علت صداي شکم و اسهال

علت صداي شکم و اسهال

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علت صداي شکم و اسهال

علت صداي شکم و اسهال

اکثر داروها باعث حساس و آسیب پذیر شدن فلور روده (باکتری های مفید ساکن روده) می شوند. آنتی بیوتیک ها باعث نابودی فلور طبیعی روده شده و مسیر عبور باکتری های بیماری زا را فراهم می کنند. به همین دلیل توصیه می شود که در کنار این داروها ، حتما از موادغذایی حاوی پروبیوتیک استفاده شود. اما این داروها تنها مقصر بروز مشکلات روده ای نیستند. منیزیم و داروهای سولفامید نیز جزو داروهای اسهال آور هستند.

اگر اسهال مزمن (طولانی مدت) با کاهش وزن، تعریق در خواب شب و التهاب چشم همراه باشد، می تواند از علائم پرکاری تیروئید محسوب شود. در این حالت، غده تیروئید دچار اختلال شده و عملکردهای بدن سرعت می گیرند. این سرعت شامل عملکرد روده ها نیز می شود. در نتیجه عمل دفع با سرعت بیشتری انجام می شود و مدفوع به حالت مایع در می آید. در این صورت لازم است که به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم را تجویز کند.

داروهای ملین (برای رفع یبوست) باعث تحریک فعالیت روده ها می شوند تا عمل دفع راحت تر صورت بگیرد. مصرف این داروها ممکن است باعث بروز اسهال موقتی شوند. برای مقابله با مشکل کافیست مصرف ملین را قطع کنید.

درست است که شما برخی مواد غذایی را دوست دارید و نمی توانید از خوردنشان دل بکنید، اما ممکن است که بدن تان در اثر هضم برخی از این مواد غذایی دچار مشکل شود. در واقع بدن یک واکنش ایمنی در برابر پروتئین ماده غذایی نشان می دهد. در نتیجه حساسیت زیادی در ناحیه روده ها ایجاد شده و اغلب به اسهال حاد و مزمن ختم می شود.

البته بروز مشکلات دیگری مانند نفخ و گاز نیز با ادامه مصرف ماده غذایی حساسیت زا دور از ذهن نیست. علت صداي شکم و اسهال

اگر مشاهده کردید که با مصرف یک نوع ماده غذایی دچار چنین واکنشی در روده ها شدید، در مصرف آن احتیاط کنید.

بیماری کرون یک بیماری التهابی مربوط به روده است. این بیماری بر حسب عوامل و شدت آن، باعث بروز اسهال و گاه اسهال خونی می شود که همیشه با سر و صدا همراه است. در حالت کلی این نوع اسهال به صورت حمله های ناگهانی و شدید بروز می کند که معمولا به حالت عادی بر می گردد. این مشکل هر بیماری را به مطب پزشک می کشاند و پزشک نیز با توجه به وضعیت جدی بیمار، متوجه بیماری کرون خواهد شد. البته این بیماری با انجام کولونوسکوپی تشخیص داده می شود.


با پیشرفت علم و تسهیل مسافرت، سفر انگل های روده ای نیز شدت گرفته است. برخی از این انگل ها از مواد غذایی ناشی می شوند و برخی دیگر به طور مستقیم در روده مستقر می شوند. در هر حال انگل های روده جزو عوامل بروز اسهال هستند.

شیر در مواد غذایی زیادی مانند ماست، انواع سس ها، شیرینی جات و غیره وجود دارد. مشکل اینجاست که بدن برخی افراد به سختی لاکتوز موجود در شیر را هضم می کنند و این مسئله از عدم وجود آنزیم لازم برای هضم آن در بدن ناشی می شود. به این ترتیب بدن نسبت به این ترکیب ناشناخته واکنش نشان می دهد و اسهال ایجاد می کند.

معمولا افرادی که عادت به نوشیدن شیر ندارند و نیز کودکان دچار این مشکل می شوند.

معمولا قطع مصرف شیر باعث توقف اسهال می شود.

شما می توانید از مکمل های غذایی استفاده کنید تا کمبودی که باعث بروز عدم تحمل لاکتوز می شود، از بین برود.

استرس عامل بروز بسیاری از مشکلات سلامتی است. این مسئله روحی یک عامل اصلی در بروز مشکلات مربوط به روده است. دو نوع استرس را باید از هم تفکیک کرد:

استرس حاد

امتحانات درسی، مرگ یکی از نزدیکان، سخنرانی در برابر یک جمعیت بزرگ و غیره جزو عواملی هستند که باعث تحریک اعصاب شده و استرس حاد ایجاد می کنند. این استرس در بین افراد حساس باعث بروز اسهال می شود.

در این شرایط غدد فوق کلیوی ترکیبات سمی ایجاد می کنند که باعث ایجاد اختلال در مغز می شود. حتما می دانید که مغز به شکم وصل است. در نتیجه روده ها تحریک می شوند و آب ترکیب شده با مدفوع باعث بروز اسهال می شود.

استرس مزمن

استرس مزمن یا طولانی مدت، در اثر وجود میزان زیادی کورتیزول یا هورمون استرس بروز می کند. کورتیزول باعث بروز اسهال و یبوست می شود. برای درمان این مشکل مصرف پروبیوتیک ها به همراه ویتامین D می تواند کارساز باشد.

شناخته ترین عامل اسهال که بخصوص در مسافرت بروز می کند، مسمومیت غذایی است. یادتان باشد در سفر به شهرها و کشورهای دیگر، شما به خوبی رستوران ها را نمی شناسید و از کیفیت غذا و بهداشت آنها خبر ندارید. بنابراین غذا خوردن در این مناطق می تواند به مسمومیت غذایی شما ختم شود. آلودگی موادغذایی به باکتری ها یا ویروس ها باعث حساس شدن سیستم گوارشی می شود. بنابراین لازم است در انتخاب غذایتان دقت کنید.

خانه

موبایل

 

حتما شما هم با این مشکل مواجه شده اید که گاه معده تان سروصدا یا به اصطلاح غرغر می کند. این صداها اغلب نامحسوس است و مشکلی ایجاد نمی کند ولی گاه صدای آن به حدی بلند می شود که اطرافیانمان هم متوجه آن می شوند که در این صورت می تواند، آزاردهنده و ناراحت کننده باشد.علت صداي شکم و اسهال

اما سؤالی که پیش می آید، این است که این صداها طبیعی است یا باید نگران آن باشیم و مساله را با مراجعه به پزشک مورد بررسی قرار دهیم.

باید گفت سروصدای درون معده بخش عادی فیزیولوژی معده و روده محسوب می شود و اغلب حتی خود شما هم آن را نمی شنوید، ولی هنگام گرسنگی یا پس از غذا خوردن، این صداها ممکن است توسط خودتان یا اطرافیان شنیده شود. صداهای تولید شده در شکم، بیشتر به دلیل حرکت غذا در مسیر روده ایجاد می شود.

تا زمانی که روده ها خالی است، صدای معده داخل شکم بازتاب می یابد؛ همانند صدایی که از لوله آب شنیده می شود. این صداها بیشتر نشان دهنده آن است که مجاری معده و روده بخوبی کار می کنند.

با این حال، بهتر است برای اطمینان بیشتر، صداهای بلند و شدید معده مورد بررسی قرار گیرند، بخصوص زمانی که به طور دایم و با نشانه های دیگری همچون گاز، حالت تهوع و استفراغ و وجود حرکات معده یا نبود این حرکات همراه هستند.

 

● پشت پرده صدای معده

سر و صداهایی که از معده شنیده می شوند، دلایل مختلفی می توانند داشته باشند: حرکت طبیعی غذا در طول مجاری گوارش همزمان با انقباض دیواره معده و روده برای فرستادن غذا به سمت شکم می تواند تولید صدا کند. در این فرآیند، غذا تجزیه و برای هضم آماده می شود.

همچنین گاز معده و روده بر اثر هضم غذا و فعالیت باکتریایی ایجاد می شود و از طرف دیگر غذاهای غیرقابل هضم و مواد سخت می توانند در معده و روده تولید صدا کنند.

اگر صدای معده شدید و بلند باشد، اغلب با علائمی چون آروغ بلند، باد و نفخ شکم، درد شکمی و تغییر در حرکات معده مانند اسهال یا یبوست همراه است که می تواند بسیار آزاردهنده و حتی نشانه بروز اختلالات معده ای و روده ای زمینه ای باشد.

 

از دیگر عوامل بروز صدای بلند معده می توان به این موارد اشاره کرد:

حرکات بیش از حد معده و روده: این حالت زمانی رخ می دهد که مکانیسم دودی شکل معده و روده بیش از حد صورت می گیرد و همین مساله باعث می شود، غذا با سرعت بیشتری جلو رانده و وارد روده شود. در این حالت، هضم غذا تحت تاثیر قرار می گیرد. حرکات بیش از حد معده و روده اغلب با اسهال همراه بوده و ممکن است نتیجه عفونت های التهابی روده، حساسیت های شیمیایی مانند مصرف بیش از حد الکل، مسمومیت های غذایی و سم های بلعیده شده، سندرم روده تحریک پذیر، مشکلات روان تنی مانند اضطراب، استرس، ترس و…، حساسیت ها مانند انواع حساسیت های غذایی باشد.

 

انسداد نسبی روده: حرکت غذا از مسیر تنگ شده به سمت روده ممکن است باعث بروز صداهای غیرعادی شود. این حالت زمانی رخ می دهد که عضلات روده سعی می کنند غذا را از این مسیر تنگ و باریک عبور دهند. از علل بروز این انسداد می توان به تومورها، تنگی روده و اجسام خارجی اشاره کرد.

 

ایجاد گاز بیش از حد: ایجاد گاز بیش از حد در روده به دلایل مختلفی چون مصرف زیاد غذاهای گازدار و رشد زیاد باکتری ها درون روده و آروغ زدن های شدید اشاره کرد. حرکت گاز با مایع ایجاد شده از غذا درون روده همراه با حرکت حباب های گاز در روده می تواند ایجاد صدای غرغر کند.

 

ایجاد مایعات بیش از حد: تحمل نکردن برخی غذاها می تواند حالتی ایجاد کند که مایعات توسط روده جذب نشود و نتیجه آن بروز اسهال آبکی است که بیشتر به دلیل مسمومیت های باکتریایی ایجاد می شود.

 

سوءهاضمه و جذب نشدن مناسب غذا: هر دو عامل می تواند باعث بروز گاز و مایعات بیش از حد درون معده و روده شود.

از دیگر عوامل سروصدای معده و روده، می توان به بلع هوا اشاره کرد. در حالت عادی، هیچ کس به طور عمد هوا را وارد معده نمی کند، اما در شرایطی مثل حرف زدن، همیشه مقداری هوا وارد می شود. هنگام حرف زدن، هوای بیشتری وارد دهان می شود و سروصدای زیادی در معده و روده ایجاد می کند. این افراد، زیاد آروغ می زنند. هنگام غذا خوردن و حرف زدن و نیز زمان سیگار کشیدن و آدامس جویدن بیشتر چنین اتفاقی می افتد.

 

اما شایع ترین حالت زمانی پیش می آید که احساس گرسنگی می کنید و به اصطلاح می گویید «روده کوچیکه روده بزرگه رو می خوره»! این سر و صداها، ناشی از هوای بلعیده شده ای است که در روده ها به حرکت درمی آیند. علاوه بر این، برخی غذاهای فیبردار شامل انواع میوه ها و سبزی ها، لوبیا، آبمیوه و غذاهای حاوی سوربیتول، نوعی شیرین کننده، گاز زیادی تولید می کنند.

 

● آیا صداهای معده نگران کننده است؟

همان طور که اشاره کردیم، صدای طبیعی که داخل معده شنیده می شود، کاملا بی خطر است و علت خاصی ندارد و فرآیند طبیعی بدن در هضم غذا محسوب می شود.

زمانی که احساس گرسنگی کرده یا میل به غذا خوردن پیدا می کنیم یا حتی فکر غذا به ذهنمان خطور می کند، سیستم گوارش به مغز پیام می فرستد تا به تمام سیستم های مربوطه سیگنال فرستاده، آنها را آماده دریافت غذا کند.

این عمل باعث می شود ماهیچه هایی که در جهت معده و روده ها قرار دارند، شروع به حرکت کرده، مایعات هضم کننده را ترشح کنند که پس از آن با هوا و گاز ایجاد شده در روده تقابل می یابند. بیشتر مواقع این فرآیند آرام و بی صدا صورت می گیرد، ولی گاهی سر و صدای آن بلند می شود.

به طور کلی این صداها آزاردهنده نیست، اما اگر پس از مدتی متوجه تغییر در نحوه این صداها شدید، بهتر است به مدت دو تا سه هفته به غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید، دقت کرده، این موارد را یادداشت کنید.

ارتباط این صداها با غذایی که می خورید و ارتباط آن قبل، بعد و حین غذا خوردن، استرس یا ناراحتی یا از دست دادن یکی از وعده های غذایی را دقیق یادداشت کنید، چرا که همه این موارد می توانند عامل بروز سر و صدای معده و روده باشند.

با توجه به این که صداهای معده و روده، نتیجه حرکات زیاد یا کم معده و روده است، جزو علائم غیرعادی به شمار می رود و باید توسط پزشک بررسی شود. به عنوان مثال، اگر دچار افزایش حرکات روده شوید و پس از مدتی این صداها قطع شود، شک کنید که شاید روده های شما دچار انسداد شده یا بافت آن بر اثر گرفتگی از بین رفته باشد.

عوامل متفاوتی در افزایش و کاهش حرکات روده و در نتیجه صدای معده و روده نقش دارند که بیشتر آنها نیازی هم به درمان ندارند، اما برخی مواردی که نیاز به درمان دارند، عبارتند از: انسداد عروق خونی که مانع جریان مناسب خون می شود، انسداد روده ناشی از فتق، تومور و چسبندگی و کاهش فعالیت اعصاب موجود در روده بر اثر انسداد عروق خونی، انسداد روده، عفونت و…

موارد زیر عواملی هستند که باعث ایجاد صداهای خفیف در روده و معده می شوند. داروهایی مانند خواب آورهای کدئین دار که حرکات روده را کند می کنند، بیهوشی عمومی، بیهوشی نخاعی و جراحی های شکمی. در نقطه مقابل، عواملی که صداهای بلند معده و روده را ایجاد می کنند، عبارتند از اسهال، حساسیت غذایی، خونریزی معده و روده، عفونت التهابی روده و تورم همراه با زخم روده.

 

● آیا می توان مانع تولید گاز معده شد

علت صداي شکم و اسهال

همان طور که اشاره کردیم، برخی مواد غذایی باعث تولید گاز در معده و روده می شوند. مصرف نکردن این مواد می تواند تاثیر بسزایی در کاهش میزان تولید گاز داشته باشد.

از این قبیل مواد می توان به کلم بروکلی، لوبیا و نوشیدنی گازدار اشاره کرد. برخی افراد به مواد لبنی هم حساس هستند.

نوشیدن زیاد آب می تواند معده شما را آرام کند. در ضمن بهتر است استرس و اضطراب خود را کاهش دهید؛ چراکه اضطراب، مقدار بلع هوا و در نتیجه صدای معده و روده را افزایش می دهد.

منبع:jamejamonline.ir


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

نگران ریزش موهای خود نباشید

موهایی پرپشت و زیبا داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

یک فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان علت سر و صدای زیاد شکم را افزایش گازهای داخل روده برشمرد.

علی باستانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه قزوین، اظهار کرد: سر و صدای زیاد شکم ناشی از بلع بیش از حد هوا و افزایش تولید گاز داخل روده به علت سوء جذب موادغذایی و در مواردی عدم جذب گاز به علت انسداد روده است.

وی افزود: البته در برخی موارد، میزان گاز داخل شکم زیاد نبوده، بلکه تحمل فرد نسبت به میزان طبیعی گاز کاهش پیدا می‌کند که به آن سندروم روده تحریک پذیرگفته می‌شود.
علت صداي شکم و اسهال

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، تصریح کرد: جلوگیری از بلع هوا از طریق روش‌هایی مثل عدم جویدن آدامس، نکشیدن سیگار و قلیان، مصرف نکردن نوشابه‌های گازدار و همچنین عدم مصرف مایعات حین غذا خوردن از راهکارهای کاهش این عارضه است.

وی اضافه کرد: مصرف نکردن برخی موادغذایی که سبب تولید گاز می‌شوند نظیر حبوبات، سیر و پیاز، کاهو یا هر ماده غذایی دیگر که توسط خود فرد شناسایی می‌شود، روش موثر دیگری در کاهش سر و صدای شکم است. در کنار همه‌ این موارد، درمان‌های دارویی مثل استفاده از دایمتیکون و سایر داروها با نظر پزشک می‌تواند موثر باشد.

باستانی ادامه داد: در برخی موارد، عارضه سر و صدای شکم، ناشی از عدم جذب مناسب ماده غذایی خاص مثل لبنیات، گندم و برخی حبوبات است که اجتناب از مصرف این موادغذایی سبب بهبود مشکل می‌شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان در پایان یادآور شد: هر چند در بیشتر موارد افزایش گازهای داخل شکم، می‌تواند ناشی از علل تغذیه‌ای و عادات نامناسب غذایی باشد، اما اگر این مشکل، اخیرا در فردی تشدید شده است یا با سایر علائم مثل کاهش وزن، درد شکم و اسهال مزمن همراه باشد یا به درمان‌های معمول ذکر شده پاسخ نمی‌دهد، مراجعه به پزشک، ضروری است.


انتهای پیام

X

– ǁی
15 ј .

– ѐ 50
.

ی
ǘ “takhfif”
.

* ی ј
ی 92
100 .
 


ǘ

علت صداي شکم و اسهال

 


 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات
اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوی اخبار و مطالب
منتشر شده در
اطلاعی نداريم! 

ی magiran.com
ʝ
 
 

علت صداي شکم و اسهال

علت صداي شکم و اسهال

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 mohsen عکس دسامبر 1, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *