درمان گياهي بيماري کبد چرب

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

درمان کبد چرب: بهترین ، ارزان ترین ، موثرترین و بی خطرترین راه درمان کبد چرب

برای درمان کبد چرب شما بلافاصله باید اقدام نمایید زیرا که کبد شما نقش بسیار اساسی در سلامت جسم و زندگی شما دارد. کبد از اعضا حیاتی بدن می باشد که نقش اصلی در سم زدایی خون شما و تکمیل عملیات هضم غذا در بدن دارد. کبد تصفیه کننده همه آن چیزهایی است که وارد بدن شما می گردد.

یکی از وظایف مهم کبد در بدن شما، شکستن چربی ها و همین طور پاکسازی خون شما از مواد سمی و مضر برای بدن می باشد. کبد نقش پالایشگاه را در بدن شما دارد و اگر این پالایشگاه به درستی کار نکند، بدن شما در انجام وظایف حیاتی خود دچار اشکال خواهد شد.

اگر می خواید با نقش موثر کبد در بدن خودتان و همین طور نحوه کار شگفت انگیز آن آشنا شوید، از مقاله: “کبد چیست؟ در زیر استفاده کنید

به دلایل مختلف و با ایجاد اختلال در کار کبد و همین طور متابولیسم بدن شما، به آرامی چربی در کبد رسوب نموده و موجب چرب شدن کبد می گردد. در واقع بیماری کبد چرب بیانگر جمع شدن چربی اضافی در کبد شما می باشد.

کبد چرب باعث بوجود آمدن موقعیت مخرب در بدن شما شده و جالب اینجاست که این بیماری به نوعی بصورت چراغ خاموش عمل می کند چون تقریبا هیچ علامت هشدار دهنده ای برای تشخیص بیماری ندارد.

طبق آخرین آمار منتشر شده در رسانه ها بالغ بر چهل درصد از ایرانی ها دچار مشکل چربی کبد هستند و این یک هشدار بسیار جدی برای مردم و خانواده های ایرانی محسوب می شود.

نکته جالبی که در مورد این بیماری وجود دارد این است که در حال حاضر درمان به خصوصی برای این بیماری وجود ندارد اما خوشبختانه می توان با رعایت بعضی از اصول و خصوصا تغییر در سبک زندگی می توان از بروز آن پیشگیری کرد و یا در صورت ابتلا آن را کنترل کرده و آرام آرام آن را درمان نمود و سطح چربی در کبد را به حالت نرمال خود بازگرداند.

از آنجایی که این بیماری رابطه خاصی با بیماری های مثل چربی خون، دیابت یا کلسترول دارد و این بیماری ها با کبد چرب تقریبا یک رابطه دو طرفه دارند لذا برای درمان این بیماری می باید سایر بیماری ها چون دیابت یا چربی خون بالا بطور همزمان با این بیماری مورد درمان قرار گیرد. توجه داشته باشید برای کنترل و سپس درمان کبد چرب حتما می باید قند خون خود را همواره در نظر داشته و آن را در کنترل خود داشته باشید.

می توان گفت برای درمان کبد چرب باید علاوه بر پاکسازی کبد از چربی اضافه، عادت های غذایی خودتان را تغییر دهید و همین طور سعی در تغییر سبک زندگی آینده خود داشته باشید. تنها در این صورت است که می توانید به درمان قطعی این بیماری برسید.

شما می باید با رعایت یک رژیم غذایی کاملا سالم و داشتن سبد غذایی سرشار از مواد مفید برای بدن، سطح کلسترول و همین طور قند خون خود را کاملا مدیریت کرده و در کنترل خود در آورید، با استفاده از داروهای گیاهی یا شیمیایی اقدام به پاکسازی کبد خود از چربی های اضافه کنید و در نهایت با کاهش وزن و کنترل وزن خود ، قطع مصرف الکل و سیگار و سایر قرص ها و مخدرهای مجاز و غیر مجاز ، و همین طور اضافه نمودن ورزش و فعالیت بدنی به برنامه روزمره خود ، تغییرات اساسی در روش و سبک زندگی خود بوجود آورید. تنها با رعایت این اصول است که شما به درمان قطعی کبد چرب خواهید رسید.

در طب نوین، درمانی که بتوان گفت بصورت اختصاصی به بیماران دارای کبد چرب داده می شود وجود ندارد و نظرات در این مورد کاملا متفاوت است. بطور کلی می توان گفت اکثر پزشکان در طب جدید، در ابتدا سعی در کنترل بیماری های زمینه ای دیگر شما می کنند. به همراه کنترل این بیماری ها، دارو درمانی آغاز شده و همین طور رژیم غذایی خاصی از سوی پزشک به شما داده می شود.
در واقع پزشکان اعتقاد دارند برای بهبود و یا درمان کبد چرب، اول باید مشکلاتی که زمینه ساز این بیماری می شوند همچون مشکل اضافه وزن و چاقی، بالا بودن چربی خون، دیابت و یا داروهای ایجاد کننده این بیماری، کنترل و درمان شوند تا شما به درمان قطعی در مورد چربی کبد برسید.
از نظر پزشکی نوین، کبد چرب گرید و کبد چرب گرید ، نیازی به دارو درمانی ندارند اما برای کبد چرب گرید می باید از دارو درمانی نیز استفاده کرد. این داروها شامل داروهای مختلفی مثل متفورمین بوده که برای درمان چرب شدن کبد مورد استفاده قرار می گیرند که البته هیچگاه تاثیر قطعی آن ها مورد اثبات قرار نگرفته است. البته در بعضی موارد از مکمل های ویتامینی خصوصا ویتامین های محلول در چربی برای رفع این بیماری استفاده می گردد.
برخی اوقات به دلیل شدت این بیماری در فرد، پزشک حتما از دارو استفاده می کند اما فقط دارو برای کنترل این بیماری کارساز نیست. در کنار این موارد همانند سایر روش ها، رژیم غذایی خاصی که توضیح آن بطور کامل در زیر آمده است به شما داده می شود و شما می باید بصورت کاملا آگاهانه و با هشیاری تمام به انتخاب مواد غذایی بپردازید که قصد دارید هر روز مصرف کنید، از طرف دیگر شما باید وزن خود را کم کرده و همین طور در شیوه و روش زندگی خود تغییرات اساسی بوجود آورید چرا که بدون رعایت این موارد به هیچ عنوان چربی کبد شما از بین نخواهد رفت.

پزشکان طب سنتی برای درمان کبد چرب از خواص بعضی گیاهان دارویی استفاده کرده و بیماری چربی کبد را کنترل و درمان می کنند. در بسیاری از موارد در حالت های حاد، از عصاره چندین گیاه دارویی و ترکیبات آن ها برای اثر بیشتر و بهتر استفاده می گردد. در واقع با ترکیب گیاهان دارویی و گرفتن عصاره آن ها، می توان به نوعی گفت داروهای گیاهی ای بدست می آید که به راحتی باعث درمان شما خواهند شد.
نکته دیگر اینکه استفاده از این گیاهان در برنامه غذایی روزمره نیز می تواند شما را در پیشگیری کبد چرب کمک کرده و از بروز این بیماری در شما جلوگیری کند.

اصولا برای تهیه این عصاره ها از ترکیبات گیاهان دارویی از عملیات تقطیر استفاده می شود که در بعضی از موارد حتی لازم است عمل تقطیر دو بار انجام شود (که به آن دو آتشه گفته می شود). به همین دلیل است که این داروها به دلیل سختی تهیه آن ها و همین طور تعداد مواد ترکیب دهنده در آن ها ممکن است در بعضی موارد گران تر از داروهای شیمیایی باشد.

این سوالی است که همواره در همه بیماری ها پرسیده می شود: کدام راه درمانی موثرتر است؟ استفاده از راهکارهای طب سنتی یا استفاده از روش های پزشکی نوین؟ مسلما پاسخ به این سوال را نمی توان در چندین خط داد و حتما در مقاله ای جداگانه به این مطلب خواهیم پرداخت. هدف ما بررسی این مورد در درمان کبد چرب می باشد چرا که بسته به هر بیماری ممکن است جواب این سوال کاملا متفاوت باشد.
همان طور که در بالا نیز اشاره شد، برای درمان این بیماری، علاوه بر استفاده از دارو (چه بصورت گیاهی و طبیعی آن و چه به صورت شیمیایی) در موارد حاد این بیماری، باید اقدام به اصلاح سبد غذایی و نیز سبک زندگی خودتان نمایید. در هر صورت، در صورتی که مجبور به استفاده از دارو باشید باید تفاوت بین روش های قدیم و جدید را در پزشکی درک کنید.

بسیاری از بیماری ها در هر دو روش قدیم و جدید قابل درمان بوده و شما به دلخواه می توانید از آن ها استفاده کنید. یکی از این بیماری ها هم کبد چرب می باشد. اصولا گفته می شود درمان با داروهای گیاهی زمان بر بوده و همین طور در بعضی موارد هزینه درمان شما بیشتر خواهد شد، اما در مقابل این روش اثرات جانبی و عوارض مخرب داروهای شیمیایی بر روی سایر اعضای بدن شما را نداشته و با سرعت یا همان ریتم بدن شما کاملا سازگار است.

اما نکته جالب در درمان کبد چرب این است که مدت زمان طولانی تر درمان با گیاهان دارویی علی الخصوص در بیماری کبد چرب، صحت نداشته و در همه گرید های کبد چرب، حتی طول درمان با داروهای گیاهی بسیار کمتر از داروهای شیمیایی است.

زمان درمان شما برای بیماری کبد چرب در پزشکی نوین، برای کبد چرب گرید حداقل بین شش ماه تا یک سال، برای کبد چرب گرید حداقل بین یک سال تا دو سال و برای کبد چرب گرید تقریبا از دید طب جدید غیرقابل درمان است.

نکته جالب اینجاست که به دلیل درمان های غلط برخی از پزشکان بسیاری از عوارض و بیماری های دیگر در بدن شخص بوجود می آید، به عنوان مثال درمان نادرست باعث می شود افراد دچار کبد چرب گرید دچار سکته های مغزی یا قلبی شده و همین طور در در گریدهای بالاتر این بیماری به فیبروز، سیروز یا نارسایی کبدی منجر گردد.

توجه داشته باشید، با استفاده از گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب، در بیماری کبد چرب گرید بهبود در حداقل ماه حادث شده ودر کبد چرب گرید این مدت به زیر چهار ماه خواهید رسید.

پس حتی استفاده از طب سنتی یا ایرانی از نظر زمانی نیز در درمان بیماری چرب شدن کبد، سریع تر و موثر تر است.

خیلی از افراد برای درمان کبد چرب خود اقدام به درمان با داروهای شیمیایی می کنند اما خیلی امکان دارد تا برای شما روشی بهتر و همین طور طبیعی تر، بدون آسیب های وارد شده از قرص های شیمیایی به بدن  شما وجود داشته باشد. ما به این نوع درمان ها که توسط خود شخص و البته در بسیاری از موارد با مشورت با پزشک طب سنتی یا ایرانی انجام می شود، درمان های خانگی می گوییم.

تاثیر این درمان ها با توجه به استفاده از گیاهان دارویی و طبیعی در پاکسازی کبد غیرقابل انکار بوده و از همه مهم تر هیچ گونه عوارض دارویی ندارد. در نظر داشته باشید که یکی از عوامل تشدید کننده بیماری کبد چرب شما، استفاده از داروهایی شیمیایی است پس نه تنها این داروها ممکن است باعث بهبود بیماری شما نشوند، بلکه امکان دارد چرب شدن کبد شما را نیز تشدید کنند. در ادامه این مقاله شما را با چندین درمان گیاهی بیماری کبد چرب آشنا خواهیم کرد.

استفاده از آب لیموترش تازه در آب داغ و استفاده آن در صبح بصورت ناشتا (در صورت نداشتن ناراحتی معده)

استفاده روزانه یک لیوان از یک قاشق خاکشیر به همراه ترنجبین در آب گرم

استفاده از عسل به همراه سیاهدانه

استفاده از عصاره های خار گل و انگور فرنگی هندی (آمله): هر دوی این گیاهان دارای خواص تقویت کبد بوده و باعث بهبود بیماری شما می شوند، شما می توانید با ترکیب این دو ماده به عنوان یک مکمل طبیعی برای بهبود بیماری خود استفاده کنید.

استفاده از سرکه انگبین: استفاده روزانه یک لیوان سرکه انگبین می تواند به درمان کبد چرب شما کمک کند (توضیح: سرکه انگبین از ترکیب دو واحد عرق نعناع، یک واحد سرکه طبیعی و دو واحد عسل بدست می آید و با سکنجبین درست شده از شکر کاملا متفاوت می باشد)

استفاده از میوه های غنی از آنتی اکسیدان و سبزیجات در برنامه غذایی روزمره: در زمان سم زدایی کبد، مقدار زیادی از رادیکال های آزاد تولید می گردد که همه آن ها باعث آسیب دیدن کبد می گردند، لذا استفاده از آنتی اکسیدان ها در برنامه غذایی روزانه باعث محافظت سلول های کبد در برابر رادیکال های آزاد خواهد شد. لیست کامل این مواد در بخش های بعدی این مقاله آمده است.

استفاده از شیرین بیان: تحقیق بسیار جالبی در کلینیک کبد قزوین انجام شده است که نشان می دهد با مصرف روزانه گرم عصاره ریشه گیاه شیرین بیان، میزان آنزیم های ترانس در کبد به شدت کاهش پیدا کرده و این آنزیم های کبدی به حالت نرمال بر می گردند.

استفاده روزانه یک لیوان از عرق کاسنی و عرق شاهتره به همراه عسل

روزه گیاهی شامل فقط استفاده از میوه ها، سبزیجات و یا آب آن ها برای یک دوره معین (تعیین شده توسط پزشک). قابل ذکر است که در کل روزه گرفتن یکی از بهترین و مطمئن ترین راه ها برای پاکسازی کبد شماست. البته آب درمانی بصورت یا روزه هم یکی از این روش هاست که البته برای انجام آن باید با پزشک خود مشورت نمایید.

استفاده از دمنوش، عرق گیاه خارمریم

استفاده از چای گیاه قاصدک

استفاده از شیره گیاهی خارخاسک

استفاده از دمنوش یا عرق گیاهی آرتیشو

استفاده از چای سبز به جای نوشیدن چای سیاه

مصرف ریشه زنجبیل بصورت خام یا دمنوش یا ترکیب آن با ماست بصورت تا بار در هر هفته، خصوصا در هنگام مصرف یک غذای به نسبت چرب

برای دیدن لیست کامل میوه های غنی از آنتی اکسیدان به توضیحاتی که در کمی پایین تر آمده است مراجعه فرمایید. برای هرکدام از موارد بالا می باید با متخصص طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید.

شیرین بیان

گل بنفشه

سرکه انگبین

آرتیشو یا کنگر فرنگی

خاکشیر

عسل طبیعی

عرق کاسنی

دارچین

رزماری

آواکادو

عرق شاهتره

خارخاسک

زعفران

چای سبز

ترنجبین

تخم گشنیز

کامبوجا

گل قاصدک

زنجبیل

خارمریم

گل گاوزبان

یکی از مهم ترین عوامل برای درمان کبد چربی، رعایت اصول تغذیه ای درست و استفاده از غذاهای سالم است. در واقع مبتلایان این بیماری باید به نوعی از یک سری اصول در تهیه و طبخ مواد غذایی استفاده کنند تا به همراه سایر مواردی که در درمان این بیماری بیان می شود، تکمیل کننده درمان بیماری آن ها باشد.

به جرات می توان گفت با خوردن هر نوع داروی گیاهی و طبیعی برای درمان کبد چرب، اگر شما مثل سابق به سبک غذا خوردن خود ادامه دهید، نه تنها درمان حاصل نمی گردد بلکه حتی شرایط شما ممکن است هر روز بدتر و بدتر شود. به همین دلیل رعایت اصول گفته شده در زیر مکمل سایر درمان های شما در کنترل و درمان و پیشگیری چرب شدن کبدتان خواهد بود.

یکی از عواملی که پژوهشگران معتقد هستند که از علل کبد چرب در انسان می باشد، استفاده از چربی زیاد می باشد. چربی های موجود در غذا یکی از عوامل تشدید کننده چرب شدن کبد در بدن شما می باشد. بدون کنترل چربی به بدن شما باعث مبتلا شدن شما به بیماری کبد چرب خواهد شد.

در واقع یکی از اصلی ترین راهکارها برای درمان کبد چرب، استفاده کمتر از چربی ها در غذا و تبدیل آن ها به چربی های مفید همچون روغن زیتون، روغن کنجد و روغن هسته انگور می باشد، البته با جایگزینی این موارد باز باید در حجم استفاده از این چربی ها نیز دقت لازم توسط شما به عمل بیاید.

کاهش چربی مصرفی در غذاهای روزانه اولین و مهم ترین قدم شما برای درمان یا پیشگیری از چرب شدن کبد می باشد. باید تا حد امکان چربی های اشباع شده در غذاهای مورد استفاده خود را حذف کنید و آن ها را با چربی های غیراشباع که در روغن های زیتون یا ماهی وجود دارد جایگزین کنید.

توجه داشته باشید که چربی ها را نباید از برنامه غذایی خود بطور کامل حذف کنید چون بدن شما در هر صورت به مقداری چربی نیازمند است، خصوصا برای جذب ویتامین های محلول در چربی و استفاده آن در فرآیند سوخت و ساز بدن، وجود چربی کاملا الزامی است. در واقع شما باید چربی های خوب را جانشین چربی های بد کرده و نیز مصرف آن را به شدت کنترل کنید.

از دیگر موارد مهم استفاده از غذاهای مفیدی است که برای کبد و عملکرد آن مناسب می باشند. در واقع شما باید در سبد غذایی خود از غذاهایی استفاده نمایید که باعث افزایش و بهبود فرآیند تصفیه و همین طور سم زدایی کبد می شوند. در هنگام این فرآیند رادیکال های آزاد در سلول های کبدی بوجود خواهند آمد که برای محافظت از کبد در برابر آن ها در رژیم غذایی خود باید همچنین از مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان استفاده نمایید. در زیر لیستی از مواد غذایی به اختصار برای شما شرح داده شده است.

بهتر است در رژیم غذایی خود مقدار سبزی ها و میوه ها را افزایش دهید و از انواع سالاد خصوصا بصورت خام بیشتر استفاده نمایید.

در مورد محصولات لبنی بهتر است از آن ها کمتر استفاده شده و از نوع کم چرب آن استفاده نمایید، علاوه بر اینکه می توانید از محصولات سویا جهت تامین کلسیم روزانه خود به جای محصولات شیر استفاده نمایید.

یکی دیگر از مواردی که بسیار به شما کمک خواهد کرد نوشیدن آب به مقدار مناسب در طول روز و پرهیز همیشگی از نوشیدن آب یخ می باشد. پژوهشگران بر این عقیده دارند که مقدار دو لیتر یا بیشتر می تواند باعث بهبود عملکرد کبد شما گردد. نکته مهم دیگر که در مورد نوشیدن آب باید بسیار به آن توجه کنید، این می باشد که زمان نوشیدن آب باید یک ربع قبل وعده غذایی اصلی شما و یک تا دو ساعت بعد از وعده غذایی شما باشد.

این مقدار آب به بدن شما باعث هیدراته شدن بیشتر سلول های بدن شما شده و همین طور باعث می گردد تا سم های موجود در آن ها سریع تر دفع گردند و همین باعث بهبود در درمان چربی کبد شما خواهد شد.

در صورت استفاده از غذاهای دریایی مثل ماهی یا میگو نیز همواره توصیه می شود که به جای سرخ نمودن آن در روغن به صورت بخارپز و یا کبابی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که باید در رژیم غذایی خود مصرف کربوهیدرات ها را هم محدود کنید خصوصا کربوهیدارت های ساده مانند ماکارونی و یا انواع کیک و دسر و بیسکوئیت می توانند درمان چربی کبد شما را متوقف نمایند. برای تامین کربوهیدرات های مصرفی روزانه خود حتما مصرف نان و غلات سبوس دار را مد نظر خود داشته باشید.

از دیگر موارد مفید برای درمان کبد چرب که تقریبا می توان گفت در همه جا از آن صحبت شده است، افزودن مصرف روزانه لیمو ترش تازه در برنامه غذایی شما می باشد. لیمو ترش باعث می شود تا بدن برای تولید بیشتر صفرا تحریک شده و افزایش صفرا باعث می گردد تا کبد شما راحت بتواند سموم موجود در خود را دفع نماید. مصرف روزانه لیمو ترش تازه به خوبی باعث بهبود عملکرد کبد شما خواهد شد.

یکی دیگر از نکات مهمی که افراد دچار بیماری کبد چرب رعایت کنند این می باشد که اگر شما دچار این بیماری هستید نباید به هیچ عنوان هیچ دسته مواد غذایی را از برنامه غذایی خود حذف نمایید. شما باید از همه گروهای مواد غذایی شامل کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی بصورت به جا، درست و به اندازه مصرف کنید. برای انتخاب دسته درست می توانید از راهنمایی هایی که در این مقاله آورده شده است استفاده نمایید.

نکته با اهمیت دیگر این است که شما نباید هیچکدام از وعده های غذایی خود (شام، صبحانه و نهار) را حذف نمایید علاوه بر آن رژیم غذایی شما باید بر مبنایی باشد که شامل سه وعده اصلی غذایی بوده و در بین آن ها نیز از میان وعده های سالم استفاده کنید. این وعده ها و میان وعده ها باید شامل همه گروه های مواد غذایی با رعایت اصولی باشد که در این مقاله به تکرار به آن ها اشاره شده است.

یکی دیگر از مواردی که با افزودن شدن به برنامه روزانه باعث سم زدایی از کبد شما می شود، استفاده از حداقل دو لیتر آب در طول روز می باشد. این مقدار آب به بدن شما باعث هیدراته شدن بیشتر سلول های بدن شما شده و همین طور باعث می گردد تا سم های موجود در آن ها سریع تر دفع گردند و همین باعث بهبود در درمان چربی کبد شما خواهد شد.

بهتر است در رژیم غذایی خود از دانه هایی چون بادام خام درختی استفاده شود و همین طور مواد قندی طبیعی نظیر مویز یا انجیر جایگزین قندهای مصنوعی همچون قند و شکر گردند. مصرف زیتون نیز برای بهبود کبد چرب توصیه شده است.

ذکر این نکته بازهم الزامی است که برای درمان کبد چرب، باید همه این موارد را در کنار هم به اجرا درآورید یعنی هم از داروهای خود ( چه به صورت گیاهی یا شیمیایی ) و هم از تغییر الگوی تغذیه ای و هم از تغییر سبک زندگی خود در کنار هم می باید به درمان کبد چرب خود نائل شوید.

عوامل زیر باعث تشدید شدن بیماری کبد شما می گردند، لذا می باید خوردن آن ها را کاملا محدود کرده یا از انجام آن ها به شدت پرهیز نمایید چرا که با پرهیز نکردن این موارد بیماری کبد چرب شما تشدید خواهد گردید

مصرف غذاهای سرخ شده و همین طور غذاهای آماده

مصرف غذاهای فریز شده و همین طور کنسرو شده

مصرف روغن های جامد و انواع روغن های سرخ کردنی

مصرف انواع فست فودها

مصرف انواع غذاهای دارای نگهدارنده به خصوص سوسیس و کالباس

مصرف مواد نشاسته ای و انواع کربوهیدرات های ساده مثل قند ، نان ، ماکارونی ، انواع کیک ها ، بیسکوئیت ها و انواع دسر

مصرف تنقلات شور مانند آجیل های شور

خوردن آب یخ ( آبی که با دمای بدن شما سازگار نباشد ) و علی الخصوص خوردن آب در بین غذا

مصرف انواع تنقلات ناسالم همچون چیپس و پفک و سایر موارد مشابه

مصرف مواد لبنی پرچرب مانند شیر پرچرب ، پنیر ، خامه ، بستنی و ماست های پر چرب

مصرف انواع ترشیجات، رب و انواع سس ها

مصرف چای پررنگ

مصرف انواع آردها و نان سفید و بدون سبوس

مصرف شیرینی جات

مصرف کله پاچه و همین طور آب آن به همراه مغز

مصرف انواع نوشابه ها و نوشیدنی های قندی

مصرف انواع چربی های اشتباع شده

مصرف الکل و انواع نوشیدنی های الکلی

مصرف بی رویه داروها و همین طور داروهای تقویت جنسی به صورت خودسرانه

سبزیجات و آب آن ها و همین طور میوه های خام و فیبردار

نوشیدن دو لیتر آب در روز ( معادل با لیوان آب در طول یک روز )

سیر و پیاز

استفاده از نان و سایر غلات سبوس دار

استفاده از محصولات شیر سویا و پنیر سویا برای جبران نمودن کلسیم شیر

چغندر

انواع کلم مانند کلم بروکلی ، کلم بروکسل ، گل کلم ، کلم پیچ و کلم قمری

آرتیشو ( کنگر فرنگی )

استفاده از منابع غنی ویتامین ث بصورت روزانه مثل لیمو ترش

استفاده از منابع غنی ویتامین E

میوه های غنی از آنتی اکسیدان مثل آلو ، کشمش ، زغال اخته ، شاتوت ، توت فرنگی ، تمشک ، پرتقال ، گریپ فروت سرخ ، طالبی ، سیب و گلابی

کاسنی و یا عرق آن ( عرق کاسنی )

استفاده از منابع سلنیوم مانند استفاده از غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو

استفاده بیشتر گوشت ماهی و مرغ نسبت به گوشت ق

استفاده از نمک دریا به جای نمک معمولی برای طبخ غذا

استفاده از روغن زیتون و روغن کنجد

استفاده از کلیه مواد غذایی گفته شده در بالا بصورت تازه

با تغییر در روش زندگی خود می توانید به همراه موارد گفته شده در بالا، چرب شدن کبد خود را تحت کنترل خودتان درآورید و به مرور زمان آن را درمان کنید. در ادامه این مقاله به نکاتی اشاره می شود که می تواند تاثیر بسیار زیادی در روند بهبود و درمان شما داشته باشید. در نظر داشته باشید تمامی این اصول حتی برای پیشگیری از دچار شدن به کبد چرب می تواند بسیار مفید و مورد استفاده شما قرار گیرد. بهتر است از همین الان تصمیم بگیرید که شروع به اجرا و کاربردی کردن این موارد کنید چرا که مسلما پیشگیری بهتر از درمان است.

داشتن وزن اضافه در شما یعنی مقدار ی مواد غذایی در طول روز به بدن شما بسیار بیشتر از میزان خروجی شما (شامل سوخت و ساز بدنتان و تامین نیاز سلول ها و همه اعضای بدن شما و همین طور انواع فعالیت های بدنی) می باشد و این یعنی جمع شدن سوخت اضافی در بدن و تبدیل آن به چربی در تمام نقاط بدن از جمله کبد.

با داشتن اضافه وزن کبد شما تحت فشار افزایش چربی درون خود مواجه خواهد گشت و دیر یا زود شما را دچار مشکل کبد چرب خواهد کرد. بنابراین یکی از مهم ترین فاکتور ها برای درمان و همین طور پیشگیری از چربی کبد، کنترل وزن در ابتدا و سپس کاهش وزنتان خواهد بود. این امر با رعایت اصول تغذیه ای سالم و همین طور جای دادن همیشگی و منظم ورزش در زندگیتان رخ خواهد داد و بدون این موارد، ممکن است حتی به مقدار زیادی هم کاهش وزن داشته باشید اما ثابت نگه داشتن وزن برای شما غیرممکن بوده و باز هم با رعایت نکردن اصول بالا به همان وزن سابق خود و حتی بیشتر از آن برگشت خواهید کرد.

در نظر داشته باشید که چاقی و اضافه بدن، به خصوص چاقی در اطراف شکم بسیار در ابتلا شدن به کبد چرب در شما موثر است و جالب اینجاست که حتی با کاهش وزن مختصر مثلا کم کردن تا درصد از وزن خود، در بسیاری از موارد از دچار شدن به این بیماری پیشگیری کرده و در صورت ابتلا به آن می توانید شاهد بهبود بیماری خود باشید.

برای کاهش وزن باید از یک شیب ملایم استفاده نمایید و در واقع کاهش وزن باید بصورت تدریجی در شما اتفاق بیافتد چون کاهش وزن سریع هم، یکی از عوامل مبتلا شدن به کبد چرب می باشد. پس به یاد داشته باشید کاهش وزن فوری نه تنها باعث بهبود در بیماری کبد چرب شما نمی شود، بلکه حتی در صورت نداشتن چربی کبد، ریسک ابتلا شما به کبد چرب را بیش از پیش بیشتر خواهد کرد.

کاهش وزن سریع بیماری شما را بدتر خواهد کرد. رژیم های سخت غذایی و کم کردن وزن سریع راه درمان بیماری کبد چرب نیست.

ورزش نقشی حیاتی در زندگی تمامی انسان ها بازی می کند. به جرات می توان گفت ورزش در بسیاری از موارد اصلی ترین مکمل برای کنترل کردن و همین طور درمان بیماری ها است. از طرف دیگر با داشتن برنامه ورزشی منظم، شما می توانید از ابتلا شدن به بسیاری از بیماری ها مصون مانده و در واقع از آن ها پیشگیری نمایید.

داشتن برنامه ورزشی منظم، یکی از عوامل مکمل برای درمان کبد چرب شما می باشد. میزان و نوع آن بسته به شرایط و سن هر شخص ممکن است فرق داشته باشد که بحث آن در این مقاله نمی گنجد و در مقاله ای جدا به آن ها خواهیم پرداخت اما بدون در نظر گرفتن نوع آن، داشتن روزی حداقل دقیقه ورزش، اثرات کاملا شگفت انگیزی در زندگی شما خواهد داشت.

نداشتن برنامه ورزشی منظم و انجام تمرین های ورزشی بصورت تصادفی و غیر منظم، نه تنها سودی برای شما نخواهد داشت بلکه بر بدن شما فشار نیز وارد خواهد کرد. تصور کنید یک هفته ورزش نکنید و در یک روز بصورت ناگهانی سه ساعت ورزش کنید! برای خود حتما برنامه منظم ورزشی داشته باشید و حتما سعی کنید تا آن را در برنامه روزانه یا هفتگی خود قرار دهید، حتی اگر وقت نداشته باشید، باید زودتر از خواب بیدار شوید و با هر طریقی ورزش را در برنامه زندگی خود اضافه نمایید.

به یاد داشته باشید عدم تحرک روزانه باعث ابتلا شما به بیماری کبد چرب خواهد شد، ضمن اینکه در صورت رنج بردن از این بیماری آن را تشدید خواهد کرد. از هر فرصتی برای تحرک وفعالیت بدنی استفاده کنید، حتی در صورتی که در روزهایی وقت ورزش کردن را ندارید فعالیت هایی چون پیاده روی در مسیر رفت و برگشت به سرکار را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

نکته مهم دیگری که می باید در ورزش کردن در نظر بگیرید این است که در انجام ورزش و فعالیت های ورزشی، افراط نکنید. ورزش های خود را بسته به شرایط بدنی و جسمی خود انتخاب کنید و وارد آوردن فشار بیش از حد و توان خود جدا خودداری کنید. این امر نه تنها باعث دلزدگی شما از ورزش خواهد شد، حتی ممکن است آسیب های جسمی شدید به شما وارد نماید.
برای ورزش کردن همواره نقطه تحمل خود و شرایط جسمی و سنی خود را مدنظر داشته باشید و پس از یافتن نقطه تحمل خود در هر ورزش، سعی در افزایش آن در طول زمان و با تکرار منظم نمایید. در واقع شما از تمرین های ورزشی ساده و سبک شروع خواهید کرد و بصورت آرام و تدریجی به میزان و شدت تمرین های خود اضافه می کنید. نقطه تحمل اولیه شما در واقع نقطه ای است که با انجام ورزش در آن نقطه به خستگی می رسید، پس فراموش نکنید تا بیش از حد معمول خودتان را از ورزش خسته نکنید.
تناسب اندام و حفظ وزن کاهش یافته شما، تنها و تنها با تمرینات ورزشی و تغییر سبک زندگی شما ثابت و پایدار باقی خواهد ماند.

یکی از معضل های اصلی بیماران کبد چرب همانگونه که در بالا هم تشریح شد، چاقی و اضافه وزن است. جالب ترین نکته اینجاست که مشکل اصلی بیماران در کاهش وزن نیست بلکه در حفظ وزنی است که فرد با تلاش فراوان آن را کاهش داده است.

پس از دستیابی به کاهش وزن و پایین آوردن وزنتان، باید بطور همیشگی در حفظ تناسب اندام خود بکوشید و وزن خود در محدوده مناسب قد و همین طور سن خودتان کنترل نمایید.

به یاد داشته باشید: رسیدن به قله کار راحتی است اما باقی ماندن در قله است که ارزش داشته و از رسیدن به قله مهم تر می باشد، پس بعد از کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل خود، در حفظ تناسب اندام خود همواره کوشا باشید.

برای افراد عادی هم این امر بسیار مهم است چون از اصلی ترین نکات برای پیشگیری از بیماری هایی چون کبد چرب، چربی خون و دیابت خواهد بود.

الکل یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا شما به کبد چرب می باشد. ترک و قطع مصرف الکل می توانید مکمل درمان شما در زمینه کبد چرب باشد و همین طور با مصرف نکردن الکل شما از ابتلا به این بیماری پیشگیری خواهید کرد.

شما چه مبتلا به کبد چرب الکلی باشید و چه کبد چرب غیر الکلی داشته باشید، قطع نوشیدن الکل و نوشیدنی های الکلی در درمان شما کاملا موثر خواهد بود، خصوصا اینکه اگر کبد شما از نوع کبد چرب الکلی باشد، پزشک مربوطه دستور به قطع و ترک کامل الکل به شما را خواهد داد.

درباره قطع الکل باید با متخصص مربوطه مشورت نموده و سپس به آرامی اقدام به حل مشکل خود نمایید. این را مدنظر داشته باشید که در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب و عدم قطع مصرف نوشیدنی های الکلی دچار بیماری های بسیار سخت و پیچیده همچون سیروز کبدی و یا هپاتیت الکلی خواهید شد.

علاوه بر این سیگار نیز یکی از عوامل تشدید کننده این بیماری است. البته ناگفته نماند که سیگار منشا بسیاری از بیماری ها در بدن شماست پس از همین حالا به فکر کم کردن مصرف آن و در نهایت قطع مصرف آن باشید.

یکی دیگر از علل دچار شدن افراد به کبد چرب و همین طور بیماری های کبدی، مصرف مخدرها چه بصورت صنعتی و چه به صورت سنتی و همین طور استفاده مکرر از داروهای مخدر می باشد. تا زمانی که دچار مصرف انواع مخدرها هستید، بیماری کبد چرب شما بهبود نخواهد کرد.

رعایت کردن بسیاری از آداب صحیح تغذیه باعث تکمیل درمان و بهبود شرایط بیماری کبد چرب شما خواهد شد. اولین و مهم ترین اصل آب نخوردن در بین غذا و همین طور بلافاصله بعد از مصرف غذا می باشد. خوردن آب در حین صرف غذا و همین طور بلافاصله پس از آن خصوصا در وعده نهار و بصورت سر کشیدن آب، بسیار برای کبد مضر می باشد و باعث چربی کبد شما خواهد شد.

مورد بیان شده در بالا فقط منحصر به آب نبوده و شامل انواع نوشیدنی های مثل دوغ و چای هم می باشد. مصرف آن ها در حین و بعد از غذا به شدت برای کبد شما مضر بوده و می تواند در ادامه بیماری در شما دامن بزند.

از دیگر نکات مهم در مورد اصول تغذیه ای، جویدن درست غذا و لقمه ها می باشد. با درست جویدن غذا بسیاری از مولکولهای مواد غذایی از جمله چربی ها به درستی شکسته شده و هضم غذا برای بدن شما و همین طور کبد راحت تر می گردد. برای درست جویدن غذا باید در زمان صرف آن، تمرکز شما کاملا بر روی خوردن غذا متمرکز گردد یعنی در هنگام میل غذا از کارهایی چون صحبت کردن، دیدن تلویزیون یا موبایل و یا خواندن روزنامه و کتاب باید پرهیز کرد تا بتوانید لقمه خود را به درستی بجوید.

از نکات دیگر که می تواند به جویدن غذا در شما کمک کند، آرام خوردن غذا می باشد که این امر می تواند کمک بسزایی در جویدن شما داشته باشد.
داشتن رژیم غذایی سالم نیز که بصورت کلی در بخش قبل راجع به آن صحبت شد. برای توضیح در مورد اصول و آداب تغذیه این مقاله کافی نبوده و می باید مقاله جداگانه ای برای آن نوشته شود که در آینده می توانید آن را در سایت مشاهده نمایید.

در بسیاری از موارد هم یکی از دلایل ابتلا شخص به کبد چرب مصرف داروهایی شیمیایی می باشد. به همین دلیل یکی از راه هایی که به درمان این بیماری کمک شایانی خواهد کرد، محدود کردن مصرف داروهایی شیمیایی یا قطع آن هاست. البته این کار نباید بصورت خودسرانه و توسط خود شما انجام گردد و حتما باید با مشورت پزشک خود این کار را انجام دهید.
در حال حاضر بسیاری از داروهای گیاهی برای انواع و اقسام بیماری ها وجود دارد که می تواند جایگزین قرص های شیمیایی و عوارض آن برای شما گردد. خیلی از اوقات نیز حتی نیازی به استفاده از قرص های دارویی ترکیبی نبوده و استفاده خود گیاهان دارویی کاملا برای شما مناسب است. برای همین لازم است که هر چه سریع تر با یک پزشک طب سنتی یا ایرانی نیز برای جایگزینی داروهای خود مشورت نمایید.
نکته مهم: از مصرف دارو در زمان بیماری های خود به صورت خودسرانه به شدت پرهیز کنید. برای استفاده از هر نوع دارو شیمیایی یا گیاهی حتما باید با پزشک مربوطه مشورت نمایید. این یکی از مهم ترین اصول برای پیشگیری و همین طور درمان کبد چرب است.
یکی دیگر از داروهایی که مصرف آن به شدت در میان جامعه شایع می باشد، استفاده از داروهای تقویت جنسی تبلیغ شده بصورت کاملا خودسرانه می باشد. این داروها باعث افزایش چربی کبد شما شده و درمان شما را مختل خواهند کرد. برای مصرف این قرص ها حداقل با پزشک مربوط به این زمینه مشورت نمایید ضمن اینکه راه های بسیار زیادی هم بصورت گیاهی و هم طبیعی وجود دارد که بدون نیاز به داروهای شیمیایی و عوارض آن، باعث تقویت قوای جنسی شما خواهد شد.
فریب تبلیغ های داروهای تقویت قوای جنسی را نخورید، این ها باعث تشدید بیماری کبد چرب شما خواهد شد.

یکی دیگر از عوامل مهم برای درمان کبد چرب، کنترل استرس و فشارهای عصبی ای است که در طول زندگی بر شما وارد می آید. همه ما روزانه تحت فشارهای مختلفی کاری، خانوادگی، مالی و درسی قرار می گیریم و در صورتی که نتوانیم این شرایط را کنترل کرده و در اختیار خود بگیریم، درمان این بیماری به تعویق خواهد افتاد.

این شرایط شامل اضطراب و همین طور افسردگی هم می شود. پس شما باید تمام سعی خود را بکنید تا بر استرس خود فائق آمده و فشارهای عصبی روزمره را تحت کنترل خود درآورید. این هم یکی از اصول تغییر سبک زندگی برای درمان کبد چرب شما می باشد.

در صورتی که در مورد این مقاله نظر یا پیشنهادی دارید می توانید در بخش پایین نظرات خود را اعلام نمایید. بی صبرانه منتظر نظرات سازنده شما هستیم. اگر از این مقاله لذت بردید یا فکر می کنید که این مقاله می تواند راهکاری برای دیگر افراد باشد می توانید با استفاده از نمایه های شبکه های اجتماعی، آن را به دلخواه خود به اشتراک بگذارید. با این کار به افزایش سطح آگاهی و دانش سلامت عمومی جامعه کمک بسیار ارزشمندی کرده اید. بسیاری از افراد هستند که نیازمند دانستن دانش در مورد جسم و روان خود می باشند تا با شناخت بهتر خود، در حفظ هرچه بهتر جسم و روان خود کوشا باشند. هرچه تک تک افراد جامعه از سلامت جسمی و روانی بیشتر برخوردار باشند، جامعه نیز به نتیجه آن پویا تر و مکانی بهتر برای زندگی همه خواهد بود. پس سعی کنید در همه جا برای نشر و گسترش سلامت عمومی جامعه کوشا باشید. این کار فقط چند ثانیه زمان شما را می گیرد اما نتیجه همین ثانیه های باعث میلیاردها ساعت پیشرفت در جامعه خواهد شد.

در صورتی که نیاز به متن این مقاله به صورت یک فایل جداگانه دارید، می توانید همین الان رایگان آن را لینک پایین دریافت نمایید. هرگونه کپی برداری از این مقاله و نشر آن در فضای مجازی کاملا رایگان می باشد چون باعث بالا رفتن سطح دانش همگانی جامعه و پیشرفت روز افزون تر همه افراد آن خواهد شد و این خواست قلبی تیم جسم و روان است چون هدف ما در نهایت سلامت، نشاظ و پیشرفت در دنیای اطرافمان است.

 

بیماری کبد چرب به‌دلیل انباشته شدن چربی در سلول‌های کبد به‌وجود می‌آید. وجود چربی در کبد امری طبیعی است، ولی اگر میزان چربی بیش از تا درصد وزن کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب مبتلا می‌شود. تجمع چربی، کبد را در برابر انواع مشکلات و التهاب‌‌ها، آسیب‌پذیرتر می‌کند. با این مطلب همراه باشید تا با راه برای درمان خانگی کبد چرب آشنا شوید.

بیماری کبد چرب به دو نوعِ کبد چرب الکلی و کبد چرب غیرالکلی تقسیم می‌شود. علت اصلی بروز کبد چرب الکلی، مصرف بیش از اندازه‌ی الکل است درحالی‌که عواملی غیر از سوءمصرف الکل در ابتلا به کبد چرب غیرالکلی دخالت دارند.

به غیر از مصرف بیش از حد الکل، عواملی مانند کلسترول خون بالا، فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع ، هپاتیت ویروسی، کاهش وزن سریع و سوء‌تغذیه می‌توانند در بروز کبد چرب مؤثر باشند.

معمولا بیماری کبد چرب در ابتدا علائم خاصی ندارد. هرچند ممکن است علائمی مانند دردهای شکمی، احساس خستگی، کاهش اشتها و در برخی افراد ظاهر شود. از این رو تشخیص درست و به‌موقعِ بیماری کبد چرب، پیش از شروع روند درمان ضروری است.

تاکنون درمان قطعی‌ِ کبد چرب شناسایی نشده است ولی عوارض منفی این بیماری می‌تواند با تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی سالم و درمان‌های خانگی تا حد زیادی کاهش یابد.

اگر به بیماری کبد چرب مبتلا هستید، به‌هیچ‌وجه الکل مصرف نکنید. کبد چرب نمی‌تواند با سرعت کافی الکل را تجزیه کند. براساس تحقیقات صورت گرفته، علت بروز کبد چرب در افراد الکلی تنها به‌خاطر سوء‌مصرف الکل نیست، الکل موجب بروز التهاب و ایجاد سم در بدن می‌شود. حتی اگر به کبد چرب غیرالکلی هم مبتلا هستید، بهترین کار این است که از مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید.

از مصرف غذاهایی مانند نان، برنج و ذرت تا حد امکان خودداری کنید. تا جایی که می‌توانید مصرف نان‌هایی را که از آرد سفید تهیه شده‌اند، کاهش بدهید. مصرف زیاد کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده (مانند آردهای سفید که فیبر و مواد مغذی آنها جدا شده است) باعث افزایش سطح انسولین خون می‌شود. حساسیت به انسولین خود یک عامل کلیدی در بروز کبد چرب است.

از مصرف محصولات تهیه‌شده از غلات کاملی که بر روی برچسب‌شان عبارت «غنی‌شده» نوشته شده است، خودداری کنید. اگر گاهی هوس خوردن نان به سرتان زد، نان تازه بخرید. اگر قصد مصرف برنج هم داشتید، برنج قهوه ای گزینه‌ی بهتری نسبت به برنج سفید است.

نوشابه‌های گازدار، نوشابه‌های انرژی‌زا و بسیاری از آبمیوه‌ها سرشار از شکر و شیرین‌کننده‌های مصنوعی‌اند. این شکر وارد شده به بدن می‌تواند منجر به بروز کبد چرب شود. بدن‌تان نمی‌تواند شکر موجود در یک قوطی نوشابه (که محتوی قاشق چای‌خوری شکر است) را تجزیه کند و این امر بر روی کبدتان تأثیر منفی می‌گذارد.

براساس تحقیقات دانشگاه پزشکی آتلانتا شکر (به‌خصوص فروکتوز) می‌تواند باعث بروز و پیشرفت کبد چرب غیرالکلی شود. بین شکر و افزایش چاقی، چربی خون و مقاومت به انسولین رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد.

روغن‌های هیدروژنه، شکر تصفیه‌شده، غذاهای حاضری و سوسیس و کالباس برای بدن‌تان سمی هستند. نیترات و نیتریت که در بسیاری از این غذاها از جمله سوسیس و کالباس یافت می‌شوند، ارتباط مستقیمی با بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان‌ دارند. شربت ذرت با فروکتوز بالا که در غذاهای فرآوری‌شده یافت می‌شود، از مهم‌ترین عوامل بروز کبد چرب است و برای بهبود این بیماری، باید مصرف این‌گونه غذاها را متوقف کنید.

سرکه‌ی سیب اولین پیشنهاد ما برای درمان خانگی کبد چرب است. این ماده‌ی غذایی به کاهش تجمع چربی در کبد کمک می‌کند و در کاهش وزن مؤثر است. علاوه بر اینها سرکه‌ی سیب به عملکرد درست کبد و کاهش التهابات کبد نیز کمک می‌کند.

یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب خام و تصفیه‌نشده را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. می‌توانید به آن عسل هم اضافه کنید. دوبار در روز و پیش از مصرف غذا آن را میل کنید. این کار را برای چند ماه ادامه بدهید.

لیموترش ویتامین سی بالایی دارد. این ویتامین با خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود به کبد کمک می‌کند تا با تولید آنزیمی به نام گلوتاتیون، اثرات سموم را بر کبد خنثی کند. بنابراین لیموترش با خاصیت سم‌زدایی‌اش به‌عنوان یک درمان خانگی کبد چرب شناخته می‌شود و به بهبود کبد چرب کمک می‌کند. همچنین ترکیب دیگری که در لیموترش وجود دارد، نارنجین نام دارد و در کاهش التهابات کبدی مؤثر است.

آب نصف یک لیموترش را در یک لیوان آب بریزید و آن را میل کنید. این کار را دو یا سه بار در روز و به‌مدت چند هفته تکرار کنید. همچنین می‌توانید دو تا سه لیموترش را برش بزنید، در ظرف آبی بریزید و آن را در بازه‌های منظمی میل کنید.

گیاه قاصدک گزینه‌ی مناسبی برای درمان خانگی کبد چرب است. این گیاه به تجزیه‌ی چربی جمع‌شده در کبد کمک می‌کند و عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد. براساس تحقیقاتی که نتایج آن در سال به چاپ رسیده است، عصاره‌ی برگ قاصدک می‌تواند در پیشگیری و درمان چاقی مرتبط با کبد چرب غیرالکلی مؤثر باشد.

یک قاشق چای‌خوری ریشه‌ی خشک‌شده‌ی قاصدک را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. به‌مدت تا دقیقه درپوشی روی آن بگذارید. می‌توانید کمی عسل به آن بیفزایید تا از خواص عسل نیز بهره‌مند شوید و نوشیدنی‌تان را خوشمزه‌تر کنید. روزانه سه فنجان از این نوشیدنی را میل کنید. این کار را به‌مدت چند هفته ادامه بدهید. همچنین می‌توانید از برگ قاصدک در سالادها و غذاها استفاده کنید.

اگر در دوران بارداری به‌سر می‌برید یا به بیماری دیابت مبتلا هستید، از مصرف این گیاه خودداری کنید.

براساس نتایج پژوهشی که در سال در مجله‌ی بین‌المللی پزشکی مولکولی به چاپ رسید، چای سبز با دارا بودن مقادیر بالای کاتچین به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند و موجب کاهش چربی موجود در کبد بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی می‌شود. علاوه بر اینها چای سبز جزو بهترین خوراکی‌های چربی سوز است و به کاهش وزن کمک کند.

برای محافظت از کبدتان و اسیر نشدن در دام کبد چرب، روزانه سه تا چهار فنجان چای سبز میل کنید.

زردچوبه با دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های ارزشمند، می‌تواند درمان خانگی مؤثری برای بیماری کبد چرب باشد. براساس مطالعه‌ای که در سال در مجله‌ی داروهای چین منتشر شد، زردچوبه می‌تواند به پیشگیری از بیماری کبد چرب کمک کند. با این حال هنوز به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

زردچوبه قدرت بدن در هضم چربی را بالا می‌برد، بنابراین از تجمع چربی در کبد جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، زردچوبه به سم زدایی از کبد نیز کمک می‌کند.

یک‌چهارم قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را در لیوان آب بریزید و بگذارید بجوشد. آن را دوبار در روز بنوشید. این نوشیدنی را به‌مدت چند هفته مصرف کنید.

می‌توانید از شیرین بیان برای درمان بیماری‌های کبد، خصوصا کبد چرب غیرالکلی استفاده کنید. براساس تحقیقات صورت‌گرفته، عصاره‌‌ی ریشه‌ی شیرین بیان در کاهش فعالیت آنزیم‌های ترانس‌آمیناز (شامل آنزیم‌های آلانین آمینوترانسفراز و آسپارتات آمینوترانسفراز) در بیماری کبد چرب غیرالکلی مؤثر است. همچنین شیرین بیان از آثار منفی فلزات سنگین و سموم بر کبد جلوگیری می‌کند.

براساس آیا (علمی باستانی در هندوستان که در آن از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود) میوه و دانه‌‌ی پاپایا برای درمان بیماری کبد چرب مفید است. همچنین پاپایا در چربی سوزی نیز مؤثر است. چربی موجود در غذا نقش مهمی در بروز بیماری کبد چرب دارد.

یا دانه‌‌ی خشک پاپایا را آسیاب کنید. پودر حاصل را با یک قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه ترکیب و دوبار در روز میل کنید. این کار را به‌مدت یک ماه ادامه بدهید.

براساس مطالعه‌ای که در «European Journal of Medicinal Chemistry» به چاپ رسید، ترکیبات طبیعی موجود در سبزیجات، میوه‌ها و گیاهان برای درمان بیماری کبد چرب مفیدند. بنابراین افزودن این مواد به رژیم غذایی بسیار ضروری است.

یک راه مناسب برای بهره‌مندی از خواص سبزیجات، گرفتن آب آنهاست. با این کار می‌توانید تا حد زیادی آسیب‌های واردشده به کبد را جبران کنید. مصرف آبِ سبزیجات، هضم و جذب آنها را آسان‌تر می‌کند. سبزیجاتی مانند کلم پیچ، کلم، کاهو، گل کلم، کلم بروکلی، مارچوبه، چغندر و کرفس در سم‌زدایی کبد مؤثرند.

خوراکی‌هایی که فیبر بالایی دارند، به سلامتی دستگاه گوارش، جلوگیری از بیماری‌های گوارشی و تسریع سم‌زدایی از بدن کمک می‌کنند. به‌عنوان مثال ریشه‌ی زنجبیل برای دستگاه گوارش مفید است. با جوشاندن برش‌های زنجبیل در چای سبز یا آب، می‌توانید چای زنجبیل درست کنید. همچنین می‌توانید زنجبیل را به غذاهایی مانند سوپ بیفزایید و از خواص آن بهره‌مند شوید.

سیب‌زمینی شیرین به‌خاطر داشتنِ پتاسیم بالا، برای تصفیه‌ی کبد مفید است. یک سیب‌زمینی شیرین نزدیک به میلی‌گرم پتاسیم و مقدار زیادی ویتامین C، ویتامین D و ویتامین B دارد. علاوه بر آن منیزیم و آهن نیز در سیب‌زمینی شیرین به‌وفور یافت می‌شود. سیب‌زمینی شیرین طعم دل‌پذیری دارد و قند موجود در آن به‌آهستگی وارد جریان خون می‌شود. بنابراین باعث جهش ناگهانی قند خون نمی‌شود. غذاهای خوشمزه‌ی زیادی را می‌توان به کمک سیب‌زمینی شیرین درست کرد.

وجود میلی‌گرم پتاسیم و مواد مغذی دیگر در موز، آن را به میوه‌ای مفید برای تصفیه‌ی کبد تبدیل کرده است. مصرف موز به هضم مواد غذایی کمک می‌کند و فلزات سنگین و سموم را از بدن می‌زداید.

خار مریم (ماری تیغال) با خاصیت سم‌زدایی بالای خود به بازسازی سلول‌ها و حفظ سلامت کبد کمک می‌کند به همین دلیل به‌عنوان درمان خانگی کبد چرب شناخته می‌شود. براساس مطالعه‌ای که در مجله‌ی علوم و بیماری‌های گوارشی به چاپ رسید، خار مریم می‌تواند میزان مرگ‌ومیر افرادی را که از نارسایی کبد رنج می‌برند، کاهش بدهد. خار مریم می‌تواند تأثیرات منفی مصرف الکل، آفات موجود در غذاها، فلزات سنگین در آبِ آشامیدنی، آلودگی هوا و حتی سموم را خنثی کند.

براساس نتایج مطالعاتی که در سال به چاپ رسید، خار مریم می‌تواند در درمان کبد چرب الکلی، هپاتیت ویروسی حاد و مزمن و بیماری‌های مزمن کبدی ناشی از سموم مؤثر باشد.

برگرفته از:‌ draxe top10homeremedies

 

 

کبد چرب بیماری شایعی است که این روزها خیلی از آن رنج می برند


 کبد چرب بیماری شایعی است که این روزها خیلی از آن رنج می برند که متاسفانه عامل اصلی این نوع بیماری، عدم رعایت تغذیه سالم و افراط در مصرف غذاهای چرب و مضر است که اگر به موقع کنترل و مداوا نشود مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت.افراط در خوردن عرقیجات سرد عامل تشدید کبد چرب است. طبع کبد گرم و تر است و وقتی افراد به صورت افراطی عرقیجات با مزاج سرد می خورند طبع کبد تغییر پیدا می کند و به صورت کبد تنبل و چرب در می آید. متاسفانه برخی ها به مردم که مشکل کبد دارند عرق شاه تره یا کاسنی می دهند و این باعث تشدید کبد چرب می شود، در حالی که زمانی بهتر است کاسنی یا شاه تره مصرف شود که کبد بیش از اندازه داغ شده باشد که با مشورت پزشک مجاز به مصرف آن هستند.چربی زیاد و خوردن آب یخ در وسط غذا یکی از عوامل به وجود آمدن کبد چرب است که متاسفانه خیلی از افراد این دو مورد را رعایت نمی کنند. گیاه خار مریم به دلیل طبع گرم، بهترین گیاه برای درمان کبد چرب است. همچنین عرق نسترن و عناب و سیاهدانه برای کبد چرب مفید هستند.ریسک کبد چرب در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر از افراد لاغر است. بنابراین کسانی که بیماری چاقی و اضافه وزن دارند باید خیلی مواظب باشند که با تغذیه سالم و ورزش از این بیماری پیشگیری کرده یا آن را کنترل کنند. متاسفانه کودکان و جوانان این روزها به سمت غذاهای فست فودی و آماده روی آورده اند که از طب سنتی رد شده است و همین عامل اصلی ایجاد کبد چرب است. در حالی که مصرف سبزیجات، خام خوری و پرهیز از مصرف غذاهای آماده و چرب در پیشگیری از این بیماری موثر است. کبد از اعضای رییسه بدن است و نقش اساسی در بدن ایفا می کند. یکی از عوامل دیگر در آسیب رساندن به کبد، استرس و اضطراب است که امروزه متاسفانه خیلی ها دچار آن هستند. بسیاری از افراد تا زمانی که بیماری سراغ شان نیامده، مراقب وضعیت بدن و سلامت خود نیستند. شاید مصرف بی رویه انواع و اقسام فست فودها، استعمال دخانیات و عدم تحرک نمونه بسیار خوبی از همین بی توجهی افراد نسبت به بدن است، با این وجود می توان با انجام مجموعه ای از کارها جلوی ابتلا به خیلی از بیماری ها را گرفت.برای مثال کبد چرب یکی از بیماری هایی است که می توان تا حد زیادی از آن پیشگیری کرد. کبد چرب بیماری شایعی است و با شهرنشینی و زندگی ماشینی روز به روز هم بر تعداد مبتلایان اضافه می شود. دکتر فاطمه نجات بخش، متخصص طب سنتی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران این بیماری را از نگاه طب سنتی بررسی می کند.نگاه طب کلاسیک به کبد چرب با نگاه طب سنتی به این بیماری متفاوت است. کبد چرب از نظر طب کلاسیک زمانی اتفاق می افتد که افزایش و تجمع چربی در بافت کبد وجود داشته باشد و گاهی همین مسئله می تواند باعث به وجود آمدن بدخیمی در کبد (سرطان) یا سیروز کبدی شود اما از نظر طب سنتی هر عاملی که باعث ایجاد سوءهضم شود، کبد چرب ایجاد می کند.معده هضم غذا را برعهده دارد و مواد غذایی از معده به کبد می روند، در نتیجه هر عاملی که در معده ایجاد سوء هضم کند می تواند در کبد انسدادهای ریز ایجاد کند و در نهایت این انسدادهای ریز، کبد چرب را به وجود می آورند. بنابراین محصول هضم معده که وارد کبد می شود باید از کیفیت مناسب برخوردار باشد.کبد چرب چه علائمی دارد؟افراد در هر سنی می توانند به کبد چرب مبتلا شوند؛ حتی کودکانی که تحرک ندارند و پرخوری می کنند نیز به کبد چرب مبتلا می شوند. کبد چرب در افرادی که اضافه وزن دارند، بیشتر دیده می شود. مبتلایان به کبد چرب، بدن سست و لختی دارند و معمولا پوست شان سفید است. این گروه بعد از خوردن غذای چرب و سنگین احساس درد و سنگینی در قسمت راست و بالای شکم می کنند، ضمن اینکه حس کرختی و سنگینی در کل بدن هم احساس می شود.پوست مبتلایان به کبد چرب شادابی و طراوت ندارد و معمولا نوعی بدرنگی در پوست ایجاد می شود. سرد بودن بدن یکی دیگر از علائم ابتلا به کبد چرب است، طوری که این افراد از گرمایی بودن شکایت دارند ولی در واقع با لمس بدن، سردی بدن کاملا احساس می شود.هرگز ناشتا، آب سرد ننوشیداگرچه نوشیدن آب برای بدن ضروری است ولی نوشیدن آب هم مثل غذا خوردن، اصول خاص خودش را دارد. نوشیدن آب و مایعات نباید قبل از غذا یا در بین آن باشد. نوشیدن آب و مایعات را باید به یک ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از غذا موکول کرد.مایعات به ویژه آب هر چه سردتر باشند، آسیب بیشتری برای بدن به همره دارند. در نتیجه دمای مایعات باید متعادل باشد. نوشیدن آب صبح ها به صورت ناشتا، اواسط خواب و پس از بیداری ناگهانی، بعد از استحمام، بعد از رابطه جنسی و بعد از ورزش مضر است. نوشیدن آب باید به اندازه نیاز و در حد رفع تشنگی باشد. خود تشنگی می تواند به بدن آسیب وارد کند؛ بنابراین توصیه می شود افراد از نوشیدن بیش از اندازه آب یا تشنه ماندن خودداری کنند.اگر غذا را نجوید ضرر می کنیدعوامل زیادی در سوء هضم نقش دارند و مهم ترین آنها خوب نجویدن یا سریع خوردن غذا است. افرادی که عادت دارند انواع و اقسام غذا را با هم بخورند یا غذاهای دیرهضم و زود هضم را با هم مصرف می کنند، بیش از دیگر افراد به مشکلات سوءهضم و کبد چرب دچار می شوند. قبل از اینکه معده از غذای قبلی کاملا تخلیه نشده باشد، نباید بلافاصله غذای دیگری خورد. یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث ابتلا به کبد چرب شود، عدم رعایت اعتدال در غذا خوردن است، کم خوری یا پرخوری، به ویژه پرخوری می تواند با مشکل سوء هضم همراه باشد.

کمتر غذاهای سرد و غلیظ و لزج بخوریدانتخاب نوع غذا در پیشگیری از ابتلا به کبد چرب مهم است. استفاده بیش از اندازه از غذاهایی که طبع سرد، به ویژه طبع سرد و تر دارند در تمامی افراد، به خصوص افراد سرد مزاج مشکلات گوارشی به همره دارد و می تواند باعث ابتلا به چربی کبد شود.انواع ترشی، لبنیات به ویژه ماست و دوغ، آلو، هلو، مرکبات، گیلاس، آلبالو، خیار، گوجه و … همگی باید در حد اعتدال مصرف شوند چون استفاده بیش از اندازه آنها مشکل ساز است. استفاده بیش از اندازه از غذاهای غلیظ و لزج مانند کله پاچه، حلیم، آش رشته، ماکارونی، لازانیا، پاستا، بامیه، فست فودها، برنج و ماهی (سرد و تر و لزج) و … در ایجاد اختلال سوء هضم و ابتلا به کبد چرب نقش دارند. همچنین استفاده زیاد و مکرر از شیرینی های چرب و غلیظ مانند انواع شیرینی های قنادی می تواند باعث ابتلا به کبد چرب شود. 

استفاده زیاد از لبنیات به ویژه ماست و دوغ در ابتلا به کبد چرب نقش دارند

 

نگذارید بدن تان سرد شودهر عاملی که موجب سرد شدن بدن، به ویژه سرد شدن دستگاه گوارش و کبد شود، می تواند باعث ابتلا به کبد چرب شود. یکی از این عوامل، بی حرکتی و سکون است؛ البته فعالیت بیش از حد و سنگین بدنی هم می تواند در ابتلا به کبد چرب نقش داشته باشد. خواب، بین شش تا هشت ساعت برای افراد کافی است ولی خواب بیش از اندازه مشکل ساز می شود. استرس یکی دیگر از عواملی است که مشکلات گوارشی، به ویژه کبد چرب را به همراه دارد. در نتیجه باید این عوامل در زندگی به حداقل برسند.خوراکی ها را با مصلح شان بخوریدافرادی که به بیماری کبد چرب مبتلا هستند، باید حجم غذای خود را کاهش دهند و از پرخوری بپرهیزند. روزه داری در بهبود وضعیت این افراد تاثیر زیادی دارد. غذای شب باید سبک و با حجم کم باشد، همچنین بین صرف وعده شام تا خواب حداقل دو ساعت فاصله ایجاد شود. این دسته از افراد باید از خوردن غذاهای سرد پرهیز کنند و در صورت مصرف، آنها را با مصلح غذاها استفاده کنند.استفاده از ادویه هایی مثل زیره، زنجبیل، سیاهدانه، آویشن، نعنا، فلفل، دارچین، میخک و هل در غذاها به دلیل خاصیت گرمی می تواند مفید واقع شود. این ادویه ها در تقویت کبد هم نقش دارند. افرادی که تمایل به مصرف ماست و دوغ دارند باید ماست را به صورت چکیده و در حجم کم مصرف کنند و دوغ را با استفاده از ماست چکیده درست کنند.مصرف سبزیجات و زیتون همراه با غذا ایرادی ندارد ولی ماست نباید همره با غذا استفاده شود. استفاده از نبات و عسل هم در برطرف کردن سردی می تواند مفید باشد. به طور کلی استفاده از غذاهای گرم توصیه می شود ولی نباید در استفاده از غذاهای گرم هم افراط شود.افراد مبتلا به کبد چرب باید از خوردن غذاهای پر رطوبت مثل شیر، میوه های آبدار و لبنیات پرهیز کنند یا آنها را با مصلح استفاده کنند. برای مثال مصلح ماهی، ادویه هایی مثل زعفران، فلفل و دارچین است. کباب کردن ماهی و استفاده از ماهی جنوب هم می تواند در کاهش سردی و رطوبت موثر باشد.گوشت غلیظ نخوریدافرادی که به کبد چرب مبتلا هستند نباید از گوشت های غلیظ استفاده کنند. گوشت گاو، گوساله و شتر در گروه گوشت های غلیظ قرار می گیرند و نباید مصرف شوند. گوشت گوسفند، مرغ محلی و بلدرچین گزینه های خوبی هستند. خوردن نخود آب که به همراه ادویه جات گرم مثل دارچین و زعفران درست شود و در آن شوید وجود داشته باشد، می تواند غلظت مواد داخل کبد را کم کند. برای درست کردن نخود آب می توان از آب گوشت، نخود، برنج و گوشت استفاده کرد. یکی دیگر از سبزی هایی که باعث تقویت کبد می شود شنبلیله است که استفاده از آن در غذاها به بیماران مبتلا به کبد چرب توصیه می شود.خوراکی های دوست کبدمبتلایان به کبد چرب می توانند برای تقویت کبد از پسته، بادام و فندق استفاده کنند. این افراد باید روزانه پنج عدد فندق، پنج عدد بادام و سه عدد پسته بخورند. مواد غذایی دیگر وجود دارند که برای کبد مفیدند. برای مثال انجیر و مویز. همچنین ترب نیز به باز شدن انسداد کبد کمک می کند.مبتلایان به کبد چرب به جای استفاده از آب بهتر است ماءالعسل (ترکیب آب و عسل) بنوشند. این افراد می توانند گاهی اوقات به جای آب، عرق کاسنی و شاتره (به نسبت مساوی عرق کاسنی و شاتره) بنوشند. البته استفاده از رازیانه تنها به خانم ها توصیه می شود و آقایان نباید از آن استفاده کنند. اگرچه میوه های شیرین مثل توت و مویز برای کبد مفیدند ولی نباید در مصرف آنها افراط کرد.   

برای تقویت کبد از پسته، بادام و فندق استفاده کنید

 نسخهاگر آزمایش های شما نشان از چربی کبدتان دارد:1. دو قاشق غذاخوری خاکشیر را در یک و نیم لیوان آب بجوشانید، یک لیوان باقی بماند. هر روز صبح ناشتا میل کنید و تا نیم ساعت چیزی نخورید.

2. هر روز یک استکان عرق کاسنی میل کنید .

3. هر روز یک استکان عرق شاتره میل کنید.

4. در برخی موارد که تشخیص آن با طبیب حاذق است، حجامت کبدی هم توصیه می شود.نگران نباشید!اگر شما مبتلا به کبد چرب هستید و این مطلب را تا به اینجا مطالعه کرده اید، برای تان مژده ای داریم و آن این است: «در صورت رعایت رژیم غذایی توصیه شده، انجام ورزش و تحرک بدنی مناسب و استفاده از روش های درمانی گیاهی موثر، این بیماری به صورت کامل و بدون بر جای گذاشتن هیچ نوع عارضه ای بهبود می یابد.»پس: تا فرصت باقیست شروع کنید! تندرستی ارزشمندترین هدیه خداوند به انسان است، برای یک شروع خوب، هنوز فرصت باقی است.

 

منبع: ماهنامه طبیب سبز/برترین ها

 

 

امروزه به علت اتخاذ برنامه غذایی ناسالم، کبد چرب شایع شده است. به نقل از سایت «MSN»، کبد چرب همانند چربی شکم نیست و نباید آن را مشکل ساده کبدی تلقی کرد. لازم است به محض مشخص شدن بیماری، درمان را شروع کرد زیرا به مرور زمان لایه های چربی روی کبد رشد می کند و سوء هاضمه شدید به وجود می آورد. بیشتر افراد متوجه بیماری خود می شوند اما چندان به موضوع درمان آن توجه نمی کنند.

برای کسب نتیجه بهتر در درمان کبد چرب توصیه هایی می شود که در این مطلب به بخشی از آن اشاره می کنیم.

غذاهای چرب را حذف کنید تا بیماری وخیم تر نشود. با مصرف غذاهای چرب، ترشح اسید معده به طور چشم گیری کاهش پیدا می کند. بنابراین مصرف غذاهای چرب باعث سوء هاضمه و حالت تهوع می شود.

پیاده روی تند برای سالم ماندن و بهبود عملکرد اعضای داخلی بدن مفید است. پیاده روی کبد را سالم نگه می دارد.

ورزش هایی مانند یوگا جریان گردش خون در شکم را افزایش می دهد از این رو در بهبود عملکرد کبد موثر است.

سبزیجات سبز را که فاقد چربی است مصرف کنید. سبزیجات سبز سرشار از آنتی اکسیدان است که سموم را از بدن دفع می کند. افزودن سبزیجات به برنامه غذایی روزانه یکی از بهترین راه های مقابله با سندروم چربی کبد است.

از مصرف مواد ترش مانند ترشی و که برای کبد مضر است، بپرهیزید.

یکی از علت های عمده در شکل گیری چربی کبد مصرف مشروبات الکلی است. اغلب این نوشیدنی ها چاق کننده است و چربی اضافه آن در کبد رسوب می کند.

تا عدد برگ انجیر معابد را بکوبید سپس با آب سرد مخلوط کنید و بنوشید. در طب کهن هند این روش یکی از بهترین روش های درمانی کبد چرب است.

کبد از جمله اعضایی است که قدرت ترمیم بالایی دارد. بنابراین اگر به بیماری حاد کبدی مانند سرطان یا سیروز مبتلا هستید، ناامید نباشید زیرا کبد قادر است خود را ترمیم کند حتی اگر فقط یک چهارم آن سالم مانده باشد. به نقل از سایت «prevention»، ترمیم کبد یک روند حیاتی است بنابراین همیشه از مواد غذایی سالم استفاده کنید تا این عضو حیاتی در وضعیت خوب باقی بماند. در صورت مصرف موادغذایی سالم، کبد می تواند خود را ترمیم کند. توجه داشته باشید که این موادغذایی برای احیا و ترمیم کبد معجزه نمی کند و باید به میزان مناسب که پزشک توصیه می کند، مصرف شود. از خوردن مواد غذایی مضر برای کبد مانند روغن ها، چربی ها و حتی برخی ادویه ها نیز باید بپرهیزید.

 

-درمان در طب نوین :

در طب نوین درمان اختصاصی برای کبد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب (قطعا با نظر پزشک معالج نه به طورخودسرانه) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید.


– درمان وپیشگیری در طب سنتی :

در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از انها میتوان ترکیباتی بدست آورد که بوسیله آنها براحتی و با موفقیت کامل کبد چرب درمان میشود، در ذیل به یکی از نسخه های مجرب و آزموده شده که به راحتی کبد چرب را درمان نموده اشاره میکنیم.

افشره پاکسازی کبد شلیور

در تهیه این عصاره گیاهانی بکار رفته که همگی در دفع مواد زائد از خون و کبد نقش بسزایی دارند. همچنین با توجه به اینکه این دارو از لطافت زیادی برخوردار است قابلیت جذب شدن و  نفوذ به اعماق مویرگهای بدن را دارد ، بر این اساس درمان بیماریهایی به شرح ذیل با استفاده از این دارو به سادگی انجام پذیر است: غلظت خون ، چربی خون ، ، خواب رفتن اعضای بدن و ضعف کبد. و همچنین چون این دارو توانایی سم زدایی و چربی زدایی بالایی دارد درمان بسیار قابل توجهی برای انواع بیماریهای کبدی است و مخصوصا کبد چرب را به سهولت درمان مینماید.
ضمنا این عصاره سرشار از ویتامینه   C، B،A میباشد و برای درمان بیماریهای صفراوی از قبیل کبودی رنگ چهره و لبها ، احساس گرمای زیاد بدن ، صفرا مزاجی و یرقان بسیار موثر میباشد

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد عکس نوامبر 6, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *