درمان کم خوني کودک با تغذيه

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

 

 

 

سطح پایین آهن در کودکان می تواند باعث بیماری کم خونی در آن ها شود

 

آهن برای تشکیل سلول های ق خون، بهبود گردش خون، افزایش سطح اکسیژن و استقامت در کودک شما ضروری است.

در این مطلب ابتدا چشم انداز دقیقی در مورد اینکه چرا آهن برای کودکان ضروری است، آورده شده است.پدر یا مادر بودن، نگرانی های بزرگی مانند اطمینان از رژیم غذایی پر از مواد مغذی برای کودک را به همراه دارد. رژیم غذایی ایده آل برای یک کودک شامل سطوح مناسبی از مواد مغذی ضروری مانند ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین، فیبر، آهن و غیره است که کمبود حتی یک ماده غذایی ضروری می تواند موجب کاهش سرعت رشد در کودک شما و یا حتی مانع رشد مناسب او شود.

آهن یکی از این مواد مغذی ضروری است که در اغلب موارد در رژیم های غذایی هندی (به خصوص برای کودکان) فقدان این ماده ی حیاتی دیده می شود. سطح پایین آهن در کودکان می تواند باعث بیماری کم خونی در آن ها شود، که بیشتر با علائمی همچون استرس، خستگی، رنگ پریدگی و ضعف معلوم می شود،کمبود آهن کافی در رژیم غذای کودک شما می تواند مانع رشد جسمی و ذهنی او شود.اهمیت وجود آهن در غذای کودک:آهن برای تشکیل سلول های ق خون، بهبود گردش خون، افزایش سطح اکسیژن و استقامت در کودک شما ضروری است. مهم تر از آن، وجود آهن در رژیم غذای کودکان، به تقویت عملکرد مغز آن ها کمک خواهد کرد. از این رو برای پدران و مادران توجه به نیازهای آهن کودکان با توجه به سن آن ها و ایجاد یک رژیم غذایی غنی از آهن برای کودکان بسیار ضروری است.دو نوع آهن وجود دارد:. Heme: این نوع آهن، به طور طبیعی از هموگلوبین به دست می آید و در نتیجه، در منابع حیوانی مانند گوشت، ماهی و مرغ قابل دسترس است.

. Non-Heme:  از درصد از آهن موجود در بافت های حیوانی و آهن موجود در گیاهان (میوه ها، سبزیجات، حبوبات و آجیل) را تشکیل می دهد،که کمتر جذب می شوند.برخی از رژیم های غذایی سالم برای افزایش آهن در وعده های روزانه ی کودکان عبارتند از:. آجیل غنی از آهن برای کودک:دانه های آجیل، مملو از آهن، پروتئین ها، چربی های سالم و اسیدهای چرب ضروری امگا ضروری برای بدن کودکان هستند. یک رژیم غذایی شامل انواع مختلف آجیل، مانند پسته، بادام زمینی، گردو، بادام، و غیره، یک روش مناسب برای تامین مواد مغذی مورد نیاز کودکان است. بنابراین، پزشکان توصیه می کنند که قرار دادن آجیل به طور روزمره در رژیم غذای کودک، آهن مورد نیاز بدن او را به صورت کامل تامین می کند.. تخم مرغ سرشار از آهن برای کودکان:تخم مرغ سرشار از تمام مواد مغذی ضروری و از جمله منابع غنی از آهن برای کودکان است. تفاوت اساسی که تخم مرغ با سایر مواد غذایی دارد، این است که می توان آن را از همان ماهگی کودکان، در رژیم غذایی آن ها گنجاند. یک وعده غذایی با تخم مرغ به حفظ سطح هموگلوبین در بدن کودکان و بالا رفتن استقامت بدن او کمک می کند. قرار دادن یک عدد تخم مرغ در رژیم روزانه کودکان، تمامی نیازهای بدن او به آهن را تامین می کند. بنابراین، شما باید تخم مرغ را به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی تامین آهن برای کودکان خود در نظر بگیرید. با استفاده از دستور غذاهای تخم مرغی مخصوص کودکان می توانید رغبت کودکانتان را به خوردن تخم مرغ افزایش دهید.. گوشت ق و جذب سریع آهن:گوشت ق یک منبع غنی از آهن است، آهن موجود در گوشت ق به راحتی توسط خون جذب شده و توزیع بیشتری در بدن شما دارد. گوشت بره، گوشت گاو و غیره، حاوی سطح بسیار بالایی از آهن هستند و از این رو، باید در رژیم غذای کودکان گنجانده شوند. نتیجه تحقیقات پزشکان تغذیه بیان می کند که مصرف دو وعده گوشت ق، با حتی یک وعده، حاوی حدود / میلی گرم آهن بوده و این مقدار آهن برای کودکان، ایده آل است.. کلم بروکلی منبع آهن برای کودک:علاوه بر اینکه، کلم بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان های ضروری، الیاف، ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بدن کودکان است، این سبزی مفید، یک منبع غنی از آهن نیز می باشد. مصرف کلم بروکلی در حفظ جریان خون مناسب و تامین سطح اکسیژن لازم در بدن مفید است، همچنین مصرف آن به رشد سالم مغز و عملکرد مناسب آن در کودکان کمک می کند. نتیجه تلاش محققان نشان می دهد که مصرف نیم کاسه کلم بروکلی در روز آهن مورد نیاز در رژیم غذای کودک شما را تامین خواهد کرد.. میوه ها و دانه های خشک شده:میوه ها و دانه های خشک شده یک منبع غذایی بسیار مغذی بوده و همچنین بسیاری از کودکان میل و علاقه ی فراوانی به میوه ها و دانه های خشک شده دارند و از خوردن آن ها در هر سنی لذت می برند. میوه ها و دانه هایی مانند زردآلو، دانه کدو تنبل، آلو، و غیره به صورت خشک شده منابع غنی از آهن برای کودکان هستند. مصرف روزانه نصف فنجان از میوه های خشک شده یا دانه ها، سالم بودن رژیم غذای کودک شما را تضمین خواهد کرد.

آهن برای تشکیل سلول های ق خون، بهبود گردش خون و استقامت در کودک ضروری است

  . ضرورت استفاده از غلات در غذای کودک:غلات یک گروه از مواد غذایی است که حامل مواد مغذی ضروری مورد نیاز در رژیم غذایی هر کودکی می-باشد. غلاتی مانند جو دو سر، جو، گندم، و غیره برای رشد تمامی اعضای بدن و عملکرد مناسب بدن کودک شما مهم هستند. غلات غنی شده با دوز معمولی، آهن مورد نیاز بدن کودک شما را برای اطمینان از جریان مناسب خون، رشد مغز و پیشگیری از کم خونی ارائه خواهد داد. مصرف یک کاسه از غلات و حبوبات روزانه، برای تامین آهن مورد نیاز کودک شما کافی است.. سبزیجات دارای برگ های سبز مغذی ترین غذای کودک:سبزیجات دارای برگ های سبز یکی از مغذی ترین مواد غذایی در رژیم غذای کودک، به ویژه برای گیاه خواران است. این سبزیجات حاوی تمام ویتامین های ضروری، کلسیم، مواد معدنی، فیبر بوده و یک منبع غنی از آهن هم هستند. اسفناج و کلم پیچ قطعا باید در رژیم غذای کودک گنجانده شود. به توصیه متخصصان تغذیه، مصرف یک فنجان سبزیجات برگ سبز در روز می تواند تمام آهن مورد نیاز کودک شما را تامین کند..حبوبات تامین کننده آهن کودک:حبوبات به همان اندازه غلات در رفع نیازهای روزانه بدن کودک شما به آهن مفید است. برای این منظور، لوبیا ق، لوبیا، لوبیا سیاه و سفید، سویا، نخود، و غیره باید در رژیم غذایی روزانه کودکان قرار داده شوند. مصرف یک فنجان از حبوبات در هر روز، میلی گرم از آهن مورد نیاز برای بدن کودک شما را فراهم خواهد کرد.. مرکبات افزایش دهنده جذب آهن:این خانواده میوه ها، یک منبع مستقیم از آهن نیست، اما به بهبود ظرفیت جذب آهن در کودک شما کمک خواهد کرد. خوردن میوه های خانواده مرکبات مانند پرتقال، نارنج، لیمو شیرین، نارنگی، و غیره، ویتامین C موردنیاز برای بدن کودکان را تامین کرده و به طور فزاینده ای به جذب آهن مواد غذایی توسط بدن آن ها کمک می کند. پزشکان توصیه می کنند که برای حفظ سطح مناسب هموگلوبین سالم در کودکان، حداقل میوه از خانواده مرکبات را روزانه در رژیم غذای کودکان قرار دهید.. ماهی ،ضروری برای تامین آهن کودک:این یک واقعیت شناخته شده ی جهانی است که ماهی غنی از آهن و اسیدهای چرب امگا است. اسیدهای چرب امگا به جلوگیری از لخته شدن خون، در نتیجه، سکته مغزی و ترویج جریان خون در بدن به طور منظم کمک می کند. ماهی هایی مانند سالمون، ماهی روغنی کوچک، ماهی قزل آلا، و غیره دارای ارزش غذایی بالایی بوده و از منابع بزرگ آهن هستند. شما می توانید در رژیم غذای کودک خود وعده ماهی در هر هفته قرار دهید تا نیازهای بدن او به آهن و سایر مواد مغذی را تامین کنند.امیدواریم که لیست دقیق غذاهای غنی از آهن به داشتن یک رژیم غذایی سالم برای خانواده و کودک شما کمک کند، به یاد داشته باشید که غذاهای معرفی شده برای جلوگیری از کمبود آهن در کودکان مفید هستند. اگر کودک شما دچار فقر آهن است، ممکن است با خوردن کامل مواد غذایی بالا درمان نشود. در مورد چنین کودکانی برای بهترین نتایج، توصیه می شود که به دنبال توصیه های پزشکی باشید.

 

منبع: niniban.com


موضوعی که سلامت بیشتر کودکان را به خطر می اندازد و ممکن است ظاهر او را خسته نشان دهد، کم خونی کودک است. کمبود آهن یک بیماری است، که امروزه شناخته شده و به طور کلی بیشتر زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. اما بسیاری از کودکان و نوجوانان نیز ممکن است در طول دوران کودکی خود در معرض ابتلا به کم خونی باشند، این مشکل در سال های بعد زندگی آن ها هم ادامه خواهد داشت. علت کمبود آهن در بدن و یا کم خونی کودک ، فقدان آهن مورد نیاز در خون است. به همین دلایل، در این مقاله، جزئیات بیشتری در مورد علل، علائم و درمان کم خونی در کودکان ارائه خواهد شد.


علل کم خونی کودکان:


هر چند ممکن است بروز کم خونی کودک تعجب آور باشد، ولی در واقع مشکل عمده ای است که از رعایت نکردن بهداشت عمومی اتفاق می افتد، و حتی ممکن است باعث افزایش خطر مرگ و میر در کودکان شود. همچنین، کم خونی دارای اثرات بسیار دیگری بر سلامت کودک شما خواهد داشت.


احتمال دارد علل کم خونی متفاوت باشد، احتمالا درصد کمی از کودکانی که مبتلا به کم خونی هستند، تحت تاثیر عوامل جغرافیای منطقه محل سکونت خود بوده اند. مشخص شده است که برخی از اشکال کم خونی مربوط به استعداد ژنتیکی بوده و گروه های نژادی خاصی را در معرض خطر ابتلا به کمبود آهن قرار می دهد. فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی است.


علل فقر آهن در کودکان


• داشتن یک رژیم غذایی که فاقد مواد مغذی و ضروری از جمله آهن است، به کم خونی کودکان کمک می کند.
• رشد سریع در سال اول بعد از تولد، باعث افزایش نیاز به آهن می شود. بنابراین، اگر در این دوران آهن کافی به بدن کودک شما نرسد، او را بیمار خواهد کرد. از این رو، کمبود آهن در برنامه ی غذایی می تواند عامل اصلی بیماری کم خونی شود.
• از دست دادن خون به صورت آهسته و در دراز مدت، مانند خونریزی در دستگاه گوارش کودکان، عامل دیگر بروز این بیماری است.
• ناتوانی بدن در جذب آهن هم می تواند عامل دیگری در بروز بیماری کم خونی کودک شما باشد.
• بچه هایی که از طریق شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر از سایر کودکان در معرض خطر ابتلا به کم خونی قرار دارند.
• همه نوزادان با آهن ذخیره شده در بدن خود به دنیا می آیند. اما از آنجایی که آن ها با سرعت بسیار زیادی در طول چند سال اول زندگی خود رشد می کنند، نیاز به آهن اضافی برای حمایت از فعالیت-های بد نی دارند. در واقع، در حالت عادی، بچه های در حال رشد نیاز به حدود میلی گرم آهن در هر روز دارند.

 


علائم شایع کم خونی در کودکان:


کم خونی خفیف در کودکان علائم کمی را بروز می دهد و یا حتی ممکن است هیچ علائمی را نشان ندهد. به همین دلیل است که تشخیص این بیماری در مراحل اولیه تقریبا غیرممکن است. در این جا، برخی از علائم شایع کم خونی خفیف در کودکان که ممکن است به شما کمک کند به راحتی فقر آهن را در کودک خود تشخیص دهید، بیان شده است، تا با توجه مکرر به این علائم، فرزندان سالمی داشته باشید:


• خستگی
• ضعف
• بدخلقی
• هوس های غذایی غیر معمول
• بی اشتهایی
• سردرد
• تنگی نفس
• درد گلو
• رنگ پریدگی پوست
• ناخن های شکننده
• خون در مدفوع
• درسفیدپوستان رنگ چشم کودک مبتلا به کم خونی، پریده و سفید می شود.


اگر شما متوجه هر یک از این علائم و نشانه ها در کودک خود شدید، می توانید یک وقت ویزیت از دکتر اطفال به منظور تشخیص کم خونی کودک خود، رزرو کنید و این نکته نیز بسیار مهم است که اگر علت و نوع کم خونی که کودک شما را تحت تاثیر قرار داده، مشخص شود، اساس درمان نهایی را تشکیل شده و درمان راحت تر و سریع تری برای کودک یافت می شود.


گزینه های درمان بیماری کم خونی کودک:


کم خونی در دوران کودکی، درست مانند دیگر کم خونی در تمامی دوران زندگی، با افزایش مصرف غذاهای غنی از آهن در رژیم غذایی روزانه درمان می شود. اما در موارد کم خونی شدید کودکان، مکمل های آهن اغلب از طریق قرص به آن ها داده می شود.


اگر مکمل آهن به کودک شما تجویز شده است، مطمئن شوید که شما آن را با معده خالی به او بدهید. آهن، در معده ی خالی، سریع تر جذب می شود. همچنین، بیشترین مقدار غذاهایی که غنی از ویتامین C هستند، به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. در علم پزشکی ثابت شده است که ویتامین C، به تسریع افزایش و جذب آهن اضافه دربدن کودکان کمک فراوانی می کند.


شیر و آنتی اکسیدان ها تمایل بیشتری به تداخل با اثر مکمل های آهن دارند، بنابراین مطمئن شوید که کودکان شما در زمان استفاده از قرص های آهن از مصرف آن ها اجتناب می کند. همچنین با اضافه کردن مواد غذایی غنی از آهن مانند جگر، گوشت ق، زرده تخم مرغ، حبوبات، کشمش و نان دانه های کامل و سبوس دار به رژیم غذایی بچه ی خود، شانس او را در درمان کم خونی بیشتر کنید.


طراحی رژیم غذایی غنی از آهن برای کودکان:


پیشگیری قطعا بهتر از درمان است، به ویژه در میان کودکان که به هر تغییر خاص در رژیم غذایی خود و یا در زندگی روزمره بسیار حساس هستند. اضافه کردن آهن بیشتر و غذاهای غنی از آهن به رژیم غذایی آن-ها،می تواند در پیشگیری از کم خونی بسیار مفید باشد. به ویژه در کودکانی که رژیم های غذایی نادرست باعث کمبود آهن در آن ها شده است، می تواند کمک فراوانی بکند. بعضی از مواد غذایی غنی از آهن عبارتند از:
• آلوی سیاه
• بلغور جو دوسر
• زردآلو
• کشمش
• ماهی تن
• کلم پیچ
• اسفناج
• سبزیجات
• ماهی
• تخم مرغ
• حبوبات خشک شده
• عدس
• جوجه مرغ
• گوشت ق
• کره بادام زمینی
• سویا
• بوقلمون
• شیر خشک کودکان غنی شده با آهن
• شیر مادر
• جگر


اضافه کردن بیشتر این مواد غذایی به رژیم غذایی کودک خود در دورانی که او شروع یه خوردن غذاهای جامد کرده است و تغذیه با شیر مادر در دوران نوزادی همراه با قطره ی آهن، می تواند به جلوگیری از کم خونی و فقر آهن کمک کند. همچنین، اضافه کردن دوز مشخصی از بسیاری ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی به رژین غذایی فرزند شما کمک خواهد کرد تا بدون کم خونی بزرگ شود.


عوارض احتمالی کم خونی کودک:


کم خونی کودک درست مانند دیگر بیماری ها، اگر در شرایط بهداشتی و اصولی، درمان نشود، ممکن است عواقب منفی بر سلامت جسمی و روانی کودک شما داشته باشد. بعضی از این عوارض عبارتند از:


. کاهش عملکرد مغز و رشد کودک:


کم خونی و یا فقر آهن ارتباط خاصی با کاهش رشد شناختی و فیزیکی در کودکان دارد.


. مسمومیت با سرب کودک:


کم خونی و فقر آهن در کودکان و نوجوانان احتمال بروز مسمومیت با سرب را بالا می برد. تعداد مبتلایان به مسمومیت با سرب در جهان کم نیستند و حتی مسمومیت با سرب از مشکلات حاد سلامتی در کودکان به شما می رود.


. کاهش تمرکز و یادگیری و ایجاد مشکل درحافظه ی کودکان:


همچنین، دانشمندان بر این باور هستند که کم خونی ممکن است تاثیر منفی بر عملکرد بچه ی شما در مدرسه داشته باشد. فرزند شما ممکن است با توجه به کاهش رشد مغز، مشکلاتی در عملکرد و کاهش هوشیاری و یادگیری به دنبال داشته باشد.


مهم است به این نکته توجه داشته باشید که از مواد غذایی که کودکان در طول روز مصرف می کنند، تنها ٪ از آهن آن جذب بدن او خواهد شد و بقیه دفع می گردد. شما باید مطمئن شوید که کودکتان حداقل – میلی گرم آهن از غذای روزمره دریافت می کند. با اصلاح رژیم غذایی خانواده خودتان و مصرف غذاهای غنی از آهن، به سادگی می توانید این کم خونی کودک خود را جبران کنید، حتی اگر کودک شما، یک کودک نو پا است این کار می تواند راحت تر و با کمک شیر مادر انجام شود. اگر کودک شما به کم خونی و یا فقر آهن مبتلا شده است، به یاد داشته باشید که هیچ جای نگرانی وجود ندارد. 


انواع اختلالات خونی در کودکان
کم‌خونی
کم‌خونی؛ کمبود هموگلوبین یا سلول‌های ق خون در بدن است. هموگلوبین یک پروتئین سرشار از آهن در سلول‌های ق خون است که اکسیژن را به بافت‌ها می‌رساند. کم‌خونی زمانی ایجاد می‌شود که میزان هموگلوبین در بدن فرد بیمار بسیار کم شده باشد. این بدان معناست که اکسیژن کافی به بدن نمی‌رسد. این بیماری باعث رنگ‌پریدگی، خستگی و ضعف شدید می‌شود. کم‌خونی می‌تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. در موارد خفیف این بیماری را می‌توان با ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی درمان نمود ولی موارد شدیدتر نیاز به اقدامات پزشک دارند.


تالاسمی
تالاسمی نوعی از اختلالات خونی است که به دلیل تولید غیرطبیعی هموگلوبین ایجاد می‌شود. هموگلوبین، پروتئینی است که در سلول‌های ق خون بوده و اکسیژن را به نقاط مختلف بدن می‌رساند. تالاسمی به دلیل کم‌ خونی ایجاد می‌شود. این بیماری بیشتر در کودکان مدیترانه‌ای، آفریقایی و آسیایی دیده می‌شود. تالاسمی انواع مختلفی دارد و متناسب با شدت بیماری ممکن است علائمی نداشته باشد یا باعث ابتلا به علائم مهلک شود. اگر کودک به تالاسمی مینور مبتلا باشد او ناقل بیماری بوده و سلول‌های ق خون او کوچک‌تر از حد طبیعی است اما کودک سالم است. تالاسمی ماژور می‌تواند مهلک باشد. افراد مبتلا به تالاسمی ماژور آلفا در نوزادی می‌میرند. افراد مبتلا به تالاسمی ماژور بتا به انتقال خون دائمی و منظم نیاز دارند. برخی انواع دیگر تالاسمی نیز وجود دارد که شدت آنها زیاد نیست.


هموفیلی
هموفیلی یک بیماری نادر ارثی است که بر توانایی انعقاد خون اثر می‌گذارد. فرایند انعقاد خون به بهبودی و ترمیم زخم‌ها کمک می‌کند. زمانی که یک فرد سالم زخمی می‌شود نوعی از سلول‌های خونی که به آنها پلاکت گفته می‌شود به زخم چسبیده تا آن را ببندند. پلاکت‌ها سیگنال‌های شیمیایی را برای درخواست کمک از پلاکت‌ها و برخی پروتئین‌های دیگر خون که به آنها فاکتورهای منعقدکننده خون گفته می‌شود ارسال می‌کنند. این فاکتورهای منعقد کننده خون در کنار هم جمع شده و یک زنجیره را تشکیل می‌دهند که به آن فیبرین گفته می‌شود. فیبرین یک شبکه در اطراف پلاکت‌ها ایجاد کرده و از بازگشت آنها به جریان خون جلوگیری می‌کند تا خون لخته شده به بهبود زخم کمک کند.


فاکتورهای منعقد کننده خون بسیار متنوع هستند و هر کدام نیاز به تشکیل شدن یک فیبرین در اطراف خود دارند که به طور صحیحی شکل گرفته باشد. این فاکتورها با هم کار می‌کنند. در بیشتر افراد مبتلا به هموفیلی سطح فاکتور منعقدکننده خون یا است که برای انعقاد خون بسیار کم بوده و این فرایند در آنها بسیار کند انجام می‌شود. این بدان معنا نیست که در صورت آسیب‌دیدگی، خون بیشتری از یک فرد مبتلا به هموفیلی نسبت به یک فرد سالم از بدن خارج می‌شود بلکه بدان معناست که خونریزی مدت زمان بیشتری ادامه می‌یابد.


بیماری سلول‌های داسی شکل
این بیماری که بیشتر در بین آفریقایی تباران شایع است یک بیماری ارثی است که باعث تولید غیرطبیعی هموگلوبین می‌شود. سلول‌های ق خون در این بیماری داسی‌ شکل می‌شوند و نمی‌توانند اکسیژن را به خوبی انتقال دهند و به راحتی از بین می‌روند. این سلول‌های داسی‌ شکل تمایل دارند که در کنار هم قرار بگیرند که باعث انسداد عروق خونی می‌شود. این انسداد می‌تواند باعث آسیب‌های جدی به ارگان‌های بدن شده و به شدت دردناک است. دو مشخصه اصلی بیماری سلول‌های داسی‌شکل، کم‌خونی مزمن و انسداد مکرر عروق خونی است.


ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک پورپورا (I P)
ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک پورپورا اختلالی است که باعث افزایش تجزیه پلاکت‌ها در خون می‌شود. ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک پورپورا سرطانی و بدخیم نیست. پلاکت‌ها سلول‌های کوچک خونی هستند که باعث انعقاد خون می‌شوند. در افراد سالم، پلاکت‌های قدیمی به وسیله سلول‌های سفیدی به نام ماکروفاژ در طحال از بین می‌روند. در صورت ابتلا به ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک پورپورا این فرایند با سرعت بیشتری انجام می‌شود. ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک پورپورا حاد بیشتر در کودکان تا ساله دیده شده و البته ممکن است در سنین دیگر نیز ایجاد شود. ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک پورپورا در دختران و پسران به طور برابر دیده می‌شود.


لوسمی میلوئید حاد (AML)
لوسمی میلوئید حاد سرطان خون و مغز استخوان که بافت‌های اسفنجی شکل درون استخوان‌ها است می‌باشد. در صورتی که این بیماری درمان نشود به سرعت پیشرفت کرده و باعث مرگ می‌شود. این بیماری در درصد از کودکان و افراد زیر سال مبتلا به لوسمی دیده می‌شود. لوسمی میلوئید حاد باعث تغییرات (جهش) در DNA درون سلول‌های مغز استخوان جوان که به آنها سلول‌های میلوئید گفته می‌شود می‌گردد. به طور طبیعی سلول‌های میلوئید نوعی از سلول‌های سفید خون هستند که علیه عفونت‌ها می‌جنگند. سلول‌های میلوئید جهش ‌یافته نمی‌توانند در سلول‌های طبیعی خون رشد کنند. این سلول‌های جهش ‌یافته به سرعت تکثیر شده و گروهی از سلول‌ها به نام میلوبلاست­‌های لوسمی را تشکیل می‌دهند. میلوبلاست‌های لوسمی نمی‌توانند مانند سلول‌های طبیعی خون عمل کنند و نمی‌گذارند که مغز استخوان بتواند سلول‌های خونی سالم تولید کند.


ویروس نقص ایمنی بدن (اچ آی وی)
اچ آی وی یک ویروس است که به برخی از سلول‌های سفید خون (لمفوسیت‌ها) که علیه عفونت‌ها می‌جنگند حمله می‌کند. عفونت‌های ویروسی ناشی از ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) باعث می‌شود که بدن مستعد ابتلا به عفونت‌ها و برخی از بیماری‌ها شود. نوزادان تازه متولد شده که به این عفونت مبتلا شده‌اند، آن را در رحم، در هنگام تولد یا در هنگام شیر خوردن از مادر خود می‌گیرند. البته عفونت‌های اچ آی وی در نوزادان با انجام اقدامات درمانی مناسب در دروان بارداری و زایمان قابل‌پیشگیری است.


آزمایش خون
آزمایش کامل خون یا CBCقسمتی از چکاپ­های دوره‌ای است که در کودکانی که بیش از حد احساس خستگی و ضعف می‌کنند، به نظر می‌رسد دچار عفونت هستند یا کبودی و خونریزی‌های غیرقابل ‌توجیه دارند انجام می‌شود.


سلول‌های ق خون
آزمایش کامل خون یا شمارش سلول‌های ق خون، هموگلوبین (پروتئین ناقل اکسیژن در سلول‌های ق خون) و متوسط حجم سلول‌های ق اطلاعاتی در مورد سلول‌های ق خون که وظیفه حمل اکسیژن از ریه‌ها به قسمت‌های دیگر بدن را به عهده دارند به ما می‌دهد. این اقدامات معمولاً برای تشخیص کم‌خونی که یک بیماری شایع به دلیل کاهش سلول‌های ق خون بوده انجام می‌شود.


سلول‌های سفید خون
در آزمایش سلول‌های سفید خون، تعداد این سلول‌ها (که به گلبول‌های سفید خون نیز معروف هستند) در خون شمارش می‌شود. در آزمایش‌های مختلف اندازه‌گیری سلول‌های سفید خون تعداد انواع مختلف این سلول‌ها در خون شمارش می‌شود. سلول‌های سفید خون که به بدن در جنگ با عفونت‌ها کمک می‌کنند بیش از سلول‌های ق خون است و مقدار کمتری از آنها در جریان خون وجود دارند. میزان غیرطبیعی سلول‌های سفید خون نشان‌دهنده وجود التهاب یا فشار و استرس در بدن است. برای مثال، عفونت‌های باکتریایی باعث افزایش یا کاهش چشمگیر تعداد سلول‌های سفید در خون می‌شوند.


پلاکت‌ها
کوچک‌ترین سلول‌های خونی، پلاکت‌ها هستند که نقش مهمی در انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی دارند. زمانی که عروق خونی آسیب ببینند یا بریده شوند، پلاکت‌ها جمع شده و محل زخم را می‌بندند تا خون منعقد شود. اگر تعداد پلاکت‌ها خیلی کم باشد، بیمار در خطر خونریزی شدید از بدن قرار می‌گیرد. 

 

 

بهداشت عمومي, بيماريهاي غير واگير شايع

 

كم خوني ناشي از فقر آهن در كودكان زير 6سال

مقدمه:
بر اساس گزارشهاي سازمان بهداشت جهاني كم خوني به عنوان يك مشكل مهم بهداشتي مخصوصاً در كشورهاي در حال توسعه به شمار مي آيد، به طوري كه دو ميليارد نفر از مردم جهان دچار كم خوني هستند. در بسياري از اين كشورها تعداد زيادي از افراد به آن مبتلا مي باشند. مهمترين و شايع ترين علت كم خوني، كمبود آهن است. اين امر ممكن است ناشي از مصرف پايين آهن موجود در مواد غذايي يا به علت افزايش خون از دست داده در بدن باشد كه در هر صورت به كم خوني ناشي از فقر آهن مي انجامد.

    كم خوني:
كم خوني حالتي است كه در آن تعداد اندازه گلبولهاي ق و يا ميزان هموگلوبين موجود در خون تغيير مي يابد و تبادل اكسيژن و دي اكسيد كربن بين خون و سلولها دچار اختلال شود. از علل ايجاد كننده كم خوني مي توان كمبودهاي تغذيه اي ، خونريزي، ناهنجاريهاي ژنتيكي، بيماريهاي مزمن و يا مسموميت هاي دارويي را نام برد.
منظــور از كم خوني هاي تغذيه اي، كم خوني هايي هستند كه به علت دريافت ناكافي مواد مغذي به وسيله سلولها ايجــــــاد مي شوند.
از مهمترين موادمغذي جهت خونسازي كه كمبود آنها موجب بروز كم خوني مي شود مي توان به آهن، مس ، ويتامين 6B ، ويتامين 12 B و اسيد فوليك اشاره كرد كه از بين آنها كم خوني ناشي از فقرآهن يكي از شايعتــــــــرين كم خوني هاي تغذيه اي است.
در كم خوني ناشي از فقر‌آهن كه بيشتر در كودكان و زنان در سنين باروري به وجود مي آيد گلبولهاي ق كوچك و ميزان هموگلوبين به كمتر از 11 ميلي گرم در دسي ليتر كاهش مي يابد. اگر چه پيامدهاي اقتصادي و اجتماعي كم خوني فقرآهن به صورت كمي محاسبه نشده ولي به اين نكته بايد توجه شود كه اين بيماري سبب اتلاف منابع و مراقبتهـــــاي بهداشتي، كاهش بهره وري در اثر افزايش ميزان مرگ و مير، ابتلا به بيماري در مادران و كودكان و بالاخره كاهش ظرفيت جسمي و رواني در بخش بزرگي از جامعه مي شود.

    ميزان نياز به آهن
ميزان نياز به آهن بر اساس سن، جنس و وضعيت فيزيولوژيكي افراد متفاوت است، مثلاً زنان باردار به علت افزايش حجم خون، رشد جنين و جفت و ساير بافتها به آهن بيشتري نياز دارند، به همين دليل بيش از سايــرين در معرض خطر كم خوني قرار دارند. در شيرخواران در صورت سلامت مادر، ميزان ذخاير آهن و آهن موجود در شير مادر تا 6 ماه اول زندگي كافي است ولي در مورد نوزاداني كه با وزن كم متولــــد مي شوند ذخاير آهن كم بوده و بايد از زمان 2 برابر شدن وزنشان آهن به صورت قطره خوراكي خورانده شود. ميزان آهن مصرفي، روزانه 50 تا 200 ميلي گرم براي بالغين و 6 ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن براي كودكان زير 6 سال و 1 تا 2 ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن براي كودكان زير 2 سال مي باشد.

دلايل فقر آهن
دلايل گوناگوني براي كمبود آهن در كودكان وجود دارد كه از آن جمله مي توان به علل زير اشاره كرد:
1 ـ دريافت ناكافي آهن: با توجه به اينكه ذخاير آهن موجود در بدن شيرخوار بعد از 4 تا 6 ماهگي تقريباً تهي مي شود نياز است كه شيرخواران با شروع غذاي كمكي آهن اضافي دريافت كنند، در غيـــــــر اين صورت مبتلا به كم خوني فقر آهن مي شوند كه اين موضوع به ويژه در مورد شيرخواران نارس از اهميت بيشتر برخوردار است (كه بايد بعد از دو برابر شدن وزنشان آهن اضافه دريافت كنند). در كودكان بزرگتر كمبود دريافت آهن به علت رژيم غذايي با آهن كم و يا دريافت رژيم با آهن هٍم ناكافي به وجود مي آيد كه در به وجود آوردن و گسترش كم خوني مؤثر است.
2 ـ جذب ناكافي آهن: به علت اسهال مزمن ، تغذيه شيرخواران با شيرمصنوعي، كاهش ترشح اسيد معده، مشكلات گوارشي و تداخلات دارويـــــي به وجود مي آيد و يا ممكن است علت كم جذب شدن آهن مصرف زياد مواد غذايي سرشار از سبزيجات و حبوبات (به علت وجود فيتات، اگزالات و فسفات) و مصرف ناچيز پروتئين حيواني باشد.
خاك خواري نيز مي تواند باعث ايجاد تركيبات غيرمحلول در روده و مانع جذب آهن شود.
خاك خواري به ويژه در زنان باردار و كودكان شايع است و برداشت ناكافي آهن اغلب در اختلالات سؤ جذب و اسهال مزمن رخ مي دهد، همچنين تب شديد و عفونت هاي مزمن و بيماريهاي انگلي مثل ژيارديا و غيــــــــره مي توانند منجر به كاهش جذب آهن و سپس كم خوني ناشي از آن شوند.
3 ـ افزايش نياز در زمان رشد: در دوران شيرخواري و كودكي به علت رشد سريع بافتها، نياز به آهن افزايش مي يابد. اغلب، نرخ سريع رشد در ســـال اول رخ مي دهد در اين مدت وزن بدن و حجم خون تقريباً سه برابر و ميزان هموگلوبين خون دو برابر مي شود. بيشترين نرخ رشد در شيرخواران نارس و شيرخواران رسيده با وزن كم هنگام تولد، رخ مي دهد. در بدن اين كودكان حجم خون و ميزان ذخيره آهن در هنگام تولد كم است و چون به سرعت وزن اضافه مي كنند نيازمنديشان به آهن افزايش مي يابد كه اگر اين نيازمندي برآورده نشود در مدت سه ماه دچار كمبود آهن مي شوند.
4 ـ از دست دهي مزمن خون: در 50 درصد شيرخواران خونريزي دستگاه گوارش ممكن است نقش مهمي در ايجاد كمبود آهن داشته باشد؛ احتمالاً حساسيت شيرخواران به پروتئيني كه در شيرتازه گاو وجود دارد علت از بين رفتن مخاط روده و خونريزي گوارشي در آنها باشد و يا ابتلاي كودكان به انگلهاي روده اي باعث از دست دهي خون و كمبود آهن شود.

    علايم كم خوني ناشي از فقر آهن
علايم كمبود آهن معمولاً به آهستگي بروز مي كند، از اين رو بيماران كم خون اغلب بدون نشانه هستند. به طور كلي بي اشتهايي، رنگ پريدگي زبان و مخاط داخل لب و پلك چشم، سردرد، خستگي و بي حسي، بي تفاوتي، تنگي نفس، از بين رفتن بافت پوششي زبان همراه با سوزش و درد، تپش قلب، التهاب و زخم گوشه دهان، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها، التهاب مزمن معده كه باعث كاهش ترشحــــــات معده مي شود و در كم خوني هاي شديد قاشقي شدن ناخنها از نشانه هاي باليني كم خوني ناشي از كمبود آهن مي باشند.
همچنين همه چيز خواري (Pica) ، خوردن مواد غير معمول مثل يخ، خاك ، نشاسته در كمبود آهن مشاهده شده ومعمولاً با درمان آهن معالجه شده است. در موارد نادر در كم خوني ناشي از كمبود آهن بزرگ شدن طحال نيز ديده شده است.

    عوارض بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي كم خوني ناشي از فقرآهن:
عوارض كمبود آهن به ويژه در شيرخواران و كودكان 6 ماهه تا ساله متعدد هستند، به طوري كه اختلال در تكامل و هماهنگي سيستم عصبي، اختلال در تكامل گفتاري، كاهش قدرت يادگيري و افت تحصيلي، اثرات نامطلوب فيزيولوژيكي و رفتاري و كاهش مقاومت بدن در برابر عفونتها از مهمترين عارضه ها هستند.
در دوران شيرخوارگي معمولاً اثرات و اختلالات ذهني ناشي از كم خوني، غيرقابل جبران هستند، به طوري كه ضريب هوشي كودكان كم خون 5 تا 10 امتياز كمتر از حد طبيعي برآورده شده است.

    پيشگيري و درمان كم خوني ناشي از فقر آهن
در سالهاي اخير براي برطرف ساختن مشكل كم خوني آهن، غني كردن موادغذايي كه روزانه به طور معمول مصرف مي شوند توصيه شده است. به طور كلي براي پيشگيري از كم خوني ناشي از كمبود آهن در انسان به ويژه در گروههاي آسيب پذير، غني كردن مواد غذايي، تجويز املاح آهن در مواقع لزوم (مثل زمان افزايش نياز در دوران شيرخواري و دوران رشد ) و توصيه مصرف بيشتر از موادغذايي كه منابع بسيار خوبي از آهن مي باشند (جگر، گوشت ق و) را مي توان پيشنهاد كرد.
براي درمان و پيشگيري از چند روش استفاده مي شود كه بهترين و كم خطرترين آنها استفاده از مكملهاي خوراكي است. درمان با نمكهاي ساده آهن چون سولفات فرو خوراكي كاملاً مؤثر است و به شكل قرص، كپسول، شربت و يا قطره است و بايد مصرف آنها چندين ماه ادامه يابد.
چنانچه اين قرصها با معده خالي مصرف شوند جذب آنها بهتر و بيشتر صورت مي گيرد ولي در اين حالت ممكن است سبب تحريك معده و بروز مشكلات گوارشي شود. مي توان عوارض گوارشي ناشي از مصرف آهن مانند تهوع، دل پيچه، سوزش قلب، اسهال يا بيوست را به حداقل رساند به شرطي كه آهن را با ميزان بسيار كم مصرف كرد و به تدريج به ميزان آن افزود تا به حد مورد نياز بدن برسد؛ همچنين بهتر است قرص آهن در آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشي از آن كاهش يابد.
ويتامين ث جذب آهن را افزايش مي دهد به همين دليل معمولاً مصرف ويتامين ث به همراه آهن پيشنهاد مي شود علاوه بر درمان دارويي بايد به ميزان آهن قابل جذب در غذا نيز توجه كرد.
جذب آهن اغلب تحت تأثير شكل آهن موجود در غذا مي باشد. آهن موجود در پروتئين هاي حيواني (آهن هٍم) مثل گوشت گــاو، ماهي، گوشت پرندگان، (مرغ و) بيشتر جذب مي شود، در صورتي كه جذب آهن در پروتئين هاي گياهي (آهن غيرهم) مثل سبزيجات و ميوه جات كمتر مي باشد. ميزان جذب آهن غير هم بين 3 تا 8 درصد است. اسيد آسكوربيك (ويتامين ث) جذب آهن غير هم را زياد مي كند.
عواملي مثل كربنات ها، اگزالات ها، فسفات ها و فيتات ها (كه در حبوبات، نان سبوسدار (غيرتخمير شده موجود است) مانع جذب آهن مي شوند.
مواد موجود در سبزيجات ممكن است از جذب آهن غير هم جلوگيري كنند. مصرف چاي همراه يا بلافاصله بعد از غذا مي تواند تا 50 درصد جذب آهن را كاهش دهد زيرا تشكيل تركيبات غيرمحلول آهن مي دهد. جذب آهن موجود در زرده تخم مرغ به علت وجود فسويتين كم مي باشد.

    منابع غذايي آهن
منابع غذايي آهن عبارتند از: جگر، كليه، گوشت به ويژه گوشت گاو، زرده تخم مرغ، سبزيجات برگ سبز تيره، ميوه هاي خشك شده (برگه ها) بخصوص برگه زردآلو ، لوبيا چشم بلبلي، نخود خشك شده و دانه هاي روغني مثل پسته ، بادام ، فندق و.

به طور كلي توصيه هاي زير را مي توان انجام داد:
1 ـ غذاي كمكي كودك را به موقع و در 6 ماهگي شروع كنيد.
2 ـ غذاهايي كه ميزان آهن رژيم غذايي را افزايش مي دهند، مصرف كنيد.
3 ـ در هر وعده غذايي از ميوه ها و سبزيهاي حاوي ويتامين ث مثل مركبات، گوجه فرنگي و غيره استفاده كنيد.
4 ـ در برنامه غذايي خود و كودكان گوشت ق يا ماهي يا گوشت مرغ و سبزيهاي برگ سبز و حبوبات را بگنجانيد.
5 ـ از خوردن چاي يا قهوه با غذا ، قبل از غذا و بلافاصله بعد از آن بپرهيزيد.
6 ـ در تمام دوران شيرخوارگي شيرمادر را ادامه دهيد.
7 ـ به كودكان زير 2 سال بعد از 6 ماهگي قطره آهن داده شود.
8 ـ به كودكان علاوه بر مواد غذايي حاوي آهن روزانه 3 ليوان شير بدهيد.
ـ به درمان عفونتهاي انگلي كودكان توجه خاص داشته باشيد.
10 ـ از آب بهداشتي سالم و تميز استفاده كنيد.
11 ـ قبل از غذا دادن به كودك دستهاي خود و كودك را تميز بشوييد.
12 ـ گوشتها را به خوبي بپزيد و از دادن گوشت به شكل كباب به كودك بپرهيزيد.
13 ـ از دادن تنقلاتي مثل كاكائو، شكلات و غيره به كودك اجتناب كنيد.
14 ـ در برنامه غذايي كودكان، غلات را در كنار حبوبات بگنجانيد (عدس پلو).
15 ـ در برنامه غذايي كودكان بالاي يكسال چهار گروه اصلي مواد غذايي شامل لبنيات، ميوه ها ، سبزيها، گوشت و غلات و حبوبات را بگنجانيد.

کم خونی یکی از مواردی ات که به راحتی می توانید با خوردن یک سری مواد غذایی آن را درمان کنید.

معمولا خانم ها، به دلیل شرایط فیزیولوژیکی خاص، بیشتر در معرض کم خونی قراردارند و از آن جا که در سال های مفید زندگی هر ماه مقدار زیادی خون از دست می دهند، باید همیشه مراقب تغذیه خود باشند تا در شروع دفع مجدد بتوانند مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین کنند.  در غیر این صورت و به مرور زمان دچار مشکلات متعدد از جمله بد خلقی ، ریزش مو،  دردهای بدنی و … می شوند . مصرف ترکیبات خاصی می‌تواند در درمان کم‌خونی به‌ ویژه در زنان بسیار مفید باشد. اما آن چه در طب سنتی به آن توجه می شود تنها مواد خوراکی نیست بلکه اصول شش گانه ای است که در حفظ سلامت و شادابی افراد موثر است. در طب سنتی به این موضوع اشاره شده است که هر غذایی با طبع گرم و تری مناسب می‌تواند بالقوه خون ساز  باشد.


در طب ایرانی به غذاهای خون ساز ،غذاهای دم ساز نیز گفته می‌شود؛ از جمله غذاهای دم ساز می‌توان «هوا» را نام برد؛ هر چه هوا از لطافت و پاکی بیشتری برخوردار باشد و به عبارتی اکسیژن بیشتری داشته باشد، خون لطیف‌تری تولید می‌کند و هوای آلوده (حاوی آلاینده‌ها) خون آلوده و ناپاک ایجاد می‌کند.

 

این ماده غذایی به محض به کبد، تبدیل به خون می‌شود.

 

شما می توانید شب ها همراه شام یک تا دو قاشق غذاخوری از آن را کاملا بجوید و میل کنید؛ خوردن این دانه روغنی برای تقویت مو‌، چشم‌، تخمدان ها و بیضه‌ها‌، بسیار مفید است‌. هر غذایی که برای اعضای تناسلی مفید باشد، برای چشم نیز مفید است. چون این دو اندام، لطیف‌ترین بخش غذاهای مصرفی روزانه را به سمت خود جذب می‌کنند.

 

قوتوی کرمان یا اردبیل ترکیبی از تخم گشنیز، زنجبیل، میخک، هل باد، شاه‌دانه ،گندم ،کنجد ،عدس و … است. توصیه می‌شود یک تا دو قاشق غذاخوری از آن را در یک لیوان شیر مخلوط و میل کنید.

 

توصیه می‌شود این غذا با شعله پایین  تهیه و طبخ شود تا کاملا هضم شود.

 

این گوشت از آهن زیادی برخوردار است حتی برای کسانی که سنگ یا شن کلیه دارند، مفید است.

 

برای کاهش بلغم مغزو افزایش حافظه، خوردن آن را فراموش نکنید.

 

برای دریافت غذاهای خون ساز ، خوردن هفت عدد انجیر خشک همراه صبحانه  و تا 12 عدد آلو‌ بخارا همراه وعده ناهار توصیه می شود.

 

دکتر حمزه سام دلیری؛ محقق و مدرس طب سنتی در این باره به خبرگزاری دانشجو می گوید: پیاده‌روی با پای برهنه روی سنگ‌ریزه‌ها یا قلوه‌سنگ ها روزانه به مدت 30 دقیقه، قرار دادن تکه آهنی که نه رنگ و نه زنگ داشته باشد  در داخل خورشت‌ها (توصیه می‌شود این کار را در 10 دقیقه پایانی طبخ غذاهای خورشتی انجام دهید.)

 

از جمله گیاهان و میوه هایی که خاصیت خون ساز ی دارد می‌توان به یونجه‌، گزنه‌، شبدر‌، عناب‌، زرشک‌، آلبالو‌، انار و سیب اشاره کرد. به این صورت که یونجه یا شبدر را با سالاد فصل مخلوط و میل کنید.یک استکان عرق گزنه را با دو قاشق غذاخوری شیره انگور مخلوط و میل کنید.در یک استکان جوشانده گل بابونه، دو قاشق غذاخوری آب آلبالو بریزید و میل کنید.یک قاشق غذاخوری آویشن و 7عدد عناب را با 3 لیوان آب مخلوط کنید و آن را بجوشانید، صاف و میل کنید.در یک لیوان جوشانده گل ختمی، سه قاشق غذاخوری آب‌زرشک مخلوط و میل کنید.

 

پیشنهاد شده برای شما :
0 حامد فواید،علائم،خواص اکتبر 18, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *