دلايل نفخ روده بزرگ

دلايل نفخ روده بزرگ

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

دلايل نفخ روده بزرگ

دلايل نفخ روده بزرگ

پورتال جوانان ایرانی

باد گلو، گاز روده ها و نفخ هر سه به گازهای موجود در مجاری گوارش انسان مرتبط میباشند.

منابع گازها:

۱- منابع برونزاد: ۹۰ درصد گاز روده ها و معده از منابع برونزاد سرچشمه میگیرد. هنگامی که شما چیزی میخورید و یا میاشامید اندکی هوا نیز به همراه غذا وارد سیستم گوارشی شما میگردد. افزایش ترشح بزاق نیز (به هر علت) باعث ایجاد گاز برونزاد میگردد. بلعیدن هوا(aerophagia)  در افراد مضطرب بیشتر میباشد که فرد بطور ناخودآگاه مقدار زیادی هوا را می بلعد.دلايل نفخ روده بزرگ

۲- منابع درونزاد: ۱۰ درصد گاز موجود در روده ها از منابع درونزاد منشا میگیرند:

* محصول جانبی گوارش طبیعی: اسید معده توسط ترشحات لوزالمعده خنثی میگردد. نتیجه این واکنش تولید گاز دی اکسید کربن میباشد.

* باکتریهای موجود در روده بزرگ: برخی غذاهای خاص که بدن قادر به هضم آنها نیست در روده بزرگ توسط باکتریها تخمیر شده و گاز تولید میگردد.

* گازها از طریق فرآیند انتشار، بین روده ها و خون جابجا میشوند.

بادگلو(belching):

بلعیدن هوا علت اصلی بادگلو میباشد. اما برخی افراد نیز از سر عادت باد گلو میزنند و به وجود گاز در معده ربطی ندارد. زخم معده و مشکلات کیسه صفرا نیز میتواند باد گلو ایجاد کند. بیشتر هوای بلعیده شده توسط باد گلو خارج میگردد. اما مقدار اندکی ازهوا به روده ها راه می یابد که در آنجا نیز یا از طریق مخاط روده ها جذب خون میگردد و یا از طریق گاز روده از بدن خارج میگردد. چنانچه فرد در حالت دراز کش هوا بلعیده باشد غالب هوا به روده ها راه می یابد، اما اگر در وضعیت ایستاده و قائم باشد بیشتر هوای بلعیده شده از طریق باد گلو خارج میگردد.

راهکارهای کاهش باد گلو:

بلعیدن هوا اغلب در افراد مضطرب وجود دارد و این افراد بطور ناخودآگاه اقدام به بلعیدن هوا میکنند. افزایش ترشح بزاق نیز باعث بلعیدن هوا میگردد:

۱-کاهش دفعات بلعیدن غذا.

۲-آرام و آهسته غذا خوردن و نوشیدن مایعات.

۳-مایعات را جرعه جرعه بنوشید و از سرکشیدن یکباره آن خودداری کنید.

۴-اجتناب از پیپ، استعمال سیگار، جویدن آدامس و آب نبات، استفاده از نی برای نوشیدن مایعات، نوشیدن مایعات از بطری های دهان باریک، قرار دادن دست دندان مصنوعی لق در دهان (باعث افزایش ترشح بزاق میگردد).

۵-عدم مصرف غذاهای حاوی گاز نظیر نوشابه های گازدار، قرصهای جوشان و خامه زده شده.

۶-خودداری از بلعیدن عمدی هوا بمنظور باد گلو زدن.

۷-لقمه های غذا را قبل از بلعیدن بطور کامل بجوید.

۸-استرس و اضطراب خود را کنترل کنید.

گاز روده ها(flatulence):

به آزاد سازی ترکیبی از گازهای روده(flatus) که توسط باکتریها و مخمرهای مستقر در روده بزرگ (قولون) ایجاد میگردند، اطلاق میشود. غذاهایی که در بدن غیر قابل هضم میباشند (به علت عدم وجود آنزیم هضم کننده) مانند پلی ساکاریدها (به ویژه اولیگوساکاریدها) (نشاسته و سلولز) و برخی قندها بدن تغییر از مجاری گوارشی عبور کرده و به عنوان غذا به مصرف باکتریهای روده میرسند. محصول جانبی این فرایند تخمیری تولد گاز روده میباشد.

غذاهایی که ایجاد گاز میکنند:

حبوبات (لوبیا-عدس-لوبیای سویا-نخود فرنگی) -لبنیات (شیر-بستنی-پنیر)- سبزیجات(بروکلی-گل کلم-خیار-مارچوبه-کرفس-کاهو)- سبزیجات ریشه ای (سیب زمینی-شلغم-پیاز-تربچه-سیر-هویج-بادنجان)- میوه ها (زردآلو-سیب-گلابی-آلو-موز-کشمش) -غلات (جو دوسر-ذرت-برنج-دانه های کامل (به علت وجود فیبر)- آرد گندم)- مغزها (بادام هندی)

نکته: در اختلال عدم تحمل لاکتوز (عدم وجود آنزیم لاکتاز برای تجزیه لاکتوز)، لاکتوز(قند اصلی شیر) به روده باریک راه یافته و باکتریها از آن تغذیه میکنند. این امر گاز روده ها را افزایش میدهد.

نکته:سوربیتول که نوعی شیرین کننده است نیز میتواند ایجاد گاز کند.

نکته: برنج خیلی سهل الهضم است و کمترین تولید گاز را بهمراه دارد. اما نشاسته گندم، سیب زمینی، جو دو سر و ذرت گاز زیادی تولید میکنند.

نکته:غلات کامل به علت دارا بودن فیبر بیشتر گاز بیشتری تولید میکنند.

نکته: فیبرغذایی برای سلامتی بسیار مفید هستند، اما بایستی مصرف آنها را به آهستگی افزایش داد. برخی از فیبرها گاز تولید کرده اما برخی گاز تولید نمیکنند. (به مقاله فیبر رژیمی  رجوع شود)

مطالبی در رابطه با گاز روده ها:

۱-یک انسان بطور معمول روزانه ۰٫۵ تا ۱٫۵ لیتر گاز روده آزاد میکند.۱۲-۲۰ بار در روز. نیتروژن، اکسیژن، دی اکسید کربن، متان، هیدروژن، سولفید هیدروژن گازهای تشکیل دهنده روده میباشند.

۲-گاز روده ها عمدتا از نیتروژن و اکسیژن تشکیل یافته است که توسط دهان بلعیده میگردند.

۳-دی اکسید کربن توسط میکروبهای هوازی روده تولید میگردند.

۴-هیدروژن توسط برخی از میکروبها و گاز متان نیز توسط باکتریهای بی هوازی تولید میگردند.

۵-گازهای متان و هیدروژن اشتعال زا میباشند. تنها ۴۰ درصد روده افراد دارای میکروبهای تولید کننده گاز متان میباشد.

۶-بوی نامطبوع گاز روده ها به علت وجود مقادیر اندک ترکیبات حاوی سولفور میباشد. سولفید هیدروژن (بوی تخم مرغ گندیده) و سولفید کربونیل علت بوی بد گازهای روده ها بوده که نتیجه تجزیه پروتئین ها میباشند.

۷-علت دیگر بوی نامطبوع وجود اسیدهای چرب با وزن مولکولی پایین نظیر بوتیریک اسید(بوی کره فاشد) میباشد.

۸-گاز روده ها مانند مدفوع بوسیله حرکات دودی (انقباضات متوالی عضلات روده ای) به سمت مقعد رانده میشوند.

۹-برخی باکتریهای روده گاز تولید شده توسط باکتریهای دیگر را مورد مصرف قرار میدهند.دلايل نفخ روده بزرگ

۱۰-میزان تولید گاز در افراد متفاوت است و به تعداد و نوع باکتریهای مستقر در روده، نوع رژیم غذایی و میزان بلعیدن هوا توسط فرد بستگی دارد.

۱۱-غذاهایی که حاوی سولفور زیاد میباشند نظیر گل کلم، تخم مرغ و گوشت بوی نامطبوع گاز روده را افزایش میدهند.

نکته: وجود گاز زیاد در سیستم گوارش باعث درد شکم، نفخ، باد گلو و گاز روده حجیم و آزار دهنده میشود.

نفخ(bloating):

به احساس ورم و پری شکم و افزایش میزان گاز در مجاری گوارش اطلاق میگردد. علت نفخ معمولا وجود گاز زیاد نیست، بلکه به خاطر کندی انقباضات عضلانی و حرکات دودی مجاری گوارش میباشد. مصرف غذاهای چرب تخلیه معده را به تاخیر انداخته و ایجاد نفخ میکنند. همچنین نفخ میتواند به علت نشانگان روده تحریک پذیر باشد (که در آن انقباضات روده ای نامنظم میگردد)- علت دیگر نفخ میتواند تند تند غذا خوردن باشد. همچنین نفخ میتواند نشانه برخی بیماریها مانند آپاندیسیت و یا سنگ کیسه صفرا باشد. یبوست نیز ایجاد نفخ میکند. نفخ بیشتر در زنان بروز میکند. علت آن هم تغییر در سطح هورمونهای بدن و افزایش احتباس آب و نمک در بافتهای بدن،  پیش از قاعدگی میباشد.

علایم افزایش گاز روده ها:

۱-افزایش آزاد سازی گاز روده.

۲-آزاد سازی گاز بد بو.

۳-آزاد سازی گاز پر سروصدا.

۴-نفخ معده و شکم.

۵-صداها و درد شکم.

علل نفخ متناوب و افزایش گاز روده ها:

۱-افزایش تولید گاز:

* میزان گاز تولید شده توسط باکتریهای روده بزرگ  در افراد مختلف متفاوت است.

* سوء هضم و سوءجذب غذا در روده کوچک باعث میگردد تا غذای هضم نشده بیشتری به قولون (روده بزرگ) وارد گردد. هرقدر میزان غذای هضم نشده در اختیار باکتریهای روده برگ باشد گاز بیشتری نیز تولید خواهد شد. (مثل نارسایی لوزالمعده و یا اختلال عدم تحمل لاکتوز)

* رشد مفرط و انتشار باکتریهای روده بزرگ به روده کوچک. با آنکه باکتریها منحصرا در روده بزرگ مستقرهستند، اما گاهی اوقات باکتریها به روده کوچک راه می یابند. بنابراین غذا قبل از هضم و جذب توسط باکتریها مصرف گردیده و تولید گاز افزایش می یابد.

۲-انسداد فیزیکی: میتواند در هر نقطه از مسیر مجاری گوارش ایجاد شود.انسداد ممکن است دائم و یا موقت باشد، مثل تنگی باب المعده.

۳-انسداد کارکردی: به علت عملکرد ضعیف عضلات معده و روده (که محتویات معده و روده را به جلو میراند) ایجاد میگردد. هنگامی که این عضلات بدرستی عمل نمی کنند، محتویات روده ای تجمع یافته و باعث ورم و نفخ شکم میگردد. چربی ها نیز میتوانند باعث کندی حرکات روده ای و تخلیه معده گردد.

۴-حساسیت مفرط روده ای: برخی افراد به افزایش اندک گاز روده ها نیز حساس بوده و احساس نفخ و ورم معده میکنند.

۵-مصرف برخی آنتی بیوتیکها و مسهل ها نیز ایجاد نفخ و گاز روده ای میکنند.

نکته: گاز روده ها نشانه فعالیت طبیعی روده ها میباشد. احتباس گاز روده نیز خطرناک نیست اما میتواند باعث یبوست گردد.

نکته: تمام گاز موجود در مجاری گوارش از طریق مقعد خارج نمی گردند. برخی از طریق انتشار به خون راه یافته و از طریق ریه ها مجددا به هوا بازمیگردند. برخی از گازها نیز در داخل مدفوع به دام افتاده و همراه با مدفوع دفع میگردند.

نکته:هنگامی که شما گاز روده را محبوس کرده و آن را خارج نمیسازید، در طی شب که عضلات بدن شل میشود گاز روده ها نیز بطور خودکار آزاد میگردند.

تشخیص نفخ مزمن:

۱-عکسبرداری اشعه x از شکم و روده کوچک.

۲-اندازه گیری سرعت تخلیه معده.

۳-عکسبرداری فراصوت،سی تی اسکن و ام آرآی.

۴-تستهای سوء جذب و سوء هضم.

۵-تست تنفسی هیدروژن و متان.

درمان نفخ و افزایش گاز روده ها:

۱-چنانچه علت سوء هضم و نارسایی لوزالمعده باشد باید مکمل آنزیمهای لوزالمعده تجویز گردد.

۲-چنانچه علت سوء هضم لاکتوز، فروکتوز و یا سوربیتول باشند، باید غذاهای حاوی این قند ها از رژیم غذایی حذف گردیده و یا از مکمل آنزیمهای گوارشی استفاده شود. آنزیمهای alpha-galactosidase باعث هضم قندهای کمپلکس گردیده و حجم گاز روده ها را کاهش میدهند. مکمل های آنزیمهای گوارشی موجود شامل لاکتاز، آمیلاز، لیپاز، پروتئاز، سلولاز، پکتیناز، اینورتاز، گلوکوآمیلاز، مالت دیاستاز میباشند.

۳-چنانچه سوء هضم و سوء جذب به علت اختلال در عملکرد دیواره روده ها باشد، باید با بیوپسی روده کوچک و کشف علت داروی مرتبط تجویز گردد.

۴-چنانچه علت انسداد فیزیکی باشد، عمل جراحی باید صورت گیرد.

۵-چنانچه علت انسداد کارکردی باشد، بایستی ازداروهای محرک فعالیت عضلات معده و روده کوچک نظیر erythromycin وmetoclopramide مصرف کرد.

۶-مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات های هضم ناپذیر باید محدود و یا از رژیم غذایی حذف گردند.

۷-غذا به آرامی و آهستگی صرف شود.

۸-قدم زدن پس از صرف غذا حرکات روده ها را تحریک میکند.

۹-مصرف داروی simethicone نیز میتواند نفخ را کاهش دهد.

۱۰-مصرف قرصهای زغال فعال شده قبل از غذاهایی که نفخ آور میباشند گاز روده ها را کاهش میدهند.

۱۱-آنتی بیوتیک ریفاکسیمین rifaximin که در درمان اسهال مرتبط با e-coli تجویز میگردد نیز حجم گازهای روده را کاهش میدهد.

۱۲-مصرف اندکی مایعات اسیدی همچون آب لیموترش و یا سرکه همراه با غذا باعث تحریک ترشح اسید هیدروکلریک و آنزیمهای گوارشی میگردد.

۱۳-مصرف ماست، زیره سبز(cumin)  ، زیره سیاه(caraway)  وزردچوبه(tumeric) گاز روده ها و نفخ را کاهش می دهند.

۱۴-تخمیر، اولیگوساکاریدها را تجزیه کرده و تولید گاز آنها را کاهش میدهد. به همین خاطر توفو tofu (پنیر سویا) گاز خیلی کمتری نسبت به لوبیای پخته تولید میکند.

۱۵-برای کاهش خاصیت نفخ آوری لوبیای پخته، لوبیا را ۲۴ ساعت درون آب بخیسانید و سپس آب پز کنید. اما این کار مواد مغذی دیگر محلول در آب را نیز از لوبیا خارج میسازد.

۱۶-مصرف آنتی اسید ها باد گلو را افزایش داده و نفخ را رفع میکند.

۱۷-نعناع، آویشن، فلفل فرنگی شیرین، ریحان، دارچین، زنجبیل و لیمو ترش باعث تسهیل عمل دفع گازهای روده ها و باد گلو شده و ضد نفخ میباشند.

۱۸-جای مصرف ۳ وعده غذایی سنگین در روز از ۶ وعده غذایی سبک استفاده کنید.

برچسب ها : درمان نفخعلت نفخگاز رودهگاز شکمگاز معدهمردماننشانه نفخنفخ شک چیست

۲۱ خرداد, ۱۳۸۷

۲۱ خرداد, ۱۳۸۷

۲۳ خرداد, ۱۳۹۰

من خودم چند سال هست که این مشمل نفخو داشتم و خدا رو شکر جدیدا تا حد هشتاد نود درصد تونستم حلش کنم و همش منتظر بودم راهی پیدا کنم که جواب بده و بیام برای مردم بنویسم که برای خیلی هاتون ب نظرم جواب میده…چون خودم نظر ها و نظرها و مطالب توی اینترنت خوندم و روی خودم انجام دادم و متاسفانه جواب نگرفتم یا خیلی کارهای سخت و زمانبری بودن…و البته گاها با عوارض جانبی….شاید به اندازه یه پروژه کارشناسی روی خودم کار کردم و بالاخره جوینده یابنده است….و اما راه حل بسیار ساده این مشکل….
یک ساعت قبل از غذا …حین غذا و یکی دو ساعت بعد از غذا نوشیدنی،ماست،یا هر چیز آبکی نخورید…..و بسیار آرام غذا بخورید و زیاد بجویدش و به معدتون فشار نیارید و پر از غذا بیش از حجمش نکنید…..همین …ب نظرم همه میتونن این کارو بکنن….خودم اینو خیلی جاها میشنیدم ولی میگفتم برو بابا کار من ازین حرفا گذشته….ولی واقعا معجزه کرده برام خدا رو شکر…یک هفته امتحان کنید….به امتحانش می ارزه….
کارهای جانبی دیگه اینه که بعد از غذا لم ندید و اصن پاشید ظرفا رو بشورید یا راه برید….و بعد از این یکی دو ساعت یه میوه مثل سیب بخورید ….و دستشوییتون که گرفت سریع برید و در دستشویی وقت بزارید…چرا که علت خیلی از نفخ ها یبوست و عدم اجابت مزاج کامل هست…..و واقعا اگر به همین روش طبیعی مشکلتون حل نشد بعد سراغ گیاهان دارویی برید …حقیقتا طب سنتی هم گیاهان و عرقیات رو اول توصیه نمیکنه….بلکه ابتداعا اصلاح سبک زندگی هست که چه بسیار در متون دینی ما راجب همین آداب غذا خوردن صحبت شده….راستشو بخاین این راه حل رو هم من هم شما خیلی جاها و توی همین متن شنیدیم و خوندیم..اما من همینکه از زبان دکتر میر غضنفری شنیدم اعتماد کردم و یک بار مثل آدم امتحان کردم…البته یادتون نره که ب جز این ساعات آب زیاد بخورید و تشنگی رسول جبرانش کنید
و این مشکل ب ظاهر ساده اما واقعا مشکل ساز که آدمو از هر جمعی دور میکنه و فعالیت های عادی انسان رو مختل میکنه و مجردها رو برای ازدواج سرد میکنه و دانشجو ها رو خونه نشین و خلاصه آدمو هر فعالیت اجتماعی دور میکنه… راهکار قطعی هست و استفاده از زیره و رازیانه و … اگرچه میتونه موثر باشه اما موقتی و با عوارض هست….
شبها با دراز کشیدن و جا بجا شدن این مشکل بیشتر میشه که اگه کتار همسرتون میخابید خیلی جم نخورید!و به تجربه من اگه زور بزنید هی بیشتر میشه و سعی کنید اینکارو نکنید..اگرم مجبور شدید خالی کنید خودتونو دستتونو جلوی مقعد بزارید که از پخش شدن بو در فضا تا حد زیادی جلوگیری میکنه..
و در آخر یادتون نره که بدن شما استثنایی هست و با اصلاح عاداتتون هیچکس بهتر از خودتون نمیتونع علت اصلی مشکل و درمانشو پیدا کنه…ریشه نفخ بعضی ها استرس هست که باید استرسشون رسول کنترل کنند و کلا درست زندگی کردن جلوی خیلی بیماریهای جسمی و روحی رو میگیره که خودتون مسئول حل اون هستید.خدا یاور ههمون باشه

افرين

سلام اینجانب بعد از عمل لیزری شقاق توسط یک جراح عمومی دچار بی اختیاری در دفع گاز روده شدم و بعد از اجابت مزاج ترشحات و مقداری خون از مقعد خارج می شود می خواستم بدونم درمانی برای بی اختیاری دفع گاز درمانی وجود دارد با تشکر التماس دعا

تحرك بعد از خوردن غذا، تقسيم وعده هاي غذايي به دفعات بيشتر با حجم كمتر، نخوردن مايعات بعد و قبل غذا، ورزش، پاكسازي كبد ومعده با مواد غذايي، بسيار كمك ميكنه

سلام با عرض پوزش قبل سوال ،من ۲۲سالمه حدودا از هفده سالگی دچار یه مشکل عجیبیم به گونه که کاملا گوشه گیر شدم‌،من معده درد مشکل روده و درد شکمی دارم دکترم رفتم گفت سندروم روده هست ولی من نه اسهال دارم ته یبوست ،مشکل من اینه که تو یه جمع که الکی اظطراب بهم دست میده یا تو یه شرایط استرس احساس دفع بهم دست میده همراه با بی اختیاری خروج گاز ،چندین بارم پیش اومده بی اختیار گاز رودم خارج شه ،مثلا سر کلاس درس الکی استرس میگیرم شکمم درد میکنه احساس خروج گاز دست میده و….تو رو خدا چ خاکی بسرم بریزم راهنمایی کنین دیگ خسته شدما ،هیشکیم نمیدونه من همچین مشکلی دارم بگمم مسخره میکنن ،آرزوی مسافرت با اتوبوس تو دلم مونده

دوست عزیز شما به یک روانشناس مراجعه کنید ومشکل اضطرابتونو حل کنید.نگران نباشید اگر لازم شد داروی ضد اضطرا ب هم زیر نظر پزشک مصرف کنید.

روده من مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستش حالا بعضی وقتا یه غلطی میکنم شیر میخورم دو روز از دل درد و شکم درد میمیرم آدم ۲۴ساعته هم که به دستشویی دسترسی نداره، انقد بهم فشار میاد ولی خودمو کنترل میکنم ولی فقط از یه چیزی میسوزم اونم اینکه با اینکه گاز روده مو نگه میدارم ولی یه صداهایی شبیه صدای گاز روده از داخل شکمم میاد… اطرافیان هم مخصوصا تو کلاس یا محل کار نمیدونن که منه بدبخت خودمو نگهداشتم اون صدا که از داخل شکمم اومده دست خودم‌نبوده یبارم آبروم رف سر کلاس دخترا برگشتن نگا کردن فک‌کردن من…والا آدم بمیره بهتره از این زندگی

آقایون و خانمهای عزیز
برید عطاری بگید عرق نعنا میخواید ده دقیقه بعد از غذا یه قاشق بخورید دیگه معدتون نفخ نمیکنه-من خودم امتحان کردم نتیجه گرفتم-به چند نفر دیگه هم گفتم عمل کردن واسشون خوب بود-ضرری نداره که پنج شش هزار تومن خرج کنید انشالله نتیجه بگیرید- من خودم بعد از چند هفته هم دیگه نیازی نمیدیدم که بخورم و واسه مدت زیادی هست که دیگه نخوردم

سلام
٩٠%مشكلات گوارشي با نفس هاي عميق هميشگي و ممتد قابل جبرانه
از طرف كسي ك ١٥ساله آي بي اس شديد داره

بایدمثل خیلی از اروپایی ها خود را راحت نمود.. خجالت را کناربگزارید وبا دفع باد به سلامتی خود کمک کنید. من خودم روزی حداقل ۱۵ تا ۲۰ بار باد معده میدهم و کنارآمده ام با نفخ زیادم.

سلام
من خودم مدتها دلدرد ونفخ داشتم تا اینکه یک سال میشه که چای خوردن رو اتفاقی ترک کردم وبلافاصله ۸۰درصد مشکلات نفخ ودلپیچم حل شد
لطفا غذاهای تند اصلا مصرف نکنیدوچیزهای شیرین هم کم مصرف کنید
امتحان کنید ضرر نمیکنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وبسایت

دنبال کردن

روشهای موفقیت

تکنیک‌ های صدا : چطور عالی صحبت کنید

۱۹ آذر, ۱۳۹۲

مد و مسائل زندگی

تأثیر گفتار در زندگی

۲۷ بهمن, ۱۳۸۸

ازدواج و خانواده

اسرار روابط جنسی در خانواده های موفق

۳۰ اردیبهشت, ۱۳۸۷

ازدواج و خانواده

۲۰ روش برای رسیدن خانمها به ارگاسم

۱۰ تیر, ۱۳۸۷

ازدواج و خانواده

ازدواج و استقلال مالی – چگونه برنامه ریزی کنیم؟

۲ خرداد, ۱۳۸۷

چطور کسی که عاشقش بودید را فراموش کنید

بررسی خودارضایی از نقطه نظر علمی

تنفر از والدین: چرا برخی فرزندان از والدین خود متنفر میشوند؟

وقتی مردی شما را بخواهد…

عشق یکطرفه: کسی را دوست دارید که دوستتان ندارد؟

بیشتر

مد و مسائل زندگی

۱۱ هدیه که بیشتر از هر چیز خانم‌ها را هیجان زده می‌کند

۲۶ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

لباس‌هایی که حتما باید در کمد یک خانم امروزی پیدا شود

۲۶ آذر, ۱۳۹۷

سلامتی و بهداشت

ایست قلبی : علائم، علل، پیشگیری و کمکهای اولیه

۲۵ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

وقتی زندگی بر وفق مراد نیست چه کنیم؟

۲۰ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۱۰ ایده ساده برای ست کردن مادر و دختری

۲۰ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۸ قانون مهم قبل از ست کردن کیف و کفش برای خانم‌های خوش سلیقه

۲۰ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

هفت لباس و اکسسوری زمستانه ضروری برای پسربچه‌ها

۲۰ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۹ روش افراد موفق برای مقابله با استرس

۱۴ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۱۳ نکته درمورد روابط که از درد کشیدن‌تان جلوگیری می‌کند

۱۲ آذر, ۱۳۹۷

روشهای موفقیت

هشت روش طلایی برای دستیابی به موفقیت مالی

۱۱ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

یک دیکتاتور چگونه قدرتش را تقویت و تثبیت میکند؟

۲ آذر, ۱۳۹۷

سلامتی و بهداشت

انواع پر خطر ویروس HPV (پاپیلوم انسانی)، نشانه ها، تشخیص و درمان

۲۸ آبان, ۱۳۹۷

سلامتی و بهداشت

ارتباط استرس و دیابت

۲۳ آبان, ۱۳۹۷

ازدواج و خانواده

خیانت زن به مرد در زندگی مشترک

۲۲ آبان, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

چطور استرس ناشی از کمال‌گرایی را کاهش دهیم

۲۰ آبان, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

پنج روش ست کردن لباس آقایان برای مهمانی‌های رسمی

۱۹ آبان, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۱۱ روش عالی برای تقویت ناخن و افزایش زیبایی آن

۱۹ آبان, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

نقش دولت ها در رشد اقتصادی

۷ آبان, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

مهربانی و صداقت: آیا می‌توان یکی را به‌تنهایی داشت؟

۱ آبان, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

پیامدهای سرنوشت‌باوری (تقدیرگرایی)

۲۳ مهر, ۱۳۹۷

سلامتی و بهداشت

انواع پر خطر ویروس HPV (پاپیلوم انسانی)، نشانه ها، تشخیص و درمان

۲۸ آبان, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

لباس‌هایی که حتما باید در کمد یک خانم امروزی پیدا شود

۲۶ آذر, ۱۳۹۷

سلامتی و بهداشت

ایست قلبی : علائم، علل، پیشگیری و کمکهای اولیه

۲۵ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

وقتی زندگی بر وفق مراد نیست چه کنیم؟

۲۰ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۱۰ ایده ساده برای ست کردن مادر و دختری

۲۰ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۸ قانون مهم قبل از ست کردن کیف و کفش برای خانم‌های خوش سلیقه

۲۰ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

هفت لباس و اکسسوری زمستانه ضروری برای پسربچه‌ها

۲۰ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۹ روش افراد موفق برای مقابله با استرس

۱۴ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۱۳ نکته درمورد روابط که از درد کشیدن‌تان جلوگیری می‌کند

۱۲ آذر, ۱۳۹۷

روشهای موفقیت

هشت روش طلایی برای دستیابی به موفقیت مالی

۱۱ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

یک دیکتاتور چگونه قدرتش را تقویت و تثبیت میکند؟

۲ آذر, ۱۳۹۷

مد و مسائل زندگی

۱۱ هدیه که بیشتر از هر چیز خانم‌ها را هیجان زده می‌کند

۲۶ آذر, ۱۳۹۷

کلیه حقوق سایت برای مردمان محفوظ است . استفاده غیر تجاری مطلب همراه با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
اگرچه گاهی اوقات نفخ در اثر شکل‌گیری یک تومور، ابتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر، انسداد و یا سایرعلایم مهمی که اعضای گوارشی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بروز می‌کند، اما به گفته متخصصان، شایع ترین دلایل بروز نفخ عبارتند از خوردن بیش از اندازه غذا، بلعیدن هوا به ویژه به هنگام غذا خوردن، یبوست، عدم تحمل قند لاکتوز و یا آلرژی غذایی.

 

دلايل نفخ روده بزرگ

اگر مواد غذایی به خوبی در روده هضم نشوند، ممکن است نفخ به وجود‌ آید، زیرا غذای هضم نشده و باقیمانده در روده تخمیر می‌شود و گاز تولید می‌کند.

 

علل شایع نفخ شکم

1- بلعیدن هوا (یک نوع عادت عصبی)

2- یبوست

3- ریفلاکس معده به مری (بازگشت غذا و اسید معده از معده به مری)

4- سندرم روده تحریک پذیر

5- عدم تحمل لاکتوز و سایر عدم تحمل های غذایی

6- پرخوری

7- رشد بیش از حد باکتری ها در روده باریک

8- افزایش وزن

9- آکاربوز (داروی بیماری دیابت) و هر دارویی که دارای لاکتولوز و یا سوربیتول باشد می تواند باعث نفخ شود.

10- قاعدگی زنان: خانم ها قبل، بعد و در طی قاعدگی ممکن است دچار نفخ شکم شوند. برای کاهش این نفخ می توان ورزش کرد و غذاهای با فیبر بالا مصرف نمود.1- آسیت (آب آوردن شکم) و تومورها

2- بیماری سلیاک

3- سندرم دامپینگ (زمانی رخ می دهد که محتویات هضم نشده معده خیلی سریع به داخل روده کوچک منتقل شوند)

4- سرطان تخمدان

5- زمانی که لوزالمعده (پانکراس) نمی تواند آنزیم های مورد نیاز برای هضم غذاها را بسازد (خوب کار نکردن پانکراس).

 

مراقبت خانگی

1- از مصرف آدامس و نوشابه گازدار خودداری کنید، مخصوصا از آنهایی که فروکتوز یا سوربیتول زیادی دارند.

2- از مصرف مواد غذایی نفاخ مثل کلم، شلغم، نخود، عدس و لوبیا خودداری کنید.

3- خیلی سریع غذا نخورید.

4- سیگار نکشید.

5- اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می توانند نفخ شما را بدتر کنند.

6- تحت نظر پزشک می توانید از داروهای ضدنفخ استفاده کنید.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده مشکلات زیر همراه با نفخ، به پزشک مراجعه کنید:

– درد شکم

– مشاهده خون در مدفوع یا داشتن مدفوع سیاه و قیرمانند

– اسهال

دلايل نفخ روده بزرگ

– سوزش سردل که بدتر می شود

– تهوع

– کاهش وزن

نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

نفخ شکم اذیت‌تان می‌کند؟

نفخ شکم، مشکلی آزار دهنده

چرا نفخ می‌کنیم؟

علت درد شکم چیست؟

13 نوع درد شکم را جدی بگیرید


همیشه در طول مجرای گوارشی (از معده تا مقعد) این گاز وجود دارد. تنها در صورت درد بیش از حد متوجه این گاز می شویم.
دلايل نفخ روده بزرگ

گاز بیش از حد روده ای در معده و قسمت بالای روده می تواند به صورت آروغ دیده شود.

 

گاز بیش از حد روده ای در قسمت پایین روده می تواند به شکل گازی که از مقعد دفع می شود، بروز کند.

 

گاز بیش از حد در دیگر قسمت های مجرای گوارشی می تواند باعث درد  و گرفتگی عضلات گردد.

 

برخی مواقع، افزایش گاز روده ای می تواند نشان‌دهنده نوعی اختلالات گوارشی باشد.

 

علل گاز روده ای

گاز بیش از حد روده ممکن است در اثر بلع هوای زیاد در حین غذا خوردن، نوشیدن مایعات و یا جویدن آدامس ایجاد شود.

 

گاز پایین روده در اثر عمل باکتری ها روی مواد غذایی ایجاد می شود. اگر مواد غذایی که به روده بزرگ می رسند، تجزیه نشده باشند، گاز روده ای رخ می دهد.

 

اگر باکتری ها باعث گاز روده ای شوند، این گاز از هیدروژن، دی اکسید کربن و گاهی اوقات متان ساخته شده است.

 

غذاهایی که باعث تولید گاز می شوند

برخی موادغذایی به طور کامل هضم نمی شوند و توسط باکتری های روده، تجزیه شده و به قطعات کوچک تر و گاز تبدیل می شوند.

 

مواد خوراکی که مولد گاز روده ای هستند، شامل موارد زیر است:

– حبوبات مثل لوبیا و عدس

– شیرو لبنیات

– فروکتوز و سوربیتول که در برخی میوه ها یافت می شوند و همچنین به عنوان شیرین کننده مصنوعی مورد استفاده می باشند.


بیماری های گوارشی که باعث تولید گاز می شوند


1- سندرم دامپینگ: اگر شما قسمتی از معده خود را با عمل جراحی براشته باشید و یا عمل بای‌پس معده را برای لاغری انجام داده باشید، به احتمال زیاد دچار این سندرم خواهید شد. در این بیماری، محتویات هضم نشده معده خیلی سریع به داخل روده کوچک منتقل می شوند و باعث درد شکم، تهوع و اسهال می گردد.

 

2- آلرژی غذایی: اگر دچار آلرژی یا حساسیت غذایی باشید، با خوردن مقدار کمی از غذای آلرژی زا، سیستم ایمنی بدن واکنش نشان می دهد. تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، ورم لب ها، صورت، زبان و حلق و سوزش دهان، کهیر و مشکلات تنفسی و افت شدید فشار خون از جمله علائم آلرژی غذایی هستند. بنابراین اگر دارای آلرژی غذایی هستید، از مصرف غذاهای آلرژی زا باید جدا خودداری کنید، زیرا می تواند باعث شوک آنافیلاکسی شود که کشنده است.

 

3- عدم تحمل غذایی مانند عدم تحمل لاکتوز: مربوط به سیستم گوارشی می باشد و دارای علائم نفخ، درد قسمت پایینی شکم و یا صدای قسمت پایینی شکم، اسهال و تهوع است.

 

4- ریفلاکس معده: در این بیماری اسید و محتویات معده به سمت مری بر می گردد و باعث احساس سوزش سر دل یا ترش کردن غذا می شود.

 

5- فلج معده یا گاستروپارز: در بیماری فلج معده، عضلات معده کار خود را درست انجام نمی دهند و معده به طور کامل تخلیه نمی شود و باعث مشکلات گوارشی و مشکلاتی در سطح قند خون و تغذیه می گردد.

 

دلايل نفخ روده بزرگ

6- سندرم روده تحریک پذیر (IBS): بیماری سندروم روده تحریک پذیر بر روده بزرگ اثر دارد و موجب گرفتگی و دردهای شکمی، نفخ، اسهال و یبوست می گردد.

 

7- زخم پپتیک: موجب ایجاد زخم در معده و قسمت ابتدایی روده کوچک (دوازدهه) می گردد. از شایع ترین علامت های این زخم، درد شکمی می باشد.

 

8- بیماری سلیاک: سلیاک واکنش ایمنی بدن نسبت به پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار (گلوتن) است. در این بیماری روده آسیب می بیند که باعث از دست دادن وزن، سوء جذب، نفخ و گاهی اوقات اسهال می شود و در نهایت مغز، سیستم عصبی، استخوان ها، کبد و سایر اندام ها از تغذیه لازم برخوردار نخواهند شد.

 

چه موقع باید نزد پزشک رفت؟

گاز روده ای به ندرت نشاندهنده مشکلی جدی و خطرناک است.

 

گاز روده ای می تواند باعث ناراحتی و خجالت فرد شود.

 

اگر این گاز شما را اذیت می کند، رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

 

اگر گاز روده ای شما با تغییر رژیم غذایی وجود داشت و یا بدتر شد، نزد پزشک متخصص گوارش بروید.

 

اگر گاز روده ای همراه با تهوع، اسهال، یبوست، کاهش وزن بی دلیل، وجود خون در مدفوع و یا سوزش سر دل باشد، نیز بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

چرا شکم صدا می کند؟

با درد معده چه کنیم؟

نفخ شکم اذیت‌تان می‌کند؟

قاروقور شکم ربطی به گرسنگی ندارد

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است
[[رده:نمادهای
نوشتار]]

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بیشتر مواقع از نفخ شکم رنج می‌برید از علت های نفخ شکم نباید بی تفاوت بگذرید هر چند که شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارید. این موارد را بررسی کنید چون نفخ شکم عارضه ای است که در نتیجه بروز بیماری خود را نشان می دهد.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بیشتر مواقع از نفخ شکم رنج می‌برید از علت های نفخ شکم نباید بی تفاوت بگذرید هر چند که شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارید. نفخ شکم که نوعی عارضه مزمن و دوره ای محسوب می‌شود علت های گوناگونی دارد. تغذیه نامناسب، استرس زیاد، مصرف داروهای خاص و حتی آلودگی هوا از جمله مواردی است که عامل نفخ شکم است. نفخ مداوم شکم گاهی نشان دهنده ابتلا دستگاه گوارش فرد به باکتری کاندیدا است. نفخ شکم از بیماری‌هایی است که به ظاهر عارضه ای بی اهمیت است در حالی که وجودش نشانه دهنده بیماری است که باید شناخته و درمان شود. معمولا گاز و نفخ در دستگاه گوارش وقتی شدید نباشد مشکلی هم برای شخص ایجاد نمی‌کند. ولی بسته به شدتش گاهی زندگی اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و او را منزوی می‌کند. افرادی که این مشکل را دارند متوجه شده اند با خوردن بعضی از غذاها و داشتن بعضی عادت ها حال شان بهتر یا بدتر می‌شود. نت‌نوشت امروز را بخوانید تا درباره علت های نفخ شکم بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید: علل نفخ شکم در زنان که غیر عادی است

مشکل در هضم غذا از جمله علت های نفخ شکم است. افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر یا IBS، زخم معده، حساسیت به پروتئین گندم یا سلیاک از جمله عواملی است که باعث بروز نفخ شکم می شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا هستند بین ۲۳ تا ۹۶ درصد آن‌ها نفخ شکم دارند. ۵۰ درصد این افراد اختلال هضم به نام دیس پپسی dyspepsia و ۵۶ درصد یبوست های مزمن دارند که همه و همه به نفخ شکم منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید: سم زدایی روده بزرگ و درمان یبوست با ۲ روش خانگی معجزه آسادلايل نفخ روده بزرگ

احتباس مایعات یکی از علت های نفخ شکم است. گاهی مایعات بدن در بخش شکم یا لگن جمع می شود که علاوه بر نفخ شکم افزایش سایز بدن را هم سبب می شود. احتمالا متوجه شدید گاهی سایز دور کمرتان صبح‌ها با شب‌ها گاهی بین ۴ تا ۸ سانتیمتر فرق می کند. در صورتی که متوجه این مشکل شده اید بهتر است تحت نظر پزشک با انجام آزمایش های لازم، عفونت دستگاه گوارش یا بیماری های کبد بررسی شود. چون گاهی حتی سرطان کبد ممکن است منجر به جمع شدن مایعات بدن در شکم و لگن شود. هپاتیت نیز از دیگر بیماری‌هایی است که باعث نفخ شکم و احتباس مایعات بدن در شکم و نفخ آن می شود. اگر همراه با نفخ شکم علائمی دیگری مثل استفراغ، دردهای شکم، هضم نشدن غذا، و کاهش وزن دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

کمبود آب از علت های نفخ شکم

پس از مصرف الکل یا غذاهای حاوی نمک شکم بزرگ شده دچار نفخ می شود. کم آبی بدن نیز از دیگر علت های نفخ شکم است. اگر به اندازه کافی آب ننوشید علاوه بر نفخ شکم به احتمال زیاد یبوست نیز باعث می شود تا احساس کنید بدن تان پف کرده است. در مواقعی که غذاهای حاوی نمک یا الکل مصرف کرده اید سعی کنید بعد از آن آب زیادی بنوشید تا با دفع مایعات و مدفوع از نفخ شکم جلوگیری کنید. دستگاه گوارش برای هضم غذا نیاز به آب فراوانی دارد تا بهتر کار کند. آب باعث شکسته شدن قطعات غذا می شود. پس سعی کنید حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب در طی روز بنوشید. اگر بتوانید بیشتر آب بخورید مسلما بهتر است. یکی از برنامه هایتان نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا باشد.

یکی از اصلی ترین علت های نفخ شکم یبوست است. در صورتی که با خوردن غذاهای خاصی دچار یبوست و نفخ شکم می شوید بهتر است آن (ها) را از برنامه غذایی‌تان حذف و به جای آن‌ها فیبر بیشتری مصرف کنید. خوردن فیبر به همراه آب زیاد مانع از یبوست می شود. تغییر روش در برنامه غذایی و فعالیت های روزانه مثل نرمش و ورزش  از جمله پیاده روی به میزان زیادی یبوست را برطرف و از بروز مجدد آن جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی یبوست با چای گیاهی و آبمیوه و حرکات ورزشی و باید نبایدهای درمان یبوست

حساسیت به غذاهایی مثل سویا، غذاهای حاوی گلوتن، برخی از کربو هیدات‌ها از دیگر عوامل بروز نفخ شکم است. چند روزی برنامه غذایی‌تان را بررسی کنید تا در صورتی که نسبت به غذای خاصی حساسیت دارید و دچار نفخ شکم می شوید بلافاصله آن را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید. بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند و نمی‌توانند آن را هضم کنند. بعضی دیگر سلیاک دارند و هضم فرآورده های گندم برایشان مشکل است. اگر جزو این دسته از افراد هستید از شیر و فرآورده های گندم نباید استفاده کنید.

بعضی از غذاها مثل انواع کلم، سیب زمینی، حبوبات نسبت به بقیه غذاها نفخ بیشتری در معده و روده ایجاد کرده باعث بادکردگی شکم می‌شود. در واقع هضم این غذاها برای دستگاه گوارش سنگین است. در نتیجه وقتی ذرات این غذاها برای هضم شکسته می‌شود تولید نفخ دستگاه گوارش می‌کند.

بیشتر بخوانید: چرا لوبیا باعث نفخ می‌شود؟ چگونه لوبیا بخوریم تا نفخ نکنیم؟

روش و نحوه پخت یکی از بهترین روش های جلوگیری از نفخ کردن است. از آن جا که هضم پوسته سخت حبوبات برای بعضی از افراد مشکل است، بهتر است قبل از پخت آن ها را در آب خیس کنید. برای دانه های سخت تر مثل نخود و لوبیا چیتی حتی بهتر است شب تا صبح بگذارید خیس خورده، آب آن را دور بریزید و با اضافه کردن آب تازه آن ها را بپزید.

افرادی که از نفخ دستگاه گوارش رنج می‌برند به جای غذاهای سرخ کرده باید از روش های دیگر طبخ غذا مثل پختن، کبابی در فر و بخارپز استفاده کنند. تا می‌توانید از غذاهای سرخ‌ کردنی و فست فود دوری کنید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی یبوست کودکان

به سرعت غذا خوردن و تند نوشیدن آشامیدنی‌ها باعث می‌شود تا هوای بیشتری وارد معده و ایجاد نفخ شود. جویدن آدامس، ناخنک زدن به کلوچه به عنوان میان وعده و نوشیدن آب گوشت از دیگر مواردی است که تولید نفخ می‌کند.

همه جا پای استرس در میان است. استرس به دلیل ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن، تقریبا کل نظم بدن را به هم می ریزد. وقتی شخص عصبی می شود یا اضطراب و استرس دارد معده نمی‌تواند به طور طبیعی غذا را هضم کند.

یکی از بیماری های دستگاه گوارش رشد زیاد باکتری ها در آن است که منجر به بیماری سیبو و در نتیجه نفخ شکم می شود. در صورتی که احتمال می دهید به بیماری سیبو مبتلا باشید حتما باید تحت نظر پزشک قرار گیرید.

بیشتر بخوانید: خواص کلم بنفش در درمان نفخ معده

مبارزه بدن با انواع عفونت ها باعث بروز انواع التهابات و در نتیجه نفخ شکم می شود. به علائم دیگری مثل تب، قرمزی یا راش (خارش و سرخ شدن) پوست، درد در ناحیه شکم، بزرگ شدن غده های لنفاوی توجه کنید. اگر چنین علائمی دارید به احتمال زیاد بدن‌تان دچار عفونتی است که باید برطرف شود و البته مراجعه به یک پزشک متخصص عفونی بهترین راه است.

تغییرات هورمونی در دوره های مختلف زندگی بخصوص در زنان یکی از علت های نفخ شکم است. مثلا بسیاری از خانم ها قبل از عادت ماهانه دچار بزرگی شکم و نفخ می شوند که گاهی حتی ممکن است ۲ هفته طول بکشد. عادت ماهانه نامنظم، فیبروم، گرفتگی عضلات شکم و کمر از دیگر عوامل بروز نفخ شکم است.

در بعضی موارد نفخ شکم در نتیجه بسته شدن یا انسداد روده ها به وجود می آید. اگر علاوه بر نفخ شکم علائمی مثل یبوست، استفراغ و حالت تهوع دارید احتمال دارد که روده کوچک یا روده بزرگ با حضور توده ای بسته شده باشد. معمولا این بیماری با درد هم همراه است. اگر این علائم را دارید حتما به یک پزشک مراجعه  کنید.

ابتلا روده بزرگ به تومورهای سرطانی نیز از دیگر علت های نفخ شکم است. اگر علایمی مثل راش های پوستی، تب، یبوست یا اسهال، خون در مدفوع، کاهش وزن، درد در لنف های زیر گوش یا کشاله ران و زیر بغل، خستگی، عدم تمرکز و فراموشی، در خانم‌ها عادت نامنظم ماهیانه، و هموروئید دارید حتما به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش و کولونوسکوپی از سلامت روده بزرگ اطمینان حاصل کنید.

معمولا برای رفع نفخ شکم راه حل های درمانی خانگی خوبی وجود دارد که پیش از این در نت نوشت از آنها نوشته ایم و با یک جست و جوی ساده در بخش سلامت می توانید آن‌ها را مطالعه کنید. ولی در صورتی که روش های گوناگونی را مثل استفاده از داروهای گیاهی، آب های دتوکس یا حتی داروهای مدرن برای رفع نفخ شکم و درمان طبیعی یبوست استفاده کرده اید و جواب مناسبی نگرفته اید بهتر است هر چه سریع تر برای انجام آزمایشات لازم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی هموروئید و راه های پیشگیری از بواسیر

برای آن که بتوانید از دردسرهای این بیماری رها شوید موارد زیر را رعایت کنید.

با رعایت این موارد در طی یک هفته ناراحتی برطرف می‌شود. در صورتی که اسهال، یبوست و کاهش وزن دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. گاز و نفخ دستگاه گوارش اگر به صورت یک بیماری دوره ای ظاهر شود یعنی گاهی خوب شود و گاهی دوباره ظاهر شود نشانگر مشکلات دیگری است که نیاز به بررسی حرفه ای سلامتی شخص توسط یک متخصص دارد

منبع: davidwolfe.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اگر جوابی برای دیدگاه من داده شد مرا از طریق ایمیل با خبر کن

وبسایت

Current [email protected] *

Leave this field empty

با توجه به قیمت سرسام آور پرچمدارها، شاید وقت آن رسیده تا به میان رده ها بیشتر اهمیت دهیم! در این مطلب…

فیلم Hostiles متخاصمان، ساخته ی اسکات کوپر، محصول سال ۲۰۱۷ است که در ژانر وسترن تاریخی ارائه شده است. داستان این فیلم…دلايل نفخ روده بزرگ

گوشی های سری Galaxy J هیچ وقت لوکس نبوده اند، ولی در عوض عملکردی خوب، دوربینی مناسب و باتری های قدرتمندی دارند….

در گفتگو هایی که با چندین نفر از از کارآفرینان و مدیران اجرایی موفق و خلاق در عرصه های جهانی در زمینه…

اگر شما تصمیم به خرید یکی از اسمارت فون های سری A یا J گرفته اید، معیار شما برای انتخاب چه چیزی…

دندان درد را نباید دست کم گرفت. چرا که نشان دهنده یک مشکل مهم…

جهت مقابله با پوسیدگی دندان ، مصرف غذاهای شیرین و چسبناک را محدود کنید،…

این نوشیدنی ها حتما دندان هایتان را خراب می‌کنند! نوشیدنی های مضر برای دندان….

در تحلیل سریال ممنوعه قسمت هشتم می توان گفت که به نظر می رسد…

Copyright © 2018 – Netnevesht

نام کاربری

رمز عبور

مرا به خاطر داشته باش

ثبت نام | رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری

ایمیل

یک رمز عبور به ایمیل شما فرستاده خواهد شد.

ورود | رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری یا ایمیل:

ورود| ثبت نام

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

یکی از دردناک‌ترین اختلالات گوارشی مربوط به نفخ کردن است. در این مطلب قصد دارم به معرفی این بیماری و روش‌های مؤثر پیشگیری و درمان نفخ کردن بپردازم. با خواندن این مطلب دیگر نیازی نیست از عوارض نفخ شکم شکایت کنید.دلايل نفخ روده بزرگ

زمانی که حس می‌کنید معده‌تان ورم کرده است، دچار نفخ شکم شده‌اید. نفخ شکم به علت تجمع بیش از حد گاز معده یا اختلال در حرکت عضلات دستگاه گوارشی روی می‌دهد. در این شرایط فشار و درد در ناحیه معده روی خواهد داد و شکم، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

نفخ کردن گاهی اوقات با تجمع آب در بدن یکسان در نظر گرفته می‌شود هر چند ۲ مفهوم متفاوت هستند. به بیانی ساده‌تر، نفخ شکم به معنی افزایش تجمع مواد جامد، مایع یا گاز درون سیستم گوارش شماست.

گاهی اوقات مشاهده شده با اینکه فشاری در ناحیه شکم وجود ندارد اما فرد به‌خاطر وجود حساسیت، حس می‌کند دچار نفخ شده است. حدود ۱۶-۳۰ درصد مردم به‌طور معمول دچار نفخ می‌شوند بنابراین اختلال شایعی است.

نفخ شکم علاوه بر ایجاد درد، سبب بزرگ دیده شدن شکم هم می‌شود که اغلب با چربی شکمی اشتباه گرفته می‌شود.

اغلب اوقات نفخ کردن به‌خاطر رژیم غذایی روی می‌دهد اما می‌تواند دلایل پزشکی نیز داشته باشد. در ادامه با روش‌هایی برای کاهش نفخ شکم آشنا خواهید شد.

اگر بعد از اینکه وعده‌ی غذایی بزرگی را مصرف می‌کنید دچار نفخ می‌شوید بنابراین وعده‌های غذایی کوچک‌تر را انتخاب کنید و به تعداد وعده‌ها بیفزایید.

نفخ شکم برای عده‌ای دیگر هم لزوما با بزرگ‌تر شدن معده یا احساس فشار در ناحیه‌ی شکم همراه نیست؛ بلکه بیشتر از علائم ظاهری، حس نفخ دارند. این افراد حتی با مصرف وعده‌های کوچک نیز دچار نفخ می‌شوند.

به همین دلیل استفاده از وعده‌های کوچک‌تر، مفید خواهد بود.

جویدن غذا علاوه بر اینکه سبب می‌شود تا هوای کمتری وارد بدن شود باعث خواهد شد تا سرعت غذا خوردن پایین بیاید و در نتیجه وعده‌‌ی غذایی کوچک‌تری را مصرف کنید.

اگر مواد غذایی که به آنها آلرژی دارید مصرف کنید، احتمال دارد معده گاز اضافی تولید کند. در ادامه فهرستی از مواد غذایی آلرژی‌زا را معرفی می‌کنم:

دو نوع منبع گاز در سیستم گوارشی وجود دارد:

آدامس جویدن، استفاده از نی و غذا خوردن حین صحبت کردن نیز سبب افزایش بلعیدن هوا می‌شود.

بعضی مواد غذاییِ حاوی فیبر، سبب تولید مقادیر بالایی گاز می‌شوند. حبوباتی مانند: لوبیا، عدس و غلات کامل ازجمله‌ی آنها هستند.

بهتر است از یک دفترچه یادداشت استفاده کنید تا متوجه شوید کدام ماده‌ی غذایی سبب تولید گاز بیشتری در بدن می‌شود. مواد غذایی چرب سبب کاهش سرعت گوارش و دیرتر خالی شدن معده می‌شوند که به دیرتر گرسنه شدن کمک می‌کند اما برای افرادی که مستعد نفخ کردن هستند دردسرسازند.

تحقیقات زیادی، نشان داده‌اند که کربوهیدرات‌های غیرقابل هضم که با نام فودمپ (FODMAP) شناخته می‌شوند سبب تشدید نشانه‌های سندرم روده تحریک پذیر خواهند شد.

سندرم روده تحریک پذیر، شایع‌ترین بیماری گوارشی در دنیاست. علت این بیماری مشخص نیست اما ۱۴درصد افراد را به خود مبتلا کرده است که اغلب آنها نیز از وجود بیماری بی‌خبرند.

نشانه‌های این بیماری شامل: درد معده، اسهال یا یبوست است. اغلب افراد مبتلا، تجربه‌ی نفخ شکم را داشته‌اند و ۶۰درصد آنها نفخ کردن را بدتر از درد معده می‌دانند.

الکل قند را می‌توانید در انواع نوشیدنی‌های بدون شکر و آدامس‌ها پیدا کنید. الکل قند را جزو شیرین‌کننده‌های بی‌خطر می‌شناسند. هرچند آنها توسط باکتری‌های موجود در روده‌ی بزرگ مصرف می‌شوند و مقادیر بالایی گاز تولید می‌کنند.

زایلیتول، سوربیتول و مانیتول، الکل قند هستند. اریتیتول اما مشکلات کمتری را ایجاد می‌کند اما باید در مصرف مقادیر بالای آن احتیاط به خرج داد.

مکمل‌های حاوی آنزیم می‌توانند به هضم کربوهیدرات‌های غیرقابل هضم کمک کنند. این مکمل‌ها عموما حاوی ۲ آنزیم هستند:

یکی از عمومی‌ترین مشکلات گوارشی، یبوست است و علل مختلفی دارد. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که یبوست سبب تشدید نفخ شکم می‌شود.

برای درمان یبوست، مصرف فیبرهای محلول در آب توصیه می‌شود. البته مصرف فیبر برای افراد مستعد نفخ باید همراه با احتیاط باشد چرا که فیبر خود سبب افزایش گاز معده می‌شود.

مصرف منیزیم و افزایش فعالیت‌های ورزشی نیز می‌تواند به کاهش یبوست کمک کند.

گازهای تولیدی توسط باکتری‌های روده، یکی از دلایل اصلی نفخ کردن هستند. میزان این باکتری‌ها در بدن افراد، یکسان نیست.

تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که مصرف مکمل‌های حاوی پروبیوتیک‌ می‌تواند به کاهش تولید گاز و به تبع آن نفخ کمک کند. البته محققان اشاره می‌کنند با اینکه مصرف پروبیوتیک سبب کاهش گاز تولیدی معده می‌شود اما باعث از بین رفتن نشانه‌های نفخ نمی‌شود.

یکی از علل بروز نفخ، عملکرد نامتعادل ماهیچه‌های دستگاه گوارشی است. داروهای ضد اسپاسم نشان داده‌اند که به حل این مشکل کمک می‌کنند.

روغن نعناع نیز دارای همین خاصیت ضد اسپاسم است. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که روغن نعناع سبب کاهش نشانه‌های سندرم روده تحریک پذیر ازجمله نفخ می‌شود.

اگر این عارضه شدت پیدا کرده و در روند عادی زندگی شما اخلال ایجاد کرده است حتما به پزشک مراجعه کنید. همیشه احتمال دارد که نفخ نشانه‌ای از یک بیماری پنهان گوارشی باشد.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

15000تومان

دلايل نفخ روده بزرگ

var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0];
var script = document.createElement(“script”);
script.type = “text/javascript”;
script.async=1;
script.src = “https://s1.mediaad.org/serve/chetor.com/loader.js” ;
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

عاشق بدنسازی و تناسب اندام

خواص خوراکی ها

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؛ ۹ خوراکی سالم برای کنترل چربی خون

مضرات سرکه سیب؛ ۱۱ خطر احتمالی مصرف بیش از حد سرکه سیب

ژل رویال چیست؛ خواص آن برای لاغری، جوان ماندن و سلامتی

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

خواص بادرنجبویه؛ ۹ دلیل قانع‌کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

آخرین مطالب

چطور کارهای متداخل و همزمان‌مان را مدیریت کنیم؟

انگلیسی در سفر؛ اصطلاحات کاربردی انگلیسی که در سفر به‌کارتان می‌آید

نظریه شیشه خیارشور چطور به مدیریت زمان کمک می‌کند؟

تنهایی؛ مهم‌ترین مهارتی که هیچ‌کس به شما یاد نداده است

لیپوماتیک چیست؛ با روش‌ها، مزایا و عوارض آن آشنا شوید

ترین های جهان

مرگ‌بارترین بیماری های دنیا که قربانیان زیادی می‌گیرند

کوچکترین کشورهای جهان که احتمالا هرگز نام آن‌ها را نشنیده‌اید

بهترین انیمیشن های جهان برای کودکان و بزرگسالان

بهترین فیلم های عاشقانه جهان که شما را در فضایی رمانتیک غرق می‌کنند

زیباترین حیوانات دنیا و خصوصیات منحصربه‌فرد آن‌ها

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز
خانه

موبایل

نفخ معده در 96 درصد از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر رایج است

 

دلايل نفخ روده بزرگ

نفخ معده تقریبا یک بیماری همه گیر است و آنهم به علت رژیم غذایی فقیر، تجربه سطوح بالای استرس، قرار گرفتن در معرض آلاینده های مختلف و ….نفخ معده اگرچه متداول است اما همیشه ناشی از عواملی که به آنها اشاره شد نیست و می توان برخی از مشکلات جدی سلامت را در ارتباط با آن مطرح کرد.

 

خوشبختانه در بسیاری از موارد نفخ معده با رعایت رژیم غذایی متعادل و سالم برطرف می شود اما اگر این مشکل ادامه دار و همراه با سایر علائم از قبیل موارد زیر بود، باید به دنبال بررسی های بیشتر پزشکی رفت:تبخارش پوست یا کهیرآبریزش چشم، خارش گلو یا واکنش های دیگر آلرژیکیبوست یا اسهالاستفراغ و تهوعخون در ادرار یا مدفوعکاهش وزن ناخواستهدرد در اطراف غدد لنفاوی از جمله کشاله ران، گلو یا زیر بغلخستگیمشکل در تمرکزبواسیر

 

علل عمده نفخاختلالات گوارشی: اکثر مردم در برخورد با اختلالات مختلف گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر، کولیت اولسراتیو و بیماری سلیاک، علائمی مانند نفخ، اتساع و … را تجربه می کنند. برخی از گزارش ها حاکی از آنند که نفخ معده در 96 درصد از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر رایج است و 56 درصد از افراد مبتلا به یبوست مزمن نیز آن را تجربه می کنند.

 

احتباس مایعات یا ادم: گاهی اوقات مایعات می توانند در سراسر بدن از جمله در نزدیکی شکم یا لگن تجمع کرده و باعث نفخ بیش از حد و افزایش وزن موقت شوند. شما همچنین ممکن است تورم و درد در مفاصل را نیز در نتیجه آن تجربه کنید. این روند می تواند ناشی از سرطان البته در موارد نادر باشد.

 

کم آب شدن بدن: مصرف غذاهای شور یا نوشیدن الکل بدن را دچار پف و کم آبی می کند. یبوست ناشی از کم آبی بدن نیز علت دیگر تجربه نفخ است.

 

یبوست: یبوست ناشی از یک رژیم غذایی کم فیبر، کم آبی، کم تحرکی و استرس عامل دیگری برای احساس نفخ و ناراحتی در معده است.

 

حساسیت های غذایی: اغلب حساسیت های غذایی از قبیل عدم تحمل لاکتوز از دلایل شایع احساس نفخ در معده است. مواد غذایی حاوی گلوتن مانند غلات و حبوبات و برخی محصولات لبنی نیز این علامت را می توانند ایجاد کنند.

 

عفونت: شما می توانید در برخورد با یک عفونت و التهاب ناشی از آن احساس نفخ را تجربه کنید. برخی از نشانه های دیگر ابتلا به عفونت مانند تب و تورم غدد لنفاوی نیز باید بررسی شوند.

 

انسداد روده: این نشانه همراه با یبوست، تهوع، استفراغ و البته نفخ است. انسداد روده توسط بافت اسکار یا تومور ایجاد می شود. روده مسدود شده مانع از خروج مدفوع شده و شرایط دردناک را همراه با نفخ ایجاد می کند.

 

تغییرات هورمونی: سندرم پیش از قاعدگی همراه با مسائل گوارشی از جمله نفخ است و فرد را در معرض یبوست و احتباس مایعات نیز قرار می دهد.

 

سرطان: نفخ می تواند یکی از نشانه های سرطان روده بزرگ یا سرطان رحم باشد. با پزشک تان در صورت تشدید و ادامه دار بودن نفخ برای شناسایی این نوع سرطان ها حتما باید در تماس باشید.

 

نکات پیشگیرانهرژیم غذایی شما نقش مهمی در پیشگیری و یا تشدید نفخ دارد. برای پیشگیری از نفخ باید مطمئن شوید رژیم غذایی حاوی فیبر بالا دارید. مصرف فیبر باید حداقل 25 تا 30 گرم در روز باشد. افزودن فیبر به رژیم غذایی سخت نیست و کافیست شما سبزیجات، میوه ها، اجیل و دانه های بیشتری را مصرف کنید.

 

آلرژی به گندم و یا حساسیت به لاکتوز را مشخص کنید: این 2 ماده نفخ آور است اما باید توسط پزشک تشخیص داده شود.

 

از سریع خوردن پرهیز کنید: سریع خوردن غذا بدون این که خوب بجوید باعث قورت دادن هوا و نفخ معده می شود. غذا خوردن باید حداقل 30 دقیقه طول بکشد. توجه داشته باشید که هضم غذا از دهان شروع می شود و با جویدن بیشتر می توانید نفخ معده را کاهش دهید. یک ویژگی دیگر آهسته خوردن، احساس سیری است. بررسی ها نشان داده که هرچه کندتر غذا بخورید، مقدار کمتری غذا خواهید خورد.

 

از مصرف بیش از حد نوشابه های گازدار پرهیز کنید: این نوع نوشیدنی ها حتی انواع رژیمی آن ها می تواند منجر به گیر افتادن گاز در معده شود. به جای آن آب معدنی با طعم لیمو، پرتقال، خیار بخورید و یا مصرف روزانه نوشیدنی های گازدار را کاهش دهید. چای نعناع برای کاهش و تسکین نفخ معده نیز موثر است.

 

نمک را محدود کنید: مواد غذایی آماده سرشار از نمک و میزان پایین فیبر است که هر دو ایجاد نفخ می کند. هنگام خرید مواد غذایی آماده و کنسرو به محتویات آن توجه کنید.

 

مصرف حبوب و سبزی های نفاخ را کاهش دهید: اگر به خوردن حبوب عادت ندارید، با خوردن سبزی هایی مانند کلم بروکلی و گل کلم، با نفخ مواجه خواهید شد. این کار به این منظور نیست که آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید بلکه آن ها را کم کم به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بدن به ترکیبات عادت کند.

 

به وعده های غذایی کوچک تر رو بیاورید: به جای 3 وعده غذایی کامل به وعده های متعدد و کوچک تر بپردازید این کار باعث می شود علاوه بر جلوگیری از نفخ، میزان قند خون و گرسنگی نیز کنترل شود. بنابراین به 5 تا6 وعده غذایی کوچک تر در روز و مواد مغذی توصیه شده رو بیاورید.دلايل نفخ روده بزرگ

 

ورزش کنید: فعال بودن به تنظیم عملکرد سیستم گوارش، مبارزه با یبوست و بهبود گرد خون کمک می کند و فرایند سم زدایی از بدن را تسریع می نماید. انجام حداقل 30 تا 60 دقیقه ورزش برای 5 روز در هفته نشان های نفخ را می تواند تخفیف دهد.

 

با پزشک تان صحبت کنید: اگر نفخ به علت بیماری های زمینه ای دیگر باشد، شما نیاز به آزمون های تشخیصی برای تعیین علت نفخ دارید. پزشک شما برای تعیین علت نفخ آزمایش خون، سونوگرافی، آندوسکوپی، کولونوسکپی یا بیوپسی را ممکن است تجویز کند.منبع: salamatnews.com


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

دلايل نفخ روده بزرگ

دلايل نفخ روده بزرگ

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد عکس نوامبر 30, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *