علت بواسير طب سنتي

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی
خانه

موبایل

امروزه هموروئید به عنوان یک بیماری مزمن و شایع در نظر گرفته می شود

 

هموروئید ممکن است داخل مقعد (راست روده) باشد که به آن هموروئید داخلی می گویند و یا می تواند از زیر پوستی به بیرون مقعد بیاید که به آن هموروئید خارجی می گویند. امروزه هموروئید به عنوان یک بیماری مزمن و شایع در نظر گرفته می شود. تا سن 50 سالگی، حدود 50 درصد بالغین برای دوره ای از زندگی خود با عوارض هموروئید نظیر خارش، احساس ناراحتی و خونریزی مکرر سر و کار دارند. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی، راه حل های درمانی گسترده ای برای هموروئید وجود دارد. خبر خوب تر آنکه بیشتر افراد قادر خواهند بود، با به کار گیری روش های درمانی خانگی و نیز ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از بسیاری عوارض آن رهایی یابند.هموروئید به طور عمده 2 نوع داخلی و خارجی دارد. هموروئید داخلی در داخل رکتوم پیشرفت می کند ولی هموروئید خارجی تنها در زیر پوست اطراف مقعد قرار دارد.برخی از علایم رایج هموروئید لخته شدن خون، توده اطراف مقعد، خونریزی در هنگام دفع مدفوع، سوزش در نزدیکی ناحیه مقعد و تمایل به دفع مدفوع حتی وقتی که هیچ مدفوعی وجود ندارد.اگر هموروئید برای مدت طولانی چک نشود و مورد درمان قرار نگیرد می تواند منجر به عوارضی مانند خونریزی مزمن، مرگ بافت ها و حتی سرطان مقعد و روده بزرگ شود. خوشبختانه درمان هموروئید سخت نبوده و با استفاده از مواد طبیعی و ساده علایم آن بهبود پیدا می کند.درمان های خانگی هموروئیدحمام آب گرم:

استحمام در وان آب گرم یکی از راهکارهای موثر در تسریع بهبودی هموروئید است. برای این منظور لازم است وان حمام را با آب گرم (نه داغ) پر کنید، و در این آب مدت 20 دقیقه بنشینید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید تا زمانی که بیماری هموروئید درمان شود.هشدار: هیچ ماده ای را با این آب مخلوط نکنید. این مواد می توانند هموروئید را بدتر کنند.یخ:اولین درمان خانگی بسیار موثر هموروئید یخ می باشد. یخ کمک می کند که رگ های خونی منقبض شده و تورم کاهش پیدا کند و درد شما بلافاصله تسکین یابد.یک بسته یخ یا یک تکه یخ پیچیده شده در پارچه را مستقیما به مدت 10 دقیقه روی محل آسیب دیده قرار دهید.

 شما حتی می توانید از یک بسته کوچک سبزیجات منجمد (مثل نخود فرنگی یا ذرت) استفاده نمایید. بسته را درون یک پارچه پیچیده و روی مقعد خود قرار دهید. این کار را سه بار در روز و به مدت 20 دقیقه انجام دهید.

 اولین درمان خانگی بسیار موثر هموروئید یخ می باشد

روغن چریش:

روغن چریش یک روغن سرشار از ترکیبات طبیعی مفید است که شما می توانید در خانه برای درمان همورئید از آن استفاده کنید. در ابتدا مقعد را با آن تمیز کنید. برای هر مرتبه انجام این کار، دو قطره از این روغن کافی خواهد بود. این روغن قادر به کاهش التهاب عروق درگیر در هموروئید خواهد بود. به عنوان یک راهکار کمکی، این روغن همچنین در کاهش درد و ناراحتی هموروئید موثر خواهد بود. روزی یک مرتبه از این روغن استفاده کنید، تا زمانی که هموروئید به طور کامل درمان شود. 

 روغن چریش سرشار از ترکیبات طبیعی مفید است که برای درمان همورئید مفید است

آلوئه ورا:یکی از بهترین مواد طبیعی برای درمان بواسیر آلوئه ورا می باشد. خواص ضد التهابی و درمانی آلوئه ورا به کاهش تحریک و سوزش هموروئید کمک می کند. آلوئه ورا می تواند برای درمان هر دو نوع هموروئید داخلی و خارجی کارساز باشد. برای درمان هموروئید خارجی مقدار کمی ژل آلوئه ورا را به مقعدتان مالیده و به آرامی ماساژ دهید. این درمان ساده درد و سوزش مقعد را تسکین می دهد.

 برای درمان خارجی بواسیر، برگ آلوئه ورا را به صورت نواری برش داده و قسمت های خار مانند آن را ببرید. سپس این قطعات برش داده شده را منجمد نمایید. نوارهای آلوئه ورای سرد و منجمد شده را برای درمان هموروئیدهای دردناک استفاده نمایید تا درد، سوزش و خارش شما برطرف گردد.   

 یکی از بهترین مواد طبیعی برای درمان بواسیر آلوئه ورا می باشد

نارون کوهی:

نارون کوهی محصولی مقرون به صرفه و با قیمت مناسب است که در هر داروخانه ای پیدا می شود. این محصول دارویی قابض و جمع کننده است. این دارو اثر قابل توجهی در کاهش ورم و التهاب هموروئید دارد. این محصول معمولا به شکل پدهای مرطوب در داروخانه ها وجود دارد که بیمار آنها را برای دو تا سه دقیقه روی مقعد قرار می دهد. لازم است این کار بعد از هر مرتبه استحمام انجام شود و تا درمان کامل هموروئید، ادامه یابد. غیر از پد مرطوب، شکل قطره و نیز پنبه مرطوب این دارو نیز وجود دارد.   

نارون کوهی اثر قابل توجهی در کاهش ورم و التهاب هموروئید دارد

آب لیمو ترش:آبلیمو حاوی مواد مغذی متنوعی می باشد که با تقویت مویرگ ها و دیواره رگ های خونی می تواند منجر به بهبودی هموروئید شود.

یک تکه پنبه را به آبلیموی تازه آغشته نموده بر روی مقعد خود قرار دهید. در ابتدا مقداری احساس درد و سوزش وجود دارد اما خیلی زود درد شما برطرف خواهد شد.

راه دیگر اینست که نیمی از لیمو را در داخل یک فنجان شیر داغ ریخته و آن را بنوشید. این کار را هر 3 ساعت یکبار انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

همچنین می توانید آبلیمو، آب زنجبیل، آب نعناع و عسل (هر کدام نصف قاشق چایخوری) را با هم ترکیب نموده و روزی یکبار از آن بنوشید.  

  آبلیمو حاوی مواد مغذی متنوعی می باشد که برای درمان هموروئید مفید است

 روغن زیتون:روغن زیتون دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی بوده و بیشتر برای درمان هموروئید خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن خاصیت ارتجاعی رگ های خونی را افزایش داده و و بدین ترتیب به کاهش التهاب و کوچک کردن اندازه رگ های خونی متورم در مجرای مقعد کمک خواهد کرد. روزانه یک قاشق غذاخوری زیتون مصرف نمایید. روغن زیتون به کاهش التهاب کمک نموده و چربی های غیراشباع آن عملکرد سیستم دفع مدفوع را بهبود می بخشد.

 آب مقداری برگ آلو را گرفته و آن را به روغن زیتون اضافه کنید. این ترکیب را برای درمان هموروئیدتان استفاده نمایید. این ترکیب درد و تورم را شما بهبود خواهد بخشید. 

    روغن زیتون دارای خواص آنتی اکسیدانی است و برای درمان هموروئید استفاده می شود

 

 آب:هنگامی که مبتلا به بواسیر داخلی یا خارجی می شوید مصرف آب را افزایش دهید. سعی کنید روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.مصرف آب کافی کمک می کند که سیستم داخلی شما تمیز شده و کل بدن تان آبدار شود. آب دفع مدفوع را تسهیل نموده و مدفوع را نرم تر نموده و خروج آن را ساده تر می نماید. هنگامی که شما به اندازه کافی آب و سایر مایعات را مصرف نکنید روند خروج مواد زاید از بدن تان کند شده و احتمال تجمع مدفوع در روده ها بیشتر می شود. نتیجه نهایی مدفوع سفت تر خواهد بود که می تواند مشکل بواسیر را بدتر کند.اگر شما مبتلا به هموروئید مزمن هستید که باعث خونریزی شدید می شود به دکتر مراجعه کنید.   

 

 هنگامی که مبتلا به بواسیر داخلی یا خارجی می شوید مصرف آب  را افزایش دهید

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

 منبع:tebyan.net


منبع = هلپ کده

افرادی که به پولیپ روده بزرگ دچار می شوند، خطر ابتلا به سرطان روده بخصوص سرطان کولوروکتال در آنها بیشتر می شود. آیا می دانید چگونه می توان با استفاده از روش های طبیعی و گیاهی از بروز این پولیپ ها پیشگیری کرد؟ چگونه میتوان به مبارزه با آنها پرداخته و خود را درمان کنیم؟ ما در این مقاله از بخش بیماری های به بررسی علائم، عوامل خطر و راه های درمان این بیماری می پردازیم. در نهایت به راهکارهایی می پردازیم که

رژیم غذایی مورد علاقه شما چیست؟ اگر به این فکر هستید که یک استیک آبدار بزرگ برای صبحانه سفارش دهید، ممکن است جدیدترین رژیم غذایی خود را پیدا کرده باشید: رژیم غذایی گوشتخواری. آیا می دانید با پیروی از این رژیم، چه غذاهایی را میتوان در برنامه غذایی خود بگنجانید یا برای چه افرادی مناسب می باشد؟ این رژیم غذایی دارای مزایا و معایبی است که قصد داریم در این مقاله از بخش تغذیه ، به آن بپردازیم. تمام رژیم های غذایی دارای فواید

آیا مردان هم می توانند به بیماری های مقاربتی و عفونت جنسی مبتلا شوند؟ آگاهی و داشتن اطلاعات درباره علائم و نشانه های بیماری های مقاربتی، برای مردان مهم است، زیرا خیلی کمتر از زنان، در رابطه با این گونه عفونت ها، مورد آزمایش قرار می گیرند و در صورتی که افراد مبتلا به عفونت جنسی ، زود تحت درمان قرار بگیرند، امید زیادی به بهبودی آنها وجود دارد. در این مقاله از بخش جنسی و بیماری های ، به برخی از علل رایج

تصور کنید که همیشه مجبور هستید که شکم خود را بخارانید، یا اینکه در خانه، محل کار، ملاقات کاری یا مهمانی مدام یک دستتان با شکمتان درگیر است. از دید یک فرد این کار بسیار عجیب است اما فقط یک زن باردار می تواند بفهمد که چقدر غلبه بر خارش شکم در دوران حاملگی سخت است. هنگامی که شما شکم خود را برای تسکین موقت خارش می خارانید، سوال بزرگی که ایجاد می شود این است که آیا باید بخارانید یا نه. در این مقاله

در مورد بی خوابی چه می دانید؟ افراد زیادی با مراجعه به پزشک از این مشکل، شکایت دارند و اذعان می دارند که ساعت های زیادی را باید در رخت خواب بیدار بمانند تا خواب به سراغشان بیاید. آیا با عوارض بی خوابی آشنایی دارید؟ راه های درمان آن را می شناسید؟ آیا می دانید چگونه با راهکارهای طبیعی و گیاهان دارویی می توانید آن را درمان کنید؟ با این مقاله از بخش پزشکی همراه باشید تا شما را با انواع، علل، راهکارهای

بیماری پسوریازیس و لوپوس مربوط به پادتن های مضر هستند که می توانند بر پوست انسان اثر بگذارند و با اینکه دارای نشانه های مشترکی هستند ولی اختلالات

شایع ترین علت ادم لنفی درمان های انجام شده برای سرطان سینه می ‌باشد، اما اگر بخواهیم علت اصلی این بیماری را در دنیا نام ببریم باید به

افرادی که به پولیپ روده بزرگ دچار می شوند، خطر ابتلا به سرطان روده بخصوص سرطان کولوروکتال در آنها بیشتر می شود. آیا می دانید چگونه می توان

از غرغر و زمزمه‌های دوست داشتنی تا “گو-گو-گا-گا و “دادا و “ماما، کودک شما همان طور که رشد می ‌کند کلمات جدید را یاد می ‌گیرد و از

یکی از موارد موثر در سلامتی کودک، خواب کودک است. نوزاد تازه متولد شده یا بزرگتر، زمان زیادی از روز را در خواب می‌ گذراند. همان طور که

از جمله پرخطرترین و پرمسئله ترین دوران بارداری، سه ماهه سوم بارداری می باشد. اکثر زنان باردار در این دوران دچار درد و بی

بارداری از لحاظ فیزیکی و احساسی در شما تغییراتی را به وجود می آورد. برخی از این تغییرات خوشایند هستند و برخی دیگر نیستند.

بسیاری از متخصصان به افرادی که به ادم لنف دچار هستند توصیه می کنند تا بطور منظم ورزش ملایم انجام دهند. تمرینات هوازی مانند پیاده روی یا شنا کردن می ‌تواند به جا به جایی مایع لنفاوی کمک کرده و باعث بهبود ورم در ناحیه خیز شود.

یک رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و مواد مغذی ضروری باشد، می تواند به محافظت از روده بزرگ کمک کرده و برای مبارزه با سرطان روده مفید باشد. مقدار زیادی میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از بهترین سبزیجات و میوه ها برای محافظت در مقابل سرطان عبارتند از سبزیجاتی از خانواده کلم ها مانند بروکلی و گل کلم و سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و اسفناج.

ورزش از بروز پولیپ های روده بزرگ و سرطان روده به دلیل کاهش التهاب، بهبود گردش خون، حمایت از سیستم ایمنی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، کاهش استرس کمک کرده و از دیابت و چاقی جلوگیری می کند. برخی مطالعات نشان داده است که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را به میزان 40 تا 50 درصد کاهش دهد.

اختلالات زبان کودک از اختلالات گفتاری متفاوت هستند. اختلال گفتار، ناتوانی کودک در ایجاد صداهای گفتاری است. اما در اختلال زبان، کودک آواها را تولید می ‌کند و گفتارش واضح است. کودکانی که اختلال زبان دارند در فهم گفته ‌های دیگران (زبان دریافتی) یا در بیان خودشان (زبان بیانی) دچار مشکل می‌ شوند.

رژیم گوشتخواری جزء رژیم های غذایی جدید است که باعث کاهش وزن می شود. از معایب آن میتوان به فشار وارد شدن بر روی کلیه ها در اثر متابولیسم پروتئین زیاد، کم شدن فیبر و کاهش آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و E در بدن اشاره کرد.

تحقیقات جدید نشان داده اند که تغذیه با شیر مادر باعث کشتن باکتری ها در بدن نوزاد می شود. برای افزایش شیر خود از سیر، جو، دانه کنجد و سبزیجاتی همچون هویج و سبزیجات برگدار سبز استفاده کنند.

در مطالعه جدید نشان داده شد افرادی که مبتلا به اختلالات عاطفی مانند افسردگی و دوقطبی هستند، سمت چپ هیپوتالاموس مغزشان، 5 درصد بزرگتر است. محققان با توجه به شواهد اظهار داشتند ممکن است پاسخ به استرس در عدم تقارن ساختاری و عملکردی این ناحیه از مغز، نقش داشته باشد. یافته ها همچنین نشان داد هیپوتالاموس نقش اساسی در اختلالات خلقی دارد.

رژیم غذایی مدیترانه ای، خطر سکته را کاهش می دهد:

دانشمندان در بزرگترین تحقیق در این زمینه، نتیجه گرفتند که پیوستن به رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد. این مزایا بخصوص برای زنان بالای 40 سال، بیشتر است.

آش اسفناج با گشنیز، برای سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است، مفید می باشد.

نوشیدن نوشابه ‌درهنگام تشنگی یک اشتباه برای جبران آب از دست رفته بدن است زیرا آسیب فراوانی به کلیه‌ها وارد می‌کند و به مرور از کار افتادگی کلیه‌ها می شود.

بهترین ورزش برای شما کدام است؟ همان که آن را انجام خواهید داد. برای تحریک شدن و به مبارزه طلبیدن، چیزی جدید را امتحان

یکی از مهمترین و قدرتمندترین عضلات بدن،عضله های قسمت چهار سر ران هستند که نقش باز و بسته کردن زانو را نیز دارند،در این

بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است


آینده در دستان شماست

میکس فوق العاده زیبا از آهنگ دل را ببین با صدای علیرضا افتخاری و سفر های مقام معظم رهبری به شهر های مخطلف کشور (زاهدان-زنجان-بم) که چیز پر مغز و قشنگی از آب در آمده حتماً ببینید…

آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

علایم‌ شایع‌ :

خونریزی‌. امکان‌ دارد خون‌ قرمز روش‌ به‌ صورت‌ رگه‌هایی‌ در اجابت‌ مزاج‌ دیده‌ شود یا به‌ دنبال‌ اجابت‌ مزاج‌، خون‌ به‌ مقدار کم‌ و به‌ مدت‌کوتاهی‌ چکه‌ کند.
درد، خارش‌ یا ترشح‌ مخاطی‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌
وجود یک‌ برجستگی‌ در مقعد
احساس‌ این‌ که‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌، راست‌ روده‌ به‌طور کامل‌ تخلیه‌ نشده‌ باشد (این‌ حالت‌ تنها در مورد بواسیر بزرگ‌ دیده‌ می‌شود).
التهاب‌ و تورم‌

علل‌ :

وارد آمدن‌ فشار مکرر به‌ سیاهرگ‌های‌ مقعد یا راست‌ روده‌
عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
رژیم‌ غذایی‌ بدون‌ فیبر
نشستن‌ یا ایستادن‌ به‌ مدت‌طولانی‌
چاقی‌
یبوست‌
کم‌شدن‌ تون‌ عضلانی‌ در سنین‌ بالا
جراحی‌ راست‌ روده‌ یا پارگی‌ مجرای‌ تناسلی‌ به‌ هنگام‌ زایمان‌ و دوختن‌ آن‌
بیماری‌ کبدی‌
سرطان‌ روده‌ بزرگ‌
لواط‌
بالا بردن‌ فشار خون‌ در سیستم‌ سیاهرگی‌ دستگاه‌ گوارش‌

پیشگیری‌ :

برای‌ اجابت‌ مزاج‌ عجله‌ نکنید و در عین‌ حال‌ از زور زدن‌ و نشستن‌ طولانی‌مدت‌ در توآلت‌ خودداری‌ کنید.
اگر اضافه‌ وزن‌ دارید، وزن‌ خود را کاهش‌ دهید.
مقدار فیبر غذایی‌ را در رژیم‌ خود افزایش‌ دهید.
روزانه‌ ۱۰-۸ لیوان‌ آب‌ بنوشید.
به‌طور منظم‌ ورزش‌ کنید.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری :

محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. کار روده‌ با آمادگی‌ جسمانی‌ مناسب‌ بهبود می‌یابد.

چه عواملى باعث ایجاد هموروئید مى شود؟

علت واقعى هموروئید مشخص نیست. ولیکن عوامل مهم و موثر در بروز آن عبارتند از:
۱- یبوست مزمن
۲- اسهال مزمن
۳- زور زدن موقع اجابت مزاج
۴- نشستن طولانى مدت در توالت
۵- افزایش سن
۶- عوامل ارثى
۷- حاملگى
۸- تحرک کم
۹- مصرف غذاهاى کم فیبر، عدم استفاده از میوه جات و سبزیجات، مصرف الکل و

آیا راه هایی برای پیشگیری وجود دارد؟

اگر تابه حال آنقدر خوش شانس بوده اید که به این بیماری مبتلا نشوید، در اینجا راه هایی برای پیشگیری از آن آورده ایم. حتی اگر مبتلا به آن هستید، با این روش ها می توانید از ابتلا شدن دوباره در آینده جلوگیری کنید.
موادغذایی فیبردار بیشتر بخورید: خوردن بیشتر میوه جات، سبزیجات و حبوبات باعث می شود مدفوع بزرگتر شده و آسان تر دفع شود.

مایعات بیشتر بنوشید: خوردن مایعات زیاد، مدفوع را نرم تر می کند و فشار هنگام عمل دفع کمتر می شود.

عمل دفع را سرموقع انجام دهید: به تاخیر انداختن عمل دفع باعث خشک و سفت شدن مدفوع می گردد و دفع آن بسیار دشوار خواهد شد.

ورزش کنید: فعالیت بدنی باعث کاهش فشار وارد بر رگ ها شده و احتمال یبوست را نیز کاهش می دهد.

به مدت طولانی ننشینید و نایستید: نشستن و ایستادن به مدت طولانی بر رگ ها فشار وارد می آورد. اگر کارتان طوری است که باید برای مدتی طولانی بنشینید، حتماً هر از چند گاهی بلند شده و در اطراف چرخی بزنید.

انواع بواسیر:

الف. داخلی (داخل رود آنال)

ب.خارجی (خارج رود آنال)

که هر کدام از اینها به چهار دسته تقسیم میشوند:

۱٫خونی
۲٫بادی
۳٫ساچمه ای
۴٫دگمه ای

پرهیز شود از:
میوۀ موز، بیسکویت سفید، نان سفید،شکر، سینه مرغ، اُسانس‌های شیمیائی (نوشابه های گاز دار، آبمیوه های شیمیائی و)، کم تحرکی، اضافه وزن، سوسیس و کالباس (سوسیس و کالباس مُوَلّد سرطان مغز، بواسیر، شقاق مقعد و انواع دیگر سرطان‌ها است).

 

الف. درمان بواسیر خونی:

۱ـ سمّاق (یک قاشق چای‌خوری صبح و یک قاشق چای‌خوری شب)

۲ـ تره یک مشت با ناهار

۳ـ خُرفِه یک مشت با شام

۴ـ جوشاندۀ ریشۀ درخت انار

۵ـ تره‌فرنگی

۶ـ برگ درخت انگور

۷ـ میوۀ بِه یا مربّای آن با قند

۸ـ دمکردۀ گُل بابونه با قند

۹ـ دمکردۀ گُل بومادران با قند

۱۰ـ هلیلۀ کابلی (برای درمان اَدِمِ شکمی، افزایش دهندۀ بزاق دهان، ضدّ نفخ، مقوّی معده (کمک به هضم غذا نظیر کاسنی)، درمان بواسیر خونی)

 ۱۱ـ گُلنار فارسی (درمان مِنُوراژی، درمان بواسیر خونگیری از آترواسکلروز)

۱۲ـ شاه بلوط (بلوط المَلِک) دو عدد

۱۳ـ هر روز خوردن جوشاندۀ پوست ریشۀ درخت نارگیل (یک استکان)

 ۱۴ـ میوۀ نارگیل (یک چهارم)

۱۵ـ روغن نارگیل (یک قاشق چای‌خوری) ضدّ بواسیر خونی است.

۱۶ـ خوردن اسپرزه و لِعابِ آن (= موسیلاژ= مادّۀ جاذب آب).

ب. درمان بواسیر بادی:

 ۱ـ هر روز عصرانه سه خوشه انگور با هستۀ آن بجوید و بخورید.

 ۲ـ یک قاشق چای‌خوری أنیسون (زیرۀ سبز شیرین) را با یک قاشق چای‌خوری تخم کرفس و یک قاشق مرباخوری قند نرم بکوبید و هر روز بخورید.

 ۳ـ دو إلی سه بار نشستن روی خِشتِ داغی که حوله روی آن انداختید.

 ۴ـ دمکرده یا جوشاندۀ شُکاعی (=خارزن‌بابا= رَأسُ الشّیخ) را غرغره کنید و قورت دهید.

 ج. درمان بواسیر ساچمه ای و بواسیر دگمه ای:

۱ـ یک قاشق چای‌خوری زنیان یا نصف استکان عرق زنیان با دو مغز گردو با همدیگر جویده و خورده شود.

۲ـ پودر هستۀ هلیلۀ زرد مخلوط با سفیدۀ تخم مرغ را هر شب تا صبح بر محلّ گذارند تا بهبودی کامل حاصل شود.

درمان عمومی بواسیر:

 ۱ـ دمکرده یا جوشاندۀ ریشۀ حشیشة البواسیر (علف بواسیر)

۲ـ خوردن کوبیدۀ کُندُر با قند

 ۳ـ جوشاندۀ برگ حَساس و ریشۀ حَساس (گیاه حَساس = گُل قارکون = گُل قَهر = مستحیه) [توجّه: زیاده‌روی در خوردن دمکرده یا جوشاندۀ برگ و ریشۀ حساس، مسمومیّت می‌آورد و موجب ریزش مو می‌شود].

 ۴ـ خوردن گوشت پرندۀ هوبرِه (حُباری).

درمان درد بواسیر:

۱ـ تُفالۀ چای‌دمکرده که چای آن مصرف‌شده را بر محلّ بواسیر ضمادکنید.

۲ـ روزی سه‌مرتبه روی موضع‌درد روغن‌خیار بمالید.

 ۳ـ سبزی تره بهمراه غذا بخورید.

 ۴ـ روزی دو خوشه‌انگور با هستۀ آن بجوید و بخورید.

 ۵ـ سبزی خرفه بهمراه غذا بخورید.

۶ـ پماد شیمیائی هموروئید بر موضع بمالید.

استاد ضیایی

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

درمان سنتی بواسیر و شقاق , بواسیر با روغن سیاه , نارگیل و بواسیر

دکتر محمود داورنیا 77228398 – 22850505 09371052492

۱۳۹۶-۱۱-۲۰ درمان

بسم الله الرحمن الرحیم

در این مقاله به ۳ بخش می پردازیم: تعریف بواسیر یا همورویید – عوامل ایجاد آن – درمان بواسیر در طب سنتی

بواسیر یا همورویید نوعی برجستگی دردناک در ناحیه مقعد است که گاهی بزرگ شده و همراه با خونریزی است. ممکن است با بزرگ شدن باعث جلوگیری از خروج کامل مواد دفعی شود که درد بسیار زیادی به همراه دارد. در مواردی که بواسیر بزرگ می شود، پزشکان پیشنهاد جراحی و برداشتن آن را می دهند.

اگر بخواهیم در یک جمله توضیح دهیم، ناشی از تجمع سوداست. خلط سودا با مزاج سرد و خشک خب هر چیزی که باعث افزایش سودا شود، احتمال ابتلا به این بیماری را هم افزایش می دهد. کم تحرکی از عوامل بسیار مهم ایجاد همورویید یا بواسیر است که باید برطرف شود.

این کم تحرکی همراه با زیاد نشستن است که در راننده ها و کودکانی که از بازی های رایانه ای استفاده می کنند و افراد گوشی به دست، بیشتر دیده می شود.

باید از نشستن در مکان مرطوب و سرد پرهیز کرد. باید بعد از حمام کردن، خود را خوب خشک کرده و سپس لباس پوشید.

همچنین توصیه می کنیم از رنگ موی مصنوعی، از صداهای بلند، از حرص خوردن پرهیز شود.

در مواردی هم ضربه خوردن به باسن می تواند فرد را مستعد بیماری کند.

برقراری رابطه جنسی از پشت تاثیر بسیار زیادی برای ابتلای خانم به شقاق مقعد و بواسیر دارد.

خود آقا هم ممکن است دچار عفونت مجارری ادرار و حتی شکستگی آلت جنسی شود.

 

گاهی فرد علاقه به غذاهای خشک و پر ادویه دارد مانند ساندویچ ها و سرخ کردنی ها که باید حذف شود. بهتر است از توالت سنتی استفاده کنیم نه فرنگی و یا اینکه یک چهارپایه زیر پاها قرار داد که تا حدودی حالت توالت سنتی پیدا شود.

 

به محض احساس دفع باید به دستشویی بروید.

در توالت زمانی که یبوست داشته و چیزی خارج نمی شود، از زیاد زور زدن پرهیز کرده و بعد از چند دقیقه بلند شده و در زمان دیگری به دستشویی بروید.

این مقاله را ببینید: درمان یبوست

 

درمان بواسیر باید به ۲ روش انجام شود: یکی پاکسای خون و بدن و یکی کار روی موضع یعنی چه؟ گفتیم که علت آن سوداست پس باید علل افزایش سودا را شناسایی و برطرف کرد. استفاده از منضج و مسهل سودا و داروهایی نیر بسفایج و سرکه انگبین و ماءالجبن و استخدوس بسیار مفید است که حتما باید طبق نظر متخصص طب سنتی اسلامی استفاده شود.

این مقاله را ببینید: آموزش بادکش

پس از مصرف داروها و آماده شدن خون می توان طبق نظر درمانگر، از حجامت ساکرال یا عام استفاده کرد. فصد کردن بسیار عالیست اما شرایط بسیار مهمی دارد که اصلا توصیه نمی کنیم کسی سرخود انجام دهد.

فرد بیمار می تواند در طول درمان، روزانه حداقل ۱۰ دقیقه سنگ درمانی انجام دهد. یعنی راه رفتن روی سنگ این مقاله را ببینید: آموزش سنگ درمانی

خوردن سبزی و میوه های فصل و سبوس گندم هم کمک زیادی خواهد کرد.

 

در کنار مراحل بالا، این دارو هم برای کوچک کردن و جمع کردن و درمان بواسیر مفید است. ۵۰ گرم مازو ۵۰ گرم سماق ۵۰ گرم پوست انار آسیاب شده

مواد بالا را یک ربع با شعله ملایم در ۲ لیتر آب آرام آرام جوشانده و سپس آن را از صافی رد کرده و صبر کنید تا از داغی آن کم شود. یک لیوان سرکه به آن اضافه کره و شبی یک ربع در آن بنشینید.

این دارو را می توان مجدد گرم کرده و استفاده کرد اما اگر کثیف شد یا بوی آن عوض شد باید تعویض شود.

خیلی از افراد هستند که هموروییدشان را جراحی می کنند اما به نظر ما کار درستی نیست چــــــــــرا؟ زیرا تعداد زیادی از افرادی که جراحی کرده اند، بعد از چند ماه مجدد دچار همان بیماری شده اند. گفتیم علت آن از تجمع سوداست؛ برداشتن و جراحی کردنش باعث دفع سودا نمی شود.

فرض کنید بواسیر مثل صدای هشدار برای باز بودن درب یخچال است؛ آیا باید بلندگوی یخچال را جدا کرد یا اینکه درب آن را بست؟ جراحی کردن مثل جدا کردن بلندگوی یخچال است.

 

منبع: iranmezaj.ir/?p=10862

۱۳۹۷-۰۵-۲۵

۱۳۹۷-۰۵-۱۱

۱۳۹۷-۰۴-۳۱

بسم الله الرحمن الرحیم در این قسمت با ادامه نکاتی آشنا می شوید که برای

سلام در موقع استفاده از داروها موضعی که در آن مینشینیم باید مقعد بیرون زده باشد یا خیر. قبلا خونریزی نداشتم ولی الان که بیرون زده بود امتحان کردم خونریزی داشتم!

سلام در هر حالتی باشید مفید است.

چه مدت قبل از حجامت باید منضج استفاده شود سپاسگزارم

حداقل ۱۴ روز

با درود و وقت بخیر ! ضمن سپاسگزاری از متن طب سنتی در درمان بواسیر !

خواهشمندم توضیح دهید که طب سنتی اسلامی چیست ؟

آیا ما طب مسیحی,طب یهودی,طب بودایی,طب هندویی,طب جینیزمی,طب سیخی و سایر طبهای مذهبی در جهان داریم ؟! یا اصولاً طب یک رشته علمی و تجربی است و هیچگونه ارتباطی به حوزه ی خبری و تقلیدی دینی و مذهبی ندارد. در مثال آیا گیاهان مازو و سماق و پوست انار آسیاب شده اسلامی میباشند ؟! ما طبیب اسلامی داریم, ولی طب اسلامی نداریم ! گویا از طریق چنین مقالاتی پزشکی, خوراک تبلیغاتی و علمی برای دین اسلامی تهیه کرده اید. لطفاً کاملتر در اینباره توضیح دهید ! با سپاس از مطلب مفید شما !

سلام خدا قوت با تشکر از شما بحث طب اسلامی و طب سنتی یک مقاله و کتاب جداگانه نیاز دارد و اینجا جایگاه توضیح آن نیست. مطالب سایت ما به زبان ساده و کاربردی و برای عموم مردم نوشته می شود. همین طب سنتی هم بخش زیادی از آن برگرفته از پیامبران بوده است که بعدا به صورت جدا تدوین شده است.

نظر

نام

ایمیل

وبسایت

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 فریده رحمانی عکس اکتبر 26, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *