درمان لكه بيني بعد از پريود

درمان لكه بيني بعد از پريود

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان لكه بيني بعد از پريود

درمان لكه بيني بعد از پريود

تقریباً تمامی زنان در طول سال‌های باروریشان دچار پریودی نامنظم می‌شوند. لکه بینی به معنای خروج مقدار کمی خون از واژن در قبل یا بعد از دوره‌ی پریودی است. این لکه‌ها معمولاً به شکل لخته‌هایی به رنگ خون و یا ترشحات قرمز و قهوه‌ای‌ رنگ واژن دیده می‌شوند. لکه بینی در طول پریودی و یا بعد از آن را به‌ عنوان خونریزی بین قاعدگی می‌شناسند و این پدیده می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتد. از میان این دلایل می‌توان به اختلالات هورمونی زنان، جلوگیری از بارداری، حاملگی، عفونت و دیگر اختلالات مربوط به دستگاه تولیدمثل اشاره کرد. در برخی موارد لکه بینی غیرعادی به‌طور طبیعی درمان می‌شود اما در برخی دیگر این شرایط نیاز به درمان دارد و اگر نادیده گرفته شود و بیمار به پزشک مراجعه ننماید باعث شدیدتر شدن بیماری می‌شود. اگر این خونریزی به دلیل بیماری‌هایی نظیر عفونت، سرطان و یا دیگر بیماری‌های جدی باشد می‌تواند زندگی فرد به خطر بیندازد.


باقی ماندن بافت رحم پس از پریود
اگر بعد از دوره پریود خود لکه بینی داشته باشید، می‌تواند به این معنا باشد که در طول پریود، خون نمی‌تواند به طور کامل از بدن شما دفع شود. به عبارت ساده، بدن شما با این کار از بافت باقی مانده رحم رها می‌شود.

نوسان سیکل قاعدگی
این نوسان در دختران شایع است، زیرا تطبیق یافتن بدن آن‌ها با تغییرات هورمونی نیاز به زمان دارد. ممکن است مدت زمان زیادی لازم باشد تا دختران نوجوان در نهایت از لکه‌بینی نابهنگام رها شده و به یک سیکل قاعدگی پیوسته و منظم برسند. معمولاً در این موارد، لکه‌بینی و پریود نامنظم امری طبیعی است.

قرص‌های ضد بارداری
اگر شما برای مدتی از قرص ضدبارداری استفاده کنید و به طور ناگهانی آن را متوقف کنید، ممکن است دچار لکه بینی شوید. این لکه‌بینی معمولاً به دلیل هورمون‌های موجود در قرص‌های ضدبارداری رخ می‌دهد. معمولاً هنگامی که بدن شما خود را به سطح بالای هورمون‌ها تطبیق می‌‌دهد، این لکه بینی متوقف می‌شود.درمان لكه بيني بعد از پريود

پولیپ رحم
پولیپ رحم غده‌های سلولی (خوش‌خیم) در داخل رحم هستند. این پولیپ‌ها ممکن است به هر دلیلی پاره شده و باعث خونریزی خفیف و لکه‌بینی شوند.

فیبروم رحم
فیبروم رحم معمولاً عارضه خفیفی است که ممکن است باعث لکه بینی قبل و یا بعد از پریود و یا در هر زمان دیگر شود. اگر فیبروئیدهای رحم رشد کرده و بزرگ‌تر شوند، باید آن‌ها را از بین ببرید.

عفونت
لکه‌بینی معمولاً به دلیل عفونت رخ نمی‌دهد، اما عفونت می‌تواند خطر ابتلا به خونریزی غیرطبیعی را افزایش دهد. عفونت‌های قارچی و باکتریایی هر دو می‌توانند به دفع خون منجر شده و احتمال لکه‌های صورتی بدبو یا ترشحات قهوه‌ای را افزایش دهند.

تخمک‌گذاری
در برخی موارد، لکه‌بینی نشانه‌ تخمک گذاری است، یعنی فرایندی که طی آن تخمک از داخل کیست تخمدان خارج می‌شود. افزایش سطح استروژن باعث می‌شود که این کیست‌ها پاره شده و تخمک آزاد کنند، این ممکن است منجر به دردهای شکمی خفیف و لکه بینی شود.

مقاربت جنسی
اگر بلافاصله پس از اتمام سیکل قاعدگی خود مقاربت داشته باشید، ممکن است دچار خونریزی جزئی یا لکه بینی شوید که این معمولاً نشان‌دهنده دخول عمیق است.

بارداری
بارداری از علل احتمالی لکه ‌بینی است. زمانی که تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه‌‌گزینی می‌کند، ممکن است دچار لکه‌بینی شوید. این لکه‌بینی نشان‌دهنده موفقیت بارداری است.


دلایل دیگر لکه بینی عباتند از:

مشاهده لکه‌های قهوه‌ای در وسط سیکل قاعدگی ممکن است نشانه کمبود پروژسترون و یا سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. این وضعیت نیاز به درمان به موقع دارد، زیرا تبدیل به علت ناباروری می‌شود.

اختلال عملکرد تیروئید و سایر اختلالات هورمونی نیز ممکن است موجب لکه‌بینی شود.

بیماری‌های مقاربتی،به غیر از لکه‌های قهوه‌ای خون قبل از پریود، ترشحات چرکی و کف‌آلود در خون و همچنین ضایعات و تحریک پوستی نیز مشاهده می‌شود.
زخم و سرطان گردن رحم با دفع لکه‌های قهوه‌ای به جای خونریزی طبیعی پریود (و قبل از آن) شناسایی می‌شود.
سرطان آندومتر وضعیت خطرناکی است که می‌تواند عامل لکه‌بینی و خونریزی نامنظم باشد.
آدنومیوز و آندومتریوز تومورهای غیر طبیعی آندومتر (درون لایه عضلانی یا خارج از حفره رحم) هستند که می‌توانند باعث خونریزی کم و یا شدید بین دوره‌های پریود شوند.

تشخیص علت لکه بینی و خونریزی قبل یا بعد از قاعدگی
هنگامی که برای علت لکه بینی و خونریزی بین دوره‌های پریود به پزشک مراجعه می‌کنید، به سؤالاتی در مورد نشانه‌ها و علائم خود پاسخ خواهید داد. بهتر است شرحی از پریودهای خود ثبت کنید، از جمله زمان آغاز و پایان پریود، شدت و مدت زمان آن و اینکه خونریزی و لکه‌بینی بین پریودهای شما چه زمانی و به چه مقدار رخ می‌دهد. پزشک شما نیاز به اطلاعاتی در مورد هر گونه علائم دیگری که تجربه کرده‌اید و داروهایی که در حال مصرف آن هستید، دارد.

پزشک همچنین از شما یک معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگنی به عمل خواهد آورد. آزمون‌های تشخیصی می‌تواند در یافتن علت خونریزی و لکه‌بینی به پزشک کمک کند. پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون‌های شما توصیه نماید. همچنین ممکن است آزمایش کشت و یا نمونه‌برداری از بافت دهانه رحم و یا پوشش داخلی رحم (بیوپسی) و نیز سونوگرافی را برای شما تجویز کند. سونوگرافی یک روش تصویر برداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از اندام‌های تناسلی استفاده می‌کند.

درمان لکه بینی قبل و بعد از پریود
اگر متوجه خونریزی خفیف و لکه‌بینی پس از پریود شده‌اید، باید اقداماتی را برای اصلاح مشکل زمینه‌ای آن انجام دهید. شما می‌توانید انواع گزینه‌های درمانی از جمله هورمون درمانی را انتخاب کنید که شامل مصرف قرص‌های ضدبارداری به منظور اصلاح عدم تعادل هورمونی می‌باشد. این قرص‌ها همچنین به رفع کیست تخمدان و کوچک شدن توده‌های خوش‌خیم رحم نیز کمک خواهد کرد. پزشک ممکن است برای از بین بردن کیست‌های بزرگ تخمدان، فیبروم یا پولیپ رحم از روش جراحی استفاده کند.

در اینجا به برخی از روش‌های دیگری که می‌توانید برای جلوگیری از لکه‌بینی بعد از پریود انجام دهید، اشاره می‌کنیم:

قرص ضد بارداری را طبق دستور پزشک مصرف کنید: قرص‌های پیشگیری از بارداری به تنظیم سطح هورمون‌ها کمک خواهد کرد، اما باید آن‌ها را طبق نظر و دستورالعمل پزشک خود مصرف کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک خود، مصرف آن‌ها را شروع و یا متوقف نکنید و گرنه شاهد لکه‌بینی بین پریودهای خود خواهید شد. همچنین دقت داشته باشید که هر قرص را در همان روز مصرف کنید.
مصرف آسپرین را کنترل کنید: شما باید مصرف آسپرین را متوقف و یا حداقل محدود کنید، زیرا آسپرین یک داروی رقیق کننده خون است و ممکن است سبب لکه‌بینی و خونریزی بین دوره‌های قاعدگی شود.
پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهید: انجام پاپ اسمیر به تشخیص هر گونه مشکل در مراحل اولیه آن کمک خواهد کرد. همچنین امکان تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم را میسر می‌سازد.
مراقب وزن خود باشید: شما باید اقداماتی را برای متعادل نگه داشتن وزن خود انجام دهید. کنترل وزن به کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم (که در زنان یائسه بسیار رایج است) کمک خواهد کرد.
استرس خود را تحت کنترل قرار دهید: استرس و هیجانات می‌تواند تأثیرات منفی بر سیکل قاعدگی گذاشته و باعث لکه ‌بینی‌های نامنظم شود. سعی کنید از تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن، یوگا، تجسم، تنفس عمیق و ایروبیک برای آرام کردن اعصاب خود بهره ببرید.


لطفاً درباره این مطلب نظر بدهید …

تمامي حقوق مادي و معنوي سايت براي ني ني نما محفوظ مي باشد و استفاده از مطالب فقط بادرج نام و لينک سايت مجاز است.


تقریباً تمامی زنان در طول سال‌های باروریشان دچار پریودی نامنظم می‌شوند. لکه بینی به معنای خروج مقدار کمی خون از واژن در قبل یا بعد از دوره‌ی پریودی است. این لکه‌ها معمولاً به شکل لخته‌هایی به رنگ خون و یا ترشحات قرمز و قهوه‌ای‌ رنگ واژن دیده می‌شوند. لکه بینی در طول پریودی و یا بعد از آن را به‌ عنوان خونریزی بین قاعدگی می‌شناسند و این پدیده می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتد.

از میان این دلایل می‌توان به اختلالات هورمونی زنان، جلوگیری از بارداری، حاملگی، عفونت و دیگر اختلالات مربوط به دستگاه تولیدمثل اشاره کرد.

در برخی موارد لکه بینی غیرعادی به‌طور طبیعی درمان می‌شود اما در برخی دیگر این شرایط نیاز به درمان دارد و اگر نادیده گرفته شود و بیمار به پزشک مراجعه ننماید باعث شدیدتر شدن بیماری می‌شود. اگر این خونریزی به دلیل بیماری‌هایی نظیر عفونت، سرطان و یا دیگر بیماری‌های جدی باشد می‌تواند زندگی فرد به خطر بیندازد.

اگرچه در بسیاری از موارد لکه بینی در طول پریودی و بعد از آن هیچ‌گونه خطری برای فرد ندارد اما بهتر است در صورت مشاهده لکه بینی قاعدگی برای فهمیدن علت آن به متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.درمان لكه بيني بعد از پريود


مهمترین دلایل لکه بینی چیست؟

دلایل مرتبط با قاعدگی
دلایل زیادی می‌تواند باعث لکه بینی بعد از پریود در زنانی که به‌طور طبیعی پریود می‌شوند و برای پریودی هیچ‌گونه داروی هورمونی مصرف نمی‌کنند، شود. بیشتر زنان در هنگام تخمک‌گذاری یعنی زمانی که یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود دچار لکه بینی می‌شوند. تخمک گزاری معمولاً 2 هفته بعد از شروع پریود انجام می‌شود. و علت لکه بینی به دلیل پایین آمدن طبیعی سطح استروژن در این زمان است. چرخه‌ی عدم تولید تخمک که در آن تخمدان‌ها نمی‌توانند تخمکی تولید و آزاد کنند یکی دیگر از عوامل لکه بینی و خونریزی بین پریودی است. عدم تخمک‌گذاری زنان می‌تواند به دلیل بیماری و یا استرس شدید باشد و معمولاً در اوایل و اواخر دوران قاعدگی فرد اتفاق می‌افتد. تغییرات هورمونی مانند کم‌کاری و پرکاری تیروئید و سندروم تخمدان پلی کیستیک در عدم تولید تخمک نقش دارند.

دلایل مرتبط با پیشگیری از بارداری
داروهای ضدبارداری که باعث سرکوب چرخه‌ی طبیعی قاعدگی می‌شوند می‌توانند باعث لکه بینی در فرد شوند. از عوارض استفاده از آیودی های هورمونی مانند آیودی اسکیلا و میرنا می‌توان به لکه بینی شدید در 3 تا 6 ماه اول جایگذاری اشاره کرد. اشخاصی که از آیودی های مسی استفاده می‌کنند در مقایسه با کسانی که از آیودی هورمونی استفاده نمی‌کنند دچار خونریزی شدیدتری می‌شوند. اگرچه با ادامه مصرف آیودی مسی خونریزی کاهش پیدا می‌کند اما لکه بینی همچنان ادامه پیدا می‌کند.

دلایل مرتبط با روابط جنسی
روابط جنسی گاهی باعث خونریزی می‌شود و این خونریزی می‌تواند منجر به لکه بینی شود. این خونریزی می‌تواند ناشی از تحریک واژن و یا دهانه‌ی رحم باشد که در قسمت ورودی رحم و بالاتر از واژن قرار دارد. تحریک واژن و خونریزی ناشی از روابط جنسی معمولاً در زنانی رخ می‌دهد که به دوران یائسگی خود نزدیک می‌شوند و دچار خشکی واژن شده‌اند. خونریزی دهانه رحم در هنگام رابطه جنسی معمولاً به دلیل اکتروپیون دهانه رحم رخ می‌دهد. در هنگام اکتروپیون دهانه رحم بافت دهانه رحم تا بخش خارجی سیروکس کشیده می‌شود. این بافت شکننده و نازک به‌ آسانی و در هنگام رابطه جنسی خونریزی می‌کند. زنانی که از داروهای ضدبارداری استفاده می‌کنند به‌طور موقت دچار اکتروپیون دهانه رحم می‌شوند.

دلایل مرتبط با حاملگی و بیماری‌های عفونی
از دیگر دلایل لکه بینی قبل از پریود و بعد از پریود می‌توان به عفونت دستگاه تولید‌مثل زنان اشاره کرد. ویروس‌های کلامیدیا، گونوره و زگیل تناسلی باعث مقدار کمی خونریزی و لکه بینی در بین دوره‌های پریودی می‌شوند. این خونریزی معمولاً با داشتن روابط جنسی تشدید می‌شود. ازآنجایی‌که این بیماری‌ها هیچ نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهند، لکه بینی تنها راه شناخت آن‌هاست. لکه بینی در زمان نزدیک به پریود می‌تواند نشانه‌ی بارداری باشد. این نوع خونریزی که به‌عنوان خونریزی لانه گزینی شناخته می‌شود زمانی اتفاق می‌افتد جنین در داخل رحم تشکیل می‌شود. زنانی که در هنگام پریود خونریزی کمی دارند ممکن است خونریزی لانه گزینی را با پریود اشتباه کنند.

دیگر دلایل مرتبط با پزشکی و دستگاه تولیدمثل
رشد سلول‌های غیر سرطانی و در موارد نادر سرطانی نیز می‌تواند دلیل لکه بینی و خونریزی در بین دوره‌های پریودی شود. و این خونریزی ممکن است در هنگام رابطه جنسی رخ دهد. از بیماری‌های ناشی از رشد سلولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 فیبروم رحم
 پولیپ رحم و تخمدان
 سرطان تخمدان و رحم

زنانی که دچار اختلالات خونریزی می‌شوند معمولاً پریودهای طولانی و شدیدی را پشت سر می‌گذارند و دچار لکه بینی می‌شوند. استفاده از برخی از داروها نیز ممکن است باعث تشدید اختلال خونریزی شوند. داروهایی مانند:

 داروهای حاوی تاموکسیفن مربوط به سرطان سینه مانند نولوادکس
 داروها ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (پلویکس)، پراداکسا، آپیکسابا و ریواروکسابان

تشخیص علت؟
متخصصین پیشنهاد می‌کنند تا در صورت داشتن خونریزی‌های بی‌قاعده حتماً به پزشک مراجعه نمایید. پزشک برای تشخیص علت لکه بینی از فرد چند آزمایش می‌گیرد. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 تست حاملگی
 تست شمارش خون
 آزمایش تیروئید
 آزمایش کبد
 تست پاپ اسمیر
 اسکن اولتراسوند لگن

همچنین در برخی موارد ممکن است پزشک برای تشخیص علت لکه بینی چندین آزمایش فیزیکی مانند معاینه لگن انجام دهد. ثبت تاریخ چرخه‌ی قاعدگی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. اگر فردی به‌ طور مرتب دچار لکه بینی می‌شود بسیار مهم است که تاریخ شروع پریود، اتمام آن، شدت خونریزی و مدت آن را ثبت کند. همچنین زمان و میزان لکه بینی‌ها و خونریزی‌های بین دوره‌های بین پریودی خود را نیز یادداشت نماید. اگر فرد در هنگام خونریزی و لکه بینی دچار درد کمر، فشار بر روی لگن و التهاب واژن شد حتماً باید این موارد را به پزشک اطلاع دهد.


درمان لکه بینی در بین دوره‌های پریود

بسته به نوع خونریزی یک یا چند روش درمان لکه بینی در زنان تجویز می‌شود:

 داروهایی برای درمان اختلالات هورمونی
 تغییر داروهای ضدبارداری با سطح بالاتر یا پایین‌تر استروژن و پروژسترون
 انجام جراحی برای درمان آندومترویوز، پولیپ و فیبروم رحم. در مواردی که سقط‌جنین دلیل لکه بینی و خونریزی است می‌توان از کورتاژ تشخیصی برای درمان آن استفاده کرد.

جلوگیری از لکه بینی؟!
بیماران با دنبال کردن توصیه‌های پزشک و راهکارهای زیر از لکه بینی و خونریزی‌های بین قاعدگی جلوگیری کنند:

 اولین و مهم‌ترین راهکار این است که اگر از داروهای ضدبارداری استفاده می‌کنید آن‌ها را درست طبق دستور پزشک مصرف نمایید و از مصرف کردن آن به‌صورت بی‌قاعده بپرهیزید چراکه این قضیه باعث لکه بینی و خونریزی می‌شود.

 از پزشکتان بخواهید تا در صورت امکان مصرف داروها رقیق‌کننده خون مانند آسپرین را کاهش دهد.

 به‌صورت سالیانه برای تشخیص سرطان رحم از سلول‌های رحم خود نمونه‌برداری کنید (تست پاپ اسمیر). این سرطان که قابل‌درمان است به‌ شدت باعث خونریزی می‌شود.

 با داشتن وزن مناسب از سرطان رحم پیشگیری کنید. اضافه‌ وزن به‌خصوص بعد از دوران یائسگی از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به سرطان رحم است.

 از استفاده از وسایلی که داخل رحم می‌شوند پرهیز کنید چراکه باعث تشدید لکه بینی می‌شوند.

 از استرس دوری‌کنید چرا که استرس باعث لکه بینی در دوران بین قاعدگی می‌شود. برای کاهش استرس خود از راهکارهای متفاوتی مانند مدیتیشن و ورزش استفاده کنید.

 زمان چرخه‌ی قاعدگی خود را به یاد داشته باشید تا تشخیص دهید که خونریزی و لکه بینی شما بی‌قاعده است یا نه. هرگونه تغییر چشمگیر در چرخه‌ی قاعدگی باید به پزشک اطلاع داده شود.

لطفاً درباره این مطلب نظر بدهید؛ نظرات و سوالات شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد.

تمامي حقوق مادي و معنوي سايت براي ني ني نما محفوظ مي باشد و استفاده از مطالب فقط بادرج نام و لينک سايت مجاز است.


بازگشت به
سایت


 

 

 

درمان لكه بيني بعد از پريود

متاسفانه صفحه مورد
نظر در سایت یافت نشد ،


 

ممکن است نشانی آن
تغییر کرده باشد شما میتوانید عنوان مدنظر را از طریق قسمت ذیل در
لیست محتویات سایت جستجو کنید

 

  


 


جستوی  پیشرفته  مطلب مدنظر : 

 

 

 


تماس با ما : 

روابط عمومی و پشتیبانی پایگاه
اطلاع رسانی تنظیم خانواده


تلفن:0311-7810980  
ایمیل: [email protected]


تقریباً تمامی زنان در طول سال های باروریشان دچار پریودی نامنظم می شوند. لکه بینی به معنای خروج مقدار کمی خون از واژن در قبل یا بعد از دوره ی پریودی است. این لکه ها معمولاً به شکل لخته هایی به رنگ خون و یا ترشحات قرمز و قهوه ای رنگ واژن دیده می شوند. لکه بینی در طول پریودی و یا بعد از آن را به عنوان خونریزی بین قاعدگی می شناسند و این پدیده می تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتد.

از میان این دلایل می توان به اختلالات هورمونی زنان، جلوگیری از بارداری، حاملگی، عفونت و دیگر اختلالات مربوط به دستگاه تولیدمثل اشاره کرد.

در برخی موارد لکه بینی غیرعادی به طور طبیعی درمان می شود اما در برخی دیگر این شرایط نیاز به درمان دارد و اگر نادیده گرفته شود و بیمار به پزشک مراجعه ننماید باعث شدیدتر شدن بیماری می شود. اگر این خونریزی به دلیل بیماری هایی نظیر عفونت، سرطان و یا دیگر بیماری های جدی باشد می تواند زندگی فرد به خطر بیندازد.درمان لكه بيني بعد از پريود

اگرچه در بسیاری از موارد لکه بینی در طول پریودی و بعد از آن هیچ گونه خطری برای فرد ندارد اما بهتر است در صورت مشاهده لکه بینی قاعدگی برای فهمیدن علت آن به متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.


مهمترین دلایل لکه بینی چیست؟

دلایل مرتبط با قاعدگی
دلایل زیادی می تواند باعث لکه بینی بعد از پریود در زنانی که به طور طبیعی پریود می شوند و برای پریودی هیچ گونه داروی هورمونی مصرف نمی کنند، شود. بیشتر زنان در هنگام تخمک گذاری یعنی زمانی که یک تخمک از تخمدان آزاد می شود دچار لکه بینی می شوند. تخمک گزاری معمولاً 2 هفته بعد از شروع پریود انجام می شود. و علت لکه بینی به دلیل پایین آمدن طبیعی سطح استروژن در این زمان است. چرخه ی عدم تولید تخمک که در آن تخمدان ها نمی توانند تخمکی تولید و آزاد کنند یکی دیگر از عوامل لکه بینی و خونریزی بین پریودی است. عدم تخمک گذاری زنان می تواند به دلیل بیماری و یا استرس شدید باشد و معمولاً در اوایل و اواخر دوران قاعدگی فرد اتفاق می افتد. تغییرات هورمونی مانند کم کاری و پرکاری تیروئید و سندروم تخمدان پلی کیستیک در عدم تولید تخمک نقش دارند.

دلایل مرتبط با پیشگیری از بارداری
داروهای ضدبارداری که باعث سرکوب چرخه ی طبیعی قاعدگی می شوند می توانند باعث لکه بینی در فرد شوند. از عوارض استفاده از آیودی های هورمونی مانند آیودی اسکیلا و میرنا می توان به لکه بینی شدید در 3 تا 6 ماه اول جایگذاری اشاره کرد. اشخاصی که از آیودی های مسی استفاده می کنند در مقایسه با کسانی که از آیودی هورمونی استفاده نمی کنند دچار خونریزی شدیدتری می شوند. اگرچه با ادامه مصرف آیودی مسی خونریزی کاهش پیدا می کند اما لکه بینی همچنان ادامه پیدا می کند.

دلایل مرتبط با روابط جنسی
روابط جنسی گاهی باعث خونریزی می شود و این خونریزی می تواند منجر به لکه بینی شود. این خونریزی می تواند ناشی از تحریک واژن و یا دهانه ی رحم باشد که در قسمت ورودی رحم و بالاتر از واژن قرار دارد. تحریک واژن و خونریزی ناشی از روابط جنسی معمولاً در زنانی رخ می دهد که به دوران یائسگی خود نزدیک می شوند و دچار خشکی واژن شده اند. خونریزی دهانه رحم در هنگام رابطه جنسی معمولاً به دلیل اکتروپیون دهانه رحم رخ می دهد. در هنگام اکتروپیون دهانه رحم بافت دهانه رحم تا بخش خارجی سیروکس کشیده می شود. این بافت شکننده و نازک به آسانی و در هنگام رابطه جنسی خونریزی می کند. زنانی که از داروهای ضدبارداری استفاده می کنند به طور موقت دچار اکتروپیون دهانه رحم می شوند.

دلایل مرتبط با حاملگی و بیماری های عفونی
از دیگر دلایل لکه بینی قبل از پریود و بعد از پریود می توان به عفونت دستگاه تولید مثل زنان اشاره کرد. ویروس های کلامیدیا، گونوره و زگیل تناسلی باعث مقدار کمی خونریزی و لکه بینی در بین دوره های پریودی می شوند. این خونریزی معمولاً با داشتن روابط جنسی تشدید می شود. ازآنجایی که این بیماری ها هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهند، لکه بینی تنها راه شناخت آن هاست. لکه بینی در زمان نزدیک به پریود می تواند نشانه ی بارداری باشد. این نوع خونریزی که به عنوان خونریزی لانه گزینی شناخته می شود زمانی اتفاق می افتد جنین در داخل رحم تشکیل می شود. زنانی که در هنگام پریود خونریزی کمی دارند ممکن است خونریزی لانه گزینی را با پریود اشتباه کنند.

دیگر دلایل مرتبط با پزشکی و دستگاه تولیدمثل
رشد سلول های غیر سرطانی و در موارد نادر سرطانی نیز می تواند دلیل لکه بینی و خونریزی در بین دوره های پریودی شود. و این خونریزی ممکن است در هنگام رابطه جنسی رخ دهد. از بیماری های ناشی از رشد سلولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیبروم رحم
پولیپ رحم و تخمدان
سرطان تخمدان و رحم

زنانی که دچار اختلالات خونریزی می شوند معمولاً پریودهای طولانی و شدیدی را پشت سر می گذارند و دچار لکه بینی می شوند. استفاده از برخی از داروها نیز ممکن است باعث تشدید اختلال خونریزی شوند. داروهایی مانند:

داروهای حاوی تاموکسیفن مربوط به سرطان سینه مانند نولوادکس
داروها ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (پلویکس)، پراداکسا، آپیکسابا و ریواروکسابان

تشخیص علت؟
متخصصین پیشنهاد می کنند تا در صورت داشتن خونریزی های بی قاعده حتماً به پزشک مراجعه نمایید. پزشک برای تشخیص علت لکه بینی از فرد چند آزمایش می گیرد. این آزمایش ها شامل موارد زیر می شود:

تست حاملگی
تست شمارش خون
آزمایش تیروئید
آزمایش کبد
تست پاپ اسمیر
اسکن اولتراسوند لگن

همچنین در برخی موارد ممکن است پزشک برای تشخیص علت لکه بینی چندین آزمایش فیزیکی مانند معاینه لگن انجام دهد. ثبت تاریخ چرخه ی قاعدگی می تواند بسیار کمک کننده باشد. اگر فردی به طور مرتب دچار لکه بینی می شود بسیار مهم است که تاریخ شروع پریود، اتمام آن، شدت خونریزی و مدت آن را ثبت کند. همچنین زمان و میزان لکه بینی ها و خونریزی های بین دوره های بین پریودی خود را نیز یادداشت نماید. اگر فرد در هنگام خونریزی و لکه بینی دچار درد کمر، فشار بر روی لگن و التهاب واژن شد حتماً باید این موارد را به پزشک اطلاع دهد.


درمان لکه بینی در بین دوره های پریود

بسته به نوع خونریزی یک یا چند روش درمان لکه بینی در زنان تجویز می شود:

داروهایی برای درمان اختلالات هورمونی
تغییر داروهای ضدبارداری با سطح بالاتر یا پایین تر استروژن و پروژسترون
انجام جراحی برای درمان آندومترویوز، پولیپ و فیبروم رحم. در مواردی که سقط جنین دلیل لکه بینی و خونریزی است می توان از کورتاژ تشخیصی برای درمان آن استفاده کرد.

جلوگیری از لکه بینی؟!
بیماران با دنبال کردن توصیه های پزشک و راهکارهای زیر از لکه بینی و خونریزی های بین قاعدگی جلوگیری کنند:

اولین و مهم ترین راهکار این است که اگر از داروهای ضدبارداری استفاده می کنید آن ها را درست طبق دستور پزشک مصرف نمایید و از مصرف کردن آن به صورت بی قاعده بپرهیزید چراکه این قضیه باعث لکه بینی و خونریزی می شود.

از پزشکتان بخواهید تا در صورت امکان مصرف داروها رقیق کننده خون مانند آسپرین را کاهش دهد.

به صورت سالیانه برای تشخیص سرطان رحم از سلول های رحم خود نمونه برداری کنید (تست پاپ اسمیر). این سرطان که قابل درمان است به شدت باعث خونریزی می شود.

با داشتن وزن مناسب از سرطان رحم پیشگیری کنید. اضافه وزن به خصوص بعد از دوران یائسگی از اصلی ترین دلایل ابتلا به سرطان رحم است.

از استفاده از وسایلی که داخل رحم می شوند پرهیز کنید چراکه باعث تشدید لکه بینی می شوند.

از استرس دوری کنید چرا که استرس باعث لکه بینی در دوران بین قاعدگی می شود. برای کاهش استرس خود از راهکارهای متفاوتی مانند مدیتیشن و ورزش استفاده کنید.

زمان چرخه ی قاعدگی خود را به یاد داشته باشید تا تشخیص دهید که خونریزی و لکه بینی شما بی قاعده است یا نه. هرگونه تغییر چشمگیر در چرخه ی قاعدگی باید به پزشک اطلاع داده شود.


 

آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7

لکه بینی قهوه ای قبل از پریود معمولا مورد نگران کننده  نیست و دلایل متفاوتی برای مشاهده لکه های قهوه ای در موعد پریود وجود دارد اما گاهی این لکه های قهوه ای نشانه بارداری یا علائم پیش یائسگی هستند و همچنین در مواردی ممکن است نشانه بیماری باشند.
ترشحات قهوه ای قبل از قاعدگی معمولا ترشحات واژن حاوی قطرات خون هستند. ترشحات قهوه ای در زمانی غیر از قبل یا بعد از پریود می توانند نگران کننده باشند. با این وجود، لکه بینی قهوه ای قبل از پریود معمولا جای نگرانی ندارد.
این مقاله دلایل متفاوت مشاهده لکه بینی قهوه ای از جمله ترشحات قهوه ای در بارداری و لکه بینی قهوه ای پیش از یائسگی مورد بررسی قرار می گیرند. همچنین به دلایل جدی تر مشاهده لکه بینی قهوه ای و موعد لازم برای مراجعه به متخصص زنان می پردازیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

فهرست
منظور از لکه بینی قهوه ای چیست؟
ترشحات قهوه ای رنگ در زمان غیر بارداری
لکه بینی قهوه ای در بارداری
لکه بینی قهوه ای پیش از یائسگی
لکه بینی قهوه ای نشانه چه بیماری هایی می تواند باشد؟
برای لکه بینی قهوه ای چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد؟ درمان لكه بيني بعد از پريود


 


 

ترشحات واژن اغلب به طور روزمره رخ می دهند. معمولا ترشحات واژن رقیق، شفاف یا سفید هستند. گاهی این ترشحات ممکن است به رنگ های دیگر باشند. هنگامی که ترشحات واژه قهوه ای رنگ باشد، احتمالا حاوی مقادیر کمی خون مانده هستند. خونی که برای مدت بیشتری در رحم مانده است به دلیل اکسید شدن ممکن است قهوه ای رنگ باشد. در ادامه به توضیح ترشحات قهوه ای رنگ در دوره های خاص می پردازیم. 


 

هنگامی که مطمئن هستید که باردار نیستید، لکه بینی قهوه ای ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:
• خون مانده در رحم که چند روز بعد از اتمام دوره قاعدگی دیده می شود
• لکه بینی قهوه ای در هنگام شروع پریود در زمانی که جریان خون کم است
• لکه بینی در هنگام تخمک گذاری که ممکن است صورتی یا قهوه ای باشد
• لکه بینی قهوه ای پس از نمونه برداری در هنگام پاپ اسمیر یا معاینه واژن
• لکه بینی قهوه ای رنگ بعد از رابطه جنسی به خصوص اگر رابطه جنسی خشن باشد


مقاله مرتبط: رنگ خون قاعدگی و تفسیر آن

اگر شما نیز دچار لکه بینی قهوه ای همراه با علائم دیگری از جمله درد زیر شکم یا بوی بد ناحیه واژن هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی 02144463475 می‌باشد.


 


 

لکه بینی قهوه ای می تواند نشانه بارداری باشد. البته این نشانه در بین تمام افراد باردار دیده نمی شود اما برخی دچار لکه بینی قهوه ای به عنوان نشانه بارداری می شوند.
این ترشح ناشی از خونریزی بعد از انتقال جنین به دیواره رحم است که هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه می کند. خونریزی ناشی از لانه گزینی جنین ممعمولا یک تا دو هفته پس از بارور شدن تخمک رخ می دهد. (مقاله ویژه: درد تخمک گذاری و درمان آن)


در صورت مشاهده خونریزی لانه گزینی جنین پس از رابطه جنسی محافظت نشده بهتر است که تست بارداری بدهید.
در صورتی که باردار هستید و لکه بینی قهوه ای دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. معمولا ترشحات قهوه ای در بارداری نگران کننده نیستند اما در مواردی نشانه دهنده بارداری خارج رحمی یا سقط جنین است.


بیشتر بخوانید: انواع ترشحات واژن 


 


 

برای زنان در دهه سنی 40 و 50، ترشح قهوه ای پیش از شروع پریود می تواند نشانه یائسگی باشد.
دیگر علائم شروع یائسگی شامل موارد زیر هستند:
• تغییر ناگهانی حالات روحی
• گرگرفتگی
• تعریق شبانه
• دشواری در خوابیدن
• خشکی واژن

مقاله مرتبط: لیزر مونالیزاتاچ درمان نوین علائم یائسگی  


 

برخی بیماری های زنان موجب بروز ترشحات قهوه ای رنگ می شوند. این نوع لکه بینی قهوه ای ممکن است در هر سنی رخ دهد و ربطی به باردار یا باردار نبودن شخص ندارد و معمولا همراه با علائم دیگری است. در ادامه فهرستی از این بیماری ها رو بیان می کنیم:


 


بیماری التهاب لگن

بیماری التهاب لگن نوعی عفونت دهانه رحم و رحم است که می تواند موجب لکه بینی قهوه ای شود. دیگر علائم بیماری التهاب لگن شامل موارد زیر هستند:
• درد در ناحیه لگن و زیر شکم
• درد در هنگام رابطه جنسی
• تب
• ترشحات واژن با بوی نامطبوع


مقاله مرتبط: علت و درمان بوی بد واژن

• احساس سوزش در هنگام ادرار
در صورتی که احتمال ابتلای خود به بیماری التهاب لگن را می دهید بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. اگر تشخیص بیماری التهاب لگن برای شما تایید شود، پزشک آنتی بیوتیک هایی را برای درمان بیماری برای شما تجویز می کند.


 


سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان نوعی عدم توازن هورمونی است که می تواند موجب ترشح قهوه ای رنگ شود. دیگر علائم بیماری تنبلی تخمدان شامل موارد زیر هستند:
• پریودهای نامنظم
• پریود نشدن برای چندین ماه
• پریودهای با خونریزی شدید
• موی زائد بر روی صورت یا بدن
• جوش زدن یا داشتن پوست چرب
• درد در ناحیه لگن
• دشواری در باردار شدن
• تغییر رنگ تکه ای پوست


بیماری تنبلی تخمدان بسیاری شایع است و معمولا بین 8 تا 20 درصد زنان در سنین باروری به این بیماری مبتلا هستند.
زنانی که احتمال ابتلا به این بیماری را می دهند باید به پزشک مراجعه کنند و بسته به شرایط آنها، درمان های متفاوتی وجود دارد.
برای تغیین درمان مناسب برای بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک، پزشک ممکن است درباره موارد زیر از شما پرسش کند:
• علائم شما
• دیگر مشکلات مرتبط با سلامتی
• داشتن یا نداشتن قصد بارداری
برخی درمان های بیماری تنبلی تخمدان ممکن است باردار شدن را دشوارتر کند برای همین مشخص کردن قصد خود برای بارداری نزد پزشک اهمیت بسیاری دارد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تنبلی تخمدان و بارداری

برای درمان بیماری تنبلی تخمدان در طی اولین جلسه مشاوره و معاینه خانم دکتر ذاکرین، جراح و متخصص زنان، شما می توانید مشکلات و علائم مرتبط خود را با ایشان در میان بگذارید. پزشک با شما صحبت کرده و هر گونه سوال شما را پاسخ خواهند داد. انتخاب روش درمانی بهتر است که با نظر و معاینه دقیق پزشک و انجام آزمایشات صورت گیرد. برای دریافت وقت قبلی با شماره 44463475-021 تماس بگیرید.درمان لكه بيني بعد از پريود


 


بیماری های مقاربت جنسی

ترشحات قهوه ای رنگ پیش از پریود همچنین می تواند نشانه نوعی بیماری مقاربت جنسی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشند. دیگر علائم این بیماری شامل موارد زیر هستند:
• احساس سوزش در هنگام ادرار
• ترشحات بودار
• درد در هنگام رابطه جنسی
تمام افراد مبتلا به بیماری های مقاربت جنسی این علائم را ندارند به همین دلیل است که افراد فعال از نظر جنسی باید چند وقت یکبار از نظر ابتلا به این نوع بیماری ها مورد معاینه قرار گیرند.
درمانِ اغلب بیماری های مقاربت جنسی آسان است البته گاهی این بیماری ها ممکن است خطرناک شوند و نیازمند درمان های بیشتری باشند. درمان معمولا شامل تجویز آنتی بیوتیک است.

بیشتر بخوانید: چرا بعد از رابطه جنسی دچار لکه بینی می شوید؟


 


جسم خارجی به جا مانده در بدن

گاهی ترشحات قهوه ای رنگ بد بو در هنگامی دیده می شوند که یک جسم خارجی به طور تصادفی در واژن باقی بماند. این اجسام ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• تامپون
• کاندوم
• حلقه های پیشگیری از بارداری
در صورت مشاهده لکه بینی قهوه ای بودار باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دچار عفونت واژن شده باشید یا جسمی خارجی در بدنتان به جا مانده باشد. 


سرطان دهانه رحم

ترشحات قهوه ای رنگ ممکن است نشانه سرطان دهانه رحم باشد. 0.6 درصد از زنان در زندگی خود ممکن است دچار سرطان دهانه رحم شوند که معمولا این بیماری ناشی از ویروس زگیل تناسلی است. دیگر علائم بیماری سرطان دهانه رحم شامل موارد زیر هستند:
• درد در هنگام نزدیکی
• خونریزی و لکه بینی بعد از رابطه جنسی
• قاعدگی شدید یا طولانی
• خونریزی و لکه بینی در بین دو پریود
اگر احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را می دهید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.
اولین آزمایشی که پزشک برای شما انجام میدهد پاپ اسمیر است و در صورت غیر طبیعی بودن پاپ اسمیر، آزمایش کولپوسکوپی برای شما انجام خواهد شد و نمونه گرفته شده تعیین کننده رمان خواهد بود.

دانستنی ها: لکه بینی قبل و بعد از پریود نشانه چیست؟

هم اکنون مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپ موجود در بازار است. چنانچه شما هم دچار مشکلات دهانه رحم و لکه بینی یا درد و سوزش هنگام رابطه هستید، پیشنهاد می کنیم جهت بررسی های بیشتر به کولپوسکوپی اقدام کرده و درمان متناسب با مشکل خود را شروع کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمایید.


 


 


ترشحات قهوه ای معمولا نگران کننده نیستند اما اگر همراه با علائم زیر هستند بهتر است که به متخصص زنان جهت معاینه و درمان مراجعه کنید:
• مشاهده لکه بینی قهوه ای برای چند هفته
• لکه بینی قهوه ای مکرر بعد از رابطه جنسی
• استشمام بوی بد از ناحیه واژن
• احساس درد
• خارش ناحیه واژن

آیا شما هم تابحال دچار لکه بینی قهوه ای شده اید؟ اگر در این باره سوالی دارید در بخش نظرات پرسیده و جواب را از خانم دکتر ذاکرین دریافت کنید.

لطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :


سلام عزیزم باید به پزشک مراجعه کنی.

سلام عزیزم ترشحات بدبو اکثرا نشانه عفونت هستن به پزشک مراجعه کن و دارو بگیر تا خوب شی. اما برای علائم پریودیت بهتره یه آزمایش هورمونی هم بدی.


سلام عزیزم بهتره کولپوسکوپی بشی.


سلام بهتره بررسی هورمونی بشی.

سلام احتمالا ناشی از به هم ریختگی هورمون ها در دوران شیردهی هست.

سلام ممکنه از مصرف قرص اورژانسی باشه اگر ادامه دار بود به پزشک مراجعه کن.

سلام سنت مهمه.اگه پریودت به هم ریخته میتونه مال استرس باشه


سلام عزیزم بهتره به پزشک مراجعه کنی.


سلام عزیزم باید معاینه بشی.


سلام حتما به پزشک مراجعه کن.


سلام عزیزم باید به پزشک مراجعه کنی.شنبه ها
11 صبح تا 5 عصر


یکشنبه ها
11 صبح تا 8 شب


سه شنبه ها
11 صبح تا 8 شب


پذیرش تنها و تنها با دریافت وقت قبلینوبت دهی با تلفن گویا


021-42198555


تماس با منشی و نوبت دهی فوری


(شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 تا 18)


021-44463475


پیجی مفید با بیش از 100 هزار فالوئر


لطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :

لطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :

آدرس مطب: اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7


تلفن گویا جهت نوبت دهی:         021-42198555


تماس با منشی جهت نوبت دهی فوری:     44463475-021


درمان لكه بيني بعد از پريود

درمان لكه بيني بعد از پريود

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 جمشید کاظمی ادرس فوریه 20, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *