علائم افسردگي زنان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :


زنان بیش از مردان احساساتی هستند. آنها بیشتر تحت استرس های کاری و رابطه هایشان قرار می گیرند. زنان مجبورند زندگی خود را متعادل کنند و به همین دلیل بیشتر از افسردگی رنج می برند.

چرا زنان به افسردگی نزدیک ترند؟

زنان بیش از مردان احساساتی هستند. آنها بیشتر تحت استرس های کاری و رابطه هایشان قرار می گیرند. زنان مجبورند زندگی خود را متعادل کنند و به همین دلیل بیشتر از افسردگی رنج می برند. هر زن باید از نشانه های افسردگی آگاه باشد تا از آن جلوگیری کند.

امروزه بیشتر خانم ها بیش از پیش فشارهای روانی داخل و خارج خانه را تحمل می کنند و بیشتر ممکن است دچار افسردگی یا مشکلات روان شناختی می شند. البته فیزیولوژی بدن آنها نیز از نظر هورمونی، شرایط را برای بروز افسردگی و اختلال های خلقی مهیا می کند. شواهد نیز نشان داده میزان بروز افسردگی در خانم ها تقریبا 2 برابر آقایان است.

پس لزوم شناخت خلق و خوی خانم ها و توجه به تغییرات هورمونی و اقدام به موقع اطرافیان می تواند تا حدود زیادی سطح سلامت روان خانم ها را بالا ببرد. برای توضیح بروز افسردگی در خانم ها باید از 3 بیولوژیک، روان شناختی و اجتماعی به آن پرداخت.

 

علت های اصلی افسردگی در زنان

1. اختلالات خواب

این نشانه در بین بیشتر زنان متداول است. به دلیل افسردگی ، زنان نمی توانند درست بخوابند. یا زیاد می خوابند و یا اصلا نمی خوابند. به گزارش پرشین وی این عامل سلامت ذهن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.همچنین این دلیل سطح ناکامی در کارهایشان را نیز افزایش می دهد.

2. احساس خستگی

بیشتر زنان در اثر افسردگی احساس ضعف و خستگی می کنند.به گزارش پرشین وی این نشانه می تواند مربوط به استرس باشد و در زنان احساس درماندگی ایجاد می کند. آنها دوست ندارند کاری انجام دهند و در سراسر روز احساس کسالت و گیجی می کنند.

3. سرزنش کردن

زنان وقتی دچار افسردگی باشند، اغلب خود را برای همه چیز سرزنش می کنند و در برابر موقعیت ها درمانده می شوند. در هر کاری که انجام می دهند یک گناه وجود دارد. این نشانه می تواند منجر به افکار خود کشی نیز شود.

4. احساس ناراحتی و نگرانی

زنانی که از افسردگی رنج می برند تمام مدت احساس ناراحتی دارند. همه چیز را به شیوه منفی می بینند. آنها در هر موقعیتی نگران و بی قرار می شوند. به گزارش پرشین وی احساسات خود را پنهان می کنند و بیهوده می گریند.

5. مشکل در تصمیم گیری

آنها در تصمیم گیری های کوچک نیز دچار مشکل می شوند و تمرکز بر روی مسائل کوچک را نیز سخت می یابند و ذهن قاطعی ندارند. بهترین راه اجتناب از این مشکل آرام سازی ذهن است.

6. قاعدگی های نامنظم

بسیاری از زنان به دلیل افسردگی قاعدگی های نامنظم و به تاخیر افتاده دارند. این می تواند همراه با عدم تعادل در هورمون های بدن باشد.

7. رفتار بی تفاوت ونه چندان خوب

زنانی که افسرده هستند، رفتار بی تفاوتی از خود بروز می دهند. آنها سر هر چیز کوچک بدخلق می شوند. دوست دارند تنها باشند و به درستی با مردم صحبت نمی کنند. احساس تنهایی نیز دارند.

8. مشکلات گوارشی

در افسردگی مزمن ، بسیاری از زنان با مشکلات گوارشی روبه رو می شوند. افسردگی می تواند یبوست نیز ایجاد کند چرا که در عملکرد نرمال بدن اختلال وجود دارد.

. اضطراب و خیال پردازی

زنان دچار افسردگی بیشتر تمایل به خیال پردازی دارند که می تواند موجب حملات نگرانی و اضطراب در آنها شود.به گزارش پرشین وی آنها بدون دلیل دچار ترس می شوند و در تمام مدت کناره گیری می کنند. در هر فعالیتی از خود اشتیاق نشان نمی دهند. این نشانه اغلب در افسردگی مزمن بیشتر دیده می شود.

بهترین روش برای مقابله با افسردگی ، کنترل استرس است. امروزه استرس دلیل اصلی افسردگی محسوب می شود. ذهن خود را آرام کرده تا از افسردگی جلوگیری کنید.

بررسی علت های دیگر افسردگی

عوامل متعددی چون ارث ، محیط ، شخصیت فرد و اجتماع در بروز افسردگی دخالت دارند .

الف) ارث

امکان بروز افسردگی در فردی که سابقه‌ ابتلایبه اینبیماری را در خانواده خود داشته ، زیاد است ( به ویژه نوع دو قطبی )با توجه به اینکه افرادی که سابقه ژنتیکی ندارند نیز ممکن است به این بیماری دچار شوند .

ب) محیط

عوامل ایجاد کننده ی فشار روانی در زندگی همه یما وجود دارد که از جمله ی آنهامی توان بهاز دست دادن عضوی از خانواده و دارایی ، اشکال در برقرار کردن ارتباطبا اطرافیان ، مشکلات مالی و تغییر چشمگیر در شیوه و سبک زندگیاشاره کرد که این هااز جمله عوامل مهم تلقی می شوند. به علاوه ، اعتیاد در/ مواردمنجر بهبیماری افسردگی خواهد شد .

ج) عامل های روانی – اجتماعی

یک انسان منفی باف ، از اعتماد به نفس پائینی برخوردار است و نمی تواند وقایع زندگی خود را در دست بگیرد . و نگرش منفی سبب می شود که اثر عوامل استرس زا بیشتر شده و تندرستی فرد به خطر بیفتد . پژوهشگران معتقدند که منفی بافی در کودکی شکل گرفتهو پرورش دختران به شیوه های سنتی سبب بروز این گونه تفکر و خواهد شد .

آنچه زنان درباره افسردگی باید بدانند:

تنوع عوامل موجود در زندگی یک زن نفش مهمی در بروز افسردگی ایفا می کند . عوامل خاصی مانند تولید مثل ،‌ هورمون های ژنتیک و شخصیت ، عوامل بیولوژیکی و رنج هایی که زنان در زندگی خود متحمل می شوند قابل توجه اند . البته زنان بسیاری هستند که با این عوامل روبه رو شده اما هیچکدام از عوامل بیماری افسردگیدر آنها مشاهده نمی شود.

 

بلوغ و افسردگی

پیش از بلوغ ، دختران و پسرانکمتر دچار افسردگی می شوندواین نسبتدر سنین تا سالگی تغییر می کند . در سن سالگی دختران دو برابر پسران به این بیماری مبتلا می شوند؛ البته در دوره‌ بلوغ، نقش ها و انتظارهای فرد به طور چشمگیریتغییر پیدا می کند.

و فشار روانی ناشی از بلوغ ، شکل گیری هویت فرد ، تشکیل اندام های جنسی ، جدا شدن از خانواده واستقلال در تصمیم گیری ،پسران و دختران را درگیر می سازد . تغییرات هورمونی ، ذهنی و جسمی نیز فشار روانی خاص خود را ایجاد خواهد کردو به علت ظرافت های خاص دختران بیش از پسران علائم افسردگی ، اضطراب و اختلال های گوارشی را نشان می دهند.

 

دوره میانسالی و نقش روابط اجتماعی و محیط های شغلی

پژوهشگران معتقدند که علت بروز افسردگی در زنان ، آسیب پذیرتر بودن آنان نیست بلکه بیشتربستگی به فشاری دارد که با آن روبه رو می شوند . مسئولیت بیش از حد در محیط کار یا در منزل ، جدا شدن از همسر و به تنهایی مسئولیت پرورش فرزند یا فرزندان را به عهده گرفتن ،‌ مراقبت از والدین یا فرزندان از جمله فشارهایی هستند که زنان را متأثر می سازد .

کیفیت زندگی مشترک نیز تأثیر قابل توجهی بر ابتلا بهاینبیماری دارد . اگر زن وشوهر روابط دوستانه ، محکم و همراه با اعتماد دو جانبه نداشته باشند ، از زندگی مشترک خود احساس رضایت نمی کنند و در نتیجه میزان خطر ابتلا به افسردگی افزایش خواهد یافت.

 

دوره های تولید مثل

دوره های تولید مثل زنان مانند تخمک گذاری ، ‌دوره قاعد گی ، دوره بعد از وضع حمل ، یائسگی و حتی عقیم شدن ، نوسان هایی را در روحیه و خُلق زنان ایجاد می کند و ممکن است در دوره های کوتاه مدت به بروز افسردگی منجر شود . بنا به نظر محققین ، هورمون ها بر مغز اثر گذاشته ، روحیه و احساسات فرد را تغییـر می دهد و رابط های شیمیایی مغز تحت تأثیر هورمون ها قرار می گیرند .

بیشتر زنان در دوره قاعد گی با تغییرهای جسمی و رفتاری زیادی مواجه می شوند که گاه به صورت احساس افسردگی و تحریک پذیری بروز می کنند . این تغییرها پس از تخمک گذاری ایجاد شده و تا زمان شروع قاعد گی شدیدتر می شوند . تغییر روحیه ، پس از وضع حمل نیز به صورت گذرا بروز می کند .

علاوه بر این ،‌ دوره نگهداری از فرزند به دلیل دشواری ها و استرس های خاص خود می تواند خطر ابتلا به بیماری راافزایش دهد ، به ویژه در افرادی که سابقه ابتلا به دوره های کوتاه مدت افسردگی را ذکر می کنند .

نقش عوامل نژادی ، اجتماعی و فرهنگی

نژادهای مختلف از نظر ابتلا به افسردگی متفاوت اند . از نظر اجتماعی و فرهنگی ، زنانی که در دوره ی‌کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند ، بیش از سایرین به افسردگیمبتلا می شوند چنانچه این آزارها باعث تخریب اعتماد به نفس شدهو احساس پوچی در فرد ایجاد می کند . به علاوه احساس گناه ، ‌سرزنش خویشتن و انزوای اجتماعی را نیز به دنبال دارد .

پرورش یافتن در یک خانواده بی کفایت نیز از جمله عوامل مهم ابتلا به افسردگی در سالهای بعدی عمر به حساب می آید .فقر و پائین بودن سطح زندگی نیز دستاوردهایی جز فشارهای روانی ، انزواطلبی ، عدم دستیابی به منابع جدید را به همراه نخواهد داشت . در بین افراد کم درآمد ناامیدی ، ناراحتی و نارضایتیبه ویژه کسانی که مورد حمایت اجتماعی قرار نگرفته اند ، رواج دارد .

 

سالخوردگی و افسردگی

در دوره ی‌سالخوردگی ، زمانی که فرزندان یکی پس از دیگری خانه و خانواده را ترک می کنند، زن با یک خانه ی تهی مواجه خواهد شد . برخی از زنان که مستعد ابتلا بهبیماریافسردگی هستند، با از دست دادن هویت و هدف زندگی روبه رو می شوند . البته بسیاری از سالمندان از زندگی خود رضایت دارند و آنچه اهمیت دارد این است که نباید افسردگی را با واکنش های طبیعی ناشی از مشکلات اقتصادی ، جسمی و اجتماعی اشتباه کرد .

آیا افسردگی ارثی است؟

 

افسردگی ممکن است در افراد خانواده به ارث برسد. هنگامی که افسردگی موروثی است از بین سنین 15 تا 30 سالگی اثر خود را نشان می دهد. افسردگی در میان اعضای خانواده بیشتر در میان زنان رخ می دهد.

افسردگی زنان چه فرقی با افسردگی در مردان دارد؟

 

افسردگی زنان با افسردگی با مردان فرق دارد. این فرق به قرار زیر است:

افسردگی زنان زودتر رخ می دهد و بیشتر به طول می انجامد و احتمال بازگشت آن بیشتر است و بیشتر اوقات با حوادث پر از استرس زندگی و حساسیت به تغییرات فصلی در ارتباط است. زنان بیشتر احساس گناه و بیشتر اقدام به خودکشی می کنند هرچند در واقع زنان کمتر از مردان خود را می کشند. افسردگی زنان بیشتر با اختلالات افسردگی به خصوص ترس و علایم مرضی ترس و اختلالات خوردن در ارتباط است. زنان افسرده بیشتر به مصرف الکل و سایر مواد مخدر روی می آورند.

 

چگونه PMS و PMDD با افسردگی زنان در ارتباط است؟

 

از هر چهار زن سه زن در دوره قاعدگی با سندرم پیش از قاعدگی یا PMS روبه رو می شود.PMS اختلالی است که در آن نشانه های فیزیکی و احساسی از یک چرخه قاعدگی به چرخه دیگر به شدت در نوسان است. زنان بین 20 و 30 بیشتر به آن مبتلا می شوند.

حدود 3 تا 5 درصد زنان اختلال ملال پیش از قاعدگی یا PMDD را تجربه می کنند. PMDD شکل شدید PMS است که در آن علایم احساسی و فیزیکی 10 روز پیش از شروع قاعدگی معمولا شدید و شدیدتر می شود.

در دهه گذشته این شرایط به مهمترین علت ناراحتی و تغییر رفتار در زنان منجر شده است. هرچند رابطه دقیقی بین بروز PMS و PMDD و بروز افسردگی وجود ندارد اما تصور می شود تغییرات در مغز و نوسان در سطح هورمون ها هر دو از عوامل دخیل در این زمینه می باشد.

 

چگونه PMS و PMDD درمان می شود؟

 

بسیاری زنان که در کنار PMS و PMDD از افسردگی نیز رنج می برند با ورزش و مدیتیشن بهتر می شوند. برای افرادی با علایم شدید تر دارو یا روان درمانی گروهی یا شخصی یا مدیریت استرس مفید است

6-2017 persianv.com All Rights Reserved

 

 

در اینجا به برخی حقایق درباره افسردگی زنان اشاره می شود. در امریکا حدود 15 میلیون نفر هر ساله به افسردگی مبتلا می شوند. بسیاری از آنان در میان زنان هستند و متاسفانه حدود دو سوم از آنان به درمان روی نمی آورند.

افسردگی یک اختلال خلقی جدی و فراگیر است. افسردگی باعث احساس غم، ناامیدی، ناتوانی و پوچی می شود. افسردگی زنان ممکن است خفیف و با نشانه هایی چون بی تفاوتی، کم اشتهایی، اختلال در خواب، کاهش اعتماد به نفس و خستگی خفیف همراه باشد. یا افسردگی ممکن است شدید باشد.

افسردگی زنان و دلایل آن

علایم افسردگی زنان شامل موارد زیر است:

شیدایی حالتی است که همراه با اختلال دو قطبی رخ می دهد. حالات فرد دو قطبی بین حالت افسردگی اندک تا شیدایی در نوسان است. هرچند شیدایی حالت فعال فرد است اما مشکلی جدی به شمار می آید و به درمان و ارزیابی نیاز دارد.

افسردگی زنان و علائم آن

پیش از بلوغ نرخ افسردگی در میان دختران و پسران به یک اندازه است. اما با شروع دوره بلوغ خطر ابتلا به افسردگی در میان دخترها دو برابر بیشتر از پسرها می گردد.

برخی متخصصان بر این باورند که افزایش شانس ابتلا به افسردگی زنان به دلیل تغییر در سطح هورمون هایی است که در طول زندگی زنان تغییر می کند. این تغییرات در دوران بلوغ، بارداری و یاﺋسگی و در دوره پس از زایمان یا تجربه سقط جنین بسیار مشهود است. بعلاوه نوسانات هورمونی که در دوره قاعدگی اتفاق می افتد در بروز سندرم ها نقش دارد مانند سندرم پیش قاعدگی یا PMS و اختلال ملال پیش از قاعدگی یا PMDD که دارای علائمی مانند افسردگی، اضطراب و نوسان در خلق و خو است و یک هفته قبل از قاعدگی رخ می دهد و در عملکرد روزانه اختلال ایجاد می کند.

براساس گفته انستیتو ملی بهداشت عواملی که خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد شامل عوامل تولید مثلی، ژنتیک یا سایر عوامل بیولوژیکی، عوامل بین فردی و ویژگی های روانی شخصیتی است. بعلاوه زنانی که همراه با بزرگ کردن کودکان، کار هم می کنند و زنانی که تک والدین هستند استرس بیشتری را دریافت می کنند که این امر علائم افسردگی را تشدید می کند. سایر عواملی که خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد شامل موارد زیر است:

افسردگی زنان و علائم آن

همچنین ممکن است پس از به دنیا آوردن نوزاد مادر دچار افسردگی شود. برخی افراد نیز در فصل زمستان به اختلال خلقی فصلی دچار می شوند. توجه داشته باشید افسردگی بخشی از اختلال دو قطبی به شمار می آید.

افسردگی ممکن است در افراد خانواده به ارث برسد. هنگامی که افسردگی موروثی است از بین سنین 15 تا 30 سالگی اثر خود را نشان می دهد. افسردگی در میان اعضای خانواده بیشتر در میان زنان رخ می دهد.

افسردگی زنان با افسردگی با مردان فرق دارد. این فرق به قرار زیر است:

افسردگی زنان و علائم آن

از هر چهار زن سه زن در دوره قاعدگی با سندرم پیش از قاعدگی یا PMS رو به رو می شود.
PMS اختلالی است که در آن نشانه های فیزیکی و احساسی از یک چرخه قاعدگی به چرخه دیگر به شدت در نوسان است. زنان بین 20 و 30 بیشتر به آن مبتلا می شوند.

حدود 3 تا 5 درصد زنان اختلال ملال پیش از قاعدگی یا PMDD را تجربه می کنند. PMDD شکل شدید PMS است که در آن علائم احساسی و فیزیکی 10 روز پیش از شروع قاعدگی معمولا شدید و شدیدتر می شود.

در دهه گذشته این شرایط به مهمترین علت ناراحتی و تغییر رفتار در زنان منجر شده است. هر چند رابطه دقیقی بین بروز PMS و PMDD و بروز افسردگی وجود ندارد اما تصور می شود تغییرات در مغز و نوسان در سطح هورمون ها هر دو از عوامل دخیل در این زمینه می باشد.

بسیاری زنان که در کنار PMS و PMDD از افسردگی نیز رنج می برند با ورزش و مدیتیشن بهتر می شوند. برای افرادی با علائم شدیدتر دارو یا روان درمانی گروهی یا شخصی یا مدیریت استرس مفید است. در بخش دوم این مقاله به افسردگی زنان باردار و یائسه میپردازیم تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

 


1 روشن افسردگی زنان و دلایل ایجاد افسردگی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 افسردگی دلایل مختلف و متعددی می تواند داشته باشد و یکی از شایع ترین بیماری های در قرن 21 می باشد که هر روز و روز به روز نیز افزایش می یابد. اما اگر با علائم افسردگی آشنا باشیم می توانیم در همان اوایل بیماری را درمان کرد، در این بخش از سایت قصد داریم تا شما را با علائم افسردگی آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

 


افسردگی می تواند به دلایل روحی باشد مثلا نا امیدی های و دلسردی هایی که در زندگی با آنها مواجه می شویم و یا اینکه به علت مشکل جسمی و یا فیزیکی که تازگی به آن دچار شده اید .
افسردگی به مروز زمان بر روح و جسم تسلط می یابد و گسترش پیدا می کند و به نظر شخص افسرده هیچ راه گریزی برای آن وجود ندارد.
از دید روان شناسی آسیب های جسمی بسیاری در این مدت زمان می تواند به این اشخاص وارد شود مانند خودکشی و یا …

علائم فیزیکی که در این افراد دیده می شود بدین ترتیب است :
اختلال در خواب ، نداشتن خواب مفید، از خواب پریدن های بسیار در فواصل خواب یک شبانه روز، احساس گریه مداوم ، غمگینی، خستگی، عدم احساس آرامش و عدم تمدد اعصاب حتی با وجود استراحت های طولانی مدت ،


شخصی که در حال افسرده شدن است خود به سادگی قادر به درک این موضوع است ، علاوه بر آن نشانه هایی مانند :
* این افراد دردهای عصبی بسیاری را در ناحیه گردن و کمر و سر خود احساس می کنند و حتی با مصرف مسکن های متفاوت نیز اثر درد تخفیف نمی یابد .


* معمولا افرادی که دارای افسردگی هستند بیشتر دچار سر دردهای ناگهانی و یا احساس غم و گریه یکباره می شوند .


* افراد افسرده تا حدی از جان خود سیر می شوند که به خود کشی فکر می کنند و خانواده ی این افراد باید کاملا آنها را درک کنند و تا جایی که ممکن است با خواست های آنها موافقت داشته باشند تا زمانی که شخص از این دوران بحرانی که به آن دچار شده است و از برزخی بس بزرگ که در آن به سر می برد خارح شود . در این مرحله خانواده و حمایتشان نقش اساسی را دارد .

* باید به خاطر داشته باشید بیشتر از اینکه دردهای جسمی این افراد را تسکین دهید باید زخم های روحی آنها را مداوا کنید زیرا این زخم ها ممکن است آنها را از پای درآورد .


* در مدتی که شخص دچار افسردگی شده است باید حتما از یک روانکاو نیز کمک بگیرید تا او شما را در این زمینه یاری کند ، و به بهبودی کامل دست پیدا کنید .

  1)خلق و خوی افسرده.

      برای اطلاق افسرده بودن به فرد، او باید تمام روز و تقریباً هر روز این حالت را داشته باشد. این خلق و خوی افسرده توسط خود شخص با احساس اندوه، پوچی و افسردگی           حس می شود یا توسط اطرافیانش مشاهده می گردد. در میان کودکان یا بزرگسالان، این خلق و خو می تواند با تندخویی بروز پیدا کند.

  2) بی علاقگی یا لذت نبردن از فعالیت هایی  فیزیکی که معمولاً لذت بخش و جالب اند.

     این نشانه هر روز و عملاً برای تمامی فعالیت ها دیده می شود.

  3) حس خودکم بینی یا احساس گناه بیش از حد و نامتناسب واحساس بی ارزش بودن.

     این احساس تقریباً همیشه و تقریباً هر روز حضور دارد.

  4) داشتن ایدۀ خودکشی به طور مکرر، خواه با نقشه یا بدون نقشۀ دقیق یا با اقدام به خودکشی

     فکر به مرگ (مثلاً گفتن «من ترجیح می دهم که مرده باشم») نیز از این دسته محسوب می شوند.

  5) مشکلات خواب. ممکن است به شکل بی خوابی یا پرخوابی بروز کند.

     این مشکلات هر روز در میان افراد افسرده دیده می شود.

  6) آشفتگی یا کندشدن روانی_ حرکتی.

     این نشانه نیز هر روز حضور دارد که یا توسط خود فرد افسرده گزارش می شود یا اطرافیانش مشاهده می کنند. در افسردگی، حرف فقط بر سر یک احساس بی قراری یا            کندشدگی ساده نیست، بلکه این آشفتگی یا کندشدگی قابل ملاحظه و مشهود است.

  7) مشکلات اشتها که هم به شکل بی اشتهایی و کاهش وزن و هم بالعکس

      با افزایش اشتها و اضافه شدن وزن می تواند روی دهد. این مشکلات بدون رژیم گرفتن به وجود می آیند.

  8) مشکلات تمرکز.

     این مورد اغلب با مشکل در اندیشیدن و حتی تردیدهای تکراری ظاهر می شود. پدیده ای قابل مشاهده و روزانه است و تنها احساس عدم موفقیت در متمرکز شدن نیست.

   )احساس روزانه خستگی یافقدان انرژی

  10)بی علاقه بودن به استحمام

 

برای مطرح کردن افسردگی با یک تشخیص جدی، باید حداقل 2 مورد از 4 مورد اول در شخص دیده شود. و در ادامه، در افسردگی حداقل 5 مورد از این10 معیار یافت می شوند.

اگر بادقت مطالب گفته شده را مطالعه کنید درتمامی موراد اصرار به مشاهده هر روزه ی این علایم بوده است چرا که گاهی اوقات افراد ممکن است به هر دلیلی در طول شبانه روز ساعت یا دقایقی بدخلق شده یا فسرده به نظر بیایند که به معنی این نیست که فرد افسرده است.

 اگر این موارد را درخود می بینید به خودتان کمک کنید که مهم ترین راه نیز همین است.برای درمان این بیماری روشهای دارویی و درمانهای غیر دارویی نظیر ورزش,تغییر روش کار وزندگی و…وجود دارد.

 


علائم و نشانه‌های افسردگی چیست؟ , روشهای درمان افسردگی کدامند؟ , علت افسردگی نوجوانان چیست؟ , مهم ترین نشانه های افسردگی , نشانه های افسردگی در مردان , نشانه های افسردگی در زنان , علایم اولیه افسردگی چیست , افسردگی چیست و راه درمان , علایم جسمی افسردگی حاد , علائم افسردگی در زنان , علائم بيماري افسردگي , عوامل بیماری افسردگی , علل و نشانه افسردگي , بیماری افسردگی چیست , راههای علام افسردگی , علايم افسردگي شديد , درمان افسردگی چیست , نشانه افسردگی شدید , علایم افسردگی چیست , علائم افسردگی شغلی , راه درمان افسردگی , علت افسردگی در شب , علایم فرد افسرده , نشانه های افسرگی , افسردگی در زنان , علت های افسردگی , علایم افسوردگی , مشخصات افسردگی , بیماری افسردگی , علائم افسردگي , دلایل افسردگی , علایم افسردگی , نشانه افسردگی , علايم افسردگي , افسرگی و علل , افسردگی عاشق , پیش علائم

 

 

 

افسردگی فقط یک خلق و خوی منفی نیست، بلکه یک بیماری است. این بیماری با علام دقیقی مشخص می شود. نشانه های بیماری افسردگی دقیقاً کدامند؟

افسردگی با معیار دقیق تعریف می شود. این معیارها براساس محورهای چهارگانه DSM هستند که مشخصه هایی جهانی و تعریف شده اند.

برای اطلاق افسرده بودن به فرد، او باید تمام روز و تقریباً هر روز این حالت را داشته باشد. این خلق و خوی افسرده توسط خود شخص با احساس اندوه، پوچی و افسردگی حس می شود یا توسط اطرافیانش مشاهده می گردد. در میان کودکان یا بزرگسالان، این خلق و خو می تواند با تندخویی بروز پیدا کند.

این نشانه هر روز و عملاً برای تمامی فعالیت ها دیده می شود.

این احساس تقریباً همیشه و تقریباً هر روز حضور دارد.

فکر به مرگ (مثلاً گفتن «من ترجیح می دهم که مرده باشم») نیز از این دسته محسوب می شوند.

این مشکلات هر روز در میان افراد افسرده دیده می شود.

این نشانه نیز هر روز حضور دارد که یا توسط خود فرد افسرده گزارش می شود یا اطرافیانش مشاهده می کنند. در افسردگی، حرف فقط بر سر یک احساس بی قراری یا کندشدگی ساده نیست، بلکه این آشفتگی یا کندشدگی قابل ملاحظه و مشهود است.

با افزایش اشتها و اضافه شدن وزن می تواند روی دهد. این مشکلات بدون رژیم گرفتن به وجود می آیند.

این مورد اغلب با مشکل در اندیشیدن و حتی تردیدهای تکراری ظاهر می شود. پدیده ای قابل مشاهده و روزانه است و تنها احساس عدم موفقیت در متمرکز شدن نیست.

برای مطرح کردن افسردگی با یک تشخیص جدی، باید حداقل 2 مورد از 4 مورد اول در شخص دیده شود. و در ادامه، در افسردگی حداقل 5 مورد از این معیار یافت می شوند.

اگر دقت کرده باشید دیده اید که در این لیست علائم، با سماجت و پافشاری تأکید شده که علائم باید هر روز و در تمام طول روز مشاهده شوند. این به این معناست که هر یک از ما ممکن است در روز ساعات یا دقایقی را با خلق و خوی افسرده پشت سر بگذارد. این حالات ممکن است که بر حسب اتفاقات زندگی برای همه پیش بیاید. اما معنی اش این نیست که فرد افسرده است. حال آنکه فرد افسرده در این حالت غرق می شود و به راحتی بیرون نمی آید.هنگامی که نشانه های یک افسردگی واقعی را در خود دیدید، مهم است که به خودتان کمک کنید. مطمئناً برای این بیماری، درمان های دارویی و البته درمان های مکمل غیر دارویی (روان درمانی، ورزش، استراحت، تغییرات ضروری در شکل و قالب زندگی و کار و…) وجود دارد.

 

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/health

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد فواید،علائم،خواص مارس 14, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *