علايم کاهش اسيد معده چيست

علايم کاهش اسيد معده چيست

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علايم کاهش اسيد معده چيست

علايم کاهش اسيد معده چيست

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما – مجله اینترنتی ریموژ

عده ی زیادی از افراد از نزدیک با نشانه های بازگشت اسید معده آشنا هستند. بیشتر از ۶۰ میلیون امریکایی در ماه حداقل یک بار ان را تجربه می کنند. بیماری ریفلاکس اسید همچنین به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری شناخته شده است، که نشانه های زیادی را تولید می کند.

سوزش سر دل، برگشت و سوء هاضمه ازبین علل شایع این بیماری هستند.

سوزش سر دل که همچنین معروف به سوء هاضمه اسیدی است، دردی سوزناک یا ناراحتی است که می تواند از معده ی شما بالا برود و به میانه ی شکم و قفسه ی سینه برسد.درد همچنین می تواند به گلوی شما هم وارد شود. علی رغم اسمی که دارد، به قلب اسیب نمی رساند.

برگشت. نشانه ی رایج دیگری از ریفلاکس اسید برگشت است. یا حس اینکه اسید به گلو یا دهان شما برمیگردد. برگشت می تواند مزه ی تلخ یا ترش تولید کند، و یک احساس آروغ رطوبت دارید یا حتی ممکن است برخی از محتوای دهان خود را بالا بیاورید.

سوء هاضمه. خیلی از افرادی که بیماری برگشت اسید را دارند نیز سندرومی به نام سوءهاضمه دارند. سوء هاضمه اصطلاحی کلی برای ناراحتی معده است. نشانه های سوءهاضمه به قرار زیرهستند:علايم کاهش اسيد معده چيست

نشانه های بازگشت اسید معده می تواند یک نشانه باشد که اسید معده مری شما را ملتهب کرده است. زمانی که چنین اتفاقی می افتد، اسید معده می تواند پوشش مری را از بین ببرد و باعث خونریزی شود.

اگرچه برگشت اسید خیلی رایج است و به شدت جدی می شود، نشانه های بازگشت اسید را دست کم نگیرید. کم تغییر در سبک زندگی و استفاده از ضد اسید ها معمولا برای کنترل این نشانه ها لازم است.

نشانه ها بیشتر در این اوقات روی می دهند:

افرادی که مداوما نشانه های بازگشت اسید را دارند، بیشتر ان را در شب تجربه می کنند.GERD شبانه نیز درد زیادی ایجاد می کند. با این حال، سطح درد همیشه نشان دهنده ی درجه ی اسیب به مری نیست.

بیش از نیمی از زنان باردار در طول بارداری این سوزش سر دل را تجربه می کنند. سطح افزایش یافته ی هورمون و فشار از جنین در حال رشد می تواند ترکیب شود تا این نشانه های رفلاکس اسید را تولید کند. در بیشتر مواردسوزش سر دل بلافاصله بعد از وضع حمل از بین می رود.

غذاهای خاص می تواند نشانه های بازگشت اسید را بدتر کند. برای کاهش نشانه ها، از موارد زیر اجتناب کنید:

معمولا، نشانه های برگشت اسید باعث پیچیدگی نمی شود. در موارد کمی، اسیبهای ادامه دار مری می تواند منجر به زخم شود، که باعث باریک شدن مری می شود. این باریک شدن باعث سختی در فروبردن غذا می شود. همچنین ممکن است اشکال در بلع داشته باشید طوری که غذا در مری باقی مانده است. در برخی موارد، سلول ها در پوشش مری شکل و رنگ غیرعادی در واکنش به ازار اسیدی ثابت به خود می گیرند. این مری بارت است که می تواند منجر به سرطان شود.

اگر با دارو و درمان از شر این بیماری خلاص نمی شوید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر هرگونه نشانه های هشداردهنده مانند موارد زیر داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید:

دیگر نشانه های برگشت اسید که باید با دیدن ان ها در مراجعه به پزشک تعجیل کنید به قرار زیر است:

گاهی اوقات، افراد نشانه های حمله ی قلبی را با بیماری برگشت اسید اشتباه می گیرند. این به خاطر درد در فسه ی سینه است که شبیه سوزش سر دل است. زمانی که شک دارید با پزشک تماس بگیرید.

اگر هرگونه از این نشانه های حمله ی قلبی را داشتید به اورژانس زنگ بزنید:

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

در بدو ورود به معده یک دریچه وجود دارد، که حلقه ای از ماهیچه است که به آن LES می […]

بیماری ریفلاکس معده و یا GERD ، یک اختلال گوارشی است که ,ماهیچه تحتانی مری (LES)، حلقه عضلانی بین مری […]

علل ریفلاکس معده یا بیماری برگشت اسید معده چیست؟ پزشکان همیشه مطمان نیستند. بیماری رفلاکس اسید، که توسط افزایش اسید در […]

سوزش سر دل چیست ؟ علی رغم نام آن، سوزش سر دل هیچ ربطی به قلب ندارد. با این حال […]

سوزش سر دل یک شکایت رایج در بزرگسالان به ویژه پس از خوردن یک وعده غذای دلچسب و یا تند […]

ریفلاکس معده به مری یکی از شایع ترین اختلالات در شیوه ی زندگی است و بیشتر افرادی که به آن […]


وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

رفلاکس معده چیست و چگونه درمان می‌شود؟ رفلاکس معده یا GERD یکی از بیماری های گوارشی است. این بیماری عضله‌ی تنگ‌کننده‌ی پایینی مری (LES) را درگیر می‌کند. این عضله در واقع حلقه‌ای است که بین مری و معده قرار دارد. خیلی افراد، مثلا زنانی که در دوران بارداری هستند، از سوزش معده یا سوءهاضمه رنج می‌برند. این مشکلات اغلب به‌خاطر رفلاکس معده به‌وجود می‌آیند. پزشکان معتقد‌ند بیماری رفلاکس معده به‌خاطر مشکلی به نام فتق حجاب حاجز به‌وجود می‌آید. در اکثر موارد رفلاکس معده را می‌توان به کمک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم درمان کرد. ولی در برخی موارد درمان دارویی یا جراحی لازم می‌شود. با ما باشید تا برایتان بگوییم رفلاکس معده چیست و برای درمان سوزش معده و درمان رفلاکس معده چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.علايم کاهش اسيد معده چيست

این بیماری در اصل «بیماری رفلاکس معده به مری» نام دارد. در واقع رفلاکس معده به مری به معده و عضله‌ی تنگ‌کننده‌ی مری مربوط می‌شود. رفلاکس یعنی بازگشت. بنابراین، رفلاکس معده یعنی وقتی محتویات معده از عضله‌ی تنگ‌کننده‌ی مری به سمت بالا باز می‌گردند.

در گوارش طبیعی، عضله تنگ‌کننده‌ی پایینی مری (LES) باز می‌شود. این عضله کمک می‌کند غذا از مری وارد معده شود. و بعد این عضله بسته می‌شود. در این صورت غذا و اسید معده نمی‌توانند دوباره به مری بازگردند.

رفلاکس معده وقتی اتفاق می‌افتد که LES ضعیف می‌شود یا در مواقع نامناسب باز می‌شود. در این موارد محتویات معده می‌توانند به مری بازگردند.

شدت رفلاکس معده به‌شدت مشکل LES بستگی دارد. نوع و مقدار موادی که از معده بالا آمده‌اند و تأثیر خنثی‌کننده‌ی بزاق هم روی این بیماری تأثیر دارند.

برخی پزشکان اعتقاد دارند که فتق حجاب حاجز می‌تواند LES را ضعیف کند. ضعف LES باعث افزایش خطر ابتلا به رفلاکس معده می‌شود.

فتق حجاب حاجز وقتی اتفاق می‌افتد که بخش بالایی معده به بالا حرکت می‌کند. در واقع معده از طریق شکاف کوچکی در دیافراگم وارد سینه می‌شود. دیافراگم ماهیچه‌ای است که شکم را از سینه جدا می‌کند.

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند این شکاف دیافراگم برای نگه‌داشتن بخش پایینی مری مفید است. خیلی از افرادی که فتق حجاب حاجز دارند، دچار سوزش و رفلاکس معده نمی‌شوند، ولی ابتلا به فتق حجاب حاجز ممکن است باعث شود محتویات معده راحت‌تر وارد مری شوند.

سرفه، استفراغ، رگ‌به‌رگ‌شدگی یا کار فیزیکی شدید می‌تواند فشار روی شکم را بیشتر کند. این مسئله باعث بروز فتق حجاب حاجز می‌شود. چاقی و بارداری هم می‌توانند منجر به این مشکل شوند.

خیلی افراد بالای ۵۰ سال که در سلامتی به سر می‌برند هم به فتق حجاب حاجز خفیف مبتلا هستند. اگرچه این بیماری مختص افراد میان‌سال است،‌ ولی فتق حجاب حاجز برای افرادی با تمام سنین پیش می‌آید.

فتق حجاب حاجز معمولا به درمان نیاز ندارد. اما اگر فتق حجاب حاجز در خطر خفه‌شدن باشد درمان واجب می‌شود. خفه‌شدن یعنی اینکه فتق طوری می‌پیچد که جریان خون را متوقف می‌کند. وقتی فتق حجاب حاجز باعث رفلاکس شدید معده یا ازوفاژیت یا تورم مری می‌شود هم درمان لازم است. پزشک می‌تواند جراحی انجام دهد تا اندازه‌ی فتق را کاهش دهد یا از خفگی جلوگیری کند.

رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توانند موجب رفلاکس معده شوند. غذاها و نوشیدنی‌های خاصی مانند شکلات، نعنا، غذاهای چرب و سرخ‌شده، قهوه و نوشیدنی‌‌های الکلی می‌توانند باعث رفلاکس و سوزش معده شوند.

تحقیقات نشان می‌دهند که سیگار کشیدن LES را شل می‌کند. چاقی و بارداری هم می‌توانند باعث بروز علائم رفلاکس معده شوند.

سوزش معده یا سوءهاضمه از علائم معمول رفلاکس معده هستند. این علائم معمولا حس دردی سوزنده در سینه دارند. این درد معمولا پشت قفسه سینه شروع می‌شود و به گردن و گلو می‌رسد.

خیلی افراد می‌گویند حس می‌کنند غذا به دهان‌شان باز می‌گردد و دهان‌شان مزه‌ی ترشی دارد یا دچار تلخی دهان می‌شوند.

سوزش، فشار سوزش یا درد معده می‌تواند تا ۲ ساعت طول بکشد. این درد معمولا بعد از غذا بدتر می‌شود. دراز کشیدن یا خم شدن هم می‌تواند باعث سوزش معده شود.

خیلی افراد وقتی راست می‌ایستند یا قرص معده می‌خورند بهتر می‌شوند. قرص معده اسید را از مری پاک می‌کند.

درد سوزش معده را گاهی اوقات با درد‌های بیماری های قلبی یا حمله قلبی اشتباه می‌گیرند، ولی تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. ورزش، درد ناشی از بیماری قلبی را بدتر می‌کند. با استراحت درد بهتر می‌شود.

سوزش معده خیلی ربطی به فعالیت فیزیکی ندارد، ولی اگر نمی‌توانید تفاوت بین این دو را تشخیص دهید، در صورت احساس کردن درد قفسه سینه حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیش از ۶۰ میلیون آمریکایی بالغ حداقل ماهی یک بار سوزش معده را تجربه می‌کنند. بیش از ۱۵ میلیون آمریکایی بالغ هر روز از سوزش معده رنج می‌برند. خیلی از زنان باردار هر روز سوزش معده دارند.

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که رفلاکس معده در نوزادان و کودکان بیش از آنی است که قبلا تصور می‌کردیم. این مسئله ممکن است موجب استفراغ مداوم،‌ سرفه و مشکلات تنفسی دیگر شود.

خیلی از افراد به دنبال درمان قطعی رفلاکس معده هستند. برای درمان رفلاکس معده پزشکان تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی را توصیه می‌کنند. این تغییرات برای بیشتر افراد مبتلا به رفلاکس معده کارساز است. درمان در واقع میزان رفلاکس را کاهش می‌دهد یا آسیب وارد‌شده به لبه‌ی مری به‌خاطر محتویات بالاآمده‌ی معده را بهبود می‌بخشد.

پزشکان توصیه می‌کنند از غذاها و نوشیدنی‌هایی که LES را ضعیف می‌کنند دوری کنید. این غذاها شامل شکلات، نعنا، غذاهای چرب، قهوه و نوشیدنی‌های الکلی می‌شوند.

غذاها و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند به لبه‌ی مری آسیب وارد کنند مصرف نکنید. این غذاها شامل مرکبات،‌ آب مرکبات، گوجه‌فرنگی و فلفل می‌شوند.

با کاهش غذای مصرفی‌تان می‌توانید علائم بیماری را کاهش دهید. غذاخوردن ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب هم می‌تواند رفلاکس را کمتر کند. وقتی ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب غذا می‌خورید، اسید معده‌ی شما کاهش می‌یابد و معده تا حدی خالی می‌شود.

به‌علاوه، کاهش‌ وزن معمولا علائم این بیماری را کمتر می‌کند. خیلی از افرادی که اضافه وزن دارند، وقتی لاغرتر می‌شوند کمتر دچار رفلاکس معده می‌شوند.

سیگار کشیدن LES را ضعیف می‌کند. ترک کردن سیگار یکی از بهترین روش‌های بهبود علائم رفلاکس معده است.

می‌توانید بالای تخت را ۱۵ سانت بالا بیاورید. یا روی تخت‌های مخصوص بخوابید. به این صورت جاذبه‌ی زمین کمک می‌کند تا مقدار کمتری از محتویات معده وارد مری شوند.

از بالش برای بلند کردن سر و بدن خود استفاده نکنید. این کار فقط باعث می‌شود فشار بیشتری به معده وارد شود.

به‌همراه تغییراتی در رژیم و سبک زندگی، پزشک ممکن است دارو‌هایی هم تجویز کند.

ضداسید می‌تواند اسید معده و مری را خنثی و سوزش معده را متوقف کند. ضداسیدهای معمولی می‌توانند برای خیلی از افراد علائم بیماری را بهبود ببخشند.

ضداسید‌هایی که با عامل کف‌زا ترکیب شده‌اند هم برای برخی افراد مفید هستند. این مواد مانعی از جنس کف ایجاد می‌کنند. این کف اجازه نمی‌دهد رفلاکس معده اتفاق بیفتد.علايم کاهش اسيد معده چيست

اما استفاده‌ی بلندمدت از ضداسیدها هم عوارض جانبی دارد. این عوارض شامل اسهال، متابولیسم متفاوت کلسیم (تغییراتی در هضم و استفاده از کلسیم در بدن) و جمع‌شدن منیزیم در بدن می‌شوند.

منیزیم اضافی در بدن می‌تواند برای بیماران کلیوی خطرناک باشد. اگر برای بیش از دو هفته از ضداسید استفاده کردید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اگر به رفلاکس و سوزش معده مزمن دچار هستید، پزشک ممکن است داروهای دیگری تجویز کند. این داروها موجب کاهش اسید معده می‌شوند و شامل بلاکرهای H2 هستند. این بلاکرها از ترشح اسید در معده جلوگیری می‌کنند. بلاکرهای H2 شامل این موارد می‌شوند: سیمتیدین،‌ فاموتیدین، نیزاتیدین و رانیتیدین.

نوع دیگری از دارو، مهارکننده‌های پروتون پمپ (یا پمپ اسید) است. مهارکننده‌ نوعی آنزیم است (پروتئینی که در سلول‌های تولید‌کننده‌ی اسید در معده وجود دارد). این آنزیم برای ترشح اسید لازم است. داروهای مهارکننده‌ی پروتون پمپ ازومپرازول، لانزوپرازول،‌ اومپرازول،‌ پنتوپرازول، رابپرازول، دگزلانپرازول و اومپرازول/بی‌کربنات سدیم را شامل می‌شوند.

اگر رفلاکس معده شدید و مزمن شما با راه‌حل‌هایی که تا به حال عنوان شدند بهتر نشد، باید ارزیابی تشخیصی کامل‌تری انجام دهید. پزشک از آزمایشات و فرایند‌های تشخیصی مختلفی استفاده می‌کند تا بیمار مبتلا به سوزش معده مزمن را معاینه کند.

آندوسکوپی فرایندی مهم برای افراد مبتلا به رفلاکس معده مزمن است. در این فرایند پزشک لوله‌ی کوچک و چراغ‌داری را با یک دوربین کوچک وارد مری می‌کند. با استفاده از این دوربین،‌ پزشک به‌دنبال تورم یا زخم بافت اطراف مری می‌گردد. اگر نتیجه‌ی اندوسکوپی غیرطبیعی باشد،‌ یک بیوپسی (یک نمونه‌ی کوچک از بافت) از بافت اطراف مری می‌تواند به پزشک کمک کند تا بیماری را تشخیص دهد.

در اولین مراحل، آزمایش دستگاه گوارش فوقانی هم ممکن است انجام شود. این آزمایش عکس‌برداری با اشعه ایکس است که مری، معده و شکم (بخش بالایی روده کوچک) را نشان می‌دهد. آزمایش دستگاه گوارش فوقانی اطلاعات محدودی را در مورد دلایل احتمالی رفلاکس ارائه می‌دهد. ولی همین اطلاعات برای تشخیص بیماری‌هایی مانند زخم معده کافی هستند.

آزمایش مانومتری و امپدانس مری، اندازه‌گیری مری تحت فشار، گاهی اوقات به تشخیص فشار پایین LES یا انقباض غیرطبیعی ماهیچه‌ی مری کمک می‌کنند. برای بیمارانی که تشخیص آنها سخت است، پزشک ممکن است سطح اسید داخل مری را با استفاده از آزمایش PH اندازه‌گیری کند. آزمایش PH سطح اسیدیته‌ی مری و علائم آن در طول غذاخوردن، فعالیت‌کردن و خواب را می‌سنجد.

روش‌های جدید بازبینی بلندمدت PH توانایی تشخیص در این حوزه را بهبود بخشیده‌اند.

تعداد کمی از افرادی که رفلاکس معده دارند ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند. به این دلیل که رفلاکس بسیار شدید است و بیمار به درمان دارویی پاسخ نمی‌دهد. اما تا همه‌ی راه‌ها را امتحان نکرده‌اید لازم نیست به جراحی فکر کنید. فوندوپلیکاسیون جراحی‌ای است که فشار مری پایینی را افزایش می‌دهد. جراحی اندوسکوپی هم می‌تواند عملکرد LES را بهبود ببخشد. یکی از روش‌های جدید جراحی استفاده از الکترودهایی است که زخم‌های LES را بهبود می‌بخشند.

گاهی‌اوقات رفلاکس معده مشکلات جدی‌ای به‌وجود می‌آورد. وقتی اسید معده در مری زیاد می‌شود، مری ممکن است دچار التهاب و زخم شود. زخم مری ممکن است باعث بروز خون‌ریزی آن شود. به‌علاوه باریک‌شدن یا بسته‌شدن مری هم ممکن است به‌خاطر زخم بلندمدت به‌وجود بیاید. برخی افراد به بیماری‌ای به نام «مری بارت» مبتلا می‌شوند. این بیماری می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش بدهد.

رفلاکس معده می‌تواند فعالیت‌های روزانه را محدود کند، ولی این بیماری به‌ندرت زندگی را تهدید می‌کند. اکثر افراد اگر دلایل و درمان این بیماری را بشناسند می‌توانند از شر آن خلاص شوند.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

15000تومان

8000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

سلام
من مشکل رفلاکس معده داشتم خیلی درمان و دکتر رفتم و اندوسکپی انجام دادم
این تجربه رو میگم شاید بدرد خیلی ها بخوره
هرچی دکتر رفتم گفتن عصبی هست در صورتی که من دغدغه ی خاصی نداشتم اون دوران
من اون دوران قلیون می کشیدم اصلا تصور نمیکردم که دود و معده به هم ربط داشته باشه
سر یه موضوع دیگه قلیون رو گذاشتم کنار و یکسال هم گذشت و من همچنان مشکل معده داشتم با این که قلیون نمی کشیدم
بعد از یکسال یه روز دیدم معدم دیگه درست شد ولی نمیدونستم چه اتفاقی افتاد که درست شد و همش فکر میکردم که چی شد که درست شد مگه دیروز چی خوردم تا فهمیدم جریان چیه

معده ی من خوب شد ولی دیدم وقتی کنارم قلیون و یا سیگار میکشه یکی دو روز معدم بهم میریزه و مثل قبل اذیتم می کنه

اینجا بود که فهمیدم همه ی مشکل معدم زیر سر قلیون بوده و هر دودی مثل سیگار و قلیون و بوی رنگ و بنزین و تینر و این چیزا معده ی منو تحریک می کنه الان با اینکه سالهاست قلیون نمیکشم ولی معده ی منو حساس کرده

این همه رو نوشتم که کمکی باشه برای تشخیص مشکلتون
سیگار و قلیون نکشید واسه همیشه بهش نه بگید

خواص خوراکی ها

ژل رویال چیست؛ خواص آن برای لاغری، جوان ماندن و سلامتی

۵ نوع چای لاغری برای چربی سوزی و لاغری شکم

خواص انجیر تازه و انجیر خشک برای سلامتی و زیبایی

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

خواص بادرنجبویه؛ ۹ دلیل قانع‌کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

آخرین مطالب

علائم خار پاشنه چیست؛ علت و درمان خار پاشنه


چطور ایمیل تأثیرگذارتری بنویسیم؟

خواص کرن بری؛ ۴ خاصیت درمانی این سوپر غذای سرشار از انواع ویتامین

۱۰ اشتباهی که شرکت‌های کوچک و متوسط مرتکب می‌شوند

پاک کردن تتو با لیزر؛ مراحل، روش‌های جایگزین و عوارض آن

ترین های جهان

عجیب ترین مکان های دنیا که شما را شگفت‌زده خواهند کرد

تمیزترین شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟


برترین فوتبالیست های جهان در طول تاریخ


راحت ترین کشورها برای مهاجرت کدام‌اند؟

عجیب ترین حیوانات دنیا که شما را حیرت‌زده می‌کنند


با خاص ترین ماشین های دنیا آشنا شوید

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

زمانی که میزان ترشح اسید در غدد معده بیش‌ از حد معمول باشد، معده حالت اسیدی پیدا می‌کند که این افزایش اسید معده یکی از نشانه‌های ایجاد رفلاکس معده است. ترشح زیاد اسید معده موجب نفخ، بوی بد دهان، درد معده و مشکلات دیگر می‌شود که بسیار آزاردهنده هستند. خوشبختانه اسید معده در بسیاری از موارد با رعایت پرهیزهای غذایی قابل کنترل است. در این مقاله به بررسی بیماری رفلاکس معده، نشانه‌ها و عوامل ایجاد کننده آن خواهیم پرداخت و همچنین ۱۳ روش درمان خانگی برای کاهش اسید معده و ۵ غذای محرک که باعث افزایش اسید معده می‌شوند را معرفی خواهیم کرد.علايم کاهش اسيد معده چيست

به گفته‌ی آنشول جیبارت (Anshul Jaibharat) متخصص تغذیه در دهلی، «اسیدی بودن معده می‌تواند به‌دلیل فاصله‌ی طولانی میان وعده‌های غذایی، خالی بودن معده یا مصرف بیش‌ازحد چای، قهوه، سیگار یا الکل ایجاد شود.» وقتی ترشح اسید معده بیش‌ از حد معمول باشد، دچار سوزش سردل یا بیماری رفلاکس معده (GERD) می‌شویم. معمولا این حالت زمانی ایجاد می‌شود که غذای سنگین یا پرادویه‌‌ای خورده‌ باشیم. درواقع، رفلاکس اسید معده به‌دلیل ضعیف شدن دریچه‌ی متصل‌کننده‌ی معده به مری رخ می‌دهد. وقتی چنین مشکلی ایجاد می‌شود، اسید معده به مری برمی‌گردد.

علائم و نشانه‌های بیماری رفلاکس معده عبارتند از:

معمولا رفلاکس اسید معده از علائم خفیف ولی ناراحت‌کننده‌ی بیماری رفلاکس معده به مری است. برخی افراد نشانه‌های جدی‌تری از بیماری رفلاکس معده به مری دارند که زندگی روزمره‌ی آنها را مختل می‌کند . بعضی از بیماری‌ها، شرایط پزشکی و مشکلات سلامتی، خطر بروز نشانه‌های شدید این نوع از بیماری رفلاکس معده را افزایش می‌دهند، ازجمله:

اگر فردی به‌طور مرتب و شدید دچار رفلاکس اسید معده یا سوزش سردل می‌شود، باید به پزشک مراجعه کند، زیرا ممکن است که این مشکل او به مشکل جدی‌تری تبدیل شود.

درست است که رفلاکس اسید معده حالت ناخوشایندی را ایجاد می‌کند، ولی تا حد زیادی قابل‌درمان است. می‌توان بعضی از موارد را به‌راحتی در خانه و با ایجاد تغییراتی در شیوه‌ی زندگی و پرهیز از محرک‌ها کنترل کرد. در موارد شدید بیماری رفلاکس معده باید از دارو استفاده کنیم و در موارد نادر نیز درمان این بیماری نیازمند جراحی است.

اگر فردی دچار علائم شدید یا مکرر رفلاکس اسید معده است، باید به پزشک مراجعه کند تا احتمال ابتلای او به سایر مشکلات و بیماری‌ها بررسی شود. البته افرادی که دچار رفلاکس اسید معده‌ی گاه‌به‌گاه یا خفیف هستند، معمولا می‌توانند با ایجاد تغییرات ساده‌ای در شیوه‌ی زندگی، انجام درمان‌های خانگی و مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک، رفلاکس معده‌ی خود را کنترل کنند.

گاهی پزشک مری را معاینه می‌کند تا وجود هرگونه آسیب جدی دیگری در بافت آن را بررسی کند.

اگر فرد فکر می‌کند که دچار رفلاکس اسید معده یا هر یک از علائم دیگر بیماری رفلاکس معده به مری شده است و هم‌زمان با مشکلات دیگری مانند درد قفسه‌ی سینه، تنگی نفس، درد فک یا درد بازوی راست نیز درگیر است، حتما باید به پزشک مراجعه کند، زیرا ممکن است که این علائم نشان‌دهنده‌ی مشکل جدی‌تری مانند حمله‌ قلبی باشند.

خواص آرام‌بخش و ضدنفخ برگ ریحان موجب می‌شود که مشکل اسیدی شدن معده‌ی شما پس از مدت کوتاهی برطرف شود. با مشاهده‌ی نخستین نشانه‌های نفخ معده چند برگ ریحان بخورید یا ۳ یا ۴ برگ ریحان را در یک فنجان آب بجوشانید و اجازه دهید تا چند دقیقه دم بکشد؛ به‌طور مرتب از این جوشانده استفاده کنید.

به گفته‌ی متخصص تغذیه، آنشول جیبارات: «می‌توانید پس از صرف غذا تخم رازیانه بجوید تا از اسیدی شدن معده جلوگیری کند.» به گفته‌ی شیلپا آرورا (Shilpa Arora)، پزشک طب طبیعی، متخصص بهداشت، متخصص تغذیه و مربی سلامت ماکروبیوتیک (Macrobiotic): «چای رازیانه به‌دلیل داشتن فواید فراوان برای دستگاه گوارش، به سلامت و شادابی آن کمک می‌کند. این چای به‌خاطر روغن‌‌های موجود در رازیانه برای کمک به سوءهاضمه و نفخ بسیار مفید است.»

این ادویه‌ی مفید، نوعی ضداسید معده‌ی طبیعی است که با بهبود فرایند هضم و جذب غذا، معده‌ی شما را آرام می‌کند. برای درمان اسیدی شدن معده و بهبود عفونت‌های موجود در دستگاه گوارش، از چای دارچین استفاده کنید. دارچین منبعی از مواد مغذی است و خواص فراوانی برای سلامتی دارد.

آیا می‌دانستید که آب‌دوغ در آیوروِدا (طب سنتی هندی) جزو غذاهای ساتْویک (غذاهای مفید برای بدن و ذهن در طب آیورودا) به حساب می‌آید؟ بنابراین اگر بار دیگر پس از خوردن غذای سنگین یا پرادویه دچار ازدیاد اسید معده شدید، مصرف داروهای ضداسید معده را کنار بگذارید و به جای آن یک لیوان آب‌دوغ بنوشید. آب‌دوغ دارای اسید لاکتیک است که اسید معده را به حالت طبیعی برمی‌گرداند. برای کسب نتیجه‌ی بهتر، مقداری فلفل سیاه یا ۱ قاشق چای‌خوری پودر برگ گشنیز را نیز به آن اضافه کنید.

دکتر مانوج کی آهوجا (Manoj K. Ahuja) از بیمارستان فورتیس (Fortis) در دهلی نو می‌گوید: «شکر زرد به‌دلیل داشتن منیزیم زیاد به تقویت روده کمک می‌کند.» شکر زرد برای هضم غذا مفید است و موجب می‌شود که سیستم گوارشی طبیعت قلیایی‌تری پیدا کند، بنابراین اسید معده را کاهش می‌دهد. پس از هر وعده‌ی غذایی مقداری شکر نیمه‌تصفیه‌شده مصرف کنید تا از فواید آن بهره‌مند شوید. از آنجا که شکر زرد به حفظ دمای طبیعی بدن نیز کمک می‌کند و موجب خنک شدن معده می‌شود، متخصصان نوشیدن شربت شکر نیمه‌تصفیه‌شده (شکر زرد حل شده در آب یخ) را در تابستان توصیه می‌کنند.

درطول سال‌ها، میخک یکی از مهم‌ترین درمان‌های مشکلات گوارشی در طب سنتی چینی و آیورودا بوده است. میخک طبیعتی ضدنفخ دارد، بنابراین از تشکیل گاز معده در دستگاه گوارشی جلوگیری می‌کند. درهنگام پختن غذاهای نفاخی مانند لوبیا قرمز یا نخود، به آنها میخک اضافه کنید. حتی می‌توانید برای درمان اسیدی شدن معده و رهایی از بوی بد دهان (که معمولا همراه با مشکل اسیدیته‌ی معده ایجاد می‌شود) از میخک و هل خردشده (به مقدار مساوی از هر کدام) استفاده کنید.

دانه‌های زیره‌ سبز برای خنثی‌ کردن اسید فوق‌العاده‌ هستند، به هضم غذا کمک می‌کنند و درد معده را تسکین می‌دهند. مقداری زیره‌ سبز بوداده را پودر کنید و آن را در یک لیوان آب مخلوط کنید یا یک قاشق چای‌خوری دانه‌ی زیره‌ سبز را در یک فنجان آب جوش بخیسانید و پس از هر وعده‌ی غذایی میل کنید.

زنجبیل در پس آن ظاهر ناهموار و پر از گره‌، مزیت‌های فراوانی برای سلامتی دارد. زنجبیل به‌طور طبیعی موجب تسکین یافتن معده می‌شود و به کاهش تولید اسید معده کمک می‌کند. به گفته‌ی دکتر آهوجا از بیمارستان فورتیس، «زنجبیل خواص گوارشی و ضدالتهابی فوق‌العاده‌ای دارد.» برای خنثی کردن اسید معده می‌توانید برشی از زنجبیل تازه را بجوید یا دو تا سه بار در روز یک قاشق آب زنجبیل مصرف کنید یا زنجبیل تازه را در یک فنجان آب جوش بخیسانید و آب را بنوشید.

چای زنجبیل بدون کافئین به‌همراه کمی عسل، بهترین نوع چای زنجبیل برای افرادی است که دچار رفلاکس اسید معده هستند. انواع مختلفی از چای زنجبیل در بازار وجود دارد. البته به‌نظر نمی‌رسد که لیموناد زنجبیلی (نوعی نوشیدنی شیرین و گازدار غیرالکلی) چندان مفید باشد، زیرا گازدار است و ممکن است حاوی کافئین باشد. به‌علاوه میزان زنجبیل در بیشتر لیمونادهای زنجبیلی موجود در بازار به‌‌ حدی نیست که بر رفلاکس اسید معده اثر داشته باشد.

شیر می‌تواند در تثبیت اسید معده‌ی افرادی که دچار مشکل عدم تحمل لاکتوز نیستند، مؤثر باشد. زیرا شیر سرشار از کلسیم است و کلسیم نیز از تشکیل اسید در معده جلوگیری می‌کند. البته باید از شیر کم‌چرب یا بدون چربی استفاده شود، چرا که چربی موجود در شیر علائم رفلاکس اسید معده را تشدید می‌کند. آنشول جیبارت، متخصص تغذیه می‌گوید: «تنها کاری که باید انجام بدهید این است که دفعه‌ی بعد که دچار اسیدیته‌ی معده شدید یک لیوان شیر سرد بنوشید.»

شیر بادام نیز بسیار مفید است، چون قلیایی است و اسید معده را خنثی می‌کند.

در اغلب موارد، رفلاکس معده به‌خاطر مقدار بسیار کم اسید معده به‌ وجود می‌آید. در این حالت می‌توان از سرکه‌ سیب استفاده کرد. فقط کافی است ۱ یا ۲ قاشق چای‌خوری سرکه‌ی سیب خام و تصفیه‌نشده را در یک فنجان آب مخلوط کنید و این مخلوط را یک یا دو بار در روز بنوشید. همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب میل کنید و بلافاصله پس از آن یک لیوان آب بنوشید.

دکتر آهوجا می‌افزاید: «وقتی آب نارگیل می‌نوشید، pH اسیدی بدن شما قلیایی می‌شود.» آب نارگیل به تولید موکوس یا مخاط در معده نیز کمک می‌کند. این مخاط از معده دربرابر اثرات مضر تولید بیش‌ازحد اسید محافظت می‌کند. از آنجا که آب نارگیل سرشار از فیبر است، در گوارش غذا مؤثر است و از اسیدی شدن مجدد معده جلوگیری می‌کند.

موز ویژگی‌های مفید فراوانی دارد. موز حاوی آنتی‌اسیدهای طبیعی است که به‌عنوان سپری دربرابر رفلاکس اسید عمل می‌کنند. مصرف موز ساده‌ترین درمان خانگی برای خلاص شدن از اسیدیته‌ی معده است. برای پیشگیری از اسیدی شدن معده روزی یک موز بخورید.

گاهی محصولات لبنی نشانه‌های رفلاکس اسید معده را کاهش می‌دهند. بنابراین افراد مبتلا به رفلاکس اسید معده می‌توانند ماست ساده را نیز امتحان کنند و در صورت لزوم برای شیرین شدن مزه‌ی ماست مقداری عسل به آن اضافه کنند.

بعضی از نوشیدنی‌ها در تحریک اسید معده تأثیر به‌سزایی دارند. مدیریت و کنترل نشانه‌های رفلاکس اسید معده نیازمند شناخت و اجتناب از محرک‌های آن است و پرهیز از مصرف محرک‌ها و موادی که موجب بروز نشانه‌های رفلاکس اسید معده می‌شوند، بهترین راه تسکین اثرات این بیماری است. بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها بسیار بیشتر از سایرین موجب رفلاکس اسید معده می‌شوند. برای نمونه، بیماران مبتلا به رفلاکس اسید معده به مری نمی‌توانند نوشیدنی‌های گازدار و کافئین مصرف کنند. چرا که بعضی از مواد غذایی موجب ضعیف شدن اسفنکتر تحتانی مری (عضلات اطراف قسمت پایینی مری) می‌شوند و رفلاکس معده را بدتر می‌کنند. رفلاکس اسید معده معمولا در زمان کوتاهی پس از خوردن یا نوشیدن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های محرک ایجاد می‌شود. بنابراین به‌راحتی می‌توان مصرف عوامل اصلی رفلاکس اسید معده را کاهش داد.

الکل موجب سست‌ و ضعیف‌تر شدن دریچه‌ی متصل‌کننده‌ی معده و مری می‌شود و معده را تحریک می‌کند تا اسید بیشتری تولید کند.

حباب‌های موجود در نوشیدنی‌های گازدار، در معده به‌هم متصل می‌شوند و گسترش می‌یابند. این مسئله موجب فشار آمدن به اسفنکتر مری (دریچه‌ی ورودی مری به معده) و بازگشت اسید معده و محتویات آن به مری می‌شود.

قهوه، چای و آب گازدار حاوی کافئین هستند و کافئین نیز موجب تشدید رفلاکس اسید معده می‌شود. استفاده از نمونه‌های بدون کافئین این نوشیدنی‌ها به کاهش علائم این بیماری کمک می‌کند.علايم کاهش اسيد معده چيست

شکلات دارای کافئین و کاکائو است که هر دو موجب افزایش علائم رفلاکس اسید معده می‌شوند. بنابراین کاکائوی داغ یا شیرکاکائو نیز محرک این بیماری هستند.

آب مرکباتی مانند پرتقال و گریپ فروت به‌شدت اسیدی است و این مسئله رفلاکس اسید معده را بدتر می‌کند.

روش مصرف نوشیدنی‌ها نیز می‌تواند رفلاکس اسید معده یا سوزش سردل را تشدید کند. می‌توانید با استفاده از روش‌های مؤثر زیر نشانه‌های این بیماری را کاهش دهید:

سایر اقدامات مراقبت از خود که به کنترل رفلاکس اسید و سایر نشانه‌های بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) کمک می‌کند، عبارتند از:

برای درمان سوزش سردل و سایر نشانه‌های رفلاکس معده داروهایی وجود دارند که بدون نسخه‌ی پزشک قابل خریداری هستند. این داروها موارد زیر را شامل می‌شوند:

مسدودکننده‌های گیرنده‌ی H-۲ و مهارکننده‌های پمپ پروتون در اشکال قوی‌تری نیز موجود هستند که درصورت تجویز پزشک می‌توان آنها را تهیه کرد. تنها زمانی از این داروها استفاده می‌شود که داروهای بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک مؤثر نباشند. استفاده‌ی بلندمدت از این داروها موجب افزایش خطر شکستگی استخوان، کمبود ویتامین B۱۲ و بروز عفونت‌های خاصی مانند سینه پهلو و کلستریدیوم دیفیسل می‌شود.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

15000تومان

8000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی و عاشق ترجمه و نوشتن هستم.

خانم زنگنه
با تشکر از مطالب مفیدی که در سایت قرار میدهید خواهشمند است رفرنس را هم درج فرمایید.
با آرزوی سلامتی و موفقیت.
هرمز وحیدی

سلام دوست عزیز
از لطف‌تون سپاسگزارم. در اینجا همیشه منابع مقالات در انتها ذکر میشه. در مورد این مقاله هم، منابع در قسمت بالای «مطالب پیشنهادی از سراسر وب» لینک شده.
موفق باشید

سلام
بر خلاف تصور عموم، رفلاکس معده به دلیل کاهش اسید معده رخ می دهد و اتفاقاَ این ۱۳ روش که نام برده شده، باعث افزایش اسید معده می شوند.
مطالعه کتاب “چرا اسید معده برای شما خوب است” را به دوستان توصیه می کنم!
https://www.amazon.com/dp/0871319314

خواص خوراکی ها

ژل رویال چیست؛ خواص آن برای لاغری، جوان ماندن و سلامتی

خواص بادرنجبویه؛ ۹ دلیل قانع‌کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

۵ نوع چای لاغری برای چربی سوزی و لاغری شکم

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

خواص انجیر تازه و انجیر خشک برای سلامتی و زیبایی

آخرین مطالب

علائم خار پاشنه چیست؛ علت و درمان خار پاشنه


چطور ایمیل تأثیرگذارتری بنویسیم؟

خواص کرن بری؛ ۴ خاصیت درمانی این سوپر غذای سرشار از انواع ویتامین

۱۰ اشتباهی که شرکت‌های کوچک و متوسط مرتکب می‌شوند

پاک کردن تتو با لیزر؛ مراحل، روش‌های جایگزین و عوارض آن

ترین های جهان

بهترین فیلم های ۲۰۱۸‌ تا الان که شما را پای تلویزیون میخکوب می‌کنند

عجیب ترین مکان های دنیا که شما را شگفت‌زده خواهند کرد


شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸

بهترین فیلم های ۲۰۱۷ که در ذهن شما ماندگار خواهند شد

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید


ثروتمندترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

The online version of the Iranian daily Hamshahri

همشهری آنلاین – زهره بانی:
ریفلاکس معده همان بازگشت اسید معده و غذای مخلوط در آن به مری است که در اصطلاح عام به آن ترش کردن می‌گویند.

ریفلاکس معده با شیوع حدود 40 درصد، مشکلی است که افراد بسیاری آن را تجربه کرده‌اند اما در مواردی که به شکل یک مشکل دایمی باشد بیماری محسوب می‌شود.

این بیماری وقتی به وجود می‌آید که دریچه اسفنکتر بین معده و مری به درستی عمل نکرده و نتواند با بسته شدن خود جلوی ورود اسید معده به مری را بگیرد.

ریفلاکس معده بیشتر در افراد چاق دیده می‌شود که در اکثر موارد با اصلاح شیوه تغذیه و رفتارهای غذایی این مشکل به طور کامل برطرف می‌شود اما باید به این نکته دقت کرد که به همان اندازه که این بیماری می‌تواند به راحتی درمان شود،با سهل انگاری در انجام مراقبت‌های لازم، این بیماری می‌تواند عامل بروز بیماری‌های سخت و بعضا لاعلاجی مثل سرطان مری شود.علايم کاهش اسيد معده چيست

غذاهای چرب و سرخ شده، لبنیات پرچرب، فست فودها، انواع نوشیدنی‌های کافئین دار و گازدار، مواد غذایی محرک و ادویه‌جات را می‌توان به عنوان عوامل تشدید کننده ریفلاکس معده نام برد.

علایم

رایج‌ترین نشانه ریفلاکس معده همان ترش کردن و سوزش سر دل است که بعضا با تهوع، سوزش گلو و درد قفسه سینه همراه می‌شود.

نفخ، آروغ زدن،سکسکه، استفراغ خونی یا دفع خون به شکل مدفوع سیاه رنگ و کاهش وزن بی علت از دیگر علایم این بیماری است.

در مواردی خاص درد گوش، خس خس سینه و سرفه‌های خشک و آزاردهنده نیز همراه این علایم مشاهده می‌شود.

این بیماری می‌تواند حملات آسمی در مبتلایان به آسم را تشدید کند.

ریفلاکس بیماری است که در کودکان و نوزادان هو دیده می‌شود که به علت عدم توانایی کودک در بیان حالات خود، والدین باید با دقت در علایمی مانند وزن نگرفتن کودک، تهوع، خس خس سینه، بیقراری‌های کودک و بد بویی دهان و مشاوره با پزشک بتوانند به تشخیص و درمان این بیماری در کودکان کمک کنند.

توصیه‌ها:

افرادی که با مشکل ریفلاکس معده مواجه‌اند باید وعده‌های غذایی خود را افزایش داده و در هر وعده حجم غذای کمی مصرف کنند.

بلافاصله پس از صرف غذا نخوابند به خصوص به روی شکم.

از خوردن غذاهای پرچرب جدا خودداری کنند.

قبل از صرف غذا در هر وعده، خوردن یک قاشق عسل طبیعی، تا حد زیادی علایم ریفلاکس معده را می‌کاهد.

هنگام خوابیدن با استفاده از بالش حجیم باید سر در جایگاه بالاتر از بدن قرار گیرد تا مانع از بازگشت اسید معده شود.

nhs.u    webmd.com

همشهری آنلاین:
دولت واشنگتن مجوز ورود خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان به کاخ سفید را لغو کرد؛ اقدامی که به دنبال جر و بحث شدید این خبرنگار با رییس‌جمهوری آمریکا در جریان کنفرانس خبری دونالد ترامپ صورت گرفت

همشهری آنلاین:
حمید هوشنگی از پیشکسوتان روزنامه‌نگاری ایران و معاون اسبق خبر ایرنا در فاصله سال‌های ۵۹ تا ۶۴ به علت بیماری درگذشت.

همشهری آنلاین:
دو قاب زیبای از پرواز پرشکوه پرندگان

همشهری آنلاین:
در چهار روز کاری بورس تهران در این هفته شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر در بورس ۸۶ واحد رشد کرد. در این هفته خودرویی‌ها و بانکی‌ها از جمله سهم‌هایی بودند که با رشد قیمت مواجه شدند.

همشهری آنلاین:
جیم اکوستا، خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان پس از درگیری لفظی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده از ورود به کاخ سفید منع شد.

همشهری آنلاین: ویدئویی ببینید از حال و هوای حرم مطهر رضوی در آستانه سالروز شهادت امام رضا (ع) … پیش بینی می‌شود 5 میلیون زائر به مشهد مقدس وارد شوند.

همشهری آنلاین:
رامین رضاییان در اولین بازی رسمی خود برای تیم الشحانیه یک گل به ثمر رساند. اما این گل الشحانیه به الدحیل در پایان با نتیجه ۵-۱ به شکست الشحانیه منجر شد

نوشته: جان تالتا آماد*- ترجمه یونس شکرخواه:
جان فیسکه (Fiske, John) یکی از نویسندگان پیشگام در توسعه بین‌المللی مطالعات فرهنگی بریتانیاست.

همشهری آنلاین:
سخنگوی کاخ سفید حفظ اکثریت جمهوریخواهان در سنای آمریکا را تبریک گفت و آن را شبی بزرگ برای دونالد ترامپ خواند .

حقوق همشهری‌آنلاین متعلق به موسسه همشهری است

Copyright © 2018 HamshahriOnline, All rights reserved

علايم کاهش اسيد معده چيست

علايم کاهش اسيد معده چيست

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 ایناز بصیری طرز تهيه مارس 14, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *