علت نفخ شکم در بارداري

علت نفخ شکم در بارداري

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علت نفخ شکم در بارداري

علت نفخ شکم در بارداري

هورمون‌هایی مثل پروژسترون، به بدن شما این قابلیت را می‌دهند تا همراه با رشد کودک بزرگ شود. متاسفانه این هورمون‌ها علاوه‌بر این کار باعث کندی حرکت مواد غذایی در درون سیستم گوارشی شما نیز می‌شوند. این مساله می‌تواند منجر به سوزش معده، یبوست بارداری و خجالت‌آورتر از همه نفخ شکم در بارداری یا همان باد شکم گردد. خروج گاز از شکم در دوران بارداری، امری طبیعی است و نباید با دارو‌های ضد نفخ درمان گردد. دوری از غذاهایی که منجر به تولید گاز در شکم می‌شوند مثل لوبیا و کلم و همچنین تغذیه در وعده‌های غذایی کوچکتر می‌تواند به کنترل این مساله کمک نماید. اگر در حضور دیگران موفق به کنترل گاز شکم‌تان نشدید خود را ناراحت نکنید، همه‌ی کسانی که بچه دارند از وضعیت کنونی شما اطلاع دارند. در ادامه مطلب بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

تغییرات بدن در طول بارداری هر هفته و می‌توان گفت هر روز وجود دارد. در طول فرایند بارداری رحم شما بزرگ‌ می‌گردد و هضم غذا آهسته‌تر انجام می‌شود. بنابراین پیشنهاد این است که در طول روز حجم غذای خود را کمتر کرده و وعده‌های غذایی را بیشتر کنید.

معمولاً کسانی که غذا را با سرعت می‌خورند بیشتر نفخ می‌کنند و در همین حین هوای زیادی را به همراه غذا خوردن وارد معده خود می‌کنند. مهمترین علت دیگری که در بالا نیز به آن اشاره شد، افزایش تولید هورمون پروژسترون در فرایند بارداری است که این هورمون باعث کندتر شدن هضم غذا و سنگین‌تر شدن آن می‌گردد. بزرگ شدن رحم و فشار به معده نیز سبب نفخ می‌گردد.

علت نفخ شکم در بارداري

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

آدرس ایمیل


Current [email protected] *


Leave this field empty

بارداری پرخطر، نوعی از بارداری است که در آن مادر یا جنین قبل از زایمان، در طول آن و یا بعد…

آی یو آی یا تلقیح درون رحمی (Intrauterine insemination) نوعی لقاح مصنوعی می باشد که برای درمان ناباروری استفاده می…

کلستاز کبدی در بارداری یا کلستاز بارداری نوعی بیماری کبدی است که در اواخر بارداری اتفاق می افتد. کلستاز بارداری…

مضرات سیگار در دوران بارداری از موارد بسیار با اهمیتی است که خانم های باردار یا خانم هایی که قصد…

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بارداری بر روی اکثر اندام های بدن تاثیر می گذارد. یکی از این اندام ها دستگاه گوارش است. دستگاه گوارش از حساسیت زیادی برخوردار بوده و نوع غذای مصرفی می تواند باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای آن شود. نفخ شکم در بارداری یکی از مشکلات این دوران است که در ادامه به دلایل بوجود آمدن آن و روش های درمان آن می پردازیم.

یکی از مشکلات جدی دستگاه گوارش برای زنان, نفخ شکم در بارداری است. اوایل این دوران نفخ شکم به وفور رخ می دهد و تعداد آن در ماه های آخر کمتر می شود یا از بین می رود. گفتنی است که بروز نفخ در این دوران طبیعی بوده و احتیاج به درمان های دارویی ندارد ولی در صورتی که نفخ شکم همراه با دل درد شدید و خون ریزی مشاهده شد باید به یک مرکز اورژانس مراجعه شود.

علت نفخ شکم می تواند متفاوت باشد. یکی از دلایل نفخ شکم در بارداری افزایش ترشح هورمون ها می باشد. یکی از هورمون های ضروری بدن زنان در دوران حاملگی هورمون پروژسترون می باشد که افزایش ترشح آن باعث بروز مشکلاتی مانند نفخ می شود. افزایش این هورمون باعث شل شدن بافت های عضلانی دستگاه گوارش می شود که سبب حرکت مواد مغذی به سمت خون می شود که در نتیجه آن نفخ اتفاق می افتد.

در حدود هفته چهار بارداری، تخم جنین تا پایان دوران حاملگی از این دیواره تغذیه می کند. به همین دلیل دیواره رحم برای حفاظت از جنین، ضخیم می شود. جریان خون در شکم افزایش پیدا می کند و باعث بالا رفتن ضربان قلب می شود.

علت نفخ شکم در بارداري

در دوران بارداری به دلیل وجود جنین غذاها سیر طولانی تری را برای هضم شدن طی می کنند. دلیل آن هم این است که جنین نیز باید غذاهای مورد نیاز خود را تامین کند. غذاها در مدتی که در روده هستند مواد مغذی جنین را نیز تامین می کنند. آب موجود در مواد غذایی بیشتر مورد استفاده جنین قرار می گیرد که در نتیجه آن مدفوع خشک و دفع آن سختتر می شود. همچنین گاز بیشتری تولید می شود.

یکی از عوامل بوجود آورنده نفخ شکم در بارداری افزایش وزن در دوران بارداری است. در این دوران بسیاری از زنان با اضافه وزن مواجه می شوند. افزایش حجم غذاهای مصرفی، وجود جنین و افزایش سطح هورمون ها باعث افزایش وزن در این دوران نیز می شود.

می توان با استفاده از راهکارهای از بروز نفخ شکم تا حد امکان جلوگیری کرده و یا آن را درمان کنید. با کنترل نفخ شکم در این دوران از یبوست و دل درد نیز جلوگیری می شود. در ادامه با چندین روش موثر برای جلوگیری از نفخ و درمان نفخ شکم در دروان بارداری آشنا می شوید.

همانطور که گفته شد یکی از علل یبوست که نفخ را نیز به دنبال دارد، مصرف مایعات غذای موجود در روده توسط جنین است. بنابراین با افزایش سطح مایعات مصرفی در این دوران می توان به هیدراته ماندن بدن کمک کرد. همچنین آب موجود در بدن باعث سم زدایی می شود و در کاهش نفخ و یبوست نیز موثر است.

آهسته غذا خوردن و جویدن کامل آن از بروز مشکلات گوارشی از جمله نفخ شکم جلوگیری می کند. وقتی که تند غذا می خورید هوای زیادی وارد معده تان می شود که باعث به وجود آمدن گاز شکم و نفخ نیز می شود. همچنین استرس در هنگام غذا خوردن نیز به نفخ کمک کرده چون در این حالت نیز هوای بیشتر همراه غذا به معده وارد می شود.

فیبر یکی از مواد معدنی است که در تقویت دستگاه گوارش بسیار موثر عمل می کند. فیبر به جذب آب موجود در مواد غذایی کمک کرده و باعث می شود که غذاها بهتر در معده و روده حرکت کنند و در نتیجه آن نفخ کمتر اتفاق می افتد. توت فرنگی، هلو، هویج، سیب و غلات تصفیه شده دارای فیبر فراوانی هستند. همچنین مصرف میوه هایی مانند گلابی، زرد آلو و موز به کاهش و درمان نفخ کمک می کند. این میوه ها حاوی ملین هستند که در جلوگیری از نفخ موثر است.

تغذیه در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. غذاهای چرب که با روغن زیادی سرخ شده اند حرکات روده را با اختلال مواجه می کنند و باعث می شوند که غذاها مدت بیشتری در روده و معده بمانند. ماندن طولانی مدت غذا در روده یکی از دلایل بروز نفخ شکم در بارداری می باشد. بنابراین با کاهش مصرف غذاهای چرب می توان تا حد زیادی از بروز نفخ جلوگیری کرد.

شاید تعداد اندکی از مردم بدانند که بسیاری از خوراکی ها نفاخ هستند از جمله سبزیجاتی مانند کلم، پیاز و لوبیا که باعث بوجود آمدن نفخ شکم می شوند. همچنین مصرف زیاد قند و شکر نیز باعث بوجود آمدن نفخ می شود. مصرف نوشیدنی هایی که حاوی ذرت و فروکتوز هستند نیز باعث ایجاد نفخ می شوند. جالب است بدانید که جویدن آدامس باعث بوجود آمدن نفخ می شود.

یکی از راههای جلوگیری از نفخ شکم در بارداری, افزایش تعداد وعده های غذای مصرفی و کاهش حجم آن است. به زنان باردار توصیه می شود که در این دوران در 6 وعده غذا مصرف کنند اما در هر وعده حجم کمی غذا مصرف کنند. این کار به کاهش مشکلات گوارشی بویژه نفخ که ناشی از خوردن حجم زیاد غذا است جلوگیری می کند.

از راههای موثر برای درمان نفخ شکم ورزش کردن است. با توجه به شرایط فیزیکی زنان در دوران بارداری باید ورزش های سبک و با صلاح دید پزشک انجام شود. انجام حرکات ورزشی در این دوران باعث کارکرد بهتر معده و روده می شود که در هضم و جذب غذا نیز تاثیر می گذارد.

می توان با استفاده از داروهای گیاهی به درمان نفخ شکم در بارداری کمک کرد. دانه شمبلیله یکی از درمانهای دارویی موثر است. مقداری دانه شمبلیله را به مدت چند ساعت در یک لیوان آب بگذارید و بعد از گذشت چند ساعت دانه ها را جدا کرده و دور بریزید و آب موجود در لیوان را میل کنید. از این روش در هنگام بروز نفخ شکم می توانید استفاده کنید.

منبع : آرگاروش‌های مراقبت از پوست


بازدید از ارتش تراکوتا یا ارتش سفالی در تور چینپارک گیاهشناسی استوایی نانگ نوچچطور جراحی زیبایی موفقی داشته باشیم؟


چگونه سفری ارزان به استانبول ترکیه داشته باشیم؟


هندوانه شب یلدا را با این ایده های جذاب تزئین کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وبسایت

علت نفخ شکم در بارداريدکتر عطا حیدری فوق تخصص جراحی پلاستیکخاصیت، بررسی رایگان خواص و مضرات مواد غذایی!

علت نفخ شکم در بارداري

علت نفخ شکم در بارداري

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد طرز تهيه مارس 31, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *