علت درد گردن از چيست

علت درد گردن از چيست

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علت درد گردن از چيست

علت درد گردن از چيست

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

در این مقاله اطلاعات مختصری پیرامون دلایل رایج درد گردن و شانه می‌خوانید، اما باید بدانید که اندام‌های گردن و شانه، بسیار پیچیده و خاص، با ساختارهای آناتومیک کوچک اما حیاتی هستند. پس اگر دردی در این اندام‌ها احساس کردید، باید آن را جدی بگیرید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

علت درد گردن از چيست

درد گردن یا درد گردن و بازو اغلب با مشکلی ارتباط دارد که از ستون فقرات ناشی می‌شود. نمونه‌هایی ازجمله ساییدگی یا فتق دیسک کمر، آرتریت‌های نخاعی در ناحیه‌ی گردن، آسیب بافت نرم در اثر ضربه و در موارد نادر، چیزهایی همچون عفونت، تومورها یا کیست‌ها.

وقتی شانه درد می‌کند، احتمالاتی که در مورد علت آن به ذهن می‌آیند، تورم کیسه‌های مفصلی، پارگی ماهیچه‌های گرداننده‌ی شانه، گیرافتادگی یا سندرم شانه‌ی یخ‌زده هستند.

اما وقتی ترکیبی از درد گردن و شانه دارید چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا به این معنی است که هر دو ایراد دارند؟ یا ممکن است یکی از مواردی که در بالا ذکر شدند علت نشانه‌ها در هر دو ناحیه باشد.

به‌طور خلاصه، وقتی هر دو ناحیه بد عمل می‌کنند، چند اندام بدن درگیر می‌شوند (اگرچه این موضوع بیشتر برای مشکلات گردن صدق می‌کند).

یعنی براساس اینکه کدام‌یک از بافت‌ها تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند و چگونه واکنش نشان می‌دهند، ممکن است در هر دو ناحیه‌ی گردن و شانه‌ها درد داشته باشید. با این حال الگوهایی در این میان نقش دارند. بیاید نگاهی به آنها بیندازیم.

ستون مهره‌های گردنی (cervical spine)، یعنی همان بخشی از ستون فقرات که با گردن در ارتباط است، از هفت استخوان نسبتا کوچک و بسیار متحرک، به‌علاوه‌ی رباط‌ها، عضلات، دیسک‌های جذب شوک و غیره تشکیل شده است.

به‌خاطر اندازه و پیچیدگیِ این قطعاتِ به هم متصلِ متحرک، گردن نسبت به ساییدگی‌های مهره‌ها که منجربه آرتروز می‌شود و همین‌طور جراحت و اختلالات موضعی آسیب‌پذیر است.

یکی از شایع‌ترین انواع درد شانه و دست که به واسطه‌ی مشکل گردن ایجاد می‌شود، رادیکولوپاتی گردنی (cervical radiculopathy) نام دارد.

هر چند درد از نشانه‌های رادیکولوپاتی است، اما این فهرست به همین جا ختم نمی‌شود. نشانه‌های رادیکولوپاتی زمانی ایجاد می‌شوند که چیزی، خواه یک فتق دیسک، کیست سینوویال یا بخش دیگری از بافت که به‌طور طبیعی متعلق به این قسمت نیست، فشار می‌آورد و در نتیجه ریشه‌ی عصب نخاعی را تحریک می‌کند.

ریشه‌های عصب نخاعی (The spinal nerve roots) که در دو سوی ستون فقرات قرار گرفته‌اند، رشته‌هایی عصبی هستند که از طناب نخاعی اصلی بیرون آمده و به همه‌ی قسمت‌های بدن کشیده شده‌اند. (این عصب‌ها وقتی از عصب نخاعی کشیده می‌شوند، که به‌طور کامل از ستون فقرات بیرون آمده باشند).

ریشه‌های عصب نخاعی در فضاهایی به نام سوراخ بین‌مهره‌ای (intervertebral foramen) قرار دارند که اساسا سوراخ‌هایی در دو طرف ستون فقرات هستند. جفت‌های راست و چپِ سوراخ بین‌مهره‌ای را می‌توان در هر سطح نخاعی یافت؛ آنها با هر یک از ۲۴ استخوان نخاعی (استخوان‌های مهره) که ستون را تشکیل می‌دهند، در ارتباط هستند.

خلاصه اینکه از آنجایی که رادیکولوپاتی زمانی به‌وجود می‌آید که ریشه‌ی عصب نخاعی به‌وسیله‌ی چیز دیگری فشرده یا تحریک شده باشد، نه‌تنها درد، بلکه احتمالا بی‌حسی، ضعف، سوزن‌سوزن‌شدن یا تحریک‌های الکتریکی را هم تجربه خواهید کرد.

و از آنجا که اعصاب از ریشه‌ی عصب به همه‌ی نقاط بدن، از جمله بازو، کشیده می‌شوند، نشانه‌هایی که با فشار برروی ریشه‌ی عصب شروع می‌شوند، ممکن است بازو را هم تحریک کنند (و در مسیرشان روی شانه هم تأثیر بگذارند). پزشکان طی فرایند تشخیصِ مکان دقیقی که نشانه‌های رادیکولوپاتی از آن ناشی می‌شوند، از این اطلاعات بهره می‌برند.

حالا رایج‌ترین شرایطی که منجر به رادیکولوپاتی می‌شوند چه هستند؟ این فهرست کوتاه را برای پاسخ به این پرسش آماده کرده‌ایم.

اسپوندیلوز گردن (Cervical spondylosis)‌ که با نام آرتروز گردن هم شناخته می‌شود؛ ممکن است موجب شکل‌گیری زائده‌های استخوانی بشود آن هم درست در جایی که نباید بشود، یعنی در سوراخ‌های بین‌مهره‌ای که قبلا در موردشان گفتیم! این معمولا در مراحل بعدی رخ می‌دهد که تنگی نخاعی نامیده شده و در ادامه درباره‌اش صحبت می‌شود.

تنگی نخاعی (Spinal stenosis) که نوع پیشرفته‌ای از آرتروز ستون فقرات است، وقتی رخ می‌دهد که فضاهای بین این ستون، یعنی کانال نخاعی و سوراخ بین‌مهره‌ای تنگ شوند. از آنجا که تنگی با آرتریت در ارتباط است، این تنگ‌شدن معمولا به علت نوعی رشد اضافی استخوان در آن محل است که در فضای مربوطه نفوذ می‌کند.

این امر می‌تواند باعث برخورد بین استخوان جدید و ریشه‌ی عصب نخاعی شود که منجر به رادیکولوپاتی می‌شود. تنگی نخاعی می‌تواند باعث لنگش عصبی (neurogenic claudication) هم بشود که گرفتگی، درد و ضعف در یک پا از نشانه‌های آن است. در حقیقت لنگش عصبی نشانه‌ی خاصِ تنگی نخاعی است.

خرابی دیسک بین‌مهره‌ای (Degenerative disc disease) که یکی از اولین نشانه‌های تغییر نامناسب در ستون فقرات (و در نتیجه آرتریت گردن) است که رخ می‌دهد و عبارت است از استهلاک و فرسودگی که بر بالشتک‌های جذب شوک که بین استخوان‌های ستون فقرات قرار دارند، تأثیر می‌گذارد. در صورت بروز خرابی دیسک بین‌مهره‌ای یا به اختصار DDD، باز هم آن الیاف سخت‌تر بیرونیِ دیسک (آنهایی که از مواد نرم درونی محافظت و آنها را محصور می‌کنند) ساییده شده و از بین می‌روند. این ممکن است منجر به بالجینگ دیسک (bulging disc) یا فتق دیسک (herniated disc) بشود.

این مایع درونی، همان چیزی است که قابلیت جذب شوک را به دیسک می‌دهد. وقتی این مایع خشک شده یا بیرون بریزد، مثل آنچه در بسیاری از موارد مشکلات دیسکی پدید می‌آید، ممکن است انعطاف‌پذیری شما کاهش و دردتان افزایش پیدا کند. دیسک‌هایی که کاملا خشک شده‌اند، منجر به مفصل‌بندی استخوان روی استخوان می‌شوند که نه‌تنها دردناک است، بلکه شاید منجر به زائده‌های استخوانی هم بشود.

فتق دیسک بین‌مهره‌ای (Herniated intervertebral disc) زمانی رخ می‌دهد که الیاف سخت بیرونیِ بالشتک‌های جذب شوک که بین استخوان‌های فقرات قرار دارند تا جایی از هم گسیخته شوند که مایع درونی آن بیرون بریزد. این از نظر تئوری دردناک نیست، اما خیلی‌اوقات ماده‌ی فتق دیسک روی ریشه‌ی عصب نخاعی قرار می‌گیرد که منجر به نشانه‌های رادیکولوپاتی می‌شود.

برخلاف درد شانه که از گردن ناشی می‌شود، درد گردن به علت مشکلات شانه عمدتا مربوط به آسیب بافت نرم پس از جراحت یا ساییدگی است. یعنی شانه اغلب محل درد ناشی از دیگر نقاط بدن یا از فرسودگی کل بدن است. مسائل مربوط به قلب، ریه‌ها، اندام‌های شکمی یا طناب نخاعی هم ممکن است دلیل اصلیِ درد شانه و گاهی‌اوقات گردن باشند. به همین دلیل اگر گردن یا شانه‌تان درد می‌کند، باید آن را جدی بگیرید و در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید.

آنچه در ادامه می‌آید، فهرست کوتاهی از مشکلات شانه است که ممکن است علاوه‌بر درد شانه، باعث درد گردن هم بشوند.

آیا تا به حال استخوان ترقوه‌تان شکسته است؟ این آسیب‌دیدگی در دوچرخه‌سواران حرفه‌ای بسیار رایج است و ریسک آن در سرعت بالا بیشتر هم می‌شود. درد گردن ناشی از ترقوه‌ی شکسته، احتمالا مربوط به بافت نرم است.

بورسیت‌های شانه (Shoulder bursitis)، به‌ویژه پس از آسیب به ناحیه‌ی موردنظر، ممکن است باعث تورم، سفتی و درد بشوند. همان‌طور که در بالا اشاره شد، نشانه‌هایی همچون اینها، به‌ویژه در رابطه با بافت نرم آسیب‌دیده، بین شانه و گردن تفاوتی ندارند.

کتف شکسته: آسیب در کتف معمولا ناشی از ضربه‌ی شدید است.

آسیب‌های ماهیچه‌های گرداننده‌ی شانه (Rotator cuff) عبارت است از انقباض عضلاتی که مفصل شانه را احاطه کرده‌اند. این آسیب ممکن است به علت آسیب ناشی از ورزش‌های سرعتی یا استهلاک و فرسودگی در گذر زمان باشد. شاید موقع حرکت شانه درد را حس می‌کنید، اما درواقع بافت نرم گردن‌تان هم ممکن است آسیب دیده باشد.

در رابطه با آسیب‌های ماهیچه‌های گرداننده‌ی شانه، سندرم گیرافتادگی شانه هم به فشار تاندون‌های شانه بر زائده‌ی اخرمی اشاره دارد که تکه استخوانی روی کتف است که قسمتی از قفسه‌ای را شکل می‌دهد که استخوان بازو به زیر آن متصل است. عضلات و تاندون‌های ماهیچه‌های گرداننده‌ی شانه در این ناحیه‌ی زیرآکرومیالی هم قرار دارند. این فشردگی با تکرار حرکات بالاسری رخ می‌دهد (برای مثال در ورزش‌های پرتابی یا شنا). شاید در اثر جراحت یا سقوط، ضعف در عضلات شانه و چیزهای دیگر هم رخ دهد.

شرایط و آسیب‌هایی که در بالا عنوان شدند عمدتا بر بافت و ساختارهای سخت در مفاصل تمرکز داشتند. اما بافت نرم را هم نباید فراموش کنیم. بافت نرم می‌تواند تأثیر فراوانی بر درد و سطح عملکرد شما داشته باشد.

منظورم از بافت نرم، عضلات، رباط‌ها، نیام‌ها (پوشش اطراف عضلات)، تاندون‌ها و غیره هستند. حتی این ساختارهای انعطاف‌پذیرتر ممکن است تنها دلیل برخی از دردهای ستون فقرات و شانه باشند. به‌عنوان مثال، اگر تا به حال تصادف با خودرو را تجربه کرده باشید، دردی که بعدا به سراغ‌تان می‌آید، خواه سردرد، درد گردن یا درد شانه، ممکن است فقط به‌خاطر آسیب به بافت نرم باشد. بسیاری از تصادف‌های کوچک خودرویی جزو این دسته هستند.

قبلا گفتیم که وقتی گردن یا شانه‌هایتان آسیب می‌بینند، شاید بیش از یکی از اندام‌های بدن تحت تأثیر قرار بگیرند. وقتی گردن درد دارید، شاید متوجه شوید که عضلات شانه‌هایتان قدرت‌شان را از دست داده‌اند. این امر به نوبه‌ی خود ممکن است منجر به شانه درد یا مشکلاتی در کتف‌تان بشود.

علت درد گردن از چيست

برعکس، اگر در مفصل اخرمی‌ترقوه‌ای شانه‌تان (که درست در قله‌ی شانه قرار دارد) درد داشته باشید، ممکن است در گردن‌تان هم دردی احساس کنید.

آسیب شلاقی را هم فراموش نکنید! شلاقی هم در کنار دیگر انواع ضربه یا جراحت در گردن، ممکن است منجر به کشیدگی و پیچ‌خوردگی عضلات شود. این نوع آسیب در نواحی مختلف فرقی ندارد. گردن؟ شانه؟ هر دوی این اندام‌ها در قبال آسیب شلاقی و دیگر آسیب‌های معمول آسیب‌پذیر هستند. پس به احتمال زیاد در هر دو ناحیه درد و گرفتگی احساس می‌کنید.

در نهایت اینکه حالت قرارگرفتن شانه هم می‌تواند نقش مهمی در سلامت گردن ایفا کند. کسانی‌که همه‌ی روز پشت میز می‌نشینند، بیشتر مستعد ابتلا به خم‌شدن شانه‌ها و گوژپشتی هستند. این هم به نوبه‌ی خود ممکن است منجر به حالت سرِ جلوآمده (forward head posture) بشود. در این حالت ممکن است شانه و گردن‌تان با هم، تنش و ضعف عضلانی، ناتوانی و درد ایجاد کنند.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

15000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند جلد کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صد البته، زبان انگلیسی 🙂

خواص خوراکی ها

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

ژل رویال چیست؛ خواص آن برای لاغری، جوان ماندن و سلامتی

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؛ ۹ خوراکی سالم برای کنترل چربی خون

نوشیدنی کامبوجا و ۸ خاصیت اثبات شده آن برای سلامتی

خواص بادرنجبویه؛ ۹ دلیل قانع‌کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

آخرین مطالب

مدل تچان چیست و چگونه باعث افزایش بهره وری می‌شود؟

درمان دیسک کمر و روش‌های کنترل درد ناشی از پارگی دیسک

۴ فرمول تولید محتوا برای تاثیر گذاری و جذب مخاطب

راهنمای برنامه‌ریزی برای مدیریت استرس هنگام سخنرانی

درمان یبوست با داروهای گیاهی و دمنوش های مختلف

ترین های جهان


شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸

عجیب ترین شغل های دنیا که شما را در سرگرمی و لذت غرق می‌کنند

بیشترین فالوور در اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ به کدام سلبریتی‌ها اختصاص…

ثروتمندترین سلبریتی های جهان و میزان دارایی خالص آنها

عجایب هفتگانه جهان؛ ۷ بنای حیرت‌انگیز تمدن‌های کهن

بهترین فیلم های ترسناک دنیا که دلهره و ترس را به جان‌تان می‌اندازند

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز
خانه

موبایل

درد گردن می تواند به خاطر دلایل زیر ایجاد شود:فعالیت هایی که به گردن آسیب می زنند.سوانحسایر شرایط پزشکیفعالیت هایی که به گردن آسیب می رسانند

بیشتر گردن درد ها به خاطر انجام حرکت های تکراری و یا طولانی مدت به وجود می آیند. این حرکت ها می توانند به کشیدگی عضلات، رگ به رگ شدن (صدمه دیدن رباط) و یا اسپاسم عضلات گردن منجر شوند.

علت درد گردن از چيست

 

این فعالیت ها عبارتند از:نگه داشتن سر در یک موقعیت ثابت (به سمت جلو و یا عقب و یا حالت های عجیب و غریب و غیر طبیعی) برای مدتی طولانی به منظور مطالعه، تماشای تلویزیون، صحبت کردن با تلفن و سایر فعالیت های روزانه.

حالت نامناسب خواب. مثلا بلند بودن و یا تخت بودن بیش از حد بالش و یا خوابیدن به شکم و قرار گرفتن سر در موقعیتی نا مناسب

تکیه طولانی مدت سر به دست و یا بازو در حالت مطالعه یا دیدن تلویزیون و یا سایر فعالیت های روزانهکار و یا ورزش هایی که فعالیت گردن در آنها زیاد است مانند نقاشی سقف و یا سایر کارهایی که در بالای سر شما باید انجام شوند.

 

اعمال فشار و تنش های متمرکز بر روی عضلات گردن، سر و شانه ها نیز می توانند منجر به گردن درد و یا گرفتگی گردن شوند.

 

 سوانحی که می توانند منجر به گردن درد شوندممکن است این سوانح ساده باشند و منجر به گردن درد های جزئی شوند مانند افتادن از ارتفاعات کم و یا انجام یک حرکت ناگهانی در گردن.

 

جراحات شدیدتر گردن ممکن است به علل زیر به وجود بیایند:پرتاب شدید گردن به سمت جلو به خاطر تصادفات رانندگیسقوط از ارتفاعوارد شدن ضربه مستقیم به سر و یا گردنحوادث ورزشی

 

سایر شرایط پزشکی که منجر به گردن درد می شوندمشکلات پزشکی خاصی می توانند منجر به گردن درد شوند. این مشکلات عبارتند از:

مشکلات مربوط به افزایش سن از جمله:تنگ شدن کانال نخاعیآرتروز گردن

بیماری ها، از جمله:مننژیت که باعث التهاب در اطراف بافت های مغز و نخاع می شود.آنفولانزا که منجر به درد در تمام نقاط بدن از جمله گردن می شود.

بیماری های مزمن مانند:فیبرومیالژیا (Fibromyalgia)آرتریت روماتوئیداسپوندیلیت انکیلوزان (Ankylosing spondylitis)کژ گردنی یا تورتیکولی (torticollis). که توسط یک گرفتگی عضلانی شدید و یا کوتاه شدن یکی از عضلات گردن در یک طرف گردن به وجود می آید و باعث می شود که سر در حالت طبیعی در موقعیتی کج قرار بگیرد. تورتیکولی معمولا به خاطر یک مشکل پزشکی به وجود می آید.

درد با منشا متفاوت: این حالت زمانی اتفاق می افتد که درد در بخشی از بدن باعث ایجاد درد در سایر بخش های بدن شود. به عنوان مثال برخی اختلالات در فک و یا قلب می توانند منجر به گردن درد شوند.عفونت و یا تومور در ناحیه گردنعوارض جانبی برخی از دارو ها نیز می تواند منجر به درد در گردن شود.

منبع:coca.ir


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

درد گردن یک مشکل رایج است که البته گاهی به خودی خود برطرف می شود، اما گاهی اوقات درد گردن ناشی از یک مشکل جدی است و نیاز به درمان های خاص دارد. در این مقاله به بررسی علت درد گردن می پردازیم.

تخمین زده می شود که نزدیک به یک چهارم تا یک سوم جمعیت عمومی به نوعی از درد در ناحیه گردن شاکی باشند. فاکتورهای محیطی و شخصی متعددی در بروز این شکایت دخالت دارند.اگر چه اخیرا سن بروز این شکایت کاهش یافته ولی بیشتر این افراد در سنین 30 تا 50 ساله هستند. درد حاد گردن در بیشتر افراد با درمان و یا گاهی بدون درمان کاهش می یابد ولی در حدود نیمی از آنان تمایل به برگشت و تا 30 درصد موارد افراد درجاتی از درد را تا بیش یک سال تجربه می کنند. به نظر می رسد که فاکتورهای روانشناختی در مزمن شدن دخالت داشته باشند گردن دردهای مزمن جز پنج دسته اول درد های مزمن در سیستم اسکلتی عضلانی بدن از نظر میزان شیوع و ایجاد ناتوانی است .دکتر کامران آزما عضو هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران بیان کرد :علل گردن درد متعدد است، ولی در کل منشا درد در ناحیه گردن یا از اجزا تشکیل دهنده ستون فقرات گردن نظیر عضلات، مفاصل و دیسک بین مهره ای است و یا درد ارجاعی و منشا آن خارج از گردن‌ است، نظیر میگرن و یا وجود آسیب ها و مشکلاتی در ناحیه سر.درد در ناحیه گردن گاهی می تواند نشانه‌ای از وجود یک بیماری و مشکل دیگر مثل فیبرومیالژی* Fibromyalgia یا سایر سندرم‌های درد عضلانی باشد. لذا در ارزیابی اینگونه بیماران محل، مدت و کیفیت درد و سایر علائم همراه و این که چه عواملی تشدید کننده و یا تخفیف دهنده درد گردن است ، در تشخیص علت درد اهمیت زیادی دارد.

* فیبرومیالژییا فیبرومیالژیا Fibromyalgia : سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمنی است که با درد در سطح گسترده، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود .

عامل اکثر اینگونه دردها تنش ها و کشیدگی های عضلانی ناشی از ساختار قامتی بد، خوابیدن و نشستن طولانی مدت بخصوص در حالتی که گردن موقعیت و وضعیت مناسبی نداشته باشد، است. چرخش های سریع گردن در حین ورزش هم باعث پدید آمدن این دسته از تنش ها و کشیدگی ها می شود.با وجودی که همه درد های گردنی ناشی از آسیب دیسک های بین مهره ای نیست، ولی همیشه بعنوان عامل گردن درد در بزرگسالان مطرح است .این آسیب ها یا بصورت تدریجی و ناشی از افزایش سن و در یک فرایند فرسایشی رخ می دهد و یا بصورت ناگهانی و ناشی از ضربه ، تصادف و نظیر آن ایجاد می شود. در هر صورت میزان شیوع آسیب های دیسک بین مهره ای در ناحیه گردن کمتر از ناحیه کمری است.در تعدادی از افراد آسیب های دیسک بین مهره ای می تواند بدون علامت باشد. با این وجود نشانه ها و علائم بالینی مربوط به فرسایش و آسیب‎های دیسک بین مهره ای در ناحیه ستون فقرات گردن بستگی به میزان آسیب و میزان بیرون زدگی هسته دیسک و فشاری که بر ریشه های عصبی و یا نخاع وارد می کند معمولا به 3 صورت و یا ترکیبی از ‌آنها خود را نشان می‌دهد.

علت درد گردن از چيست

– درد و خشکی بصورت موضعی و تنها در ناحیه گردن- درد در ناحیه شانه ، بازو ، بین دو کتف و یا دست با درجاتی از ضعف و اختلال حس بصورت یک طرفه یا دو طرفه- علایم و نشانه های فشار بر نخاع نظیر مشکل در راه رفتن و یا اختلال در دفع ادرار و مدفوع .

آسیب های دیسک گردن به دو روش عمده جراحی و یا غیر جراحی صورت می گیرد. خوشبختانه اکثر موارد پاسخ خوبی به درمان های غیر جراحی می دهند؛ عدم جواب و باقی ماندن درد علی‌رغم اقدامات درمانی حمایتی از موارد ارجاع بیماران به جراح است ولی مواردی هستند که درصورت وجود از ابتدا درمان جراحی توصیه میگردد .درد و کرختی و خواب رفتگی دست لزوما به معنای جراحی دیسک نیست مگر وجود درد غیر قابل تحمل که فعالیت های روزمره را به نحو قابل توجهی مختل کرده باشد و یا همراهی با ضعف در عضلات دست و بازو و یا همزمانی با علایم فشاری و التهاب در نخاع گردنی.طیف وسیعی از درمان های غیر جراحی در دسترس است، از روشهای دارویی و تزریقات گرفته تا روشهای مختلف فیزیکی ، انواع کشش ها ، گردن بند ها و ورزش . بررسی های مختلف نشان داده اند که ترکیبی از ورزش های قدرتی و ورزش های مرتبط با افزایش انعطاف پذیری و بهبود دامنه حرکت گردن بخصوص در همراهی با سایر روش ها در بهبود درد و کاهش سطح ناتوانی دراینگونه آسیب ها موثر است.بدلیل کاهش سطح کلی فعالیت در بیماران با دردهای انتشاری ناشی از آسیب‌های دیسک گردن ورزش های هوازی هم جز برنامه های ورزشی این افراد قرار می گیرد در این خصوص با شروع کاهش علایم دیسک گردن معمولا انجام فعالیت هایی نظیر شنا ، دوچرخه سواری و پیاده روی بلامانع است ولی انجام بعضی از فعالیت ها و ورزش ها ممکن است مضر باشد مثل دویدن یا پریدن و ورزش های هوازی با شدت بالا و یا بلند کردن وزنه های سنگین بویژه بردن این وزنه ها به بالای سر .ورزش حتی بدنبال جراحی دیسک های گردن توصیه می شود که معمولا شبیه ورزش های بیماران جراحی نشده هست ولی به جهت کاهش احتمال چسبندگی ناشی از جراحی و بهبود دامنه حرکتی توصیه بیشتری بر ورزش های کششی داریم.زمان شروع ورزش هم بهتر است جراح مربوطه با توجه به نوع عمل و شرایط ویژه فرد تعیین کند .بیماران اگر در حین انجام ورزش های گردن احساس سبکی سر، سردرد، سرگیجه و یا اختلال در تعادل داشته باشند و یا اگر احساس درد شدید در ناحیه گردن و با افزایش میزان درد و کرختی در دستان همراه بود می‌بایستی ورزش را متوقف و با پزشک خود مشورت نمایند .

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 8 ورزش برای رفع درد گردن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : راه‌های مبارزه با درد گردن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دلایل گردن درد و درمان درد گردن

گردآوری: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthمنبع: jamejamonline.ir

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

گردن شما از مهره ها تشکیل شده است که از جمجمه به لگن بالایی گسترش می یابد. دیسک های گردنی شوک بین استخوان ها را جذب می کند. استخوان ها، رباط ها و عضلات گردن از سر شما حمایت می کنند و اجازه حرکت را می دهند. هر گونه ناهنجاری، التهاب یا آسیب می تواند درد گردن و یا سفتی را ایجاد کند.

اغلب افراد گاهی اوقات درد گردن و یا سفتی را تجربه می کنند. در بسیاری از موارد، این به دلیل وضعیت بد یا سوء مصرف است. گاهی اوقات درد گردن ناشی از آسیب ناشی از سقوط، تماس با ورزش و یا جوش صورت است.این مطلب توسط سامانه های سلامت تهیه شده است.

اغلب اوقات درد گردن یک وضعیت جدی نیست و می تواند در عرض چند روز کاهش یابد. در بعضی موارد، درد گردن می تواند آسیب جدی و یا بیماری را نشان دهد و نیاز به مراقبت از پزشک دارد. اگر درد گردن بیش از یک هفته طول بکشد، شدید است یا علائم دیگری همراه است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

علل درد گردن

درد گردن یا سختی ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد.

علت درد گردن از چيست

تنش و فشار عضلات

این معمولا به خاطر فعالیت ها و رفتارهایی مانند:

وضعیت بد نشستن

کار کردن در یک میز برای مدت طولانی بدون تغییر موقعیت

خواب با گردن خود در یک موقعیت بد

چرخش گردن در طول ورزش

صدمه

گردن به طور خاص آسیب پذیر است به خصوص در سقوط، تصادفات اتومبیل و ورزش، جایی که عضلات و رباط گردن مجبور به حرکت در خارج از محدوده طبیعی خود هستند. اگر استخوان گردن یا مهره های گردنی شکسته شود، نخاع ممکن است آسیب ببیند. آسیب گردن ناشی از حرکات ناگهانی سر معمولا شایع است.

حمله قلبی

درد گردن نیز می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد، اما اغلب علائم دیگری از حمله قلبی را نشان می دهد، مانند:

تنگی نفس

تعریق

حالت تهوع

استفراغ

درد بازو یا فک

اگر گردن شما صدمه ببیند و علائم دیگری از حمله قلبی داشته باشید، با یک آمبولانس تماس بگیرید یا بلافاصله به اتاق اورژانس بروید.

مننژیت

مننژیت التهاب بافت نازکی است که مغز و نخاع را احاطه کرده است. در افرادی که مبتلا به مننژیت هستند، تب و سردرد اغلب با گردن سفت می شوند. مننژیت می تواند کشنده باشد و یک اورژانس پزشکی است. اگر علائم مننژیت دارید، بلافاصله به دنبال کمک باشید.

علل دیگر عبارتند از:

آرتریت روماتوئید باعث درد، تورم مفصل و اسپورهای استخوانی می شود. وقتی این اتفاق می افتد در ناحیه گردن، به درد گردن می تواند منجر شود.

پوکی استخوان باعث تضعیف استخوان می شود و می تواند منجر به شکستگی های کوچک شود. این وضعیت اغلب در دست یا زانو رخ می دهد، اما همچنین می تواند در گردن رخ دهد.

فیبرومیالژیا یک بیماری است که باعث ایجاد درد عضلانی در سراسر بدن می شود، به ویژه در ناحیه گردن و شانه.

هنگامی که یک دیسک پیش می آید، به عنوان یک آسیب، ممکن است فشار به نخاع یا ریشه های عصبی اضافه شود. این یک دیسک گردن رحم است که همچنین به عنوان یک دیسک شکسته شناخته می شود.

درد ستون فقرات ناشی از علل مکانیکی است و باعث ایجاد فشار روی نخاع یا ریشه های عصبی می شود. این می تواند به دلیل التهاب درازمدت ناشی از آرتروز یا سایر شرایط باشد.

در موارد نادر، سختی گردن یا درد ناشی از:

اختلالات مادرزادی

عفونت ها

آبسه ها

تومورها

سرطان ستون فقرات

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر علائم بیش از یک هفته ادامه داشته باشد، با پزشک خود مشورت کنید. شما همچنین باید یک پزشک را ببینید:

درد گردن شدید بدون علت ظاهری

توده ای در گردن شما

تب

علت درد گردن از چيست

سردرد

تورم غدد

حالت تهوع

استفراغ

مشکل بلعیدن یا تنفس

ضعف

بی حسی

مور مور

درد که اسلحه یا پاها را از بین می برد

ناتوانی در حرکت اسلحه یا دستها

ناتوانی چانه خود را به قفسه سینه خود متصل کنید

مثانه یا اختلال روده

اگر در حادثه ای سقوط کرده بوده اید و گردن شما صدمه دیده است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

چگونه درد گردن درمان می شود

دکتر شما یک معاینه فیزیکی را انجام می دهد و تاریخ پزشکی کامل خود را می گیرد. آماده باشید که درباره خاصیت علائم خود به پزشک خود اطلاع دهید. شما همچنین باید آنها را در مورد تمام تجویز و داروهای ضد بارداری (OTC) و مکملهایی که مصرف کرده اید مطلع کنید. حتی اگر به نظر نرسد، باید پزشک خود را در مورد هر گونه آسیب یا حادثه اخیر که در اختیار دارید، بگذارید.

درمان درد گردن بستگی به تشخیص دارد. علاوه بر امتحان تاریخ و معاینه فیزیکی پزشک شما، ممکن است به یک یا چند مطالعه و آزمایش تصویربرداری زیر برای کمک به پزشکتان در تعیین علت درد گردن نیاز داشته باشید:

آزمایش خون

اشعه ایکس

سی تی اسکن

اسکن MRI

الکترومیوگرافی، که به پزشک اجازه می دهد تا سلامتی عضلات و اعصاب خود را که عضلات شما را کنترل می کند، بررسی کند

یک سوراخ بین کمری یا یک ضربه ی ستون فقرات

بسته به نتایج، پزشک شما ممکن است شما را به متخصص راهنمایی کند. درمان درد گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یخ و حرارت درمان

ورزش، کشش، و فیزیوتراپی

داروهای ضد درد

تزریق کورتیکواستروئید

آرامبخش عضلانی

یقه گردن

کشش

آنتی بیوتیک اگر شما یک عفونت دارید

اگر یک بیماری مانند مننژیت یا حمله قلب به علت بیماری باشد، درمان بیمارستانی است

جراحی که به ندرت لازم است

درمان های جایگزین عبارتند از:

طب سوزنی

ماساژ

تحریک الکتریکی عصبی محیطی

اطمینان حاصل کنید که هنگام استفاده از این روش، روش حرفه ای ومجاز را استفاده می کنید.

چگونه درد گردن را در خانه کاهش دهیم

اگر درد گردن یا سفتی جزئی دارید، این مراحل ساده را برای تسکین آن انجام دهید:

برای چند روز اول یخ را اعمال کنید. پس از آن، حرارت را با یک پد حرارتی، فشرده سازی گرم یا با دوش داغ بجوشانید.

داروهای آرامبخشی OTC مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را مصرف کنید.

چند روز از ورزش، فعالیت هایی که علائم شما را تشدید می کند، و بلند کردن سنگین، را بیابید. فعالیت های طبیعی را به آرامی به عنوان علائم تسکین دهید.

ورزش گردن خود را هر روز. به آرامی سر خود را در حرکت به سمت و بالا و پایین بکشید.

از وضعیت خوب استفاده کنید.

از استفاده گوشی همراه بین گردن و شانه خود اجتناب کنید.

موقعیت خود را اغلب تغییر دهید. ایستادن یا نشستن در یک موقعیت برای مدت طولانی.

ماساژ گردن ملایم را دریافت کنید.

از یک بالش گردن مخصوص برای خواب استفاده کنید.

بدون تایید پزشک خود از گردن بند یا یقه استفاده نکنید. اگر از آنها به درستی استفاده نکنید، می توانند نشانه های شما را بدتر کنند.

 −  7  =  0 .hide-if-no-js {
display: none !important;
}

علت درد گردن از چيست

علت درد گردن از چيست

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 کاظمی عکس نوامبر 25, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *