علت تهوع و سرگيجه در ماشين

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

سلامت آنلاین – تکان‌های ملایم مترو یا خودرو و تلاطم آرام کشتی برای بعضی افراد حس آرام‌بخشی به همراه دارد، اما این حرکات برای برخی دیگر آزاردهنده و با علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع و حتی استفراغ همراه است که به این حالت، اختلال حرکت یا حالت تهوع سفر گفته می‌شود.

این نوع حرکت‌ها که اغلب در هنگام مسافرت رخ می‌دهد، عامل شایع اختلال حرکت محسوب می‌شود و می‌تواند در اغلب مسافران مشکلاتی ایجاد کند که خصوصا در کودکان شایع‌تر است. حرکات حلقوی و با سرعت و یا حرکت تلوتلو در وسایل پارک‌های بازی و مانند اینها نیز در ایجاد این اختلال و حالت تهوع اشخاص موثر است.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از هلث‌سایت، در شرایطی که اختلال حرکتی در هیچ شرایطی برای شما تهدیدکننده نیست، علائم آن می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد و یک سفر خوب و لذت‌بخش را به کابوسی همراه با دل‌پیچه تبدیل کند. چرا چنین حرکتی باعث دل‌پیچه، حالت تهوع و احساس ناخوشی در بعضی افراد می‌شود و در برخی دیگر اثری آزاردهنده بر جا نمی‌گذارد؟

پاسخ این سؤال به اطلاعات ورودی یک حس مغایر مربوط می‌شود. مغز زمانی این حس را دریافت می‌کند که بدن در یک زمان، وضعیت ایستا و متحرکی داشته باشد.

یکی از متخصصان این تحقیق در این باره می‌گوید: «وقتی دارید راه می‌روید، به هیچ وجه احساس تهوع یا دل‌پیچه به شما دست نمی‌دهد؛ در واقع زمانی این حس به سراغتان می‌آید که بدن وضعیت ثابتی دارد اما عاملی آن را به حرکت وامی‌دارد. مراکز تعادل در گوش داخلی شما پیام‌های متفاوتی را درباره واقعیت موجود پردازش می‌کند. ساختارهای گوش داخلی که به شکل گروهی به نام سیستم دهلیزی شناخته می‌شود می‌تواند جاذبه و تحرک را شناسایی کند و سیگنال‌هایی را به مغز بفرستد که به شما کمک می‌کند تعادلتان را حفظ کنید. اطلاعات رسیده از سوی سایر حواس نیز این سیگنال‌ها را تکمیل می‌کند، اما اگر اطلاعات ضد و نقیض باشد، این موضوع مشکل‌ساز خواهد بود».

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

در واقع وقتی داخل ماشینی نشسته‌اید که در حال حرکت است، چشمان شما مناظری را می‌بیند که از پشت پنجره خودرو در گذر است. این اطلاعات با مشخصه حرکت بدن به مغز می‌رود اما بدنتان داستان متفاوتی را دریافت می‌کند؛ این‌که در داخل ماشین، تحت قدرت و اختیار خود در حال حرکت به جلو نیستید.

اختلال حرکتی زمانی بروز پیدا می‌کند که مغزتان نمی‌داند کدام مسیر اطلاعاتی را باور کند. در این وضعیت سیگنال‌ها با هم یکی می‌شود و حالت تهوع و استفراغ، تعرق، انواع سردرد و لرز در قالب واکنشی استرسی در برابر عدم کارکرد درست تعادل بدن، خود را نشان می‌دهد. با این حال رانندگان کمتر از سرنشینان دچار حالت تهوع می‌شوند چون وقتی در جایگاهی هستید که کنترل خودرو را در اختیار دارید، سیگنال‌های ترکیب‌شده به حداقل می‌رسند و مغزتان هم گیج نخواهد شد.

سایر تحقیقاتی که در زمینهٔ بیماری حرکتی صورت گرفته نشان می‌دهد نشستن در صندلیِ جلو و چشم دوختن به خط افق هم می‌تواند علائم آن را تسکین دهد. انتخاب یک مسیر در خودروی در حال حرکت که می‌تواند میزان حرکت را تا حد امکان کاهش دهد نیز در میزان بروز حالت تهوع و دل‌پیچهٔ شما تفاوت ایجاد می‌کند.

اگر سوار خودرو می‌شوید، جلو و در قایق نیز وسط آن بنشینید، یعنی جائی که میزان تلوتلو خوردن آن کمتر است. در اتوبوس بهتر است کنار پنجره بنشینید. هوای تازه و خنکی که از پنجره به  داخل می‌آید در پیشگیری از دل‌پیچه بسیار مؤثر است و همچنین می‌توانید چشمانتان را ببندید تا چشم‌اندازِ در حرکت بیرون را نبینید و با این روش، میزان بروز اختلال را کاهش دهید. (سلامت آنلاین/ ترجمهٔ: ماهان تیرماهی)

تمامی حقوق برای سلامت آنلاین محفوظ است
خانه

موبایل

 

سفر لذتبخش و مفرح است، اما نه هميشه. براي بعضي از مردم مسافرت در كنار همه خوبي‌ها و لذت‌هايش يك عذاب بي‌پايان است و شايد شما هم اين نشانه‌هاي ناخوشايند گيجي، تهوع، رنگ‌پريدگي، استفراغ، عرق سرد، خستگي، ترشح بزاق بيش از حد، خميازه‌، سردرد، احساس عمومي ناراحتي و ناخوشي را در حين مسافرت با اتوبوس يا وسيله نقليه شخصي‌تان تجربه كرده باشيد.

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

 

به گفته متخصصان بيماري مسافرت يا ماشين گرفتگي به علت حرکت مداوم و تکراري مناظر اطراف هنگامي که فرد سوار ماشين مي‌شود، پديد مي‌آيد.

 

سرگيجه و حالت تهوع را از جمله علائم اين بيماري است، اين نوع بيماري نه‌تنها در سفر بلكه در هر مكاني مانند وسايل شهربازي از قبيل تاب كه حركت مداوم و ثابت دارد، به وجود مي‌آيد.

موارد ايمني و پيشگيري اين بيماري با رعايت مواردي از قبيل عدم مطالعه هنگام سفر در وسيله نقليه و خالي نگه داشتن معده مي‌توان از وجود اين بيماري جلوگيري كرد.

 

يكي از عوامل مفيد علاوه بر استفاده از قرص‌هاي ضد تهوع و سرگيجه ‌ هنگام سفر، استفاده از زنجبيل دم‌‌كرده است.

 

داروهاي كمك‌كننده

داروهايي براي پيشگيري و نيز درمان بيماري سفر وجود دارند كه اگر عموما در طي مسافرت‌هايتان دچار اين مشكل مي‌شويد، مي‌توانيد از آنها استفاده كنيد. تعدادي از اين داروها را مي‌توانيد بدون نسخه پزشك از داروخانه تهيه كنيد، ولي اگر بيماري زمينه‌اي و سيستميك داريد، بهتر است قبل از مصرف آنها با پزشك داروساز مشورت كنيد.

 

ديمن هيدرينات دارويي است كه مي‌توان در اشكال خفيف بيماري با دوز كم از آن استفاده كرد. از اين دارو كه به نام «قرص سفر» هم معروف است مي‌توانيد چند ساعت قبل از شروع حركت استفاده كنيد.

 

درمان‌هاي غير دارويي

يافته‌هاي محققان نشان مي‌دهد استفاده از ريشه زنجبيل اثري كاملا قابل مقايسه با داروهاي گفته شده را دارد، ضمن اين‌كه عوارضي هم ندارد. بنابراين اگر واقعا در اين‌باره مشكل داريد و دسترسي به دارو نداريد، مي‌توانيد اين پيشنهاد را هم امتحان كنيد.

 

كمپرس آب سرد هم براي رفع مشكل كمك مي‌كند. كمپرس آب سرد ـ البته نه خيلي يخ ـ را روي چشم‌ها و همين طور روي گردن بگذاريد.

 

اين توصيه‌ها را به كار گيريد

اگر شما هم به حرکت حساس هستيد و به بيماري مسافرت دچار مي‌شويد، براي لذت بردن بيشتر از سفرتان اين نكات را رعايت كنيد:

سعي کنيد در طول مسير کاملا به صندلي خودرو تکيه دهيد و صندلي را به حال نيمه خوابيده قرار دهيد.

 

روي صندلي به سمت پشت ننشينيد.

 

از مطالعه‌ کردن‌ خودداري‌ کنيد.

 

بهتر است در قسمتي از وسيله نقليه قرار بگيريد که کمترين تکان را دارد مثلا در ميانه اتوبوس، صندلي جلوي خودرو و کنار بال هواپيما.

 

نفس‌هاي عميق و آهسته بكشيد.

 

اگر به بيماري مسافرت مبتلا هستيد، از درون خودرو به مناظر نگاه نکنيد يا اگر در قايق يا کشتي هستيد به موج‌ها ننگريد و حرکت افق را تماشا کنيد.

 

بهتر است از بوهاي تحريک‌‌کننده مانند سيگار دوري کنيد. در هواپيما يا اتوبوس‌ دستگاه‌ تهويه‌ بالاي‌ سر را روشن‌ کنيد تا هوا بهتر جريان‌ پيدا کند.

 

همچنين سعي کنيد از شب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشيدني بخوريد و در طول راه نيز شکم خود را نسبتا خالي نگه داريد.

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

 

منبع:salamatnews.com


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

نگران ریزش موهای خود نباشید

موهایی پرپشت و زیبا داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان حالت تهوع و احساس گرفتگی در

ماشین در طول سفر آشنا شوید.

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

اگر با سوارشدن درون ماشین به سرعت دچار ماشین گرفتگی می شوید و علائمی مانند سردرد و حالت تهوع دارید بخوانید.اگر دچار ماشین گرفتگی می شوید، به احتمال زیاد از این که به تنهایی در جاده به مدت طولانی سفر کنید، می ترسید. ماشین گرفتگی تنها یک مورد از انواع بیماری های حرکتی است که بعضی اشخاص هنگامی که سوار اتومبیل هستند آن را تجربه می کنند. سرگیجه، خستگی، و حالت تهوع می تواند سفر را برایتان ناخوشایند کند.

با وجود این که زنان باردار، افرادی که سابقه میگرن دارند و کودکان ۲ تا ۱۲ سال بیش از هر گروه دیگری مستعد ابتلا به بیماری حرکت هستند، همه افرادی که مسافرت می کنند و نیز افرادی که نسبت به حرکت حساس هستند، بیشتر در معرض خطر این عارضه قرار دارند. در افرادی که با قایق و کشتی سفر می کنند، بیماری حرکت دریا رخ می دهد. از دیگر عوامل پرخطر می توان به ترس و اضطرابمسافرت، نوع مسافرت و نبود تهویه مناسب وسیله نقلیه اشاره کرد.

بیماری حرکت معمولا به دنبال ارسال سیگنال های پیچیده ای از چشم ها و گوش داخلی به مغز ایجاد می شود. اگر قادر به مشاهده حرکتی که بدن آن را احساس می کند، نیستید یا برعکس و اگر حرکتی را که چشم هایتان می بیند حس نمی کنید، مغز این سیگنال های آشفته را دریافت می کند و حالتی به نام بیماری حرکت ایجاد می کند. در واقع، علائم این بیماری از گوش داخلی و به دلیل تغییرات ایجاد شده در حس تعادل بدن ایجاد می شود.

بسیاری از “راه حل های عامیانه” وجود دارد که روی بعضی افراد تاثیر می گذارد، اما دلیل آن را نمی توان توضیح داد و ثابت نشده است. اگر روی بقیه تاثیری نداشته باشد احتمالا می گویند که اتفاقی بوده است.بو کردن روزنامه را امتحان کنید.

نکات و هشدارها

معمولا مصرف داروهایی که اشاره شد بویژه پیش از آغاز مسافرت و پیش از بروز هر گونه علامتی، تا حد زیادی از ایجاد علائم بیماری حرکت پیشگیری می کند. اما در این میان، انجام برخی کارهای ساده بدون مصرف دارو هم می تواند مانع از بروز بیماری حرکت شود.

• حدود ۲۴ ساعت قبل از مسافرت غذای سبک میل کنید و از خوردن غذاهای چرب، پرادویه و سنگین و نیز مصرف الکل خودداری کنید زیرا باعث تشدید علائم بیماری حرکت می شود. همچنین پیش از سفر از مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که به مزاجتان سازگار نیست استفاده نکنید.

• خودداری از قرار گرفتن در معرض بوی تند مواد غذایی مانع از حالت تهوع می شود.

• هنگام مسافرت نقطه ای از وسیله نقلیه را انتخاب کنید که کمترین حرکت را در شما القا کند. اگر مسافرت هوایی دارید، برای جلوگیری از بروز علائم بیماری حرکت، سعی کنید در صندلی های نزدیک به وسط و در نزدیکی بال های هواپیما بنشینید.

• اگر مسافرت دریایی دارید، سعی کنید روی عرشه و به سمت جلوی قایق یا کشتی و در کابین های پایین تر و نزدیک مرکز کشتی بنشینید. کابین های پایین تر نسبت به کابین های بالایی حرکت کمتری دارد.

• همیشه هنگام حرکت، مستقیم نگاه کنید و تا جایی که می توانید به خشکی یا افق خیره شوید. سر را ثابت نگه دارید و آن را به پشتی سر صندلی تکیه دهید.

• هرگز در هنگام حرکت در وسیله نقلیه، به عقب برنگردید و راستای پشت سر را نگاه نکنید.

• در داخل خودرو، صندلی جلویی را برای نشستن انتخاب کنید.

• اگر در معرض بیماری حرکتید و خود از شرایط تان مطلع هستید، در داخل وسیله نقلیه از خواندن کتاب و نگاه کردن به گوشی خودداری کنید.

• در داخل هواپیما، قطار و خودرو تهویه هوا یا پنجره را طوری تنظیم کنید که هوای تازه به صورتتان برخورد کند. • از کشیدن سیگار خودداری کنید.

• در مسافرت از افرادی که سابقه بیماری حرکت دارند، دور باشید. حرف زدن درباره این بیماری و علائم آن، وضعیت را تشدید می کند.

• تنفس کوتاه، کم عمق و سریع می تواند باعث بروی علائم بیماری حرکت شود بنابراین، روی تنفس خود تمرکز و آن را عمیق و آهسته کنید. برخی کمپانی ها مدعی شده اند دستبندها و نوارهایی ابداع کرده اند که با استفاده از فناوری طب فشاری عمل می کند و با اعمال فشار روی نقاطی خاص از بدن می تواند علائم بیماری حرکت را بهبود بخشد در نتیجه، حالت تهوع پیش از آن که سیگنال هایش به مغز برسد، از بین می رود. با وجود این که استفاده از چنین روش هایی ممکن است در عده ای مؤثر باشد و علائم بیماری را در آنها کاهش دهد، ولی تحقیقات صورت گرفته به طور کامل این فناوری را مورد تائید قرار نمی دهد.

داروهای کمک کننده داروهایی برای پیشگیری و نیز درمان بیماری سفر وجود دارند که اگر عموما در طی مسافرت‌هایتان دچار این مشکل می‌شوید، می‌توانید از آنها استفاده کنید. تعدادی از این داروها را می‌توانید بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه کنید، ولی اگر بیماری زمینه‌ای و سیستمیک دارید، بهتر است قبل از مصرف آنها با پزشک داروساز مشورت کنید. دیمن هیدرینات دارویی است که می‌توان در اشکال خفیف بیماری با دوز کم از آن استفاده کرد. از این دارو که به نام «قرص سفر» هم معروف است می‌توانید چند ساعت قبل از شروع حرکت استفاده کنید.

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

برای مطرح کردن سوالات پزشکی خود ، اینجا کلیک کنید

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

علت تهوع و سرگيجه در ماشين

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 مهران کریمی فواید،علائم،خواص مارس 27, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *