علائم پريود گربه ها

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

همگی می‌دانیم که خانم‌ها بعد از رسیدن به بلوغ هرماه دچار خونریزی قاعدگی می‌شوند. تخمدان‌ها در هر سیکل ماهانه یک تخمک آزاد می‌کنند که در صورت عدم باروری، این تخمک همراه با خونریزی دیواره رحم از بدن دفع می‌شود. اما بهتر است بدانیم که قاعدگی و پریود مختص انسان نیست بلکه پستانداران دیگر هم پریود می‌شوند! این دوره در پستانداران با عنوان «دوره فحلی» تعریف می‌شود که با دوره پریود ماهانه در انسان‌ها تفاوت‌هایی دارد.با دلگرم همراه باشید.


سن بلوغ و توانائی در جفتگیری در نژادهای مختلف متفاوت است . اصولا نژادهای کوچک زودتر از نژادهای بزرگ به سن بلوغ می رسند . بطور کلی سگهای نر بعد از 6 ماهگی قدرت باروری دارند و بلوغ کامل آنها در12 الی 14 ماهگی اتفاق می افتد . سگهای نر سالم می توانند فعالیت های تناسلی خود را تا 8 الی 10 سالگی حفظ کنند . دراین دوره سگهای نر در هر زمانی قادر به جفتگیری بوده و محدودیت زمانی مطرح نمی باشد .

سگ ماده درفصل تولید مثل سگهای ماده اولین فعالیت های تناسلی یا به عبارت دیگر اولین فحلی خود را در 6 الی 7 ماهگی نشان می دهند . این زمان می تواند تا 18 ماهگی نیزبه تاخیر افتد . فواصل دوره های فحلی بطورمتوسط هر 7 ماه یکبارمی باشد . در خلال دوره فحلی سگ ماده آماده فعالیتهای تناسلی است و به سگهای نر اجازه جفتگیری می دهد . به عبارت دیگر تنها در خلال این مدت محدود است که سگ ماده باروری دارد . لذا اگر به هیچوجه قصد ندارید که از سگ خود توله بگیرید بهتراست که آن را قبل از بلوغ جنسی عقیم نمائید .

سگ ماده معمولاً بین 8 تا 12 ماهگی بالغ می شود . در بعضی موارد ممکن است بلوغ زودتر (6 ماهگی) یا دیر تر (18 ماهگی) رخ دهد . اگر سگ ماده برای اولین بار تا سن 20 ماهگی فحل نشد به دامپزشک مراجعه کنید .

مدت فحل سگ ماده معمولا ً 18 الی 21 روز طول می کشد ، سگ ماده فقط سگ نر را در چند روز اول زمان فحل قبول می کند و باردار می شود . اولین نشانه فحل شدن ، متورم شدن لبه مهبل می باشد . سپس بزودی خونریزی (پریود) شروع می شود . خونریزی می تواند بین 4 الی 14 روز (بطور متوسط 10 روز) ادامه داشته باشد . در زمانی که سگ ماده خونریزی دارد ، سگ نر بسیار زیاد جذب او می شود اما سگ ماده به آنها اجازه جفتگیری را نمی دهد ؛ تا زمانی که خونریزی کم یا قطع شود و مهبل تا حد ممکن بزرگ شود . در این زمان سگ ماده سگ نر را برای جفتگیری قبول می کند .

این فحل ، بارور است و بین 5 الی 12 روز ادامه دارد. در 2 – 3 روز اول پس از اتمام پریود سگ ماده ، زمانی مناسبی برای جفتگیری می باشد . این دوره زمانی است که اگر قصد دارید توله سگ داشته باشید باید عمل جفتگیری شروع شود . برای اینکه مطمئن شوید عمل لقاح بخوبی انجام شده است باید جفتگیری 2 روز بعد تکرار شود . اگر سگ ماده حامله شده باشد فحلی او زودتر به پایان می رسد .

سگهای خانگی بطور معمول دوبار در سال فحل می شوند . بجز در باسنجی ها (Basenji) ، سگهای وحشی ، گرگها و روباه ها ، که فقط یکبار در سال جفتگیری می کنند . اکثر سگهای ماده در فصل بهار (ماههای دی-اسفند) و فصل پاییز (ماههای مرداد- شهریور) فحل می شوند . البته در این مورد استثناهایی هم وجود دارد . برخی از ماده ها ممکن است وقفه طولانی تر یا کوتاه تری بین مدت زمان فحلشان داشته باشند .همچنین در خرگوش‌ها اگر تخمك بارور نشود رحم خرگوش تخمك تولید شده را دوباره جذب می‌كند (آن را دفع نمی‌نماید). لذا خرگوش‌ها هیچ‌وقت پریود نمی‌شوند هرچند كه در زمان تخمك‌گذاری خواص جانور پریود شده را از خود نشان می‌دهند.جانوران در دوره‌ای که فحل می‌شوند به نوعی دچار گرمی جنسی می‌شوند و رفتارهای خاصی از خود بروز می‌دهند.

گوسفند

به جز در برخی موارد استثنائی، فحلی در گوسفند به صورت آرام مشاهده می‌شود. تشخیص فحلی در میش اگر قوچی در گله وجود نداشته باشد کار بسیار مشکلی خواهد بود. اما اگر در گله قوچ وجود داشته باشد میش‌ها به دنبال قوچ می‌گردند و میش فحل، در طول یک دوره 24 ساعته کاملاً در نزدیکی قوچ قرار خواهد گرفت. گاهی اوقات میش خود را به بدن قوچ می‌مالد. علامت دیگر فحلی در گوسفند لرزش دم می‌باشد که فقط در زمان جفتگیری قابل مشاهده است؛ اما پرش زدن میش‌ها بر روی یکدیگر در زمان فحلی مشاهده نمی‌شود.

بز (Goat)

در مقایسه با گوسفند فحلی در بز دارای علائم کاملاً مشخص می‌باشد. تمامی نژادهای بز رفتارهای بارز فحلی را نشان می‌دهند. در طول یک یا دو روز دوره فحلی، بز ماده حرکت سریع دم به شکل موج نشان می‌دهد. نسبت به روز های معمولی خوراک کمتری می‌خورد و بدون هدف خاصی به اطراف می‌پرد.

گاو شیری (Cattle)

در گاوهای شیری فحلی به شکل بسیار قوی و بارز که بتوان آن را هیجان جنسی (Heat) نامید، مشاهده نمی‌شود. اما فحلی در گاو دارای علامت‌هایی از جمله بی‌قراری عمومی، بالا بردن دم، کشیدن و خم کردن پشت و حرکت به اطراف می‌باشد. مشخص‌ترین علامت فحلی در گاو ایستادن گاو فحل و اجازه دادن به دیگر گاوها در پریدن به پشت گاو فحل می‌باشد.و یا اینکه گاو فحل بر روی گاوهای دیگر گله سوار می‌شود.

الف) افزایش فعالیت و تحرک گاو و مشاهده بی قراری در گاوب) تولید صدای بیش از حد معمولج) افزایش حرکت زبان و لیسیدن گاوهای دیگرد) پرش زدن یا سواری دادن به گاوهای دیگر زمانی که تعداد زیادی گاو در گله حضور دارند، پرش‌های این گاوها که در پی پرش اولیه گاو فحل رخ می‌دهد شناسایی گاو فحل را مشکل می‌سازد. اما زمانی که یک حیوان بطور مشخص می‌ایستد تا سایر گاوها بر روی او بپرند معمولاً آن گاو فحل می‌باشد.ه) زمان فحلی بین 12 تا 24 ساعت می‌باشد. فعالیت نامنظم تخمدان‌ها می‌تواند باعث تغییر رفتارهای طبیعی تولید مثلی در گاو ماده گردد. عدم فعالیت منظم تخمدان باعث عدم بروز فحلی و یا فحلی نامنظم می‌گردد. کیت‌های فولیکول تخمدان شایع‌ترین دلیل هر دو عارضه می‌باشد. ناهنجاری‌های دیگر تخمدان باعث کاهش میزان فحلی می‌گردد.

اسب

بر خلاف گاوها در اسب پرش بر روی اسب‌های دیگر مشاهده نمی‌شود، اما فحلی در اسب ویژگی‌های مخصوص خود را دارد و می‌توان گفت بشدت هیجان جنسی و رفتارهای جنسی در اسب بیش از سایر گونه های اهلی می‌باشد. مادیان فحل مکرراً ادرار می‌کنند، در طی این دوره ادرار که دارای قوام کمی می‌باشد، بر روی کپرهای حیوان پخش می‌شود. مادیان فحل دم خود را کاملاً بلند می‌کنند، پاشنه‌های سُم‌های عقبی را از روی زمین بلند می‌کنند و فقط انگشت آن پا بر روی زمین قرار می‌گیرد. در طی زمان فحلی مادیان با بازکردن مکرر واژن، کلیتوریس را به نمایش می‌گذارند طول متوسط فحلی در مادیان 4 تا 6 روز می‌باشد.

در مادیان زمانی که رشد فولیکول در تخمدان بدون بروز علائم ظاهری فحلی باشد، این فحلی را سرکوب شده یا ساکت می‌گویند که در طی آن تخمک‌گذاری انجام نمی‌گیرد. در مورد مادیان بی‌نظمی فحلی مشاهده می‌شود. حدود 50% از فحلی‌ها در کشورهای اروپایی در فصل زمستان انجام نمی‌شود و در کانادا تقریباً همگی مادیانها عدم فحلی فصلی را نشان می‌دهند.

در مواقع فحلی گربه، گربه ماده به گربه نر نزدیك می‌شود و سپس در مقابل وی خم شده، صدای ناله مانندی از خود درآورده و بدن خود، مخصوصا ً مقعد و دستگاه تناسلی‌اش را می‌لیسد و آنگاه روی زمین غلطیده و بدن خود را بوسیله چنگال‌هایش می‌خارد.مدت فحل سگ ماده معمولا ً 18 الی 21 روز طول می‌کشد، سگ ماده فقط سگ نر را در چند روز اول زمان فحل قبول می‌کند و باردار می‌شود. اولین نشانه فحل شدن، متورم شدن لبه مهبل است. سپس بزودی خونریزی (پریود) شروع می‌شود . خونریزی می‌تواند بین 4 الی 14 روز (به‌طور متوسط 10 روز) ادامه داشته باشد. در زمانی که سگ ماده خونریزی دارد، سگ نر بسیار زیاد جذب او می‌شود اما سگ ماده به آن‌ها اجازه جفتگیری را نمی‌دهد؛ تا زمانی که خونریزی کم یا قطع شود و مهبل تا حد ممکن بزرگ شود. در این زمان سگ ماده سگ نر را برای جفتگیری قبول می‌کند. اگر سگ ماده حامله شود فحلی او زودتر به پایان می‌رسد.

بارداری

مدت زمان بارداری سگ بطور متوسط 63 روز می باشد . ورم شکم از هفته پنجم بیشتر آشکار شده و شکم بطرف جلو می رود ، حتی اگر فقط یکی دو توله سگ را حامله باشد یا چاق باشد . تشخیص دادن نشانه های نزدیک شدن زمان زایمان ممکن است بسیار دشوار باشد .

از 35 روزگی زمان بارداری ، سینه ها بزرگ می شود و نوک سینه ها بزرگتر و صورتی تر می شوند . 3 الی 4 روز قبل از زایمان ، از نوک سینه ترشح آبدار می آید. در سگهای ماده ای که فقط چند عدد توله برای زایمان دارند ، بزرگی سینه ها ممکن است تا هفته آخر شروع نشود . شیر واقعی اغلب بین 5 تا 6 روز قبل از زایمان تولید می شود .در مدت بارداری سگ ماده ، شما باید به مقدار زیاد غذای مناسب به او بدهید ، مولتی ویتامین و کلسیم را به مقدار توصیه شده توسط دامپزشک به رژیم غذایی او اضافه کنید و با ملایمت به او ورزش دهید .

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب پریودی در حیوانات

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

عقیم کردن گربه ماده (Ovariohysterectomy)عقیم کردن گربه قسمتی از نگهداری و مراقبت گربه هاست . عقیم کردن در سنین پایین تر از سرطان پستان جلوگیری می کند و عقیم کردن در هر سنی از تولید توله های ناخواسته و ناله های زمان فحلی پیشگیری می کند .با این جراحی چه قسمت هایی از بدن حیوان خارج می شود ؟جراحی عقیم کردن (Ovariohysterectomy) نامیده می شود و آن به معنی بیرون کشیدن هر دو تخمدان و رحم می باشد . گردن رحم در انتهای واژن بخیه شده و رها می شود . از آنجایی که تخمدان ها مسوول ایجاد چرخه فحلی  ، ایجاد تومورهای پستانی و مشکلات رفتاری هستند بنابراین بایستی در این جراحی خارج شوند .

بخیه های جراحی چگونه است ؟بعضی از دامپزشکان همیشه از بخیه روی پوست استفاده می کنند و برخی دیگر بجای بخیه روی پوست ترجیح می دهند از بخیه زیبایی استفاده کنند که در زیر پوست زده شده و دو طرف پوست را در کنار هم قرار می دهد . پس از جراحی ، موضع جراحی شده در سه لایه دوخته می شود ؛ عضلات شکمی  ، بافت زیر پوست و خود پوست . بخیه های پوست مانند هر جراحی محوطه شکمی دیگر نیازمند مراقبت های پس از جراحی است و جهت جلوگیری از لیسیدن حیوان و عواقب آن بهتر است از گردنبند الیزابت استفاده شود .

آیا می شود جراحی را در زمان فحلی انجام داد ؟در مورد گربه هایی که دارای زمان فحلی مشخص هستند بهتر آنست که بلافاصله پس از فحلی جراحی شوند . ولی بعضی از گربه ها دایما ً دارای علایم فحلی می باشند و بدون وقفه دارای سر و صدا هستند ؛ در این صورت می توان آنها را در هر زمان ممکن جراحی کرد . اگر چه در زمان فحلی رحم کمی بزرگتر از حالت عادی بوده و خونریزی آن به مراتب بیشتر می باشد ، ولی ریسک جراحی را خیلی بالاتر نمی برد .آیا می توان در زمان آبستنی جراحی را انجام داد ؟جراحی عقیم کردن گربه را در هر زمانی می توان انجام داد . اغلب صاحب گربه از وضعیت آبستنی گربه خود آگاه نیست اگر در زمان جراحی دامپزشک متوجه وجود آبستنی شد و شما تمایل به ادامه آبستنی گربه خود دارید ، دامپزشک می تواند بدون دستکاری رحم عضلات و پوست را دوباره بخیه زده و جراحی را به بعد از زایمان و شیردهی موکول کند .چه تغییرات رفتاری پس از جراحی در گربه ماده دیده می شود ؟گربه ماده تقریبا ً نیمی از سال را در شرایطی به سر می برد که دستگاه تولید مثل فعالیتی ندارد ، زیرا دارای سیکل فحلی فصلی می باشد و این فعالیت معمولا ً در بهار و تابستان دیده می شود . بدین ترتیب تغییرات رفتاری منفی در گربه عقیم شده دیده نخواهد شد . گاهی صاحب حیوان نگران اضافه وزن گربه خود پس از عقیم شدن است ، ولی برداشتن رحم و تخمدان ها در افزایش وزن نقش چشمگیری ندارد  . البته لازم به یادآوری است که هورمون استروژن به صورت طبیعی تاثیر مهاری بر اشتها دارد که با کاهش آن اشتها افزایش می یابد . از طرفی دیگر گربه ماده قبل از عقیم شدن بخشی از زمان و انرژی خود را به گشتن و جستجو در اطراف جهت جفت یابی صرف می کرد که اکنون این انرژی مصرف نمی شود پس با کنترل جیره غذایی یا ایجاد فضایی جهت تحرک و بازی با گربه های دیگر می توان از این اضافه وزن جلوگیری کرد .

چه مدت پس از زایمان گربه می تواند عقیم شود ؟از آنجایی که پس از جراحی حیوان به تدریج شیر خود را از دست می دهد ، پس بهتر آنست که بچه ها به اندازه کافی از شیر مادر خود تغذیه کنند و این زمان یک تا دو ماه می باشد  . ولی در مورد گربه این نگرانی وجود دارد که در این فاصله دوباره جفت گیری کند که از این بابت بایستی مراقبت ویژه صورت گیرد .آیا گربه پس از عقیم شدن می تواند دوباره فحل شود ؟دراین جراحی تخمدان ها از بدن خارج می شوند و بدون تخمدان علایم فحلی وجود نخواهد داشت  . گاهی ممکن است یک تخمدان و یا بخشی از آن باقی می ماند و این مسئله می تواند باعث تعجب صاحب حیوان شود که چرا با وجود عقیم شدن کماکان علایم فحلی وجود دارد . در چنین شرایطی گربه علایم جفت گیری از خود نشان داده ولی به دلیل اینکه رحم ندارد آبستنی امکان پذیر نیست و بایستی توسط سونوگرافی تخمدان باقیمانده مشخص و با یک جراحی تکمیلی آن را بیرون کشید .

منبع: www.persianpetclinic.com

پیشنهاد شده برای شما :
0 کاظمی فواید،علائم،خواص سپتامبر 8, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *