتصادی امری ضروری است و امکان اطلاع‌رسانی شفاف و بهره‌مندی از برنامه‌های آتی برای تدوین سیاست‌های خارجی و اقتصادی داخلی می‌تواند بخش عظیمی از سفته بازی در این بازار را کاهش دهد.

 

این اتفاق در حالی که بازار سهام کشور وارد فاز تازه‌ای از جذب منابع شده می‌تواند انتظارات تورمی را از بازار ارز تا حدود زیادی کاهش دهد. دیروز شاخص بورس از 52 هزار واحد هم گذشت.

 

دولت آینده باید از هم‌اکنون مانع پرواز دوباره قیمت‌ها در بازار ارز و سکه شود. این کار از طریق اطمینان‌بخشی به این بازار تا حد قابل ملاحظه‌ای می‌تواند به آرامش بازار ارز کمک کند. مسائل روانی همچنان بر بازار ارز حکم می‌راند.

 

قیمت‌های داخلی

دیروز قیمت دلار تا 3400 تومان افزایش یافت و دوباره تا ساعت13 به 3380 تومان افت کرد. تا ساعت 15 البته دوباره 10تومان بالاتر رفت. یورو به 4400 تومان رسید. درهم امارات تا 930 تومان بالا رفت.

 

در بازار سکه و طلا نیز قیمت‌ها افزایشی بود. سکه طرح جدید با تقریبا 40 هزار تومان افزایش تا يك میلیون و 145 هزار تومان بر تابلوها بالا رفت. نیم سکه با 25 هزار تومان افزایش و ربع سکه با 20 هزار تومان افزایش به ترتیب تا 600 هزار تومان و 400 هزار تومان بر تابلوها نقش بست. در کف بازار، اما قیمت‌ها تقریبا با نرخ‌های تابلوها تفاوت داشت. براین اساس قیمت نیم سکه 595 هزار تومان و ربع سکه 395 هزار تومان اعلام شد.

 

در بازار طلا نیز قیمت هر گرم طلای 18 عیار با تقریبا 3000 تومان افزایش، از 105 هزار تومان نیز عبور کرد. این افزایش‌ها در بازار البته در حالی متاثر از مسائل روانی است که بهای جهانی طلا نیز با تنها 10 دلار افزایش تا مرز 1245 دلار تا بعد از ظهر دیروز جابه‌جا شد.

 

بهای جهانی طلا

بامداد دیروز نرخ طلا در بازارهای جهانی از سطح بسته شده 1235 دلار تا مرز 1250 دلار هم افزایش یافت، اما تا قبل از ظهر دیروز به مرز 1245 دلار رسید.

دیروز اعلام شد که نرخ تولیدات کارخانه‌ای چین کاهش داشته و در اروپا نیز بیکاری افزایش یافته است. برابری دلار آمریکا در مقابل سایر ارزها البته تقویت شد. برابری دلار در مقابل ین ژاپن تا مرز 100 دلار افزایش یافت.

 

حرکت معکوس ارز مبادله‌ای با نرخ‌های بازار

در حالی که قیمت‌های بازار افزایشی است، دلار در مرکز مبادلات روند کاهشی داشت. بانک مركزي دیروز نرخ تمامي ارزها را در مركز مبادلات ارزی اعلام كرد كه براين اساس نرخ مبادلاتي دلار و پوند كاهش و قيمت يورو نسبت به روز گذشته افزايش يافته است.

 

بر این اساس نرخ هر دلار آمريكا ۲۴ هزار و ۷۷۵ ريال، هر پوند ۳۷ هزار و ۶۸۹ ريال و هر يورو ۳۲ هزار و ۲۶۳ ريال تعيين شد. همچنین نرخ هر فرانک سوئيس را ۲۶ هزار و ۲۱۳ ريال، كرون سوئد را 3 هزار و ۷۰۱ ريال، يوآن چين را 4 هزار و ۴۲ ريال، روپيه هند را ۴۱۶ ريال، هر يكصد ين ژاپن را ۲۴ هزار و ۹۰۰ ريال و هر يک هزار وون كره جنوبي را ۲۲ هزار ريال اعلام كرد. نرخ هر لير تركيه نيز از سوي بانک مركزي در مركز مبادلات ارزي ۱۲ هزار و ۸۴۰ ريال، هر روبل روسيه ۷۵۵ ريال و ريال قطر ۶ هزار و ۸۰۵ ريال مشخص شد./دنیای اقتصاد

 

قیمت ارز در بازار ایران و بانک مرکزی

 

 

 

منبع = هلپ کده10

پیشنهاد شده برای شما :
0 بهار رحیمی مدل می 1, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *