درمان پرکاري تيروييد در نوزادان

درمان پرکاري تيروييد در نوزادان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان پرکاري تيروئيد نوزادان

یکی از نادر ترین اختلالات تیروئیدی در نوزادان پرکاری تیروئید می باشد. این شرایط در نوزادانی که مادران آنها در طول بارداری به این عارضه دچار بوده اند دیده می شود. پرکاری تیروئید در نوزادان اگر خفیف باشد نیازی به درمان دارد و اگر علایم آن شدید باشد نیاز به درمان و گاه مصرف داروهای ضد تیروئیدی می باشد.

جهت تشخیص پرکاری تیروئید در نوزادان اندازه گیری سطح سرمی TSH و تیروکسین آزاد خون بند ناف توصیه می گردد. بعد از تشخیص، درمان را با متی‌ مازول با دوز 0/5 تا 1 میلی‌ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن یا پروپیل تیوراسیل، 5 تا 10 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، آغاز می کنند.

 

از جمله علائم پرکاری تیروئید در نوزادان می توان به تغییرات رنگ پوست، آرام بودن بیش از اندازه نوزاد پایین بودن طلب شیر از سمت نوزاد، بزرگی غده تیروئید، تب، تولد زودرس و تپش قلب اشاره کرد.

 

درمان پرکاري تيروييد در نوزادان

 

رشد مغز نوزاد از سه ماهگی جنینی تا سه سالگی ادامه دارد که کم بودن هورمون تیروئید سبب کاهش رشد مغز می شود.

 

اگر پرکاری تیروئید خفیف باشد نیازی به درمان ندارد و به خودی خود برطرف می شود. اما اگر نوزاد یا کودک علایمی همچون لرزش دست و ضعف عضلات شانه و ران داشته باشد باید بیماری را جدی گرفت و هر چه سریعتر برای درمان نزد متخصص رفت.

 

دوز پروپرانولول 2 تا 4 میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، در کنترل تاکی‌ کادری و هایپراکتیویتی نوزاد به کار گرفته می‌شود. اسید ایوپانوییک با دوز 100 تا 200 میلی‌ گرم در روز، و محلول لوگل یا یدید پتاسیم و گلوکوکورتیکوئید در موارد شدید لازم است برای نوزاد تجویز شود.

 

کودکان و نوزادانی که تحت درمان قرار گرفته اند در کم کاری و پرکاری تیروئید باید به صورت مداوم و منظم داروهای خود را استفاده کنند. در ضمن مادرانی که به علایم پرکاری تیروئید در بارداری دچار هستند باید در حین بارداری تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرند و آزمایش های لازم را انجام دهند و داروهای مورد نیاز را برای حفظ سلامت نوزاد خود مصرف کنند.

 

ذکر این نکته حائز اهمیت است که درمان به موقع از بروز عقب ماندگی ذهنی پیشگیری می کند و در کشور ما تنها تشخیص پرکاری تیروئید از تولد هر هزار نوزاد زنده، تنها یک نفر با غربالگری قابل تشخیص است.

منبع : آرگا

 

 

 

غده تيروئيد:

 

تيروئيد، غده كوچكي است كه جلوي گردن قرار گرفته و هورمونهاي تيروييد را توليد و ترشح مي‌كند. اين غده به شكل پروانه‌اي است كه بالهاي آن در طرفين ناي گسترش يافته است.

اگر اين غده دچار اختلال شود نمي‌تواند عملكرد مناسبي داشته باشد.

درمان پرکاري تيروييد در نوزادان

 

بيماري كم كاري تيروييد يعني زماني كه غده تيروييد قادر به توليد هورمون كافي نيست و در بيماري پركاري تيروييد اين غده بسيار فعال است و بيش از حد هورمون ترشح مي‌كند.

آگاهي معلمان، والدين، مربيان بهداشت از اختلالات غده تيروييد بسيار اهميت دارد.

خصوصاً والديني كه داراي سابقه خانوادگي مشكلات تيروييد هستند، بايد نسبت به اين مسائل هوشيارتر باشند زيرا برخي از اين اختلالات ارثي هستند.

مشكلات تيروئيد در كودكان و نوزادان

 

زماني كه غده تيروييد به درستي كار نكند. علائم و نشانه‌هاي مختلفي در كودكان همانند بزرگسالان بروز مي‌كند. اين اختلال از رشد كودكان تأثير مي‌پذيرد بطوري كه رشد آنها سبب فعاليت بيش از حد و يا كاهش فعاليت غده تيروييد مي‌شود.

مشكلات تيروييد در كودكان سخت‌تر از بزرگسالان شناخته مي‌شود، زيرا كودكان قادر به تشخيص علائم بيماري و بيان شكايات خود نيستند، حتي در كودكان بزرگتر هم علائم جسمي و رواني ناشي از بيماري، طبيعي بنظر مي‌رسد.

علائم آشكار بيماري تيروييد زماني بروز مي‌كند كه غده تيروييد رشد بيش از حد و قابل مشاهده‌اي داشته باشد، كه اصطلاحاً گواتر خوانده مي‌شود. گواتر در هر سني ديده مي‌شود. اما در دختران سنين بلوغ شايعتر است.

البته ممكن است بزرگ شدن غده تيروييد در جلوي گردن مشخص نباشد. اگر كودك نشانه‌هايي از اختلال غده تيروييد را دارد بايد بدانيد كه در رابطه با اين علائم چه حس‌هايي را تجربه مي‌كند؟ و بايد چه علائمي را در او جستجو كرد؟

علائمي را كه بايد در كودكتان جستجو كرد بستگي به افزايش يا كاهش عملكرد غده تيروييد دارد. همينطور يكي از عوامل مربوطه رشد كودك شماست كه عملكرد تيروييد را تحت تأثير قرار مي‌دهد.

 كم كاري تيروييد مادرزادي

 

وقتي نوزادي با كم كاري تيروييد متولد مي‌شود، ممكن است در بدو تولد طبيعي به نظر برسد. اغلب اين نوزادان زردي يا يرقان پيدا مي‌كنند اما اين تغيير به آهستگي صورت مي‌گيرد. در روزها و هفته‌هاي بعد، اين نوزادان ممكن است علائمي مثل كسالت، خواب‌آلودگي، صداي گريه خشن و گرفته، يبوست، گرفتگي بيني، صورت پف‌آلود داشته باشند كه ناشي از نوعي كم‌كاري تيروئيد بنام كرتينيسم مي‌باشد.

اگر اين كودكان در نخستين روزهاي پس از تولد درمان نشوند، آسيب‌هاي مغزي و عقب‌ماندگي‌هاي ذهني ماندگاري ايجاد مي‌شود. خوشبختانه، در صورت تشخيص و درمان به موقع مي‌توان از آسيب‌هاي جدي جلوگيري نمود.

بنابراين مسئله مهم، تشخيص هرچه سريعتر اين اختلال است كه با يك آزمايش خون در بدو تولد مشخص مي‌شود.
كم كاري تيروييد اكتسابي:

اگر غده تيروييد كودك كم‌كار باشد (گاه به دليل التهاب مزمن تيروييد) علائمي مثل كسالت و خستگي با وجود خواب كافي در آنها مشاهده مي‌شود.

يكي از اولين علائم كم‌كاري، كند شدن عملكرد تيروييد و كندي قابل توجه الگوي رشد اين كودكان مي‌باشد. در هر فرد يكي و يا بيشتر از اين علائم از قبيل: عقب ماندگي رشد، ضعف، فراموشي، موهاي خشك و خشن، صورت و چشمهاي پف‌آلود، يبوست، كندي ضربان، پوست خشك، عدم تحمل سرما، افزايش وزن و گواتر مورد توجه قرار مي‌گيرد.

 پركاري غده تيروييد در نوزادان

 

يكي از نادرترين اختلالات غده تيروييد پركاري آن در نوزادان مي‌باشد. اين وضعيت در نوزاداني كه مادران آنها در طول دوران بارداري پركاري تيروييد داشته‌اند، بندرت رخ مي‌دهد.

علائم و نشانه‌هاي پركاري تيروييد در نوزادان شامل: گواتر (بزرگي غده تيروييد)، تولد زودرس، تب، قرمزي صورت، تپش قلب، فعاليت و بيقراري مي‌باشد.

اگر بيماري خفيف باشد ممكن است نياز به درمان خاصي پيدا نكند و خود به خود به حالت طبيعي بازگردد. اما اگر اختلال، كودك را به واقع بيمار كرده باشد درمان بايد صورت گيرد و يا داروهاي ضد تيروييدي مورد نياز است.

بنابراين براي هر خانم بارداري كه سابقه پركاري تيروييد دارد، مشاوره با پزشك مربوطه در طول دوران بارداري بسيار ضروري است.

پركاري غده تيروييد در كودكان:

 

با افزايش فعاليت غده تيروييد، علائم و نشانه‌هايي در كودكان همانند بزرگسالان بروز مي‌كند.

مي توان تپش قلب كودكان را حتي زماني كه او در حال استراحت است حس كرد و همين طور مي‌توان به ميزان فعاليت او (بي قراري و پرتحركي، عدم توانايي در بخواب رفتن) توجه نمود.

نشانه رشد سريع اين كودكان، كوچك شدن لباسهاي آنان است كه بايد مورد توجه والدينشان قرار گيرد. والدين و معلمان مدارس معمولاً توجه و دقت بسيار كمي در اين موارد بر روي كودكان دارند.

اما علائمي چون لرزش دست كه سبب بدخط نوشتن مي‌شود و يا ضعف عضلات شانه و ران در هنگام بازي و ورزش بسيار قابل اهميت است.

در هنگام پركاري غده تيروئيد يك و يا بيش از يكي از علائم عصبانيت، كج خلقي و زودرنجي، اختلال خواب، افزايش تعريق، عدم تحمل گرما، كاهش وزن غير منتظره، چشمان بيرون زده، خيره نگاه كردن، گواتر، تپش قلب سريع، افزايش اشتها، افزايش حركات دودي روده، دستان گرم و مرطوب و لرزش انگشتان در اين افراد ديده مي‌شود.

 درمان كم‌كاري غده تيروييد:

 

اگر اختلال غده تيروييد به دليل كاهش هورمونهاي آن باشد به سادگي با جايگزيني داروهاي حاوي هورمونهاي تيروييد قابل درمان است.

عملكرد غده تيروييد بايد مكرراً در طي دوران رشد آزمايش شود و بسته به نتيجه آن دوز دارو ممكن است تغيير كند.

 درمان پركاري غده تيروييد:

 

اگر گواتر (بزرگ شدگي غده تيروييد) سبب پركاري غده تيروييد شده باشد، سه راه درماني وجود دارد:

 درمان دارويي:

 

اين داروها از ساخته شدن هورمونهاي تيروييد جلوگيري مي‌كنند كه نهايتاً سبب از بين رفتن علائم بيماري ظرف 6 تا 8 هفته مي‌شوند.

 درمان بايد راديواكتيو:

 

اين ماده وارد غده تيروييد مي‌شود و سبب عدم فعاليت آن در جهت توليد بيش از اندازه هورمونهاي تيروييد مي‌گردد. با اين روش علائم ظرف 6-3 ماه برطرف مي‌شوند.

درمان پرکاري تيروييد در نوزادان

 

در بيشتر بيماران مصرف داروهاي جايگزين هورمونهاي تيروييد پس از اين شيوه لازم مي‌باشد.

جراحي:

 

برداشتن غده تيروييد توسط جراحي سبب متوقف شدن توليد بيش از اندازه هورموناي تيروييد مي‌شود، در بيشتر بيماران، مصرف داروهاي جايگزين هورمونهاي تيروييد پس از اين شيوه لازم مي‌باشد.

درمان پرکاري تيروئيد نوزادان

پیشنهاد شده برای شما :
0 محمد بصیری مدل آوریل 23, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *