رفع لکه بيني در دوران بارداري

رفع لکه بيني در دوران بارداري

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

رفع لکه بيني در دوران بارداري

رفع لکه بيني در دوران بارداري

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

گرچه خون‌ریزی یا لکه بینی در بارداری غیرطبیعی نیست، ولی بدون شک غیرمنتظره و نگران‌کننده است. هر نوعی از خون‌ریزی در زمان بارداری، حتی برای آرام‌ترین و منطقی‌ترین مادران نیز وحشتناک است. ولی خبر خوب این است که لکه‌بینی یا خون‌ریزی خفیف در اوایل بارداری (که به‌اندازه‌ی خون‌ریزی قاعدگی شدید نباشد) تقریبا برای یک‌سوم تمام مادران اتفاق می‌افتد و معمولا برای مادر یا نوزاد خطری ایجاد نمی‌کند. در این مقاله قصد داریم دلایل خون‌ریزی در طول بارداری را توضیح دهیم، موارد جدی و نگران‌کننده‌ی لکه بینی در بارداری را بیان کنیم و توضیح دهیم که وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد باید چه کاری انجام بدهید.رفع لکه بيني در دوران بارداري

درمیان درصد کمی از زنان باردار، خونریزی و لکه‌بینی پس از مقاربت معمول است و دیگران نیز ممکن است به‌دلایلی که هیچ ارتباطی با بارداری ندارد (مانند عفونت یا پارگی در دیواره‌ی واژن) دچار خون‌ریزی شوند. آلیسا استفنسون فامی (Alyssa Stephenson-Famy)، دکترای پزشکی (M.D) و متخصص پزشکی مادر و جنین در دانشگاه واشنگتن سیاتل می‌گوید: «بیشتر موارد لکه‌بینی بی‌ضرر هستند.» ولی خون‌ریزی، هرچقدر هم که خفیف باشد، می‌تواند نشانه‌ای از عوارض و مشکلات گوناگونی مانند سقط جنین، بارداری خارج از رحم و جفت سرراهی باشد. بنابراین هرگز نباید لکه بینی در بارداری را نادیده بگیریم. درادامه، دلایل مختلف لکه بینی در بارداری را بیان می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید و برای توضیح درست و مؤثر نشانه‌های مشکل خود برای پزشک باید چه نکاتی را درنظر بگیرید.

دکتر استفنسون فامی می‌گوید، پزشکان برآورد می‌کنند که ۲۵ تا ۴۰ درصد از زنان، نوعی خون‌ریزی واژینال را درطول اوایل بارداری خود تجربه می‌کنند و با وجود این، معمولا بارداری آنها به‌طور کلی طبیعی است. به‌گفته‌ی انجمن بارداری آمریکا (American Pregnancy Association) دلایلی وجود دارد که موجب لکه‌بینی یا خون‌ریزی بی‌ضرر در نیمه‌ی اول بارداری می‌شود، ازجمله:

البته گاهی خون‌ریزی درطول نیمه‌ی اول بارداری نشانه‌ای از مشکل جدی‌تری است، مانند:

به‌گفته‌ی دکتر استفنسون فامی، گرچه پس از سه‌ماهه‌ی اول، خطر سقط‌ جنین (که با عنوان زایمان جنین مرده پس از ۲۰ هفته‌ی اول شناخته می‌شود) تا حد زیادی ازبین می‌رود و بسیاری از مشکلات اولیه (مانند بارداری خارج از رحم و بارداری مولار) دیگر عامل مهمی به‌شمار نمی‌روند، ولی خون‌ریزی درطول نیمه‌ی دوم بارداری را باید بسیار جدی بگیرید، به‌ویژه اگر این خون‌ریزی ادامه‌دار باشد. دلایل خون‌ریزی در نیمه‌ی دوم بارداری شامل موارد زیر است:

خون‌ریزی واژینال درطول بارداری غیرمعمول نیست، ولی طبیعی هم نیست. این خون‌ریزی بسته به اینکه شدید یا خفیف باشد، چه مدتی طول بکشد، چه رنگی داشته باشد و در چه مقطعی از بارداری رخ دهد، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی موارد فراوانی باشد. خون‌ریزی شدید (مشابه خون‌ریزی دوران قاعدگی)، خون‌ریزی همراه با گرفتگی یا تب، یا خون‌ریزی و خروج بافت از بدن نشان می‌دهد که مسئله‌ای جدی مانند سقط‌ جنین، مشکلات مربوط‌به جفت یا زایمان زودرس وجود دارد. البته رنگ خون نیز مهم است. معمولا خونی که قرمز روشن باشد، نگران‌کننده‌تر از خونی است که به‌رنگ قهوه‌ای است.

فرقی نمی‌کند که لکه‌بینی چه زمانی رخ می‌دهد و حتی اگر لکه‌ای کوچک‌تر از یک سکه را مشاهده کردید، باید حتما فورا با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید؛ چون هر گونه خون‌ریزی واژینال درطول بارداری می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وجود مشکل بزرگ‌تری باشد.

لورا رایلی (Laura Riley)، دکترای پزشکی و مؤلف کتاب «بارداری: راهنمای نهایی هفته به هفته‌ی بارداری» توصیه می‌کند که برای پاسخ دادن به سؤالات جزئی و دقیقی درمورد مقدار خونی که ازدست داده‌اید و توضیح اینکه به‌طور کلی چه حسی دارید، آماده باشید. سپس پزشک تصمیم می‌گیرد که آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

درصورتی‌که شرایط شما را نگران‌کننده تشخیص بدهد، ممکن است تصمیم بگیرد که شرایط شما را کنترل کند و از شما بخواهد چند ساعتی استراحت کنید و سپس دوباره با او تماس بگیرید یا اینکه فورا به او مراجعه کنید. همچنین ممکن است برای تشخیص شرایط جنین از شما بخواهد که سونوگرافی انجام بدهید. دکتر رایلی می‌گوید اگر خون‌ریزی واژینال شما باعث شده احساس ضعف کنید یا موجب خیس شدن نوار بهداشتی شده، باید برای انجام معاینه اصرار کنید. اگر خون‌ریزی ادامه داشته باشد یا همراه با درد یا تب باشد نیز حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

متأسفانه اگر دلیل خون‌ریزی سقط‌ جنین باشد، نمی‌توان هیچ کاری انجام داد. ولی اگر خون‌ریزی نشانه‌ای از زایمان زودرس باشد، پزشک اقداماتی برای جلوگیری از آن انجام خواهد داد و احتمالا توصیه می‌کند که در بستر استراحت کنید یا از درمان‌های دارویی استفاده می‌کند.

اگر خون‌ریزی به‌دلیل جفت سرراهی باشد (شرایطی که در آن جفت، دهانه‌ی رحم را می‌پوشاند) ممکن است پزشک برای شما، استراحت در بستر به‌صورت اصلاح‌شده را تجویز کند. در این شرایط، احتمالا آزمایش داخلی واژینال را انجام نمی‌دهد و توصیه می‌کند که وقتی نوزاد آماده‌ی تولد است، سزارین انجام دهید. سزارین برنامه‌ریزی‌شده معمولا در هفته‌های ۳۸ یا ۳۹ انجام می‌شود، ولی زنانی که دچار مشکل جفت سرراهی هستند، معمولا در سه‌ماهه‌ی سوم دچار خون‌ریزی می‌شوند. در این صورت، می‌توان عمل سزارین را زودتر انجام داد.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی و عاشق ترجمه و نوشتن هستم.

سلامت زنان

قرص اورژانسی چیست؛ روش مصرف و عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

علائم زایمان؛ ۹ نشانه که آمدن بچه نزدیک است

آزمایش غربالگری چیست و چگونه انجام می‌شود؟

هورمون پرولاکتین و علائم بالا بودن آن در زنان و مردان

هورمون استروژن چیست؛ فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی آن

آخرین مطالب

استرس اکسیداتیو چیست و چه تأثیری بر بدن دارد؟

۷ عادت روزانه که باعث کمردرد می‌شود

معرفی کتاب سووشون؛ نوشته سیمین دانشور

سونای مادون قرمز؛ تأثیرات، فواید و موارد منع استفاده

رفع لکه بيني در دوران بارداري

قانون مورفی چیست و چطور می‌توان با آن مقابله کرد؟

ترین های جهان

بیشترین فالوور در اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ به کدام سلبریتی‌ها اختصاص دارد؟

تمیزترین شهرهای جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

زیباترین شهرهای جهان که هر گردشگری را شیفته خود می‌کنند


ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۸

بهترین فیلم های تاریخی جهان که حقیقت را به شما نمایش می‌دهند

عجیب ترین مکان های دنیا که شما را شگفت‌زده خواهند کرد

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز
خانه

موبایل

 

 

رفع لکه بيني در دوران بارداري

حتی اگر به نظر برسد که خونریزی قطع شده است بلافاصله با دکتر یا مامای خود تماس بگیرید. اگر چه ممکن است که خونریزی واژینال یا لکه بینی به دلیل یک مسئله جزئی باشد، اما احتمال مسائل جدی نیز وجود دارد.

احتمالا برای رد هر گونه عوارض و اطمینان یافتن از سلامت شما و فرزندتان، انجام معاینه ضروری است. اگر خونریزی شما ادامه دارد و یا درد شدید به هر شکلی دارید و دسترسی فوری به پزشک خود ندارید، سریعا” به بخش مراقبتهای فوری (اورژانس) مراجعه کنید.

 

فرق بین لکه بینی و خونریزی چیست؟

لکه بینی خونریزی خفیفی است مشابه آن چیزی که احتمالا در اوایل یا اواخر قاعدگی مشاهده می کنید. رنگ آن می تواند از صورتی تا قرمز مایل به قهوه ای تغییر کند (رنگ خون خشک شده).

علل لکه بینی چیست؟

به دلیل افزایش میزان جریان خون دهانه رحم و بافت های اطراف، شما ممکن است بعد از پاپ اسمیر (آزمایش سرطان دهانه رحم)، معاینه داخلی و یا رابطه جنسی لکه بینی داشته باشید.

 

 

 

علل دیگر شامل:

خونریزی مربوط به لانه گزینی: ممکن است شما خونریزی کم و خفیفی مربوط به لانه گزینی که احتمالا ۱۱ تا ۱۲ روز بعد از باروری اتفاق می افتد داشته باشید ) نزدیک به زمانی که شما متوجه رخ ندادن سیکل قاعدگی می شوید.)

ممکن است که علت آن لانه گزینی تخم بارور شده در دیواره رحم باشد، پدیده ای که معمولا ۶ روز بعد از قاعدگی اتفاق می افتد اما نمی توان به طور قطع مطمئن بود که خونریزی ناشی از لانه گزینی است. خونریزی خیلی خفیف بوده، در عرض ۱ تا ۲ روز تمام شده، و فقط تعداد کمی از زنان حامله این نوع از لکه بینی را دارند.

 

 

سقط خود به خودی یاحاملگی نابجا: لکه بینی می تواند جز علائم اولیه یک سقط خود به خودی یا حاملگی نابجا باشد به خصوص اگر با درد یا انقباضات ( کرامپ) شکمی همراه باشد. در حدود یک چهارم زنان حامله در اوایل حاملگی خونریزی یا لکه بینی دارند و در حدود نیمی از این افراد دچار سقط خود به خودی می شوند.

اما اگر سونوگرافی که از جنین شما در حدود هفته های ۷ تا ۱۱ انجام می شود نشان دهنده ضربان قلب باشد، شانس ادامه حاملگی شما بیشتر از ۹۰% است.

 

عفونتها: لکه بینی ممکن است به دلایل غیر مرتبط با حاملگی باشد. عفونتهای واژینال ( مانند عفونتهای قارچی یا باکتریال) یا عفونتهای منتقله از راه مقاربت ( مانند تریکومونا، گنوره ، کلامیدیا و یا هرپس) ممکن است باعث تحریک و یا التهاب دهانه رحم شوند. دهانه ملتهب رحم، مستعد خونریزی بعد از پاپ اسمیر یا رابطه جنسی است.

همچنین ممکن است به دلیل وجود پولیپ (یک نوع توده خوش خیم)، شما بعد از پاپ اسمیر یا نزدیکی جنسی خونریزی یا لکه بینی داشته باشید.

مشکلات جفت یا زایمان زود رس: در سه ماهه دوم و سوم حاملگی، خونریزی یا لکه بینی می تواند نشانه یک مشکل جدی مثل جفت سر راهی، جداشدن جفت (که در این پدیده جفت از رحم جدا می شود) و سقط خود به خودی دیررس (بین ۱۳ هفتگی و اواسط حاملگی) یا زایمان زودرس (بین نیمه حاملگی و ۳۷ هفتگی) باشد.

زایمان طبیعی: ترشح موکوسی که بر اثر وجود خون تغییر رنگ یافته بعد از ۳۷ هفتگی به احتمال زیاد نشانه جدا شدن یک پلاک موکوسی در اثر نرم و گشاد شدن دهانه رحم و آماده شدن آن برای مراحل زایمان می باشد. در این مرحله نیز شما هر لکه بینی و یا خونریزی را باید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.

علل ناشناخته: در بعضی از موارد علت لکه بینی در نهایت نیز مشخص نمی شود. تنها کاری که پزشک در این موقع می کند تجویز دستورات احتیاطی شامل ورزش نکردن، خودداری از نزدیکی و خودداری از بلند کردن اشیاء سنگین و موارد دیگر است.


بارداری و زایمان راحت با…

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

رفع لکه بيني در دوران بارداري

رفع لکه بيني در دوران بارداري

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 deniz deniz طرز تهيه می 19, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *