طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

 

مسقطی یکی از شیرینی های محبوب و خوشمزه در ایران است که در انواع و طعم های متفاوتی طبخ می شود. مسقطی شیرازی و مسقطی زعفرانی دو نمونه از مسقطی شناخته شده می باشند که برای تهیه آن ها باید به نکات مهمی توجه داشت.

یکی از شیرینی های مشهور و محبوب ایرانی ها که به عنوان دسر و پیش غذا تهیه می شود, مسقطی می باشد. انوع مختلفی مسقطی وجود دارد که مسقطی شیرازی و زعفرانی از جمله آن ها هستند که برای اکثر افراد شناخته شده می باشند. ماده اصلی این شیرینی نشاسته است و آن را می توان با انواع مغزها مانند مغز پسته, بادام و گردو تزیین کرد.

 

 

طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

 

در اولین مرحله از طرز تهیه مسقطی شیرازی, نشاسته را با 2 پیمانه آب سرد حل کنید و آن را از صافی عبور دهید. سپس آب باقی مانده را با 2 پیمانه شکر و نصف پیمانه روغن مایع مخلوط کنید و بر روی حرارت قرار دهید تا مخلوط بجوشد و بعد نشاسته را به مخلوط در حال جوش اضافه کنید. دقت کنید در طی طبخ این شیرینی دائما باید مخلوط روی حرارت را هم زنید تا زمانی که غلظت شیرنی در حد فرنی برسد. سپس حرارت را کم کرده و اجازه می دهیم مخلوط با حرارت کم به مدت 2 ساعت بجوشد و در طی این مدت هر از چند گاهی آن را با قاشق چوبی هم زنید. در مرحله بعد دانه های هل را به مخلوط اضافه کرده و به مدت 2 ساعت دیگر صبر کنید تا مخلوط بجوشد. سپس خلال پسته و بادام و زعفران آب کرده را به مایع شیرینی اضافه کنید. 20 دقیقه قبل از اتمام کار, گلاب را اضافه کنید و اجازه دهید تا مواد خوب جا بیفتد تا جایی که به راحتی از ظرف جدا شود. در مرحله بعد ظرفی مناسب انتخاب کرده و آن را چرب می کنیم و مسقطی شیرازی را در آن ریخته و پهن می کنیم و اجازه می دهیم تا شیرینی کاملا خنک شود و برش می زنیم.

یکی از نکاتی که باید به آن دقت داشته باشید این است که پخت این شیرینی زمان بر است و باید زمان کافی برای تهیه آن اختصاص دهید چراکه پخت نشاسته طولانی می باشد.

 

 

 

برای تهیه مسقطی زعفرانی نیز, مانند مسقطی شیرازی, نشاسته را با آب مخلوط کرده و از صافی عبور دهید تا یکدست شود. برای پخت این شیرینی, قابلمه ایی را بر روی حرارت قرار داده و نشاسته حل شده در آب را درون آن بریزید, دقت داشته باشید که حرارت باید ملایم باشد و دائما نشاسته هم زده شود تا مسقطی خشک نشود. سپس زعفران و شکر را به نشاسته اضافه کنید و هم زنید و اجازه دهید تا مخلوط غلیظ شود. در این مرحله کره و گلاب را به آن اضافه کنید و اجازه دهید با نشاسته کاملا مخلوط شوند. سپس از روی حرارت برداشته و ظرفی مناسب انتخاب کرده و آن را چرب کنید و مایع مسقطی را درون آن بریزید و صبر کنید تا کاملا خنک شود. سپس آن را به دلخواه برش زنید. برای تزیین این مسقطی می تواند آن را با خلال پسته و بادام به شکل دلخواه تزیین کنید.

 

شیرینی مسقطی را می توان در رنگ ها و طعم های متفاوت تهیه کرد که از جمله آن ها می توان به مسقطی نسکافه ایی, مسقطی کاکائویی, مسقطی ساده و بی رنگ و … اشاره کرد که از این مسقطی ها می توان به عنوان شیرینی در میهمانی ها و مراسم استفاده کرد.

منبع : آرگا

 

 

و دستور تهیه مسقطی شیرازی خوشمزه

 

«« نشاسته :: نصف پیمانه »»

 

«« آب :: 7 پیمانه »»

 

«« شکر :: 3 پیمانه »»

طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

«« روغن مایع :: نصف پیمانه »»

 

«« خلال بادام :: به مقدار لازم »»

 

«« خلال پسته :: به مقدار لازم »»

 

«« زعفران آب کرده :: به مقدار لازم »»

 

«« گلاب :: 4 قاشق غذاخوری »»

 

«« هل :: به مقدار لازم »»

 

 

 

و دستور تهیه مسقطی شیرازی خوشمزه در منزل

 

برای تهیه مسقطی شیرازی ابتدا نشاسته را با 2 پیمانه آب سرد حل می کنیم. سپس 5 پیمانه آب باقیمانده را با 2 پیمانه شکر و نصف پیمانه روغن مایع مخلوط کرده روی حرارت می گذاریم

تا محلول بجوشد. در ادامه نشاسته را از صافی عبور داده و داخل محلول در حال جوش می ریزیم و دایم هم می زنیم تا غلظت فرنی را بدست آورد

، بعد می گذاریم این مواد با حرارت کم بجوشد و هر از گاهی با قاشق چوبی آنرا هم می زنیم. 2 ساعت بعد دانه های هل را اضافه کرده

و بعد از گذشت 2 ساعت دیگر خلال بادام ، خلال پسته و زعفران آب کرده را به مواد اضافه می کنیم. 20 دقیقه قبل از اتمام کار گلاب را اضافه کرده

و می گذاریم مواد خوب جا بیفتد و از ظرف جدا شود، سپس ظرف مورد نظر را چرب کرده، مسقطی را داخل آن ریخته می گذاریم تا سرد شود، بعد برش می دهیم.

اگر نشاسته را از قبل خیس کنیم ترشی آن گرفته می شود. این مسقطی حدود 3 الی 4 ماه داخل یخچال و در ظرف در بسته قابل نگهداری است.

برای تزیین مسقطی می توانید از پودر پسته ، بادام و یا حتی پودر نارگیل استفاده نمایید.

 

 

مسقطی یک دسر خوشمزه است که به عنوان شیرینی هم مصرف می شود. مسقطی معروف ترین سوغاتی شهر لارستان استان فارس است و به همین دلیل با نام های مسقطی شیرازی و مسقطی لاری نیز شناخته می شود. با مواد لازم ذکر شده در این دستور می توانید برای ۶ نفر مسقطی تهیه نمایید. با دستور طرز تهیه مسقطی در ادامه با همدوره همراه باشید.

ابتدا باید نشاسته را با آب سرد مخلوط کنیم تا نشاسته کاملا در آب حل شود. بهتر است در انتها مخلوط آب و نشاسته را از صافی عبور دهیم تا کاملا صاف و یکدست شود. حالا مخلوط آب و نشاسته را در یک قابلمه می ریزیم.

و روی حرارت قرار می دهیم. حرارت باید ملایم باشد تا در پایان کار مسقطی خشک نشود. در اینجا شکر را به قابلمه اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم تا شکر کاملا در آب حل شود. در این مرحله مقداری زعفران دم می کنیم و به قابلمه اضافه می کنیم.

هم زدن مواد را ادامه می دهیم تا نشاسته غلیظ شود. پس از اینکه نشاسته خودش را گرفت گلاب و کره را به نشاسته اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم. حالا دیواره های قالبی که برای ریختن مسقطی در نظر گرفته ایم را با کمی روغن چرب می کنیم.طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

به این دلیل باید قالب را چرب کنیم تا مسقطی وقتی خودش را گرفت راحت از آن خارج شود. سپس مواد را داخل قالب می ریزیم و روی آن مقداری خلال پسته و خلال بادام می ریزیم و در یخچال قرار می دهیم تا خودش را بگیرد.

پس از اینکه مسقطی خودش را گرفت آنرا به آرامی از قالب خارج می کنیم و به شکل دلخواه برش می زنیم ( اکثرا به شکل لوزی برش می زنند ) و در بشقاب می چینیم. از مسقطی می توانیم هم به عنوان دسر استفاده کنیم هم به عنوان شیرینی.

 

اگر می خواهید برای طعم و بوی بهتر مسقطی به آن هل اضافه کنید باید نکاتی را رعایت کنید. اگر هل را آسیاب کنید و داخل مواد بریزید باعث می شود رنگ مسقطی شما تغییر کند. بهتر است دانه های هل را داخل یک توری قرار دهید و داخل مواد مسقطی قرار بدهید تا طعم و بوی هل وارد مواد مسقطی شود. در پایان کار هم براحتی می توانید توری حاوی هل را خارج کنید.

طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

طرز تهیه حلوا مسقطی شیرازی

پیشنهاد شده برای شما :
0 جوکار احمدی مدل مارس 31, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *