علائم تخمک گذاري در بانوان

علائم تخمک گذاري در بانوان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علائم تخمک گذاري در بانوان

علائم تخمک گذاري در بانوانباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

در هر  سیکل قاعدگی ماهانه حداقل یک تخمک بالغ می شود و از تخمدان آزاد می‌شود، و به سمت لوله رحمی با نام فالوپ رها می شود تا به درون رحم برسد. این روند تخمک گذاری نام دارد. تخمک‌گذاری زمانی رخ می‌دهد که تخمک بالغ شده از کیسه‌های تخمدان رها شود و به لوله‌های فالوپ برود. در این زمان اگر  اسپرم بر سر راه تخمک قرارا داشته باشد، بارداری شکل می گیرد. گرچه عمل لقاح جنین برای باردار شدن اهمیت بسیاری دارد، اما اکثر افراد متوجه اهمیت تخمک‌گذاری نیستند، باید تخمک گذاری را بیشتر بشناسیم زیرا این تخمک‌گذاری است که به لقاح جنین منجر می‌شود.

 

 

 تخمک‌ها پیش از تولد نوزاد دختر در درون تخمدان‌ های او ذخیره می شود و تمامی نوزادان دختر در هنگام تولد با ذخیره تخمک‌هایی که برای یک عمر همراهشان خواهند بود متولد می‌شوند. تخمک ها به تدریج و ماهانه آزاد می‌شوند و نمی‌توان آنها را جایگزین کرد. در هر  سیکل قاعدگی ماهانه حداقل یک تخمک بالغ می شود و از تخمدان آزاد می‌شود و به سمت لوله رحمی با نام فالوپ رها می شود تا به درون رحم برسد. این روند تخمک گذاری نام دارد. تخمک‌گذاری زمانی رخ می‌دهد که تخمک بالغ شده از کیسه‌های تخمدان رها شود و به لوله‌های فالوپ برود. در این زمان اگر  اسپرم بر سر راه تخمک قرارا داشته باشد، بارداری شکل می گیرد.

علائم تخمک گذاري در بانوان

 

 

 

پس از این‌که تخمک رها شد، به داخل لوله فالوپ حرکت می‌کند. تخمک برای حدود 24 ساعت در لوله فالوپ اقامت می‌کند و  برای بارور شدن منتظر اسپرم می ماند. تمامی این رخدادها بطور میانگین حدود 14 روز پس از آخرین پریود شما صورت می‌گیرد، برای شمارش روزهای سیکل قاعدگی، روز اول خونریزی را روز اول سیکل قاعدگی در نظر می گیریم. در یک سیکل قاعدگی منظم و 28 روزه، عموماً تخمک‌گذاری حدود روز چهاردهم روی می‌دهد. اما این تاریخ در همه بانوان یکسان نیست و وابسته به تعداد روزهای سیکل قاعدگی تغییر می کند. زمانی‌که یک دختر به بلوغ می رسد، روند تخمک گذاری آغاز می شود و تا هنگام یائسگی ادامه می‌یابد. 

 

 

 

 

 

 

 

رها شدن تخمک در یک روز اتفاق می افتد، اما علائم آن از دو یا سه روز قبل بروز می کنند، به همین دلیل می توان با شناسایی علائم آن محدوده روز تخمک گذاری را مشخص کرد، اما زمان آن در افراد مختلف است.

باید توجه داشته باشید که تخمک پس از آزاد شدن نمی تواند بیشتر از 24 ساعت زنده بماند، به همین دلیل اگر قصد باردار شدن دارید باید بتوانید زمان دقیق تخمک گذاری خود را تشخیص دهید تا بتوانید در طی 24 بعد از آن باردار شوید.

 مردان در تمام ساعات و هفت روز هفته قدرت بارور کردن دارند، ولی بانوان فقط حدود 5 روز در سیکل قاعدگی خود توانایی باردار شدن دارند و لقاح فقط تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری امکان پذیر است. به 5 روزی که بانوان توانایی باردار شدن دارند، تقویم باروری می گویند، این تقویم برای هر فردی متفاوت است و از 3 روز قبل از تخمک گذاری تا 2 روز بعد از آن ادامه دارد.

 

برای شناسایی تقویم باروری خود بصورت آنلاین می توانید اینجا را کلیک کنید تا از ابزار آن استفاده کنید.

 

 

 

 تخمک گذاری در زنان علایم و نشانه هایی دارد که می توان با کمک آنها تاریخ و زمان تخمک گذاری را بطور تقریبی تعیین کرد:

 

زمانی‌که تخمک‌گذاری می‌کنید، بدن‌تان میزان مایعات رحمی را افزایش می دهد. بسیاری از بانوان تقریباً 2 هفته بعد از شروع خونریزی عادت ماهیانه و سیکل قاعدگی، متوجه می‌شوند که بیشتر از همیشه مرطوب هستند، چراکه ترشحات واژن افزایش یافته است.

 

برخی از بانوان دقیقاً قبل از آزاد شدن تخمک یا در حین تخمک‌گذاری در سمت چپ یا راست زیر شکم خود درد و انقباض را احساس می کنند. بسیاری از بانوان نیز این نشانه را ندارند، اما اگر آنرا تجربه کردید، بدانید نشانه تخمک‌ گذاری است.

 

به دمای بدن بلافاصله پس از بیدار شدن در صبح زود قبل از برخاستن از رختخواب، دمای پایه بدن می گویند. اگر دمای پایه بدن خود را هر روز اندازه گیری کنید، متوجه می شوید که در حدود روز 12 تا 14 سیکل قاعدگی خود با افزایش ناگهانی دمای پایه بدن خود مواجه می شوید. این حالت نیز نشانه تخمک‌گذاری است. البته این عمل مستلزم آن است که هر روز صبح قبل از برخاستن از رختخواب با دماسنج دقیق دمای پایه بدن خود را اندازه گیری کنید و آن را در دفترچه ای یادداشت کنید.

 

هورمون لوتئینی کننده ( به انگلیسی: Luteinizing hormone) در 2 تا 3 روز قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد و تنها بوسیله کیت تخمک گذاری می توان آن را اندازه‌گیری کرد. برای تعیین محدوده روزهای تخمک‌گذاری باید کیت تخمک گذاری را در نمونه صبحگاهی ادرار قرار دهید، اگر روی آن یک خط ظاهر شد، نشان می‌دهد که احتمالاً  طی 24 تا 36 ساعت آینده تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد.    

 

 

 

در هر تخمک گذاری در هر ماه یک تخمک آزاد می شود، تخمک رها شده از تخمدان ممکن است در راه لوله‌های فالوپ با اسپرم ملاقات کند و بارور شود، پس از ترکیب تخمک و اسپرم که عمل لقاح نام دارد، نطفه به سمت رحم حرکت می کند، به درون لایه‌های رحمی فرو می رود و می‌چسبد که به این عمل لانه گزینی می‌گویند. دیواره‌ رحم نیز پس از آزاد شدن تخمک‌ بارور شده، هورمون‌هایی مثل پروژسترون (Progesterone) را آزاد می‌کند که برای پیشرفت بارداری ضروری است. سپس سلول‌ها شروع به تقسیم شدن و رشد می‌کنند و در نتیجه طی 9 ماه بارداری پیش می رود.

 

در یک آمیزش جنسی، مرد اسپرم‌های فراوانی را دفع می کند، یعنی حدود 250 میلیون اسپرم در هر بار انزال. هر اسپرم دارای یک دم است که به حرکت مواج او کمک می کند، بنابراین برای شنا به سمت بالا در لوله‌ فالوپ و بارورسازی تخمک به خوبی مجهز است. تمامی این فاصله از واژن به سمت بالا و لوله‌ فالوپ می‌تواند در یک ساعت طی شود. اما اسپرم می‌تواند درون واژن و رحم برای 3 تا 5 روز به حیات خود ادامه دهد و منتظر تخمک بماند، به همین دلیل باید 2 روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار شود تا اسپرم ها درون رحم منتظر تخمک باشند و بلافاصله بعد از رها شدن تخمک بتواند او را بارور کند. بهتر است بدانید هر تخمک در هر ماه فقط 12 تا 24 ساعت می تواند زنده بماند. از اینرو تعیین روز تخمک گذاری برای افرادی که قصد باردار شدن دارند، اهمیت زیادی دارد. 

 

علائم تخمک گذاري در بانوان

برای استفاده از ماشین حساب تخمک گذاری بصورت آنلاین اینجا را کلیک کنید. 

 

 

مطالب بیشتر:

1- تاثیر قاعدگی نامنظم بر باروری و بارداری!

2- علت، علائم و درمان بارداری خارج از رحم

 

 

 

نویسنده :
تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

منبع: نی نی پلاس

سلامت زنان

بیماری ها و عفونت ها

پرسش و پاسخ اقدام به بارداری

پرسش و پاسخ اقدام به بارداری

پرسش و پاسخ اقدام به بارداری

پرسش و پاسخ اقدام به بارداری

پرسش و پاسخ اقدام به بارداری

این بخش در حال طراحی می باشد

علائم تخمک گذاري در بانوان

علائم تخمک گذاري در بانوان

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 جمشید کاظمی فواید،علائم،خواص نوامبر 10, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *