دليل تبخال تناسلي چيست

دليل تبخال تناسلي چيست

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

دليل تبخال تناسلي چيست

دليل تبخال تناسلي چيست

تبخال تناسلی یکی از مسری ترین عفونت هایی است که معمولا از طریق روابط جنسی با شخصی که دارای این تبخال ها می باشد منتقل می شود . این ویروس حتی از طریق روابط دهانی یا مقعدی نیز قابل انتقال می باشد . پنهان بودن تبخال ها مانع سرایت این ویروس نمی شود.

تبخال تناسلی از مادری که به این ویروس مبتلا می باشد به نوزاد تازه به دنیا آمده قابل سرایت است.

معمولا منشا این ویروس هرپس (تبخال) سیمپلکس نوع دو می باشد  اما عامل به وجود آمدن این ویروس بیشتر هرپس سیمپلکس نوع یک  که به صورت تبخال دهانی نمایان می شود می باشد. این ویروس می تواند از همسری که این ویروس را در بدن خود دارد حتی اگرتبخالی نداشته باشد به فرد دیگر انتقال یابد.

دست کم ۴۵ میلیون نفر از جوانان و بزرگسالان آمریکایی تبخال تناسلی دارند. این ویروس یکی از انواع بیماری های مقاربتی است که از هر ۴ یا ۵ نفر یک نفر به آن مبتلا می باشد. از اواخر دهه ۱۹۷۰ تعداد آمریکاییان مبتلا به این ویروس بیشتر در بین جوانان و نوجوانان ۳۰ درصد افزایش یافته است.

زنان بیش از مردان به این ویروس مبتلا می باشند.

دليل تبخال تناسلي چيست

بسیاری از افرادی که تبخال تناسلی دارند نشان یا علائم آشکاری از این بیماری در خود مشاهده نمی کنند . این ویروس خود را به روش های زیر نشان می دهد:

از جمله علائمی که برای اولین بار این ویروس از خود نشان می دهد:

مدت زمان ماندگاری این ویروس  برای بار اول چند هفته می باشد. پس از آن این ویروس سیستم عصبی را تا زمانی که تحریک بعدی رخ دهد غیر فعال نگاه می دارد.

معمولا نمود بعدی این ویروس چند هفته و یا چند ماه پس از بار اول رخ می دهد که نسبت به آن کوتاه تر و ضعیف تر است. اگرچه که این ویروس در بدن می ماند با این حال تعداد دفعات نمود این بیماری در طول زمان کاهش می یابد.

مدت زمان بین هر دفعه که این ویروس آشکار می شود به فرد بستگی دارد. معمولا افرادی که این ویروس را دارا می باشند در سال چهار بار تبخال می زنند. اولین تب خال ها دردناک هستند و مدت زمان التیان آنها طولانی می باشد که در دفعات بعدی درد و طول درمان کاهش می یابد.

این امر نیز به فرد بستگی دارد . برخی از عوامل گزارش شده شامل:

پزشک شما می تواند تبخال تناسلی را با معاینه چشمی و آزمایش یک نمونه از تبخال ها و معاینه داخلی دهانه رحم در زنان و و مجرای ادرار در آقایان شناسایی کند. اما در هر دفعه از نمود این ویروس شناسایی ویروس تبخال سیمپلکس مشکل می باشد. آزمایش خون که آنتی بادی های ویروس تبخال سیمپلکس نوع یک و دو را شناسایی می کند نیز مفید است  اگرچه که همیشه قبه آسانی قابل تفسیر نمی باشد.

درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد اما دکتر شما می تواند داروها ضد ویروسی را به شکل قرص یا پماد برای درمان سریعتر تجویز کند.

داروهای مسکن نیز موثر خواهند بود.

اگر درمان تبخال تناسلی شما نتوالی می باشد پزشک شما بهتر است دارو ضد ویروس  مثل زوویراکس، فامسیکلوویر، فامویرو والترکس برای شما تجویر کند.

نمود ویروس تبخال در طول دوره بارداری منجر به سقط جنین، زایمان جنین مرده، زایمان زودرس و صدمات جدی ذهنی و نابینایی برای نوزاد میشود. در بیشتر موارد زنانی که این ویروس را دارا می باشند نوزادان سالمی را به دنیا می آورند. اگر مبتلا به این ویروس می باشید قصد بارداری دارید با پزشک خود مشورت کنید.

هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد. این ویروس در بدن افراد باقی می ماند. ویروس تبخال در سلول های عصبی تا زمانی که محرکی آن را تحریک نکند غیر فعال می ماند .  نمود این ویروس به شکل تبخال (زخم ) دردناک است که با دارو قابل کنترل است.

بسیاری از مردمی که این ویروس را در بدن خود شناسایی کرده اند از اینکه این ویروس همیشه در بدنشان می ماند و به دیگران منتقل می شود ناراحت می باشند . اما شما تنها نیستید. اگر شما تبخال دارید اطلاعات لازم در این مورد را بیایبید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا بیماری را کنترل کنید و احساس بهتری داشته باشید. صبت با یک دوست قابل اعتماد در باره بیماری تان به شما کمک می کند.

اگر تبخال دارید هنوز هم می توانید به روابط جنسی خود با روکش ادامه دهید با همسر خود در این مورد گفت و گو کنید . شما هنوز هم می توانید صاحب فرزند شوید.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تبخال یک بیماری منتقله از راه جنسی (STD) ناشی از ویروس تبخال سیمپلکس (HSV) است. نوع اول HSV معمولا باعث تاول […]

اچ آی وی / ایدز و عفونت های فرصت طلب : اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) به سلول های سفید […]

بارداری و هرپس تناسلی زنان بارداری که به هرپس تناسلی مبتلا هستند، می بایست در مورد انتقال ویروس به کودک […]

آزمایشات تشخیص تبخال تناسلی این بیماری رایج STD است؛ با این حال خیلی از افرادی که بیماری انتقالی جنسی دارند […]

کلیات هرپس تناسلی : هرپس تناسلی بیماری است که به واسطه ویروس سیمپلکس هرپس ( HSV ) رخ می دهد […]

تبخال تناسلی یک عفونت رایج و بسیار مسری است که از طریق رابطه جنسی گسترش می یابد. این عفونت معمولا توسط […]


وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
[[رده:نمادهای
نوشتار]]
خانه

موبایل

 

تبخال تناسلی

دليل تبخال تناسلي چيست

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی-تبخال یک عفونت ویروسی است که به صورت زخم اولیه موضعی با تمایل به بهبودی و عود مجدد موضعی تظاهر می کند.عامل عفونی آن هرپس سیمپلکس نوع ۱ و ۲ می باشد . هر دو نوع این ویروسها می توانند آلودگی مجاری تناسلی یا مخاط دهان را باعث گردند .

 

نوع شماره ۲ این بیماری عامل ایجاد تبخال تناسلی است که خاص بزرگسالان بوده و از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود .

 

تبخال تناسلی ممکن است پس از اولین آلودگی با ویروس و یا در اثر فعال شدن عفونت مخفی ایجاد شده و ممکن است تبخال تناسلی نشانه های بالینی داشته و یا مخفی بماند.

در خانمها محل ابتدائی تظاهر ضایعات تبخال تناسلی، واژن و دهانه رحم است در حالیکه پس از عود ، زخمها در واژن ، پوست اطراف مقعد ،‌ پاها و باسن ایجاد می شود .

 

در مردان آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی محل بروز زخمهای تبخال تناسلی است و همچنین کسانیکه رابطه جنسی غیرمعقول از راه مقعد دارند در آن نقطه ایجاد می شود.

هرپس تناسلی ممکن است در سایر نقاط دستگاه تناسلی اطراف مقعد و دهان زن و مرد، برحسب رفتار جنسی آنها ، ایجاد شود.

 

آلودگی درون رحمی به ۳ شکل بالینی تظاهر می یابد:عفونت منتشر که بیشتر کبد را مبتلا می کند ، انسفالیت و عفونتهایی که محدود به پوست ، چشم و یا دهان می شوند.دو شکل اول بیماری اغلب کشنده است.این شکل عفونت معمولاً با هرپس ویروس شماره ۲ ایجاد می شود ولی هرپس ویروس شماره ۱   نیز می تواند عامل ایجاد آن باشد.

این بیماری گسترش جهانی دارد و در خون ۵۰ تا ۹۰ درصد بزرگسالان پادتن ویروس شماره ۱ وجود دارد ، آلودگی به این ویروس معمولاً قبل از ۵ سالگی اتفاق می افتد ولی در حال حاضر بیشترین موارد بیماری با ویروس شماره ۱ اتفاق می افتد.

 

روش انتقال تبخال تناسلی :

تماس با بزاق حاملین ویروس شماره ۱ ممکن است مهمترین وسیله انتشار ویروس باشد.تلقیح ویروس به دستهای کارکنان خدمات بهداشتی ( مثل دندانپزشکان )‌از طریق حاملین ویروس می تواند باعث ایجاد تبخال دست گردد.آلودگی نوزادان معمولاً هنگام تولد و عبور از مجاری آلوده تناسلی و یا با نسبت کمتری در داخل رحم و یا بعد از تولد اتفاق می افتد .دور کمون این بیماری بین ۱۲-۲ روز است .

 

دوره واگیری :

ویروس را می توان ۲ هفته و به ندرت تا ۷ هفته بعد از عفونت اولیه دهان یا دستگاه تناسلی جدا کرد . عفونت اولیه و عود آن می تواند بدون نشانه بالینی باشد . بعد از ابتلا به شکل اولیه و یا عود عفونت ، ویروس برای سالها و احتمالاً  تا آخر عمر بدون وجود نشانه بالینی به طور متناوب از مخاطهای آلوده ترشح میگردد .

 

قدرت آلوده کنندگی زخمهای عودکرده تبخال تناسلی کوتاهتر از عفونتهای اولیه است و معمولاً ویروس را بعد از ۵ روز نمی توان در آنها یافت .

چون عفونت نوزادان بسیار کشنده است توصیه می شود که در صورتی که آلودگی اولیه مادر به تبخال تناسلی در اواخر دوران بارداری ایجاد شده قبل از پاره شدن کیسه آب جنین، زایمان با عمل سزارین انجام شود .نوزادان را  باید از تماس با زخمهای گسترده و عفونتهای شدید اولیه ، زخمهای عود کرده و برخورد با ترشحات زخمهای هرپس حفظ کرد .

 

بیمارانیکه زخم هرپسی دارند نباید با نوزادان ، کودکانی که اگزما یا سوختگی دارند و یا بیماران مبتلا به کاهش ایمنی تماس داشته باشد

تبخال بیماری عفونی مزمنی است که در اثر آلودگی به ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) به‌وجود می‌آید و زخم‌ها و تاول‌هایی بر روی پوست ایجاد می‌کند. این زخم‌ها معمولاً بر روی لب‌ها، گونه‌ها، بینی، چانه، ناحیة تناسلی و باسن ظاهر می‌شوند. عفونت غالباً به صورت دوره‌ای ایجاد می‌شود و زخم‌های بدمنظره و دردناکی ایجاد می‌کند.

 

«تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال) را اولین بار جان آستروک (John Astruc) پزشک پادشاه فرانسه، در ۱۷۳۶، توصیف کرد. پس از آن به‌تدریج آشنایی پزشکان با این ضایعات و انواع تبخال‌های دهانی و تناسلی بیشتر شد تا سرانجام، در ۱۹۲۵، ویروس هرپس سیمپلکس، که عامل این ضایعات است، در آزمایشگاه کشت داده شد.

این ویروس که گسترش جهانی دارد در دو نوع ۱ و ۲ در انسان ایجاد بیماری می‌کند. نوع ۱ اغلب با تبخال‌های دهانی همراه است و ابتلای به آن از سنین پایین شروع می‌شود. به‌طوری‌که ۹۰ درصد افراد تا قبل از ۵ سالگی با ویروس تماس پیدا می‌کنند. ویروس نوع ۲ اغلب تبخال‌های تناسلی ایجاد می‌کند و تماس با آن اغلب در دوران بعد از بلوغ و شروع فعالیت جنسی است. اصولاً تبخال‌های تناسلی جزء بیماری‌هایی هستند که از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند.»

 

تبخال تناسلی

بروز علائم بیماری معمولاً ۴ تا ۷ روز بعد از تماس با فرد حامل ویروس یا ترشحات حاوی ویروس است. البته، در اغلب موارد، ابتلا بدون علامت است.

 

«شایع‌ترین علامت بیماری تبخال تناسلی، در صورت ایجاد، پیدایش تاول‌های کوچک آبدار در ناحیة تناسلی است که بعداً پاره می‌شوند و زخم‌های دردناکی ایجاد می‌کنند،زخم‌های ناشی از تبخال تناسلی خشک می‌شوند و به‌تدریج در چند روز بهبود می‌یابند.در تبخال تناسلی برخی افراد ممکن است فقط ضایعاتی قرمزرنگ یا برجسته پیدا کنند و برخی هم، هنگام دفع ادرار، درد داشته باشند. در خانم‌ها ممکن است ترشحات آبکی واژینال هم مشاهده شود. در مجموع می‌توان گفت سوزش ادرار، همراه با ترشحات آبکی شفاف از پیشابراه، غالباً از عوارض عفونت با ویروس تبخال است.»

 

دليل تبخال تناسلي چيست

زخم‌ها معمولاً ۴ تا ۷ روز بعد از اولین عفونت ایجاد می‌شوند و بیمار علائمی شبیه به سرماخوردگی نظیر تب، تورم غدد لنفاوی کشالة ران و کوفتگی دارد. زخم‌های تبخال تناسلی معمولاً در اولین ابتلا شدیدترند ولی در دفعات بعدی ابتلا، ضایعات کوچک‌ترند، درد کمتری ایجاد می‌کنند و زودتر بهبود می‌یابند. ضمن اینکه قبل از هر عود بیماری، فرد در ناحیة مبتلا احساس خارش، ضربان یا سوزش دارد و ممکن است دردهایی در لگن یا پاها داشته باشد.

 

«تظاهرات تبخال تناسلی در قسمت‌های مختلفی ازجمله آلت تناسلی و بیضه‌ها در آقایان، اجزای دستگاه تناسلی در خانم‌ها، مقعد، پیشابراه، باسن و پاها ایجاد می‌شوند. لیکن باید به‌خاطر داشت که بسیاری از مبتلایان بدون علامت‌اند یا علائم خود را با مشکلات دیگری ازجمله بیماری‌های قارچی، گزش حشرات و هموروئید اشتباه می‌گیرند.»

 

عوارض بیماری تبخال تناسلی :

در برخی افراد به دنبال انتشار ویروس به دستگاه عصبی علائمی همچون تب، سردرد، استفراغ و سفتی گردن ۳ تا ۱۲ روز بعد از ضایعات تناسلی ایجاد می‌شود. این حالت اگرچه برای بیمار بسیار ناراحت‌کننده است اغلب اوقات خوش‌خیم است و کاملاً بهبود می‌یابد.

 

تبخال‌های تناسلی  جزء بیماری‌هایی  است که از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند و «علاوه بر تماس جنسی، تماس پوست با ترشحات تنفسی افراد آلوده باعث انتقال عفونت‌های تبخالی می‌شود. بنابراین افرادی ازجمله دندانپزشکان، کارکنان بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و آزمایشگاه‌ها در معرض خطر بیشتری برای اکتساب بیماری‌های تبخالی هستند. همچنین انتقال از مادر به فرزند در حین زایمان یکی از راه‌های مهم انتقال بیماری تبخال تناسلی است.»

 

انتقال ویروس از یک نقطة بدن مثل ناحیة تناسلی به سایر نقاط ازجمله دست‌ها، بازوها، ران‌ها و نیز به دنبال دستکاری دیده شده است. چرا که، ویروس تبخال پس از ورود به پوست از انتهای (پایانه‌های) عصبی خود را به گره‌های عصبی منطقه می‌رساند و در آنجا به زندگی خود ادامه می‌دهد و می‌تواند دوباره خود را به سطوح مخاطی و پوستی برساند و ضایعات جدیدی ایجاد کند و به سایرین نیز منتقل شود. ضایعات تبخالی تمایل به عود مجدد دارند که دفعات عود در افراد متفاوت است و شرایط فردی و وضعیت ایمنی فرد به‌شدت روی آن تأثیر می‌گذارد.

 

شیوع بیماری تبخال تناسلی:

شیوع بیماری تبخال تناسلی در مناطق دنیا متغیر است ، «در امریکای مرکزی و جنوبی، بیماری ۲۰ تا ۴۰ درصد زنان را درگیر می‌کند. یک‌پنجم افراد بالای ۱۲ سال در امریکا به این ویروس آلوده‌اند که تقریباً ۹۵ درصد آنها از ابتلای خود بی‌خبرند. شیوع آن در کشورهای اروپایی ازجمله آلمان ۱۳ درصد، فنلاند ۱۶ درصد، ایتالیا ۱۸ درصد و در انگلیس ۲۰ درصد گزارش شده است. در منطقة جنوب صحرای کبیر افریقا، شیوع بیماری از ۳۰ تا ۸۰ درصد در زنان و ۱۰ تا ۵۰ درصد در مردان متغیر است. در تانزانیا، ۳۹ درصد و در استرالیا ۱۵ درصد گزارش شده است. در کشورهای آسیایی ازجمله بنگلادش ۱۲ درصد، ژاپن ۷ درصد، فیلیپین ۹ درصد و هند ۱۴ درصد شیوع دارد. به‌نظر می‌رسد در کشورهای آسیایی درحال‌توسعه شیوع بیماری کمتر و بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر است.»

 

در ایران، هرپس تناسلی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. لذا، مطالعات در زمینة بیماریتبخال تناسلی محدود است. در ۱۳۸۰، در مطالعه‌ای که روی اهداکنندگان خون در کرمان انجام شد، شیوع بیماری ۷/۲ درصد گزارش شد. بررسی دیگری که در ۱۳۷۵، در یکی از درمانگاه‌های تهران روی شیوع بیماری‌ها از راه تماس جنسی انجام شد، شیوع ۶ درصد گزارش شد. همچنین، طبق بررسی دیگری در مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران در تهران، شیوعی معادل ۴۳/۱۱ درصد تخمین زده شد.

 

درمان تبخال تناسلی:

«پس از معاینه و انجام بررسی‌های ضروری پزشک، تبخال تناسلی را می‌توان با داروهای ضد ویروس موجود درمان کرد. درمان معمولاً به صورت خوراکی است و در اولین بار ابتلا برای ۷ تا ۱۰ روز و در موارد عود حدود ۵ روز انجام می‌شود و باعث کوتاه شدن دورة بیماری و بهبود سریع‌تر ضایعات تبخال تناسلی می‌شود. در افرادی که به‌طور مکرر دچار ضایعات تبخال تناسلی می‌شوند، می‌توان از درمان طولانی‌مدت نگه‌دارنده برای مدت طولانی ۳ ماه تا یک سال، بسته به شرایط فرد، استفاده کرد. این درمان‌ها به مهار بیماری تبخال تناسلی کمک می‌کنند، ولی باعث درمان قطعی یا ریشه‌کنی ویروس نمی‌شوند.»

 

پیشگیری از تبخال تناسلی:

از طریق اجتناب از تماس‌های جنسی پرخطر و مشکوک، اجتناب از بی‌بندوباری جنسی و داشتن شرکای جنسی متعدد، اجتناب از تماس جنسی هنگام فعال بودن ضایعات، و استفاده از کاندوم در حین تماس جنسی مؤثر می‌دانند، چرا که هنوز واکسنی برای بیماری تبخال تناسلی وجود ندارد و بیشترین تأکیدها روی پیشگیری از ابتلا به آن است. هرچند که تحقیقات گسترده در زمینة تهیة واکسن مؤثر تبخال تناسلی همچنان ادامه دارد.

 

 

 

«۲۲ درصد زنان باردار به صورت بی‌علامت به ویروس تبخال تناسلی آلوده‌اند و ۲ درصد آنان در دوران بارداری به تبخال تناسلی مبتلا می‌شوند. از آنجا که بیماری تبخال تناسلی در اغلب موارد بی‌علامت است، بیش از ۹۰ درصد این افراد از ابتلای خود بی‌اطلاع‌اند. انتقال ویروس به جنین در حین زایمان و عبور از کانال زایمانی صورت می‌گیرد. برخی از متخصصان معتقدند، به منظور پیشگیری از انتقال عفونت از مادر به جنین، بهتر است زایمان این زنان به صورت سزارین باشد، در صورت ابتلای مادر در سه‌ماهة آخر بارداری، درصد احتمال انتقال به جنین بسیار بالاست. عفونت نوزادی با درگیری پوست، چشم، دهان، آسیب دستگاه عصبی مرکزی و دیگر اعضای داخلی، محدودیت رشد جنین و حتی مرگ جنین همراه باشد. اگر درمان سریع و به‌موقع آغاز شود، ممکن است از آسیب‌های بعدی پیشگیری کند یا از شدت آن بکاهد.»

منبع:www.pezeshkan.org


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

نگران ریزش موهای خود نباشید

موهایی پرپشت و زیبا داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

دليل تبخال تناسلي چيست

دليل تبخال تناسلي چيست

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد نحوه مصرف دسامبر 31, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *