دليل تنگي نفس در بارداري چيست

دليل تنگي نفس در بارداري چيست

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

دليل تنگي نفس در بارداري چيست

دليل تنگي نفس در بارداري چيست
خانه

موبایل

اگر تا کنون به خانم بارداری توجه کرده باشید، حتما متوجه نفس نفس زدن او در حین راه رفتن و یا صحبت کردن شده‌ا ید. تنگی نفس یکی از علامت‌های شایع در دوران بارداری می باشد.تنگی نفس بارداریاگرچه ممکن است تنگی نفس برای خانم باردار ایجاد ناراحتی کند، ولی در اغلب موارد این حالت طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. تنگی نفس اغلب در سه ماهه اول و آخر بارداری وجود دارد و پس از آن از بین می‌ رود. علت تنگی نفس در سه ماهه اول دوران بارداریهنگامی که خانمی باردار می‌شود، هورمونی به نام پروژسترون مسئول افزایش ظرفیت ریه‌ ها برای تنفس خواهد شد. این افزایش ظرفیت ریه‌ها، اکسیژن بیشتری را برای مادر و جنین فراهم می‌کند، زیرا نیاز مادر در دوران بارداری به اکسیژن بیشتر از قبل است. برای اینکه بدن اکسیژن بیشتری به خون برساند، ریه‌ ها مجبور می ‌شوند تا تنفس بیشتری را انجام دهند. بنابراین تعداد دفعات نفس کشیدن مادر بیشتر از افراد عادی می‌ شود و این گونه به نظر می‌ رسد که مادر تنگی نفس دارد، در صورتی که این تنگی نفس نیست، بلکه تلاش مادر برای انجام نفس‌های بیشتر می‌ باشد. علت تنگی نفس در سه ماهه سوم بارداریدر سه ماهه سوم بارداری جنین رشد کرده و رحم فضای بیشتری را در بدن مادر اشغال می کند. بنابراین رحم به دیافراگم فشار وارد می‌کند. دیافراگم نیز به سمت بالا (ریه‌ ها) می‌رود و سبب می‌شود که عمق نفس‌ها کم شود و اصطلاحا فرد به نفس نفس بیفتد. هنگامی که نوزاد به دنیا می‌آید، فشار از روی دیافراگم برداشته می‌شود و تنگی نفس رفع می‌ شود.تصورات غلط درباره تنگی نفس بارداری- برخی از خانم‌های باردار فکر می‌کنند، تنگی نفس نشانه کم رسیدن اکسیژن به جنین می‌ باشد و همین امر سبب نگرانی آن‌ ها می‌ شود. در صورتی که چنین نیست و بدن مادر، غذا و اکسیژن کافی را به جنین می‌ رساند و این تنگی نفس به علت تطابق بدن مادر با شرایط جدیدی است که در بارداری رخ می‌ دهد. – ریه خانم باردار 45 درصد بیشتر از قبل کار می‌کند که در این حالت، تنگی نفس چیزی دور از انتظار نیست. – دوری از استرس و هیجانات کاذب می‌ تواند تا حدی تنگی نفس مادر را کاهش دهد. – تنگی نفس مشکل خاصی در بارداری محسوب نمی‌ شود، اما اگر جلوی فعالیت‌های روزانه شما را می‌ گیرد، حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. راه حل‌هایی برای رفع تنگی نفس در بارداری1- اگر ورزش خاصی را از قبل از بارداری به طور حرفه‌ای دنبال می ‌کرده اید و اکنون که باردار شده‌اید، در حین انجام آن دچار تنگی نفس می ‌شوید، باید فعالیت خود را کاهش دهید و در صورت لزوم ورزش سبک دیگری مانند پیاده روی را دنبال کنید. پیاده روی یکی از بهترین ورزش‌ ها در دوران بارداری محسوب می‌ شود.دليل تنگي نفس در بارداري چيست

2- اگر در حین استراحت و عدم تحرک دچار تنگی نفس می‌شوید، کارهای زیر را انجام دهید:- به پهلوی چپ خود دراز بکشید. این کار سبب کاهش فشار وارده به بدن می‌ شود و تنگی نفس تا حدی فروکش می ‌کند. – در حالت نشسته تکیه بدهید، طوری که کمی به سمت جلو متمایل باشید. این حالت در سه ماهه سوم بارداری، فشار رحم بر دیافراگم را تا حدی کاهش می ‌دهد. – هنگامی که در حالت ایستاده قرار می‌ گیرید، به وضعیت خود توجه کنید. در حالت ایستاده اگر سینه به سمت جلو و سر تا حدی روبرو و بالا باشد، ریه‌ ها در حالت افزایش ظرفیت خود قرار می‌گیرند و تنگی نفس تا حدی کم می‌ شود. گذاشتن چند بالش در زیر سر و شانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته، پرهیز از پرخوری، فاصله دادن بین زمان غذاخوردن و خوابیدن و صاف نگه داشتن عضلات پشت بدن در هنگام نشستن به بهبود تنگی نفس در این دوران کمک می کند. هشدارها1- اگر مادر بارداری علاوه بر تنگی نفس با علایم دیگری مانند تپش قلب، نبض بالا، احساس گیجی و منگی، درد قفسه سینه، کبودشدگی اطراف لب‌ ها و انگشتان دست و پا، سرفه‌ های شدید، سرفه‌ های خونی، تب و لرز و آسم روبرو شد، حتما باید به پزشک متخصص خود بگوید تا سریعا اقدامات پزشکی برای وی انجام بگیرد. 2- اگر مادر بارداری به طور ناگهانی دچار تنگی نفس می‌ شود و تا مدتی بهبود پیدا نمی‌ کند (بدون هیچ دلیلی و ناگهانی شروع می‌ شود) باید پزشک خود را در جریان قرار دهد. 3- اگر فردی هستید که از قبل مشکلات تنفسی داشته‌ اید و یا به آسم مبتلا بوده‌ اید و اکنون باردار شده‌ اید، باید این بیماری خود را به پزشک اطلاع دهید تا راهکارهای درمانی برای شما در نظر گرفته شود. 4- اگر خانم بارداری سیگار می‌ کشد و یا از قلیان استفاده می کند و تنگی نفس دارد، باید هر چه سریع ‌تر آنها را ترک کند. 5- به مادران بارداری که سابقه و زمینه بیماری های تنفسی دارند توصیه می شود از رفت و آمد در هوای آلوده به خصوص در فصل زمستان که وارونگی هوا رخ می دهد (آلودگی هوا به علت سنگینی هوای سرد، نزدیک زمین قرار می گیرد)، جدا خودداری کنند. 6- تنگی نفس در بارداری می‌ تواند بدون هیچ علت مهمی رخ بدهد، اما از سوی دیگر می‌تواند به علت مشکلاتی ایجاد شود. با توجه به کاهش ظرفیت دفاعی بدن، این احتمال وجود دارد که در طول بارداری عفونت تنفسی و ریوی رخ دهد که علائمی مانند سرفه، خلط، تب و لرز و تنگی نفس را به دنبال دارد. ممکن است پزشک برای این تشخیص، از روش های دیگری مانند رادیوگرافی استفاده کند.منبع:tebyan.net


بارداری و زایمان راحت با…

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

دانشنامه فرزند: گاهی اوقات ممکن است با پیشرفت بارداری و از ماه هفتم به بعد به شدت احساس تنگی نفس داشته باشید. در ادامه، دلایل این مشکل و نکاتی جهت رفع آن برای شما توضیح داده شده است.

هورمون پروژسترون بر مرکز تنفس اصلی شما تاثیر می گذارد و ممکن است موجب احساس نفس تنگی شود. به علاوه، رحم رو به رشد شما به سمت بالا و بر روی عضله دیافراگم فشار وارد می کند، در نتیجه ریه های شما برای باز شدن فضای کمتری می یابند. تنگی نفس اغلب هنگام بالا رفتن از پله ها و یا انجام کار های سنگین شدید تر می شود. در هفته های آخر بارداری که سر جنین وارد حفره لگن می شود، قسمت بالایی شکم خالی می گردد و شما احساس سبکی و راحتی می کنید. در این زمان تنگی نفس کاهش می یابد و یا به طور کامل از بین می رود.

دکتر را خبر کنید: در اکثر موارد تنگی نفس، کاملا عادی می باشد، ولی در صورتی که بسیار ناگهانی یا با درد قفسه سینه همراه باشد، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع
«علایم و مشکلات»
واقع در بخش
«بارداری»
می‌باشد.

در ادامه مطالعه
تعدادی از مطالب
مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در

کانال تلگرام دانشنامه فرزند

هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.
دليل تنگي نفس در بارداري چيست

در ادامه، مطالعه این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

کپی‌رایت © دانشنامه فرزند. ۱۳۸۸-۱۳۹۷ کلیه حقوق مادی و معنوی
این دانشنامه طبق قوانین حق تکثیر محفوظ بوده و متعلق به
پدید آورندگان می‌باشد. دانشنامه فرزند کاملاً مستقل است و وابسته
به هیچ سازمان، نهاد و یا ارگان دولتی نمی‌باشد و توسط
گروه فرزند مدیریت می‌شود. این دانشنامه شامل کلیه اطلاعات مورد
نیاز برای بچه دار شدن بوده و تنها در راستای اهداف آموزشی
طراحی گردیده‌است. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی
خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک
حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. لطفاً قبل
از استفاده از مطالب این سایت کلیه قوانین، مقررات و شرایط استفاده
از آن را مطالعه نمایید، استفاده شما از مطالب این
سایت نشان دهنده توافق شما با کلیه
قوانین و مقررات
می باشد.

استفاده از مطالب و محتوای دانشنامه فرزند در دیگر سایت‌ها و
رسانه‌های الکترونیکی تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز بوده و
استفاده از مطالب دانشنامه فرزند در رسانه‌های چاپی تنها با کسب
موافقت‌نامه کتبی مجاز می‌باشد.
کلیه مطالب و محتوای تولید شده در دانشنامه فرزند تحت مجوز
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 در دسترس است.

All contents copyright ©
Farzand Encyclopedia.
2010-2018 All rights reserved.

This Internet site provides information of a general nature and is designed
for educational purposes only. If you have any concerns about your own health
or the health of your child, you should always consult with a physician or other
healthcare professional. Please review the Terms of Use before using this site.
Your use of the site indicates your agreement to be bound by the
Terms of Use.
This work is licensed under the Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0
International License.

Click here

to view a copy of this license.

For contact us, send email to info[a]farzand.net

 


ادامه امروز »


چطور هر روز باسواد تر شویم؟

هر جمعه یک “اوریگامی” یاد بگیرید(مارکر جوجه تیغی)

دليل تنگي نفس در بارداري چيست

با این آموزش حتما “گره زدن کراوات” را یاد می گیرید!


پوست موز را دور نیندازید!


هر جمعه یک “اوریگامی” یاد بگیرید(شیر دریایی)


جوراب ها و 6 کاربرد جدید!

تنگی نفس در بارداری می‌تواند بدون هیچ علت قابل اهمیتی رخ بدهد اما از سوی دیگر می‌تواند به علت مسائل بسیار با اهمیت و تاثیرگذار در سلامت فرد ایجاد شود. با توجه به کاهش توانمندی دفاعی در بدن، این احتمال وجود دارد که در طول بارداری عفونت تنفسی و ریوی رخ دهد که علائمی مانند سرفه، خلط، تب ولرز و تنگی نفس را به دنبال دارد.هنگامی که خانمی باردار می‌شود، هورمونی به نام پروژسترون مسئول افزایش ظرفیت ریه‌ ها برای تنفس خواهد شد.اگرچه ممکن است تنگی نفس برای خانم باردار ایجاد ناراحتی کند، ولی در اغلب موارد این حالت طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

تنگی نفس اغلب در سه ماهه اول و آخر بارداری وجود دارد و پس از آن از بین می‌ رود.

الف- سه ماهه اول

هنگامی که خانمی باردار می‌شود، هورمونی به نام پروژسترون مسئول افزایش ظرفیت ریه‌ ها برای تنفس خواهد شد. این افزایش ظرفیت ریه‌ها، اکسیژن بیشتری را برای مادر و جنین فراهم می‌کند، زیرا نیاز مادر در دوران بارداری به اکسیژن بیشتر از قبل است.برای اینکه بدن اکسیژن بیشتری به خون برساند، ریه‌ ها مجبور می ‌شوند تا تنفس بیشتری را انجام دهند. بنابراین تعداد دفعات نفس کشیدن مادر بیشتر از افراد عادی می‌ شود و این گونه به نظر می‌ رسد که مادر تنگی نفس دارد، در صورتی که این تنگی نفس نیست، بلکه تلاش مادر برای انجام نفس‌های بیشتر می‌ باشد.

ب- سه ماهه دوم

هورمون‌های بارداری مانند سه ماهه اول به بدن امکان دریافت اکسیژن بیشتری می‌دهند، بنابراین باعث تحریک مغز جهت افزایش تعداد و عمق تنفس می‌گردد.هورمون‌ها همچنین موجب تورم مویرگ‌ها در دستگاه تنفسی شده که باعث می‌شود احساس کنید به سختی نفس می‌کشید.

ج- سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم بارداری جنین رشد کرده و رحم فضای بیشتری را در بدن مادر اشغال می کند. بنابراین رحم به دیافراگم فشار وارد می‌کند. دیافراگم نیز به سمت بالا (ریه‌ ها) می‌رود و سبب می‌شود که عمق نفس‌ها کم شود و اصطلاحا فرد به نفس نفس بیفتد.هنگامی که نوزاد به دنیا می‌آید، فشار از روی دیافراگم برداشته می‌شود و تنگی نفس رفع می‌ شود.

1- برخی از خانم‌های باردار فکر می‌کنند، تنگی نفس نشانه کم رسیدن اکسیژن به جنین می‌ باشد و همین امر سبب نگرانی آن‌ ها می‌ شود. در صورتی که چنین نیست و بدن مادر، غذا و اکسیژن کافی را به جنین می‌ رساند و این تنگی نفس به علت تطابق بدن مادر با شرایط جدیدی است که در بارداری رخ می‌ دهد.

2- ریه خانم باردار 45 درصد بیشتر از قبل کار می‌کند که در این حالت، تنگی نفس چیزی دور از انتظار نیست.

3- دوری از استرس و هیجانات کاذب می‌ تواند تا حدی تنگی نفس مادر را کاهش دهد.

4- تنگی نفس مشکل خاصی در بارداری محسوب نمی‌ شود، اما اگر جلوی فعالیت‌های روزانه شما را می‌ گیرد، حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

1- اگر ورزش خاصی را از قبل از بارداری به طور حرفه‌ای دنبال می ‌کرده اید و اکنون که باردار شده‌اید، در حین انجام آن دچار تنگی نفس می ‌شوید، باید فعالیت خود را کاهش دهید و در صورت لزوم ورزش سبک دیگری مانند پیاده روی را دنبال کنید. پیاده روی یکی از بهترین ورزش‌ ها در دوران بارداری محسوب می‌ شود.

2- اگر در حین استراحت و عدم تحرک دچار تنگی نفس می‌شوید، کارهای زیر را انجام دهید:

الف- به پهلوی چپ خود دراز بکشید. این کار سبب کاهش فشار وارده به بدن می‌ شود و تنگی نفس تا حدی فروکش می ‌کند.

ب- در حالت نشسته تکیه بدهید، طوری که کمی به سمت جلو متمایل باشید. این حالت در سه ماهه سوم بارداری، فشار رحم بر دیافراگم را تا حدی کاهش می ‌دهد.

3- هنگامی که در حالت ایستاده قرار می‌ گیرید، به وضعیت خود توجه کنید. در حالت ایستاده اگر سینه به سمت جلو و سر تا حدی روبرو و بالا باشد، ریه‌ ها در حالت افزایش ظرفیت خود قرار می‌گیرند و تنگی نفس تا حدی کم می‌ شود.

4-گذاشتن چند بالش در زیر سر و شانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته، پرهیز از پرخوری، فاصله دادن بین زمان غذاخوردن و خوابیدن و صاف نگه داشتن عضلات پشت بدن در هنگام نشستن به بهبود تنگی نفس در این دوران کمک می کند.

1- اگر مادر بارداری علاوه بر تنگی نفس با علایم دیگری مانند تپش قلب، نبض بالا، احساس گیجی و منگی، درد قفسه سینه، کبودشدگی اطراف لب‌ ها و انگشتان دست و پا، سرفه‌ های شدید، سرفه‌ های خونی، تب و لرز و آسم روبرو شد، حتما باید به پزشک متخصص خود بگوید تا سریعا اقدامات پزشکی برای وی انجام بگیرد.

2- اگر مادر بارداری به طور ناگهانی دچار تنگی نفس می‌ شود و تا مدتی بهبود پیدا نمی‌ کند (بدون هیچ دلیلی و ناگهانی شروع می‌ شود) باید پزشک خود را در جریان قرار دهد.

3- اگر فردی هستید که از قبل مشکلات تنفسی داشته‌ اید و یا به آسم مبتلا بوده‌ اید و اکنون باردار شده‌ اید، باید این بیماری خود را به پزشک اطلاع دهید تا راهکارهای درمانی برای شما در نظر گرفته شود.

4- اگر خانم بارداری سیگار می‌ کشد و یا از قلیان استفاده می کند و تنگی نفس دارد، باید هر چه سریع ‌تر آنها را ترک کند.

5- به مادران بارداری که سابقه و زمینه بیماری های تنفسی دارند توصیه می شود از رفت و آمد در هوای آلوده به خصوص در فصل زمستان که وارونگی هوا رخ می دهد (آلودگی هوا به علت سنگینی هوای سرد، نزدیک زمین قرار می گیرد)، جدا خودداری کنند.

6- تنگی نفس در بارداری می‌ تواند بدون هیچ علت مهمی رخ بدهد، اما از سوی دیگر می‌تواند به علت مشکلاتی ایجاد شود. با توجه به کاهش ظرفیت دفاعی بدن، این احتمال وجود دارد که در طول بارداری عفونت تنفسی و ریوی رخ دهد که علائمی مانند سرفه، خلط، تب و لرز و تنگی نفس را به دنبال دارد. ممکن است پزشک برای این تشخیص، از روش های دیگری مانند رادیوگرافی استفاده کند.

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.


بارداری هفته به هفته


از کجا بفهمیم دختری دوستمان دارد؟

دليل تنگي نفس در بارداري چيست


علت تنوع طلبی مردان در چیست؟


علت تفاوت سایز بیضه ها چیست؟


علت نامتقارن بودن سینه ها در دختران چیست؟


راز های موفقیت زندگی زناشویی


بهداشت زناشویی


باوری تازه درباره خانه سالمندان


رفتار صحیح با سالمندان


بارداری و زایمان


راه هایی برای بهبود زندگی جنسی

10 نکته که قبل از اولین رابطه جنسی باید بدانید


چگونه آسان تر باردار شویم؟


چگونه رابطه جنسی رمانتیک داشته باشیم؟


مشکلات جنسی آقایان،علت و درمان

از واژینیسموس، این بیماری زنانه چه میدانید؟


اگر رابطه جنسی نداشته باشید چه می شود؟


کاهش میل جنسی


چگونه آسان تر باردار شویم؟

تاثیراتی که تولد فرزند بر زندگی زناشویی می گذارد+راه حل


آندومتریوز، بیماری زنانه شایع اما ناشناخته


مراقبت های پزشکی بعد از سقط جنین


روش هایی برای دوقلو پسر دار شدن


درمان موهای نازک و شکننده ی بعد از بارداری


طرز استفاده از بیبی چک


حرکت جنین( لگد زدن) در داخل رحم

چرا قبل نشستن پای سفره عقد باید به مشاور مراجعه کنیم؟


چگونه به والدین خود بگویید دوست پسر دارید؟

10 نکته که قبل از اولین رابطه جنسی باید بدانید


مردان از این زن ها فراری اند!


آیا با مرد خوبی در رابطه هستید؟

باید و نباید اولین ملاقات با والدین نامزدتان

نظر همسر آینده تان را درباره این 7 مورد بپرسید


نشانه های یک رابطه عاشقانه سالم

 

تصاویری جذاب برای صفحه نمایش گوشی موبایل (4)


مشاهده

شباهت جالب سگ ها به صاحبانشان !


مشاهده

حیوانات استاد “سلفی” گرفتن اند!


مشاهده

copyright © 2015 – 2018 Mashrooh

. استفاده از مطالب سايت مشروح فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است

تنگی نفس حالتی گفته می شودکه در آن مادر به راحتی نمی­تواند نفس بکشد، اگر چنین وضعیتی پیش آمد، نگران نشوید و آرامش خود را حفظ کنید، اغلب مادران به ویژه در سه­ماهۀ دوم این وضعیت را تجربه می­کنند. تنگی نفس در دوران بارداری به گونه­ای است که مادر با راه رفتن در اتاق چنان به نفس نفس می­افتد که گویی در ماراتن شرکت کرده است.

 

تنگی نفس مادران در دوران بارداری دو دلیل دارد، این اتفاق در هر مقطع از بارداری ممکن است رخ دهد ولی در سه ماهه دوم بیشتر است. وقتی تنگی نفس در اوایل بارداری بروز می­کند بیش از سایر مواقع موجب نگرانی مادر می­شود. توضیح ساده اینکه مادران باردار به اکسیژن بیشتری احتیاج دارند، همین امر موجب بروز تنگی نفس یا نیاز به تنفس بیشتر می شود. هورمون­ های بارداری نیز بی­ تاثیر نیستند وسطوح بالاتر پروژسترون، ریه­ ها و مرکز تنفسی مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور معمول هورمون های بارداری در سه ماهه دوم تنگی نفس ایجاد می­کنند.

حدود هفته 31 بارداری مشکل تنگی نفس مجددا باز می­گردد اما این بار فشار وارد به ریه ­ها دلیل اصلی بروز آن است، در واقع اندازۀ رحم به حدی بزرگ می­شود که به ریه ها فشار وارد کرده و همین امر تنفس مادر را دشوار می­سازد. در عین حال اینگونه به نظر می­رسد که شما در عرض یک دقیقه بیشتر نفس می­کشید، این یکی از راهکارهای شگفت­ انگیز بدن در دوران بارداری برای تامین اکسیژن مورد نیاز جنین است. البته عواملی مانند کم­خونی و آسم نیز از دلایل بروز تنگی نفس هستند.دليل تنگي نفس در بارداري چيست

 

اگر در منزل با حرکت به سمت آشپزخانه احساس تنگی نفس به شما دست دهد، با خود خواهید گفت که این مشکل چند وقت به طول خواهد انجامید و چقدر باید با این عارضه بارداری دست و پنجه نرم کنم. متاسفانه باید برای مدتی این مشکل را تحمل کنید.

اگر در بارداری اول باشید، احتمالاً بعد از هفته 36 بارداری، سر جنین به داخل لگن شما فرو می رود و تا اندازه ای در بهبود تنگی نفس به شما کمک خواهد کرد. اما اگر سابقه بارداری در گذشته را دارید، ممکن است تا پایان بارداری سر جنین به سمت پایین و لگن تان نرسد. 

خوشبختانه بعد از تولد نوزاد، سطح پروژسترون پایین آمده و تنگی نفس بر طرف خواهد شد. اما متاسفانه حتی بعد از زایمان نیز ممکن است چند ماه طول بکشد تا قفسه سینه و سیستم تنفسی به حالت عادی برگردد.

 

اگر درد در قفسه سینه احساس شود، تنگی نفس شدید و رنگ لب­ها و نوک انگشتان متمایل به آبی روشن و یا ضربان قلب سریع باشد، بلافاصله باید به پزشک مراجعه نمود.

تنگی نفس در بارداری رایج است و اکثر مادران آن را تجربه خواهند کرد. این مشکل به طور کلی نگران­ کننده نیست، اما علائمی وجود دارند که در صورت مشاهدۀ آنها باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

در برخی موارد، خستگی و تنگی تنفس ناشی از کم خونی است. با یک آزمایش ساده خون می­توان میزان آهن خون را اندازه­ گیری کرد.

اگر مبتلا به آسم هستید، حتماً پزشک را در جریان بیماری خود قرار دهید. استفاده از داروهای آسم در دوران بارداری خطرات جدی دارد، لذا برای حصول اطمینان از کنترل صحیح بیماری با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

تنگی نفس در سه ماهه سوم بارداری از حیث شدت و دفعات افزایش می­یابد، زیرا ریه­ ها برای تنفس منبسط شده و به فضای بیشتری نیاز دارند، از طرفی رحم در حال بزرگ شدن است و فضای ریه ­ها را برای انبساط محدود می­کند. برای جبران این مشکل، هورمون های بارداری برای تحریک تنفس مؤثرتر و بیشتر ترشح می­شوند تا اکسیژن مورد نیاز مادر و جنین تامین گردد. برای بهبود نسبی وضعیت تنگی نفس می توانید نکات زیر را در سه ماهه سوم بارداری رعایت کنید:

 

حفظ آرامش بهترین کاری است که می­توان به هنگام تنگی نفس انجام داد، پس آرام باشید. اگر احساس تنگی نفس کردید، هراسان نشوید، این حالت کاملاً طبیعی است و اکثر مادران باردار در برخی مواقع آن را تجربه می کنند.

استرس یا نگرانی به هنگام تنگی تنفس، مشکل را تشدید می کند. بنشینید، نفس عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید.

 

پزشکان همواره توصیه می­کنند مادران باردار کارهای روزمره را به آهستگی انجام دهند و از انجام کارهای سخت و دشوار اجتناب نمایند. اگر انرژی زیاد با سرعت زیاد صرف شود موجب تنگی نفس شده و علائم را تشدید می­کند. اگر ورزش می­کنید، از صرف انرژی زیاد بپرهیزید، حین کار یا فعالیت های روزمره اگر دچار تنگی نفس شدید، قدری استراحت کنید. به یاد داشته باشید انسان دیگری در بدن شما رشد می­کند و این خود کار شگرفی است پس هرگاه احساس تنگی نفس کردید، کمی استراحت کرده و آرامش خود را حفظ کنید و به این فکر کنید که تمام این سختی ها را برای داشتن کودکی سالم تحمل می کنید.

 

به محض این که احساس تنگی نفس کردید، وضعیت خود را تغییر دهید.

 

در گذشته مادرتان به شما تذکر می­داد که با پشت صاف بنشینید. اگر هنگام نشستن پشت خود را کاملا صاف نگه دارید و قوز نکنید، ریه فضای مناسب در اختیار دارد تا به اندازه کافی منبسط شده و اکسیژن مورد نیاز را دریافت کند. ­

اگر پشت میز کار می­کنید، مراقب طرز نشستن خود باشید. اطمینان حاصل کنید با شانه ­های خم شده بر روی صفحه کلید قرار نگیرید. به یاد داشته باشید اگر وضعيت بدن مناسب باشد، تنفس راحت­تر خواهد بود.

 

بسیاری از پزشکان توصیه می­کنند شب­ هنگام به پهلوی چپ بخوابید تا تنفس برای ریه­ ها آسان­تر باشد. زیر نیم تنه بالیی خود یک بالشت نرم یا پتو قرار دهید تا در هنگام خواب، نیم تنه بالایی بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد.

 

ورزش حین بارداری بسیار مفید است به شرط آنکه در انجام آن زیاده­روی نکنید. در واقع اکثر پزشکان مادران باردار را به انجام ورزش توصیه می­کنند. ورزش اروبیک به طور خاص به کاهش یا جلوگیری از تنگی نفس کمک می­کنند. ورزش های هوازی باعث بهبود تنگی تنفس شده و در عین حال ضربان قلب را کاهش می­دهند.

اگر ترجیح می­دهید ورزش آرام­تری را امتحان کنید، یوگای بارداری به شما توصیه می­شود. تنفس بخش مهم یوگا است و همۀ حرکت­های کششی که در این ورزش وجود دارد فضای بیشتری برای تنفس در اختیار ریه­ ها قرار خواهد داد. صرفنظر از اینکه ورزش های هوازی را ترجیح می­دهید یا یوگای آرام را دوست دارید، با پزشک صحبت کنید تا بر اساس وضعیت شما، ورزش مورد نظرتان را تائید کند. به ندای بدن خود گوش کنید، اگر خستگی یا مشکلی در تنفس احساس کردید، فعالیت خود را متوقف کنید.

 

شاید به نظر احمقانه برسد اما اگر دست های خود را تا بالای سر بلند کنید، دیگر احساس تنگی نفس نخواهید داشت. این وضعیت، فشار زیادی را از روی رگ ها برمی­دارد و باعث می­شود تا ریه­ها اکسیژن بیشتری دریافت کنند.

 

وقتی احساس تنگی نفس به شما دست می­دهد، سعی کنید بنشینید و تمرین­ تنفسی انجام دهید. با بزرگ شدن رحم، تنفس شکمی دشوارتر می­شود، اما تمرین­های عالی دیگری وجود دارند که به تقویت تنفس عمیق سینه­ ای کمک  می­کنند. برای انجام این تمرین:

برای اینکه مطمئن شوید تنفس شما از قفسه سینه انجام می شود، دستان خود را در کنار قفسه سینه قرار دهید تا انبساط را احساس کنید. اگر تنفس شما سینه ای باشد دنده­ها به هنگام دم به دست­ها فشار وارد می­کنند.

 

تنفس آهسته، عمیق و آرام را به جای تنفس سطحی و کم عمق تمرین کنید. این نوع تنفس در روش برادلی، به کارتان می­آید. روش برادلی یا همان زایمان با حمایت همسر، به انجام زایمان طبیعی بدون استفاده از دارو کمک می کند. این روش بر اساس اصول تغذیه و ورزش، تکنیک های تمدد اعصاب برای مدیریت درد و کمک همسر انجام می شود. اگر روش لاماز را برای زایمان تمرین می­کنید، در مراحل فعال زایمان به آن نیاز خواهید داشت. روش لاماز برای کاهش احساس درد و ناراحتی بیمار، از مشخصه پرت کردن حواس بیمار در هنگام انقباض عضلات بهره می­گیرد. در روش لاماز برای زایمان طبیعی، خانم به همراه همسر خود، تنفس عمیق و کنترل شده، ماساژ، تمرکز و حفظ کنترل در حین بارداری را آموزش می بیند.

 

دليل تنگي نفس در بارداري چيست

 

 شاید در دوران بارداری به کاهش وزن فکر نکنید اما اضافه وزن در این دوران می تواند عوارض زیادی برای شما داشته باشد از جمله اینکه می­تواند اوضاع تنگی نفس را بدتر کند. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل و استفاده از آب به میزان کافی و نیز مصرف میوه و سبزیجات فراوان به خصوص برگ سبزیجات بسیار مفید است.

 

اگر به تنگی نفس دچار شدید، تمرینات تنفسی را انجام دهید یا یکی از راهکارهای فوق را به کار بندید اما مهمتر از همه، دستپاچه نشوید، تنگی نفس در بارداری امری کاملاً طبیعی بوده و هیچ خطری جنین را تهدید نخواهد کرد.

با این حال، اگر تنگی تنفس جدی باشد، رنگ لب و سرانگشتان به آبی تغییر رنگ خواهند داد، در صورت ابتلای به آسم، حتماً باید تحت مراقب پزشکی قرار بگیرید، زیرا در این شرایط تنگی نفس حکایت از بیماری جدی­تری دارد. ممکن است لخته خونی  از جای خود خارج و وارد ریه ­ها شده باشد (آمبولی ریه)،  این مشکل نادر اما جدی است. 

 در غیر این صورت، استراحت کنید، نفس عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. شاید بدن شما می­خواهد با تنگی نفس به شما بفهماند، آرام باشید و از انجام کارهای سخت بپرهیزید.

 

 

نویسنده :
تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

منبع: نی نی پلاس

علائم و ناراحتی های بارداری

علائم و ناراحتی های بارداری

علائم و ناراحتی های بارداری

علائم و ناراحتی های بارداری

علائم و ناراحتی های بارداری

سه ماهه سوم

پرسش و پاسخ بارداری

این بخش در حال طراحی می باشد

اگر قبل از بارداری این حالت را داشتید و اکنون شدیدتر شده است، زیاد مهم نیست چون در بارداری ارتباط خونی بین مادر و جنین برقرار می‌شود و فشار بیشتری بر قلب مادر وارد می‌شود و اکثرا بانوان در این دوران پرولاپس دریچه‌ای دارند و یا به آن دچار می‌شوند. ولی اگر قبلا این مشکل را نداشته‌اید و در دوران بارداری به آن دچار شده‌اید، حتما به متخصص قلب مراجعه کنید تا در صورت لزوم درمان لازم انجام شود.

در سه ماه آخر بارداری با بزرگ شدن جنین، دیافراگم تحت فشار قرار می گیرد و حجم ریه کاهش می یابد. به همین سبب شما احساس تنگی نفس خواهید داشت. همچنین حجم خون در طول بارداری افزایش می یابد تا خون بیشتری به جنین برسد و این موضوع هم تنگی نفس ایجاد می کند.

در سه ماهه اول بارداری به دلیل افزایش سطح پروژسترون ، ممکن است احساس تنگی نفس کنید. و یا نفس کشیدن عمیق برایتان دشوار شود.

اگر تنگی نفس همراه با سوزش قلب ، تپش قلب یا سردی انگشتان دست و پا باشد می تواند نشان دهنده ی یک مشکل جدی قلبی یا ریوی باشد. در این صورت باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.دليل تنگي نفس در بارداري چيست

 

 

مطالب بیشتر:

1-تاثیر بیماری قلبی مادر بر جنین

2-اولین تپش قلب و اولین حرکت های جنین چه زمانی شروع می شود؟

 

منبع: نی نی پلاس

پرسش و پاسخ بارداری

پرسش و پاسخ بارداری

پرسش و پاسخ بارداری

پرسش و پاسخ بارداری

پرسش و پاسخ بارداری

پرسش و پاسخ بارداری

پرسش و پاسخ بارداری

این بخش در حال طراحی می باشد

در سه ماهه‌ی سوم ممکن است بیشتر احساس تنگی نفس در بارداری را تجربه کنید. چرا؟ همزمان با رشد جنین و اشغال فضای بیشتر در درون شکم شما، اندام‌های داخلی‌تان بیشتر به هم فشرده می‌شوند به همین دلیل ریه‌ها فضای کافی برای اینکه به طور کامل منبسط گردند را در اختیار نخواهند داشت. دیافراگم شما نیز به خاطر اینکه تحت فشار است کمک زیادی به تنفس شما نمی‌کند. (این مساله مشکل دائمی ایجاد نمی‌کند و پس از زایمان اعضای داخلی شما به سر جایشان باز می‌گردند.)

نگران نباشید. چرخه‌ی طبیعت برای این وضعیت چاره‌ای اندیشیده است. همزمان با اینکه احساس می‌کنید هوای کمتری دریافت می‌نمایید، سطح بالای هورمون پروژسترون به شما کمک می‌نماید تا بتوانید نفس‌های عمیق‌تری بکشید و اکسیژن بیشتری را در خون‌تان جابجا نمایید و همچنین به علت آنکه حجم خون بدن شما در بارداری بیشتر می‌شود، اکسیژن بیشتری همزمان با دم و بازدم شما از درون جفت عبور می‌کند.

 

اگر در طی روز با تنگی نفس مواجه شدید، برای چند دقیقه استراحت نمایید. نفس شما بر خواهد گشت. در طول روز سعی نمایید تا به حالت صاف بنشینید و با این حالت به شش‌هایتان فضای بیشتری برای تنفس بدهید. همچنین می‌توانید به طور عمدی طوری نفس بکشید که قفسه‌ی سینه‌تان بالا برود؛ این حرکت را می‌توانید با قرار دادن دست‌تان در جلوی سینه و تلاش برای جلودادن آن در حین دم عمیق هوا انجام دهید. ممکن است در شب احساس نفس نفس زدن به شما دست دهد. می‌توانید با خوابیدن در حالتی که سرتان به سمت بالا قرار بگیرد (با استفاده از چند بالش) این مشکل را تسکین دهید. اگر تنگی نفس شما با درد در ناحیه‌ی سینه همراه بود بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.دليل تنگي نفس در بارداري چيست

خوشبختانه مشکل تنگی نفس در بیشتر خانم‌های باردار تا قبل از زایمان برطرف می‌گردد. هنگامی که سر جنین در درون کانال تولد قرار می‌گیرد (دو تا سه هفته قبل از زایمان) فضای بیشتری در اختیار دیافراگم شما قرار می‌گیرد.

 

ممکن است علائم بیماری آسم در خانم‌هایی که دچار این ناراحتی‌های هستند در سه ماهه‌ی سوم بارداری شدیدتر گردد. اگر آسم شما شدیدتر شد به پزشک‌تان اطلاع دهید. مصرف بسیاری از دارو‌های آسم در دوران بارداری بی‌خطر است. بیشتر پزشکان پیشنهاد می‌کندد تا از داروهای تنفسی استفاده نمایید زیرا این داروها تاثیری موضعی داشته و به خوبی نیز عمل می‌کنند. اگر احساس فشار در قفسه‌ی سینه‌تان کردید سریع با پزشک‌تان تماس بگیرید.

 

عادی در نظر گرفتن همه‌ی مشکلات تنفسی در دوران بارداری کاری اشتباه است. اگر تنگی نفسی ناگهانی، بسیار شدید یا همراه با درد در قفسه‌ی سینه‌ یا تپش قلب احساس نمودید، سریعا به مراکز درمانی مراجعه نمایید. این عوارض ممکن است در اثر ایجاد لخته خون در بارداری در درون ریه‌ها ایجاد شوند؛ این پدیده با اینکه به ندرت اتفاق می‌افتد اما می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

مراقب باشید زیرا که این عوارض ممکن است در اثر ذات الریه نیز بوجود بیایند. ذات الریه که معمولا با تب، درد در قفسه‌ی سینه و سرفه همراه است، سومین دلیل مرگ و میر در میان خانم‌های باردار است. ذات الریه می‌تواند ناشی از ویروس و یا باکتری باشد و در هر دوحالت ممکن است منجر به مشکلاتی از قبیل نارسایی تنفسی، زایمان زودرس، و آسیب به جنین گردد.

دليل تنگي نفس در بارداري چيست

دليل تنگي نفس در بارداري چيست

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 پروانه عکس دسامبر 3, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *