دستور پخت کوکو سیب زمینی رنده ای

دستور پخت کوکو سیب زمینی رنده ای

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

دستور پخت کوکو سیب زمینی رنده ای

دستور پخت کوکو سیب زمینی رنده ای

کوکو سیب زمینی خام

کوکو سیب زمینی خام یکی از انواع کوکوهای معروف و پر طرفدار ایرانی است که یکی از روش های تهیه کوکو سیب زمینی محسوب می شود. در این سیب زمینی به صورت خام به مایه کوکو اضافه می شود و طعم متفاوت تری نسبت به کوکو سیب زمینی معمولی دارد.

با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر کوکو سیب زمینی خام تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری کوکوی سیب زمینی خام تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی و طرز تهیه کوکو سیب زمینی خام با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر

دستور پخت کوکو سیب زمینی رنده ای

دستور پخت

ابتدا سیب زمینی ها را پوست می گیریم و آب می کشیم و رنده درشت می کنیم و آب آن را کاملا می گیریم،چون باعث باز و خراب شدن کوکو می شود. سیب زمینی را در کاسه ای بزرگ می ریزیم و پیاز را پوست می گیریم و می شوییم

و رنده ریز می کنیم و آب اضافه آن را می گیریم و با سیب زمینی مخلوط می کنیم. تخم مرغ ها را جداگانه در پیاله می شکنیم و اگر سالم بود در کاسه ای می ریزیم و هم میزنیم و سپس زعفران را به همراه زردچوبه ، فلفل ، نمک اضافه می کنیم.

اگر تمایل داشتید جعفری و گشنیز خرد شده را نیز به کاسه تخم مرغ اضافه می کنیم و مجددا مواد را هم میزنیم تا خوب مخلوط و یکدست شوند. در ادامه مقداری روغن در تابه می ریزیم و حرارت را کم می کنیم تا داغ شود.

می توانیم به یک باره کل مایه کوکو را بریزیم داخل تابه و با کف قاشق روی آن را صاف کنیم و درب تابه را بگذاریم یا با قاشق مقداری از مایه را بریزیم و سریع با قاشق به ابعاد آن فرم دهیم.هر دو مدل را می توان انجام داد که بستگی به سلیقه شما دارد.

اگر مایه کوکو را به صورت یک جا داخل تابه ریخته باشیم پس از اینکه یک سمت کوکو سرخ شد باید در این مرحله که می خواهیم کوکو ها را برگردانیم تا طرف دیگر آن نیز سرخ شود ، از وسط آن را نصف کنیم تا بتوانیم با کفتگیر کوکو را بر گردانیم.

و اگر با قاشق دانه دانه کوکو ها را فرم داده باشیم راحت هر کدام از آن ها را بر می گردانیم تا سرخ شوند. کوکو های سرخ شده را در توری قرار می دهیم تا روغن اضافه آن خارج شود و کوکوهای خشک و تردی داشته باشیم.نوش جان

تصویر از somayeh.feizbakhsh1360

همچنین ببینید

کوکو سیب زمینی انواع مختلفی دارد که کوکو سیب زمینی خام یکی از انواع پر طرفدار آن است که به دلیل اینکه سیب زمینی این کوکو را قبل از سرخ کردن آبپز نمی کنند به کوکوی سیب زمینی خام شهرت یافته است. برای خوشمزگی این نوع کوکو می توان از سبزیجات معطر و کوهی نیز استفاده کرد. با مواد لازم ذکر شده در این دستور می توانید برای ۴ نفر کوکو سیب زمینی خام تهیه نمایید. با دستور طرز تهیه کوکو سیب زمینی خام در ادامه با همدوره همراه باشید.

ابتدا سیب زمینی ها را پوست می گیریم و با رنده درشت رنده می کنیم. نکته مهم در این مرحله این است که بعد از رنده کردن سیب زمینی ها آب موجود در آن را بگیرید زیرا آب موجود در سیب زمینی باعث می شود که کوکو باز شود.

حالا پیاز را هم به صورت جداگانه رنده می کنیم و آبش را می گیریم. در این مرحله پیاز آب گرفته را با سیب زمینی آب گرفته مخلوط می کنیم تا یکدست شوند. در مرحله بعد سیب زمینی و پیاز رنده شده را در یک کاسه می ریزیم.

در این مرحله تخم مرغ ها را به همراه زعفران دم کرده ، نمک ، فلفل و زردچوبه به مخلوط سیب زمینی و پیاز اضافه می کنیم. در مرحله بعد آرد را کم کم به مواد اضافه می کنیم تا آرد در مایه کوکو گلوله نشود ، سپس مواد را خوب مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.

دستور پخت کوکو سیب زمینی رنده ای

حالا مایه کوکو آماده است و باید آنرا سرخ کنیم. برای این منظور مقداری روغن در یک تابه مناسب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا روغن کاملا داغ شود. حالا مقداری از مایه کوکو را با قاشق بر می داریم و داخل روغن داغ قرار میدهیم.

سریعا با قاشق به کوکو شکل میدهیم و اطرافش را صاف می کنیم. البته در صورت تمایل می توانید کل مایه کوکو را مانند کوکو سبزی به صورت یک جا در تابه بریزید و سرخ کنید. پس از اینکه یک سمت کوکو سرخ شد آنرا بر می گردانیم تا سمت دیگرش نیز سرخ شود.

به همین ترتیب تمام مایه را سرخ می کنیم و برای اینکه روغن اضافی کوکوها خارج شود می توانیم از یک توری فلزی استفاده کنیم. چون روغن اضافه باعث نرم شدن کوکو می شود و کوکو سیب زمینی خام باید حالت خشک داشه باشد.

نکته دیگر برای خوشمزه تر شدن و زیباتر شدن کوکوی سیب زمینی خام این است که می توانید مقداری سبزیجات معطر مانند جعفری ، گشنیز یا حتی سبزیجات محلی و کوهی به صورت ساطوری خرد کنید و در مرحله اول به مایه کوکو اضافه کنید.

دستور پخت کوکو سیب زمینی رنده ای

دستور پخت کوکو سیب زمینی رنده ای

9

پیشنهاد شده برای شما :
0 لیلا بیات نحوه مصرف ژانویه 8, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *