علت استفراغ خوني

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی


خون موجود در استفراغ ممکن است قرمز روشن و یا سیاه و یا قهوه ای تیره باشد. هنگامی که خون قورت داده شده در اثر خون دماغ یا سرفه شدید باعث استفراغ خونی گردد، بایستی سریعاً مورد مراقبت و درمان پزشکی قرار بگیرد.گاهی اوقات فرق گذاشتن بین استفراغ خونی و سرفه خونی (از ریه ها) و خون دماغ مشکل است.

 

اختلالاتی که باعث بروز استفرغ خونی می شوند، می توانند باعث ایجاد مدفوع خونی هم بشوند.

 

خونریزی مجرای گوارشی فوقانی (مثل دهان، مری، معده و بخش ابتدایی روده باریک) در اثر زخم های گوارشی و یا پارگی رگ های خونی، علت شایع استفراغ خونی است.

 

اگر بعد از استفراغ خونی دچار سرگیجه (هنگام ایستادن) و تنفس تند و ضعیف و سایر علائم شوک گشتید، فوراً به اورژانس زنگ بزنید. 

2- هپاتیت الکلی

 

3- داروی آسپیرین

 

4- تومورهای خوش خیم معده و یا مری

 

5- سیروز کبدی

 

6- نقایص رگ های خونی مجرای گوارشی

 

7- التهاب و ورم قسمت ابتدای روده باریک

 

8- برآمدگی یک سرخرگ از دیواره معده

 

9- سرطان مری

 

10- واریس مری (بزرگ شدن و برآمدگی سیاهرگ های مری)

 

11- التهاب و ورم مری (ازوفاژیت)

 

12- فرسایش معده (خرابی بافت دیواره معده)

 

13- واریس معده (بزرگ شدن و برآمدگی سیاهرگ های معده)

 

14- گاستریت (التهاب و ورم معده)

 

15- پارگی مری در اثر فشار استفراغ یا سرفه

 

16- سرطان لوزالمعده

 

17- التهاب و ورم لوزالمعده (پانکرانیت)

 

18- زخم پپتیک (زخم معده و اثنی عشر)

 

19- داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

 

20- افزایش فشار خون در سیاهرگ باب کبد

 

21- استفراغ طولانی مدت و یا شدید

 

22- سرطان معده

 

در نوزادان و کودکان، استفراغ خونی در اثر علل زیر نیز اتفاق می افتد

– نقایص مادرزادی

 

– اختلالات انعقاد خون

 

– حساسیت به شیر

 

– خون بلعیده شده مثلا از بینی

 

– قورت دادن یک جسم

چه موقع نزد پزشک برویم؟

اگر استفراغ خونی باعث بروز علائم شوک مثل علائم زیر در شما شد، به اورژانس زنگ بزنید:

– نفس کشیدن تند و ضعیف

– سرگیجه و احساس سبکی سر بعد از ایستادن

– تاری دید

– غش کردن

– پریشانی و آشفتگی

                                                                     – حالت تهوع

                                                                     – پوست سرد، مرطوب و رنگ پریده

                                                                     – کاهش دفع ادرار

 

اگر دچار استفراغ خونی شدید، از کسی بخواهید تا شما را به پزشک برساند. بایستی علت ایجاد کننده استفراغ خونی سریعاً تشخیص داده شود تا از کاهش شدید خون بدن و سایر عوارض آن جلوگیری گردد.

آیلار آرزو گران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

آیا استفراغ برای بدن ضرر دارد؟

چرا دچار تهوع و استفراغ می شویم؟

علل و درمان تهوع و استفراغ


علل سرفه خونی چیست؟


هزار و یک دلیل برای خون‌ دماغ

اسهال خونی خطرناک است

خونریزی دستگاه گوارش

مدفوع خونی؛ علل و درمان

علیرضا پویا

بلیط پرواز

قیمت تشک طبی

تالار پذیرایی
بلیط هواپیما چارتر

مزون


پیدا کردن خون در استفراغ کودک می‌تواند بسیار ترسناک باشد. اکثر افراد چنین اتفاقی را تجربه نکرده‌اند، بنابراین آن‌ها هیچ تصوری از نوع واکنش به این موضوع ندارند. طیف وسیعی از عوامل احتمالی برای استفراغ خون وجود دارد که بعضی از آن‌ها کاملاً جدی هستند، بنابراین مهم است که بدانیم چه باید بکنیم و چگونه باید واکنش دهیم.

اگر این اتفاق برای نوزادان رخ دهد، رنگ و قوام خون ممکن است بسته به علت خونریزی از قرمز روشن تا قهوه‌ای متفاوت باشد. به هر علت، استفراغ خونی یک اورژانس پزشکی است که توصیه می‌شود که بلافاصله به منظور تعیین و درمان علت زمینه‌ای اقدامات لازم انجام شود.

استفراغ خونی معمولاً نشانه ی خونریزی از دستگاه گوارش در بالای لیگامان تریتس (Treitz) است. در صورتی که حجیم باشد (500 تا هزار میلی لیتر خون) ممکن است تهدید کننده حیات باشد. استفراغ با رگه های خون یا قرمز روشن، نشانه خونریزی اخیر است. استفراغ تیره یا قهوه ای یا قرمز تیره، نشانه خون مانده در معده یا خون نسبتاً هضم شده است.

اقدامات فوری: اگر بیمار خونی با حجم زیاد دارد، علائم حیاتی را ثبت کنید. اگر به علائم شوک پی بردید بیمار را در وضعیت خوابیده به پشت قرار داده و پاهایش را بالا نگه دارید. یک راه سیاه رنگی بزرگ برای جایگزینی فوری مایعات فراهم کنید یک نمونه خون برای تعیین نوع گروه خونی و بررسی سازگاری خون، تعیین سطح هموگلوبین و هماتوکریت تهیه و به آزمایشگاه بفرستید. اکسیژن تجویز کنید. اندوسکوپی فوری ممکن است برای تعیین منشاء خونریزی لازم باشد. لوله بینی- معده ای برای ساکشن ترشحات یا شستشوی معده با آب یخ نصب کنید.

چندین دلیل برای استفراغ خونی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها کاملاً جدی یا کشنده هستند. از آنجا که استفراغ محتویات معده را به مری سوق می‌دهد، منشأ و دلیل استفراغ خونی می‌تواند معده یا مری باشد. دلایل زیادی برای استفراغ خونی وجود دارد و شدت آن نیز ممکن است از نوزاد به نوزاد دیگر متفاوت باشد.


نوک سینه‌های زخم و ترک‌خورده

در بیشتر نوزادان شیرخوار، خونی که کودک استفراغ می‌کند معمولاً متعلق به مادر است و ارتباطی به بدن کودک ندارد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مادر دارای نوک پستان زخم و یا ترک‌خورده است. برای مادران شیرده به‌ویژه افرادی که تازه شروع به شیردهی کرده‌اند، احساس سوزش در نوک سینه‌ها به دلیل کشیده شدن و فشار و یا به علت قرار گرفتن پوست در معرض بزاق طبیعی است. این مشکل ممکن است تا جایی پیش رود که حتی پوست زخم شود و خونریزی کند. این مشکل با بهبودی نوک سینه‌ها کاهش می‌یابد.
در بیشتر موارد نوزاد شیرخوار سالم است و خون استفراغ شده به دلیل نوک پستان زخم مادر است. خون شکم کودک را تحریک می‌کند و باعث استفراغ می‌شود. اگر مادر هیچ‌گونه ترکی در نوک پستان نمی‌بیند، سعی کنید کمی شیر از سینه بدوشید و خونریزی احتمالی را بررسی کنید.اگر مادر در شیر یا روی نوک پستان خود خون را ببیند، پس از شیر دادن به کودک باید مقدار کمی آب شکر یا آب ساده به کودک بنوشاند تا خون از شکم خارج شود. برای چند روز شیردهی با نوک پستان ترک‌خورده را متوقف کنید تا ترک‌ها بهبود یابند.

مادر می‌تواند از محافظ نوک پستان موجود در داروخانه‌ها برای جلوگیری از تحریک نوک پستان استفاده کند. در این صورت مادر، با وجود ترک‌خوردگی پستان، هنوز هم می‌تواند شیردهی به کودک را ادامه دهد. خون خورده شده همراه با شیر مادر همچنین ممکن است با مدفوع ترکیب شود و مادر می‌تواند خون را در مدفوع کودک خود هم ببیند.

اگر مادر زخم یا ترکی در نوک پستان نیافت یا اگر نوزادش از شیر خشک تغذیه می‌کند و مادر هنوز هم می‌تواند خون را در استفراغ کودک ببیند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.


خون بلع شده در هنگام تولد

درصورتی‌که نوزاد زمان کوتاهی بعد از تولد استفراغ خونی داشته باشد نباید نگران باشید. ممکن است نوزاد خون جنینی را در حین زایمان بلعیده باشد. در این صورت مادر باید پزشک خود را در جریان بگذارد تا کودک را تحت نظارت قرار دهد.


استفراغ پرفشار

در موارد نادر کودک ممکن است استفراغی با فشار زیاد داشته باشد که باعث ایجاد پارگی کوچک در رگ‌های خونی موجود در مری می‌شود. این مورد نیز جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد زیرا به سرعت باگذشت زمان بهبود می‌یابد.


اسوفاژیت

نوعی التهاب مری است که به بافت‌های مری آسیب می‌رساند.اگر هیچ‌کدام از علل فوق دلیل استفراغ خونی کودک نیست و اگر این مشکل ادامه یابد، والدین قطعاً باید به متخصص اطفال مراجعه کنند. اگر کودک دارای علائمی مانند استفراغ سبز، بی‌حسی شکمی، تب یا لتارژی است، والدین باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی فوری باشند. علائم خطرناک قابل‌مشاهده عبارت‌اند از سرگیجه، تنفس سریع یا کم‌عمق، غش، سردرگمی، تاری دید و تهوع. اگر کودک هر کدام از این علائم را هنگام استفراغ خونی تجربه کند، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید زیرا علت بیماری کودک بسیار جدی است.
متخصص اطفال را در جریان تمام نشانه‌ها و علائم کودک مانند تب لینک به مقاله تب، اسهال، کولیک، دل‌پیچه و غیره بگذارید تا پزشک اطلاعات کافی درباره اقداماتی که برای والدین و فرزند باید انجام شود را در اختیارتان بگذارد.


همچنین بخوانید:درمان تهوع و استفراغ در کودکان

برای درمان حالت تهوع از چه دارویی استفاده کنیم؟


درمان استفراغ و اسهال در کودکانتشخیص و درمان استفراغ خونی در کودک


از آنجایی که بسیاری از علل احتمالی استفراغ خونی جدی و تهدیدکننده زندگی هستند، مهم است که اگر کودک مبتلا به این بیماری است، به‌طور مداوم به پزشک مراجعه کنید. باید محرک استفراغ خونی را بیابید تا علت اصلی را درمان کنید و از خونریزی قابل‌توجه یا سایر عوارض جلوگیری کنید. هنگامی‌که به دنبال درمان پزشکی برای این وضعیت هستید، پزشک طیف وسیعی از سؤالات را برای کمک به تعیین علت خون در استفراغ نوزاد خواهد پرسید.

موضوع اصلی این سؤالات شامل رنگ خون، میزان خون در استفراغ، علائم دیگر و داروهایی که به‌تازگی مصرف شده است، خواهد بود. درمان این بیماری بستگی به علت اصلی آن دارد. به‌منظور تعیین محرک، پزشک ممکن است نیاز به استفاده از یک سری آزمایشات از جمله معاینه رکتوم، آزمایش خون یا اسکن داشته باشد. در برخی موارد، پزشکان لوله‌ای را از طریق بینی به معده وارد می‌کنند تا خون و علل احتمالی خون موجود در استفراغ را تشخیص دهند.

همچنین روش‌هایی مانند عکس‌برداری رادیولوژی و آندوسکوپی توصیه می‌شود. آزمایشات عکس‌برداری رادیولوژی مانند سی‌تی‌اسکن و اشعه ایکس به پزشک کمک می‌کند تا منبع خونریزی را شناسایی کند. آندوسکوپی از نوری برای بررسی قسمت فوقانی روده برای یافتن علت خونریزی استفاده می‌کند. هنگامی‌که یک علت مشخص شود، پزشکان ممکن است از انتقال خون، مایعات داخل وریدی و داروها برای کاهش اسید معده برای درمان بیماری استفاده کنند.

در موارد جدی‌تر، ممکن است جراحی برای درمان آسیب، حذف تومور یا انجام کارهای دیگر برای متوقف کردن استفراغ خونی و درمان علت اصلی ضروری باشد. در بعضی موارد، زمانی که متخصص به خونریزی شریانی مشکوک است، ممکن است یک آنژیوگرام مورد نیاز باشد. این روش که با بی‌حسی انجام می‌شود، نیاز به واردکردن یک لوله و سیم نازک از طریق شریان به ران باشد. تزریق رنگ ید و اشعه ایکس به پزشکان کمک می‌کند تا انسداد شریان‌ها را بررسی کنند.
خانه

موبایل

خون ریزی در اثر صدمه موضعی یا تحریکانی ایجاد می شود که سبب خراش یا زخم مخاط دستگاه گوارش می شود.خون ریزی های دستگاه گوارش به دو دسته با منشأ فوقانی و تحتانی تقسیم می شوند.  خون ریزی هایی که در قسمت اثنی عشر به بالا رخ داده باشند، خون ریزی دستگاه گوارش فوقانی نامیده می شوند.

 

نشانه های خون ریزی :خون ریزی گوارشی به 5 شکل زیر می تواند ظاهر شود:1-  استفراغ خون روشن با موادی با زمینه قهوه ای که نشانه خون ریزی قسمت فوقانی دستگاه گوارش است.

 

2-  مدفوع قیری و بدبو ، این نوع مدفوع که ملنا نام دارد بر وجود خون حداقل به مدت 14 ساعت در دستگاه گوارش دلالت می کند.

 

3-  عبور خون قرمز روشن یا خرمائی مایل به قرمز در مدفوع که این تظاهر بیشتر مربوط به خون ریزی قسمت تحتانی دستگاه گوارش است. اگر چه در خون ریزی های  وسیع دستگاه گوارش فوقانی نیز چنین تظاهری می تواند وجود داشته باشد.

 

4-  خون ریزی مخفی گوارشی که در آزمایشات اختصاصی مربوط به مدفوع تشخیص داده می شود. این نوع خون ریزی بیشتر نشانه تومورهای دستگاه گوارشی است که معمولاً با علائمی نظیر کاهش وزن و علائم کم خونی مزمن همراه است.

 

البته موارد دیگر نیز می توانند سبب خون ریزی مخفی گوارشی شوند.

 

5-  علائم از دست دادن خون یا کم خونی مانند سیاهی رفتن چشم، سنکوپ، درد قفسه سینه یا تنگی نفس. این علائم می توانند تنها علائم خون ریزی باشند.

 

 

علت های خون ریزی گوارشی :بیماری هایی که موجب خون ریزی گوارشی فوقانی می شوند عبارتند از :زخم های معده واثنی عشر، واریسهای گوارشی ( عمدتاً در اثر مشکلات کبدی و عروق مربوط به آن ایجاد می شوند )، خراشیدگی های مخاط معده و یا اثنی عشر ، خراشیدگی های التهابی مری، بدخیمی ها و دلایل نا معلوم.

 

– شایعترین علت خون ریزی با منشاء روده کوچک، گشاد شدگی غیر طبیعی عروقی و تورمورها است. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز می تواند با ایجاد خراشیدگی و زخم در روده کوچک، باعث خون ریزی مزمن و نامعلوم گوارشی شود.

 

– علل خون ریزی با منشأ روده بزرگ ، همورئید (بواسیر ) زخم های مقعد، بیرون زدگی جداره روده، گشاد شدگی غیر طبیعی عروقی، سرطان های گوارشی و التهاب روده است.

 

نکته : یکی از علل شایع خون ریزی های گوارشی ، استفاده بی رویه از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل مفنامیک اسید ، دیکلوفناک ، بروفن ، پیروکسیکام و… ) است. به همین دلیل، این داروها باید فقط با مشاوره پزشک و به مقدار لازم مصرف شوند.

 

علائم ویافته ها:اگرچه شروع خون ریزی ممکن است در ارتباط با خستگی، تنش، فشار عصبی، عفونت دستگاه گوارش فوقانی، بی احتیاطی در رژیم غذائی، مصرف الکل و یا داروهای محرک باشد، ولی ممکن است بدون وجود هیچ عامل مستعد کننده مشخصی نیز بروز کند.

 

علائم و یافته ها به شدت خون ریزی بستگی دارد.در خون ریزی خفیف و کم (کمتر از 500 میلی لیتر ) بیمار ممکن است فقط دچار کمی ضعف وتعریق شود.

 

خون ریزیهای قابل توجه منجر به تغییر در وضعیت ضربان قلب و فشار خون می شوند همچنین بیماران عموماً با ضعف ، سرگیجه ،تنگی نفس ، درد کرامپی شکم واسهال مراجعه می کنند.

 

از دست دادن شدید خون ( بیش از یک لیتر خون در 24 ساعت ) ممکن است سبب بروز علائم شوک شود.

 

 

درمان :زمانی که بیمار، با خون ریزی گوارشی مراجعه می کند، پس از ثابت کردن علائم حیاتی بیمار از طریق مایع درمانی مناسب، برای بیمار لوله معده گذاشته می شود، شستشوی معده انجام می شود و وضعیت شدت خون ریزی بیمار تخمین زده می شود.

پس از آن برای تشخیص و درمان خون ریزی، به تشخیص و صلاحدید پزشک و توسط پزشک، بسته به منشأ خون ریزی، اندوسکوپی، سیگموئید سکوپی و یا کولونوسکوپی انجام می شود.

 

لازم به ذکر است که گاهی اوقات مداخلات طبی به بیمار کمک نمی کند و مداخله جراحی مورد نیاز است.

 

توجه :علیرغم اینکه اغلب موارد، خون ریزی های گوارشی در اثر بیماری های خوش خیم اتفاق می افتد، ولی بیماران باید حتماً از نظر بدخیمی مورد بررسی قرار گیرند. به عنوان مثال در خون ریزی دستگاه گوارش تحتانی فقط نباید همورئید (بواسیر ) را مد نظر قرار داد وسایر موارد نیز باید بررسی شود.

 

تخصص مربوطه : پزشکان متخصص داخلی و فوق تخصصین بیماری های گوارش. منبع:namazi.sums.ac.ir


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

منبع = هلپ کده

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
[[رده:نمادهای
نوشتار]]
10

پیشنهاد شده برای شما :
0 rashed مدل آوریل 26, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *