علت عطسه زياد نوزادان

علت عطسه زياد نوزادان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علت عطسه زياد نوزادان

علت عطسه زياد نوزادان

در ادامه علت عطسه ی نوزاد بر اثر عومل عمومی و یا بیماری توضیح داده می شود.

– اگر نوزادتان ناگهانی به دفعات عطسه می کند لزوماً جای نگرانی وجود ندارد.

اما خوب است این نکات مهم را درباره ی عسطه ی نوزاد بدانید: 1.

عطسه کردن نوزاد طبیعی است ذرات موجود و شناور در هوای اطراف نوزاد می تواند از عوامل عطسه کردن نوزاد باشد.

در حقیقت این یک مکانیزم طبیعی برای پاک سازی راه تنفسی در بدن نوزاد است.

علت عطسه زياد نوزادان

بینی نوزادان بخصوص بیشتر از بینی افراد بالغ نسبت به این ذرات پراکنده در هوا حساسیت نشان می دهد.

بنابراین اگر نوزادتان عطسه کرد به وحشت نیفتید.

تا زمانیکه هیچ نشانه ای از بیماری در نوزادتان مشاهده نکرده اید عطسه کردن او طبیعی است.

2.

علت های عمومی عطسه ی نوزاد عطسه ی نوزاد اغلب به دلیل آن است که اندام بویایی نوزاد بسیار کوچک می باشد.

سوراخ های بینی نوزاد و مسیر باریکی که از طریق آن نفس می کشد با کوچکترین ذرات در هوا می تواند دچار گرفتگی شده و باعث عطسه ی نوزاد شود.

این دقیقاً به همان دلیل است که گاهی افراد بالغ بدون هیچ علائمی از بیماری عطسه می کنند.

نوزاد در لحظه ی به دنیا آمدن به معنی واقعی کلمه برای اولین بار با هوا و مکانیزم تنفس از طریق بینی، روبرو می شود.

اخبار مامایی, بهداشت عمومي

هشت نکته مفيد درباره نوزادان 

1- براي‌ جلوگيري‌ ازسرماخوردگي‌ نوزاد چه‌ بايد كردو آيا با قنداق‌ كردن‌ مي‌توان‌نوزاد را از سرماخوردگي‌ حفظكرد؟
    سرماخوردگي‌ عبارت‌ است‌ از ابتلاي‌دستگاه‌ تنفس‌ (يعني‌ حلق‌، حنجره‌ وريه‌) به‌ انواع‌ ويروسهاي‌ مولدسرماخوردگي‌، بنابراين‌ سردبودن‌محيط اتاق‌ نوزاد در پيدايش‌سرماخوردگي‌ نقش‌ بسياري‌ دارد; امابراثر تماس‌ نوزاد با افرادي‌ كه‌ مبتلا به‌سرماخوردگي‌ مي‌باشند(يعني‌ افرادي‌كه‌ دچار آبريزش‌ از بيني‌، گلودرد،سرفه‌ و عطسه‌ هستند) ويروس‌سرماخوردگي‌ وارد دستگاه‌ تنفس‌نوزاد هم‌ مي‌شود و او مبتلا مي‌گردد.
    بايد دانست‌ بالا بردن‌ درجه‌ حرارت‌اتاق‌، پوشاندن‌ زياد و قنداق‌ كردن‌نوزاد به‌ هيچ‌ وجه‌ او را ازسرماخوردگي‌ حفظ نخواهد كرد بلكه‌بايد او را از تماس‌ با افراد سرماخورده‌دور نگه‌ داشت‌. به‌ هر حال‌ بايد دماي‌اتاق‌ نوزاد بين‌ 19 تا 22 درجه‌سانتي‌گراد باشد و بهتر است‌ لباس‌بلندي‌ كه‌ دست‌ و پاي‌ نوزاد رامي‌پوشاند به‌ تن‌ او كرد، ولي‌ اگر باچنين‌ شرايطي‌ دست‌ و پاي‌ نوزاد سرداست‌ جاي‌ نگراني‌ نيست‌ بلكه‌ مي‌توان‌دستكش‌ به‌ دست‌ او كرد و پاهاي‌ او رابا جوراب‌ پوشاند گرماي‌ بدن‌ نوزاد رامي‌توان‌ با دست‌ گذاشتن‌ روي‌ قفسه‌سينه‌ او حس‌ كرد و سردبودن‌ دست‌نوزاد نمايانگر دقيق‌ دماي‌ بدن‌ اونيست‌ همچنين‌ سرماخوردگي‌ نتيجه‌سردبودن‌ دست‌ يا پاي‌ نوزاد نيست‌بلكه‌ نبايد در تماس‌ با افرادسرماخورده‌ قرار گيرد.
    2- عطسه‌ كردن‌ نوزادان‌:
    اكثر نوزادان‌ به‌ سادگي‌ و پي‌ درپي‌عطسه‌ مي‌كنند كه‌ اين‌ عطسه‌ كردن‌نشانه‌ سرماخوردگي‌ نوزاد نيست‌، مگرتوأم‌ با آبريزش‌ از بيني‌ و علايم‌ ديگرسرماخوردگي‌ باشد.
    عطســه‌ كــردن‌ نتيجه‌ وارد شدن‌ گـردو خاك‌ يا هواي‌ خشك‌ و گرم‌ به‌ داخل‌بيني‌ نوزاد بوده‌ و يا به‌ علت‌ تجمع‌ترشحات‌ در داخل‌ بيني‌ و تحريك‌ديواره‌ بيني‌ است‌.
    از بيني‌ بعضي‌ نوزادان‌ ممكن‌ است‌ مايع‌شفافي‌ زيادتر از معمول‌ ترشح‌ شودمخصوصا وقتي‌ كه‌ گريه‌ مي‌كنند يادچار سرماخوردگي‌ مي‌شوند كه‌ دفع‌اين‌ ترشحات‌ چندان‌ هم‌ بد نيست‌ ومادر بايد با دستمال‌ نرم‌ آن‌ را پاك‌ كند.و يا با «پوآر» و قطره‌ چكان‌ پلاستيكي‌ترشحات‌ را مخصوصا قبل‌ از شيردادن‌به‌ آرامي‌ تخليه‌ نمايد.
    در صورتي‌ كه‌ ترشحات‌ بيني‌ نوزادغليظ، سبز و يا زردرنگ‌ باشد به‌ دليل‌عفونت‌ بيني‌ است‌ و نياز به‌ درمان‌ دارد.
    3 – پوست‌ نوزاد:
    در روزهاي‌ بعد از تولد ممكن‌ است‌برجستگيهاي‌ كوچكي‌ به‌ اندازه‌ ته‌سنجاق‌ در سطح‌ پوست‌ صورت‌ نوزادظاهر شود. اين‌ برجستگيهاي‌ كوچك‌را «ميليا» گويند كه‌ نتيجه‌ ترشحات‌زياد چربي‌ پوست‌ مي‌باشد وخود بخوداز بين‌ مي‌رود. همچنين‌ ممكن‌ است‌لكه‌هاي‌ آبي‌ تيره‌ با اطراف‌ مشخص‌ درناحيه‌ كفل‌ نوزاد يا به‌ طور استثنايي‌ درمحل‌ ديگري‌ از بدن‌ ديده‌ شود كه‌ آنهارا لكه‌هاي‌ منگولي‌ يا آبي‌ رنگ‌ گويندو در خلال‌ سال‌ اول‌ تولد از بين‌مي‌رود.
    4 – لرزش‌ چانه‌ و زانوهاي‌نوزاد:
    بعضي‌ نوزادان‌ موقعي‌ كه‌ در حال‌بيداري‌ و فعاليت‌ هستند لرزشهايي‌ درچانه‌ يا در زانوهاي‌ آنها ديده‌ مي‌شود.اين‌ لرزشها چون‌ در زمان‌ فعاليت‌ نوزاداست‌ جاي‌ نگراني‌ نيست‌ و طبيعي‌است‌.
    علت‌ اين‌ لرزشها اين‌ است‌ كه‌ سيستم‌عصبي‌ نوزاد هنوز تكامل‌ نيافته‌ است‌ وبتدريج‌ در طي‌ چند ماه‌ از بين‌ مي‌رود.اما اگر در حال‌ آرامش‌ يا خواب‌ دچارلرزش‌ گرديد بايد به‌ فكر تشنج‌ بود وكودك‌ بايد مورد معاينه‌ پزشك‌متخصص‌ قرار گيرد.
    5 – آيا پاهاي‌ نوزاد را بعد ازتولد بايد كشيد و قنداق‌ كرد؟
    خير، چون‌ پاهاي‌ نوزاد در رحم‌ مادركاملا جمع‌ است‌، لذا بلافاصله‌ و بعد ازتولد نمي‌توان‌ پاهاي‌ نوزاد را دراز كرد.در اين‌ زمينه‌، مادر بايد چند روز و چندشب‌ پاهاي‌ كودك‌ را بپوشاند تا اوبتواند آزادانه‌ پاهاي‌ خود را زماني‌ خم‌و زماني‌ هم‌ دراز كند; در هر حال‌، نوزادخود در انتهاي‌ ماه‌ اول‌ و دوم‌ پاهايش‌را دراز خواهد كرد.
    6 – چرا بعضي‌ نوزادان‌ دچارگرفتگي‌ بيني‌ مي‌شوند و درهنگام‌ خواب‌ خرخر مي‌كنند؟
    چون‌ مجاري‌ بيني‌ نوزادان‌ باريك‌است‌; اگر در اين‌ مجاري‌ باريك‌ترشحات‌ مخاطي‌ جمع‌ گردد و يا اگرهواي‌ اتاق‌ نوزاد زيادتر از معمول‌ گرم‌باشد سبب‌ مي‌شود كه‌ مخاط بيني‌ نوزادكه‌ در داخل‌ رحم‌ مادر بوسيله‌ مايع‌آمينوتيك‌ مرطوب‌ بوده‌ با تنفس‌ هواي‌گرم‌، خشك‌ شود و ترشحات‌ مخاطي‌نيز خشك‌ و سبب‌ گرفتگي‌ بيني‌ نوزادشود. براي‌ جلوگيري‌ از گرفتگي‌ بيني‌بايد درجه‌ حرارت‌ اتاق‌ نوزاد متناسب‌و مطلوب‌ باشد(22 درجه‌ سانتي‌ گراد).و اگر هواي‌ اتاق‌ نيز مرطوب‌ باشد بهترخواهد بود (با جوش‌ آوردن‌ سماوربرقي‌ يا وسايل‌ ديگر مي‌توان‌ مقداري‌بخار آب‌ در اتاق‌ نوزاد به‌ وجود آورد).
    اگر بيني‌ نوزاد گرفته‌ است‌ مادرمي‌تواند دو قطره‌ آب‌ نمك‌ (يك‌ قاشق‌چايخوري‌ نمك‌ به‌ 250 سي‌ سي‌ آب‌جوشيده‌ سرد شده‌ اضافه‌ نموده‌ يا ازداروخانه‌ قطره‌ را تهيه‌ نمايد) داخل‌ هرسوراخ‌ بيني‌ مخصوصا قبل‌ از شيردادن‌بريزد تا ترشحات‌ داخل‌ بيني‌تر شود وآن‌ را با قطره‌ چكان‌ يا پوآرهاي‌مخصوص‌ تا حدي‌ كه‌ مي‌توان‌ترشحات‌ داخل‌ بيني‌ كودك‌ را ببيندخارج‌ نمايد. مادران‌ هيچگاه‌ نبايد شيرپستان‌ خود را داخل‌ بيني‌ نوزاد خودبريزند يا بدوشند چون‌ شير بصورت‌لايه‌اي‌ مجاري‌ بيني‌ نوزاد را مي‌پوشاند.ضمنا محيط بسيار خوبي‌ نيز براي‌ رشدميكروبهاست‌ و لذا موجب‌ عفونت‌ بيني‌نوزاد مي‌گردد.
    7 – آيا سكسكه‌ كردن‌ نوزاداهميت‌ دارد؟
    خير، سكسكه‌ تحريك‌ عصبي‌ است‌ كه‌سبب‌ انقباض‌ عضله‌ ديافراگم‌ مي‌گردد.انقباض‌ ديافراگم‌ خود سبب‌ فروبردن‌هوا به‌ داخل‌ ريه‌ مي‌شود كه‌ اين‌فروبردن‌ ناگهاني‌ هوا بوسيله‌ انقباض‌اپي‌گلوت‌ متوقف‌ مي‌شود و سكسكه‌بوجود مي‌آيد.
    8 – حد متوسط افزايش‌ وزن‌ دردوران‌ شيرخوارگي‌:
    صفر تا 3 ماهگي‌ 30 گرم‌ در روز (200گرم‌ در هفته‌)
    4 تا 6 ماهگي‌ 20 گرم‌ در روز (140گرم‌ در هفته‌)
    7 تا 9 ماهگي‌ 15 گرم‌ در روز (105گرم‌ در هفته‌)
    10 تا12 ماهگي‌ 10 گرم‌ در روز (70گرم‌ در هفته‌)
    در شش‌ ماه‌ اول‌ تولد افزايش‌ وزن‌ زياداست‌ و سپس‌ كاهش‌ مي‌يابد بعد از سن‌10 ماهگي‌ به‌ صورت‌ طبيعي‌ اشتهاي‌كودك‌ كم‌ مي‌شود و در نتيجه‌ سرعت‌افزايش‌ وزن‌ او كم‌ خواهد شد.

علت عطسه زياد نوزادان

تقريباً از هر 5 خانم باردار در آمريكا به يك نفر در طول دوران بارداري …

حدود 10 درصد از زنان درد متوسط تا شدید سینه را در حدود 5 روز …

در مورد تزریق سیلیکون چه می دانید؟ آیا تا به حال از این ماده برای حجیم سازی بدنتان استفاده کرده اید؟ آیا استفاده از سیلیکون برای بزرگ کردن لب یا گونه عارضه ای به همراه دارد؟ در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی تزریق سیلیکون و عوارض ناشی از آن خواهیم پرداخت و میزان ایمنی آن را مورد بررسی و تحلیل قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید. بحث و گفتگو پیرامون تزریق سیلیکون ادامه دارد تزریق سیلیکون مایع، …

شاید شما هم جزو افرادی هستید که از پریود نامنظم رنج می برید؟ آیا می دانید علت پریود نامنظم چیست؟ چرا گاهی دیرتر پریود می شویم و گاهی زودتر؟ آیا هر فردی که پریود نامنظم دارد باید نگران وجود کیست در تخمدان های خود باشد؟ در این مقاله از بخش سلامت زنان دکتر سلام به بررسی پریود نامنظم و ارتباط آن با سندروم تخمدان پلی کیستیک پرداخته و در نهایت چند درمان خانگی برای آن را ذکر می کنیم. پریود نامنظم و ارتباط آن با …

آیا می دانید قد و وزن کودک دختر باید چقدر باشد؟ آیا نمودار و جدول قد و وزن کودک دختر را بررسی کرده اید؟ آیا دارای فرزند دختر هستید؟ آیا شما نگران این موضوع هستید که فرزندتان به اندازه کافی قدبلند نیست و یا به عنوان یک کودک طبیعی، وزن کافی ندارد؟ آیا شما از قد و وزن ایده آلی که باید داشته باشد، گیج و سردر گم هستید؟ اگر شما یا افراد دیگری که آنها را می شناسید، این گونه سوالات را دارید، این …

آیا با نمودار و جدول قد و وزن کودک پسر آشنایی دارید؟ آیا قد و وزن کودک شما در اندازه نرمال است؟ تولد پسر بچه ای سالم و پدر و مادر شدنتان را تبریک میگوئیم ! درست مانند هر پدر و مادری، آرزو دارید که نور چشمتان، همیشه سالم و سلامت بماند. در جایگاه یک پدر و مادر، شما به زودی نظاره گر رشد قد و وزن کودک خود و رسیدن او به مراحل مهمی از زندگی، خواهید بود. در این مقاله از بخش سلامت …

آمینو اسیدهای زنجیره ای (BCAAs) به تازگی به عنوان یک مکمل ورزشی که می تواند ساختار عضلانی را افزایش دهد و بهبود سریع تر را بین تمرینات به ارمغان آورد شناخته شده است. با این حال، مزایای بالقوه BCAA ها فراتر از ساخت عضلات گسترش یافته است، مطالعات جدید نشان می دهد که مکمل های این مواد مغذی ضروری می تواند عملکرد کبد را بهبود بخشد. اینها تنها مزایای BCAA نیستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی افزایش مصرف خود در این مورد آماده …

علت عطسه زياد نوزادان

یکی از دغدغه های آشپزی، سر و کار داشتن با پیمانه ها و اندازه گیری های مختلف است. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید …

آیا می دانید میانگین قد نوزاد باید چقدر باشد تا بتوان گفت نوزادتان قدی نرمال دارد؟ اگر منتظر اضافه شدن فرد جدیدی به خانواده خود هستید، باید در …

در مورد تزریق سیلیکون چه می دانید؟ آیا تا به حال از این ماده برای حجیم سازی بدنتان استفاده کرده اید؟ آیا استفاده از سیلیکون برای بزرگ کردن …

شاید شما هم جزو افرادی هستید که از پریود نامنظم رنج می برید؟ آیا می دانید علت پریود نامنظم چیست؟ چرا گاهی دیرتر پریود می شویم و گاهی …

لاته زردچوبه چیست؟ آیا با این نوع نوشیدنی آشنایی دارید؟ اگر بدانید که چقدر برای سلامتی تان فایده دارد هرگز آن را ترک نخواهید کرد. شاید اولین سوالی …

گوش دادن آهنگ در بارداری چه فوایدی دارد؟ گفته می ‌شود که موسیقی قابلیت‌ های شفا بخشی دارد و تاثیر آرامش ‌بخشی بر روی …

علت ابجاد درد سینه در دوران بارداری چیست؟ چگونه می توان در این دوران، از سینه های خود مراقبت کنید؟ قبل از لذت بردن …

سرکه سیب برای خشک کردن زگیل ها و کشتن ویروس ها مفید است. خواص ضد میکروبی قوی دارد که در از بین بردن زگیل های تناسلی موثر است. اسید استیک موجود در سرکه سیب می تواند برخی از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد.

روغن بابونه رومی یک ضد التهاب معروف است که هم برای انسان و هم برای سگ در صورت داشتن مشکلات پوستی مشابه مانند سوزش، سوختگی، جراحات، زخم یا اگزما بسیار عالی می باشد. این یک روغن بسیار ملایم است که به آرام کردن استرس سگ نیز کمک می کند.

روغن اسطوخودوس یک درمان مهم  موضعی برای مشکلات پوستی سگ مانند آلرژی و سوختگی است. این روغن  یک انتخاب رایج در بین روغن های ضروری  برای زخم ها و خارش پوست سگ می باشد.

برای درمان افسردگی و بد اخلاقی، صبح یک عدد موز بخورید. این میوه سروتونین مغز را افزایش داده و خوش اخلاقی بیشتر را برایتان به ارمغان می آورد.

برای افزایش سوخت و ساز بدن، ناشتا آب بنوشید. نوشیدن آب لیمو ناشتا، باعث چربی سوزی می شود و میل کردن آب هویج ناشتا، کبد چرب را درمان می کند. همچنین خوردن آب سیب ناشتا، باعث درمان جوش و آکنه می شود.

جوشانده شنبیله می تواند خارش پوست سر را درمان کند. برای این منظور کمی شنبیله را در آب در حال جوش ریخته و پس از 15 دقیقه آن را صاف کنید و موهای خود را با این مایع بشویید. شما همچنین شاهد خوش حالتی موهای خود خواهید بود.

اثبات شده است که رژیم پالئو برای بهبود عدم تحمل گلوکز مفید است و به طور خاص، رژیم غذایی پالئو بیش از یک رژیم غذایی مدیترانه ای به منظور بهبود تحمل گلوکز در افراد مبتلا به بیماری های قلبی اثر بخش بوده است.

هر دو رژیم غذایی اتکینز و پالئو، افراد را به مصرف تمام غذاهای مغذی، از جمله گوشت تازه، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات تازه، چربی های سالم و … تشویق می کنند.

گزینه سالمی که برای مبتلایان به سرطان پروستات مناسب می باشد، خوردن گوجه فرنگی پخته است. گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدانی قوی به نام لیکوپن می باشد که زمانی که گوجه فرنگی پخته می شود، بدن به راحتی می تواند آن را جذب کند.

آلوئه ورا به علت خواص ضد باکتری و ضد التهابی، برای درمان زخم ها به طور طبیعی مفید است. همچنین باعث آبرسانی به پوست شده و چربی بیش از حد پوست را از بین می برد. علاوه بر این، یک نرم کننده طبیعی است که مرمت پوست آسیب دیده کمک می کند.

در حالی که ممکن است لزوما چیز بدی به نظر نرسد، اما اعتیاد به ورزش می تواند منجر به مشکلات جدی شود، بنابراین شما …

آیا به دنبال راهکارهایی برای تقویت عضلات کمر هستید؟ بعضی از تمرینات ورزشی خیلی ساده ه بدون هیچ تجهیزاتی می توانید آنها را در منزل …

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

علت عطسه زياد نوزادان

علت عطسه زياد نوزادان

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 حسین فواید،علائم،خواص ژوئن 17, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *