علائم آپانديسيت مزمن

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

 


آپاندیس مزمن چیست درمان آپاندیس بدون عمل درمان آپاندیسیت مزمن علائم ترکیدن آپاندیس  آپاندیس زائده ای کوچک و شبیه کرم است که به روده بزرگ چسبیده است. این عضو حاوی مجموعه ای از سلول های دفاعی بدن است که البته نقش شناخته شده ای در دفاع عمومی بدن ندارد.

 

 

 


علائم آپاندیس چیست؟

دهای مبهم در قسمت بالای ناف یا قسمت فوقانی شکم که این درد به سمت راست و پایین شکم تیر می کشد. معمولاً این اولین نشانه است.


– از دست دادن اشتها


– تهوع یا استفراغ که دقیقاً پس از درد شکم رخ می دهد.


– تورم شکم


– تب 37.2 تا 38.8 درجه سانتی گراد


– ناتوانی در دفع گاز

 


تقریباً در نیمی از موارد آپاندیسیت علائم زیر بروز می کند:


د مبهم یا شدید در همه ی قسمت های بالا و پایین شکم ، پشت و مقعد


– ادرار دردناک


– استفراغی که قبل از درد شکم رخ دهد


– گرفتگی شدید عضلات


– یبوست یا اسهال به همراه گاز

 


علل عفونت آپاندیس

 


علل انسداد مجرای آپاندـیس ممکن است این موارد باشند:


* به وسیله مواد مدفوعی، انگل ها و یا رشد بیش از حد سلول های دهانه آپاندیس


* بزرگ شدن بافت لنفاوی دیواره آپاندیـس در اثر عفونت در دستگاه گوارش یا در نقاط دیگر بدن


* بیماری های التهابی روده مانند کرون و کولیت اولسروز (کولیت زخمی)


* وارد شدن آسیب و ضربه به شکم

 

 

 


اقدامات بعد از ترکیدن آپاندیس

متاسفانه در بچه ها زمانی که آپاندیـس شروع می شود تا زمانی که بترکد، خیلی کوتاه است و امکان دارد حداکثر یک یا دو روز باشد، اگر به بیمار دیر رسیدگی شود و آپاندیس سوراخ شود، چرک و عفونت وارد فضای شکم می شود و شکم کاملا سفت و درد شدیدی ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر، کودک ممکن است دچار تب بالا شود و در این صورت باید حتما لوله تخلیه یا درم در شکم او تعبیه و هفت تا ده روز در بیمارستان بستری شود تا شکمش شست وشو و تخلیه شود. متاسفانه هر التهاب و عفونتی وارد حفره شکم شود، ممکن است چسبندگی هایی در آن به وجود آورد و هر چه دیرتر مراجعه شود، این چسبندگی بیشتر خواهد بود و بعدها برای بیمار مشکل ایجاد می کند.

 

 


همیشه این ترس برای خانم های باردار وجود دارد که درصورت ابتلا به آپاندیسیت، عوارض خطرناک و حتی سقط جنین در انتظار آنها خواهد بود اما واقعا چنین نیست. آپاندیسیت را می توان به راحتی در دوران بارداری جراحی کرد، اما در تشخیص آن هنگام بارداری باید بسیار دقت کرد، زیرا دردهای مشابه آپاندیسیت در خانم های باردار بسیار معمول است و اگر این دردها به جای آپاندیسیت تشخیص داده شوند، عواقب خطرناکی درپیش خواهد داشت، بنابراین نباید به دلیل باردار بودن، تصمیم گیری در این مورد را به تعویق انداخت.

 

 

 


درمان آپاندیس با طب اسلامی

 


شاید باورش سخت باشد اما آپاندیسـیت با همین نسخه ارزان و در دسترس خانگی که از دستورات طبی معصومین ع است درمان می شود. شما نیز می توانید امتحان کنید


– مصرف گرم عسل همراه با عدد سیاه‌دانه (درمان قطعی و فوری)


– مصرف داروی شافیه


نکته : برای درمان این بیماری فرقی ندارد سیاهدانه کوبیده ( یا آسیاب) و جویده شود و یا درسته قورت داده شود.


نکته : اگر سیاهدانه کوبیده یا آسیاب شود در کمتر از یک دقیقه با عسل مخلوط شده و مصرف شود (چون اگر سیاه‌دانه‌ی خورد شده در فضای بیرون عسل بماند سمی میشود و دیگر قابل‌استفاده نیست)


نکته : می‌توانید این کار را در چند مرحله با فاصله‌ی زمانی چندساعته تکرار کنید ولی در یک روز بیش از سه بار انجام نشود.

 

 

 


آیا آپاندیس عضوی بی فایده است

 


طب جدید هنگام درد آپاندیس بدون هیچ تردیدی و در اولین مرحله شروع به عمل جراحی و خارج کردن آپاندیـس می‌کنند. حال با توجه به اینکه خلقت هیچ‌چیز در بدن انسان بی‌دلیل نیست نمی‌توان با استناد به اینکه امروزه فایده‌ای برای آپاندیس پیدا نکرده‌اند و آن را عضو زائدی در بدن می‌دانند (هرچند که در تحقیقات برخی فواید مهم و زیادی برای آن ذکرشده) در همان وهله‌ی اول اقدام به جراحی و خارج کردن آن از بدن نمود این کار کمترین مشکلی که دارد یک نوع عمل جراحی محسوب میشود که در آن باید مقداری از شکم فرد باز شود و در برخی موارد نیز با بی‌هوشی عمومی انجام می‌گردد که خود این عوارض بسیاری به دنبال دارد (اگر با بی‌حسی موضعی هم انجام گردد باز عوارض خاص خودش را دارد)

– پس با توجه به مسائل گفته‌شده در ابتدا باید سعی به درمان کرد نه جراحی، ما نیز دو مورد درمان برای بهبود بیماری ارائه می‌نماییم که موارد بسیار زیادی با همین دستورات از عمل جراحی جان سالم به دربرده‌اند!

 

 

 


درمان آپاندیس چگونه است؟

 


برای درمان آپاندیسیت روش‌های متعددی وجود دارد. در موارد نادری ممکن است آپاندیسیت بدون انجام عمل جراحی بهبود یابد. و درمان تنها با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و رژیم غذایی مملو از مایعات انجام شود. با این حال در اکثر موارد، جراحی الزامی است. اما جزئیات عمل جراحی به جزئیات وضعیت بیمار بستگی خواهد داشت. در صورتی که در آپاندیس سوراخی ایجاد شده اما هنوز به پارگی نینجامیده باشد، بیمار ابتدا تحت درمان به وسیله آنتی بیوتیک قرار خواهد گرفت. سپس نشت این سوراخ به وسیله لوله ظریفی که از روی پوست به بدن وارد می‌شود تخلیه و خشک می‌گردد. در مرحله بعد پس از درمان عفونت، آپاندیس طی انجام عمل جراحی خارج خواهد شد.

 


این فرآیند را می‌توان طی یک عمل جراحی و یا لاپراسکوپی انجام داد. لاپراسکوپی حالت تهاجمی کمتری دارد و زمان لازم برای بهبود کوتاه‌تر است. با اینحال در صورتی که فرد به ورم چرکی و یا پارگی آپاندیس دچار شده باشد، جراحی باز الزامی خواهد بود. اگرچه نمی‌توان از ابتلا به آپاندیسیت پرهیز کرد، بااین حال، آپاندیسیت در افرادی که رژیم غذایی مملو از فیبر دارند، یعنی رژیمی که حاوی مقادیر زیاد میوه‌ها و سبزیجات تازه است، شیوع کمتری دارد.

 

 

 


دلیل ایجاد آپاندیس،درمان آپاندیس در خانه،درمان سنتی آپاندیس

 


دلیل ایجاد آپاندیس،درمان آپاندیس در خانه،درمان سنتی آپاندیس

 


دلیل ایجاد آپاندیس،درمان آپاندیس در خانه،درمان سنتی آپاندیس

 


دلیل ایجاد آپاندیس،درمان آپاندیس در خانه،درمان سنتی آپاندیس

 

 

 

جام جم سرا: بي‌توجهي به درمان آپانديسيت مي‌تواند موجب مرگ فرد مبتلا شود. از اين رو، بهتر است علائم آن را بشناسيد و با برخي آگاهي‌ها درباره آن آشنا شويد.

آناتومي آپانديس

آپانديس برآمدگي کوچک و انگشت مانندي در روده بزرگ است. آپانديس در يک چهارم پايين و سمت راست ناحيه شکمي واقع شده است. دليل وجود آن در بدن مشخص نيست.

عامل بروز آپانديسيت

دانشمندان معتقدند اين عارضه به دليل نوعي انسداد در آپانديس ايجاد مي‌شود. اين انسداد ممکن است نسبي و يا کامل باشد. انسداد کامل آپانديس‌‌ همان اتفاقي است که موجب مراجعه اورژانسي بيمار به بيمارستان و نياز به جراحي مي‌شود. انسداد اغلب به علت انباشت مدفوع ايجاد مي‌شود. اما ممکن است دلايل ديگري هم داشته باشد:

– بزرگ شدن فوليکول‌هاي لنفاوي – کرم – ضربه – تومور

زماني که آپانديس مسدود مي‌شود، امکان تکثير باکتري در آن ايجاد شده و اين امر موجب ايجاد عفونت مي‌شود. فشاري که در اثر اين عفونت ايجاد مي‌شود دردآور است. اين عارضه مي‌تواند موجب فشردگي رگ‌هاي خوني آن ناحيه هم بشود. عدم وجود جريان خون در آپانديس مي‌تواند باعث ايجاد قانقاريا بشود. اگر آپانديس پاره شود، مدفوع به شکم وارد مي‌شود و وضعيتي اورژانسي ايجاد مي‌کند.

پريتونيت نيز يکي از پيامدهاي احتمالي پارگي آپانديس خواهد بود. پريتونيت تورم بافتي است که ديواره شکمي را مي‌پوشاند. در نتيجه پارگي آپانديس، ساير ارگان‌ها هم متورم خواهند شد. از جمله ارگان‌هايي که تحت تأثير پارگي آپانديس قرار خواهند گرفت مي‌توان به سکوم، مثانه و کولون سيگموئيد اشاره کرد.

در صورتي که آپانديس بجاي پارگي و ترکيدگي، فقط نشت داشته باشد، به آبسه چرکي خواهد انجاميد. اين اتفاق باعث مي‌شود عفونت در ناحيه کوچکي محدود شود. با اين حال ورم چرکي هم مي‌تواند بسيار خطرناک باشد.

علائم آپانديسيت

از جمله علائم آپانديسيت مي‌توان به موارد ذيل اشاره کرد:

• درد در ناحيه پايين و سمت راست شکم

• از دست دادن اشت‌ها

• تهوع

• استفراغ

• اسهال

• يبوست

• ناتواني در دفع گاز معده

• تورم شکم

• تب خفيف

• احساس بهتر بعد از اجابت مزاج

آپانديسيت با دردهاي شکمي ملايم آغاز مي‌شود. معمولاً با گذشت زمان شديد‌تر، يکنواخت و ثابت مي‌شود. ممکن است بيمار الزاماً در عادت‌هاي روده‌اي خود تغييري احساس نکند. با اين حال ممکن است گاهي آپانديسيت موجب ايجاد تغييراتي در دفع ادرار شود. در صورتي که در قسمت راست شکم خود احساس درد مي‌کنيد و هر کدام از علائم مذکور را داريد بهترين کار مراجعه به پزشک است.

آپانديسيت مي‌تواند به طور ناگهاني به يک فوريت پزشکي تبديل شود. در 24 ساعت اوليه بروز علائم، پارگي به ندرت اتفاق مي‌افتد. با اين حال، مي‌توان گفت 80 درصد از افرادي که براي مدت 48 ساعت علائم آپانديسيت را مشاهده مي‌کنند، به ترکيدگي آپانديس دچار مي‌شوند.

سوراخ شدن آپانديس مي‌تواند به مرگ بيمار منجر شود. خطر مرگ در اثر پارگي و نشت آپانديس در بزرگسالان و سالمندان بيشتر است.

چگونگي تشخيص آپانديسيت

معاينه آپانديسيت بررسي يک چهارم پاييني و سمت راست شکم بيمار را شامل مي‌شود. در صورتي که فرد باردار باشد، درد شديد‌تر خواهد بود. در صورتي که آپانديسيت پاره شده باشد، شکم بيمار سفت و متورم مي‌شود.

در صورت تورم و سفتي شکم بايد فوراً به پزشک مراجعه کرد. علاوه بر معاينه، تست‌هاي مختلفي براي بررسي آپانديسيت موجود است.

آزمايش ادرار مي‌تواند مشخص کند که درد احياناً به عفونت مجاري ادرار و يا سنگ کليه مربوط نيست.

بررسي‌هاي لگني هم مي‌تواند در مورد بيماران مؤنث مشخص کند که درد بيمار ناشي از مشکلات دستگاه تناسلي وي نيست. درد مي‌تواند به عفونت‌هاي لگني هم مربوط باشد.

آزمايش‌هاي بارداري هم مي‌تواند احتمال بارداري خارج از رحم را بررسي نمايد.

تصويربرداري شکمي مي‌تواند وجود ورم‌هاي چرکي و يا عوارض ديگر را مشخص کند. تصويربرداري شکمي مي‌تواند از طريق اشعه ايکس، سونوگرافي و يا سي تي اسکن انجام شود.

تصويربرداري از قفسه سينه به وسيله اشعه ايکس هم مي‌تواند وضعيت بيمار را در مورد التهاب لوب پايين و سمت راست ريه بررسي کند.

درمان آپانديسيت

براي درمان آپانديسيت روش‌هاي متعددي وجود دارد. در موارد نادري ممکن است آپانديسيت بدون انجام عمل جراحي بهبود يابد. و درمان تنها با استفاده از آنتي بيوتيک‌ها و رژيم غذايي مملو از مايعات انجام شود. با اين حال در اکثر موارد، جراحي الزامي است. اما جزئيات عمل جراحي به جزئيات وضعيت بيمار بستگي خواهد داشت. در صورتي که در آپانديس سوراخي ايجاد شده اما هنوز به پارگي نينجاميده باشد، بيمار ابتدا تحت درمان به وسيله آنتي بيوتيک قرار خواهد گرفت. سپس نشت اين سوراخ به وسيله لوله ظريفي که از روي پوست به بدن وارد مي‌شود تخليه و خشک مي‌گردد. در مرحله بعد پس از درمان عفونت، آپانديس طي انجام عمل جراحي خارج خواهد شد.

اين فرآيند را مي‌توان طي يک عمل جراحي و يا لاپراسکوپي انجام داد. لاپراسکوپي حالت تهاجمي کمتري دارد و زمان لازم براي بهبود کوتاه‌تر است. با اينحال در صورتي که فرد به ورم چرکي و يا پارگي آپانديس دچار شده باشد، جراحي باز الزامي خواهد بود. اگرچه نمي‌توان از ابتلا به آپانديسيت پرهيز کرد، بااين حال، آپانديسيت در افرادي که رژيم غذايي مملو از فيبر دارند، يعني رژيمي که حاوي مقادير زياد ميوه‌ها و سبزيجات تازه است، شيوع کمتري دارد.

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد عکس نوامبر 30, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *