علائم بيماري ايدز در زنان چيست؟

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

     در ايالات متحده امريكا حدود يك چهارم زنان به ويروس نقص ايمني انساني يا همان اچ آي وي (HIV) مبتلا هستند. بسياري از اين افراد، به موقع مراقبت هاي لازم را در مراحل اوليه بيماري انجام نميدهند، بنابراين بيماري به پيشروي خود ادامه ميدهد. علائم اوليه ايدز بسيار ناچيز است. شناخت علائم و اجتناب در تاخير درمان ايدز ميتواند از گسترش اين ويروس به ديگران جلوگيري كرده و تا حد زيادي به بهبودي كمك كند.

 

تب، خستگي و تورم غدد

در روزها و هفته هاي اوليه ابتلا به ايدز، 50 تا 80 درصد افراد، علائم شبه آنفلونزا را تجربه ميكنند. تب، لرز، تعريق شبانه، خستگي و تورم غدد يا غدد لنفاوي از شايع ترين علائم اوليه ايدز ميباشند. در برخي افراد ممكن است گلودرد، زخم دهان، درد عضلاني، تهوع، اسهال يا استفراغ نيز بروز پيدا كند. از آنجاييكه ساير بيماري ها مانند آنفلونزا، مونونوكلئوز (بيماري عفوني ويروسي دستگاه تنفس)، گلودرد استرپتوكي (التهاب حلق)، مسموميت غذايي و حتي سرماخوردگي ميتوانند علائمي مشابه ايجاد كنند، اغلب اين امر سبب ناديده گرفتن علائم ايدز ميگردد.


بثورات پوستي

برخلاف ساير بيماري ها كه ايجاد علائم شبه آنفلونزا ميكنند، ايدز سبب بروز تحريكات و بثورات پوستي نيز ميگردد. از آنجاييكه پوست بزرگترين عضو بدن محسوب ميشود، بطور ويژه اي نسبت به تاثيرات ايدز آسيب پذير ميگردد. در چنين وضعي، پوست فرد آلوده ق شده و تمايل شديدي به خارش دارد. اين بثورات ممكن است در هر نقطه از بدن رخ دهد، اما اغلب در بازوها و تنه (از گلو تا شكم) ظاهر ميگردد.

 

سردرد

يكي ديگر از علائم شايع در بيماري ايدز، سردرد ميباشد. در برخي افراد ممكن است سردرد با انقباض گردن و حساسيت به نور همراه باشد. اين علائم بيانگر التهاب جداره هاي محافظتي مغز و نخاع (مننژيت) باشند. احتمال بروز چنين علائمي در مراحل اوليه ايدز بسيار كم است. بر اساس تحقيقات انجام شده، 70 درصد افراد مبتلا به ايدز، سردرد را تجربه ميكنند، حال آنكه تنها در 24 درصد افراد مبتلا، مننژيت تشخيص داده ميشود.

 

زخم هاي واژينال

در موارد نادر ممكن است زخم واژن يكي از علائم ايدز در زنان محسوب شود. حدود 85 درصد زنان، بدليل روابط جنسي محافظت نشده به ايدز مبتلا شده اند. قرارگرفتن در معرض بيماري هاي مقاربتي، خطر ابتلا به ايدز و متعاقب آن، احتمال بروز زخم هاي تناسلي را افزايش ميدهد. بر اساس تحقيقات انجام شده حدود 5 تا 15 درصد افراد مبتلا به ايدز، در مراحل اوليه، با زخم ناحيه تناسلي دست و پنجه نرم كرده اند.

 

زمان مناسب جهت مراجعه به پزشك

چنانچه عوامل خطر ايدز از جمله رابطه جنسي محافظت نشده يا استفاده از مواد مخدر تزريقي را تجربه كرده ايد، حتما براي انجام تست اچ آي وي اقدام نماييد. بخاطر داشته باشيد كه ممكن است علائم اوليه ناچيز بوده و تشخيص داده نشوند. دريافت به موقع مراقبت هاي اوليه ايدز ميتواند شما را از ابتلا به پيامدهاي مرتبط محافظت كرده و از انتقال بيماري به عزيزانتان جلوگيري كند.

 


اگر شما به بیماری‌های ریوی مبتلا باشید ،به میزان 70 درصد بیش از دیگران در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارید

اپيزياتومي بخشي از يك زايمان طبيعي بشمار ميرود كه در موارد بسيار خاص توصيه ميگردد. ما در اينجا به مزايا، خطرات و آنچه بايد در اين خصوص بدانيد، اشاره كرده ايم.

بد بويي واژن، مشكل بسيار شايعي است كه زنان حداقل يك يا دوبار در طول زندگي با آن مواجه ميشوند. اين بوي بد ميتواند به دلايل مختلفي از جمله رشد باكتري، عفونت قارچي، عدم رعايت بهداشت، تغييرات هورموني و بيماري هاي مقاربتي بوجود آيد.

توده هایی که درکشاله ران بوجود می آید ممکن است شکل و اندازه متفاوتی داشته باشد و گاهی نیزدردناک هستند.  بعضی ازتوده ها ثابت نیستند.

پیش یائسگی دوره ای از زندگی یک زن است که سالها قبل از یائسگی، یعنی زمانیکه تخمدانها به تدریج شروع به تولید استروژن کمتری می کنند، بروز می کند و معمولاً از 40 سالگی آغاز می شود.

 تغییر رنگ یا درد زبان می تواند دلایل جدی تر، از جمله کمبود ویتامین، ایدز، و یا سرطان دهان را نشان دهد.از آنجا که به طور مداوم از زبان خود استفاده میکنید، بهنگام بروز مشکلات در زبان از جمله تغییر رنگ و درد ممکن است خسته کننده و ناراحت کننده باشد. انواع مختلفی ازعلائم و مشکلات زبان وجود دارد. خوشبختانه، بسیاری از مشکلات زبان جدی نیست وبه سرعت حل میشود.

مطالعات انجام شده نشان میدهند که تنهایی و انزوای اجتماعی ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را به میزان 30 درصد افزایش میدهد  و این مقدار مساوی با میزان تأثیر استرس و اضطراب بر بیماری‌های قلبی است .

رحم بواسطه عضلات، رباط ها و ساير اندام ها در لگن قرار ميگيرد. اگر اين بافت ها ضعيف يا كشيده شوند، رحم به داخل كانال واژن افت ميكند. اين اتفاق را افتادگي يا پرولاپس رحم ميگويند. اين وضعيت در زناني كه يك يا چندين زايمان طبيعي داشته اند، شايع تر است.

روشهای درمان با تستوسترون متنوع است اما باید بدانید که با قطع درمان نشانه های قبلی ممکن است بازگشت داشته باشند.

دليل بوي بد واژن هر چه كه باشد، ميتواند بسيار شرم آور باشد. جهت درمان بد بويي واژن، درمان هاي طبيعي متعددي وجود دارد. در اين مقاله ما به 10 روش جهت خلاص شدن از شر بوي بد واژن اشاره كرده ايم.

علامت شایع ایدزایدز که یکی از بیماری های ویرانگر دنیای امروزی است توسط ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV (اچ آی وی) ایجاد می گردد.ویروس اچ آی وی با به بدن می تواند به بیماری AIDS و یا سندروم نقص ایمنی منجر شود. علائم HIV متفاوت اند و بسیاری از مردم تا سال ها بعد از ابتلا، هنوز نمی دانند به این بیماری مبتلا شده اند. در حالی که دانستن علائم این بیماری می تواند در تشخیص هرچه سریع تر بیماری مفید باشد.ویروس HIV در تمام مایعات بدن پخش می گردد. پس این ویروس می تواند از طریق خون، مایع منی و مایع واژینال منتقل شود. HIV در شیر مادر مبتلا هم وجود دارد، پس می تواند از طریق شیردهی نیز به نوزاد منتقل شود. اگرچه نوزاد در دوران جنینی هم به سبب انتقال خونی با مادر می تواند به این بیماری مبتلا شود.نداشتن اطلاعات کافی دربارهٔ این بیماری سبب نگرانی روزافزون مردم برای ابتلا یه این بیماری می گردد، مخصوصا اشخاصی که اطلاعات نصفه نیمه ای دربارهٔ این بیماری دارند. اگر شما هم از این دسته اشخاص میباشید و نگران ابتلا به این بیماری، پیشنهاد می کنیم تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.

از طرفی حدود یک تا دو ماه بعد از ویروس HIV به بدن، تا درصد اشخاص علائم شبیه سرماخوردگی را گزارش می کنند. به این علائم در کنار هم سندرم حاد ویروسی یا همان ARS گفته می گردد.ما در اینجا علامت شایع بیماری ایدز را بررسی خواهیم کرد. در صورتی که شما فردی در معرض خطر ابتلا به این بیماری می باشید و این علائم را نیز تجربه کرده اید، مراجعه هرچه سریع تر به پزشک و انجام تست های آزمایشگاهی را به شما پیشنهاد می کنیم.

– تبتب یکی از اولین علائم سندرم حاد ویروسی است که می تواند به صورت تب خفیف تا شدید تظاهر کند. این تب به سبب ویروس ایدزبه عروق خونی و تجمع آن در تعداد بالا و در نتیجه تحریک سیستم ایمنی ایجاد خواهد شد.

 

–  درد عضلات، درد مفاصل و ورم غدد لنفاویسندرم حاد ویروسی معمولا با سرماخوردگی و یا هر عفونت ویروسی دیگر، حتی سیفلیس و هپاتیت اشتباه گرفته می گردد. کاملا طبیعی است. خب بسیار از علائم این بیماری با بیماری های دگیر مشابه است، مثل درد عضلات و مفاصل. ورم گره های لنفاوی هم که به سبب عفونت به بدن ایجاد می گردد، در این سندرم به سبب ویروس HIV ایجاد خواهد شد.

 

–  خستگیپاسخ التهابی سیستم ایمنی تحریک شده می تواند سبب احساس خستگی و بی حالی شود. بنابراین خستگی می تواند هم علامت اولیه بیماری ایدز و هم نتیجه ی این بیماری باشد. این را هم فراموش نکنید که خستگی می تواند علامت بسیاری از بیماری ها باشد و هر خستگی هم نشانه بیماری HIV نیست. این علامت زمانی  ارزش پیدا می کند که همراه سایر علائم و مخصوصا در اشخاص در معرض خطر ابتلا باشد.

 

– گلودرد و سردردمثل سایر علائم نام برده، گلودرد و سردرد نیز مختص بیماری ایدز نیست. اما اگر شما اخیرا رفتار خطرناکی در خصوص ابتلا به HIV داشته اید و خود را مستعد ابتلا به آن می بینید، دیدن این علائم می تواند اخطاری به شما باشد که هر چه سریع تر تست های تشخیصی را انجام دهید.

– راش های پوستیراش های پوستی نیز از علائمی می باشند که می توان آنها را هم به عنوان علائم آغاز بیماری و هم عارضه ی ابتلا به HIV در نظر گرفت.

– تهوع ، استفراغ و اسهالحدود تا درصد مبتلایان به ایدز در مراحل اولیه ابتلا به این بیماری، تهوع، استفراغ و اسهال را داشته اند. اما از آنجایی که این علائم می توانند نشانه ی بسیار از بیماری های دیگر هم باشد، معمولا نادیده گرفته می گردد.اما توجه داشته باشید اسهال و استفراغ مقاوم به درمان می تواند علامت محکم تری برای ابتلا به HIV باشد. در این صورت عامل اصلی یا ویروس HIV است و یا هر ویروسی که سیستم ایمنی را شدیدا هدف گرفته باشد.

– کاهش وزنمی توان گفت قریب به اتفاق مبتلایان به ایدز اشخاصی لاغر اندام می باشند، بدون اینکه رژیم لاغری گرفته باشند و یا از سبب آن مطلع باشند. این اشخاص وزن کم می کنند، در حالی که همه تلاش خود را برای بیشتر غذا خوردن و چاق شدن به کار می گیرند. کاهش وزن اولیه معمولا حدود درصد وزن فرد است و بسیار وقت ها از اسهال مقاوم به درمان ناشی می گردد.

– پنومونی یا ذات الریههمراهی کاهش وزن و سرفه های خشک می توانند سبب قطعی تری برای یک عفونت و تحریک شدید سیستم ایمنی باشد. البته باز هم نمی توان تشخیص قطعی داد. عفونت با توکسوپلاسموز و عفونت هایی که مغز را مورد هدف قرار می دهند مثل سیتومگالوویروس نیز می توانند سبب این علائم شوند. اگرچه شیوع این بیماری ها هم بسیار نیست، پس این علامت ما را به تشخیص نزدیک تر خواهد کرد. 

 

– تعریق شبانهحدود نیمی از مبتلایان به ایدز در مراحل اولیه آلوده شدن به HIV ، تعریق شبانه را تجربه کرده اند. این عارضه می تواند ارتباط بیشتری با ویروس داشته باشد و با تعریق ناشی از گرما یا ورزش کردن به کلی فرق می کند. تعریقی ناگهانی و شدید که فرد را مجبور می کند برای عوض کردن لباس هایش از خواب بیدار شود.

– تغییر شکل ناخن هاضخیم و خم شدن ناخن ها، ورم ناخن ها و تغییر رنگ آنها با ایجاد خطوط قهوه ای و حتی سیاه می تواند از تغییر شکل ناخن ها در مراحل اولیه ابتلا به بیماری ایدز باشد. بیماری های بسیاری وجود ندارند که مشابه این علامت را ایجاد کنند. هر چند یک عفونت قارچی به نام قارچ کاندیدا هم می تواند منجر به ایجاد این عارضه شود.

ابتلا به عفونت های قارچی مخصوصا قارچ کاندیدا، احساس گیجی و اختلال در تمرکز، زخم، تبخال و زگیل تناسلی، احساس مورمور شدن پاها و دست ها و اختلالات سیکل قاعدگی از دیگر تغییراتی می باشند که در مراحل اولیه ابتلا به HIV توسط اشخاص گزارش شده است.در کنار هم قرار دادن این علائم و داشتن سابقه رفتارهای مخاطره آمیز برای ابتلا به ایدز، اخطاری برای شماست تا هرچه سریع تر به فکر پیگیری آن باشید.

این را هم بدانید که بدن در روزهای اول ویروس HIV آغاز به ساخت آنتی بادی بر علیه آن نمی کند. بنابراین ممکن است تست آزمایشگاهی اول نتیجه را به اشتباه منفی گزارش کند. ممکن است افزایش سطح آنتی بادی ها چند هفته تا چند ماه هم طول بکشد. پس یک تست منفی هرگز نشانه منفی بودن قطعی نخواهد بود و لازم است در صورت داشتن عوامل خطر این تست تکرار شود.نوع دیگری از تست های تشخیصی، تست تشخیص RNA ویروسی است. این تست به طور محکمی ابتلا به بیماری را در طی روز اول نشان می دهد. اگرچه این تست هزینه گران تری از سایر تست های ساده آزمایشگاهی را دارد.

منبع : tebyan.net

 

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد عکس برای پروفایل ژانویه 23, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *