دليل تکرر ادرار در دوران بارداري

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري
خانه

موبایل

 

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري

 

تكرر ادرار جزو شايعترين علائم اوليه حاملگي است كه در حدود هفته ششم حاملگي شروع مي شود. عمده ترين دليل تكرر ادرار افزايش حجم خون در حاملگي است كه سبب افزايش ادرار مي شود. بزرگ شدن رحم در ادامه حاملگي نيز ممكن است سبب فشار بر روي مثانه و تكرر ادرار شود.

 

بعضي عقيده دارند كه در سه ماهه دوم با رشد رحم به خارج از لگن تكرر ادرار كمتر مي شود ولي تحقيقات شواهدي در اين زمينه نشان نداده اند. واقعيت اين است كه تكرر ادرار در سه ماهه دوم ممكن است اصلاً كم نشود. در يك مطالعه كه در آن زنان حامله دفعات و حجم ادرار خود را اندازه مي گرفتند، محققين دريافتند كه هم تعداد دفعات و هم حجم ادرار در طول حاملگي افزايش مي يابد و كاهشي در سه ماهه دوم ديده نمي شود.

 

چگونه مي شود دفعات ادرار كردن را كم كرد؟

سعي كنيد چاي و قهوه كمتر مصرف كنيد زيرا اين مواد تا حدي مدر (زياد كننده ادرار) هستند. همچنين براي اينكه تعداد دفعات دستشويي رفتن در شب را كم كنيد روزها مقدار زيادي آب بنوشيد ولي در ساعات قبل از خواب آب ننوشيد. يك راه ديگر اين است كه هنگام ادرار كردن كمي به جلو خم شويد تا مثانه كاملاً تخليه شود. بيشتر از اينها كار ديگري نمي توان كرد. به قول يكي از مادران “طبيعت به اين شكل دارد مادر را به بيدار شدن هاي شبانه بعد از بدنيا آمدن كودكش عادت مي دهد!”

 

پچه زماني تكرر ادرار مشكلي جدي محسوب مي شود؟

در صورت وجود درد و سوزش هنگام ادرار كردن و يا در صورتيكه بعد از ادرار كردن همچنان احساس نياز به دستشويي رفتن داريد به پزشك مراجعه كنيد. اينها ممكن است علائمي از عفونت ادراري باشند. عفونت هاي ادراري شايعترين عفونت هاي باكتريال در زنان حامله هستند و در صورتيكه درمان نشوند مي توانند سبب عفونت كليه و زايمان زودرس شوند.

 

آيا “نگه داشتن” ادرار سبب بي اختياري مي شود؟

بسياري از زنان در طول حامگي دچار “بي اختياري فشاري” مي شوند. در اين نوع بي اختياري، هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند كردن اجسام سنگين مقداري ادرار از مثانه خارج مي شود. اين عارضه در سه ماهه سوم شايعتر است. براي جلوگيري از اين عارضه بهتر است قبل از پر شدن بيش از حد مثانه، به دستشويي برويد.

 

انجام ورزش هاي كگل كه سبب تقويت عضلات كف لگن مي شود نيز مي تواند به كاهش بي اختياري فشاري كمك كند. بهتر است ورزش هاي كگل را در اويل حامگل شروع كنيد و تا بعد از زايمان ادامه دهيد . (در واقع اگر غير از زمان حامگلي نيز اين ورزش ها را انجام دهيد بسيار مفيد خواهد بود.) به خاطر داشته باشيد كه قبل از شروع ورزش مثانه خود را تخليه كنيد. در صورت نياز مي توانيد از پد نيز استفاده كنيد.

 

تكرر ادرار تا چه زماني ادامه مي يابد؟

تكرر ادرار به فاصلي كوتاهي پس از زايمان برطرف مي شود. چند روز اول بعد از زايمان حجم و دفعات ادرار زياد مي شود زيرا بدن در حال دفع مايعات اضافي است كه در طول حاملگي در بدن جمع شده است. ولي بعد از چند روز وضعيت به حالت زمان قبل از حاملگي بر مي گردد.

 

منبع:ninisite.com

 


بارداری و زایمان راحت با…

تور ویژه مشهد // قیمت مناسب-*-

شماره موبایلتان را نام خودتان بگذارید 0912sara

خانه ایی مدرن و شیک داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

پس از تایید بارداری شما توسط پزشک، یکی از مسائلی که باعث تفهیم بارداری شما می‌شود، سفرهای بی ‌شمار و غیرمعمول شما به توالت و یا همان تکرر ادرار است. زیرا یکی از اولین نشانه‌ های بارداری ضرورت تخلیه مثانه در دفعات بیشتر است. البته این مسئله در سه ماهه اول و سوم مشکل‌ سازتر می‌شود. احتمالاً در سه ماهه اول از علت آن متعجب باشید، چرا که در این مرحله از بارداری نه شکمتان بزرگ شده است و نه ظاهرتان تغییری کرده است. اما حقیقت این است که جنین داخل رحمتان به اندازه‌ای رشد کرده است که حضور خود را آشکار سازد و همان‌ طوری که بزرگ‌ تر می‌شود به مثانه شما فشار بیشتری خواهد آورد.

در آخرین هفته‌های بارداری، ناراحتی مثانه دوباره نمایان می‌گردد، زیرا بچه در پائین لگن جای گرفته و با مثانه درگیر شده و به آن فشار می‌ آورد.

 

علت دیگری که برای رفتن به توالت وجود دارد، این ‌است ‌که در دوران بارداری کلیه های شما برای دفع مواد زائد بدن خود و فرزندتان ادرار بیشتری تولید می ‌کند. این ادرار اضافی به این معناست که در مواقع بیشتری مثانه شما پُر می‌ شود و بدیل کم شدن فضای داخل شکمتان ( رحم بزرگ شده) مثانه شما از اطراف در فشار قرار گرفته‌ است و دیگر به اندازه سابق گنجایش ندارد. حتی اگر مصرف مایعات را محدود کنید نیز، باید ادرار اضافه‌ای ( شما و جنینتان) را که کلیه ها تولید می‌ کند را خارج کنید.

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري

مهم این است که متوجه شوید، نوشیدن آب کمتر خوب نیست. زیرا نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز به منظور برقراری سلامت مجاری ادراری ضروری است.

کمتر کردن مصرف آب، بمنظور کاهش دفعات دفع ادرار، می ‌تواند باعث توقف بیشتر ادرار در مثانه شده و احتمال عفونی شدن آن ‌را افزایش دهد. تولید ادرار بیشتر و جای کمتر و تاثیر هورمون‌ها و حضور جنین، همگی بر عملکرد مثانه تاثیر می ‌گذارند.

میزان بالای هورمون پروژسترون در بدن بر عملکرد ماهیچه‌های مثانه تاثیر گذاشته و باعث کاهش تحمل فشار و کاهش قدرت کنترل دریچه خروجی مثانه می ‌شود. ممکن است “میزنای” (لوله باریکی که ادرار را از کلیه‌ ها به مثانه می‌ برد “میزنای” یا “حالِب” نام دارد) تحت تاثیرات شُل کنندگی هورمون ریلاکسن، پیچ و تاب خورده و امکان گیرکردن ادرار در این پیچ خوردگی ‌ها و احتمال عفونت را افزایش دهد.

  

آیا می‌دانستید؟

اکثر انسان‌ها 4-7 بار در روز ادرار می‌کنند.

اگر ادرار با بوی تند و یا سوزش همراه است و یا بطور معمول خارج نمی‌شود، لازم است که آن را با پزشک در میان گذارید.

 

عفونت مجاری ادرار، عفونتی است که تقریباً ممکن است در هرکجای مجرای اداری شما بوجود آید. در “کلیه‌ها” که ادرار را تولید می‌ کند، در “میزنای” که ادرار را به مثانه می ‌فرستد، یا در “خود مثانه” و یا “مجرای خروج مثانه” که ادرار را به خارج بدن شما هدایت می‌ کند.

در دوران بارداری، مثانه شما زمینه مناسبی برای تولید باکتری‌ها دارد. این میکروب در هر قسمتی از مجاری ادرار که تولید شود به سرعت زاد و ولد می‌کند. زیرا تمامی اجزاء مجاری ادرار توسط رحم بزرگ شده شما تحت فشار هستند. آن فشار، به علاوه ی خواص شُل ‌کننده هورمون پروژسترون و تاثیر آن بر ماهیچه‌های بدن، احتمال بوجود آمدن عفونت را بیشتر کرده و امکان اینکه “باکتری‌های روده‌ای” (که به آرامی روی پوست و درون مدفوع شما زندگی می‌کنند)، وارد مجاری ادرار شما شده و برای خود آشیانه ‌ای بسازند را بیشتر می‌کند.

از آنجایی که در اغلب موارد، عفونت ساده مثانه نشانه‌ ای ندارد، فقط زمانی متوجه ابتلاء به آن می‌ شوید که پزشکتان برای شما آزمایش ادرار بنویسد. اما عفونت‌ های بخش‌های دیگر مجاری ادرار همگی با نشانه ‌هایی قدرتمندی خود را آشکار می‌سازند که شامل:

تشخیص عفونت ادراری به سادگی از نمونه ادرار قابل تشخیص است. درمان عفونت مجاری ادرار نیز به سهولت و با استفاده از یک دوره آنتی‌بیوتیک انجام شده و در دوران بارداری نیز ایمن است. اما نکاتی وجود دارند که برای کاهش احتمال ابتلاء به عفونت مجاری ادرار قابل اجرا هستند:

نکته مهم: در حالی‌که عفونت‌های مجاری ادرار بخصوص در قسمت انتهایی مجرای ادرار بسیار ناخوشایند است، ولی خطر جدی‌ تر این‌است‌ که باکتری‌ها به سمت بالا و به طرف کلیه ‌های شما حرکت کنند. اگر این اتفاق رخ دهد و عفونت‌ های کلیه درمان نشوند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. نشانه‌های عفونت کلیه شامل:

اگر دچار هر نشانه‌ای از عفونت کلیه دارید، فوراً با پزشک تماس بگیرید.   

 

نویسنده :
تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

منبع: نی نی پلاس

سقط جنین

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

این بخش در حال طراحی می باشد

تکرر و فوریت دفع ادرار یکی از اولین علائم بارداری در زنان است که به دلیل افزایش هورمون پروژسترون و گنادوتروپین جفتی انسان ایجاد می شود. این حالت در سه ماهه دوم به دلیل بالاتر قرارگرفتن رحم و فشار کمتر روی مثانه کاهش می یابد. همچنین بارداری تمایل شما به دفع ادرار را افزایش می دهد. علاوه بر افزایش هورمون ها،سطح مایعات بدن در دوران بارداری افزایش پیدا می کند. این به این معنی است که کار کلیه های شما برای دفع مایعات بدن بیش تر می شود و حجم ادرار نیز افزایش می یابد. در سه ماهه سوم، با رشد جنین فشار بر روی مثانه بیش تر می شود درنتیجه ممکن است در طول شب چند بار شما را برای ادرار کردن بیدار کند.

در صورت تجربه تکرر ادرار در دوران بارداری، شما اغلب نیاز به ادرار کردن فوری را هم احساس می کنید.گاهی اوقات ممکن است به دلیل نشت مقدار کمی ادرار مجبور شوید به حمام بروید. این نشت ممکن است هنگام سرفه، ورزش، خنده یا عطسه برای شما رخ دهد.

به این نکته توجه داشته باشید تکرر ادرار گاهی اوقات می تواند از علائم عفونت های دستگاه ادراری باشد. احتمال ابتلا به عفونت ادراری در دوران بارداری در زنان افزایش می یابد. علاوه بر تکرار ادرار، سایر علائم عفونت ادراری عبارتند از :

در صورت داشتن این علائم سریع به پزشک مراجعه کنید تا در صورت عفونت ادراری قبل از پیشرفت و بروز مشکلات جدی تر درمان شوید.

 پزشکان معمولا می توانند تکرر و فوریت ادرار بارداری را از روی علائم شما تشخیص دهند. پزشک ممکن است سوالاتی درباره زمان هایی که به دستشویی می روید یا تعداد دفعات نیاز به دستشویی در طول یک سفر را از شما بپرسد. یا ممکن است پیشنهاد کند تعداد دفعات رفتن به دستشویی در طول خواندن یک مجله را بشمارید. پزشک شما درصورتی که احتمال دهد این علائم مربوط به بارداری نیست، آزمایش های تشخیصی را درخواست می دهد که این آزمایشات عبارتند از:

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري

آزمایش ادرار: برای تشخیص عفونت ادراری

سونوگرافی: برای تشخیص هر گونه اختلال مثانه، کلیه، یا پیشابراه

تست استرس مثانه: تست میزان تحمل یا نشت ادرار هنگام سرفه

سیستوسکوپی: بررسی داخلی مثانه و مجاری ادرار با دوربین

اغلب حدود شش هفته بعد از زایمان این علائم آزاردهنده مربوط به بارداری فروکش می کند. پزشک شما ممکن است تمرینات کگل را برای تقویت عضلات مثانه توصیه کند. این ورزش به خصوص پس از زایمان به کنترل بهتر شما بر جریان و دفع ادرار کمک می کند. شما می توانید روزانه سه بار ورزش کگل را به این صورت انجام دهید. اول با تصور توقف جریان ادرار، عضلات کف لگن خود را تا ده ثانیه سفت کنید. سپس عضلات را رها و شل کنید. این کار را تا پانزده بار تکرار کنید. شما می توانید این ورزش را در هر زمانی بدون اینکه کسی متوجه شود انجام دهید. در صورت داشتن علل زمینه ای دیگر برای تکرار و فوریت دفع ادرار به پزشک برای تشخیص و درمان مراجعه کنید.

در زمان بارداری نوشیدن مایعات به اندازه کافی، برای حفظ سلامت شما و جنین تان بسیار حیاتی است. نباید نوشیدن مایعات را به دلیل مشکلات بعد از آن کم کنید. با این حال می توانید مصرف نوشابه های کافئین دار را برای جلوگیری از عوارض بالقوه بارداری کاهش دهید. شما همچنین می توانید تمرین کنید تا رفتن به دستشویی را تا اتمام مجله خود به تاخیر اندازید. خم شدن به جلو در هنگام دفع ادرار به بهتر خالی شدن مثانه کمک می کند. انجام منظم ورزش کگل می تواند به شما برای به دست آوردن کنترل کف لگن و افزایش کنترل ادرار کمک کند. با این حال، راه های بسیاری برای جلوگیری از تکرر و فوریت ادرار در بارداری وجود ندارد, خواه نا خواه با رشد جنین این علائم را تجربه خواهید کرد.تكرر ادرار یکی از شایع‌ترین علائم ابتدایی بارداری می‌باشد. تکرر ادرار معمولاً از هفته ششم بارداری آغازشده و معمولاً به خاطر زیادشدن حجم خون و همین طور بزرگ شدن رحم اتفاق می‌افتد.
در برخی زنان باردار تکرر ادرار در سه ماهه دوم بارداری کمتر شده و در برخی دیگر در سه ماهه دوم و سوم بارداری به مراتب میزان احتیاج به دفع ادرار بیشتر می‌گردد


.

 -بالا رفتن میزان حجم خون در زنان بارداری به دلیل تأمین کردن خون مورد نیاز جنین کلیه‌ها مجبور هستند که میزان مایعات بیشتری را تصفیه کرده و به جریان خون برگرداند به همین خاطر تکرر ادرار در دوران بارداری امری شایع است .
–  به دلیل افزایش حجم رحم و به مرور زمان زیاد فشار جنین بر رحم و مثانه باعث کم شدن حجم مثانه و ایجاد احساس دفع ادرار برای شخص باردار می گردد. این مسئله در ماه‌های پایانی بارداری بیشتر دیده می‌شود.
-گاهی اوقات ممکن است تکرر ادرار در بارداری به خاطر وجود عفونت ادراری در شخص حامله گردد. در دوران بارداری به دلیل شلی عضلات مثانه راه ورود عفونت و مبتلا شدن شخص باردار به عفونت‌های ادراری بیشتر می‌گردد که همین مسئله نیز باعث بروز تکرر ادرار می‌شود که گاهی با درد در ناحیه زیر شکم و سوزش هنگام ادرار كردن و یا در صورتی که بعد از ادرار كردن همچنان احساس نیاز به دستشویی رفتن دارید و بایستی حتماً تحت نظر پزشک معالج بررسی و درمان گردد و در صورتی که درمان نشود می‌تواند سبب عفونت كلیه و زایمان زودرس شود


 

– کم کردن مصرف قهوه و چای در دوران بارداری . قهوه و چای باعث زیادشدن دفع آب از بدن شخص می‌گردند به همین دلیل توصیه می‌شود که در دوران بارداری مصرف این مواد به حداقل خود کاهش یابد .
 -در طول روز مقداری زیادی آب بنوشید. زیرا بدن شما در دوران بارداری به میزان بیشتری آب نیاز دارد . نوشیدن ده تا دوازده لیوان آب در دوران بارداری ضروری به نظر می‌رسد اما مقدار نوشیدن آب را در زمان پیش از خواب به حداقل ممکن برسانید .
– برای تخلیه کامل مثانه خود از ادرار موقع دستشویی رفتن کمی به جلو خم شوید تا ادرار کاملاً تخلیه گردد.
– چنانچه به عفونت ادراری مبتلا هستید حتماً نزد پزشک رفته و درمان کنید. مصرف داروها را تا اتمام کامل آن‌ها ادامه دهید . دادن آزمایش ادرار دو هفته پس از اتمام داروها ضروری می‌باشد . چون عفونت ادراری تکرارشونده می‌باشد

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري


 

برخی از زنان در دوران بارداری  دچار “بی‌اختیاری فشاری” می‌شوند. این نوع بی‌اختیاری، به هنگام سرفه، خندیدن ، عطسه کردن و بلند كردن اجسام سنگین مقداری ادرار از مثانه بیرون می‌آید . این مشکل بیشتر  در سه ماهه سوم بارداری پیش می‌آید که  برای پیشگیری از این مسئله  بهتر است پیش از پر شدن بیش از حد مثانه، به دستشویی رفته و ادرار را تخلیه نماید .
انجام دادن ورزش  كگل  سبب تقویت عضلات كف لگن می‌گردد که باعث كاهش بی‌اختیاری ادرار در زنان باردار می‌شود . بهتر است ورزش‌های كگل را ابتدای بارداری آغاز گردد و تا پس از زایمان ادامه پیدا کند  . (در واقع اگر غیر از زمان بارداری  نیز این ورزش‌ها را انجام دهید بسیار مفید خواهد بود.) به یاد داشته باشید كه پیش از شروع ورزش کگل مثانه خود را تخلیه نمایید. در صورت نیاز می‌توانید از پد نیز استفاده كنید.
تكرر ادرار معمولاً  پس از زایمان برطرف می‌گردد . چند روز اول پس از زایمان حجم و دفعات ادرار زیاد می‌شود زیرا بدن در حال دفع مایعات اضافی است كه در طول بارداری در بدن جمع شده است. ولی پس از چند روز به حالت زمان پیش از بارداری برمی‌گردد.


 

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري

دليل تکرر ادرار در دوران بارداري

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد نحوه مصرف دسامبر 25, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *