علائم آنفولانزاي جديد در کرمان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

اخیراً عضو کمیته کشوری آنفولانزا از شیوع آنفولانزای جدید در شهر های پرجمعیت کشور خبر داده است و استان های تهران، اصفهان ، خراسان و کرمان میزان بروز و شیوع این آنفولانزا بیشتر می باشد. این گونه جدید آنفولانزاست که تا به حال در ایران شاهد آن نبوده ایم ؛ به عنوان مثال دو گونه آنفولانزای نوع B است یکی به نام ویکتوریا که واکسن آن وجود دارد و دیگری به نام آنفولانزا یاماگاتا شیوع پیدا کرده است که متاسفانه واکسن آن وجود ندارد.

به همین دلیل ممکن است کسانی که واکسن آنفولانزای نوع B را تزریق کرده باشند، بازهم به این ویروس دچار شوند چرا که یاماگاتا در واکسن لحاظ نشده بود ؛ البته احتمال دارد در سال‌های آینده، واکسن چهار ظرفیتی وارد شود که این گونه آنفلوآنزا را هم در خودش داشته باشد.

افرادی که از ابتدای سال تا کنون هنوز واکسن آنفولانزا را تزریق نکرده اند، هر چه سریعتر این کار را انجام دهند ؛ این افراد شامل افراد بالای سال، مبتلایان به بیماری‌های مزمن قلبی تنفسی، دیابت و نارسایی قلبی، نارسایی کلیه، کسانی که عمل جراحی قلب کرده‌اند ، افرادی که همودیالیز می‌شوند، افراد مبتلا به HIV مثبت، مبتلایان به بیماری‌ های صعب‌العلاج، افرادی که تحت درمان‌های کورتون، رادیوتراپی یا شیمی‌درمانی هستند، کلیه کادر و گروه پزشکی و کلیه افرادی در معرض خطر باید این واکسن را تزریق کنند.

همچنین افراد باید به بهداشت فردی و اجتماعی خود اهمیت بخصوصی بدهند ، بهترین کار این است که اگرفرزند کسی به آنفلوآنزا مبتلا شد، او را چند روزی به مدرسه نفرستد یا اگر کسی آنفلوآنزا دارد از رفتن به محل کار خودداری کند و دو تا سه روز در خانه استراحت کند. همچنین افراد مبتلا، در خانه یک حالت خود قرنطینگی برای خودشان ایجاد کنند. یعنی اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا شده است، در یک اتاق بخوابد و سایر اعضای خانواده در اتاق دیگر. در غیر این صورت همه افراد خانواده به آنفلوآنزا مبتلا می‌شود.

همچنین آنفلوآنزا ممکن است از زمان آغاز اولین علائم تا پنج تا هفت روز آلوده‌ کننده باشد ، از طرفی عدم شست‌ و شوی مکرر دست، زنجیره انتقال عفونت‌ های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی از فرد مبتلا به بقیه افراد را ایجاد می‌کند. بنابراین اگر می‌ خواهیم به آنفلوآنزا مبتلا نشویم با افراد دست ندهیم، روبوسی نکنیم و دست‌ها را مکررا بشوییم.

ذکر این مسئله خارج از لطف نیست که مدتی پیش علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران اعلام کرد استان این کشور درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند و طی سال جاری بر اثر بروز این بیماری کانون بیماری مشاهده شده و میلیون قطعه مرغ به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مبتلا و پس از بررسی های لازم معدوم شدند و از طرفی دکتر مردانی گفت : تاکنون هیچ موردی از آنفلوآنزای پرندگان ثابت‌ شده در کمیته کشوری آنفلوآنزا مطرح نشده است و این مسئله ارتباطی به آنفولانزای پرندگان ندارد.

محمد امین اکرمی

 

آنفلوآنزای خوکی بیماری تنفّسی خوک‌ها است که از ویروس آنفلوآنزای نوع «A» نشأت می‌گیرد. ویروس آنفلوآنزای خوکی (SIV) به بیماری آنفلوآنزایی اشاره دارد که توسط اورتومیکسوویروس‌هایی ایجاد می‌شود که در میان خوک‌ها بوم‌گیر هستند. آنفلوآنزای خوکی یک بیماری ویروسی است که معمولاً خوک را مبتلا می‌کند امّا هرساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به ویژه از راه تماس با این جانور، گزارش می‌شود. این بیماری در انسان از طریق تماس با فرد مبتلا نیز سرایت می‌کند و نشانه‌های معمول آن تب، سرگیجه، خشکی مفصل‌ها، حالت تهوع و در موارد پیشرفته، بیهوشی و مرگ است. موارد انسانی آنفلوآنزای خوکی ابتدا بیشتر در افرادی رخ می‌داد که در فاصلهٔ نه چندان دوری در نزدیکی خوک‌ها به‌سر می‌برند اما الان ویروس از انسانی به انسان دیگر منتقل می شود.

علائم آنفلوآنزای خوکی در میان انسان‌ها به آنفلوآنزای انسانی شباهت دارد. این علائم شامل تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی می باشد.[]

برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری دچار اسهال و استفراغ می‌شوند. به علت این شباهت ها پزشکان قادر به تشخیص قطعی آنفلوآنزای خوکی نیستند، و تشخیص قطعی آن فقط با انجام تست لابراتواری ممکن است.

علامت اصلی تب بالای درجه، سردرد، گلودرد و سینه درد و سرفه از علائم اصلی این بیماری هستند که اگر کسی تا علامت ذکر شده را داشته باشد مشکوک به بیماری آنفلوآنزای نوع A است. اسهال، استفراغ، تهوع، کوفتگی عضلات، عطسه و آبریزش بینی از علائم فردی این بیماری است که چنانچه با تا علامت اصلی همراه باشد فرد مشکوک به این بیماری است

در بسیاری از موارد این آنفلوآنزا هم مانند سایر انواع آنفلوآنزا ممکن است بهبود خودبخود داشته باشد. با وجود این استفاده از داروهای ضدویروس هم شدت بیماری را کم می‌کند و هم از بروز عوارض بعدی بیماری جلوگیری می‌کند. چهار داروی آنتی ویروس آمانتدین، ریمانتدین و اوسلتامیویر ( amiflu) و زانامیویر (Relenza) برای درمان آنفلونزای خوکی در آمریکا دارای مجوز می‌باشند. در مورد آنفلونزای خوکی که درسال در مکزیک شیوع پیداکرد، دونوع اوسلتامیویر (oseltamivir) و زانامیویر (zanamivir) توسط «مرکز درمان و پیشگیری از بیماری‌ها» در آمریکا توصیه شده است، چرا که ویروس جدید در مقابل آمانتادین و ریمانتادین مقاوم گزارش شده است.

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد عکس نوامبر 11, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *